NIEU VER. mm Het bibliotheekwezen in Zeeland Slecht Een nieuw middel tegen ratten Beperkte bewegingsvrijheid der Hongaarse diplomaten in Parijs en Londen -bed is ook voor U ideaal! AUTO-, MOTOR Verklari Minister van V< De ter dood ve oorlogsmisde Demonstrerende Conservatieve Britse Lagerhuis Rapport Stichting Maatschappelijk en Cultureel Werk TERNEUZEN SLAAT EEN POVER FIGUUR. Op verzoek van Gedeputeerde Staten heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de lectuurvoorziening en het bibliotheekwezen in Zeeland. Ged. Staten hebben het rijk gedocumenteerde rapport der Stichting in de loop van de vorige maand aan de leden der Provinciale Staten doen toekomen, waarbij zij voorstelden deze belangrijke aangelegen heid in de zomerzitting van 1951 aan de orde te stellen. Voorbereidende besprekingen over conferentie met Rusland Indonesië en hel aanbod der Ambonnezen inzake Korea De diplomalenconferenlie ie Frankfort De Sowjet-Unie en de Koreaanse oorlog Regeling vrachtvervoer langs de weg Spaans gebied Telegram van Tsjoe En La aan de V. N. Fosfor ontvlamde in broekzak Dulles in Tokio Lekker'warm en volkomen geruisloze vering Het verlaten Eiland Nog drie negers Lit Martinsville terechtgesteld Op 1 Januari zijn c keersregels van kra< Enkele weken na die het Nederlandse Ins1 publieke opinie (Nipt in ons land een ex£ men. Aan talloze manne in alle delen van 't Nipo-enqueteurs eei van een waarschuwii een voorrangsweg zit onderviraagden deze zijn punt bekeken, eerste vraag: „Een fietser nade punt en ziet dit borc het kruispunt het rechts voorrang gev< 58 Procent meent woordt goed: de fiel verkeer van rechts geven. 3 Procent ai nneent dat de fietser den en 35 procent De fietser moet punt met een vocin tuurlijk ook het verb voorrang geven. SI cent van het publiek echter het juiste procent van het pub fout (fietser voorran cent weet dit helema 58 Pricent meent t autoverkeer van rt voorrangsweg moet 1; 8 piocent (fout) dat rang heeft en 34 pro ook niet. Dat een auto ooi van links op een moet laten voorgaan, 34 procent. 30 Pro auto voorrang (foul „Op Ceram zijn nc veringsacties tegen b R.M.S. gaande. De civiele en milt nen woaden goed bel schuldigen zullen straft", adus heeft sche Minister van V< zijn wekelijkse pi verklaard. De mog opneming van deze vangenen in de Ap:i van hun militaire ku aanpassingsvermogen Aangaande de kw China als agressor, ze ter: „Wij betreuren he dat de Amerikaans aangenomen, daar dit der 12 Aziatische landen om een vree sing te verkrijgen, b< Regering acht de we den beter dan de Am solutie." De commissie voo se Zaken van d Bondsdag heeft beslo tie te vragen voor veroordeeldel oorlog ■wier vonnis ongewij; ven. Zij verklaarde zich de bekendgemaakte gingen van de andei den. De commissie hee kaanse autoriteiten terechtstellingen ni" bodem te doen gesc De Egyptische polif derdag 13 arbeiders, dustrieplaats Shubr nabij Cairo, demons luidkeels „Geef o kleren" te roepen, g grond van „het v onrust onder de art arbeiders zijn kor textielfabrieken we ligheid ontslagen". ïM men in de loop van dit jaar hope lijk wel iets meer van deze zo no dige en nuttige boekerij zal ho ren. Er schijnt ook reeds een comité of een bestuur te zijn aangewe zen, dat de nieuwe algemene bi bliotheek zal beheren. Wanneer de dames en heren in dit „bestuur" erin slagen, wit haast achter de zaak te zetten, zullen ze ongetwijfeld talloos vele liefhebbers van goede en goedko pe lectuur een grote dienst bewij zen. Te vaak toch zijn tegenwoordig velen aangewezen op dure en Naast een persoonlijk