NIEU VER Bij de Nederlanders in Korea mm Rijksnijverheidsconsulent in Zeeland WAT BRENGT DE RADIO? Slecht AUTO-, MOTOR Verlclari Minister van V< De ter dood ve oorlogsmisdi Demonstrerende Conservatieve Britse Lagerhuis Wel wat anders dan Indonesië De le luitenant W. W. Dussel schrijft uit Korea aan het A. N. P.: „We zijn hier allen een beetje verkouden. Iedereen hoest en proest van jewelste. Nu bestaat hiertoe ook wel aanleiding. Korea is niet bepaald een land om er voor je plezier heen te gaan. Het vriest en het sneeuwt behoorlijk en als het daarbij nog hard waait, hvo je use gevoel dat de „papieren huizen" om je heen in elkaar zullen vallen. Hervormde kerk helpt in Zwitserse lawineramp ATLANTIS Technische steun voor ondernemers In de Middelburgse openbare leeszaal is sedert enige weken een nieuwe rijksdienst ondergebracht, die van betekenis kan worden voor de verdere ont wikkeling der Zeeuwse industriële bedrijven. VViJ bedoelen de dienst van Ir. J. van der Kooy, de Kijks- niiverheidsconsulent voor de provincie Zeeland, die als vraagbaak optreedt voor de industrie en het am bacht en wiens taak het zal zijn de Zeeuwse onderne mers met raad en daad bij te staan. De Nederlandse Escadrille in Noord-lerland „Koningin Emma" gaat in dok De onderhandelingen over het Plan-Schuman De geboorte van prinses Maria-Christina Het verlaten Eiland Bomaanslag in Palestina De wedstrijd werd echter bp de stand 2—3 gestaakt, 't Is voor de Bressiaanders te hopen dat 2—3 ditmaal de eindstand is, want de positie V3n Breskens, dat nu de rode lantaarn draagt, is er door de recente successen van de rood-zwarte Oostburgers met beter op geworden. vange ecuiionnscne commissie voor Europa van de Ver. Natie" te Genève bijeen zal komen. M hoopt, dat de landen met e surplus aan kolen hun ,»gent men's agreement" om de exp< niet te beperken tot Juni zulle. I verlengen, zodat het Europe1 probleem kan worden opgelo. Op 1 Januari zijn keersregels van kra, Enkele weken na di< het Nederlandse Ins' publieke opinie (Nip> in ons land een ex; men. Aan talloze rnanne in alle delen van 't Nipo-enqueteurs ee: van een waarschuwt een voorrangsweg zi> onderviraagden deze zijn punt bekeken, eerste vraag: „Een fietser nade punt en ziet dit bor< het kruispunt het rechts voorrang gev, 5$ Procent meent woordt goed: de fiet t| verkeer van reehts geven. 3 Procent ai meent dat de fietser den en 35 procent a De fietser moet punt met een vocir tuurlijk ook het verl voorrang geven. SI cent van het publiek echter het juiste procent van het pub fout (fietser voorran cent weet dit helema 58 Pricent meent t autoverkeer van rt voorrangsweg moet 1; 8 p.ocent (fout) dat rang heeft en 34 pro ook niet. Dat een auto ooi van links op een moet laten voorgaan 34 procent. 30 Pro auto voorrang (fou „Op Ceram zijn n< veringsacties tegen b E.M.S. gaande. De civiele en milt nen woeden goed bel schuldigen zullen straft", adus heeft sche Minister van Vi zijn wekelijkse p< verklaard. De mojj opneming van deze vangenen in de Ap.i van hun militaire ku aanpassingsvermoger Aangaande de kw China als agressor, ze ter: „Wij betreuren he dat de Amerikaans aangenomen, daar dit der 12 Aziatische landen om een vree sing te verkrijgen, b Regering acht de we ten beter dan de Am solutie." De commissie voo se Zaken van d Bondsdag heeft beslo tie te vragen voor 1 veroordeelde! oorlog wier vonnis ongewij: ven. Zij verklaarde zich de bekendgemaakte