Meerderheid voor Britse regering UIT DE PROVINCIE Een vleugje poëzie in Februari De Minister antwoordt Zal Bevin toch aftreden? Acheson over de Sowjet-nota Australië aanvaardt niet alle emigrantenhuizen Schrijven van Mej. Klompé aan Ierse collega „St. Valentijn" „D00R DE EEUWEN TROUW" Pléven brengt verslag uit In één dag een huis gereed CLEMENTIS De Oosi-Duilse spoorwegen SLUISKIL De sultan van Marokko De kerk in Polen TERNEUZEN OOSTBURG. WESTDORPE. ZAAMSLAG. AGENDA HOEK. HULST. Het verlaten Eiland Bij dc stemming over de mo tie van afkeuring inzake de na tionalisatie van de ijzer- en staalindustrie heeft de Britse regering een meerderheid van 10 stemmen behaald. De uitslag was 308 tegen 298 stemmen. Zoals bekend, zal de verleden jaar door het Britse parlement goedgekeurde nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie vijf tien dezer van kracht worden. Indien de motie der oppositie was aangenomen, zou de natio nalisatie zijn stop gezet, de rege ring afgetreden en nieuwe alge mene verkiezingen gehouden. Doch de functionarissen der so cialistische partij slaagden erin voldoende hoestende en proes tende leden hun ziekbedden te doen verlaten, om de overwin ning der regering te verzekeren. Sommige zieke socialistische Lagerhuisleden waren over af standen van honderden kilome ters vervoerd, om het hen mo gelijk te maken hun stem uit te brengen. Een socialistische predikant was uit York, via een Londens ziekenhuis, naar het Lagerhuis gereisd. Hij werd ge deeltelijk binnengedragen. schade toebrengen aan het gehele herbewapeningsproces". Churchill zei, dat, indien de conservatieven aan de macht ko men, zij de wet op de nationali satie onmiddellijk zouden intrek ken en de voormalige ijzer- en staalraad, welke algemeen toe zicht op de industrie zou hebben, weer in het leven roepen. Tweede overwinning van de socialistische regering. De motie van wantrouwen der conservatieve partij m.t.v. het beleid der socialistische regering t.o.v. de vleesvoorziening is met 306 tegen 298 stemmen verwor- pen. De zeven aanwezige liberale Lagerhuisleden stemden met de conservatieven mee. Het ver luid dat de twee andere liberale leden niet aan de stemming deel namen, omdat twee socialistische Lagerhuisleden wegens ziekte niet konden stemmen. Tijdens het debat, dat aan de stemming vooraf ging, had de conservatieve oppositie ver klaard, dat het aan het „knoei- i beleid" der regering was te dan ken, dat het reeds karige Britse Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft officieel de nieuwe geruchten over Bevins aftreden tegengesproken. Bevin zou „in de nabije toekomst" zijn post niet verlaten. In gewoonlijk welingelichte kringen zegt men, dat Bevin, wiens herstel goed vooruitgaat, zo spoedig mogelijk zijn taak weer op zich zal nemen. Toen Bevin ziek werd verklaar de premier Attlee, dat hij geen plannen maakte om een opvol ger aan te wijzen. In sommige kringen acht men het onredelijk, dat de 70-jarige Bevin, wiens ge zondheid het laatste jaar veel te wensen overlaat, verzocht zou worded zijn functie te blijven vervullen. Bevin is een autoriteit in de Labourbeweging en men is van mening, dat hij, als hij ge heel hersteld is, op weinig oppo sitie zal stuiten en Attlee, die het ministerie van Buitenlandse Zaken van groot belang acht, zal naar men meent hem niet dan op eigen verzoek vervangen- ONTPLOFFING IN FABRIEK IN MINNESOTA. Bij een ontploffing in een ver- nisfabriek te St. Paul in Minne sota zijn minstens zes personen om het leven gekomen en meer dan veertig gewond. Volgens een onbevestigd be richt is een benzinetank in de lucht gevlogen. Verscheidene gebouwen in de buurt werden beschadigd. Later werd vernomen, dat ne gen personen bij de ontploffing om het leven zijn gekomen. Een socialistisch Lagerhuislid vleesrantsoen op nieuw moest uit Wales, dat enige weken gele- i wor(jen verlaagd. Hierop ant- den door ziekte geruime tijd be wusteloos is geweest en dat