bezoek in de grotere gemeenten heeft de Stichting zich van de stand van zaken in de lectuurvoorziening op de hoogte gesteld door toe zending van enquêteformulieren aan de burgemeesters der z.g. plattelandsgemeenten. Voorts zijn informaties inge wonnen bij de diverse lectuurver- zorgende organisaties. Bij het onderzoek en bij de con clusies is echter geen rekening gehouden met de bibliotheek van de Kon. Maatsch. „De Schelde", met de technische werken van de Centr. Ver. voor Reizende Biblio theken en met de Provinciale Bibliotheek. Als „steden" heeft de Stichting bij deze enquête beschouwd: Vlis- singen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Zierikzee. In 'Middelburg, Vlissingen en Goes vindt men openbare leesza len. (Terneuzen moet het nog steeds zonder zulk een nuttige inrichting stellen). De openbare leesbibliotheek te Middelburg bezat in 1949 bijna 11000 boeken. Het aantal uitle ningen beliep over 1948 en 1949 resp. 42181 en 41915. Voor Vlissingen zijn die getal len: 9800 boeken in 1949 met 28379 uitleningen. De openb. leesbibliotheek te Goes werd in Sept. 1948 geopend. Voor 1949 stonden ruim 3600 boe ken genoteerd met 9219 uitlenin- gen. De Middelburgse openb. lees zaal noteerde over het afgelopen jaar in totaal 11700 aan ont vangsten, als volgt verdeeld: 2840 van particulieren, 5694 van de gemeente en 3166 van het Rijk. Vlissingen en Goes boekten resp. ontvangsten van 8467 en 5370. Blijkens de bevindingen der Stichting is de stedelijke lectuur voorziening grotendeels op de burgerij afgestemd. Zij meent, dat de in de openb. bibliotheken aanwezige boeken weinig vat hebben op de arbeidersbevolking, aangezien die lectuur niet over eenkomt met de in deze categorie levende behoefte- Ook van R. K. en Prot. Chr. zijde bestaan bezwaren. Vandaar dat men in de genoemde plaatsen ook Chr. en Parochiebibliotheken vindt. In Middelburg heeft men een Chr en een R- K. bibliotheek met 1300 en 2000 boeken; in Vlissin gen een Chr- bibl. met 3000 en een Nutsbibliotheek met 2800 boeken- Te Goes en Terneuzen vindt men eveneens R. K. bibliotheken met 2150 en 1100 boeken. Verder is er in Middelburg nog een jeugdboekerij van de Z. V- U. met 1500 boeken, welke van de gemeente een jaarsubsidie van 600 ontvangt. De Vereniging „Kinderzorg" put hier geregeld leesstof uit, daar de eigen voor raad van 300 boeken verouderd is. slechte lectuur. Natuurlijk gaat iet niet op alle commerciële bi- iliotheken over één kam te sche en. Er zijn er, en men vindt ze .lom in den lande, die voor der den cent per week werkelijk goe ie boeken kunnen aanbieden, goed van inhoud en goed van aanzien. Er zijn er ook (ieder kent ze uit eigen omgeving), die voor dertien cent vodden durven meegeven, die nog geen cent per week waard zijn. Het is weerzinwek kend, welke vieze, smerige, rafe lige en slecht onderhouden boe ken er soms onder het publiek circuleren. Alleen al uit een oog punt van hygiëne zou het wense lijk zijn, als er op zulke bibliothe ken regelmatig controle werd uitgeoefend De op stapel staande algemene bibliotheek zal wèl in een behoef te voorzien! Om tenslotte nog even op het bewuste rapport terug te komen, vestigen wij de aandacht op eer aardig plan, dat in Goes leeft. Dc beheerder van de parochiebiblio theek aldaar is n.l. voornemens, nadat straks een deel der boeker vernieuwd is, met een kraam op de markt te gaan staan om zc propaganda te maken voor het goede boek! Een lumineus idee, dat navol ging verdient: Leg de mensen het boek voor de neus en vertel hoe ze op een billijke manier van uit