gingen van de ande; den. De commissie hee kaanse autoriteiten terechtstellingen ni bodem te doen gesc De Egyptische poli derdag 13 arbeiders, dustrieplaats Shubr nabij Cairo, demons luidkeels „Geef o kleren" te roepen, -g grond van „het v onrust onder de arl arbeiders zijn kor textielfabrieken we ligheid ontslagen". Inderdaad papieren huizen! Hoe een mens het er in uit kan houden, lijkt op het eerste gezicht een raad sel. De muren zijn öf van hout öf hoogstens half-steen. Alle ramen en deuren zijn van het schuif-type met veel glas. Is het glas stuk, dan wordt het gat dichtgeplakt met pa pier of met de hier overvloedige zijde Natuurlijk is er wel verwarming, maar dat is nogal een bijzondere. Buiten, in een gat onder de muur, wordt gestookt en de warmte trekt dan onder de leemen vloeren in het huis op. Loopt men zonder schoe nen door de kamers, dan is het be haaglijk warm... Dat brengt voor ons de moeilijkheid mee, dat we onze hoog dichtgeregen sneeuw- schoenen telkens uit moeten trek ken, in tegenstelling met de Korea- nen, die op een soort gymschoen tjes lopen. Lang niet alle huizen hebben deze „ondergrondse" ver warming, zodat we het veelal met gewone kachels moeten doen en die zijn er haast niet. Vaak worden ze door handige knapen zelf gemaakt, terwijl anderen ze ergens bij de Amerikanen op de kop tikken. Slapen. Ook het slapen gaat nog niet van een leien dakje. De winterslaapzak, Want dit land is te kaal, het is te koud en het heeft zo bitter geleden. Het lijdt trouwens nog ontzettend. Bjjna onbegrijpelijk is het en thousiasme, waarmee duizenden jonge Koreanep de wegen bevol ken, trekkende naar het Zuiden, waarheen ze geroepen zijn om hun diensten als soldaat te gaan bewij zen. Fantastisch was ae vreugde waarmee de doodarme bevolking van een driekwart in puin gescho ten dorpje onze mannen verwel komde en nog een groot feest aan richtte ook, omdat zij de eerste „blanke" troepen waren, die hun dorp kwamen beveiligen Want dat is momenteel onze taak: het gedeeltelijk beveiligen van een z.g. „main-supply-route een aanvoerweg dus, waartoe onze compagnieën op verschillende plaatsen langs die weg gelegerd zijn en de omgeving ervan verken nen. En met succes, want bij een der eerste patrouilles stootte men op een groepje guerilla's, die er blijkbaar op uit waren voedsel te roven. Zij waren voorzien van auto matische wapens en in een vuurge vecht werden er drie door onze mannen neergelegd. De vreugde van de bevolking kende geen gren- zen'. Helaas kan men zich hier niet Tengevolge van het noodweer 'n Italië zijn acht personen om het even gekomen en vele gewond. Overstromingen, lawines en steen- stortingen hebben in de laatste drie Jagen vele dorpen in centraal en Noord-Italië geïsoleerd. De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk besloot a'-> symbolische tegemoetkoming in d schade die de Zwitserse kerken 'i verband met de lawinerampen heb ben geleden, een bedrag van 100' te zenden aan het Hilfswerk dei Zwitserse Evangelische Kerken ii Zurich. Een en ander mede in verban; met voortreffelijke hulp, die de Zwitserse kerken na de oorlog aa, de Nederlandse kerken hebber bewezen. dakje. De winterslaapzaK, k .sleeping-bag-mountain is ^°rtbQere'f®nhtsPeXle dagen zijn de z.g. o nog steeds niet in ons bezit, terw'jl ook de bekende vouwbedden (in In- dië: tampatten) nog op het ver langlijstje staan. Een en ander brengt mee, dat wij op de grond of op „georganiseerde" bedden