UIT DE PROVINCIE Niets nieuws onder de zon VOOR DE ZONDAG KERKDIENSTEN Terneuzen Belgische zeehaven! °P dl' °fn"V0t hcl bultenlana IK BEN MET U AL DE DAGEN LEZERS DIE SCHRIJVEN TERNEUZEN. AXEL De haven van Terneuzen BffiR VLIET. RETRANCHEMENT. AGENDA En het was airede duister ge worden en Jezus was tot hen niet gekomen. Joh. 6 17. MIST BEMOEILIJKT DE ZEEUWSE VEERDIENSTEN. Het m.s. „Oosterschelde" van de Provinciale bootdiensten in Zeeland, dat de dienst tussen Zierikzee en Katseveer onder van allen die Jezus Christus in zat. En dat was niet weinig. Men behoefde geen muziekkenner te zijn om te constateren dat er veel vooruitgang was te horen. Het eerste nummer was een Concertmars „Reconnaissance", speciaal gecomponeerd voor deze Dat is de droeve ondervinding!^ gistermiddag om 15-30 speciaal gecumpoucciu houdt, is gisierm f gelegenheid door de heer L. Py- uur, komende van Zierikzee bi] vroeger chef van de Ko onverderfelijkheid hebben liefge- van de Zandkreek om- naen, vlue«c,' llciT vcl" *7 kregen. Wij rekenen op Hem, Wij rVen 6 minklijke Politie Harmonie te hopen op Hem, wij wachten op i cLfrmoreen is het m s- „Prins Gent' die vroeger nog >nst™c- Hem. Als de duisternis komt, zijn H^ik™dat de veerdienst Krui- teur van de -Verenigde Werklie- we toch niet bang, want de duis- p^^kr^kUn iKierhoudt,1 den geweest' °°.k "G"ude„n SmTde g«d. E„ dan ES&ZSSSSL.Jezusk„ JsSfa^ rjr a.=1cM ffr Hef™ donker en Jezus is er Harmonie, de heer Schirris, en niet. En het wordt nog erger Het ninkUjke Maatschappi;j „De Schel- begmt te stormen en de go de„ gerepareerd te worden, dreigen ons te verslinden En hetyoor de Prins Hendrik" is op wordt nog erger: Jezus komt en Qgenbllk op deze dienst geen wij worden bang voor Eem. J gelijkwaardig schip aanwezig. Er houden Hem voor een spooksel. d Moerdijkpont, ter- Maar als Hij dan zegt „Ik ben het, ^heTm s Prins Willem I" zal vreest niet dan is alles weer "iisteren Wanneer op 8 Februa- goed. De duisternis is toch niet inderdaad de „fuik" te Vlissin- zonder Jezus gekomen. Jeza® a eereed zal zijn, hetgeen eer- kwam met de duisternis. Jezus f isteren in cen COmmuniqué van was achter de duisternis- kct provinciaal Bestuur werd was in de duisternis. Waarom aangekondi,gd) dan kan de veer- zijn we zo ongelovig geweest. p uniuAimino" naar Voor hen die 't heil des Heren [wachten, Zijn bergen vlak en zeeën droog. BATERDAG 3 FEBRUARI. boot „Koningin Wilhelmina naar de dienst Kruiningen Perkpol- der, terwijl de grootste ferry boot „Koningin Juliana" weer weer normaal dienst kan doen op het veer Vlissingen Bres- kens. Ned. Herv. Kerk. Sahoondjjke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 4 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop). Hoek: lu u. Ds. P. J. Penmngs, van Axel; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft Hontenisse: 10 u. Ds. P kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Sas van (jknt: 10 u. Ds. J. v. d. Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. Slui'skft' 10 u. Ds. Joh. W. Starren- burg; 2.30 u. Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. Doop). Terneuzen: 10 u. Ds. J. 2.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop). Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H Heijboer; 2.30 u. Ds. G. Jans ma (Bed. H. Doop). Othene7 u. Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10-30 u. Ds. L. S. St Anna ter Muiden: 11 u. Wika Van Vliet, van Hedenesse. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebpsch. Breskens: 10 u. Ds. J. H. van Beu- sekom (Bed. H. Doop); 6.30 u. Ds. J H. van Beusekom. Cadzand9.30 u. Ds. A. C. W. ten CstG Groede10 u. Ds. C. B. Bogi g. Hoofdplaat10 u. Eerw. heer P. de Visser, van Vlissingen. St. Kruis: 9 u. Ds L. S. BlOIF Nieuwvliet: 2 u. Ds. H. C.P. M. Wiebosch, van Biervliet (Bed. H Oostburg10 u. Ds W. JFournier. Retranchement: 11 u. Ds. A. C. w. ten Cate, van Cadzand Schoondijke: 10 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. Doop). Sluis- 9.30 u. Ds. M. N. Schrale (Bed. H. Avondmaal). Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. uSke-10 u. D, L. Doorn. ZuMzande: 10 u. Ds. H. Kuilman. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. V Nolthenius. Geref. Kerk. Terneuzen: 10 uur Leesdienst; <4.30 uur Ds. Ritsema, van Zaamslag. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. J. J. Dijk, van Leiderdorp. t Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u. Ds. J. ,T, Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. Ten Hoek^lO u. en 2.30 u. Stud. A. de Jager, van Enschede. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. en 2.30 u C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 u. en 2 u leesdienst Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en 6 u.. Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel- 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. uu Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Sluiskil"' 7, 8,30 en 10 u. H.H. SafTan Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. 7, 8,30 en 10 u. H.H. 7, 8,30 en 10 u. H.H. u. H.H. OUD-BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN OVERLEDEN. Vrijdag is in alle stilte gecre meerd het stoffelijk overschot van de heer C. A. van Woelderen. oud-burgemeester van Vlissingen, die naar eerst thans bekend werd, op 30 Januari op 73-jarige leeftijd is overleden. De heer Van Woelderen, Vlis- singer van geboorte, werd in 1919 na aanvankelijk een militaire loopbaan te hebben gekozen tot burgemeester van zijn geboor testad benoemd en hij heeft zich in deze functie grote verdiensten verworven. De hcLvenuitbreiding in 1921 en de omzetting van het gemeentelijk havenbedrijf in een naamloze vennootschap, waar door de havenbeiangen zeer krachtig werden bevorderd, wa ren het resultaat van zijn werk. De heer Van Woelderen was o, m. bestuurslid van de A.N.W.B. oprichter en voorzitter van de Zeeuwse Vereniging voor Lucht vaart en als zodanig een groot propagandist voor de stichting van een vliegveld op Walcheren en de Zeeuwse luchtlijn, voorzit ter van de Provinciale vereniging tot bestrijding der tuberculose en Kringcommissaris van het Rode Kruis. Tijdens de bezetting was hij gewestelijk commandant van de Ordedienst. Hij verbleef van April tot December 1943 m de strafgevangenis te Scheveningen. Op 1 Juli 1945 werd hem eervol ontslag als burgemeester ver leend. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau, commandeur in de Leopoldsorde van België en officier in de Orde van de Kroon van België. Harmonie, opgedragen aan de voorzitter de heer C. L. de Smidt. „Onmia No va" (alles nieuw) was de naam. Een jubel van tonen schalde de vreugde van deze dag uit met een motief uit „O schitterende kleuren." Dit als dank voor de nieuwe vlag, die nu vóór de Har monie uitwappert. Na dit officieële deel bad de verloting plaats der prijzen op de instrumentenbonnen. De film „Muziek voor millioenen" vormde een prachtig sluitstuk van deze zo zeer geslaagde avond. Niemand der aanwezigen zal de geldelijke offers betreuren, die zijn gebracht om de Harmonie op te voeren tot het punt, waarop ze thans staat. Hopen wij, dat deze topavond een tijd van topprestaties heeft ingeluid. Een gecompliceerd geval. Gisterennamiddag wilde nabij de garage van de heer Kerckhaert in de Burg. Geillstraat een aldaar staande vrachtauto van de mare chaussee niet starten, waarop do bestuurder de vrachtwagen aan- 'slingerde, maar vóór hij zulks deed, had hij verzuimd zich te overtuigen dat de motor niet in een der versnellingen stond ge schakeld. Toen de motor aansloeg begon de vrachtauto achteruit te rijden en ramde een aldaar staan de vrachtauto, die op haar beurt tegen een aan de overzijde van de straat staande luxe auto, die licht beschadigd