GENERAAL EISENHOWER Minister Mansholt in Friesland VRBEID De strijd in Korea inse cing Alfred Krüpp c.s. verlaten de gevangenis Ki - wmt i sprak in een radiorede tot het Amerikaanse volk MAANDAG 5 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1647. tot Generaal Eisenhower heeft in zijn radiorede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat de handhaving van een vrij Amerika afhangt van de deelneming aan de verdediging van West-Europa. Een succes was mogelijk. „Het werk kan gedaan worden als er eens gezindheid naar geest en in daden heerst." TOESPRAAK VAN TRUMAN. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. v.m. n.m. REDELIJK BESTAAN VOOR DE BOER NOODZAKELIJK. REGERING STREEFT NAAR PRODUCTIE VERHOGING. In aansluiting op het résumé, dat wij in ons num mer van Zaterdag reeds gaven, volgt hier een alge meen overzicht van de rede, die Minister Mansholt voor de agrarische commissie van de P. v. d. A. in Friesland heeft gehouden. FRANKRIJKS INSPANNING. PRINSES WILHELMINA NAAR ZWITSERLAND DE KABINETSFORMATIE DE STAKINGEN IN ENGELAND. ;e stakers hfr. Commissie van Goede Diensten Staten vragen (goederen terug Fraakering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen TeL 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent- Losse nummers 7 cent. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 c9| minimum pet advertentie 1,50, Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel m*«c 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties namiddags 2 uur. Eisenhower zeide, dat het over brengen van Amerikaanse een heden naar Europa van essentieel belang was, doch dat Amerika's speciale bijdrage gelegen diende te zijn op het gebied van munitie en uitrusting. Hij zeide niet van oordeel te zijn, dat Amerika de neming in de Europese defensie nodig maakte. Het andere feit was, dat „on danks de waarde van sommige pessimistische berichten" het volk naar de geest niet bankroet was. Het Atlantische Pact had nieu- wereld op militair en economisch we brandstof gegeven aan de gebied zou kunnen onderhouden, 'vlammen van de hoop in Europa Het was voor Amerika van be- en de moraal aanzienlijk doen lang aan te dringen op een stijgen. „werkgemeenschap" (working Eisenhower zeide krachtige partnership). bewijzen voor het herstel van de Het succes van de Atlantische Europese geest gezien te hebben, defensie, zo vervolgde Eisen- De Europese moraal en de be- hower, berust even rechtstreeks reidheid tot strijd zou met elke op de Amerikaanse militair-eco nomische kracht als op de strijd macht, die de Verenigde Staten op de been zouden kunnen bren gen. „Slechts een gezamenlijke inspanning door ons allen kan voor de vrije wereld een toestand van veiligheid, relatieve vrede en economische stabiliteit verzeke ren". De ontmoediging, verwoesting en verwarring van beide wereld oorlogen hadden de productieve capaciteit van de Europese vol ken ondermijnd en in sommige toeneming van Europa's physieke kracht doen toenemen. De aankomst in Europa van nieuwe Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten hoewel de bescheiden wat de beschermende kracht dezer strijdkrachten zelf betrof zou zeker het vertrou wen doen stijgen en de ontwik keling der militaire kracht in de landen van het Pact versnellen. Generaal Eisenhower zeide on der meer nog, dat, hoewel er verschil van opvatting aangaande de diplomatieke houding tegen gevallen was het peil tot bij hon- over Aziatische landen tussen gersnood gedaald. Voorts was Amerika, Engeland en Frankrijk hun geest gedompeld in oorlogs moeheid- „Dit is het verhaal, dat vaak verteld wordt en indien dit 't volledige verhaal zou zijn, zou ik slechts eerlijk kunnen advise ren, dat wij uit het Atlantische Pact zouden treden en op eigen kracht zouden pogen, op hoe onbetekende wijze ook, een af zonderlijke vesting tegen agressie te bouwen. Twee treffende fei ten maken voor mij een derge lijke aanbeveling echter onmoge lijk". Het ene feit