gesproken goede lectuur kunnen genieten Uit diplomatieke bron verluidt, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten vorige week te Washington voorbereidende be sprekingen zijn begonnen over 'n mogelijke conferentie met Rus land. De besprekingen worden ge voerd door de Britse ambassa deur Sir Oliver Franks, de Ame rikaanse reizende ambassadeur Philip Jessup en de Franse afge vaardigde bij de Verenigde Naties Jean Chauvel. Zij betreffen de lijst van onderwerpen die door 't Westen zal worden ingediend als Rusland accoord gaat met een conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over alle geschillen tussen Oost en West. De ex-generaal der Duitse valschermtroepen Harmann Ram- cke, die sedert enkele weken uit Frankrijk, waar hij een proces moest afwachten, wordt vermist, zou volgens inlichtingen uit goe de bron in een kliniek te Bonn worden verpleegd wegens een ze nuwinzinking. Een nieuwe stof, waarmede momenteel in de Verenigde Sta ten proeven genomen worden, houdt een grote belofte in voor de bestrijding van rattenschade. Deze stof kan gebezigd worden voor het bestrijken of impreg neren van materiaal, dat voor het verpakken van voedingsmid delen gebruikt wordt. Het mid del heet Actidione en kan van groot nut blijken voor het op slaan van voedselvoorraden door dat opgeslagen goederen beter tegen ratten beschermd zijn dan tot dusver mogelijk was. De goede eigenschappen van Actidione voor de bestrijding van rattenschade werd bij toeval ontdekt. Geleerden waren in het laboratorium te Washington D. C. van de Medische Dienst van het leger bezig met proeven, waarbij het gebruikt werd voor de behandeling van infecties. Tij dens deze proeven merkten zij op dat de muizen en ratten, die bij de proeven gebruikt werden ile- ver van dorst stierven dan van het water te drinken, dat slechts uiterst geringe hoeveelheden Ac tidione bevatte. Door deze waarneming kwa men de onderzoekers er toe een reeks nieuwe proeven te nemen. Zij plaatsten wat voedsel van de ratten op een zodanige plaats, dat deze eerst door houten en bord papieren schotten moesten kna gen om het te bereiken. Deze dieren hielden echter op met knagen zodra zij een laag bereik ten, die Actidione bevatte. Zelfs wanneer zij op het punt stonden van honger om te komen waren kleine hoeveelheden voldoende om de ratten het knagen te doen staken. Behalve ter voorkoming van rattenschade kan het bij de be strijding van bepaalde door schimmels veroorzaakte planten ziekten gebruikt worden en voor de bescherming van jonge vrucht bomen tegen knaagdieren, die de bast beschadigen. Actidione is een afvalproduct van de fabricage van streptomy- cine en nog zeer duur. Een gro- rere vraag naar Actidione kan echter leiden tot het vinden van methoden, waardoor massa-pro ductie mogelijk wordt, zodat de prijs dan geleidelijk zal dalen. In het October-nummer van het orgaan van de American Phar maceutical Association is een artikel verschenen over de proe ven met Actidione, dat in 1947 in de Verenigde Staten ontdekt werd. Op vragen over een aanbod van de vertegenwoordiger der Zuid- Molukken aan de V. N. om twee bataljons Ambonnese militairen ter beschikking van MacArthur te stellen' heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting medegedeeld: „Wij kennen in Nederland geen vertegenwoordiger van de Zudi- Molukken." Misschien wordt met die vertegenwoordiger iemand bedoeld van het bureau van een niet-bestaande staat, die zich wel eens de „Republik Maluku Sela tan" noemt. Betreffende boven bedoeld aanbod wijzen wij op het feit, dat sedert enige tijd deze Ambonnese leden van het voor malige K.N.I.L. tijdelijk de sta tus van K. L.