DE POLITIEKE COMMISSIE K. P. M. contra Zuid-Molukken HET CONGRES VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID Hevige gevechten om toegangswegen naar Seoel De Amerikaanse spoorwegstaking Russische resoluties verworpen AKKERTJE Kiespijn VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1651. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ces^ iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum pp advertentie 1*50. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot namiddags 2 De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft de Russische eis afgewezen dat de Ver. Staten worden veroordeeld wegens agressie in China. Slechts de Sowjet-groep van 5 stemde ▼óór. Tegen de Russiche eis stemden vijftig landen, terwijl Joego-Slavië en Aghanistan zich ▼an stemming onthielden. Cwee door de Sow jet-Unie ingediende resoluties werden verworpen. De eerste met 49 stemmen tegen, 5 vóór en 3 onthoudingen, de tweede met 50 stemmen tegen, 5 vóór eq> 2 onthoudingen. WESTERLING IN TANGER? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. v.m. n.m. 4.26 4.51 5.01 5.26 5.41 6.06 5.51 6.16 HET GENEEST VLUGGER EN BETER De kabinetscrisis 8 -v ,1e onder op onder 17.44 9.28 23.14 17.45 9.33 17.47 9.52 0.30 Amerika zal geen tariefscon cessies verlenen aan communisiische landen Amerikaans marine vliegtuig neergestort China eisie geen gebiedsafstand van Birma Hei treinongeluk in New-Jersey De atoomexplosies in Nevada Bijeenkomst Belgisch kabinet België gaat lagere prijs voor Nederlandse boter betalen Neem 'n Voorstel van Nehroe aan Mao Tse Toeng Commissie van Goede Diensien Verenigde Staten vragen leen- en pachtgoederen terug rranSenu» BIJ Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande, Sedacüe-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Pe* week 37 cent Losse nummers 7 cent Be Sowjet-Unie had 2 resolu tie* ingediend. In de eerste werd beweerd dat de Ver. Staten Formosa zijn bin nengevallen en het eiland blokke ren. De Veiligheidsraad werd erin verzocht stappen te neanen om de ze ,,aanval" tegen te gaan. Deze resolutie is met 49 tegen 5 stem men bij 3 onthoudingen (Birma, Indonesië en Joegoslavië) verwor pen. De Sow jet-Unie verklaarde in die tweede resolutie, dat Ameri kaanse vliegtuigen Mandsjoerije hadden aangevallen. Voorts werd beweerd dat een Chinees koop vaardijschip zou zijn gebombar deerd, aangehouden en op onwet tige wijze doorzocht. In deze resolutie werden de Ver. Staten deswege veroordeeld en werd de Veiligheidsraad verzocht maatregelen te nemen om nieuwe Amerikaanse „aanvallen" op Chi na tegen te gaan. Deze resolutie is, als ihiervoren gemeld, met 50 te gen 5 stemmen bij 2 onthoudingen verworpen. De bespreking der resoluties be perkte zich im hoofdzaak tot rede voeringen door vertegenwoordi gers van het Sowjet-blok. De Tsjechoslowaakse en Oekrain- ee afgevaardigden steunden de re soluties. De Rus Tsarapkin verklaarde dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van Formosa wordt uitge voerd volgens een tevoren opge steld plan, dat overeenstemt mei „het streven van generaal Mac- Arljhur, die het Aziatische vaste land van Wladiwostok tot Singa pore wil overheersenDe Ameri kaanse inval in Formosa staat on afhankelijk van de actie in Ko rea'', aldus Tsarapkin. Mahmoed Fawzi Bey (Egypte) zeide tegen de Russische resolutie te zullen stemmen. „De Sowjeti. Unie uit vergaande beschuldigin gen jegens de Ver. Staten, doch zij voeit geen bewijzen aan. Er heeft geen onpartijdig onderzoek naar de tenlaste gelegde feiten plaats gevonden. De Ver. Naties kunnen slechts na een uitgebreid, door neutralen Volgens niet bevestigde ge ruchten zou Westerling zich op het ogenblik in Tanger bevinden- Reuter bericht uit Brussel, dat de autoriteiten van de Belgische veiligheidsdienst blij zijn, dat Westerling in Tanger is. Zij zei den 't bewijs te hebben, dat Wes terling een week geleden Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een particulier vlieg tuig, dat door een Belgische in dustrieel daartoe werd uitgeleend. Volgens de eigenares van het pension, waar Westerling ver blijf hield, ontving Westerling kort voor zijn vertrek uit België van een Amerikaans persbureau 100.000 Belgische francs voor zijn memoires. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachti ge en langs de kust af en toe har de, maar geleidelijk afnemende wind, hoofdzakelijk tussen Z. en Z.W., iets lagere middagtempera- turen dan Donderdag. ZATERDAG 10 FEBRUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ingesteld onderzoek, waarbij de juistheid van het beweerde door onomstotelijke bewijzen wordt aangetoond, tot veroordeling van een staat overgaan. Dat is hier niet geschied". De vertegenwoordiger van India, Rajeshwar Jayal, verklaarde dat zijn delegatie zich tegen de Rus sische resoluties zou uitspreken. Hij bracht de door India en elf andere Aziatische en Arabische landen ingediende resolutie in her innering, die beoogde de betrokken mogendheden aan de conferentie- tafel te doen iplaats nemen om de vraagstukken van het Verre Oos ten, Formosa inbegrepen, tie be spreken. „Wij zijn nog steeds van mening dat deze problemen het best door onderhandelingen kun nen worden opgelost. Wederzijdse verwijten kunnen slechts de dood steek betekenen voor de kansen, die er nog bestaan vooir het berei ken van een oplossing dooi onder handelingen", zeidie hij. Ook de vertegenwoordiger van Syrië was tegen de Sowjet-resolu- ties, daar deze niet door „ewij zen werden geschraagd. Woensdag heeft de Politieke Commissie met 38 tegen 5 stem men bij 8 onthoudingen besloten de bespreking van de toekomst van Formosa voor onbepaalde tijd uit te stellen. Slechts de Sowjet-groep verzet te zich tegen het door de Britse vertegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb, gedane voorstel. De Chinese nationalistische af gevaardigde onthield zich van stemming, daar zijn negering er-1 tegen gekant is dat de Ver. Na ties zich met het Formosaanse vraagstuk bezig houden. Tsarapkin (Sowjet-Unie) ver klaarde het) uitstellen van de be spreking van dit vraagstuk zoda nig oj;> te vatten, dat dit punt op de agenda van de algemene verga dering zal worden geplaatst, v an. mer deze in September a.s. w=er bijeen korrn. „De Ver. Naties kunnen zidh niet met het vraagstuk inlaten, daar die status van het eiland is gere geld door de overeenkomsten van Cairo en Potsdam, waarbij duide lijk is vastgesteld, dat Formosa 'tel uitn wkt vam het Chinese rijk. Indien de Ver. Naties zich toch miet het Koreaanse probleem inlaten bemoeien zdj zich met bin nenlandse Chinese aangelegenhe den". Er is geen datum vastgesteld voor de volgende bijeenkomst der politieke commissie. De voorzitter verklaarde dat, zodra er een rap port is ontvangen omtrent de dooi de algemene vergadering goedge keurde resolutie inzake Korea, op nieuw zal worden vergaderd. wanneer GH er Akker's Kloosterbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de woorden: „Geen goud zo goed" De kabinetsformateurs hebben gisteren een bespreking gevoerd met Jhr Mr A. W. T. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in ver band met verschillende defentie- kwesties, die de heer Tjarda als Nederlands vertegenwoordiger in de Council of Deputies in Lon den behandelt. Gisterenmorgen heeft het ge rechtshof te Amsterdam, eerste kamer, uitspraak gedaan in de zaak van de K.P.M. tegen de re publiek der Zuid-Molukken. Het Hof heeft bij monde van haar president, Mr. J. Verdam, ver klaard, dat de Nederlandse rech ter in dit geval dus de presi dent van de rechtbank te Am sterdam onbevoegd was van dit geding kennis te nemen. Het voorlezen van het arrest vorderde meer dan een half uur. Aanwezig waren o.a. de procu reur-generaal, Mr. Van Dullemen en de heer Lokollo, die tezamen met de heer Aponno een eis van interventie had ingediend. Deze eis werd door het Hof toegewezen. In de hoofdzaak was van de zijde der K.P.M. een aantal grie ven ingebracht, die uitvoerig in het vonnis werden besproken. De eerste grief stelde, dat de Repu bliek der Zuid-Molukken niet zou bestaan. Volgens het Hof staat vast, dat het gebied der Zuid-Molukken reeds vóór het onder Nederlands gezag kwam een eenheid vormde en dat deze eenheid later als daerah (provincie) is bewaard gebleven, waarbij de Zuid-Mo- lukken-Raad als bestuurslichaam diende. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON IlS °P dr. 8.06 8.04 8.03 MAAN xi- Het Amerikaanse Hiuis van Af gevaardigden heeft een amende ment pp de wet inzake wederke rige handelsovereenkomsten goed- gekeuid, waarbij de Sowjet-Unie en ihaar satellieten werden uitge sloten van alle tariefsconcessi es, die de Ver. Staten krachtens in ternationale handelsovereenkom sten verlenen. Voorts heeft het Huis van Af gevaardigden de commissie voor de douanetarieven opdracht ge geven om een gevarenjiunt voor de douanetarieven vast te stellen, Dit gevarenpunt is het laagste punt, dat de tarieven Icunnen be reiken, zonder dat de Amerikaan se industrie in gevaar wordt ge bracht. Voortaan zal President Truman, wanneer hij een handelsverdrag met een ander land sluit waarbij een tarief tot beneden het „geva renpunt" wordt verlaagd, het Con gres hiervan in kennis moeten stellen en zijn redenen moeten uiteenzetten. Het amendement is ingedien i door Republikeinse afgevaardigden en heeft betrekking op het wets ontwerp, waarbij de wet op de wederkerige handelsovereenkom sten, die in Juni a.s. afloopt voor de duur van 3 jaar wordt ver lengd. De aanval der T.N.I. op de Re publiek der Zuid-Molukken stuit te op ernstig verzet en de krijgs verrichtingen hebben nog geen eind genomen. De tweede grief bestreed de bevoegdheid van de Nederlandse rechter om van dit geding kennis te nemen. Onbetwistbaar staat vast, al dus het arrest, dat de Nederland se regering de R.I.S. als souve- reine staat en uniepartner erken de en dat de R.I. op 17 Augustus 1950 in de plaats van de R.I.S. trad. De R.I. is eveneens door Nederland als souvereine staat erkend. De rechter kan slechts de ge stelde onrechtmatige daad der R.I. beoordelen, als hij zich een oordeel vormt over de daden der R. I., maar volgens het vol kenrecht is een souvereine staat niet onderworpen aan de rechts macht van een andere souverei ne staat, tenzij vrijwillig. Dit geldt ook voor een staat, die geen part" is in een geding. Hieruit volgt, aldus het arrest, dat de Nederlandse rechter, hoe on rechtmatig hij de ter dagvaar ding omschreven oorlogshande lingen en aanval van de R.I. tegen de geïntimiteerden ook zal achten, en ook al zouden deze in strijd zijn met de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, niet bevoegd is daarover in rech te een oordeel uit te spreken. De tweede grief acht het Hof dan ook gegrond, wat leidt tot vernietiging van het vonnis der rechtbank. Recht doende vernietigde het Hof het vonnis van de president der rechtbank te Amsterdam van 2 November 1950 en ver klaarde het Hof zich niet be voegd om van de vordering ken nis te nemen. 9 DODEN. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is Woensdag- nabij Eastville, in de Amerikaanse staat Virginia, omlaag gestort. De gehele, uit 9 koppen be staande bemanning, is om het le ven gekomen. In de versierde Rivièrahal »s gisteren het derde congres van de Partij van de Arbeid begonnen. De voorzitter, Koos Vorrink, herinnerde eraan, dat het deze week vijf jaar geleden is, dat in Krasnapolsky in Amsterdam be sloten werd tot de stichting van de Party van de Arbeid. Spr. herinnerde o.m. aan de Nederlandse Volksbeweging, die direct na de bevrijding de moge lijkheid bood op de grondslag van een radicaal program tot een openhartig beraad over alle pun ten, die van belang waren voor het herstel en wederopbouw, maar ook en vooral voor de ver nieuwing van ons volksbestaan. Terugziende op de bewogen ja ren, die achter ons liggen, kan ?r geen twijfel over bestaan, of het nieuwe begin als geslaagd of als mislukt moet worden beschouwd, aldus spr. Het bewijs is geleverd, dat een politiek kan worden bepleit op de grondslag van een rijk gescha keerd geestelijk federalisme, op de grondslag tevens van een veel zijdige sociale structuur. Dat bewijs acht spr. geleverd door de plaats, die de drie werk gemeenschappen, de Katholieke, de Protestants-Christelijke en Je Humanistische werkgemeenschap binnen de partij innemen. De doorbraak heeft volgens