werd. De militaire vrachtauto kwam vervolgens tegen de voorgevel van de woning van de heer Adri- aansens terecht, waardoor deze voorgevel werd ontzet en scheur de. Onder de vrachtauto, die het eerst het slachtoffer werd van de militaire auto, lag een monteur van de firma Kerckhaert een re paratie uit te voeden. Toen deze wagen zich in beweging zette, kreeg de monteur Van den Berge de wielen over borst en benen. Hij werd ter observatie naar het zie kenhuis alhier overgebracht, doch kon later naar huis worden ver voerd. Gevaarlijk speelgoed ie laadbak hiervan kantelde met het gevolg dat het knaapje op de ails terecht kwam en daarbij de grond over zich kreeg. Op het hulpgeroep der spelen de kinderen snelde de heer G. toe, die het knaapje, dat over hevige pijn klaagde, kon bevrijden. Toen de knaap naar de ouder lijke woning was gebracht, werd geneeskundige hulp ontboden en achtte de geneesheer opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Hier bleek dat bij het knaapje het nier bekken was gescheurd en dat ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. Omhoog gevaren. Donderdag omstreeks half elf is het voor Sluiskil bestemde Pa namese stoomschip „Suerte" om hoog gevaren op het z g. eilandje in het kanaal. Met assistentie van de sleepboten „Holland" en „Jette" is het schip weer vlot ge komen en heeft ligplaats geko„ zen aan de kade van de l'Azóte ter lossing van een lading pyriet. hield een warm pleidooi voor de ruitersport. Na enkele nummertjes muziek en een humoristische schets hield de heer Adri de Fe ij ter Jz. een causerie over de ervaringen van de landbouwerszoons, die door de regering in staat waren gesteld het landbouwbedrijf in de Ver enigde Staten en Canada te be studeren. In uw nummer van 1 Januari juist op het ogenblik, dat zij op lazen wij: gerold klaar lag om ontplooid te „Vooral voor Breskens zet 1951 worden, want nooit was de ge- Hierna volgde het hoogtepunt goed in, nu de Regering de haven tegenheid zó gunstig om van Bel- van de avond! van Breskens officieel als zeehaven „jd> zonder enige verdere beper Wij hebben respect voor de heeft aangemerkt." prestaties van het ensemble, dat Er was dus voor de Bressiaan- het blijspel „Welkom binnen" dei* alle reden om het nieuwe voor het voetlicht bracht. Met de jaar te beginnen met het doen keuze van dit stuk heeft de regie wapperen van de Nederlandse eer ingelegd! driekleur. Onze plaatsruimte gedoogt De Nederlandse zeehavens zijn geen verhandeling over de in- weer me* één uitgebreid! houd, waarom wij volstaan met de vermelding, dat de verwikke- In uw nummer van j Februari lingen in deze dolle familie-ge- lazen wd: schiedenis aanleiding gaven tot „De onderhandelingen over het J. Ds. J. Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe Missen. Zuiddorpe: Missen. Leger des Heils. Terneuzen7, 10 en 7,30 u. Samen komsten; 6.30 uur Openlucht Nieuwstraat. 7.30 en 10 Amerikaanse resolutie een belediging zegt RadioPeking Radio-Peking beeft Vrijdag ver klaard dat de door de Ver. Natie., •goedgekeurde Amerikaanse reso lutie waarin het communistiscne China als aanvaller in Kona wo.dt gebrandmerkt „een belediging 1 voor de Regering der Chinese Voll-firemib1 iek" Dit is het eerste Chinese com mentaar op het besluit der Ver. Topavond van de Harmonie, Zo noemde de voorzitter der Harmonie Terneuzen, de heer C, L. de Smidt, de grote propagan da-avond, die Donderdagavond in het Concertgebouw werd gehou den, bij welke gelegenheid de in strumentenoverdracht namens de Terneuzense bevolking door wet houder M. de Vos symbolisch werd verricht. Toen met slaande trom en ge heven vlag zes tamboers het Con certgebouw binnenkwamen, was de zaal tot de laatste plaats be zet. Na deze unieke intocht sprak de voorzitter van het Instrumen tenfonds, de heer Ir. J. F. Deme, z'n vreugde erover uit dat Ter neuzen thans een corps bezit dat