Wat gebeurt er in het Verre Oosten Zullen de troepen der VN de 38ste breedtegraad overschrijden? Meer V.S.-eenheden Italië naar \lndo-China en Korea: één front! Het inzetten van Chinese nationalistische troepen Bezwaren van State Department ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951. 7e Jaargang No. 1646. Onderstaand artikel van de hand van Jacques Soustelle verscheen onlangs in „Foreign Affairs De schrijver maakte deel uit van de voorlopige Franse regering van generaal De Gaulle. Van 194445 was hij belast met aangelegenheden het „bezette Indo- China" betreffende; van 1945 tot '46 was hij Minister van Overzeese Gebiedsdelen en hij is de schrijver .Envers et Contre Tous". van Twee nieuwe Kabinetsformateurs Australische mijnwerkers willen op Maandagen niet meer werken Aanbod van ex-Koning Peter De Verbonden troepen vorderden Vrijdag zeer langzaam in de richting van de voormalige Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel achter een gordijn van bom men en granaten. De weinige Noordelijke manschappen, die zij ont moetten tijdens hun opmars trokken zich terug. De Verbonden legers vorderden tot ten N. van Anyang. Volgens onbevestigde vroegere berichten heerst er een typhus-epidemie onder de Noordelijke troepen. De Landbouwtelling 1950 11^ Indonesische politieman gedood bij zuiveringsacties Regering zal veevoeder aankopen subsidiëren Minister Pellaupessy: geen tussenkomst Ver. Naties inzake Irian verzocht De politieke opvoeding in Rusland Drie tabaksschuren in Djember verbrand WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder FroaXertoB lot] Abonnement: Terneuzen. ff.-'!' I Hoofdredacteur I. van de Sande Sxj a c t j f-a dres Noordstraat 55- 57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cesg Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum p4R advertentie 1.50. Vermelding: Brieven onder nummer of A&r«t Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aai De vuurgloed boven de slagvel den in Korea verlicht het gehele Aziatische front van Mandsjoerije tot Malakka. In bepaalde sectoren van dit front is het rustig, zo lijkt het althans. In andere, de Philip- pünen en Birma bijv. vlamt de guerilla-strijd tussen de inheemse regeringen en de rebellen telkens weer op. In twee sectoren van dit enorme front heeft de koude oor log plaats gemaakt voor oorlog zonder meer. Daar hebben twee Westerse mogendheden hun troe pen in de strijd geworpen. De Ver enigde Staten strijden sedert 26 Juni 1950 in Korea en de Fransen sedert 19 December 1946 in Indo- China. De twee conflicten verschillen in tal van opzichten van elkaar. Het is echter duidelijk, dat zij slechts een onderdeel vormen van hetzelf de politieke probleem. Beide con flicten vertonen op een fundamen teel punt overeenkomst. Beide zfln n.l. het gevolg van het Rus sische streven zich ijsvrije havens te verschaffen, waarbij de vazal staten de kastanjes uit het vuur moeten halen en waarbij wordt ge profiteerd van het nationalisme of zelfs de haat van de Aziatische massa tegen de Westerling. Er is nog een tweede punt van overeen komst: De regering van President Syngman Rhee kan evenmin als die van Keizer Bao Dai zonder bui tenlandse hulp de aanvallen weer staan. Het is geen toeval dat Frankrijk de eerste mogendheid was, die in Minh 2) moest tijdens de Japanse bezetting van daadwerkelijk verzet indruk te geven van deze ontwik- werden verstrekt. Er werden so ciale wetten aangenomen, op grond waarvan industriële ondernemin gen en plantagebezitters zich ge dwongen zagen behoorlijke wonin gen alsmede ziekenhuizen en scho len voor de arbeiders te bouwen en dan hebben wij nog niet eens ge sproken over de verbeteringen die keling. Het spoorweg- en wegennet intraden, toen Indo-China zich van werd met resp. 3.053 km en 32.000 de feodale staat, die het vijftig jaar