Chinese getalssterkte overdreven? Het Congres v. d. Partij van de Arbeid De Britse havenstaking GROTE OLIEBRAND TE VLAARDINGEN OORLOGSHYSTERIE IN DE V. S." Dertien landen strijden voor de V. N. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1652. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cenS Iedere regel meer 12 cent. AMERIKANEN BEREIKEN DE HAN. Begin Februari zijn de gevechten in Korae weer op raimere schaal hervat. Dit viel samen met een ver betering van de temperatuur, die vermoedelijk niet van blijvende aard zal zijn. De omstandigheden, waaronder de oorlog in Korea verloopt, schijnen zich thans grondig te hebben ge wijzigd. De Chinese strijdkrachten, waarvan de getal- sterke veel geringer is dan tijdens hun opmars naar Pjongjang en Seoel was gemeld, hebben het zwaar te verduren gehad in de laatste weken. Zij zijn meedo genloos bestookt door de geallieerde luchtmacht, die heer en meester is in de lucht. Ook het ontbreken van gezondheidsdiensten doet zich in de Chinese legers zwaar gevoelen. Talrijke gevallen van Vlektyphus zijn reeds gesignaleerd. Kamerlid vraagCbezuiniging Er heerst onrust, aldus Ir Vos Critiek op „Hel Vrije Volk" België kiijgt uitrusting van Canada Brandweerauto te water Vijl doden en drie gewonden Labour-candidaat zonder aanbeveling Ambonezen telegraferen Trygve Lie en Staten-Generaal Nederlands consulaat te Kanton doorzocht Het lawinegevaar in Oostenrijk HOOVER: ft Alle Ambonese ex-K. N. I. L.-leden Je Surabaja willen naar Nederland WEERSVERWACHTING HOOGWATER. onder onder mnkermg og Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande ■edactte-adres: Noordstraat 55—57 Temeimm Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJ Advertentieprijs: per mm 10 et; mlnlmnm ps advertentie 150. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. TnTending advertenties tot 's namiddags 2 Het feit dat verscheidene vrywll- ligerseenheden op het front zyn aangevoerd, is voor de Amerikanen een stimulans geweest, die een gunstige uitwerking op het moreel van de troepen heeft gehad. Zonder een vergelijking tussen de waarde van de Amerikaanse en de Europese soldaten te trekken, is het niettemin waar, dat bataljons, die uitsluitend uit vrijwilligers zijn samengesteld, meer energie blijken te bezitten dan eenheden, samen gesteld uit dienstplichtigen, hoe goed deze ook zijn bewapend. Het heeft op de Amerikanen grote indruk gemaakt te zien, hoe de Grieken zonder de minste moei te de bergen opgaan, hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los trekken en hoe de Nederlanders de Noord-Koreaanse guerillo's ach tervolgen, zonder er maar in het minst op te letten, dat zij soms aan alle zijden door hen waren om ringd. De Amerikaanse bladen hebben gewag gemaakt van al deze heidenfeiten. Deze toestand heeft er ruimschoots toe bijgedragen de legende van de onoverwinnelijk heid der Chinese infanterie de kop in te drukken. Het V. N.-opper- bevel heeft de getalsterkte en de macht van de zich in Korea bevon- dende Chinezen geruime tijd sterk overdreven. Thans is daaraan een einde gemaakt. De V. N.