De strijd op Korea Grotewohl ovef de Duitse eenheid De unificatie der accijnzen in de Belgische Kamer dmerkt Wil Rusland non-agressiepact met Frankrijk en Italië? ontving De strijdkrachten der Verenigde Naties blijven langzaam maar gestadig oprukken naar Seoel en de haven van Intsjon tegen geringe tot matige tegen- St Volgens het laatste communiqué van het Achtste leger werden de aanvallen der communisten in com pagnie- tot bataljonsterkte afgeslagen. Een recente foto van H. K. H. Prinses Beatrix, die heden haar 13e verjaardag viert. §nuifen wrijf De Premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, heeft een nieuw „vredesoffensief" ingezet. Zijn eerste poging de bekende brief aan de West-Duitse Kanselier Adenauer is door West-Duitsland afge wezen. Grotewohl doet thans rechtstreeks een beroep op de West-Duitsers om mede te helpen bij de vereni ging van Oost- en West-Duitsland. Persconferentie Bureau Zuid-Molukken Optimistisch verslag van Generaal Bradley De Kabinetscrisis Het Russische machinepistool WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ligheidsraad ERWACHTING Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. yan de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent- Losse nummers 7 cent. WOENSDAG 31 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1643. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 d| minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: I regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dw namiddags 2 uur. Aan het centrale front werd alleen patrouille-activiteit waar genomen, doch in de sector aan de Oostkust werd gestreden tegen een communistisch batal jon ten zuiden van Kangnoeng, ongeveer dertig kilometer ten zuiden van de 38ste breedte graad. De vorige nacht streden de Verbonden troepen daar tegen een compagnie waarvan twee honderd man gedood en vijftien gevangen genomen werden. Ten noorden van de 38ste breedtegraad aan de Oostkust heeft het Amerikaanse slagschip ..Missouri" de stad Kansong be stookt met hetgeen officieel werd genoemd ,,een van de zwaarste en meest vernietigende beschie tingen der laatste maanden". Aan bruggen en aan het verbindings- net zou zware schade zijn toege bracht. Ten N.W. van Soewon wordt hard gevochten. De communisten die zich hebben ingegraven, ma ken hier gebruik van artillerie en dwongen een V. N.-formatie zich op beperkte schaal terug te trekken. De luchtmacht nam Dinsdag morgen 1200 voertuigen in Noord- Korea waar, die zich zuidwaarts begeven. Zuid-Afrikaanse „Vliegende Cheetahs'' hebben in het gebied van Seoel drie dorpen verwoest. Griekse troepen sloegen Dins dagochtend 8 km ten N.W. van Itsjon een Chinese aanval af na gevechten die drie uur duurden. Elen woordvoerder van het 8ste leger heeft meegedeeld, dat bij een rondom Koemjangdjangni ingesteld onderzoek niet is geble ken, dat de Chinezen gebrek aan voedsel of ammunitie hebben. Verkenningsvliegtuigen meld den, dat op een heuvel 16 km ten N.O. van Jodjoe een V. N.-pa- trouille is omsingeld. Een gepantserde patrouille van de Verbonden troepen is op haar dagelijkse tocht ten noorden van Wondjoe Hoensong binnenge trokken, 19 km ten noorden van Wondjoe. Men ontmoette geen tegenstanders. De communistische verliezen langs het gehele front in het af gelopen etmaal bedragen 750 do den, gewonden en gevangenen. Ter hoogte van de West-Ko- reaanse haven Intsjon gelegen Amerikaanse, Britse en Canade se oorlogsschepen begonnen op Dinsdag een kwartier vóór zons opgang communistische troepen concentraties te beschieten, die zich bevinden in het gebied waar heen de uit Soewon komende troepen van het 8ste Amerikaan se leger oprukken. Zuidkoreaanse voorste eenheden zijn Maandag, onder dekking van een door het scheepsgeschut ge legd „vuurgordijnen in de lucht gesteund door straaljagers, tot in Kangnoeng opgerukt. Ook des nachts was het scheepsgeschut in actie, waarbij de doelen met be hulp van fosforgranaten onder vuur werden genomen. De Verbonden troepen waren