het zien en het horen volkomen waard is- In korte trekken rele^ veerde spr. de tot standkoming en het werk van het comité cn de Harmonie. Na de geslaagde uniformenactie werd die voor de instrumenten ingezet en na nog geen twee jaar tijds was thans op deze avond het resultaat te zien. En men zal doorgaan! Spr- wenste de Harmo nie een bloeiende toekomst toe. Wethouder De Vos droeg daar na namens de Terneuzense bevol- volking de instrumenten aan de voorzitter der Harmonie over. Burgemeester Tellegen had zich reeds op deze avond verheugd doch kon wegens ziekte de over dracht niet verrichten. De heer De Vos zeide: „Wij moe ten hier weggaan met de gedach te de Harmonie spoedig te ont heffen van de last welke haar is opgelegd. De muzikanten werken met liefde en toewijding aan hun taak en zij verdienen dit „cadeau van de bevolking. Nu is de zaak compleet en allen hopen dat de Harmonie een glorietijd tegemoet gaat. De Harmonie heeft de sym pathie van iedereen, omdat men nimmer vergeefs en beroep op haar doet," Voorzitter De Smidt dankte de wethouder voor zijn hulde en zag deze avond als een mijlpaal in ae geschiedenis van het corps, na mens hetwelk hij de instrumen ten overnam en in hartelijke be woordingen het comité bedankte. Hij verzekerde, dat alles op alles zou worden gezet om de presta ties op te voeren, om met ieder nder corps op waardige wijze te kunnen wedijveren. Wij weten dat de Harmonie een deel is van Terneuzen. Wij zullen dan ook Donderdag speelden na school tijd enige kinderen met kipkarro tjes, in gebruik bij de afgraving van de Molendijk. Het ongeluk wilde, dat toen een 12-jarig zoon tje van de heer H. een met grond geladen kipkar wilde voortduwen. Aanvaring. In haar opvaart van Terneu zen naar Gent is het sleepschip Marie Anna" in aanvaring ge komen met de afkomende Kem penaar „Marcia" ter hoogte van Sluiskil- De „Marcia" waarvan men oorspronkelijk dacht dat het in zinkende toestand verkeer de heeft ligplaats genomen in een der dokken te Terneuzen. De schade welke de „Marcia" aan de stuurboordsteven opliep is vrij aanzienlijk. „Paoli Soprani". Naar blijkt uit de advertentie in dit nummer zal de mandoline- en accordeonvereniging „Paoli Soprani" o.l.v. de heer Van den Eeckhout haar jaarlijkse uitvoe- ring geven op Woensdag 7 Febru ari a.s. Deze uitvoeringen verheugen zich steeds in een grote belang stelling, omdat de prestaties van zeer goed gehalte zijn. Als bijzon dere attractie wordt deze avond medewerking verleend door het „Hawaiian and Cowboy" ensem ble onder leiding van de heer C. Ribbens. We zijn er zeker van, dat velen die reeds eerder een uitvoering van deze vereniging bijwoonden niet zullen verzuimen op Woens dag een bezoek aan het Concert gebouw te brengen. Algemene vergadering en feestavond „Oranje-ruiters Telkenjare is het een genot een avond te mogen meemaken van de Axelse „Oranje-ruiters". Zo ook ditmaal, nu een kern van trouwe leden een avond ver zorgde van goede dilettanten kunst, waarbij als hoofdschotel een blijspel in drie bedrijven werd opgevoerd. Als steeds verliep dit alles onder de beproefde leiding van de heer A. J. Schieman Cz„ die in zijn openingswoord zijn vol doening mocht uiten over een ongekende belangstelling. Hij king, terug te krijgen, wat ons werd ontnomen. De Nederlandse zeehavens zijn met één verminderd! Wij waarderen in elk opzicht een goede verstandhouding met onze naburen en hebben respect voor het krachtig herstel van België na de wereldoorlog, waar door zij er in is geslaagd haar stormachtige vrolijkheid. De fa- kanaal "Terneuzen "naar Gent" heb- £eld tot de harde valuta te doen milienaam De Feijter domineerde ben, behoudens een enkele fechni- behoren, in tegenstelling met onder de medespelenden nog $che kwestie (de voeding van het Nederland wier zwakke valuta meer dan vorige jaren.» Een aan- kanaau, tot overeenstemming