SP< Het vergaan van de „Janko"' Nieuw Guinea-Nederland De loon- en prijsstop in de Verenigde Staten RECHTSZAKEN AKKERTJES van ZUID West-Duitse R» zónegrens doe Vredescongres te Genève verboden Ontploffing in Nevada Generaal Ramcke naar Zuid-Amerika uitgeweken de AGENDA Manifesiaiie Vlaamse concentratie" te Antwerpen Lawine teistert Spaans dorpje Aanmelding Korea-vrijwilligers teise spoorwegstaking geëindigd ZWART GLAS Lente- en Zomermode in Engeland Het verlaten Eiland net zo'n ellendig gevoel om morgen ziek te zijn! Vierhonderd Amerikaanse eco nomen hebben tegenover het Congres verklaard, dat de loon- en prijscontroles een zeer grote inflationistische druk zullen uit oefenen tenzij deze vergezeld zullen gaan van een aanzienlijke verhoging van de belastingen en scherpere credietbeperkingen. VOETBA Zondag 28 Js EERSTE KLA Leeuward.-Zwarte Be Quick; Zwolse GVAVHeerenveen Ahead; AchillesV< EERSTE KL/ AGOWWageni loAjax; GooiDl dese Boys-Ensched< VitesseHeracles. EERSTE KH VolewijckersSV\ ADODWVRCH- Wit—HBS; Hermes lem. EERSTE KL/ RBCTSCFeije De BaronieBW; LONG A—Sparta; lem II- EERSTE KL. Sittardia—Chevre Brabantia; Sportc Mauri ts; Eindhovc VVV—Limburgia; heide. TWEEDE KL. MOCInternos; ce; RKC—DESK; Wit- DERDE KLA RCSZeelandia Biervliet; OdioM burgde Zeeuwen. DERDE KLA TerneuzenClinge Axel—VES; Steen RKFC—Sluiskil. VIERDE KL/ EMM—Hoofdplaat Hulst; PSKRobi zenHontenisse. RES. TWEEDE 1 Vlissingen 2—Ax Boys 2—RCS 2; Goes 2; De Zeeuwi zen 2. ONDER AFDELIN Zaterdag 27 TWEEDE KI ZaamslagDe B AZVV; Driewegen- TWEEDE KL Spul 2Zaamslaj 3—Hoek 2; Tern. E slag 3. Zondag 28 J EERSTE KLs SchoondijkeSlui deZuidzande; G: burg. TWEEDE KL Sluis 2—Red Sta Retranchement; 1 burg 5- TWEEDE KL Koewacht 2-C Rapenburg 2-Zuiddi Hontenisse 3. DERDE KL/ Breskens 4Bk tranchem- 2Groe dijke 2Red Star DERDE KL/ Zuiddorpe 2PS. Graauw 2. RES. EERSTE EMM 2—Hoofdp dijke 2Hulst 2; Hontenisse 2. RES. EERSTE Vlissingen 3— Luctor 2Goes 3. RES. EERSTE 1 Terneuzen 3Cl: Sluiskil 2. Het Westduitse I m eerste lezing ei goedgekeurd, waa ring wordt toegest: sche zónegrens do< politie te doen bew speciaal bewaking Ingesteld. De Minister vai Zaken, verklaarde moet worden opger steeds groter aantr de Sow jet-zone, da heeft onrust te ver Duitsland, op onwi zónegrens oversohr: Bovendien moet wakingspolitie wor omdat de Westduit gering en de R Bondsstaten in mo handelingen over 4. bevoegdheden nog geen overeen stemming hebben bereikt over het oprichten van een snel verplaats baar politie-korps, ter sterkte van 30.000 man, waarvoor de Ministers van Buitenlandse Zaken der Wes terse „Grote Drie" op hun in Sep tember 1950 gehouden bijeen komst toestemming hebben ver leend. In de verklaring wordt gezegd, dat noodmaatregellen op fiscaal en credietgebied eerder dan prijs- en looncontröles „onze primaire verdediging tegen in flatie" uitmaken. De economen, wier mening ge vraagd werd, verklaarden: Ge durende een tiental jaren of meer zullen vermoedelijk grote uitgaven voor militaire program ma's en buitenlandse hulp nodig zijn met alle inflationistische ge volgen van dien. Zij hebben het volgende pro gramma aanbevolen: 1. Nauwkeurig onderzoek van alle regeringsuitgaven, waarbij die, wellke niet dringend en ab soluut noodzakelijk ziin, worden uitgesteld of in het geheel niet worden gedaan. 2. De belastingen in nog snel ler tempo verhogen, dan de uit gaven voor (je verdediging toe nemen, teneinde een surplus aan kasmiddelen te bereiken en te handhaven. De begroting alleen in evenwicht houden is niet vol doende. Hiervoor zou een belasting verhoging met meer dan 16 mil liard dollar nodig zijn, de mini mumverhoging om de nieuwe be groting in evenwicht te krijgen. 