was, dat het vol slagen uitzichtsloze van het al ternatief de Amerikaanse deel- mogen bestaan" er geen sprake van was, dat deze landen niet solidair met Amerika waren op het bieden van tegenstand aan commuinstische agressie. Alle WestEuropese landen kunnen snel en aanzienlijk hun weerbaar- baarheid verhogen indien mate riaal, daartoe nodig, spoedig ge leverd wordt, zo besloot generaal Eisenhower. Eisenhower zeide nog, dat een wal tegen het communisme opge richt moest worden, die men zo lang in stand diende te houden „tot het communistische imperia lisme sterft aan de in zich zelf besloten euvels." Indien West-Europa door het communisme onder de voet zou worden gelopen, zouden vele eco nomisch van Europa afhankelijke gebieden in Afrika en het Mid den-Oosten hiervan de invloed ondergaan. Zuid-Oost-Azië zou dan voor het Westen waarschijn lijk spoedig verloren zijn. Op deze wijze zou Amerika afgesne den worden van de grondstoffen uit al deze gebieden", grondstof fen, die wij nodig hebben voor ons bestaan. De wereld zou dan door totalitaire machten beheerst worden wier plechtige doel de vernietiging van de vrijheid is". verschillende opvattingen en be langen en spreken niet allen met een zelfde stem. Sommigen zijn voorzichtig en anderen ongedul dig. Wij kunnen niet altijd onze eigen weg gaan in deze gemeen- scnap, doch wij hebben een ge weldige verantwoordelijkheid om leiding te geven en om niet ach ter te blijven". Goede leiders dreigen niet met heengaan wanneer de dingen ver keerd lopen, aldus zeide Truman verder, en zij onderbreken de strijd niet om de gebrachte offers op een goudschaaltje tegen elkaar te gaan afwegen. „Wij kunnen de strijdkrachten der vrijheid niet van de achterhoede uit aanvoe ren". Het monument is een kapel ter nagedachtenis van de twee Pro testantse veldpredikers, de Rab bijn en de Rooms-Katholieke aal moezenier, die tezamen op het in Februari 1943 bij Groenland ge torpedeerde troepentransport schip „Dorchester" de heldendood vonden, nadat zij hun eigen zwem gordels aan andere schipbreuke lingen hadden weggegeven. Hand President Truman heeft in een toespraak bij de inwijding van een in hand stonden zij te bidden op monument voor vier in de laatste het zinkende schip tot de golven oorlog omgekomen veldpredikers zich boven hen sloten, en aalmoezeniers gezegd, dat er goede reden is om te hopen op succes bij pogingen om een nieu we wereldoorlog te voorkomen. De V.S. hadden in de jaren- twintig hun verantwoordelijkheid niet willen aanvaarden. Thans konden zij die verantwoordelijk heid echter niet afwijzen. „Wij handelen thans als lid van een ge meenschap van landen die de heerschappij van de wet in de we reld willen handhaven. De leden van deze gemeenschap hebben Koorts, Grijp het kwaad in de wortel aan en neem/ vanavond één of twee De tegenaanvallen der Noorde lijke troepen worden heviger naarmate de Verbondenen op het Westelijk front verder oprukken. Ten N.W. en N.O. van de hoofd weg Soewon-Seoel ontmoetten eenheden van het Amerikaanse Achtste leger het hevigste verzet sedert het begin van het beperkte offensief. De Noordelijken bezet ten heuvelstellingen en verdedi gen de bruggen. De Chinezen geven zwaar mor tier- en artillerievuur af. Zij ma ken tevens gebruik van raketten en luchtdoelartillerie tegen de ge vechtsbommenwerpers, die de Verbonden troepen steunen. Chinese troepen hebben een he vige front- en flankaanval gedaan op Amerikaanse stellingen vijf tien km ten N.W. van lts jon, hal verwege tussen Soewon en Yod- joe. Amerikaanse eenheden meld den geconcentreerd geweer- en machinegeweervuur 18 km ten Noorden van de stad. De strijd is ook toegenomen rondom Wondjoe, het omstreden weg- en spoorwegknooppunt op het centrale front. Patrouilles van de verbonden troepen hebben Pyongtsjang, 40 km ten Oosten van Wondjoe, zon der tegenstand te ontmoeten, be treden. Britse, Canadese en Ame rikaanse oorlogosschepen bom bardeerden het gebied rondom Intsjon ter ondersteuning