-strijdkrachten, die be staan uit eenheden van dertien lan den, hebben geen angst meer voor de Chinezen. Deze ommekeer is van het grootste belang, omdat hij zich voordoet juist op het ogenblik dat de Chinezen met een inzinking te kampen hebben en hun mate riële moeilijkheden sterk zijn toe genomen. In de sector aan de Oostkust van Korea bleken drie Noord-Koreaan se bataljons, die om Kangnoeng hevige tegenstand hadden geboden, „gedurende de nacht verdwenen", waardoor de Zuid-Koreanen onge hinderd de stad konden binnen rukken. Op het Westelijke front stootten tanks ten N. van Anjang door tot op 5 km van de rivier de Han en 7 km van Seoel. Een andere speerpunt, die uit de geallieerde linies naar het W. door stootte, bereikte een punt op 9 km van de haven Intsjon, alvorens terug te trekken. Zeven-en-dertig soldaten van de Verbonden troepen kwamen Vrij dagochtend de Amerikaanse linies binnengewandeld. De mannen 16 Amerikanen, 15 Zuid-Koreanen en 6 Britten waren allen in de laatste twee maanden gevangen genomen. Zij waren goed gevoed, goed gekleed en gezond. Zij verklaarden te zijn geselec teerd uit honderden andere krijgs gevangenen en gedurende 3 weken een communistische theoretische opleiding te hebben ontvangen. De Verbonden vloot, waaronder de Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen", heeft Donderdag bijna 800 hoogexplosieve granaten afge vuurd op verbindingslijnen en con centraties in het gebied van Int sjon en Seoel. Door een „klokje-rond" bombar dement van de Oost-kust werd de hardnekkige N.-Koreaanse weer stand 1e Kangnoeng gebroken. DE VERLIEZEN DER NOORDELIJKEN. Het Amerikaanse leger heeft verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noorde lijken tot nu toe naar schatting meer dan 565.000 ma" bedragen. Deze cijfers hebben betrek king op een periode van zeven maanden, eindigend 25 Januari en betekenen schattin gen van verliezen, die door alle afdelingen van de Verbonden troepen zijn toegebracht. De Noordkoreaanse verliezen worden geschat op 390.548 man, onder wie 254-000 doden en ge- overwinning nodig hebben", aldus Kim Ir. Sen. „Tengevolge van drie operaties in samenwerking met de Chinese vrijwilligerseenheden zijn 60.000 of ficieren en manschappen van de vijand gedood en is een grote hoe veelheid vijandelijk oorlogsmate riaal vernietigd." Het N.-Koreaanse moreel is vol gens de opperbevelhebber „onme telijk hoger" dan van de Ameri kaanse troepen, die „met de dag meer demoraliseren". De order doet een beroep op de Noord-Koreaanse soldaten „hun in spanningen te hernieuwen en nog nauwer samen te werken met de bevriende vrijwilligerseenheden". op anderhalve km van Seoels indu strievoorstad Jongdongpo. Het Iaaste frontnieuws. De tegenstand van de Noorde lijke troepen op het centrale front is plotseling krachtiger geworden. Er wordt bijna geen terreinwinst meer gemaakt op dit vijftig km brede front Het gebied is hier bergachtig, en er ligt thans een laag sneeuw van twaalf cm. Een colonne der Verbonden troepen heeft na twintig uur hoog terrein veroverd ten N. van Haengsong. Ten W. van de weg Anyang Seoel vorderden de Verbonden troepen drie tot vier km. Er was slechts geringe tegen stand. De Amerikaanse troepen ten N. van Itsjon en de Zuidko- reanen ten N-W- van Wondjoe melden hevige tegenstand. IN HET AANGEZICHT VAN DE DOOD Bij de ouders en familieleden van de drie in Korea gesneuvel de Nederlandse vrijwilligers zijn verscheidene „felicitatie" kaarten bezorgd. „Gefeliciteerd met de dood van je zoon" en „wat je toekomt" stond er o.m- op die kaarten. Enkele er van waren onderte kend met „een moeder" of „ook een moeder." DE RIVIER DE HAN BEREIKT. Een New Yorlis radiostation heeft gemeld, dat 'n versterkte patrouil le van de Verbonden troepen de rivier de Han bereikt heeft. De rivier stroomt onmiddellijk ten Z. van Seoel, de Z.