ge- oorzaak is geworden, dat de winst voor deze dilettante leid. .munt steeds meer devalueert, en bleek mej. Mina de Feijter Izdr. I van Nederlandse zijde is daarbij de éne loonronde op de andere Haar ongekunsteld optreden 4e eis gesteld, dat i erneuzen als volgt. De vicieuze cirkel is op hersteld. I schenken met volle hand weg, België stelde zijnerzijds de eis, dat hetgeen wij nog bezaten en een te Terneuzen havengelden worden onuitputtelijke bron voor onze geheven, waarmee Nederland ae- we]vaart betekende, mord is gegaan." I yan Nederlands-Indië, eens de Hetgeen inhoudt, dat Terneu- gordel van smaragd, door mach- zen ophoudt Nederlandse zee- ^jge wereldrijken ten voorbeeld haven te zijn en voortaan de in gestejd V00r haar bestuur en ont haar haven komende schepen yvikkeling, deden wij afstand, havengeld zullen moeten betalen! eyenals van de Ambonnezen. die Er is voor de Terneuzenaars 1 Men deelt ons mede, dat Don- over: „Haveribelangen en de toe- derdagavond in „Pro Rege" alhier komst van Terneuzen een gemeenschappelijke vergade ring is gehouden van vertegen woordigers der plaatselijke vak beweging (N.V.V., K.A.B. en C.N. V.), in welke bijeenkomst een ge animeerde bespreking hee plaats gevonden over de toekomst van de haven van Terneuzen. Uiteraard droeg deze vergade ring een informatief karakter. Men was algemeen van gevoelen, dat bij het streven naar herstel der bedrijvigheid in onze haven de stem der vakbeweging niet mag ontbreken. Getracht zal wor den o.m. in de Vereniging „Ha venbeiangen" een vertegenwoor diger der vakbeweging t.e doen opnemen. Ook de z.g. voorkeur tarieven maakten een punt van bespreking uit. Met voldoening werd kennisge nomen van het juist een dezer da gen in de pers verschenen bericht, dat dank zij internationaal over leg na jarenlange trainering in de bekende commissie Steenber- ghe-Van Cauwelaert overeenstem ming is bereikt om de bijzondere spoorwegtarieven voor Terneuzen te doen herstellen, al heeft de Belgische commissie daartegen over de eis gesteld tot het heffen van havengeld door Terneuzen. Uiteraard zullen beide Regerin gen dit besluit nog moeten ratifi ceren, terwijl de gevolgen hiervan momenteel nog niet kunnen wor den overzien. In de berichtgeving, die ons naar aanleiding dezer vergade ring bereikte, doet men het voor komen, alsof de vertegenwoordi gers van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. voor het eerst na de oorlog zijn bijeengekomen om over deze voor Terneuzen zo belangrijke kwestie van gedachten te wisselen Radio-Peking verklaarde verder 'bewust streven naar een hoger nog dat uit de resoluttie blijkt dat doel- de Amerikaanse imneriaüsten 1 Toen was de beurt aan niet van zins zijn de Koreaanse monie zelf om voor de eerste oorlog met vreedzame middelen maal in het openbaar te,doerih Dit is onjuist! Reeds op 21 November 1945 heeft burgemeester Tellegen in zijn kwaliteit van voorzitter van Havenbeiangen" op uitnodiging van de Terneuzense Raad van Overleg der plaatselijke vakbewe ging voor een tjokvolle zaal in Er was dus niets nieuws onder de zon! „De Vrije Zeeuw van 23 No vember 1945 bevatte een uitvoerig verslag van die vergadering. In die vergadering van 21 Nov. 1945 meende de voorzitter van de Raad van Overleg in zijn ope ningswoord de vraag, of de hele materie van voorkeurtarieven en herstel der havenbedrijvigheid wel een zaak der vakbeweging was, ontkennend te moeten be antwoorden. Wel was hij van me ning, dat men de eis van mede zeggenschap niet langer kon voor bijgaan en dat de vakbeweging in „Havenbeiangen" vertegenwoor digd behoorde te zijn om in nau we samenwerking actie te voeren in het belang van de haven van Terneuzen. Na de inleiding van de burge meester kwamen uit de vergade ring tal van stemmen, die opne ming van de vakbeweging in „Havenbeiangen" bepleitten. In zijn antwoord erkende de burge meester