van het Achtste leger. Volgens A.F.P. hebben opspo- ringsvliegtuigen het Franse toes tel nabij Bouea, 60 km ten N.W. van Douala, waargenomen. Het Alfred Krupp en 28 andere Duitse oorlogsmisdadigers, wier vonnissen Woensdag door de Amerikaanse autoriteiten werden herzien, zijn Zaterdagmorgen uit de gevangenis van Landsberg ont slagen. Alfred Krupp werd bij het verlaten van de gevangenis be groet door zijn broeder Berthold von Bohlen, een directeur van de Krupp-fabrieken te Essen, en zijn Amerikaanse verdediger, Earl Carroll, die uit San Francisco was overgekomen. Tot de andere prominente vrij gelaten gevangenen behoort de vroegere generaal Wilhelm Spei- del, broeder van Hans Speidel, voormalig stafchef van wijlen veldmaarschalk Rommel. Hans Speidel is een van de drie Duitse militaire deskundigen, die op het ogenblik met de geallieerden in medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Veel wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk meest krach tige zuidelijke wind, geleidelijk naar Zuid-West ruimend en langs de kust tot stormachtig of storm, in het binnenland tot hard of stormachtig toenemend. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DINSDAG 6 FEBRUARI. 1.38 2.06 2.13 2.41 2.53 3.21 3.03 3.31 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Febr- 6 7 8 op onder op onder 8.13 17.36 8-40 17.48 8.11 17.38 8-56 19.15 8.10 17.40 9.08 20.38 Bonn besprekingen voeren over de mogelijkheden van de vorming van een Duitse strijdmacht in het kader van het voorgestelde Euro pese leger. Tientallen fotografen stonden bij de gevangenispoort de vrijge latenen op te wachten. Speidel gaf de aanwezige journalisten een hand en uitte telkenmale zijn vreugde over zijn vrijlating. Familieleden en vrienden der vrijgelatenen buiten de poort hadden allen bloemen bij zich. Graf Von Lutz Schwerin-Kro- sigk, Minister van Financiën en Buitenlandse Zaken onder Hitier, slaagde er in de verslaggevers te ontwijken. Een andere voormali ge hoge nazi-functionaris, die is vrijgelaten, is Wilhelm Keppler, hoofd van de speciale afdeling van het ministerie van Buiten landse Zaken. Verder bevinden zich onder de vrijgelatenen drie oud-generaals Ernst von Leyser, Hubert Lanz en Ernest Dehner. Vrijdagavond zijn nog vier we gens oorlogsmisdaden veroordeel de Duitsers vrijgelaten, onder wie Franz Schlegelberger om gezond heidsredenen. Hij was een hoge nazi-jurist, die de rassenleer der nazi's in toepassing had gebracht. Onder de Zaterdag vrijgelate nen bevinden zich voorts voorma lige hoge nazi-functionarissen op juridisch en medisch terrein als mede SS-officieren en beheerders van concentratiekampen. Op een persconferentie te Landsberg, twee uur na zijn vrij lating, verklaarde Alfred Krupp, dat als hij opnieuw ,,in het oude bedrijf" zou kunnen werken, hij dat zeker zou doen. Gevraagd naar zijn plannen zeide Krupp: „Ik ben pas twee uur uit de ge vangenis en moet eerst de om standigheden waaronder ik, nu ik vrij ben, verkeer, onder ogen zien. Wat ik tenslotte zal doen weet ik niet". Hij zou eerst eens goed uit rusten. De Minister stelde nadrukke lijk vast, dat met het landbouw beleid algemeen nationale vraag stukken zijn gemoeid, maar dat er ook internationale aspecten aan vastzitten. Het beleid moet er allereerst op gericht zijn de boeren een redelijk bestaan te verzekeren. De boer moet een redelijk aandeel hebben in de middelen om een zekere mate van welvaart te bereiken. Spr. wees er in dit verband op, dat het productievermogen moet worden verhoogd met verlaging van de productiekosten, opdat wij kunnen concurreren op de buitenlandse markten. Het beleid van de Regering is de laatste jaren bevorderd door een rustige ontwikkeling van de markt en van de arbeidsvoorziening, maar door internationale problemen is er onrust gekomen. Nu lijkt het wel, aldus de Minister, of deze ontwikkeling voor de boer gun stig is, want er is grote vraag naar zijn producten. Laten wij ons echter niet