ook 'woordde de minister voor Voed selvoorziening Webb dat de eni- thans nog niet hersteld is, werd ge fout der socialistische rege- a™- 7ü>, 77>-r,iiw nvpr een afstand rjng indien dit althans als een fout kon worden beschouwd door zijn vrouw over een afstand van 300 km uit een dorpje in Wales naar Londen gebracht. Zeven der negen liberale La gerhuisleden stemden tegen de regering. De laatste minuten van het debat waren rumoerig. Leden van beide partijen riepen elkan der hun leuzen toe. De twee andere liberale La gerhuisleden konden door ziekte de vergadering niet bijwonen. De socialistische Lagerhuis leden waren na de stemming zeer geestdriftig, premier Attlee kreeg een speciale ovatie. Churchill maakte, voor hij het Lagerhuis verliet en in de rich ting van de regering kijkende, een opmerking, die werd opge vangen als: „Dit is pas 't begin' De publieke tribunes waren geheel gevuld. Churchill vergelijkte de natio nalisatiemaatregel met een man, die in de richting van een af grond loopt, gedreven door een of ander diep en donker motief". Hij noemde het besluit om met de nationalisatie voort te gaan „een daad van partij-agressie" en ..een groot struikelblok voor de nationale eenheid". Hij voegde er san toe:* „Deze wet zal grote was geweest dat zij gemeend had dat dit „grote en trotse land" bereid moest zijn zich te weer e stellen tegen zijn voor naamste leverancier, Argentinië. Volgens hardnekkige geruch ten, die in politieke kringen te Londen de ronde doen, zal Er- nest Bevin aftreden als minister van Buitenlandse Zaken. Herbert Morrison, thans vice-premier, zou er in toegestemd hebben Bevins functie over te nemen. Premier Attlee zal vandaag een bezoek aan minister Bevin brengen. Deze mag na de aanval van bronchitus slechts enkele uren per dag op zijn- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat „niet de Duitse herbewapening, maar het handhaven en de op bouw van de legers van Rusland en zijn satellieten de internatio nale spanning scheppen". Acheson oefende krachtige cri- tiek op de jongste Sowjet-nota over de eventuele besprekingen tussen de Grote Vier. Hij zei dat er niets nieuws was in de nota. Zij bevatte een krachtige propa ganda, hetgeen de gebruikelijke Sow jet-tactiek is, n.l. om anderen te beschuldigen van wat Rusland zelf doet. Behalve de grote massa van Ruslands legers zijn er „aanzien lijke legers" van de satellieten boven de bij de vredesverdragen gestelde limieten". Acheson weigerde te zeggen, of de drie Westelijke mogendheden zouden voorstellen, dat dit onder werp moest worden besproken op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Tenslotte verklaarde hij nog. dat Australië niet om een twee zijdige Stille-Oceaanalliantie met de V.S. had gevraagd. John Fos ter Dulles zou de kwestie nader bespreken. De woningnood in Australië is een groot probleem. De emigran ten stellen steeds meer pogingen in het werk om met een z.g. „pre- fabricated"-huis te vertrekken. Het „Bouwcentrum" te Rotter dam wil hiervoor ernstig waar schuwen, omdat de eisen, die in Australië aan de huizen worden gesteld, zeer uiteenlopend en in ons land onvoldoende bekend zijn. Er bestaat zodoende groot gevaar, dat een meegenomen huis nooit zal verrijzen. Verder is ge bleken, dat er in Nederland nog geen firma's zijn, die huizen kun nen leveren, welke in Australië goedgekeurd worden. Wel zijn en kele firma's in contact getreden met Australië, zodat misschien binnen enkele maanden goedge keurde huizen kunnen worden afgeleverd. Ook het „Bouwcentrum" is be zig gegevens te verzamelen over deze huizen en binnen afzienbare tijd hoopt het de resultaten te kunnen meedelen. Senator Johil Finan, Iers afge vaardigde in de Raad van Euro pa, had zijn Nederlandse colle ga's op 17 Januari een telegram gestuurd, waarin hij hun ver zocht zich te verzetten tegen het zenden van een Nederlandse es cadrille naar Ulster. Mej. Klompé heeft hem thans per brief een door