het recht der vakbewe ging, maar voor een opneming in de Vereniging „Havenbeiangen" voelde hij niet veel, omdat deze alleen maar bestond uit werkge vers met de burgemeester aan het hoofd. Tot overeenstemming is men dan ook niet gekomen. Overigens zal' men er zich van bewust dienen te zijn, dat niet in Terneuzen over de toekomst van Terneuzen wordt beslist. Dat is in 1945 niet gebeurd en het zal ook in 1951 niet gebeuren. Als de bewuste commissie Steenberghe-Van Cauwelaert iets tastbaars voor Terneuzen mocht bereikt hebben, kunnen we in on ze handen klappen, want weinig mensen zullen nog op iets posi tiefs hebben gerekend. We zullen het eens afwachten en we zullen er goed aan doen onze verwach tingen niet al te hoog te spannen. Men leze er het artikel nog maar eens op na van de heer F. B. G. de Meijer in „De Vrije Zeeuw" van 7 September 1946. Je. Ook de andere dames lever den goed spel. Onder de heren was C. Verhulst weer de sterkste speler. Ook bij hem is „de kunst" niet aangeleerd, maar aangebo ren! Als vertolker van rollen, die een nurks en enigszins bruut ka rakter hebben, heeft deze speler zijn weerga- hier ter plaatse niet' Het werd een avond van per manente vrolijkheid. 's Middags was de algemene vergadering aan dit feest vooraf gegaan. In de plaats van de heer C. de Feijter Cz„ die als instructeur bedankte, werd met algemene stemmen benoemd, de heer J. de Feijter Jz. Het was deze nieuwe functionaris die in 1950 als indi vidueel ruiter op het Provinciaal kampioenschap beslag wist te leggen. Ook door andere leden werden meerdere prijzen behaald En zo stond de le Februari in het teken van de edele ruiter sport, waarvan de voorzitter te recht zeide, dat, ondanks de voortgaande mechanisatie, de toekomst in een plaats als Axel nog vol perspectief is. Jaarvergadering „Onderlinge Samenwerking". Ten huize van de heer C- P. van Doeselaar kwam de vereniging van varkenshouders op de Axelse Sassing in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van de heer P. de FeijterDeij. Na de gebruikelijke plichtple gingen, bracht bij monde van de heer J. Dekker de financiële commissie rapport uit over de stand der kas. Daarbij bleek, dat de boeken in orde werden bevon den en dat de vereniging per 31 December 1950 een nadelig saldo boekte van 112,36. Hierop volgde de bestuursver kiezing. Periodiek aftredend wa ren de heren Fl. E. IJsebaert, A- de Pooter en A. Jansen, welke laatste zich niet herkiesbaar stel de. De twee eerstgenoemden wer den herkozen, terwijl in de plaats van de heer Jansen werd gekozen de heer W. Buijze. Bij de bespreking van 't punt, dat op de agenda als „Finan ciën" was aangegeven, ontstond een vinnige discussie met als resultaat dat de contributie en het keurgeld gehandhaafd bleven. De heer P. Mangold heeft bij de rondvraag herinnerd aan het feit, dat volgend jaar de vereniging 25 jaar zal bestaan en deze spre ker meende, dit feit niet onopge merkt voorbij te moeten laten gaan. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit de volle aandacht van het bestuur heeft. Tenslotte werd nog Besloten, dat maximaal 3 varkens per lid voor risico van de vereniging mogen worden gefokt. Witte ratten. Dezer dagen werden onder deze gemeente op het erf van de land bouwer S„ nabij de Magrette, enige witte ratten gevangen door /Kn ni nh o nom OOI gehecht zijn aan Nederland en op alle reden om deze nieuwe maand wje Nederland in alle omstandig te beginnen met het doen wappe- ren van de Nederlandse drie kleur... halfstok! Wij hebben de vlag gestreken, tot een einde te brengen". ren wat er in de instrumenten Café „La Belle Vue" gesproken een ingezetene die zich speciaal op het onschadelijk maken van ratten en soortgelijk ongedierte toelegt. Nadat één van deze zeldzaam voorkomende dode exemplaren naar Wageningen voor onder zoek was opgestuurd, ontving men het verzoek indien mogelijk