spr. nu reeds tot gevolg gehad het af brokkelen en ten dele het wegval len van zekere verouderde, kunst matige scheidsmuren tussen som mige politieke groeperingen in ons land. De voorstelling, dat een waarachtig Christen geen lid van de P.v.d.A. kon zijn, heeft een groot deel van zijn suggestieve kracht verloren. Dat alles kan ons de ogen niet doen sluiten voor het onmisken bare feit, dat de doorbraak bij de verkiezingen of bij de toestro ming van leden uit kerkelijke kringen nog geen duidelijk aan wijsbare resultaten heeft opgele verd. Wij zyn ons er zelfs van bewust, Uit officiële bron werd gisteren het bericht, dat Chipa Birma om afstand van een deel van de pro vincie Katsjin had verzocht, met nadruk tegengesproken. China heeft geen dergelijk ver zoek gedaan, zo zeide men. Het Amerikaanse federale bu reau voor onderzoek heeft vev- klaard, dat zij de mogelijkheid on derzo eikfc, dat sabotage de oorzaak zou zijn van de ramp waarbij vol gens de laatste berichten minstens 82 personen om ihet leven zijn ge komen en 500 gewond. Volgens functionarissen is de ramp de ergste in de Ver. Staten sedert 32 jaar. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrak stukken liggen. De troepen der Verbondenen dringen langs het dal van de ri vier de Han, 16 km ten N. van Itsjon, op. In het gebied van Hoengsong, in de Centrale sec tor, sloegen zij heftige tegenaan vallen af. In het Westen gaat de langzame opmars verder. De Verbondenen bevinden zich thans nog geen 8 km hemelsbreed van Seoel. ■fcle communisten hebben dui zenden verse manschappen op het met lijken bezaaide slagveld in de s'cnja geworpen om het hoofd te bieden aan de drieledi ge massale aanval der geallieer den in het westen. In de Centrale sector is de ge allieerde opmars gevorderd tot ongeveer 40 km van de 38ste breedtegraad. Uit luchtverkenningen is op te maken, dat de communisten hun pogingen om versterkingen en voorraden uit Mandsjoerije naar het strijdtoneel te zenden ver dubbelen. Communistische con- vooien bij de Mandsjoerijse grens werden Woensdag aangevallen door Australische piloten in Amerikaanse mustangs. Te Hoetsjang, ver boven de 41ste breedtegraad, werden een tank en twee voertuigen ver nield. Bijna een derde van de 1315 uit de lucht waargenomen communistische voertuigen be vond zich in de buurt van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong jang. De 5 atoomexplosies in Nevada hebben „in belangrijke mate" Amerika's kennis van het vervaar digen en afvuren van atomise he artilleriegranaten en geleide pro jectielen vergroot, aldus wordt te Washington gemeld uit een 'kring, die toegang heeft tot de atoom- gegevens, doch niet nader kan worden genoemd. Of atomische granaten en ge leide projectielen inderdaad in Ne vada tot ontploffing zijn gebracht, is niet bekend. Het schijnt thans echter zeker te zijn, dat de proefnemingen, die later door een andere serie zullen worden gevolgd, het onderzoek in zake wapens, die niet als de atoombommen voorheen uit grote vliegtuigen werden geworpen, heeft bevorderd. De Belgische minister-president Joseph Phclien heeft Woensdag avond het kabinet voor een on verwachte bijeenkomst bij hem thuis ontboden. Er is geen com muniqué uitgegeven. In politieke kringen meent men, dat de zit ting verband houdt met de de batten in de komende week over de defensiemaatregelen voor het Atlantisch Pact. In bevoegde kringen verneemt men, dat ingevolge besprekingen tussen de Nederlandse en de Bel gische legering de prijs van Ne derlandse boter zal worden ver laagd van 76 tot 74 francs per kg. Deze maatregel wordt heden ver moedelijk reeds van kracht. Aan de Oostkust worden Zuid- koreaanse troepen, die oprukken tegen Noordkoreanen in het ge bied van Kangnoeng, door vloot- geschut gesteund. Andere oor logsbodems bombardeerden noor delijker doelen aan dezelfde kust tot aan Nanam, niet ver van de 42ste breedtegraad, toe. Een munitiedepót, verscheidene kam pementen en een legerhoofd kwartier werden door granaat- vuur verwoest. De Amerikaanse marine en de militaire transportdienst in de Westelijke Pacific hebben sinds het uitbreken van de