Dr. L. J. C. de Beaufort, Nederlands lid van de Raad van Europa, goedge keurd antwoord gestuurd, waar in zij „haar oprechte spijt en die van de meerderheid van de Ne derlandse bevolking betuigt voor de situatie, waarin hij is ge raakt". Doch, zo voegt zij er aan toe, daar de Engelse regering had verzekerd, dat geen ander oefe ningscentrum beschikbaar was, kon een weigering worden uitge legd, alsof de Nederlandse rege ring ten aanzien van het geschil tussen Ierland cn Engeland haar standpunt wilde bepalen. Ten slotte verzoekt mej. Klompé „dat men ophoudt Nederland in deze zaak verwijten te maken, daar de bevolking geenszins de gevoelens van haar Ierse vrien den wil kwetsen." Gottwal-d zou dementis gewaar schuwd hebben, dat de p-olitieke politie 'hem wil arresteiren. Volgens de „Daily Telegraph" was dementis in een Russisch vliegtuig van bet vliegveld Slo ven .-.ke Vajnopy bij Bratislava op gestegen. Te München geland, zou hij de gelegenheid hebben gekre gen, op „speciaal paspoort", dat gewoonlijk door hoge Tsjechoslo- waakse functionarissen wordt ge bruikt, door Oostenrijk heen naar Joego-Slavië te reizen. Dit pas- poorli zou mede een Russiscn stempel dragen en uitgereikt zijn door zijn zwager Dr. Okali. die als voormalig Slowaaks minister van Binnenlandse Zaken daarvoor de bevoegdheid had en thans gearre- lateerd zou zijn. Volgens deze correspondent is de nieUwscensuur te Praag inzake het verdwijnen van dementis de zwaarste, die ooit door het com munistisch 'bewind in Tsjecho- Slowakije is ingesteld. Behalve Gottwald zouden minstens 3 ande re Tsjechoslowaakse ministers als gevaarlijk "beschouwd worden we gens „ketterse" inizichtlen. Namens Volk en Regering be tuig ik, in mijn functie van Ge volmachtigd Minister van de Re publiek Zuid-Moluikken, mijn op rechte dank aan het Nederlandse VoSSk voor al de hulp welke tot dusver aan de vrijheidsstrijd 'van de Ambonnezen werd verleend. Voor ons Ambonnezen is er ahe reden voor goede (hoop op de eind uitslag. Mijn volk vecht en blijft hopen op steun voor onze recht vaardige strijd. Teneinde nu. alle krachten te co ördineren voor hiet bereiken van nog betere resultaten, zulks m bet bélang van mijn Volk dient de hulpverlening te worden gecon centreerd in één centraal orgaan n.l de Stichting „Door de Eeuwen Tróuw" (Giro 426) te Eindhoven. Daarom doe ik een dringend be roep oip (hiet Nederlandse Volk om al zijn steun, zo mogelijk in nog grotere mate te willen verlenen aan de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven, opdat onze strijd des te spoediger worde, ge wonnen en Ambons-bloed van vrouwen en kinderen met langer zal vloeien. Pléven bracht verslag uit van zijn liesprekingen met president Truman. Hij zei dat zijn bezoek aan Washington en Canada het door propaganda bij het Amerikaanse publiek gewekte misverstand neett weggenomen, dat Frankhjk tno- retk uitgeput zou zijn De premier iheeft Truman liet belang duidelijk gemaakt van snellere en grotere militaire hulp met het, oog op de vergrote hulp van China aan de strijdkrachten van de Vietminlh. Tm alle gevallen dat het dooi mfij gevraagde materiaal beschik baar was, werd onmiddellijk toe gezegd, dat het onverwijld zou worden gezonden". De hulp van Amerikaanse troe pen in Indo-iChina is niet ge vraagd. Hiet iplan-Schuman, het plan tot een landbouw-„pool" en bet plan voor een Europees leger dragen de volledige goedkeuring van Amerika weg. Over de plannen voor de Atlan tische verdediging zei bij: JDeze zijn geheim en ik kan er niet over in details tlreden. W el kan ik zeggen dat de antwoorden die wij ontvingen betreffende de verschillende aspecten van de At- latische verdediging, de strategie en de rol van Frankrijk in deze verdediging, mij ten volle hebben bevredigd". „Het Atlantische Pact'aldus Pléven, „is geen papieren overeen komst, maar wordt door militaire macht gesteund". Zijn verklaring oogstte een luid applaus, waaraan door de commu nisten niet