een levende witte rat te bemach tigen, hetgeen dezer dagen ook gelukte, zodat men aan het ver zoek prompt kon voldoen- Zilveren Jubileum Brandweer. Donderdagavond was het voor onze zeer actieve plaatselijke brandweer een bijzondere avond- Niet alleen werd aan het ganse korps model-kleding officieel uit gereikt, waardoor dit welgetrain de korps de vergelijking met grote steden kan doorstaan, maar tevens was het voor één der verdienstelijke leden het moment van huldiging wegens het zilve ren jubileum in dienst van dit vrijwilligerscorps. De commandant, de heer H. J. Hoebé, wenste de jubilaris, de heer J- F. Lensen, met dit heug lijke feit van harte geluk. De commandant greep tevens de ge legenheid aan, het gemeente bestuur van Axel, vertegenwoor digd door burgemeester Van Oeveren, en de gemeente secre taris, dank te brengen voor hun voortdurende en ook hedenavond weer betoonde belangstelling. De burgemeester zeide, dat het voor het gemeentebestuur nooit een corvée is om van hun belang stelling in het werk der brand- ta dn<=n blaken. Altijd, zeide spreker, zijn wij gaarne bij U! Tnans temeer nu er een j :rige is. Iemand met persoonlijk karak ter, die in de brandweer zijn enthousiasme botviert en daar mee van gedegen burgerzin blijk geeft. De heer Jaap Lensen werd op 1 Januari 1926 aangesteld als brandgast-hoornblazer, en kwam dus om zo te zeggen, met lawaai binnen! De gehele ontwikkeling onzer brandweer heeft hij mee gemaakt van handpomp tot mo torspuit en autobrandweer van het modernste type! Tevens nam hij met succes deel aan al de wedstrijden en dit jaar dus ook aan de eclatante prestatie te De venter. Spr- kan hem moeilijk serieus nog 25 jaar toewensen maar hij spelde de bescheiden en plichtsgetrouwe brandweerman het kruis voor 25 jaren brand weerdienst op de borst. Tevens overhandigde hij hem een fraaie oorkonde namens de Vereniging van Brandweer-Commandanten. Enigszins onder de indruk dankte de heer Lensen de burge meester en de commandant, waarmede deze eenvoudige plechtigheid beëindigd werd. Het a.s. solistenconcours. Dat het van de Bond van Muziekverenigingen uitgaande solisten-concours op 10 dezer weer een groot muzikaal succes zal worden, staat nu wel vast. Het aantal deelnemende solis ten schommelt rond de 40- Hier van komen 2 solisten uit in de hoogste (vaandel-)afdeling. Vervolgens treden niet minder dan 11 deelnemers op in de ere- afdeling, 7 in de afdeling uitmun tendheid en 10 in de 1ste afdeling. Daarnevens treedt één quartet op in de afdeling uitmuntendheid en één duet in de 1ste afdeling. In de lagere afdelingen zullen slechts 3 solisten voor het forum verschijnen, zodat men veilig mag aannemen, dat het een seleetieconcours gaat worden Beplanting van de wallen. De wallen en andere vesting werken van Retranchement, die dagtekenen uit de tijd van Prins Maurits, zullen eerstdaags wor den beplant. Dit zal geschieden volgens een door het Staatsbosbe heer opgemaakt plan. Ook de straten zullen enige beplanting krijgen. Het Rijk verleende een belangrijke subsidie. Het werk ge schiedt in opdracht van het wa terschap Het Vrije van Sluis en de gemeente. Het werk is gegund aan de fir ma J. B. Aers te Oostburg. Gezien het materiaal dat geplant zal wor den, kan het haast niet anders, of de historische wallen zullen, meer nog dan voorheen, de aandacht trekken van het toerisme. Geplant worden o.m. 1900 popu lieren. Verder kanstanjes, schiet- wilgen, knotwilgen, esdoorn, mei doorn en sleedoorn. Geslaagde uitvoering. De gecombineerde V.G.L.O.- klassen van Cadzand en Retran chement gaven dezer dagen in de DL.-school te Retranchement een goedgeslaagde zang- en toneeluit voering onder leiding van het hoofd der school, de heer P. A. Vermeulen. Niet alleen de recette viel mee, doch ook de verloting was een succes, zodat de school kas er wel bij zal varen. Zij, die aan deze uitvoering leiding ga ven, verdienen een extra compli ment, daar het saldo van deze avond zal worden besteed aan de reiskosten, die de leerlingen uit Retranchement maken voor het bezoeken van de V.G.L.O.