km uitgebreid, terwijl verder vele geleden nog was, ontwikkelde tot kanalen werden gegraven.. De rijst producjtie van Cochin-China, die in 1865 nog slechts 300.000 ton be droeg, was in 1945 reeds gestegen tot 3.180.000 ton. De rijstproductie van geheel Indo-China bedroeg 7.000.000 ton. Indo-China is een van de rijstschuren van het Verre Oos- een vrij moderne staat. Van de 2.261.500 ha grond, die na ontgonnen te zijn door het Franse bestuur werd uitgegeven, werd 1.299.500 ha aan inheemse boeren overgedragen. Ook haar culturele plichten tegenover de bevolking_ verwaar- ten. In 1885 exporteerde dit gebied loosde Frankrijk niet. Het gebrui ongeveer 480.000 ton per jaar; in kelijke mondelinge onderwijs in het 1935 was dit cijfer tot 1.570.000 ge stegen. De rubberproductie steeg van 200 ton in 1911 tot 76.000 ton in 1941; de steenkolenproductie van 250.000 ton in 1900 tot 2.500.000 niets hebben, doch de organisatie tQn -n 4,j40 Het particuliere kapi- slaagde er in contact te krijgen met taal dat in Indo-China was geïn- bepaalde Amerikaanse diensten, die vest'eerd steeg tussen 1935 en 1940 in China werkzaam waren en zij van 4Q 000 00o tot 286.000.000 pias- ontving van deze organisaties wa- pens. De Viet-Minh kreeg boven- i ^]s wji de materiële toestand en dien wapens van de Japanners,^et geestelijk peil van de bevolking Ho7P hespften dat zn de oorlogyan &Indo_china in 1887, hel jaar toen deze beseften dat zij de oorlo; hadden verloren. Tal van Japanse officieren en onderofficieren sloten zich later bij de Viet-Minh aan. In het Zuiden van het schier eiland slaagden de Fransen er al spoedig in, een gebrekkig militair apparaat op te bouwen en het ci viele bestuursapparaat weer op gang te brengen. In het Noorden besteedden de Chinese troepen van generaal Lu Han niet zozeer aan dacht aan het bestuur als wel aan het uitzuigen van de bevolking. In die tijd verscheen de Viet-Minh op het toneel en werd de Vietnamese Volksrepubliek uitgeroepen, die er naar streefde in Tonkin vaste voet te krijgen, vóór de Fransen daar terugkeerden. De Viet-Minh profi teerde van de chaotische toestan den. Toen de verwaarloosde rivier dijken in Tonkin doorbraken en grote verwoestingen in de dicht bevolkte delta werden aangericht, kwamen honderdduizenden boeren door verdrinking en de hongers nood, die het gevolg van de ramp was, om het leven. De regering van Ho Tsji_ Minh was nauwelijks te Hanoi geïnstal leerd, of zij stelde reeds pogingen in het werk met behulp van wapen- Azië zijn toevlucht moest' nemen geweld haar macht ten koste van tot geweld. De Verenigde Staten de Thais, een niet tot de Annamie- beschikten na de tweede wereld- ten behorende bevolkingsgroep, te oorlog over enorme militaire macht vergroten. De strijdkrachten van en bezaten meer prestige dan ooit Ho Tsji Minh vielen Laos binnen tevoren. Engeland, dat zware klap- en dwongen de koning uit de hoofd- pen kreeg en o.a. Singapore moest stad Luang-Prabang te vluchten prijsgeven, beschikte ten tijde van De Laos, een bergvolk, reageerden de Japanse capitulatie al weer over hierop door een guerilla tegen de een aanzienlijke strijdmacht in het Viet-Minh te beginnen. Het resul- Verre Oosten. Het Franse grond- taat van deze politiek was dat de gebied in Europa was in 1945 ech- bevolking van Thais, Laos en Cam- ter nauwelijks van Duitse troepen bodja zich weer onder hun vroegre gezuiverd en de Franse regering beschermers stelde. Deze staten moest in Azië verstek laten gaan. sloten verdragen met Frankrijk Thans weten wij dat Stalin te Yal- waarbij zij zich met Frankrijk aan- ta zijn best heeft gedaan Presi- eensloten tot de Franse Unie. dent Roosevelt over te halen, Zo was de toestand eind 1945. In Frankrijk als lid van de Grote Vijf het Zuiden was Cochin-China op- te elimineren. Generaal de Gaulle, nieuw in