vijandelijk heden op Korea 235.000 militai ren naar het gevechtsgebied ge bracht. De dienst beschikte aan vankelijk over 70 militaire- en civiele vaartuigen. Deze vloot was tegen November van het vo rig jaar aangegroeid tot 263 schepen, die de vlaggen voeren van Engeland, Noorwegen, Grie kenland, Perzië, Panama en de V. S. Sinds het begin van de oor log werden door deze schepen 15 millioen vaten petroleum-pro- ducten en meer dan 6 millioen ton andere voorraden voor de strijdkrachten der V. N. in Ko rea aangevoerd. Manschappen van het 50ste Chinese leger en de twee Noord koreaanse divisies zijn in allerijl uit Seoel en Intsjon naar het Z. gezonden om' loopgraven, enkele kms ten N. van Anjangni te be zetten. De communisten doen verwoede pogingen om de geal lieerde pantser- en infanterieco- lonnes, die langzaam voorwaarts trekken, op te houden. Ameri kaanse eenheden zijn op commu nistische mijnenvelden en artil lerievuur ten N.O. en W. van Anjangni gestuit. SEOEL BESCHOTEN. Een Amerikaanse eenheid is Donderdag Seoel op geschutsaf- stand genaderd en heeft de bui- tenwyken van de stad beschoten. Daarna trokken de Amerikanen terug op hun stellingen. Tsjanljong, 19 km ten N. van het pas veroverde Pjongtsjang, werd door de Zuidkoreanen ge nomen. In de laatste 24 uur hebben de Noordelijken, naar een schatting 4647 man aan doden en gewon den en 114 gevangenen verloren. Amerikaanse, Turkse en Por- toricaanse infanterie rukt op aan weerszijde van de hoofdweg naar Seoel. Verzethaarden wer den opgeruimd en hoog terrein bezet. Een communistische tegen aanval op de Turken ten Z.W. van Seoel werd met zware ver liezen voor de communisten afge slagen. De Turkse stellingen la gen Woensdagavond onder mor tiervuur. Tenslotte gelukte het de batterijen van de tegenstander tot zwijgen te brengen- Griekse. Amerikaanse en Zuidkoreaanse eenheden, die aan beide oevers van de Han opereren, ontmoet ten bij de opmars verspreide, doch hardnekkige tegenstand. Geallieerde vliegtuigen bestook ten de tegenstander op heuvel toppen en in dorpen met raket ten en napalbommen. De Grieken schoven hun stellingen 15 km ten N.W. van Itsjon 1.600 meter op. Zij lagen onder zwaar mortier vuur en vuur uit kleine wapenen. Andere geallieerde troepen dron gen onder zwaar spervuur tot 16 km ten N. n N.O. van de plaats op. Sterke communistische le gers naar men vermoedt me rendeel Noordkoreanen onder namen hevige tegenaanvallen tegen Amerikaanse en Zuidkore aanse troepen ten O. en W. van Hoengsong. Volgens berichten van lucht- verkenners voeren de Noordelij ken snel versterkingen en voor raden aan van de Mandsjoerijse grens, bestemd voor het front. Een belangrijk contigent erva ren soldaten zal naar Korea wor den gezonden. Generaal Mac- Arthur heeft hierom gevraagd. Telegram van Peking aan Noordkoreanen. Generaal Tsjoe Teh, opperbe velhebber van het Chinese volks leger, heeft volgens Radio-Peking een telegram aan de Noordkore aanse strijdmachten gezonden, waarin hij hen nadrukkelijk op wekt „te blijven oprukken." Hij verzocht hen „met de Chinese vrijwilligers samen te werken, tot zij geheel Korea hebben be vrijd." dat wq velen als kiezer en als lid hebben verloren, nadat de eerste vloedgolf van enthousiasme voor- by was. Drie problemen, vervolgde de heer Vorrink, bemoeilijkten ons herstel: het verloren gaan van ons natuurlijk achterland, het conflict met Indonesië en de be volkingsaanwas. Spr. wees op de ontwerp-reso- lutie, aan het congres voorgelegd, waarin het congres met voldoe ning vaststelt, dat de gevoerde sociale politiek krachtig heeft bij gedragen tot het herstel van de gezondheid en de productieve kracht van ons volk en mitsdien ook tot behoud van de arbeids- vrede, tot handhaving van een betrekkelijk hoog peil van be staanszekerheid en door dit alles tot een snel economisch herstel. Spr. nam voorts de Indonesi sche kwestie onder de loupe. De P.v.d.A. streefde naar de volledi ge liquidatie van de koloniale ver houdingen. De Ronde Tafelconfe rentie is het begin geweest van samenwerking tussen vrije en zelfstandige naties. Hoezeer dit terrein vol is van voetangels en