-militairen hebben. Tijdelijk, dat wil zeggen tot hun demobilisatie, hetzij in Indonesië hetzij in Nederland. Zij blijven gedurende die tijd en ook daarna .iet Indonesische staatsburger schap behouden. Deze militairen zijn overigens na hun demobili satie vrij om in Korea te gaan vechten. uiteraard echter in vreemde krijgsdienst, in welk ge val zij tevens hun status van In donesiër zullen verliezen'' Te Frankfi rt is oe conferentie van Amerikaanse diplomatieke vertegen woordrers in West- Europa en hoge fund onari isen Vi..n het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken achter peso-ten deuren brnonnen. De Ambassadeur der Ver. Sta ten in Nederland, Selden ,'hapin, neemt geen ueel aan. de confe rentie. S. Oh apin, die Zond ,g uit Parijs in ens land terugfccrdel blijft in verband met drukke wertzaan be den hier. De Anbassnueur der Ver. Stuten in België, die als des kundige in Duitse aangelegenhe den bekend staat, woont de confe rentie bij. A.o uir al Alan Kirk, de Ameri- aanse An ibassaideur in Moskou, die de vorige week diplomatieke be- s.rekingen in Par is bijwoonde, wai eveneens q, de conferentie aanwezig. Volgens het Britse blad Daily TelegTaph" zijn op het militaire hoofdkwartier te Washington be richten binnengekomen, dat de Sowjet-Unie China en Noord- Korea heeft medegedeeld een voortzetting van Russische gere gelde materiële hulp niet te kun nen garanderen als de strijd in Korea niet spoedig zou eindigen. De correspondent van de „Dai ly Telegraph" verklaarde, dat de Russen „meedeelden, dat de oor log in Korea reeds het dubbele had verbruikt voor de voorra den oorlogsmateriaal, die Rus land niet alleen voor Korea doch ook voor Indo-China en andere Aziatische avonturen had be stemd". Het blad acht het mogelijk, dat in het licht van deze ontwikke ling ,,de onbevestigde berichten, dat Mao Tse-Toeng ter bespre king van de toestand naar Mos kou is gegaan", waar kunnen zijn. Naar de K.N.A.C. meldt zal het buitenlandse vrachtvervoerders in den vervolge slechts zijn toe gestaan de Spaanse grens met vrachtwagens en lading te over schrijden, indien zij buiten de ge bruikelijke documenten tevens zijn voorzien van een speciale door het Spaanse ministerie van openbare werken uit te reiken vergunning. Alvorens een derge lijke vergunning aan te vragen, zal men goed doen zich tot de handelsafdeling van het Neder landse Gezantschap, 10 Calle de Zurbaran te Madrid te wenden. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, heeft een telegram aan de orga nisatie der Verenigde Naties ge zonden waarin hij de politieke Commissie er van beschuldigt, onder invloed te staan van Ame rikaanse manipulaties." De Commissie had „plotseling" de Sowjet-beschuldiginig van Amerikaanse agressie jegens China ter tafel gebracht. Dit was een „nieuwe Amerikaanse truc". De regering van Peking was hiervan niet op de hoogte gesteld, zodat haar vertegenwoor digers het debat niet konden bij wonen. Tsjoe verzoekt in zijn telegram dat de oorspronkelijke documen ten waarin Amerika beschuldigd wordt zoals die het vorige jaar aan de Commissie werden voor gelegd door de afgezant van Pe king generaal Woe op de volgende bijeenkomst zouden worden besproken. BINNENKORT OPROEPING VAN JONGE GEHUWDE AMERIKANEN. Het Amerikaanse ministerie van Defentie is voornemens ge huwde mannen van 19 tot 26 jaar, die volgens de geldende be palingen van militaire dienst zijn vrijgesteld, op te roepen. Lewis Hershey, directeur