3. Beperking van de credieten, De Raad van Genève heeft met instemming van de federale auto riteiten besloten, de organisatoren van 't Vredescongres, dat in Febr. in Genève zou worden gehouden, ta verwittigen, dat tot dit congres geen toestemming zal wiorden ge- geren. beschikbaar voor het zakenleven en individuële personen voor doeleinden, welke niet essen tieel zijn voor het defensiepro gramma. Dit kan alleen worden bereikt door maatregelen, welke een lichte verhoging van de ren tetarieven inhouden. Volgens de economen is het alternatief van deze fiscale en credietmaatregelen: 1. een voort durende inflatie van de prijzen of 2 een „harnas" van recht streekse controles op het gehele economische leven, dat, zelfs in dien het er in slaagt de prijzen en lonen gedurende enige tijd laag te houden, een grote infla tionistische invloed zou hebben in de vorm van niet gebruikte saldi aan contanten, regerings obligaties en andere liquide mid delen. De economen noemden deze beide alternatieven „buitenge woon gevaarlijk." EISENHOWER ONTEVREDEN OVER NEDERLAND? Volgens een artikel in del De gouverneur van Nevada, „Newsweek" is generaal Eisen- Charles Russell, heeft bekend ge hower ,,zeer teleurgesteld over maakt dat zich verleden week het Nederlandse gebrek aan goe de wil en plannen voor het berei ken van 'n staat van bereidheid." De Nederlanders, aldus het blad, hebben de meeste mannen, die uit Indonesië kwamen, gede mobiliseerd en hebben niet eens het plan nog dit jaar een staan de divisie te vormen „doch slechts drie reservedivisies." Eisenhower, zo gaat het Ameri kaanse blad verder, was ook cri- tisch gestemd ten aanzien van België. Hij was ook onzeker ten aanzien van Frankrijk „lioewe hij onder de indruk geraakte van generaal Alphons Pierre Juin, die de voornaamste Franse vertegen woordiger bij zijn staf werd." een ontploffing heeft voorgedaan op het proefterrein van de com missie voor de atoomenergie in de staat Nevada. De commissie liet zich er niet over uit, of dit een atoomontploffing was. De explo sie gebeurde tijdens een proef. De gouverneur zei nog de vol gende gegevens te kunnen mede delen: De proef werd in de avond van 24 Januari genomen. Zij had aller eerst tot doel bijzonderheden over de draagwijdte van de bom te we ten te komen. De proef werd „een volledig succes" genoemd. Dien tengevolge zouden binnen twee weken volledige proeven regel matig worden genomen, zo had de commissie meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de commissie zullen de resultaten van komende proeven zichtbaar noch hoorbaar zijn behalve „onder bepaalde weersomstandigheden". De echtgenote van de gewezen Nazi-generaal bij de parachutis ten Bernhard Hermann Ramcke, heeft verklaard, dat haar echtge noot op weg is naar Zuid-Ameri- ka. Zij had d'it bericht uit Spanje ontvangen waar de generaal zich volkomen vrij kon bewegen. Ramcke verdween 18 Januari op geheimzinnige wijze uit zijn Parij- se hotelkamer, waar hij een pro ces wegens oorlogsmisdaden voor een Frans militair tribunaal af- wachtte. Omtrent het vergaan van het Panamese schip „Janko" wordt het volgende medegedeeld: Drie Engelse en twee Noorse schepen hebben aan de Noord-Westkust van Spanje ter hoogte van Finis- terre verwoede pogingen gedaan om de bemanning van de 9720 ton metende tanker „Janko" in veilig heid te brengen. Het weer was zeer ruw en er stond een