handen van de Fransen, het toenmalige hoofd van de Fran- In het Noorden stonden Tonkin en se regering, vroeg Amerika om Annam onder heerschappij van de schepen teneinde Franse troepen Viet-Minh. naar Indo-China te kunnen vervoe- Het kabinet van H. M. de Ko ningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft aar Dr. W. Drees en Mr. J. R. H. var Schaik opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat gr acht mag worden het vertrouwer van het parlement te genieten Dr. Drees en Mr. Van Schaik heb ben de opdracht in beraad gehou den. waarin de Indo-Chinese Unie tot stand kwam, vergelijken met die in 1939, aan de vooravond dus van de Tweede Wereldoorlog, dan zal niemand, die onvoorbereid staat, kunnen ontkennen dat er belang rijke vorderingen zijn gemaakt. In het betrokken gebied heersten rust en orde en iedereen kon er veilig reizen. De overheid had veel geld besteed voor openbare werken in 1940 43.000.000 piaster en dit geld werd grotendeels gebruikt voor irrigatie, het uitbaggeren en kanaliseren van de rivieren. Er werden duizend ziekenhuizen en medische centra gesticht, die in 1938 14.000.000 maal medische hulp verleenden aan de 23.000.000 inwo ners van het gebied. De woeke- die de Annamietische boe- Chinees werd vervangen door een moderne onderwijsmethode, die ge baseerd was op de geschreven An namietische taal, waarbij van het Latijnse schrift gebruik werd ge maakt. Voor onderwijsdoeleinden werd in 1923 nog 5.500.000 piaster uitgetrokken, doch op de begroting voor 1944 was voor dit doel een post van 29.000.000 piaster ge plaatst. De bedoeling van dit pro gramma was het peil van 't onder wijs aan de lagere scholen, waar aan in 1943 666.000 leerlingen on derwijs ontvingen, en dat van de overige onderwijsinrichtingen te verhogen. Er kan dus niet van misstanden op het gebied van het bestuur en onderwijs e.d. worden gesproken, doch op politiek gebied is de toe stand minder gunstig. De Franse Regering heeft voor de bevolking van Indo-China gedaan wat het kon en in veie gevallen méér dan voor Frankrijk zelf, doch zij heeft nagelaten deze bevolking de weg naar zelfbestuur te openen. Doordat Frankrijk verzuimde de politieke emancipatie te bevorde ren, ontstond ontevredenheid onder de nieuwe inheemse elite. Het com munisme heeft niet nagelaten daar- ren'uitzogen, moesten hun ïucratief jvan te profiteren, bedrijf staken, toen een systeem In een volgend nummer zullen werd ingevoerd waarbij met over-1 wij het programma van generaal heidsgarantie landbouwcredieten1 De Gaulle weergeven Het bestuur van bet Australi sche Mijnwerkers Vakverbond heeft meegedeeld dat zijn leden voortaan des Maandags niet meen zul'en werken. Dit zal Maandag a.s. voor de eerste maal het geval zijn. De Australische vice-Premier Fadden heeft verklaard dat de Regering het Hof van Arbitrage zal verzot', ken te overwegen of geen gerech telijke vei volging moet worden in gesteld tegen de mijnwerkers, die met hun besluit het Regerings- voorschrift, dat niet gedurende een dag per week het wenk mag wor den neergelegd, hebben geschon den. Noodtoestand in Australië9 Het Australische kabinet heeft Premier Menzies dringend ver zocht per vliegtuig terug te ko men in plaats van per schip. Dit verzoek komt na het be sluit van de mijnwerkers om de regering te trotseren en Maandag in staking te gaan. Men verwacht een bijzondere kabinetscrisis om te beslissen, of Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag 4 bezwaren aangevoerd tegen het inzetten van Chinese national'sti- sehe troepen in Korea of het doen aanvallen van het Chinese vaste land door deze troepen. Deze bezwaren die worden op geromd in een brief van de Ame rikaanse onderminister voor Bui tenlandse Zaken, Mc.Fah aan het Republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden Seely-Brown Jr., zijn. 