-Koreaanse hoofd stad. Op vijf km afstand beschoten Amerikaanse tanks Vrijdag voor de tweede opeenvolgende dag de bui tenwijken van Seoel. Zonder tegenstand te ontmoeten stootte een versterkte patrouille door tot Het Tweede Kamerlid Koersen (K.V.P.) heeft aan de minister van Economische Zaken schrif telijk de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister van mening, dat de huidige grondstoffenposi- tie het noodzakelijk maakt, dat zowel de overheidsbedriiven als het particuliere bedrijfsleven zich de grootst mogelijke beperkingen dienen op te leggen in die zin, dat men bij gebruik van grond stoffen meer dan voorheen moet trachten om door uiterste effi- ciëncy de productie op peil te houden by geringer grondstof- fengebruik? 2. Is de minister bereid stap pen te ondernemen bij de daar voor in aanmerking komende organen en bedrijfsinstanties, waardoor in overleg tussen werkgevers en werknemers maatregelen worden beraamd om door doelmatiger en zuiniger ge bruik van grondstoffen de vol ledige werkgelegenheid zo goed mogel"k in stand te houden? 3. Is de minister van mening, dat door inzameling van niet meer in gebruik zijnde of oude materialen nog een belangrijke hoeveelheid grondstoffen kan vrijkomen? Zo ja, is hij dan be reid in overleg met het bedrijfs leven maatregelen te nemen door inzameling of inleveringsplicht van oud materiaal bij de aan schaffing van nieuwe artikelen, waardoor het gehele volk kan medewerken aan de handhaving van een zo goed mogelijke grond- stoffenpositie? Op aanbeveling van de perma nente organisatie van het Noord- atlantische Pact heeft de Canadese regering besloten aan België de uitrusting van een infanteriedivi sie te schenken zo is officieel te Brussel meegedeeld. Naar te Ottawa wordt vernomen, zullen o.m. ammunitie, geweten, lichte machinegeweren, veldge schut en anti-tankgeschut worden gezonden. Het is overtollig materiaal uit de laatste wereldoorlog. Oud-minister Vos heeft in de voortgezette vergadering woorden van ongerustheid over de partij laten horen. Spr. ging daarbij de historie na van de socialistische be weging in de wereld. Economisch en sociaal achtte hij de moeilijk heden thans niet groter dan vóór de oorlog. De partij heeft een taak te ver vullen van haar doelstellingen uit. Volgens spr. mag een weermacht geen absolute macht zjjn, maar een democratische macht. Wat Nieuw-Gulnea betreft, meende spr. dat men er van door drongen dient te zjjn, dat ons land zonder Nieuw-Guinea beter af is dan met Nieuw-Guinea. Dit land is economisch niet belangrijk voor ons, nu niet en nooit. Voor Indone sië is de overdracht wèl belangryk. Spr. had de val van het ka„met niet betreurd, maar nu moet de ka binetscrisis worden opgelost. De militaire en sociale vraagstukken dienen op de voorgrond te staan, maar ook moet de Indonesische zaak worden opgelost. Spr. ver klaarde ongerust te zjjn over de toestand van de party. „Wij moeten aan onze eigen pijn lijke situatie aandacht schenken", aldus de heer Vos. Verscheidene sprekers leverden vervolgens critiek op „Het Vrije Volk", waarby er o.m. op werd aangedrorfgen, dat dit blad de taal van de massa zal gaan verstaan. Een goudse afgevaardigde had heimwee naar de krant van jaren geleden. „Het is nu zo'n anoniem geval, zei hy. Laat onze krant meer de spreekbuis zyn van de partymachine". Een Amsterdammer meende, dat het mis is met de stemming in do party en noemde het een nood schot, dat Ir. Vos heeft gelost. Er is een tyd geweest, dat wij op de puinhopen van de oude een nieuwe