van de wer- vingsbureaux, heeft Maandag verklaard, dat nieuwe richtlijnen hiertoe worden opgesteld en zeer binnenkort zullen worden toege past. Reuter meldt, dat het hier gaat om gehuwde mannen zonder kin deren. Een elfjarige jongen in Frank fort is bijna levend verbrand, doordat wat fosfor-houdend ma teriaal, dat hij op straat gevon den en in ziin zak gestoken had. tot ontbranding kwam. Een ver der onbekend gebleven Neder landse zeeman, die de kleren van de jongen in brand zag staan, duwde hem snel het water in. De knaap werd later met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De adviseur van John Foster Dulles, Allison, heeft aan de pers verklaard, dat de besprekingen tussen Dulles en vooraanstaande Japanners „goede vorderingen" maakten, „zelfs betere dan men aanvankelijk verwacht had". Allison sprak de berichten te gen als zou ook over een Stille- Oceaanpact gesproken zijn. Zoals eerder gemeld bevindt Dulles zich in Japan voor be sprekingen omtrent de mogeiijk- heid van een Japans vredesver- drag- Zondag heeft over het Ka naal een zware storm gewoed. Voor het eerst sinds jaren moest de dienst tussen Engeland en de eilanden in het Kanaal worden gestaakt. De Hongaarse diplomaten zul len zich voortaan niet meer zon der vergunning buiten 80 km van Parijs mogen begeven, zo heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge- gemaakt. Fontainebleau, 't hoofd kwartier van de Westeuropese 'Unie en bepaalde gebieden om Versailles, dat genoemd wordt als toekomstig hoofdkwartier van generaal Eisenhower, mogen ook niet door hen betreden wor den, hoewel zij binnen genoemd gebied zijn gelegen. Gem. 52 boeken per 100 inw- Indien men nu alle boeken bij elkaar telt, die zich in de vijf Zeeuwse „steden" In niet-com- merciële bibliotheken bevinden, komt men tot merkwaardige re sultaten. Middelburg en Vlissingen heb ben 67 boeken per 100 inwoners; Goes 44 en Zierikzee 52, terwijl Terneuzen slechts op 8 boeken i>er 100 inwoners kan bogen. De totaal-cijfers voor deze plaatsen geven een aantal boe ken aan van 40065, hetgeen ge middeld neerkomt op 52 per 100 inwoners. In vergelijking met Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee slaat Terneuzen dus wel een heel pover figuur. Het is in dit verband stellig verheugend, dat de dienst voor Maatschappelijke Zorg te Terneu zen het initiatief heeft genomen tot het stichten van een algemene bibliotheek. In de voormalige bi bliotheek van het „Nut" en in de oude „Volksbibliotheek" moet nog heel wat bruikbaar materiaal zit ten, dat de basis kan vormen van een goed georganiseerde biblio- theek-voor-allen, waaruit tegen een billijk leesgeld goede lectuur kan worden uitgegeven. Op de gemeentebegroting is reeds een flinke subsidie uitgetrokken voor deze algemene bibliotheek, zodat door P. DE VRIES. (Nadruk verboden). 61 Zelf had hij 's avonds, na het diner, een gesprek met de kapi tein, Kees en Josien. Hij deelde hen mede, dat het zijn plan was met drie matrozen de volgende dag naar het kamp van de goud delvers te gaan om de opdracht van het gouvernement uit te voe ren. „Kees kan met me mee gaan, tenminste, als hij zich behoorlijk kan gedragen. Doch tot mijn spijt kan ik miss Josien niet toestaan mee te gaan. Zij moet dus op haar erewoord beloven, dat ze gedurende onze afwezigheid aan boord, of in de onmiddellijke na bijheid van het jacht zal blij ven-" „En als ik mijn woord niet geef?" vroeg Josien strijdlustig. Whiteheaven haalde zijn schou ders op. „Dan acht ik mij ont slagen van mijn verantwoorde lijkheid jegens U. Wat