1 De bekwaamheden op militair gebied der Chinese nationalisten „zijn noodzakelijk beperkt". De Chinese communistische troepen hebben een meerderheid van acht op één. Ook na het inzetten van Chinese communistische troepen in Korea beschikt! Peking over aanzienlijke aantallen troepen aan en rjabij de Chinese kust. 2. De Ver. Staten zouden het leeuwendeel van de militaire uit rusting moeten leveren, indien Chinese nationalistische troepen zouden woiden ingezet. Mc-Fall stelt dan de vraag: „Zou het niet beter zijn deze uitrusting te ge bruiken om meer Koreanen te be wapenen" Ex-Koning Peter van Joego slavië heeft aangeboden „ten minste een divisie" te leveren voor een Amerikaans „rvreemdelngen- 3. De voornaamste taak der Chi nese nationalisten is Formosa te verdedigen. Deze taak wordt in de nabije toekomst steeds belangrij ker, daar het weer in de komende weken beter geschikt wordt' voor een eventuële communistische in vasie-pogimg. 4. De veldtocht in Korea wordt ondernomen in instigatie en onder verantwoordelijkheid der Ver. Na ties, zodat! met de meningen van vele andere landen rekening moet worden gehouden. legioen" in Europa. Het aanbod is ontvangen door het parlement bijeen zal yvort t n Democratische Senator Edwin geroepen voor de behandeling van een speciale wet voor de noodtoe stand. I ren en dit land weer te bezetten, toen Japan eenmaal gecapituleerd had. De generaal kreeg echter Frankrijk in Indo-China Wij dienen nu eerst een idee te h. 2 geven van de rol, die Frankrijk in niet.Y°'doende schep 1 d- tachtig jaar. die hieraan vooraf - schikkmg. Hierdoor ontstond ln in Indo- Zuid-Oost-Aziè een vacuum, dat de E^gen, in inao <tu„miriniT van rte Russische Dlan- speeia. wen neigt uitvoering van de Russische plan nen op lange termijn bevorderde. Met de ontwapening van de Ja Indo-China heeft ge- maar al te gauw tot de opvatting, dat Frankrijk voor Indo-China en zijn bevolking 3 Han in hPt Zuiden van weinig of niets heeft gedaan. Dat t~a' i ^aHaFn vel sen belast en is echter geenszins het geval. Indo- St^r1Kli, 1 dn China heeft sedert het. begin van panners Indo-Ch in het Noorden de Chinezen. Na de ineenstorting van Frankrijk in 1940 hadden de Franse autoritei ten in Indo-China de kant van de regering van Vichy gekozen en vier jaar lang hadden zij met meer of minder succes het hoofd gebo den aan de moeilijkheden, die het gevolg waren van de bezetting van Indo-China door de Japanners Fransen en halfbloeden i) hadden in het geheim anti-Japanse organi saties opgebouwd o.a. de „Bocquet"-groep die per radio via Calcutta en Kunming contact hielden met de voorlopige Franse regering van generaal de Gaulle. Geheime agenten kwamen als pa rachutisten Indo-China binnen en onder hen bevond zich o.a. de gou verneur van Langlade. Begin 1945 schaarde een groot aantal Franse officieren, onderofficieren en be stuursambtenaren zich achter de Franse regering, die na de bevrij ding van Parijs was gevormd. Helaas kregen de Japanners lucht van deze illegale activiteit en zij besloten haar de kop in te drukken. Dit leidde tot de gebeurtenissen van 9 Maart 1945. Alle Fransen weden opgenakt. Sommigen wer den gemarteld en vermoord, terwijl de overigen in concentratiekam pen werden opgesloten. Dit was de oorzaak dat, toen Japan capituleer de, er noch aan de grenzen van In do-China noch in Indo-China zelf een Frans kader of een georgani seerde Franse strijdmacht bestond De opkomst van Ho Tsji Minh Deze omstandigheden hebben er toe geleid, dat de Vletminh in kor te tijd zo'n belangrijke positie kon innemen. Onder deze naam en on der leiding van een Annamietisch stamhoofd, Ho Tsii Minh genaamd, werd nog tijdens de Jananse bezet ting een politieke beweging me' stc-k communistische inslag geor ganiseerd, die vooral in Tonkin veel aanhangers telde. De Viet- deze eeuw een