hoge zee toen het En gelse schip „Tahsinia" als eerste op de noodseinen van de „Janko'' ter assistentie voer. De „Janko" was middelerwijl in tweeën gebro ken en door de hoge zee konden de reddingsboten niet worden ge streken. Het Noorse schip „Ve nus", dat eveneens te hulp was gekomen, trachtte tevergeefs een redlijn aan het voorschip van de „Janko" te bevestigen. De lijn bleek echter te kort te zijn en sommige leden van de bemanning sprongen in wanhoop in zee en trachtten zwemmend de „Venus" te bereiken. Dit schip slaagde er inderdaad in zeven man te red den. Een van hen is inmiddels overleden. Zeventien leden der bemanning werden later van het achterschip van de „Janko" ge haald en in veiligheid gebracht. Ook de Panamese tanker „Ca, prella" heeft nog 15 andere leden der bemanning door middel van een redlijn van het wrak weten te redden. De „Venus" bevindt zich thans, met de zes geredden, en 't stoffelijk overschot, op weg naar Southampton. Ook het Engelse stoomschip „Hartlepool", het En gelse marinevaartuig „Bustler" en de Noorse motorboot „Bursa" kwamen de „Janko" te hulp en verleenden assistentie. De „Janko" was op weg van Adaban naar Gothenburg. Om trent de oorzaak van deze schip breuk is nog niets bekend. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur. Biosc. „Bruiloft met hindernissen". ZAAMSLAG: Hotel „De Ap pel", 3.30 uur: Buitengew. ver gadering Stembevoegde Inge landen polder Willem III. Naar ,,Le Métropole" en „Le Peuple" Maandagmorgen bericht ten, heeft de „Vlaamse Concen tratie" Zaterdagavond te Antwer pen Raymond Tollenaere her dacht die als SS-man aan het Oostfront sneuvelde. De orde dienst in de zaal werd verzekerd door jonge lieden, die gekleed wa ren in groene hemden, rijbroeken en zwarte laarzen. Tijdens deze herdenking drongen oudstrijders en leden van het ondergronds ver zet de zaal binnen. Een leider van het ondergronds verzet in de laat ste oorlog nam het woord en ver klaarde, dat de patriottische groe peringen van België voortaan iedere manifestatie van deze aard zouden verhinderen. De zaalwach ters hadden inmiddels een beroep gedaan op de Rijkswacht, die de oudstrijders verzocht de zaal te verlaten. Dit geschiedde zonder dat zich incidenten voordeden. Het Socialistische Kamerlid en Oud-Ministr Kamiel Huysmans zal, naar „Le Métropole" schrijft, de regering deze week waar schijnlijk interpelleren over deze manifestatie van de „Vlaamse Concentratie". AXEL: Hotel „De Lozanne", 2 uur: Publ. verkoping krach tens art. 1223 B. W., van een magazijn met aanbehoren, erf en pad. Café 't Scheepje, 7 uur: Vergadering Duivenliefhebbeiö, Zaterdagvliegers. MORGEN. TERNEUZEN: Luxor Theate 8 uur: Biosc. „Bruiloft met hindernissen". Concertgebouw, 8 uur: Opvoering Blijspel „De knecht van 2 Meesters", Z.V.U. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Een vrouw werd ver kocht". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, Oranjevereniging, Film voorstelling, 4 uur: Kinder voorstelling, 7.30 uur: Avond, voorstelling. Het dorpje Busdon-go in de Spaanse Provincie Elon is Zondag door een lawine getroffen. Zes personen kiwamen, om het lieven en 2 andere werden ernstig gewond doordat 2 huizen onder de sneeuwmassa's bezweken. Tot en met Zaterdag hadden zich 210 vrijwilligers voor het Ne derlandse aanvullings detache ment Verenigde Naties gemeld. Het gros van deze vrijwilligers is soldaat. Er zijn mijnwerkers, po- litie-agenten, havenarbeiders, chauffeurs, schoenmakers en monteurs onder. Vijfenzeventig procent van hen is ongehuwd. De