maatschappy wilden bouwen, maar het is Ir. Vos geweest, die met zün plan de overtuiging heeft gebracht, dat het zo niet kon en wy van dag tot dag voortschrijden op een moei zame weg. Wij moeten vrijuit kunnen zeg- nen, wat er mankeert aan de voor stellen, die de regering doet. Het Kamer in de gaten, hoe het zou lo pen by de V.V.D. en ze heeft toen gezegd: De eer van die kabinets crisis gunnen wy hun niet. Voorzover er in de P. v. d. A. over Nieuw-Guinea gediscussieerd is, was er reden voor een voorzich tige houding bij het Kamerdebat. Er zijn ook in de Indonesische we reld afwijkende meningen ten aan zien van het standpunt-Sukarno. Nederland iiep niet met de behoef te rond: Wy moeten zo gauw mo gelijk van Nieuw-Guinea af. Wij zeiden alleen: De goede verstand houding met Indonesië mag er niet door verstoord worden. De zaak heeft internationale aspecten en spr. wees in dit verband op de stra tegische positie van Nieuw-Guinea. Er is gewezen op de politieke vi- sionnaire kracht van een Troeistra, maar dit soort figuren is nergens ter wereld in een warenhuis per gros te koop. Wie legt Ir. Vos een millimeter in de weg om de grote figuur te zyn, waar sommige party genoten zo naar uitzien? Wij moeten de moed hebben om geen onnodige tegenstellingen te maken. Als fractie en partybestuur dienen wij achter de regering te is een levend belang voor de party, staan omdat het ons een genoegen dat zij haar eigen geluid kan laten over ,j;e regering heen te wijzen horen. Wij moeten zelfs een crisis naar verdere doeleinden. Er is, zo Vrijdagmorgen raakte een grote hoeveelheid olie, die dreef op het water van het Koningin Wilhelmi- nakanaal te Vlaardingen in brand. Er ontstond een enorme rookont wikkeling, terwyl voorts een sleep boot, de „Frederica 8", die in de nabijheid lag, in brand raakte. weerpersoneei, maar is een fa brieksarbeider, vermoedelijk van de N.V. Vlaardingse Machinefabriek I. A. Kreber. Deze man is biykbaar met de bedoeling de brandweerlie den te helpen, op de auto gespron gen, maar wist er ook weer af te springen vóórdat het voertuig te water geraakte. De „bellenwagen" In strijd met de gewoonte zal I W ClIC1 gciaaivic. J 1. Ook het droogdok van de firma trok een brandspuit, die eveneens Attlee geen aantevelings- In Engeland zijn in totaal 6 boot werkers gearresteerd wegens bet aanzetten van tan collega's tot onwettige stakingen. Dit is die eerste maal, sinds bet optreden van de linkse socialist Bevan als minister van Arbeid, dat de politie werd opgediagen sta kers te arresteren en bet is eerst de tweede maal sinds het aan het bewind komen der socialisten, dat de dienaren der wet in een sta king ingrijpen. Na een magistraatsvenhoor, dat 7 minuten duurde, werden de ar restanten onder borgtocht vrijge laten. De nationble havenraad beeft gisteren bekend gemaakt, dat 13.400 havenarbeiders te Mersey- de en in de haven van Londen in staking zyn, waardoor het werk op 1-54 schepen volledig of gedeel telik stil ligt. In Merseyide bedraagt het aan tal stakers 550 minder dan Don derdag. In Londen echter, waar tot dusver slechts 400 man staak te, zyn 2240 havenarbeiders Vrij dag niet komen opdagen. Op een massavergadering van stakers te Liverpool hebben 4000 havenarbeiders gestemd voor de voortzetting van de staking. De havenraad deelt mede, dat 6.710 Londense havenarbeiders in staking zijn. Dit is het gevolg van de arrestatie van zeven niet-officiele stakingsleiders. Figee waar een~tankschip lag, ge- te water raakte ên