moe ten slapen. En u kunt het geloven of niet, maar met Kerstmis sliepen er tien tallen in... hun tentjes. Op het eer ste gezicht mag dat een koude be doening lijken, maar zij, die het „geprobeerd" hebben, waren er en thousiast over! Een dikke laag stro op de grond (de sneeuw natuurlijk eerst opzij geschept), daarover grondzeil of poncho (regencape) en je dan maar in je beide wollen de kens wikkelen en in de (zomer) slaapzak. „Het was O.K.", zei het enthousiaste peloton, toen ik op oe morgen van de Tweede Kerstdag naar hun bevindingen kwam vra gen. Soldaten-humor. De naam „Van Heutz-bataljon is allang veranderd in „verhuisba- taljon". Geen wonder ook. Sinds onze aankomst hier zijn we al vpf keer verplaatst en op het ogenblik dat ik dit schrijf, is er zelfs sprake van de zesde keer. Ook de slagzin: „Geen pak zo groot, geen pak zo klein, of 't Sas zal de verhuizer zijn" vindt veel in gang, waarbij u moet weten, dat de 2e luitenant Pam 't Sas de motor- transportofficier is, die het heie zaakje telkens moet „verhuizen Trouwens, nu ik het over aardige uitdrukkingen en opschriften heb: bij een van onze laatste verplaatsin gen kwamen we terecht in een klein dorpje, waarbij de verbinding zoals haast altijd in het postkan toor werd ondergebracht. Promot werd er een aankondiging buiten aan de deur gehangen: „Verzendt nu gelukstelegrammen naar uw familie in het vaderland! Militai ren halve prijs". Er waren er, die het geloofden. In datzelfde postkantoortje werd aok een bordje boven een der loket ten met een voor ons toch volko men onleesbare aanduiding vervan gen door: „Hier uitbetaling Bron beekpensioenen. Alleen van 8—9 En aan de deur van het bata.- jons-bevoorradingsmagazijn„Wat u in de etalage niet ziet, vraagt dat gerust binnen. Daar is het ook "'wij hebben nu zo langzamerhand onze persoonlijke bagage, onze kof fers en kisten maar naar veiliger oorden gestuurd. Iedereen heeft nu eren veel of beter gezegd even wei nig bij zich. Dat is: twee tassen, die men op de rug draagt, met daarbo- verop dekens en slaapzak Lopge- rold), verder natuurlijk een wapen en eventueel een handkoffertje of een pakje. Dat is alles en daarmee moeten we het doen. Moeilijkheden. We maken voor onszelf wel eens vergelijkingen met Indonesië en clan moet men wel glimlachen. In donesië is kinderspel, vergeleken bij dit land. Enorm veel groter zijn hier de afstanden, enorm veel lasti ger de problemen van bevoorra ding, van legering en van vervoer. De allergrootste handicap is we), dat wij van de Amerikanen afhan kelijk zijn. Niet dat deze ons min der gunstig gezind zouden zijn, in tegendeel! Maar zij hebben zelf zulke problemen, zij hebben zeil verliezen aan mensen en materiaal eeleden, verliezen, die moeten wor den aangevuld. Door de grote terugtocht zijn bovendien tal van aanvoerhavens verplaatst. Ondanks het feit, dat er nog tal van gebreken zijn, waarover heus wel wordt gekankerd, is het deta chement nog steeds het detache ment, als ik het zo eens zeggen mWe hebben wat meer geduld ge kregen, we zijn wat meer ingesteld op de Amerikanen. We vinden, dat de zaak wel wat anders loopt dan we ons hadden voorgesteld en... er zal later wel niemand zijn, die nog eens heimwee krijgt naar Korea, zoals we nu nog wel eens heimwee hebben naar Indonesië. tav**-" plaats. Slechts enkele dagen zijn we ergens of het is weer „trekken geblazen. En dan gaan we weer, m de kou, door de sneeuw naar een