twee vrouwen die zich hebben ge meld zijn burgerverpleegsters. Het voor dit detachement beno digde kader hoopt men te verkrij gen uit de officieren en onderof ficieren, die zich de eerste maal hebben gemeld en toen niet kon den worden aangenomen, omdat er te veel kader was. Deze offi cieren en onderofficieren zijn reeds aangeschreven. Uit de offi eieren zal de commandant van het aanvullings detachement wor den aangewezen. Luit. kol. Den Ouden blijft echter commandant van het gehele Nederlandse deta chement op Korea. DRIELING GEBOREN. Bij de familie Kruiming te Hoo- gezandSappemeer werd een drieling geboren, n-l 2 'jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het naar omstandigheden goed. Op de luchthaven Schiphol landde een dezer dagen de K.L. M.-Constellation „Soerabaya" met aan boord 46 passagiers, die rechtstreeks uit Nieuw-Guinea naar Nederland waren gekomen. De „Soerabaya" was vertrok ken uit Biak en sprong in één keer tot Bangkok. Met tussenlan dingen in Karachi en Damascus stevende de snelle vogel recht streeks op Schiphol af. De derde vlucht van een Constellation rechtstreeks van Nieuw-Guinea naar Nederland was volbracht. Het was een gemengd gezel schap van gebruinde vrouwen, mannen en kinderen, die in hun grotendeels op de tropen ge maakte kleding wat vreemd stonden te knipperen tegen de felle lichten in de aankomsthal. Sommigen kwamen zich weer in Nederland vestigen. Sommigen kwamen alleen maar een „koude neus" halen en enkele hadden vreemde avonturen achter de rug. De heer Kuyters b.v. was leraar geweest aan de ambachts school op Ambon. Het oorlogs geweld had hem gedwongen de wijk te nemen en na een span nende tocht in een klein bootje dwars door de blokkade onder bescherming van het nachtelijk duister en via allerlei kleine eilandjes was het hem gelukt Nieuw-Guinea te bereiken en vandaar uit thans Nederland. Dr. De Lange, een jong mili taire arts, had lnager dan een jaar de verzorging van de ge zondheid van militairen en bur gers op Manakwari gehad. „Hoe is de stemming onder de mensen daar?" was onze vraag. „Dat hangt helemaal af van de politieke situatie van het ogenblik. De bevolking van Ma nakwari, zo vertelde de arts, be staat grotendeels uit Indo-Euro peanen, die van Java vertrokken zijn na de souvereiniteitsover- dracht. In een jaar tijds is deze bevolking van 500 tot 2000 men sen uitgegroeid. Deze mensen hebben het gevoel, dat zij verder zullen moeten trekken, als Ne derland ook de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië zou overdragen. En U begrijpt, dat men daarom in Manakwari het verloop van de Nieuw-Gui- nea-conferentie qn de debatten, die daarna kwamen, met de grootst mogelijke belangstelling heeft gevolgd. Er heerst veel ma laria en de voedselsituatie hangt af van de import. Er wordt aan .iiuuuuw g-uaan en men maakt :r zich zorgen over de huisves ting. Over Nieuw-Guinea in het al gemeen kan ik U niet veel ver tellen. Mijn indruk is, dat men stevig doende is met de opbouw en dat er hier en daar wel dege lijk persspectieven zijn. Maar de mo°il' kheden grijnzen je van alle kanten aan. Nk 43 dagen van staking heb ben de 3000 leden van de Ierse Vakbond van Vervoerders, die bij de Spoorwegen werkzaam zijn, de voorstellen van de Roomis-Katho- lieke Bisschop van Dublin, aan vaard. De stalking was begonnen om hoger loon en betere arbeidsvoor waarden. Probeer eens critisch een BOSTON. Wedden, ilat l) dan ook een vaste roker wordt van: BOSTON, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid Onlangs