vergissen, zo zei spreker, want er moet een diepe val op volgen, die steeds voor de boeren ellende heeft betekend. Het einde zal de lasten dragen. Wij moeten trachten het gat in onze betalingsbalans te stoppen, mede omdat de Marshallhulp in zijn tegenwoordige vorm afloopt. Om de export zo hoog mogelijk op te voeren, is verhoging van de productie en van de productiviteit van de landbouw noodzakelijk. Dat kan door verder intensive ring, in het bijzonder van het kleinbedrijf. Intensivering is dan ook mede hoofddoel van 't land bouwbeleid. Dit eist hoge produc tie van het voer van eigen bo dem en brengt grond en bedrijfs kapitaal tot grotere waarde. Als middelen tot intensivering noem de spreker: omzet van minder geschikt grasland in bouwland, verbouw van producten met ho gere zetmeelwaarde (met name hakvruchten), verbetering der waterhuishouding van de grond (o.a. door betere bemaling), ver dere opvoering van de grasland- productie, een goed kunstmest- gebruik, een betere verkaveling, opvoering van het producerend vermogen van de veestapel (o.a- door melkcontróle en kunstmati ge inseminatie), betere bewaring en conservering van veevoeder en het verbeteren van de kwali teit van de melk. Naar aanleiding van de critiek van de Friese Mij van Landbouw ten aanzien van de voorlichting over de melkprijs, gegeven door het Fries Landbouwblad zeide spr. o.m. het volgende: „Op zake lijke gronden heb ik in de Kamer aangetoond, dat de prijs van 17% cent verantwoord was". Nadat hij opnieuw de verlaging van de ga rantieprijs had gemotiveerd, ver volgde spr.: „Het verbaast mij, dat deze zakelijke verdediging in Friesland practisch niet bekend is. Er is in Friesland op dit punt sprake van een in hoge mate subjectieve voorlichting. In het Fries Landbouwblad zijn van mijn betoog in de Kamer 4 zinnen op genomen, waarin bovendien een scheve voorstelling van zaken wordt gegeven van een onderdeel van het betoog. Tegenover deze vier zinnen wordt uitsluitend de contra-argumentatie gegeven. Als boer vooral verontrust mij dit in hoge mate, omdat de landbouw organisaties zo'n belangrijke taak hebben. Men moet er op kun nen vertrouwen, dat niet met hal ve onwaarheden hele leugens worden verteld". „Steeds ben ik", aldus Minister Mansholt, „bereid gezonde critiek te aanvaarden, maar dat legt ook beperkingen op aan de organisa ties in de middelen die men meent te kunnen gebruiken. Van harte hoop ik dat de Friese Maatschap pij spoedig weer als een eerlijk lid kan worden ingeschakeld in de rij van onze landbouworgani saties". In het slot van zijn rede betoog de de Minister, dat er afzet moet worden gevonden voor onze pro ducten in West-Europa. Het stre ven naar liberalisatie is nuttig, maar betekent niets als er geen streven is onze producten werke lijk af te nemen. Door internatio naal overleg moet de mate van bescherming worden vastgesteld. Daarvoor is nodig een Europees orgaan, dat o.m. met behulp van voorraadvorming stabiliserend op de Europese markt kan optre den. De West-Europese landen dienen dan ook een gemeenschap pelijke tarieven-politiek te voeren tegenover de rest van de wereld om sociale dumping in West- Europa te voorkomen. De Minis ter verheugde zich erover dat de West-Europese samenwerking zo ver is, dat weldra een overeen komst voor de kolen- en staalin dustrie tot stand zal komen plan- Schuman). „Voor de landbouw", aldus spr., moeten we voor een deel dezelfde weg volgen. Deze samenwerking is ook nodig ter ondersteuning van het nationaal landbouwbe leid, maar is allereerst vereist voor het behoud van de welvaart in het algemeen en van de vrede. Valt de economische samenwer king uiteen, dan helpt ook militai re samenwerking niet meer. De Benelux heeft geleerd dat het kan en we zullen slagen, alleen al om dat het moet". „Men is geen groot land meer enkel maar als men voor zijn ver dediging afhankelijk is van een weliswaar bevriende, doch vreem de natie", zo verklaarde de Fran se Minister van