Maandagavond op 24 km van Seoel en op 23 km van Intsjon. Tussen hen en de stad staat ech ter e(en Chinees leger van pl.m. 30.000 man sterk. Het hoofdkwartier van de Ver bonden marine te Tokio verklaart dat sinds het begin van de Ko reaanse oorlog 24.000 Noordkore- aanse en Chinese soldaten door het optreden van marinestrijd krachten van 9 landen zijn ge sneuveld. Voorts werden 81 vlieg tuigen, 314 artilleriestellingen, 198 locomotieven, 112 bruggen, 9 treinen en 1944 voertuigen ver nield en 85 vliegtuigen, 261 artil leriestellingen, 174 locomotieven en 236 bruggen beschadigd. De haven Kansong aan de Oostkust, 30 km ten N. van de 38- ste breedtegraad, heeft Dinsdag de gehele dag aan een beschieting van geallieerde oorlogsschepen blootgestaan. Het bombardement begon 's morgens vroeg en hield tot in de avond onafgebroken aan. Het grootste slagschip ter wereld, de Missouri, nam er aan deel. Aan het Westelijk front, onder hielden de communisten het zwaarste artilleriespervuur sinds drie maanden om de opmars der Verbonden strijdkrachten tot staan te brengen. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De Belgische Kanier van Volks vertegenwoordigers heeft Dins dag het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag betreffende de unificatie der accijnzen in de Beneluxlanden behandeld. De Liberale volksvertegenwoor diger Van der Schueren verklaar de van oordeel te zijn, dat de ver mindering van de accijnsrechten op mineraalwater en op alcohol „Namens de advocaat der ex- KN.I.L.-militairen-Ambonnezen kan ik U mededelen, dat de be handeling van de cassatie van de Staat tegen de vertegenwoordi gers van de genoemde militairen voor de Hoge Raad zal plaats hebben op 16 Febr., zo heeft de heer Wairata op een persconfe rentie van het Bureau Zuid-Mo lukken gisteren medegedeeld. „Wii zijn dankbaar dat de Ne derlandse regering zich wil hou den aan de uitspraak van de Haagse rechter, aldus de heer Wairata, die onlangs uit Djakar ta in Nederland is gearriveerd. „Aan het Ambonnese volk is hiermede echter nog geen recht gedaan. De Nederlandse regering overweegt de afvoer naar Nieuw- Guinea nog steeds niet. Zolang miet is bewezen, dat afvoer naar Nieuw-Guinea technisch onmo gelijk is, blijven wjj deze afvoer eisen. Politieke bezwaren hier tegen kunnen wij niet accepte ren. Alleen indien vervoer naar Nieuw-Guinea op overwegende technische bezwaren stuit kun nen wij over afvoer naar Neder land denken, doch in dat geval moet nog de voorwaarde zijn vervuld dat de Nederlandse re gering garandeert de rechts- schending tegenover het Ambon nese volk aan het Uniehof voor te leggen, zodat de Ambonnese militairen de zekerheid krijgen, dat zij na verloop van tijd uit Nederland weer naar een vrij Ambon kunnen terugkeren" al dus besloot de heer Wairata zijn verklaring. het verbruik van bier aanzienlijk zal verminderen, hetgeen de Bel gische bierbrouwers groot nadeel zou berokkenen. In dit verband betoogde hij, dat de Nederlandse brouwers voort aan vrij zullen kunnen invoeren in België, terwijl de invoer van Belgisch bier in Nederland daar entegen, als gevolg van de Ne derlandse restricties, niet moge lijk is. Spr. verzocht de Minister van Financiën de toepassing van de unificatie der accijnzen op bier, alcohol en tabak uit te stellen tot het ogenblik waarop de belang hebbenden zich beter zullen heb ben voorbereid op de nieuwe rege ling. De Katholieke volksvertegen woordiger Challe bepleitte de zaak der kleine brouwers, die naar hij meende door het wets voorstel nadeel zouden lijden. De C.V.P.