werd deelgenomen. Met 401 tegen 182 stemmen keurde de Nationale Vergadering Pléven® verslag goed. Tussen Nieuwjaar en Pasen liggen enkele maanden, die voor velen in den lande geen onder breking brengen. Zeker zijn er de zotheden van Carneval, doch dit feest wordt nog niet door de helft der Nederlanders gevierd en is bovendien een uiting, waar in de vierder zichzelf zo uitbun dig mogelijk tracht te vermaken. Het is met andere woorden geen feest, waarop men aan anderen denkt en hieraan uiting geeft. In de Ver. Staten, Caniada, En geland, Frankrijk en Zwitserland is dit anders. Daar gedenkt men op 14 Febr. „St. Valentijn die daar een renommé heeft als by ons „St. Nicolaas". Valentijn leefde in de jaren -30 tot 270 na Christus in een Itali aans klooster. Velen kwamen bij deze wijze monnik om raad en troost. Aan al zijn 'bezoekers schonk hij een bloem uit zijn tuin. St Valentijn" heeft volgens over levering veler harten geheeld en tal van kibbelende gelieven weer bijeen gebracht, zowel door zijn wijze woorden als' door zijn 'bloe men. Het schijnt bij zijn leven reeds een traditie te zijn geworc.cn om een „geluksbloem" bij de mon nik Valentijn te halen Op 14 Februari, alis de Goede Valentijn Iherdadht wordt, bleef men medemensen, wien men zeer genegen was of dank verschuldigd was, bloemen zenden. Deze poëtische gewoonte in enkele lan den is in ere gebleven. In ons land is Valentijns dag m de loop der eeiuwen in onbruik ge raakt Thans is het initiatief ge nomen om dit „vleugje poozte in de Februarimaand"' weer nieuw le ven in te blazen. De groep bloe misterij uit de Nederlandse Tum- bouwraad streeft er naar de Va lentijn-traditie te herstellen. In ons bloemen gekweekt, die in vele landen op „St. Valentijns"-dag worden geschonken. „Waarom zou het eigen land hierin achter blij ven" zo redeneert men. Niet slechts in de liefde kan een bloemetje wonderen doen, kan m«n aan een vriend of vrien din, een baas of ondergeschikte, een arts of verpleegster, op deze Pag ouder enige bijgedachte een fleurige en geurige attentie be wijzen". Kwekers en 'bloemisten geven ruiterlijk toe, dat herleving van de St. Valentijnsdag hen niet com mercieel onwelkom zal zijn. „Maar waar het| onze taak is met 'bloe men blijheid en kleur in het leven te brengen, is het dus ook onz; taak om herstel van de poëtische gewoonte op 14 Februari te bevor deren", zo menen zij. „Men kan deze bloemendag als een der eerste verschijnselen van ontluikende lente beschouwen Zaterdag zal in Zaandam een bijzonder experiment worden ge houden op het gebied van de wo ningbouw. Een firma aldaar zal in één dag een woning opbouwen en com pleet afleveren. Een der firman ten heeft een reis naar Australië gemaakt in verband met het plan huizen voor export te gaan bou wen. In Australië wil men echter zekerheid hebben dat deze als een blokkendoos geëxporteerde wo ningen inderdaad in één dag afge leverd kunnen worden. Zaterdag morgen om half acht zal onder toezicht van notaris J. de Jong uit Zaandam met de bouw van een woning worden begonnen. In de loop van de dag komen de schil ders en electriciëns, die het per ceel tegen de avond geheel be woonbaar zullen afleveren. Hier van zal een notariële acte worden opgemaakt. Deze acte zal naar de betreffende autoriteiten Australië worden gezonden. Tsj echoslow aakse functionaris sen weigerden de b&richlen, dat dementis uit Praag was vertrok ken, te bevestigen, tegen te spre ken of er commentaar op te le veren. dementis is te Abazzia bij Fiume (Joego-Slavië) aangeko men, aldus .meldt de Weense cor respondent van de „Daily Tele graph", en (beeft na een reis doo1 de Westelijke zones van Duitsland en Oostenrijk in hotel Victoria al daar zijn intrek genomen. Volgens het persbureau „Ex change Telegraph" te Rome zijn Clementis en zijn echtgenote de Joegoslavische grens gepasseerd en hebben zij Tito telegrafisch onv asyl gevraagd Het persbureau be roept zich op „betrouwbare in