nieuw oord met wéér legerings-, bevoorradings- en zoveel andere problemen Ik zei het immers al: dit is geen Indonesië Een Zweeds geleerde, Dr. René Malaise, directeur van het Zweeds museum van natuurlijke historie, beweert te kunnen be wijzen, dat het mythische conti nent Atlantis, werkelijk heeft be staan, voor het omstreks 2000 jaar vóór Christus in de zee is verdwenen. Zijn argumenten zijn gebaseerd op een geologisch on derzoek van het Amerikaanse continent en van andere streken. De geleerde heeft zijn onder zoekingen neergelegd in een de zer dagen verschenen boek: „At lantis, a geological reality" ge titeld. Volgens Dr. Malaise maakten stromingen in de Atlantische Oceaan het in die tijd de bewo ners van Atlantis mogelijk om op primitieve vlotten Amerika en West-Europa te bereiken. Door tegengestelde stromingen kon den zij hun woonplaatsen weer bereiken. De oude culturen van Amerika, de Folsom, Yuma en Mayacultuur zijn volgens deze zegsman afkomstig van Atlantis- Voorlopig werkt Ir. Van der Kooy nog alleen, maar verwacht wordt, dat de uitbreiding der werkzaamheden tal van assisten ten nodig zullen maken. Vermoedelijk hebben de mees te Zeeuwen nog nooit van de Rijksnijverheidsdienst gehoord. Toch werd meer dan 40 jaar ge leden reeds een consulent be noemd, wiens arbeidsveld echter beperkt bleef tot voorlichting aan de kleine industrie. Die eerste consulent was een Delfts ingenieur, Kist genaamd, die met een geklede jas aan en een hoge hoed op de fabrieken bezocht en in een gemakkelijke stoel bij een draaibank plaats nam om zo zijn technische advie zen ten beste te geven In die „goede" oude tijd was alles ook eenvoudiger. Toen wist een ingenieur zowat alles wat er op technisch gebied te weten viel. Maar kom daar nu eens om! De geweldige specialisatie op nagenoeg ieder terrein deed de Rijksnijverheidsdienst van jaar tot jaar groeien. Het laboratorium van deze dienst te Delft begon dertig jaar geleden met één assistent en nog een hulpkracht van een jaar of vijftien. Geen enkel toestel, geen machine was er voor het werk beschikbaar. Thans is de dienst uitgegroeid tot een instituut, dat modern is uitgerust en met een staf van deskundig personeel belangrijke diensten bewijst aan het Neder landse bedrijfsleven. ADVISEUR DER ONDER NEMERS. „De Rijksnijverheidsconsulent moeten we zien als de adviseur, de raadsman der ondernemers. Met alle mogelijke technische de heer Ir. C. J. Meijers, de di- -ecteur van de Rijksnijverheids dienst, die een dezer dagen met Ir. Van der Kooy de pers te woord stond. De groot-industrie, aldus Ir. Meijers, moge nog zo belangrijk ziin, zij is niet wel denkbaar zon der de klein-industrie. Deze laat ste tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren, zal mede tot de taak van de consulent behoren. Bij de huidige stand der ver- doorgevoerde specialisatie kan geen enkele ingenieur nog thuis zijn op het gehele technische ter rein. Iedere consulent, weet echter, waar hij voor die gespecialiseer de kennis terecht kan. Bovendien beschikt hij zelf over een uitge breide bedrijfservaring. Zo was Ir. Van der Kooy bijv. vele jaren werkzaam bij Rade makers. Zou een ondernemer met een zéér gecompliceerde puzzle aan komen, dan kan de consulent al tijd het laboratorium te Delft in schakelen en in 99 van de 100 ge vallen wordt er geholpen, hoe lastig de opgave ook zou lijken. CREDIETEN. Ook voor het verkrijgen van werktuigcredieten verleent de