geheel vernield brief geven aan de Labour-can- raakte in brand. De Rotterdamse werd. Op deze brandspuit bevonden didaat in de tussentydse verkie en Vlaardingse brandweer hebben zich geen mensen, het vuur krachtdadig aangepakt. Naar de burgemeester, Mr Heus- De in de haven liggende sleep- den, heeft medegedeeld, hebben boot is behouden gebleven, hoewel slechts 3 personen de ramp zien hy schade heeft opgelopen. Hot gebeuren, n.l. de commandant van dok, waarin een schip lag, heeft de brandweer, de commissaris van men laten zinken. De aanwezigheid van olie in het Kon. Wilhelminakanaal is een ge volg van het feit, dat men op de Maas bezig was boten te reinigen met olie. Deze olie wordt dan na gebruik overboord geworpen. Nor maal dryft de olie af naar de Nieuwe Waterweg en verder naar zee. In dit geval echter stuw de de Zuidwestenwind de olie het Kon. Wilhelminakanaal in. De olie is waarschynlyk in brand geraakt door een vlam, afkomstig van hel lassen waarmede men bezig was by de firma Figee. Een „bellewagen," bemand met 9 brandweerlieden is op een ge geven ogenblik in het water ge leden. De auto reed in de richting van de haven in een dichte rookmassa. De chauffeur is vermoedelijk hier door het zicht kwijt geraakt en recht op liet water afgereden, ten gevolge waarvan vijf brandweerlie den zijn gedood en drie gewond. De negende behoorde niet tot 't brand- politie en de burgemeester zelf. De commandant heeft de bestuurder gewaarschuwd te wachten tot er uitzicht was. De wagen verdween in de rook en reed pardoes te water, waar de oppervlakte als een ware vuurzee brandde. De brandweer heeft toen haar stralen gericht op de plek, waar de wagen was verdwenen om de mensen gelegenheid te geven uit liet vuur te ontsnappen. De man, die naast de chauffeur zat, de heer Baars, heeft een duik genomen en kon uit het water komen. Een broer van een dér slachtoffers heeft kans gezien een ander door handreiking op de wal te krygen. De burgemeester verzekerde, dat het brandweerpersoneel met grote plichtsbetrachting en volkomen rustig zyn werk heeft gedaan. Hy zeide, dat deze ramp wel het erg ste was, dat hy ooit heeft medege maakt. De wagen, waarmee dit tragisch ongeluk gebeurd is, was een z.g Namens het contactlichaam van Amibonese militairen met tijdelijke status van K. L. op Java heeft wonden en mS* kr^sgevanlê- MDe Chinese verliezen worden cretaris-generaal der V. N. geaon- onder den. zing te West-Bristol, waar de con ver v,a tie ve afgevaardigde on langs is overleden. De eandidaat, de 41-jarige spoorwegklerk Lawrence, heeft verklaard een pasifist te zijn en geen steun te willen ge ven aan het Britse herbewape ningsprogram en de Britse hou ding ten opzichte van Korea. Toen hij deze verklaring aflegde, was het te laat om zijn candida- tuur in te trekken. De Chinese autoriteiten) hebben tegen het einde van het vorig jaar huiszoeking gedaan in het Neder landse, Franse, Britse en Poitu- gese consulaat, zo verneemt Reu ter uit een gewoonlijk welinge lichte bron te Hongkong. De huiszoeking' geschiedde „op beleefde manier", aldus deze bron. Voor zoveir haar bekend zijn geen Als gevolg van hevige sneeuw val en lawines is het dal van Le- sach, in W.-Karinthië, met zijn tien duizend bewoners, reeds twee weken van de buitenwereld afgesneden. In vele plaatsen in W.-Karin- thië reikt de sneeuw tot de eer ste verdiepingen der huizen. Boerderijen van een verdieping zijn geheel onder de sneeuw be dolven. In vele gevallen zijn de daken der huizen onder het ge wicht van de sneeuwmassa's be zweken. Uit alle delen van W.