lichtingen" te Rome verkregen. De Tsjechoslowaakse president Berichten over een „sluipende verlamming" der Oost-Duitse spoorwegen hebben geleid tot ge ruchten volgens welke Sowjet- Russische functionarissen net be stuur over het gehele stelsel in handen zuilen nemen, aldus# de „Neue Zeitung", het blad der Amerikaanse bezettingsautoritei ten in Duitsland. Het Oost-Duitse net bestaat bijna hoofdzakelijk uit enkel spoor. De Sowjet-autoriteiten hebben duizenden kilometers rails als herstelbetalingen laten weghalen. Dit leidt nu tot op stoppingen en productievertra gingen. Vele vooraanstaande spoor wegfunctionarissen zijn naar West-Berlijn uitgeweken. Zij verklaarden, dat de eisen van de Oost-Duitse regering en de Sow jet-autoriteiten tot snelle dien sten naar Oost-Europa, niet te vervullen waren. der begroting 1950 ging vlot on der de hamer door. Besloten werd een markthuisje op het Ledelplein te bouwer, waar met grote keuringen het se cretariaat in kan zetelen. Tevens zal hieraan een ruimte gebouwd worden voor het opbergen van 't marktmateriaal. Ook de nieuwe vuilnisauto zal hier een plaatsje in kunnen vinden. De aanleg van het voetpad aan de Grote Dam, waartoe werd be sloten, zal door de bewoners van de Grote Dam, waar men altijd door een modderpoel moet bagge ren, stellig met vreugde begroet worden. Tegen de heer Iz. Nortier alhier zal een rechtsgeding gevoerd wor den i.v.m. de invordering der op gelegde dwangsom door het ge rechtshof te 's-Gravenhage. Besloten werd het Ledelplein, Markt, Raadhuisplein etc. van een beplanting te voorzien onder toe zicht van Staatsbosbeheer. Na de rondvraag bleef de raad nog geruime tijd in gesloten zit ting bijeen, o.a. ter bespreking der raadhuis -en badhuisplannen. Blindenbond-avond. In Hotel Meert werd Woensdag j.l. onder auspiciën van de Blin- ïn Alial Tassey, de leider van de Marokkaanse nationalistische be weging heeft een schrijven ge zonden aan Trygve Lie, de secre taris-generaal van de Ver- Naties, waarin hij op deze een beroep doet zijn invloed aan te wenden ten gunste van de Sultan van Marokko en verzoekt om het zen den van een commissie van on derzoek door de Veiligheidsraad naar Marokko. Tassey zegt, dat de souvereiniteit van de Sultan niet beperkt is tot de Franse zóne doch zich over geheel Ma rokko uitstrekt. Een schrijven in dezelfde geest heeft Tassey gezonden aan Vin eent Auriol, de Franse president, en aan de voorzitter van de Na kind worden tal van kostelijke Itionale Vergadering. Dezer dagen) heeft de Poolse regering de beëindiging afgekon digd van het tijdelijk apostolisch bestuur van de Rooms-Katholie- ke kerk in de onder Pools be stuur gestelde Westelijke gebie den. aldus meldt een correspon dent van de „Times". Thans zijn ook de namen bekend gemaakt van nieuwe kerkelijke bestuur ders voor die gebieden. In de be trokken vijf Bisdommen zijn, al dus deelt de regering mede, per manente kerkelijke raden geko zen voor* het toezicht op het ker kelijk bestuur. Over de positie van dé apostolische administra teurs, die door het Vaticaan wa ren benoemd, is niets nadere be kend gemaakt, Het Vaticaan wil terzake van de voormalige Duitse gebieden, die thans onder Pools bestuur zij® gesteld, njet vooruitlopen op bet met Duitsland te sluitea vre desverdrag. De heer Eeckhout jubileert. Dit jaar is het 50 jaar geleden, dat de bekende muziekleraar Aug. Eeckhout uit Hulst als jong musi cus zijn eerste muzieklessen in onze gemeente kwam geven. Nog steeds is de heer Eeckhout actief werkzaam. Zijn tegenwoor dige leerlingen en oud-leerlingen hopen dit feit met een muziek avond te herdenken. Onder de vele verenigingen in onze plaats, welke onder zijn lei ding hebben gestaan, is o.m. de Terneuzense Harmonie, waarvan hij ongeveer 20 jaar dirigent is geweest. P.S.V.