belangrijke econo mische ontwikkeling doorgemaakt. Hier zijn enkele cijfers om een -> Viet-Minh is een Annamie tisch woord, dat „Bond voor Bevor dering van de Onafhankelijkheid van Viet-Nam" betekent. Gemeld wordt, dat hoge Ame rikaanse functionarissen besloten hebben, dat de troepen der Ver enigde Naties niet de 38e breed tegraad dienen te overschrijden, mochten zij in staat zijn zo ver naar het noorden door te stoten. Van officiële zijde wilde men hierop geen toelichting geven. Waarnemers zijn echter van oor deel, dat men met dit plan zo mogelijk een basis wil scheppen voor nieuwe pogingen om tot een politieke regeling te komen. In de persoon van generaal MacArthur heeft Amerika het bevel over de strijdkrachten der i) Deze halfbloeden zijn van gemengd Franse en Annamietische afstamming. Er zijn er ongeveer 150.000 in Indo-China, die bijna allen Frans staatsburger zijn. VERKLARING VAN EISENHOWER. Generaal Eisenhower heeft Vrijdag op een vergadering van het Congres verklaard, dat het overbrengen van enige extra-een heden der V.S. naar Europa nood zakelijk zal zijn. Volgens een verklaring, welke na afloop werd uitgegeven, heeft Eisenhower gezegd, dat één spoe dig gezonden eenheid gelijk zou staan met twee of drie later ge zondene wegens de physieke en psychologische factoren, die thans in de inspanningen voor 'n collectieve herbewapening een rol spelen. In de verklaring wordt verder gezegd, dat aan Eisenhower vra gen werden gesteld over alle pha- sen van de voorgestelde herbewa pening van Europa, het gebruik van Amerikaanse troepen inbe grepen. Eisenhower wijdde niet uit over de preciese hoeveelheid Ameri kaanse land-, lucht- en zeestrijd- krachten, die Europa zullen wor den toegewezen. Hij had „volledig vertrouwen in het vermogen van de Westerse landen om een effec tieve verdedigingsmacht binnen redelijke tijd op te bouwen". De Johnson, di,e heeft voorgesteld, dat •het Amerikaanse leger een millL oen buitenlandse anti-communis ten zal aanwerven voor het Nooid- Atlantische leger. Volgens Johnson zou de organi satie van een vreemdelingen le gioen door de Ver. Staten het op roepen van 18-jarige Amerikanen of jonge Amerikaanse vaders en ook de herbewapening van Duit, land onnodig maken. Een rectificatie. In ons nummer van Vrijdag 26 Januari plaatsten wij een bericht, waarin o.a. werd medegedeeld, dat de Landbouwtelling wegens het onbevredigend resultaat hier van, tijdelijk moest worden stop gezet, terwijl zij voorts %irca 30 dagen zou vergen, inplaats van 10, waarop zij was begroot. Naar ons van de Afdeling Voor lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening werd medegedeeld, blijkt voornoemd bericht geheel onjuist te zijn. De Landbouwtelling 1950 II, die werd gehouden in het kader van de Wereldlandbouwtelling, had 'n vlot verloop en eindigde 23 Janua ri. De uitkomsten van deze telling komen reeds bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek binnen en Zeeland is één van de eerste pro vincies, die met deze arbeid ge leed is gekomen en de resultaten van haar telling reeds bij ge noemd Bureau heeft ingezonden. generaal sprak ook „zijn grote tevredenheid uit over het nieuws, dat Nederland op het punt staat zijn defensie-inspanningen te ver dubbelen". Tiidens de zuiveringsacties op de helling van de Merapi, waar bij vier rampokkers werden ge arresteerd, is een politiepatrouille van 30 man op een menigte ge stuit. Deze was naar schatting 3000 man sterk en stond onder leiding van een beruchte ram- pokker. De menigte eiste uitlevering van de arrestanten, waartoe zij blijkbaar aangezet was. Voorts werd geschoten op de politie, die zich moest terugtrekken. Een politieman werd gedood, terwijl de menigte enkele wapens buit- maakte. In dezelfde omgeving werd een andere patrouille be dreigd en werden twee T.N.I.