-Karinthie blijven berichten binnen komen over nieuwe lawines. In vele plaatsen zijn de huizen ontruimd en door de bewoners verlaten- durven aanvaarden". De heer Jan Rot uit Amsterdam informeerde, waarom de in het uit zicht gestelde mededelingen in „Het Vrije Volk" over de zaak- Schallenberg nooit zyn gekomen. Een onplezierige zaak meende hij verder te moeten aansnyden. Op 24 Juli 1940 heeft de toenmalige voorzitter van de V.A.R.A. een wat hy noemde schandalige speech ge houden, die geschreven was door de secretaris Arie Pleysier. Daar mee is aan de zaak van de partij en van Nederland ontstellende schade berokkend. Pleysier koos twee maanden na de vernietiging van Rotterdam de zijde van de ver nietigers en heeft daarmee ge toond, dat hy fout was. Nu is hij echter, aldus spr. weer verbonden aan de redactie van „Het Vrye Volk' Een spreker uit Wormerveer vroeg o.a„ waar het in zit, dat velen hun abonnement op „Het Vrye Volk" opzeggen en „Het Pa rool" nemen. Geen poten onder de stoel wegzagen. De algemeen secretaris Albrecht besprak gisteren de critiek van de laatste weken, die zich had toege spitst op de persoon van de voor zitter. Ir. Vos heeft beweerd, dat de P. v. d. A. ongeschikt zou zijn als regeringsparty, maar het kan volgens spr. niet op de weg van de party liggen de poten onder de stoel van het kabinet weg te zagen. De heer Vorrink deelde mede, dat de zaak-Pleysier door een kleine commissie opnieuw zal wor den bekeken. De punten, door Ir. Vos aangeroerd, zyn aangelegen heden, waarvoor de party zich in ternationaal ziet gesteld. In de party zyn de notulen er ge tuige van, dat er van interne span ningen geen sprake is. Er is ge sproken over een algemene malaise in de party, maar die kent spr. niet, wel ongerustheid. Gelukkig is er een harde kern. Vóór alles moet de belangstelling gericht worden op een goed con tact en samenwerking. Spr. wil zo'n intens contact, dat wanneer een der eigen ministers met een wetsontwerp komt, de partij weet wat haar te wachten staat. Ten aanzien van Nieuw-Guinea was spr. tegen een lichtvaardige kabi netscrisis. De fractie had in de besloot spr. geen reden tot pessi misme. Vervolgens kwam aan de orde een resolutie, door verschillende afdelingen ingediend, luidende: Het congres, van mening dat het partybestuur zich de laatste jaren teveel heeft vereenzelvigd met de ïegeringspolitiek, dat dit o.m. naar voren is gekomen met betrekking tot de kwestie-Nieuw-Guinea, spreekt zich uit voor een meer zelfstandige partijpolitiek. Nadat voorzitter Vorrink had verklaard in aanvaarding van deze motie een votum van wantrouwen in het partybestuur te zullen zien, werd omdat de stemming by handopsteken geen meerderheid te zien gaf tot schriftelyke stem ming overgegaan. Na een korte pauze gaf de voor zitter de voorstellers gelegenheid de betekenis van de motie nader te verklaren. Een Amsterdamse afgevaardigde lichtte daarop de motie toe. „Moeten wij", zo vroeg hy zich af, „een party zijn van de regering of op zekere voorwaarden in de rege ring? Zelfs met het meest intensie ve contact moeten de maatregelen van de regering een compromis blyven. Daarom bestaat er behoef te aan een eigen visie. De motie is niet bedoeld als 'n motie van wan trouwen." Inmiddels was de uitslag van de stemming bekend geworden. Er waren 2882 stemmen uitgebracht, waarvan 841 vóór en 1974 tegen, 16 ongeldig en 51 blanco. Mr Willemse, uit Rotterdam, dien