-filmavond. Gisterenavond hield de Terneu zense Politie Sportvereniging een tweede Amerika-filmavond in het Parochiehuis, waarvoor zeer gro te belangstelling bestond. Naast de prachtige natuurfilms der Sta Gemeenteraad Zo lang de Schelde de Schelde zal Zeeuws-Vlaanderen voor verreweg het grootste gedeelte op zichzelf zijn aangewezen. Hier in eigen streek moet de typische Ne derlandse samenleving worden gevonden en moet men op dat peil kunnen leven, waarop het in het centrum van Holland staat Deze woorden uit de Nieuw jaarsrecte van burgemeester mr K. Hoekzema zijn juist voor de centrale gemeente van W. Z. Vlaanderen, Oostburg, wel bijzon der typerend. Een grote teleur stelling noemde de burgemeester het, dat de voorrang voor de ge teisterde gebieden is afgelopen Voor Oostburg werkt deze maat regel zeer remmend, daar zij hier door geen gelegenheid krijgt zich vrijelijk te ontwikkelen in de richting, waarheen het de laatste jaren is gegaan, n.l. die van een flink groeiende centrum-gemeen denbond een propaganda-avond gehouden, welke zeer goed werd bezocht. De wnd. burgemeester de heer M. de Vos sprak in zijn openings woord zijn vreugde uit over de grote belangstelling en zei o.m. dat men in het dagelijks leven zo vaak voorbijgaat aan de blinden en hun belangen. De heer Van den Berg, die sinds zijn 17-de jaar het levenslicht, mist, belichtte het lot der blinden vroeger en nu. Vroeger waren het bedelaars aan de kant der wegen. Nu zijn het volwaardige arbeiders en hebben velen goede betrekkin gen. Spr. zeide dat een regerings subsidie van 1 millioen gulden niet werd toegekend; terwijl mil- liarden aan bewapening wordt be steed, dat wanneer de wapenen spreken het getal der blinden vermeerdert. De heer Van den Berg hield een causerie over de blindenhond en zeide dat de honden niet de weg weten, maar door de blinden ge leid worden, die de ogen van de honden gebruiken om uit te kij- ken. J Voor en na de pauze declameer de hij o.m. gedichten van Adema van Scheltema en een schets van Heyermans, waarna een film werd verti iond. In zijn slotwoord sprak de heel De Vos de hoop uit, dat. deze avond moge bijdragen tot een be ter begrip voor het leven en stre ven der blinden. Dan is er aan het gestelde doel beantwoord. In de pauze gaven verscheidene der aanwezigen zich op als dona teur der Blindenbond. Overgeplaatst. De belastingkommies G. Touw slager te Westdorpe is in gelijke functie overgeplaatst naar Am sterdam. Gevonden voorwergen. Een. autowieldop te 'bevragen bij L. Faas, Veerstraat A 52. tes werd de „Onthulling van het te> ({je van hoe langer hoe meer monument aan de Westerns" ver- belang wordt voor de gehele toond. op de film vereeuwigd door streek. HEDEN: TERNEi'ZEN: Luxor Theater, S uur: Biosc. „De held op sok ken". MORGEN: TERNE' ZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „De (held op sok ken". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Borgia Sehaakmat". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biose. „Trader tïorn." Bovenzaal Porth De Lozanne, 7 uur: Ontspannings avond Z.P.M,—L.J.G. afd Axe'. Kino But. Een epos van muziek en zang was de film van Toscam- ni, waarin hij het New Yorks Symphonie orkest met zangkoor dirigeerde. Een bijzonder geslaagde avond waarvan door de overgrote be langstelling hedenavond een: re* prise zal plaats hebben Het badhuis. Het badhuis te Hoek werd in de maand Januari bezocht door 955. personen. Aanbesteding woningen B. en W. van Clinge hebben aanbesteed het bouwen van twee arbeiderswoningen. Van de 1, in schrijvingen was van de firma P. D- Vale te Sin Jansteen voor 25.522 en de laagste van de Gebrs. De Thetje te Terhole voor 18.896. 