-klas te Cadzand. Een afscheid. heden kon rekenen. Wij zijn zelfs bereid van Nieuw-Guinea afstand te doen en hebben tenslotte nog altijd iets in petto in de West om an te bieden, vooraleer de Neder landse driekleur van de wereld zeeën is weggevaagd. Voor onze krachtige bevolking zoeken wij, terwijl nog steeds overvolle schepen met Nederlan ders uit Indonesië terugkeren, omdat hun leven daar niet meer veilig is en de Nederlandse on dernemingen ten prooi vallen aan brandstichters en rampokkers, emigratiemogelijkheden naar Ca nada, Zuid- en Noord-Amerika, Zuid Afrika, Australië enz„ enz. waar de Nederlanders, die In hun Vaderland geen toekomstmoge lijkheden voor hun kinderen zien, welkom zijn. En waarlijk, dit zijn niet de slechtsten onder ons, maar harde werkers, voor wie Nederland geen plaats meer heeft. Na deze uitweiding over onze vrijgevenheid, keren wij terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Toen aan de haven van Terneuzen de eens toegekende speciale tarieven waren ontnomen en het ene bui tenlands expeditiekantoor na het andere Terneuzen de rug toe keerde, volgde tgeen internatio nale procedure om België te nood zaken deze eens geschonken rech ten terug te geven. Wij legden de handen in de schoot en zagen de bedrijvigheid in onze haven ver dwijnen. Het corps bootwerkers stierf uit. Maar, zeiden de opti misten, wij hebben de sleutel ln handen; eens zal België om een nieuwe, grotere, sluis vragen en dan zullen wij terugeisen hetgeen ons werd ontnomen. Geen teruggave van de speciale spoorwegtarieven, geen nieuwe sluis te Terneuzen Thans is het zover, maar België heelt verkregen, dat Nederland er in heeft toegestemd dat Terneuzen wordt afgevoerd J als Nederlandse zeehaven. De ha- van van Gent zal zich in de toe komst weer krachtiger kunnen ontwikkelen zonder voor eventu ele concurrentie van de zo bij uit stek gunstig gelegen haven van Terneuzen bevreesd te moeten ZEEUWS-VLAMING- (Wij zouden de conclusies, waartoe de geachte inzender komt, niet gaarne voor onze rekening willen nemen. Als er onderhandeld wordt, stelt men eisen en moet men vaak concessies doen om iets te kunnen bereiken Terugkeer tot de toestand van vóór 1914 blijkt niet mogelijk Dót staat wel vast. Wij moeten het dus op een andere manier proberen, als we van Terneuzen nog iets willen maken Overigens zullen we goed doen nog eens rustig af te wachten, hoe de situatie zich ontwikkelt. Officieel is er nog niets bekend en de berichtgeving in het „Han delsblad van Antwerpen lijkt ons min of meer voorbarig. Red.) Woensdag namen de leerlinger der O.L.-school afscheid van hur onderwijzer, de heer E. T. Kla as sen en de handwerkonderwijzeres Mevr. Vrij. Beiden ontvingen van de leerlingen een geschenk. De vertrekkenden werden in prijzen de bewoordingen toegesproken door burgemeester J.. A. Leen houts, het hoofd der school de heer J. A. Hennekeij en namens de Oudercommissie door de heer G. de Smidt. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 2.30 uur: Jeugdfilm „De Rui- ters van hst Eenzame Woud 8 uur: Biosc. ,^De rode Donau' Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,.De mannen in de ach terhoede". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uiur: Biosc. „Aobott en Costello". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater. 4.30 uur: Zondagmiddagvoor- stelling; 8 uur: Biosc. ,,De rode Donau". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondagmiddagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „De mannen in de achterhoede". AXEL: Het Centrum 4,15 uur: Biosc.' „Abbott en Costello"; 8 uur: Biosc. „Red River".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2