- ers mishandeld. De regent Van Klaten en de plaatselijke com mandant hebben later de menig te toegesproken, waarbij zij we zen op het belang van de zuive ringsactie. V. N. in Korea. Men vermoedt, dat MacArthur van dit besluit op de hoogte is gesteld of binnen kort op de hoogte gesteld zal worden. Ee huidige opmarsen der Ver bonden legers worden steeds pa- trouiileacties genoemd en een volledig optrekken naar het noorden ligt blijkbaar niet in de huidige strategie besloten, zo brengt men in deze kringen naar voren. Doch indien de tegen stand betrekkelijk zwak blijkt te zijn, is algehele opmars ter be reiking van de breedtegraad niet uitgesloten, aldus deze waarne mers. TYPHUS BIJ DE NOOR DELIJKEN. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger te Washing ton heeft verklaard, dat er een typhusepidemie van „ernstige af meting" onder de Noordelijke troepen in. Korea is uitgebroken. Hij zeide, dat nog geen cijfers beschikbaar waren. De ziekte was voor het eerst gesignaleerd bij de Noordkoreanen in de frontlinies. Of de epidemie ook onder de Chinese troepen heerste was on bekend. Noordkoreaanse legercomman dant en vice-premier gesneu veld. Radio-Pjongjang heeft Vrijdag omgeroepen dat de Noordkore- aanse legercommandant en vice- premier Kim Tsjaik op 30 Jan. is gesneuveld. Kim Tsjaik is in September 1948 tot Noordkorgaans vice-pre- mier en minister van industrie benoemd. In Augustus j.l. werd hij, als opvolger van Tsjoe Yong Gun, opperbevelhebber van het Noordkoreaanse leger. In Novem ber 1950 werd gemeld dat Kim Tsjaik zich bezig hield met het organiseren van communistische guerillastrijders, die, nabij Seoel, achter de linies der Verbondenen opereerden. Kim Tsjaik bereikte de leeftijd van 48 jaar. Hij was in Moskou opgeleid en men achtte hem de meest invloedrijkste Noordkore aanse communist na minister president Kim Ir Sen. Kim Tsjaik is de tweede hoge Noordkoreaanse leider, die op het slagveld is gesneuveld. De eerste was Kam Gen, chef van de Noordkoreaanse generale staf, die in September 1950 sneuvelde. De Verbonden troepen zetten Vrijdag hun opmars naar de Westkust van Korea voort, waar bij zij afnemende tegenstand der communisten ondervonden. Het offensief van het 8ste Ameri kaanse leger is thans zijn tweede week ingegaan. Vliegers van jachtbommen werpers maakten Vrijdagochtend melding van wegvervoer door de communistische troepen in de nacht van Donderdag cp Vrijdag over een uitgestrekt gebied. Het spoorwegverkeer heeft echter reeds gedurende vijf achtereen volgende nachten stil gestaan. JEUDIGE SPIONNEN. Uit verschillende sectoren van het Westelijk frent in Korea ko men berichten, dat jongens van 9 tot 13 jaar inlichtingen over de Verbonden troepen aan de tegen standers verstrekken. Een Ko- reaan's jongetje van 9 jaar ver telde bij zijn aanhouding door de Amerikanen, dat de Chinezen hem Amerikaanse kauwgom ga ven als hij vertelde waar de Amerikaanse tanks waren. De Amerikanen hadden argwaan ge kregen toen zij de jongen steeds zagen komen en gaan. Hij is weer vrij gelaten. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, de persberichten uit Washington, dat de strijdkrachten der V. N. op Korea het bevel zouden krij gen de 38ste breedtegraad niet te overschrijden, zo zij daartoe in staat zouden zijn, niet te kun nen bevestigen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen meent men, dat besprekingen tussen Enge land en de V. S. over deze kwes tie te Washington worden ge voerd. Volgens de woordvoerder werd de kwestie beschouwd als een zaak waarover door alle belang hebbende regeringen overleg diende te worden gepleegd voor dat een beslissing zou kunnen worden genomen, hoewel deze uiteindelijk bij de V. N. berustte. Michael MacDermott, woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag verklaard, dat er geen diplomatieke