U dus eventueel op het eiland over komt, zult U dan aan Uzelf te wijten hebben. U hebt zelf gezien, wat voor mensen of het zijn in het kamp. Ik voel veel voor de veronderstelling van Kees, dat het de bewuste Duitsers zijn van het krantenknipsel. En daar komt nog bij, dat mannen, die maandenlang in de eenzaamheid hebben vertoefd, wel eens rare dingen kunnen doen, als ze on verwachts een vrouw zien. Ik geloof, dat ik me nu duidelijk genoeg heb uitgedrukt. We heb ben op het jacht geen cel of iets dergelijks, dus we kunnen U niet opsluiten, afgezien nog van het feit, dat ik zulks ook niet zou willen. Maar ik ben van mening dat U nu voldoende gewaar schuwd bent. Blijft U op het jacht, dan bent U veilig. Gaat U op Uw eigen houtje er op uit, wel, dan is alle verantwoorde lijkheid voor Uzelf.'' „Ze zal toch wel haar eigen zin doordrijven meende Kees brom mend te moeten opmerken. Josien lachte even, maar gaf geen antwoord, toen Kees haar boos aankeek. Ze stak, op echt Hollandse manier, even haar tong tegen hem uit, en verliet toen, vrolijk fluitend het vertrek. „Ik heb het wel gezegd," zei Bream verstrooid, „niks als na righeid, als je vrouwen aan boord brengt." Kees stoof op. „Denkt U soms dat ik dit eigenwijze stuk jour naliste aan boord gesmokkeld heb? Ik had nog liever! Het zou me een lief ding waard zijn, als ze op het ogenblik op de Moker hei zat!" „Mokerhai?" herhaalde White heaven, niet begrijpend. „Where 's that?" „Ver genoeg hier van daan om geen last meer van haar te heb ben, brieste Kees, terwijl hij eveneens het vertrek verliet en de deur met een slag achter zich dicht wierp. „Temperamentvolle lui, die Hollanders," zei Whiteheaven, terwijl hij een sigaret opstak. „Overigens ik mag dat wel." De volgende morgen vertrok ken Whiteheaven en Kees, ge volgd door de drie matrozen, bepakt met een volle rugzak en natuurlijk gewapend. De andere opvarenden waren reeds op en stonden de expeditie na te kij ken. Josien wuifde met haar zak doekje, toen Kees nog eens om keek. „Dag Keesje," riep ze hem pla gend toe. „Zul je voorzichtig zijn? En breng je een apie voor me mee?" „Een apie? Ik zal de lelijkste mof voor je meebrengen, die ik in dat kamp kan vinden,' ant woordde Kees nijdig. Whitehea ven lachte en vond het een goede m°P- li- „Misschien breng ik jullie mor gen of zo wel een kopje koffie!' riep ze nog, maar Kees achtte het verstandiger er niet op te reageren. Toen de vijf mannen uit het gezicht verdwenen waren, maak ten de geologen zich klaar voor vertrek. En een half uur later gingen ook zij dezelfde kant uit, gevolgd door drie matrozen, die een klein tweewielig karretje trokken, waarop de nodige in strumenten en gereedschappen geladen waren. Het v/as nog vroeg in de mor gen en Whiteheaven vond, dat men deze eerste uren van de dag zoveel mogelijk moest benutten om te vorderen. „Later op de dag," zei hij, „als het warmer wordt, kunnen we beter een paar uur gaan rusten." De anderen vonden het uitstekend. Nog voor het middaguur be reikte men weer de tweesprong. In de nabijheid van dit kruispunt werd het bivak opgeslagen en at men wat van de proviand, die meegenomen was. Daarna zei Whiteheaven, dat men zou rusten tot drie uur. „Gerekend naar de tijd, die we er eergisteren over gedaan hebben, moeten we bin nen anderhalf uur in het goud delverskamp zijn. Dat kan dus half vijf zijn. Als we het met die lui kunnen vinden, blijven we er overnachten en gaan morgen te- rug." De anderen vonden het best en nadat een matroos de wacht be trok, vielen de anderen in een verkwikkende