Rijksnijverheidsdienst zijn be middeling. Dih credieten worden veelal tot een maximum van 25.000, door de Nederl. Middenstands- bank onder Staatsgarantie ver strekt na ontvangen rapporten en op advies van de consulent, die naderhand ook toezicht houdt op de besteding der gelden. Verder zal de vak voorlichting aan ambachtslieden tot het ar beidsterrein van de consulent be horen. Uiteraard zal hij dat in de meeste gevallen overlaten aan vaklui, met wie hij de mensen, die hulp nodig hebben in con tact brengt. Er zijn speciale voorlichters in de smidsvakken, in de electro- technische vakken, voor de di verse houtverwerkende bedrij ven, de loodgieters, wagenma kers, enz. Ir. Van der Kooy heeft in de afgelopen maanden reeds tal van bedrijven bezocht en heel wat contacten gelegd in het Zeeuwse industriële leven. In verscheide ne vlasserijen en machinefabrie ken heeft hij reeds aanknoping voor zijn arbeid gevonden en on getwijfeld zal dit jaar een sterke uitbreiding van zijn werkterrein te zien geven. Elke ondernemer, met welk technisch probleem hij ook komt te zitten, kan zich ten allen tijde tot de consulent wenden en een dringend beroep doen op de Rijksnijverheidsdienst in het al gemeen. Over het tot dusver in Zeeland opgedane ervaringen is Ir. Van der Kooy zeer tevreden. De samenwerking met het Eco nomisch Technologisch Instituut (E.T.I.) laat niets te wensen over en zal stellig in het belang van het Zeeuwse bedrijfsleven blij ken te zijn. De consulent vertrouwt er dan ook op, dat zijn nieuwe dienst een bijdrage zal kunnen leveren tot de verbetering en verdere uitbreiding der Zeeuwse in dustrie. Generaal Mulcahy, voorzitter van de „Fine Gael", de grootste Ierse partij, wier vertegenwoordi gers zitting hebben in de Ierse Regering, verklaarde op een par tijvergadering o.m.: „Ik gevoel mij vernederd wan neer ik zie dat personen of -groe pen, die voorgeven te spreken na mens bet Ierse volk, er naar stre ven het Nederlandse volk te scha den in zijn handels- persoonlijke of andere belangen. Onder de hui dige huiveringwekkende omstan digheden, samenvallend met een tjjdstip waarop Engeland ons heeft beroofd van zes Ierse graafschap pen, worden enige Nederlandse militairen door de drang der om standigheden gedwongen zidh naar een gebied aan de rand van Euro. pa te begeven, teneinde aldaar voorbereidingen te treffen om bet hoofd te kunnen bieden aan mogelijke gevaren voor en bedrei gingen van hun eigen vrijheid". De Ierse „vereniging ter bestrij ding en de verdeling van Eire" ontkende nadrukkelijk de juistheid van berichten der Nederlandse pers, volgens welke de boycot te Dublin van Nederlandse goederen geëindigd is. Zij verklaarde dat in feite pogingen worden gedaan om de boycot uit te breiden. Ook be sloot de vereniging een uiterst krachtige campagne te beginner tegen het invoeren in Eire van Hritse Zondagsbladen. Het te Dublin gevormde „boy- cott-camité" heeft een resolutie goedgekeurd, waarin een beroep wordt gedaan op de Ierse Rege ring om vertegenwoordigers dei- Noord.Ier se nationalisten uit te nodigen een vergadering van het Ierse Parlement bij te wonen, op dat gezamenlijk 'kan worden ge protesteerd tegen de aanwezig heid van Nederlandse vliegers in Londonderry. Het 500-ton metende Nederland se passagiersschip „Koningin Em ma', dat zoals gemeld, 5 dagen geleden ter hoogte van de Noord- Venezolaanse kust in het ongerede is geraakt is de haven van Porc of Spain binnengesleept De ma chines moeten worden hersteld. De „Koningin Emma'' Ijad 20 passagiers voor Suriname aan kwesties* moeten^deze bij"dë cori- boord^ die hun reis met andere sulent terecht kunnen", zo sprak schepen hebben voortgezet. Vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië, W.