Landsverdedi ging, Jules Moch, Zaterdag voor de officieren van het kamp Baum- holder in de Franse bezettings zone tijdens het tonen van nieuw in Frankrijk gefabriceerd mate rieel. De Minister zeide o.m.: „Tegen het einde van dit jaar zal Frank rijk beschikken over vijf divisies op oorlogsvoet, en vijf divisies die binnen drie dagen kunnen gemo biliseerd worden. In 1952 zal Frankrijk 15 en in 1953 20 divisies hebben. Daarbij zullen wij be schikken over een aanzienlijke re serve en een verdedigingsorgani satie over het gehele grondgebied. Door de invoering van de 18- maanden-dienst zal de getalsterk te in 1951 van 310.000 tot 363.000 manschappen stijgen, in 1952 tot 418.000 en in 1953 tot 500.000 man schappen. Op dat ogenblik zal Frankrijk, land-, zee- en lucht macht samen, 900.000 manschap pen onder de wapenen hebben. lot van de inzittenden is nog on bekend. Het communistische Chinese persbureau „Nieuw China" heeft verklaard, dat MacArthurs tegen woordige offensief in Korea „zal eindigen zoals zijn totale Kerst- offfensief." „Deze oorlogsstoker heeft geen lessen geleerd uit zijn drie opeenvolgende grote misluk kingen." Johnson in Korea. De Amerikaanse Onderminis ter van het Leger Johnson, die met Foster Dulles te Tokio ver toeft, heeft een bezoek gebracht aan het Westelijk front in Korea op 30 km ten Z.W. van Seoel, waar hij artillerie en luchtmacht in actie zag. Hij arriveerde in een hefschroefvliegtuig uit Soewon. Generaal Ridgway, die Johnson vergezelde, zeide hem dat het of fensief der Verbondenen naar wens verliep. Amer. mijnenveger gezonken. De 136 ton metende Amerikaan se mijnenveger „Partridge", een houten vaartuig, is Vrijdag J.l. ter hoogte van de Oostkoreaanse ha ven Kangnoeng op een mijn gelo pen en gezonken. Het schip was na twaalf minuten in de golven ver dwenen. Er zijn, aldus de bekend making van de Amerikaanse mari ne-leiding, 4 doden, 4 vermisten en 7 gewonden. Zondagochtend om kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina met het K.L.M.-lijntoestel voor Bue nos Aires van Schiphol vertrok ken in gezelschap van Mevr. L. Hh. de Beaufort, Barones Van Hardenbroek, Dame du Palais. Prinses Wilhelmina zal in Zürich het vliegtuig verlaten. Met een klein koffertje in de hand heeft Prinses Wilhelmina geruime tijd op het platform staan wachten op het vertrek van het vliegtuig. De Prinses was ge kleed in een bruin mantelpak, waarover zij een grijze, zwart ge streepte bontjas droeg. Zij had een zwart hoedje op. Aankomst in Zitserland. Prinses Wilhelmina is Zondag avond te Spiez in het Berner Oberland aangekomen voor een langdurige gezondheidskuur. Tijdens het week-end hebben slechts weinig besprekingen plaats gevonden, die in rechtstreeks ver band staan met de kabinetsforma tie, aldus vernemen wij van de zijde van de kabinetsformateurs. Zaterdagmiddag heeft Dr Drees ruim een uur gesproken met Prof. Lieftinek. Tilanus bij de formateurs. De beide Kabinetsformateurs hebben Zondagochtend een ge sprek gehad met de fractieleider der C.H.U., de heer Tilanus. Naar wij verder vernemen, zal hedenochtend om tien uur de we kelijkse kabinetszitting worden gehouden. Deze zal waarschijnlijk in de namiddag worden voortge zet. De kabinetszitting zal ook door de beide formateurs worden bijge woond. De in Birkenhead en Liverpool begonnen wilde staking van ha venarbeiders om hoger loon grijpt nog steeds verder om zich heen. Thans hebben reeds een negen duizend havenarbeiders het werk neergelegd. De stakingsleiders po gen ook de havenarbeiders elders in het land mee te krijgen. In sommige vitale technische bedrij ven is men langzaam-aan-acties begonnen. Volgens de secretaris generaal van de transportarbeidersvakver eniging, zijn aan zeelieden van de koopvaardij door de leiders der wilde staking instructies gegeven „om onrust te zaaien om de be manningen te leren hoe zij zich van het kapitalistische gezag kunnen bevrijden". In Liverpool en Birkenhead wordt reeds een veertigtal sche pen