-vertegenwoordiger Vandenberghe verklaarde vóór 't wetsvoorstel te zullen stemmen. Hij wees erop, dat als gevolg van de verhoging der accijnzen op ta bak de sigarenindustrie te Gram- mont evenwel ernstig wordt be dreigd. De Socialistische volksvertegen woordiger Detiège verklaarde, dat de Socialisten niet voor het wetsontwerp zullen stemmen, hoewel zij voorstander zijn van de Benelux. Het zijn trouwens, naar spr. opmerkte, niet alleen de ac cijnzen, die een oplossing vragen, doch ook de landbouwvraagstuk ken en de kwestie van de water wegen, die, zoals hij meende, een geheel vormen. Wij zijn het er met onze Nederlandse partijgeno ten over eens, zo verklaarde hij tenslotte, dat dit wetsontwerp te grote opofferingen eist van de ar beidende bevolking in België en Nederland. De Belgische Minister van Fi nanciën, Van Houtte, zeide in zijn antwoord dat de regering zich er volkomen rekenschap van geeft, dat het wetsontwerp een verho ging der lasten voor sommige ca tegorieën verbruikers betekent. Er moest evenwel een oplossing gevonden worden, die een gemid delde betekent en rekening hield met de belangen van beide partij en. De Minister sprak er zijn ver wondering over uit, dat de Bel gische brouwerijen zich verzet ten tegen het wetsontwerp. Spr. wees er vervolgens op, dat een clausule in de conventie in staat stelt zich vrijheid van handelen voor te behouden en het accoord eerst van kracht te doen worden op 1 Januari 1953. Deze termijn van uitstel dient evenwel als overgangsperiode te worden be schouwd. Teneinde met de andere Beneluxpartners te kunnen on derhandelen dient het wetsont werp echter te worden goedge keurd, zo zeide de Minister ten slotte. De artikelen van het wetsont werp inzake de eenmaking der accijnzen worden hierna zonder discussie goedgekeurd, met uit zondering van art. 39. Over het wetsontwerp in zijn geheel zal a.s. Donderdag worden gestemd. Op een speciale vergadering van 't Parlement heeft Grotewohl ge zegd, dat de „overweldigende siteun van het publiek" voor zijn eerste voorstel tot een Ronde-Ta fel-Conferentie de verwerping van het aanbod door Adenauer ongel dig maakt. De rede van Grotewohl werd door de radio uitgezonden. Onder applaus van leden van de- Russische controle-commissie en de Ambassadeurs van China en de Oost-Europese landen op de pu blieke tribune zei Grotewohl: „Wij zijn bereid de sterkte en andere bijzonderheden van onze volkspolitie bekend te maken ais West-Duitsland dergelijke inlich tingen wil verschaffen". Adenauer had niet het recht na mens geheel Duitsland te spreken. Hij had zich ter beschikking ge steld van „het imperialistische Amerika". Een splitsing van Duitsland zou tot oorlog leiden De Duitsers en niet de Geallieer den moeten verkiezingen voor het gehele land organiseren. Ondanks Adenauers verwerping was Oost- Duitsland bereid zijn pogingen om tot een vergelijk te ikomen, voort te zetten. Grotewohl stelde het Parlement voor te onderzoeken welke moge lijkheden er bestaan voor „een Het rechtse Italiaanse blad „II Tempo" meldt uit Parijs, dat de Sowjet-Unie binnenkort Frank rijk en Italië een non-agressie pact zal aanbieden als deze lan den beloven, dat zü in geval van oorlog neutraal blijven. De Parijse correspondent van het blad. Gianni Granzotto, schriift dat dit de werkelijke re den van het bezoek van Thorez en Togliatti (leiders van de com munistische partij in Frankrijk en Italië) aan Moskou is. Rusland zou bereid zijn de grenzen der beide landen te eer biedigen, alsmede de Franse overzeese bezittingen. Ook zou Rusland geen pogingen in het werk stellen om de tegenwoordi ge regimes in Frankrijk en Italië te wijzigen met revolutionaire middelen. Als aanvaarding van deze voor waarden het einde van de Ame rikaanse economische hulp zou betekenen, wil Rusland handels overeenkomsten met Oost-Euro pa en communistisch China aan bieden om Frankrijk en Italië van graan en bepaalde grond stoffen te voorzien. De correspondent onthult de bron van zijn bericht niet, maar zegt dat het berust op talrijke mededelingen, die van beide zij den van het „iizeren gordijn" zijn ontvangen. Hij voorspelt dat de Sowjet-Unie haar aanbod in April bekend zal maken. Het re sultaat van de voorgestelde con ferentie der grote vier zou be slissend zijn voor de details van het Russische plan. Volgens „II Tempo" is een Rus sische aanval in Europa op het ogenblik onwaarschijnlijk, omdat Rusland zijn olievoorraden, door dc laatste oorlog uitgeput, nog