-Duitsland, België. Nederland en Luxemburg zullen Vrijdag of Zaterdag a.s. te Parijs het verdrag inzake het Plan-Scju; man paraferen. De parafering van het verdrag, waarmede de eerste fase van de zeven en een halve maand gele den begonnen onderhandeling af gesloten zal worden, zal beteke nen, dat de deelnemende landen overeengekomen zijn om een ge meenschappelijke markt voor ko len- en staalproductie te vormen en om hun productie van kolen en staal ondergeschikt te maken aan de centrale leiding van een supei- nationaal gezagsorgaan. De volgende en laatste fase van de onderhandelingen zal een con ferentie zijn van de Ministers van Buitenlandse Zaken der deelne mende landen, die de .politieke kwesties, welke met het Plan- Schuman samenhangen, zullen moeten regelen. De voornaamste kwesties zijn: 1. Het aantal afgevaardigden van de Parlementen van elk der deelnemende landen, die zitting in de Assemble hebben waaraan 't ge zagsorgaan verantwoording schul dig zal zijn. 2. De verhouding tussen de aan tallen afgevaardigden der deelne mende landen. 3. Het aantal leden van het ge zagsorgaan. Het is nog niet bekend, of de confe.entie der Ministers in dt naaste toekomst zal worden ge houden. Dinsdagavond waren bij het op stellen van de geboorte-akte van prinses Maria-Christina in het kas teel te Laeken o.a. tegenwoordig de voorzitters van de Kamers, de eerste-minister, de minister van justitie en andere autoriteiten. Koning Leopold was vergeaeid van prinses Josepliine-Charlotte, prins Albert en prins Alexander. Na hen kwam een verpleegster die het .prinsesje droeg De koning drukte alle aanwezigen de hand. In een belendend salon werd het prroces-verbajal der geboorte on dertekend. door P. DE VRIES. (Nadruk verboden). 63) In de zomer van 1945 arriveer den wij bij een klein eiland, dat we echter niet konden naderen, omdat er koraalriffen waren. Deze hebben we met onze laatste torpedo's stukgeschoten en zo doende kwamen we op 't eiland. Daar hebben we allereerst een verblijf voor ons gemaakt en la ter een boot. Uit onze onder zeeër demonteerden wij een mo tor en daar wij een paar werk tuigkundigen bij ons hadden kostte het niet veel moeite een kleinere motor in elkaar te zet ten. Deze werd in de nieuwe boot gebouwd en zo voeren we met een lading vruchten en vis, die we gevangen hadden, naar een naburig eiland, waar wel men sen woonden. Met deze mensen gingen we handel drijven en af en toe kwamen deze eens bij ons op bezoek. Ze waren zeer sym pathiek en wij hebben ze altijd eerlijk behandeld. Later kwamen er ook mensen van andere eilan den en op een zekere dag dat was verleden jaar kwamen er inboorlingen van Saint George. We leerden al spoedig ons met deze mensen verstaanbaar maken en gingen ook met hen handel drijven. Een dezer mensen had een klompje goud en hij vertelde, dat hij dat daar gevonden had. Wij zijn toen met hen naar Saint George gevaren en ontdekten hier een goudader. Aangezien de inboorlingen van nature erg nieuwsgierig waren, was het voor ons onmogelijk om naar het goud te zoeken, zonder dat ze er erg in hadden. We gin gen toen op een avond weer weg, maar kwamen in