werd in de Ver. Staten melding gemaakt van een zwarte glassoort, die gebruikt kan worden voor de verwarming van een huis, aangezien 't de warmteuitstraling ocht m een klein bootje yan de zon yast kan houden. Dit door de blokkade onder ig een yan de yele nieuwe gias_ soorten, waarvan melding werd gemaakt op de 43-ste jaarverga dering van het Amerikaanse In-, stituut van Scheikundige inge nieurs. Het verwarmingsapparaat be staat een aantal ten dele zwajrt gemaakte elkaar gedeeltelijk be dekkende glazen platen. Deze wor - den op het dak van het huis op gesteld ongeveer op de wijze van dakpannen. De platen zijn door kleine luchtruimten van elkaar ge scheiden. Een bedekking van glas over de trapsgewijs liggende pla ten zorgt er voor, dat er zich geen vuil en stof tussen kan verzame len. Wanneer de zon op de zwart glazen platen schijnt, worden deze verwarmd. De lucht, die langs de platen strijkt wordt door de vast gehouden zonnewarmte verwarmd en het huis binnengeleid. Deze veir- wdrmingsinstallatie op het dak kan volgens de uitvinders 60 pro cent van de warmte leveren, die voor de verwarming van het huis nodig is. Andere geleerden hebben gede monstreerd hoe een glassoort, die door de aanwezigheid van talloze kleine! luchtbelletjes 'n laag soor telijk gewicht heeft, gebruikt kan woiden als een tegen brand be schermend isolatie-materiaal. Een andere nieuwe glassoort, met een hoog warmtegeleidings- vermogen, kan in de vensters van vliegtuigen, locomotieven en sche pen worden gebruikt om de ven sters vrij van vorst en mist te houden. Uiterst slank moet de vrouw van 1951 zijn om aan de mode- eisen voor lente en zomer te vol doen. De toiletjes, die door Lon- dense modehuizen werden ver toond waren bijna alle nauw aan gesloten. Mantelpakken hadden strakke rokken met een enkele plooi erin om ruimte te geven. Dikwijls hadden japonnen schuin overgeslagen rokken, en vele ge klede namiddagtoiletten volgden de „Pagode-lijn", die straks loopt tot op de knie en van daaraf wijd uitspringt. Veel variatie was er :n de jasjes van mantelpakken. In de Stiebel-collectie waren deze gedrapeerd en opgevuld op de heupen, zodat de taille hierin uiterst slank leek. Digby Mor ton vertoonde jasjes, die korter waren dan de conventionele stijl en meer het effect gaven van een herenvest. Hartnèll lanceerde korte losse jasjes, die op japon nen werden gedragen en gevoerd waren met helgekleurde stof. Deze waren veelal gesloten met zes of zelfs twaalf knopen. door P. DE VRIES. (Nadruk verboden). 55). Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. helpen direct „Aangenomen,'antwoordde Whiteheaven, „maar hoe verklaar je dan de ever.tuële aanwezig heid van Duitsers op dit eiland?" „Gok daarvoor heb ik een aan nemelijke verklaring in mijn ge dachten. Die Duitsers op het eer tijds onbewoonde eiland zullen al spoedig de taal der inboorlin gen volgens mijn theorie dus le vroegere bewoners van Saint leorge geleerd hebben. Die ïboorlingen zullen wel het een n ander van Saint George ver- ,ald hebben. Welnu, wat ligt neer voor de hand, dat die Duit ,ers er op een of andere manier achter gekomen zijn, dat hier wat te vinden is? Hetzij koper, hetzij iets anders. In ieder geval iets wat waardevol genoeg is om er de reis voor over te liebben. Jk neem aan, dat niet alle Duitsers hierheen getrokken zijn, maar wel veronderstel ik, dat ze er zijn. Volgens deze gedachtengang klopt toch'alles als een bus, zou ik denken." Whiteheaven knikte langzaam toestemmend en ook Bream liet een kuchje horen, ten teken, dat