overeenkomst bestaat om de Verbonden troepen niet over de 38ste breedtegraad in Korea te zenden. Op een vergadering van de ge westelijke agrarische commissie van de P.v.d.A. in Friesland heeft Minister Mansholt bij het beant woorden van vragen op zijn rede medegedeeld, dat de Regering 150 millioen gulden per jaar subsidie voor veevoederaankoop zal verle nen op basis van de prijzen van dit moment. Tevens legde hij er de nadruk op dat met de veevoe derimport de uiterste zuinigheid betracht zal moeten worden. Spr. toonde zich, bij alle voor zichtigheid die op dit punt gebo den is, tevreden over het resul taat van het gevoerde landbouw beleid. De positie van de land bouw is belangrijk vooruit ge gaan, hetgeen ook blijkt uit de verdeling van het nationale inko men. De Minister gaf in dit ver band enige cijfers die betrekking hadden op het zuivere inkomen dus zonder premies en belas ting). Op basis van 100 in 1938 be droeg het zuiver Inkomen in 1948 van de arbeiders in de industrie 107, van de arbeiders in de land bouw 164 en van de ambtenaren 82. Voor de ondernemers waren deze verhoudingen: industrie 105, landbouw 175, overige beroepen 48. Op een vraag, in hoeverre be richten in de pers juist zijn, als zou de Indonesische regering overwegen de Verenigde Naties te verzoeken, de Nederlandse sou- vereiniteit over West-Irian niet langer te erkennen, antwoordde de Minister van Voorlichting M. A. Pellaupessy op de wekelijkse persconferentie: „Dit is absoluut uit de lucht gegrepen. Het vraag stuk Irian is uitsluitend een kwestie tussen Indonesië en Ne derland, die niets heeft te maken met de Verenigde Naties". Sow jet-Rusland telt volgens 'n publicatie in de Prawda aan zijn universiteiten en andere inrichtin gen voor hoger onderwijs 1.230.000 studenten. Het blad klaagt <er over dat! de politieke opvoeding onvol doende is. Deze is aan alle facul teiten verplicht, maar hier en daar, zoals bijv. aan de medische facul teit te Kisjiniof is deze opvoeding op de tweed,e plaats gekomen. De Prawda schrijft: „Wij moeten zonder ophouden strijden tegen natonalieme, cosmo- politisme en neigingen naar de buitenlandse burgerlijke weten schap." „De opvoeding op de school" was een agendapunt op de on langs gehouden bijeenkomst van het comité Moskou der communis tische partij. Deze bijeenkomst becritiseerde de paitijorganisaties in de scholen, omdat deze de leraren niet vol doende ideologisch hadden ge schoold. Men sprak zich uit dat de op voeding diende te geschieden in een absolute toewijding aan de partij van Lenin en Stalin. Ook werd de bestudering van Stalins werk over taalkwesties van d 1 grootste betekenis genoemd. Dinsdagnacht zijn twee schu ren van de onderneming „Djem ber" afgebrand. De volgende nacht ging er weer een door brand verloren. In de regentschappen Djember en Bondowoso zijn sinds Augus tus 442 tabaksschuren verloren gegaan. Er staan thans nog 208 schuren. De diefstallen gaan intussen voort, maar de zuive- ingsacties eveneens. Kortgeleden zijn ln verband hiermede 54 ar restaties verricht, maar het be ruchte bendehoofd Malik is nog op vrije voeten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Overdrijvende wolkenvelden. Hier en daar ochtendnevel. Over wegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. In de ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Z. en O. ZONDAG 4 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.41 0.16 0.56 1.06 n.m. 12.19 12.54 1.34 1.44 MAANDAG 5 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0-45 1.20 2. 2.10 n.m. 1.17 152 2.32 2.42 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Febr- 3 8.18 17.30 6.57 13.20 4 8.16 17.32 7.46 14.44 5 8.14 17.34 819 16.16 6 8.13 17.36 8.40 17.48 7 8.11 17.38 8-56 19.15 8 8.10 17.40 9.08 20.38

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1