de daarop een andere motie in, waarin vertrouwen wordt uitge sproken, dat het rapport van de in gestelde commissie zal leiden tot verheldering van de thans gerezen moeilijkheden en dat er twijfel be staat, of het partybestuur zich niet teveel met de regeringspolitiek heeft vereenzelvigd. De voorzitter doet daarna mede deling, dat het in de nedoeling ligt voor de in te stellen commissie uit te nodigen prof. Kranenburg als voorzitter en voorts de heren Vos, Willemse, Albrecht, Vorrink, Van Walsem, Van der Goes van Naters, Burger, Donker en Tuin. De motie-Willemse werd met al gemene stemmen aangenomen. Vóór de pauze verkreeg namens de Belgische socialisten de heer Ed. Anseele het woord. Deze was van mening, dat nog dit jaar ten koste van alles getracht moet worden zich duidelyk uit te spreken tegen over de ontwikkeling van de inter nationale verhoudingen. Er is geen onmiddellijk oorlogsgevaar men heeft dus nog de tijd om alles in het werk te stellen een derde we reldoorlog te beletten.. Men moet weten, dat een morele stelling ste viger kan zijn dan wapens, al moe ten die er zyn als het nodig is. documenten meegenomen, doch bellewagen met een rolluik aan de betrof ^et onderzoek voornamelijk geschat op 134.616 man, wie 134.000 doden en gewonden en 616 krijgsgevangenen. Dagorder Noord-Koreaanse opperbevelhebber. De Noord-Koreaanse opperbevel hebber en minister-president, Kim Ir Sen, heeft ter gelegenheid van het driejarig bestaan van het N. Koreaanse leger een dagorder uit gevaardigd, waarin hr verklaait, dal ,.de Amerikaanse aanvallers, die Korea niet willen verlaten, zul len worden omsingeld en volledig in de pan gehakt." „Wy beschik- Ren over alles, wat vs \j voor ae Hierin zegt hij, dat hy het denk beeld tot beschikbaarstelling -van 2 bataljons Ambonezen voor de strijdkrachten dier V. N. onder steunt. Voorts zond hy' een telegram aan de Staten-Generaal, waarin hij zegt, dat hy het aanbod om in Indonesië te demobiliseren met een uitkering van 5000 rupiah's boven het pensioen als een „suiper ju- das"-aanbod afwijst. „Wij zijn niet te kocp als een handelsobject van politieke profi teurs". achterzyde. Dit luik stond open, doch de inzittenden hebben geen kans meer gezien er uit te komen. Van gemeentewege zal, voor zover daarop door de nabestaanden prys wordt gesteld, de begrafenis dei- slachtoffers worden verzorgd. In de brandweerkazerne is een rouw kamer ingericht en de stoffelyke overschotten van de vyf slachtof fers zyn daar opgebaard. De brand is een stellende gebeur tenis, die grote deernis in de ge meente heeft gewekt. Burgemeester Heusden heeft de familieleden persoonlijk mededeling gedaan van het ongeluk. Ook de gewonden heeft hy bezocht. Behalve de Rotterdamse brand weer verleende ook die van Schie dam assistentie. De brand is in de loop van de dag na veel moeite geblust. De namen van de verongelukte brandweerlieden zyn: H. Westdiik (23 jaar, ongehuwd timmerman); P. van Delft (40 jaar, gehuwd en één kind); P. Waterburg (onge huwd, 24 jaar, timmerman); M. H. Kok (gehuwd, 31 jaar, één kind); A. H. Maat iongehuwd, 28 jaai, metselaar). radio-uitrusting. Een kamer in het Britse consu laat, waar radio-materiaal lag op geslagen werd verzegeld. Kort te voren hadden de auto riteiten registratie -van alle radio- apparaten te Kanton bevolen. Van officiële zijde wordt verno men, dat de te Surabaja gelegerde Ambonese leden van het voorma lige K.N I.L. allen naar Nederland zullen reizen. Dit zijn in totaal 4560 