h" wel wat voor de veronder stelling van Kees voelde. Maar hij scheen het nu welletjes te vinden en stond op. „Ik stei voor -dat we eerst nog maar eens een paar uurtjes gaan slapen. Ik ben nu al twee nachten in touw ge weest en verlang om eerlijk te zijn, naar de kooi." „Maar," opperde Kees, „is dat onder de gegeven omstandighe den v/el verantwoord?" Bream lachte grimmig. „Op het dek wordt gewaakt en ik heb order gegeven, dat bij ieder ver dacht geluid onmiddellijk alarm gemaakt moet worden. Laat dat maar aan onze matrozen over. Ze hebben de hele oorlog door op oorlogsschepen dienst gedaan. We kunnen het waken wel aan hen overlaten/ En nu was Kees gerustgesteld. Op het dek keek hij nog even, of hij Josien zag, maar deze was waarschijnlijk reeds naar haar hut gegaan, want ook in de kom buis was ze niet en tenslotte volgde hij Whiteheaven naar de hut, waar even later beide in bed lagen en al spoedig in een vaste slaap verzonken waren. XXVII. Na een stevig ontbijt, de vol gende morgen, v/erd het krijgs plan, zoals Kees dit noemde, op gemaakt. Afgesproken werd, dat de kapitein met de beide stuur lui niet aan de expeditie op het eiland zouden deelnemen. Bovén- dien bleven er ook twee matro zen aan boord achter; en de kok verklaarde eigener beweging niets te moeten hebben van een wandeling op dat eiland. „Stel je voor, dat er nog menseneters zitten. Ik krijg al rillingen, als ik er aan denkBrrMij niet gezien." Maar de koksmaat, een vrolijke jongen van 18 jaar, wilde met alle geweld mee. Zo dat de overige opvarenden, de beide geologen incluis, alsmede de marconist en de bootsman het eiland zouden gaan verkennen. Men nam proviand mee voor een dagreis en om half negen stapte men van boord. Zonder dat men eigenlijk een bepaalde v/eg had uitgestippeld tot nu toe had men nog geen wegen ontdekt liep men het bos in Whiteheaven en Kees voorop. Daarachter kwamen de marco nist en Josien, die zich voor deze gelegenheid in ee'n rijbroek had gehuld, en vervolgens de ande ren. Alleen de beide geologen waren ongewapend. Na een klein uur door het bos gelopen te heb ben, hetgeen nog wel eens met moeilijkheden gepaard ging want slingerende lianen versper den hen vaak de weg, zodat het kapmes er aan te pas moest ko men, arriveerde men plotseling op een vlakte, die rijk met gras en allerhande bloeiende planten begroeid was. Toen men deze vlakte op om zichtige wijze was overgestoken, dook men weer een bos in, maar het duurde geen vijf minuten of men stond eensklaps voor een verzameling hutten, voor het grootste deel vervaardigd van stevige bladeren en takken. De mannen hielden halt en ke ken nauwkeurig in de richting van het dorpje. Maar daar was geen levend wezen te bekennen en met het gev/eer in de aanslag liep men naar het eerste huis. Kees nam zijn zaklamp en be lichtte door de opening de ruimte van het inwendige. Ook hier was geen levend wezen te bekennen en het onderzoek in de andere woningen had al evenmin resul taat. Het was een verlaten dorp, waarschijnlijk een der velen. Aan de andere zijde van dit dorp ontdekte men een soort pad. Juist breed genoeg voor één man. Als ganzen ging men achter el kaar dit pad langs, dat nu weer omhoog ging over een der ber gen en dan weer door een diepe ravijn liep. Daar het pad reeds gedeeltelijk begroeid was, nam men aan, dat hier al sedert enige tijd geen levend wezen langs ge komen was. Tenzij een der Duit sers. Maar hoe Kees ook keek, hij zag geen afdrukken van laar zen meer, zodat hij aannam, dat de omgeving voorlopig veilig