64) door P. DE VRIES. (Nadruk verboden) antwoordde White- „Och kom, heaven, „per slot van rekening hebben ze die mensen toch weer gezegd, dat ze terug kunnen gaan. En ze hebben ze ook niet verjaagd. Integendeel, ze zelfs uitgenodigd naar hun eiland te komen. Ik vind het handig be dacht." Echte moffenmethoden, vond Kees- t „Hoor eens, Kees, jij bent be vooroordeeld. Jullie Hollanders, hebben nu eenmaal een hekel aan de Duitsers, en dat kan ik me volkomen begrijpen. Als wij, in Australië, vijf jaar door een vij and bezet waren geweest, zouden wij ze vandaag de dag evenmin vriendelijk gezind zijn. Doch wij staan anders tegenover hen dan jullie. Wij zien vooral de spor tieve kant van het geval. En niet te vergeten: het komische. Wel, in de eerste plaats heb ik al respect voor ze, omdat ze er in geslaagd zijn met een onderzeeër helemaal van Noorwegen naar hier te komen. Althans hier in de buurt. En dan hun pionierswerk op dit eenzame eiland. Wel, ik gun het de kerels van harte, hoor, als ze er in slagen met hun goud ergens een nieuw leven te be ginnen. Kom, er moet toch eens een einde komen aan die haat. Vergeet niet, dat we al weer vijf jaar vrede hebben en dat we niet eeuwig kunnen blijven haten. Want in haat ligt de kiem van een nieuwe oorlog. Wees sportief Kees. Ze zijn ons te slim af ge weest. We hebben het verloren. Af. Punt. Er is mets meer aan te doen. En we zullen de brief als bewijsstuk meenemen. Dan ben ik met mijn taak klaar." „En het onderzoek naar koper? vroeg Kees. „Met resultaat daarvan zullen we van onze beide geologen wel vernemen. Daarover maak ik mij op het ogenblik niet druk. Kom aan, het is te laat om vandaag nog terug te keren naar 't jacht. We zullen vannacht ons bi vak hier maar opslaan. En mor gen vroeg terugkeren." Maar toen men 's avonds aanstalten maakte om te gaan slapen, ging Kees mopperend naar buiten. „Het stinkt me hier nog teveel naar moffen," zei hij. „Ik blijf niet binnen. Bovendien het is mooi weer." Waarop Whiteheaven lachte en het zich gemakkelijk maakte voor de nacht! XXXII. De volgende morgen werd de terugtocht aanvaard. Kalmpjes aan, want men had immers de tijd. Toen de zon tegen het mid daguur begon te branden, ver klaarde Whiteheaven, dat het voorlopig mooi genoeg was, en dat hij eerst een paar uur ging rusten. „We hebben immers alle tijd en waarom zouden we op het heetst van de dag doorsjokken? De beide matrozen vielen de ingenieur bij en al spoedig was er een beschaduwd plekje gevon den, waar men genoot van een paar uren rust. Van slapen kwam niet veel want ieder was met zijn eigen gedachten bezig. Kees keek som- ber voor zich uit, want dat do gouddelvers ontsnapt waren vond hij helemaal niet naar zijn zin. Inwendig had hij er spijt van dat hij, op de dag van de ontdek king van het kamp, niet meteen naar die kerels was gegaan. Maar aan de andere kant: wat had hij met hun moeten aanvangen? Hij had op Saint George helemaal niets te vertellen als Nederlan der. Per slot van rekening was het Australisch protectoraat. Het bleef warm. Nee, het leek wel of het nog drukkender werd. Maar om drie uur stond White heaven toch op en zei. „We moesten nu maar opstappen, jon gens want het is toch altijd nog wel 'een uur of drie lopen, voor we bij de baai zijn. Kees keek eens naar de lucht. Die was strakblauw, maar de hitte was zo drukkend, dat men na vijf minuten gelopen te heb ben alweer drijfnat was van de transpiratie. De vier mannen zwoegden over het smalle pad door de bossen, langs de verla ten dorpjes en over de heuvels. Doch ze zetten de tanden op ei kaar, want er was bij allen maar één verlangen: zo spoedig moge lijk aan boord zien te komen en zich dan verfrissen. Hé ja, dacht Kees, wat zal dat straks heerlijk zijn- een verfrissend koel bad. Dan knapte je immers weer he lemaal op De tocht terug duurde langer, omdat de mannen door de hitte en hun vermoeidheid niet zo vlug meer vorderden. En het was bij na zeven uur toen men eindelijk de laatste heuvel had bereikt, vanwaar men het witte jacht zag liggen. Er ging een zucht van verlichting op, toen men üe Snow-flake' zag. Eindelijk.... Binnen vüf minuten was men boord. Bream kwam onmid Spr. memoreerde in het kort 't afgelopen jaar en wees op de gro te activiteit op bouwgebied. Ver der op de grote Z.L.M.