opgehouden. Een duizendtal technici, werk zaam aan de voorbereiding van de „Festival of Britain" te Londen, heeft, hangende onderhandelin gen over hoog loon, het werk weer opgevat. les: 5 regels 60 ccs£ 10 ct; minimum pa er nummer of at meer. t namiddags 2 i als kiezer en als lid >ren, nadat de eerste a enthousiasme voor- lemen, vervolgde de s, bemoeilijkten ons verloren gaan van ijk achterland, het Indonesië en de be- vas. op de ontwerp-reso- congres voorgelegd, congres met voldoe- It, dat de gevoerde ïk krachtig heeft bij- het herstel van de en de productieve >ns volk en mitsdien >ud van de arbeids- andhaving van een hoog peil van be- eid en door dit alles economisch herstel, voorts de Indonesi- onder de loupe. De :fde naar de volledi van de koloniale ver- 'e Ronde Tafelconfe- begin geweest van g tussen vrije en aaties. t terrein vol is van klemmen, toonde g van de Nieuw-Gui- ie. Moge het de ver- menten in beide vol- zijn de weg te vin- i aanvaardbare con- ilossing in dit con- 1 kan op goede gron- n, dat de moeilijkhe- euw-Guinea uitslui- ompetentie van Ne- idonesië behoren, aver de pogingen tot samenwerking en eenheid, memoreer - menwerking in Be- Nauwelijks was de /an het hakenkruis de dreigende scha kel en hamer viel erse wereld. De we- liet ijzeren gordijn Vorrink een bedrei- vrede en voor de lensheid beleeft nu wedloop in bewa- veken hebben som- tar buiten uit de Ri als waren er scher- igen in onze partij streden. Er zal op elegenheid zijn om lingen op hun juis- toetsen, aldus spr. lus van de stamp- ial deelde de heer dat de P.v.d.A. een ,000 nieuwe leden ischrijven. werd o.m. bijge- nister-president dr. linister mr. J. in 't n gehad sedert 18. In de medede- ;egd, dat de loons- i voorlopige zou een definitieve re- geschil tussen de schappijen en vak- loon- en arbeids- N HET WERK. lense havenarbei- bij de stakingsbe- aangesloten, heb- ;ochtend besloten i te hervatten. Zij ter scharen achter oger loon van de rpool, Birkenpool, Manchester. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN ,,9 Op 8.06 i 8.04 8.03 onder op onder 17.44 9.28 23.14 17.45 9.33 17.47 9.52 0.30 Het amendement is ingedien door Republikeinse afgevaardigden en heeft betrekking op het wets ontwerp, waarbij de wet op de wederkerige handelsovereenkom sten, die in Juni a.s. afloopt voor de duur van 3 jaar wordt ver lengd. gens Je laatste beridhten minstens 82 personen om het leven zijn ge komen en 500 gewond. Volgens functionarissen is de ramp de ergste in de Ver. Staten sedert 32 jaar. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrak stukken liggen. In bevoegde kringen verneemt men, dat ingevolge besprekingen tussen de Nederlandse en de Bel gische regering de prijs van Ne derlandse tooter zal worden ver laagd van 76 tot 74 francs per kg. Deze maatregel wordt heden ver moedelijk reeds van kracht. iN.w. van its jon ±.t>uo meter op. Zij lagen onder zwaar mortier vuur en vuur uit kleine wapenen. Andere geallieerde troepen dron gen onder zwaar spervuur tot 16 km ten N. n N.O. van de plaats op. Sterke communistische le gers naar men vermoedt me rendeel Noordkoreanen onder- Lester Pearson, de Canadese nu_ uister van Buitenlandse Zaken, heeft de uitnodiging om zitting te nemen in de V. N.-commissie voor Goe k- Diensten in het Koreaanse conflict van de hand gewezen. 't de Sowjet-Unie it, de 672 schepen n de koopvaardij, haar in de vorige t van de leen- en >mst afstond, on- te geven. ;steld in een nota. wjet-ambassadeur Alexander Pan- handigd. Boven- t de 800 millioen n, die Rusland op en- en pachtover- lan de V. S. ver met de betaling Sowjet-Unie ten hebben de Sow- jet-Russische autoriteiten als „laatste aanbieding" 240 millioen beloofd en geweigerd over het teruggeven van de 672 schepen besprekingen te voeren. De Sow jet-Unie wil de schepen kopen, doch de Amerikaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de rekening niet is vereffend.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1