was. (Wordt vervolgd). DE KLAP MET DE HAMER. Zes maanden voorwaardelijk. De Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank behandelde gis teren een klaverjaspartij, die een ontijdig einde had gekregen, door dat 2 spelers in een buitengemeen felle woordenwisseling waren ge raakt, waarbij klappen waren ge vallen. Een bloemenikoopmandie op die avond „otnder de invloed" verkeer de had zich, volgens de verklaring van een verzekerings-inspecteur, op zeer beledigende wijze uitgela ten tegenover de verdachte, de 55- jarige kelnner Warner. De bioe- menkoopman woonde me>t zijn vrouw bij de verdachte in en er ontstond kwestie over de vraag wie de baas in huis was. W. had op een gegeven moment uit zijn bakje met gereedschap een hamer genomen en de bloemenkoopman, over het hoofd van diens vrouw heen, twee klappen gegeven- Op het moment, dat hij de derde slag wilde toebrengen greep de verze keringsagent de hamer beet. Ver dachte had toen uit een andere kamer 2 floretten gehaald, die hem ook afhandig werden ge maakt. De Officier van Justitie, die primair poging tot doodslag ten laste had gelegd, en subsidiair poging tot zware mishandeling, liet deze 2 punten vallen en hand haafde de meer subsidiair tenlaste gelegde eenvoudige mishandeling. „De bloemenkoopman heeft een ikwaaie dronk over zich en er was alle aanleiding voor ruzie. De ver dachte, die ook 'n paar borrels op had en reeds eerder een bedp-ei- ginig tegen die bloemenkoopman had geuit, had echter niet zo mo gen handelen", aldus de Officier. Omdat het slachtoffer de cle mentie van de Rechtbank voor zijn aanvaller had ingeroepen en alles nog betrekkelijk gunstig was af gelopen, vorderde hij een voor waardelijke gevangenisstraf van een half jaar met 'n proeftijd van 3 jaar, plus een geldboete van 20 subs. 8 dagen. Op 9 Febr. zal de Rechtbank uitspraak doen. vriend en rnede-solationist, de Senator van Nevada, George W. Malone, die hem persoonlijk had ontvangen. De „Washington Post" vestigt de aandacht op het feit, dat de officiële bulletins van McArthur een verward en soms tegenstrij dig karakter dragen, hetgeen een uitnodiging van de Regering pbgc6; 3. Lflb5, a7a6;4. van Ceylon om deel te nemen aan een op 12 Februari te Colombo te houden bijeenkomst aanvaard. Op deze bijeenkomst zal de con sultatieve commissie van de lan den van het Britse Gemenebest de economische en sociale ontwikke ling in Zuid- en Zuidoost „Azië bespraken. Lb5a4, Pg8f6; 5. 00, Lf8 e7; 6. Tfl—el, b7—b5; 7. La4— b3, 0—0; 8. d2d3 (Op deze wijze behandelt Pilnik de Spaanse ope ning bijna altijd). 8d7d6; 9. c2—c3, Pc6— a5; 10. Lb3c2, c7—c5; 11. Pbl d2, Pa5-^n6; 12. Pd2fl, Lc8 e6. tin de partij Pilnik—Kramer TL Pc6a5; 22. f3—f4!, Tc8c6, (Niet exf4? 23. Dxe8t en mat). 23. c3c4!, (Weer zo'n spelde- prik, ditmaal gebaseerd op de ongedekte stelling van de zwarte loper). 23. Dd5d7; 24. f4xe5, voor. Thans echter onder gun stige omstandigheden, daar ook pion b4 niet te houden is). 39Pa5c6; 40. Td7d6!, Te6xd6; 41. Dg3xd6, Pc6—d4; 42 Tc5c4. Hier werd de partij afgebroken en later zonder verder spelen mb •rw^PilP wji» «i^wvuv-ntg t«ii "vv ziekenhuis is de toestand van Maarschalk Mannerheim Donder dag bevredigend geweest. „Hij gaat normaal vooruit", zo werd verklaard. Het voedsel wordt langs kunst matige weg toegediend, hetgeen "SI"Dd5-d7; 24. ,f4xe5. ^Schijnfgk ongeveer 5 dagen Tc6g6, (Zwart kan de pion met door zwart opgegeven, iten goeue duren heroveren, zoals blijkt uit 24.party van Pilnik.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2