de nacht terug en gingen spoken. Dat was voor ons een klein kunstje. De nacht ■daarop herhaalden wij het en voeren daarna terug naar ons eiland. Enkele dagen later kwam er ook een deputatie van Saint George naar ons toe en ze vroe gen ons met hen mee te gaan naar hun eiland, aangezien ze geesten hadden gezien. We deden net, of we het niet geloofden en gingen mee. Natuurlijk spookte het de nacht daarop weer. De volgende morgen vertelden we deze -mensen, dat het voor hen beter zou zijn, als ze allemaal maar van het eiland vertrokken, vrouw van het opperhoofd over leden en dat schreven ze toe aan de geesten. We wisten de mensen tenslotte over te halen te ver trekken en we boden hen ver blijf aan op ons eiland. Nagenoeg de gehele bevolking, bijna 5000 mensen, is toen in een paar dagen tijds vertrokken naar ons eiland, waar ze al meer dan een jaar wonen. Slechts enkele mensen zijn naar andere eilanden gegaan. Toen hadden we vrij spel. We hebben hier bijna een jaar ge werkt, ongestoord, want slechts éénmaal is er een gouverne mentsschip bij het eiland ge weest en een paar mensen heb ben hier toen een kort onderzoek ingesteld. Wel ontdekten ze de verlaten dorpen, maar ons kamp hebben ze niet gezien. In dit jaar hebben we heel wat goud gevonden, zoals gezegd, ruimschoots voldoende om een nieuw leven te beginnen. En we hopen het te doen ook. Als deze brief leest, zijn we reeds te rug op ons eiland en naar alle waarschijnlijkheid ook al op weg naar de bewoonde -wereld. Aan de Saint George-bewoners, die nu al meer dan een jaar op ,,ons" eiland vertoeven, zullen wij zeg gen, dat we de geesten bezwpren maar van net eu.duu vcimuaacu, want dat het voor hen gevaar- hebben en we nemen aan, dat ze lijk werd. Dat maakte indruk op wel binnen enkele dagen zuilen deze goedgelovige mensen, want terugkeren. Temeer als ze tot de een dag tevoren was juist de I ontdekking komen, dat wij ver dwenen zijn. We wensen U veel succes op Saint George, doch willen U wel bij voorbaat vertellen dat een onderzoek in de grond naar ko per nutteloos zal zijn. Ook wij hebben er naar gezocht, maar zonder resultaat. U ziet, dat wij, ten aanzien van Uw doel, goed ingelicht zijn. Temeer omdat wij Uw radioboodschap naar Guadal canal en het antwoord heb ben opgevangen! Met hartelijke groeten, De gelukzoekers van Saint George". Toen Kees klaar was met het vertalen van deze brief, schoot Whiteheaven in een gulle lach. Maar Kees smeet het papier nij dig een eind heen en snauwde: „Ik vind het helemaal niet iets om over te lachen!" „Ik wel," riep Whiteheaven schaterend uit. „Drommelshan dige kerels! Ik heb alle respect voor ze. Laten het dan Duitsers zijn. Ze waren in ieder geval uit gekookt. Haha, ze speelden voor geest! Ik vind het kostelijkl In één woord! „Maar ik vind het een gemene streek," antwoordde Kees, rood van verontwaardiging. „Om 5000 mensen op zo'n manier voor de gek te houdén." (Wordt vervolgd). Te Charafat, een dorpje ten Z. van Jeruzalem, zijn Woensdag ver scheidene huizen ingestort door het ontploffen van een mijn welke onder de woning van de burge meester was geplaatst. Negen personen verloren het le ven en 8 andere raakten gewond. Een persoon wordt vermist. CS>». rafat ligt op Jordaans gebied. De waipenstilstandscomnrnssHe heeft waarnemers naar Charafat gezonder. VRIJDAG 9 FEBU. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.i5 Gram.; 8.00 Nws.8.15 Or gel; 8.50 Voor de viouw; 9.00 Gram.; 9.80 Waterst- nden; 10.00 Ca- aerie10.06 Morgen w ijding 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Piano; 11.00 Lichte -nuuziek; 11.20 Crgei; 12.(-0 Walsmuziek; 12.25 O am. 12 30 Mededelingen12.33 S ort; i3.00 Nws.; 13.15 Allerlei; 1.1.20 Lichte n.iuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Orkest; 15.00 Voor dracht; 15.20 Ui,gel; 15.35 lier sengynma ittefkT .OO Gram; 16.30 Voor de jeugd; i7.00 Film; 17.20 C -.userie; 18.00 Nws.; 18.15 Felici taties; 18.36 Het eerste lustrum van de Partij van de Arbeid; 19.15 Koor; 19.30 Causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nws. 20.05 Boek beji rekintg; 20.10 Piano; 20.85 Causerie; 21.00 Het eemste lustrum van de Partij van de Arbeid; 21.30 Aetherforum; 22.00 HuitenL over zicht; 22.15 Pop. muziek; 22.40 Causerie22.45 Avoord w: jdmg 23.00 Nws.; 23.,6 Causerie; 23.30 Het eerste lustrum van de Partij van de Arbeid. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws-; 8.15 (i€w. muziek; 8.45 Graan.; 9.15 Voor de jionge zieken; 9.80 Lichte muzaek; 10.10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pi-mo; 11.30 Lichte muziek; 1L50 klavecimbel; ,2.30 Medede lingen; 12.33 Lichte muziek; 13,00 Nws.; 13.15 Hanpmu/.iek; 13.45 Gram.; 14.00 Causerie; 14.16 (tam.; i 4.40 Voordracht; 15.00 Kwartet; 15.40 Voordracht; 16.00 Kwintet; 16.20 Gram,16.40 Harp- reeital; 17.1-0 Verzoekbiogramma; 17.30 Fries programma; 17.45 Pia no; 18,00 Causerie; 18.10 Kwar tet; 18.30 Causerie; 18.45 Zeug; ,9.00 Nws.; 19.15 iauseria; 19.35 Causerie; 19.40 liadiokrant; 20.00 Nws.; 20.05 Causerie; 20.15 Or kest; 21.55 Causerie; 22.15 Gram.; 22.80 Causerie; 22.45 Gebed; 23.0# Nws.; 23.15 Gram. li HUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weekbericht; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nws.; 13.15 Orgel; 14.00 Graira.; 4.45 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.30 Lichte muziek; 17.('0 Nws.; 17.10 Causerie; 16.1# Vo--rdracht18.20 Gram.; 18.3# Voer de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram,; 19.50 Ceuserie; 20.00 Film; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Graan. In het Britse Lag derdagavond een motie, waarin de r tiseerd wordt wef handeling van het bleem, verworpen 289 stemmen. In de motie wo: „de tegenstelling tussen de belof ten der ministers en de huidige tekorten, die grote ontberingen in de gezinnen en wijdverbreide industriële ontwrichting en stil legging van het werk teweeg hebben gebracht". Alle negen liberale leden ont hielden zich van stemming. Bijna de hele Togoestam trolc met het opperhoofd en Wicked uit om zich in 'het bezit te stellen van de nationale fetisch van het ge hate buurvol-k der Boaboe's. „Verberg je in de struiken, jon gens' nep het opperhoofd der Togoe'goe's. Wicked en hij bleven op de uit kijk staan. „Met welk soort van vervoer middel komen zij"? vroeg het op perhoofd. Maar het antwoord hoefde hem niet door Wicked te worden gege ven, want in de veite was een re gelmatige bromtoon hoorbaar en spoedig zag men het vliegtuig van onze vrienden boven de horizon verschijnen. gen beschuldigt men de Britse communisten naar aanleiding van dit pamflet er van, dat zij een nieuwe gematigd schijnende richtlijn van de Kominfonn vol gen om de linkse socialisten, die door de extremiteit van het com munisme worden afgestoten, te lakken. reeus eeraer piaai» re oouDurg-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2