-tentoon- stelling, die door meer dan 10.0UO mensen werd bezoeht. Ook de winkelweek was een groot succes, evenals de najaars-veemarkt. Ondanks de grote activiteit op bouwgebied; zijn er nog vele ga pingen, die door het tekort aan bouwvolume nog niet aangevuld kunnen worden. Er zijjr» nog steeds een »U a »u aanvragen om bouwvolume, waarvan dit jaar maar een tiende deel zal kunnen worden geholpen. De burgemeester achtte het een grote onbillijkheid dat 6 Jaar na de verwoesting, de gedupeerden nog steeds wachten om hun ver woeste pand te herbouwen. De ge dupeerden worden steeds meer gedupeerd door de steeds oplo pende prijzen der bouwkosten. Het plan om het raadhuis te herbouwen stagneert nog steeds door een geschil met de architect ir. Klokke. Een groot aantal gerepatrieer de gezinnen, 14 in totaal, werd huisvesting verleend. De burge meester hoopte dat deze mensen zich hier thuis zouden voelen. On danks protest werd het politie corps met 3 man verminderd. Tegen de baldadigheid die steeds toenemt, zal krachtig wor den opgetreden. In 1950 heeft Oostburg goed ge zeild; wij hopen dat het ook in 1951 voor de wind zal gaan. Verschillende goedkeuringen Op vragen van het Eerste Ka merlid Vixseboxse (C.H.) met be trekking tot de brandstoffenvoor- ziening van het Nederlandse bedrijfsleven heeft de minister van Economische Zaken het volgende geantwoord. De minister verheelt zich niet dat ons land bij de groeiende be hoefte van Nederland aan ener gie en het ontbreken van de mogelijkheid de binnenlandse kolenproductie belangrijk te ver groten in toenemende mate van de import van buitenlandse brandstoffen afhankelijk wordt. De brandstoffenvoorziemng van ons land dient zoveel mogelijk te worden bevorderd. Daarbij moet worden gestreefd naar een groot gebruik van producten van eigen bodem. De Nederlandse Aardolie Mij is diligent bij het onderzoek naar de aanwezigheid van aardgas in de Nederlandse bodem en maakt daarbij gebruik van de meest moderne middelen- De minister acht geen aanlei ding aanwezig om aan de sugges ties van vragensteller gevolg te geven (de heer Vixseboxse had nl gevraagd sterke aandrang te oefenen op de N. A. M., opdat deze haar boringen naar aardgas met kracht voortzet of zo zulks niet in bevredigende mate mocht geschieden maatrege len te nemen, ten einde exploita tie van aardgas van overheids wege te bevorderen) Het onderzoek naar de aanwe- van eerder genomen raadsbeslui-zjgheid Van aardgas is nog niet ten gingen vlot onder de hamer .Voltooid; zodat de gegevens ont- door, Op een verzoek van de Ger. I breken v00r een taxatie omtrent Kerk meende de raad, op advies hoeveelheid van het in het van de burgemeester, niet te moe- Noord-Oosten van ons land aan wezige aardgas. De minister is van mening, dat het reeds thans aanleggen Kusicu - I van een buizennet niet te veranti nieuw wijkgebouw te ontgaan, te-1 woor<jen risico's met zich brengt ten ingaan. Men vroeg het oude wijkgebouw Pro Rege te mogen herstellen om daardoor de hoge voor de bouw van een kosten nieuw meer ook daar het oude gebou daarom moet worden uitge- met geringe kosten te herstellen stejd tot meer zekerheid om- zou zijn. Daar Pro Rege echter m trent het v00r komen van aardgas de weg staat voor de verdere uizal zyn verkregen, voering van het herbouwplan aari import van meer gas uit de Oude Stad, meende de raad de „^Xmolt als een welko- gevraagde garantie met te k j aanvulling van de voor onze nen geven Het verplaatsen van enige nis- senhutten aan het einde van de Nieuwstraat ontlokte enige dis- fcuui uu"'- - - i De raad verleende uitsm ISHmÏ waarna onherroepelij, - A nnn Y* V\r\T7£»n via de touwladder naar boven klommen. Doch zijn gezicht stond industriële productie nodige ener gie worden beschouwd. Overwo gen wordt op welke wijze dit gas dienstbaar kan worden gemaakt aan de industriële behoeften in t oosten des lands, mede in somber. (Wordt vervolgd). De jaa ïerda geSigd.' De^Ge'wijziging te winnen aardgas,

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2