personen; 1300 militairen, 1000 vrouwen en 2200 kinderen. Zij zullen scheep gaan aan boord van de „Kota Inten", die dezer da gen vertrekt. In de andere kampen op Java is de keuze nog niet ge heel bepaald. Hebert Hoover, ge-wezen pre sident der Verenigde Staten, heeft te New York verklaard, dat er in Europa „niet een derge lijke oorlogshysterie heerst als in de Verenigde Staten". De Eu ropese landen hebben geen nood toestand afgekondigd en hun onderdanen hebben geen alami- propagandacommissies gevormd. Men diende het Amerikaanse volk en het Congres niet over haast te drijven tot beslissingen, welke het Amerikaanse leven voor de komende 100 jaar zul len beïnvloeden zonder rijpelijk overleg en beraadslagingen." Agressors moet men straffen met zee- en luchtmacht en niet door landlegers. Het Atlantische Pact houdt bepaaldelijk in, dat er geen Amerikaanse troepen naar Europa worden gezonden voordat dit gebied wordt aange vallen- Hij drong erop aan, dat de V.S. zich zullen bezinnen alvorens een landoorlog met de Sowjet- Unie te riskeren. In plaats daar van moeten zij een zee- en lucht macht opbouwen en als Rusland aanvalt, „het er van langs geven tot het genoeg heeft." Wanneer de Europese landen in gebreke zouden blijven moeten wij, als een voorzichtige natie, een tweede linie van lucht en zee- verdediging in gedachten hou den. Deze tweede linie moet lig gen op vreemde kusten van de Atlantische en Stille Oceaan, en, mag ik wel zeggen, van de Mid dellandse Zee en de Indische Oce aan. Andere aanbevelingen, die Hoover deed, waren: munitie le veren aan landen, „die hun ui terste best doen om zichzelf te verdedigen", de Amerikaanse uitgaven verminderen tot een peil, „waarop wy het jaren lang kunnen volhouden", zo spoedig mogelijk verlening van volledige onafhankelijkheid aan Japan en West Duitsland en herstel van „de constitutionele bevoegdheid van het Congres tot het begin nen van oorlogen". Hoover drong erop aan, dat de V. S. Europa's verdedigingsmaat regelen en eenwording nauwlet tend gade slaan alvorens er meer troepen heen te zenden- Hij zeide te voorzien, dat de huidige „grim mige uitzichten voor de wereld" nog wel tien jaar zouden blyven. Hij waarschuwde tegen te ho ge uitgaven, omdat „de economi sche vernietiging van de V. S. een van de middelen is, waardoor Stalin hoopt ons klein te krygen." Waarschuwend voor een oor log te land, waardoor de V. S. in Stalins kaart zouden spelen en hun vernietiging tegemoet gaan, zeide Hoover, dat de Amerikaan se luchtmacht in de afgelopen 4 jaar meer dan Iets anders Rus land van een aanval op West- Europa heeft afgehouden. „Deze bedreiging is krachtiger dan het zenden van Amerikaanse divisies binnen bereik van de Aziatische horden", aldus Hoover. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Rustig weer. Over het algemeen veel bewol king met aanvankelijk, hoofdza- kelyk in de oostelijke helft van het land, enige regen. Later eni ge verspreide buien. Matige tot zwakke zuidelijke wind, later zwakke veranderlijke wind. Iets lagere temperaturen. ZONDAG 11 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.05 5.40 6.20 6.30 n.m. 5.25 6.— 6.40 6.50 MAANDAG 12 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.39 6.14 6.54 7.04 n.m. 6.02 6.37 7.17 7.27 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON Febr 11 12 13 14 op op 8.04 17.45 9.33 8.03 17.47 9.52 8.01 17.49 10.07 7.59 17-51 100.28 MAAN 0.30 1.46 3.01

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1