slaap. (Wordt vervolgd). De genomen maatregel vormt een represaille op soortgelijke, door de Hongaarse regering te gen Franse diplomaten genomen, maatregelen. Hongarije deelde veertien da gen geleden mede, dat buiten landse diplomaten niet zonder vergunning buiten een gebied van 20 km van Boedapest mogen reizen. Britse maatregel tegen Hongaarse diplomaten. Engeland heeft gisteren aan Hong larse diplomaten verboden meer dan 18 mijl (29 km) buiten Londen te gaan. Tevens is meegedeeld dat een dergelijke maatregel tegen de Russische diplomaten zal worden genomen als de toestand van het Britse ambassadepersoneel te Moskou nog slechter wordt Het Britse verbod is een repre saille voor een dergelijke maat regel tegen Britse diplomaten te Boedapest. De Hongaarse legatie te Londen telt zes leden. In Roemenië, de Sowjet-Unie en Bulgarije is de bewegings vrijheid van buitenlandse missies al eerder beperkt. In Engeland is het voor het eerst dat zon maatregel tegen een buitenlandse missie wordt genomen- Amerika heeft reeds represail lemaatregelen genomen. Te Richmond zijn gisteren nog drie negers uit Martinsville te- rechtsgesteld. Zij waren be schuldigd van ontering van een blanke vrouw. Er zijn thans in totaal zeven negers op dezelfde beschuldiging terechtgesteld. De eerste vier executies geschiedden Vrijdag. Verscheidene groeperingen in de V. S. hebben grote betogingen tegen de terechtstellingen op touw gezet. Uit het buitenland zijn 10.000 brieven, merendeels van organisaties onder commu nistische leiding, tegen het von nis binnengekomen. Ook vier be roepen zijn zonder resultaat ge bleven, daar de Amerikaanse procureur-generaal Fred Vinson heeft geweigerd tussenbeide te komen. In het Britse Lag derdagavond een motie, waarin de r tiseerd wordt wej handeling van het bleem, verworpen 289 stemmen. In de motie wo: „de tegenstelling tussen de belof ten der ministers en de huidige tekorten, die grote ontberingen in de gezinnen en wijdverbreide industriële ontwrichting en stil legging van het werk teweeg hebben gebracht". Alle negen liberale leden ont hielden zich van stemming. Bijna de hele Togoestam trok met het opperhoofd en Wicked uit om zich in het bezit te stellen van de nationale fetisch van het ge hate buurvolk der Roahoe's. „Verberg je in de struiken, jon- gqriep net opperhoofd der Togoe'goe's. Wicked en hij bleven op de uit kijk staan. ,Met welk soort van vervoer middel komen zij" vroeg het op perhoofd. Maar het inowoord hoefde hem niet door Wicked te worden gege ven, want in de veite was een re gelmatige bromtoon hoorbaar en spoedig zag men 'het vliegtuig van onze vrienden boven de horizon verschijnen. wtW»» vil luw v- gen beschuldigt men de Britse communisten naar aanleiding van dit pamflet er van, dat zij een nieuwe gematigd schijnende richtlijn van de Kominfonn vol gen om de linkse socialisten, die door de extremiteit van het com munisme worden afgestoten, te Ipkken. reeds eerder plaats te Souburg- De wedstrijd werd echter bij de stand 2—3 gestaakt, 't Is voor de Bressiaanders te hopen dat 2—3 ditmaal de eindstand is, want de positie van Breskens, dat nu de rode lantaarn draagt, is er door de recente successen van de rood-zwarte Oostburgers met beter op geworden. LOOI van de economische commissie voor Europa van de Ver. Natie- te Genève bijeen zal komen. M hoopt, dat de landen met e surplus aan kolen hun ,»gent men's agreement" om de expj niet te beperken tot Juni zulle I verlengen, zodat het Eurooe1 probleem kan worden opgelo.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2