niet heeft kunnen aanvullen. Rusland moet de productie van drie jaar opslaan om de oorlog in de lucht gedurende een jaar te kunnen voeren, aldus het blad. conferentie van alle Duitsers en daarbij te handelen uit naam van het geihele Duitse volk. Het stellen van voorwaarden en het opstellen van een agenda is naar zijn mening niet nodig. Een resolutie, waarin op de Westduitse Bondsdag een beroep wordt -gedaan om vertegenwoordi gers te benoemen voor een consti tuerende Raad voor geheel Duits land, werd eenstemmig door het Oostduitse Parlement aangeno men. In de resolutie wordt verklaard, dat de Oostduitse vertegenwoordi gers in deze Raad zullen worden gemachtigd de mogelijkheid van bet houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. In de resolutie wordt de eis her haald, dat Oost- en West-Duits land paritair in de Raad zullen worden vertegenwoordigd. De Oost-Duitse afgevaardigden zullen, volgens de resolutie, be reid zijn te spreken over een her ziening van d'e Oostduitse wet ter bescherming van de vrede waarop Adenauer bij de afwijzing van het eerste verzoek van Grotewohl scherpe critiek heeft geoefend. Verder zullen de Oostduitse af gevaardigden bereid zijn „concrete onderhandelingen voor te stellen, die zullen leiden naar vredesverdra gen met de Geallieerden en dc daarop volgende terugtrekking van alle bezettingstroepen uit Duitsland". Kanselier Adenauer heeft een speciale kabinetsvergadering bij eengeroepen om het Oostduitse voorstel te bespreken. Hermann Ehlers, voorzitter van de Bonds dag, is eveneens tot de vergade ring uitgenodigd. Een woordvoerder heeft na de kabinetsvergadering .medege deeld, dat het Westduitse parle ment het Oostduitse parlement zal antwoorden. De Westduitse regering had echter niet de nood zaak ingezien een nieuwe verkla ring af te leggen. De Westduitse regering doet 'n beroep op het volk „zich niet te laten verwarren door daden van de Oostduitse regering". De regering constateerde „met verontwaardiging", dat het Oost duitse parlement tot een vreedza me regeling oproept op het tijd stip, dat de Oostduitse Minister van Buitenlandse Zaken een ver drag ondertekent waardoor het Duitse gebied ten Oosten van de Oder-Neisselinie los van Duits land komt. Oost-Pruisen, Silezië, Pommeren, West-Pruisen, Grenz- mark en Neumark waren thans onder Polen of de Sowjet-Unie. Generaal Omar Bradley, voor zitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, heeft aan de leiders van het Congres een „op timistisch verslag" gegeven over de strijd op Korea. Bradley ziet de toestand „ge leidelijk beter" worden. MINISTER STIKKER HAD BESPREKING MET H.M. DE KONINGIN. Minister Stikker heeft gisteren middag een bespreking gehad met H.M. de Koningin, welke ongeveer een uur en twintig minuten heeft geduurd. Bij zijn vertrek maakte hij tot de aanwezige journalisten een afwijzend gebaar en zeide, dat hij niets had mede te delen. MINISTER—PRESIDENT IN AUDIëNTIE OP SOESTDIJK ONTVANGEN. De Minister-President Dr W. Drees is gisterenavond om 8 uur door H. M. de Koningin op het Paleis Soestdijk in audiëntie ont vangen. Te Stuttgart is Maandag een tram ontspoord, tegen een tele graafpaal gereden en gekanteld. Volgens de eerste berichten zijn er 3 doden en ongeveer 30 gewon den. Dit is het derde ernstige tramongeluk te Stuttgart in drie maanden. Zoals gemeld, heeft het hoofd der Amerikaanse dielegatie bij de Ver. Naties, Warren Austin, in dertijd in de Veiligheidsraad een machinepistool laten zien, dat, naar hij meedeelde, in 1950 door Russische wapenfabrieken was vervaardigd en dat bij Noordko- reaanse krijgsgevangenen buit werd gemaakt. Twee Amerikaanse schrijvers over militaire zaken zeggen thans, dat dit wapen niet in een Russi sche, doch in een Koreaanse wa penfabriek werd vervaardigd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Plaatselijk nevel of mist. Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en op verschillende plaatsen tijdelijk nevel of mist. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. DONDERDAG 1 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 8.08 8.59 Terneuzen 8.43 9.34 Hansweert 9-23 10.14 Walsoorden 9-33 10-24 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Jan. 31 Febr 1 2 3 op onder op onder 8-23 17.24 2.50 11.01 8.21 17.26 4.21 11.30 8.19 17.28 5.46 12.15 8.18 17.30 6.57 13.20 !s: 5 regels 60 .0 ct; minimum pte nummer of AAttS t meer. 's namiddags 2 T OP DE AGENDA. igheidsraad beeft enstemmig besloten se kwestie van de te laten. ;dde op voorstel van jor dit besluit is mo kt, dat de algemene de in de politieke invaarde Amerikaan- waarin China als irandmerkt wordt, in kan nemen. Zij kan ding doen aangaande ie bij de Veiligheids- ndeling zijn. t-afgevaardigde her standpunt van zijn t de Koreaanse kwes- tige wijze op de agen- aad was geplaatst en rom voor afvoering zou stemmen, tnwoordigers van Ne- izilië en Turkije na i voor de eerste maal kiezing van deze lan- tad, hun zetel in. Elk den is voor drie jaar ;t ingang van 1 Ja- lering van de Raad i was de eerste van dat de Raad had ge- hij uiteen zonder een de volgende vergade- stellen. een geïllustreerd rijd- lelopcn. een en Nanny Pikar :e klasse mochten het nder leiding van het :hool, de heer G. J. onderwijzeres, mej. lpke, aanbieden. Na- en zij wat te vroeg en ook de arrestanten uur lang tegenover eerd. Maar om kwart vam Prinses Beatrix en onmiddellijk ging oningin haar cadeau critisch bekijken, e studie van het ge- ze tot de conclusie: t er wel wat op...", begon ze met ken- ;n uit te leggen, dat t Anton geen echt 5, zoals de kinderen se school dat hadden !n die weg voor het t krom, maar hele- legde ze voorts uit. fifbaan was prachtig plaats en ook de on- b muzikanten in bleken aanwezig te et gewoonweg gran- e Koningin en toen ïonade en de thee. atrix bleek nog heie zijn van de enorme post, die op Paleis as binnengebracht, d brieven zijn geko- j alleen" vertelde ze. en Henk en Nanny op hun verjaardag je voor", zeiden ze. half uur weer op n, „tweeduizend brie- rok de arrestanten- ar Den Haag. eatrix op voorpagina laily Graphic". pagina van, het En- Daily Graphic" stond i foto van Prinses gelegenheid van Haar ag. en pagina stonden nog van de jarige Prin- begeleidend artikel Randall. pepidemie in Enge- rel voorbij. Vele oude aan de gevolgen van ng overleden. Long- reedt vaak op na een Walsoorden ïu-oa ii.oou ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Febr. 1 2 3 op onder op onder 8.21 17.26 4.21 11.30 8.19 17-28 5.46 12.15 8.18 17-30 6.57 13.20 veerde een bus met 25 emigran ten uit Zuidlaren (Gron.). Hun reis was al erg onfortuinlijk be gonnen. De bus was onderweg in brand geraakt en men had op een andere bus moeten wachten. Er ontbraken nog tien emigran ten toen de Sibajak om vijf uur vertrok. «"V werk voor het handhaven van de wereldvrede en voor het overleven van een vrije Staten gemeenschap beschouwen. Pléven vertrekt heden uit Washington naar Ottawa voor be sprekingen met de Canadese Re gering. bij de eis gesteld, dat Terneuzen als Belgisch spoorwegstation zal worden behandeld. Dit betekent, dat de bijzondere tarieven voor hout- en kolenvervoer moeten worden hersteld. België stelde zijnerzijds de eis, dat te Terneuzen havengelden schikt voor modern verkeer, over eenkomstig de aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal. De Ne derlandse delegatie was van me ning, dat de bestaande verbinding voldoende is. Zij ging er van uit dat de nieuwe vaarweg moet wor den bekeken, uitgaande van de veroana mei, naai pouiieiv i«r aanzien van genationaliseerde ko lenmijnen. Hedenmiddag zal over deze motie worden gestemd. Bij aanvaarding van deze motie zou Attlee gedwongen zijn, het ontslag van zijn Kabinet aan te bieden. 1 door het K.N.M.I. eldig van Donderdag- cot -avond. Weinig wind. Over het algemeen zwaar be wolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. In de ochtend plaatselijk lichte vorst. Overigens tempera turen om het vriespunt.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1