klemmen, toonde de mislukking van de Nieuw-Gui- nea-conferentie. Moge het de ver der ziende elementen in beide vol ken gegeven zijn de weg te vin den naar een aanvaardbare con structieve oplossing in dit con- - flict. Niemand kan op goede gron- I den volhouden, dat de moeilijkhe den over Nieuw-Guinea uitslui tend tot de competentie van Ne derland en Indonesië behoren. Sprekende over de pogingen tot internationale samenwerking en de Europese eenheid, memoreer de spr. de samenwerking in Be- neluxverband. Nauwelijks was de j nachtmerrie van het hakenkruis I geweken, of de dreigende scha- i duw van sikkel en hamer viel over de Westerse wereld. De we reld achter het ijzeren gordijn achtte de heer Vorrink een bedrei ging voor de vrede en voor de vrijheid. De mensheid beleeft nu andermaal een wedloop in bewa pening. De laatste weken hebben som mige feiten naar buiten uit de in druk gewekt, als waren er scher pe tegenstellingen in onze partij aan de dag getreden. Er zal op dit congres gelegenheid zijn om deze tegenstellingen op hun juis te waarden te toetsen, aldus spr. Onder applaus van de stamp volle Rivièrahal deelde de heer Vorrink mede, dat de P.v.d.A. een winst van 10.000 nieuwe leden heeft mogen inschrijven. De zitting werd o.m. bijge- woond door minister-president dr. W. Drees en minister mr. J. in 't Veld. President Truman heeft Don derdag de minister van het leger order gegeven „geschikte maat regelen" te nemen in de staking van rangeerders, die thans negen dagen oud is. Truman verklaarde op zijn wekelqkse persconferentie, dat belangryke militaire transporten en de nationale noodtoestand dit noodzakeiyk maken. Hij weiger de te zeggen, welke de „geschik te maatregelen", die de minister onmiddellijk moet nemen, zouden zijn. Het Amerikaanse leger heeft de stakende spoormannen inge volge president Trumans order doen weten, dat zij ontslagen zou den worden, indien zy niet om stakers in Liverpool, Birkenpool hoging hadden gehad sedert September 1948. In de medede ling wordt gezegd, dat de loons verhoging een voorlopige zou zijn, hangende een definitieve re geling van het geschil tussen de spoorwegmaatschappijen en vak bonden over de loon- en arbeids voorwaarden- LONDENSE STAKERS TERUG AAN HET WERK. De 450 Londense havenarbei ders, die zich bij de stakingsbe weging hebben aangesloten, heb ben Donderdagochtend besloten het werk heden te hervatten. Zij blijven zich echter scharen achter de eisen om hoger loon van de 16.00 uur plaatselijke tijd zich voor het werk zouden melden, of zouden kunnen bewijzen, dat zij physiek niet in staat zyn te wer ken. Tegelijk werden loonsverho gingen ingevoerd, met terugwer kende kracht tot October j.l. voor mannen, die geen loonsver- De minister-president van India Pardit Neihroe zou Mao Tse Toeng schriftelijk verzocht hebben als voorlopige voorwaarde voor een staken van het vuren de vorming van een gedemilitariseerde zone in Korea te aanvaarden, aldus wordt te Lwndem uit New Delhi verno men. Birkenhead en Manchester. Lester Pearson, de Canadese mi_ uister van Buitenlandse Zaken, heeft de uitnodiging om zitting ie nemen in de V. N.-commissie vooi Goe'k' Diensten in het Koreaanse conflict van de hand -gewezen. Amerika heeft de Sowjet-Unie officieel verzocht, de 672 schepen van de vloot en de koopvaardy, die de V. S. haar in de vorige oorlog op grond van de leen- en pacht-overeenkomst afstond, on middellijk terug te geven. Deze eis is gesteld in een nota, die aan de Sowjet-ambassadeur te Washington, Alexander Pan- joeskin, is overhandigd. Boven dien is verzocht de 800 millioen dollar te betalen, die Rusland op grond van de leen- en pachtover eenkomst nog aan de V. S. ver schuldigd is en met de betaling waarvan de Sowjet-Unie ten achter is. Naar verluidt hebben de Sow- jet-Russische autoriteiten als „laatste aanbieding" 240 millioen beloofd en geweigerd over het teruggeven van de 672 schepen besprekingen te voeren. De Sow jet-Unie wil de schepen kopen, doch de Amerikaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de rekening niet is vereffend.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1