Verdere terugtocht der Chinezen Zuid-Korea in ssssp Canada steunt de veroordeling van Communistisch China Soewon heroverd De juwelendiefstal in het Palace Hotel Lilienthal over atoom- en waterstofbom Eisenhower in Canada De kwestie van de Ambonese militairen ZATERDAG 27 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1640. Sterke groepen van het Amerikaanse 8ste leger •nder bevel van generaal Milburns en van het Negende legerkorps onder bevel van generaal Coul ters hebben Donderdagmorgen in de Westelijke sector van het front der Verbondenlegers een aanval gedaan. Om veiligheidsredenen heeft men deze ge- «o-ordineerde aanval, die door tanks en artillerie werd ondersteund, tot nog toe geheim gehouden. Donderdagmiddag was de aanval gevorderd tot de punten van in het gebied van Seoel en Itsjon, die door geallieerde patrouilles verkend waren. H.M. de Koningin ontvangt fractieleiders Petiiie aan de Gouverneur van Nieuw-Guinea Landverraad gestraft met de dood Mederland betuigt deelneming De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, heeft gisteren in de Politieke Commissie der V. N. verklaard, dat zijn land een veroordeling van communistisch China en overweging van even- tuële sancties zou steunen. Hij opperde tevens een plan van zes punten voor het houden van een confe rentie over vraagstukken van het Verre Oosten. nu de «j- o- chaos en de terreur te scheppen voornemen, Secretaris van H. M. de Koningin verloofd met verzorgster Prinsesjes Prins Bernhard naar Luxemburg E. V. C. stuurt telegram aan H.M. de Koningin GRIEP? Wereldvakverbond in Frankrijk onwettig verklaard Indonesisch Kabinet aanvaard ontslagaanvrage [van Minister Assaat niet vf De noodmaatregelen van de Ned. Spoorwegen OP HET PLATTELAND VEEL KLACHTEN. De Amerikaanse wapenleveraniies aan Perzië Telegram van de Ambonese delegaiie aan Koningin Juliana WEERSVERWACHTING HOOGWATER. De nieuwe vrijwilligers voor Korea De gevolgen van de lawine rranKenm dij Abonnement: Temeuzen. Otreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Bedactte-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abomnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per Week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 6# iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum advertentie L50. Vermelding: Brieven onder nummer of Ai Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 j Dit betekende een opmars van ongeveer 10 km naar het Noor den zonder dat ernstige tegen stand was ontmoet. Na de nacht op de nieuw ingenomen stellin gen te hebben doorgebracht, werd de aanval in de morgen hervat. Vrijdag ontmoette men in het centrum sterke tegenstand en werd slechts weinig terrein gewonnen. Aan de vleugels kun nen de patrouilles echter zonder veel tegenstand oprukken. De troepen der V. N. vonden geen spoor van Chinese of N- Koreaanse hoofdmachten binnen 80 km van hun defensielinies. De Patrouilles van de V. N. ont moetten Vrijdag toenemende Chinese tegenstand bij Soewon, ltsjon en Jodjoe. Verbonden manschappen zijn weer tot in Hoengsong bmnert>-< drongen zonder dat zij op tegen stand stuitten. Vliegende forten hebben aan de Mantsjoerijse grens grens het goederenstation van Poerjong aangevallen. De vliegtuigen wa ren van Okinawa opgestegen. Ook de spoorweg Kiltsjoe-Tant- sjon-Poekmon-Sinmak werd ge bombardeerd. De Zuid Koreaanse regering heeft meegedeld, dat 2.200.000 Vrijdagochtend ontving H. M. de Koningin in het Paleis Noordeinde in verband met de Kabinetscrisis achtereenvolgens de Tweede Ka merleden Ds. P. Zandt, leider van de Staatkundig Gereformeerde fractie en C. J. I. M. Welter van de K.N.P. H. M. de Koningin heeft giste ren de lunch gebruikt in het Pa leis aan het Korte Voorhout, waa,r ook H. K. H. Prinses Wilhelmma aanwezig was. Daarna begaf Koningin Juliana zich weer naar het Paleis aan het Noordeinde. H. M. de Koningin heeft giste ren nog ontvangen de ministers Stikker, Drees en Van Schaik. Koreaanse archipel worden over gebracht. De Verbonden troepen hebben Soewon bezet, 27 km ten Z. van Seoel, aldus het hoofdkwartier an het Amerikaanse Achtste leger. Chinezen deden tegen aanvallen maar trokken zich terug bij geconcentreerd vuur der Verbondenen. Een andere geallieerde eenheid drong door tot 8 km ten O. van Koemiangdjangni. na ten Z. van die stad communistische strijd krachten te hebben uiteengesla gen. Een hoge Amerikaanse officier verklaard: „De winter vecht voor ons". De sterfte onder de troepen van de tegenstander was volgens deze officier door de ruwe weersgesteldheid in Korea zeer toegenomen en van militaire betekenis geworden. Het zou nog een maand of twee zeer koud blijven in Korea en dat zou de vullen se ReSerlng gedaan om terug te TT I komen op het voorstel tot gedeel- Vliegtuigen der V. N. zijn be- «„„vereiniteit over Nieuw- gonnen het vliegveld van Soewon de Souvereimteit over isiieuw- De Stichting „Het Nationaal N. Guinea Comité' heeft 'n telegram uit Hollandia ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat de voorzit ter van het Nieuw-Guinea Ver bond aan Gouverneur S. L. J. van Waardenbuirg een petitie heeft aangeboden. Daarin wordt na een uiteenzet. OKJ IV1U V CLii liUll UClCiiDiv-miivv. Ilt-Clt lllCtgCUCiU) L geruchten nemen toe, dat de Chi- Koreanen naar Z.-Korea zijn ge- mezen hun legers even ten Z. van vlucht. Een groot deel van hen de 38ste breedtegraad hebben zaj naar eilanden van de Zuid- doen halt houden om politieke onderhandelingen te beginnen of aelfs een gedeelte van hun beste troepen geheel uit Korea hebben teruggetrokken. De Amerikaanse zware kruiser Saint Paul" en de Canadese tor pedojagers „Cayuga" en „Noot- ka" hebben met hun geschut de taustibatterijen op het eiland Wol- ui voor de haven van ltsjon tot awijgen gebracht. te gebruiken. Patrouilles der V.N. zijn Seoel tot op 16 km genaderd. Een Amerikaanse piloot luite nant Kratt, heeft Vrijdag boven Guinea onder auspiciën van de Unie. „Een dergelijk compromis zou in feite alle inwoners van N.-Guinea nanr ivraiL, neen vujuag lfuvci» - Pjongjang een „Jak" neergescho- uitleveren aan de met imperialis ten. Hij heeft thans in vier dagen sche tendenzen doordrenkte Indo- tijds twee „Migs 15" en een „Jak" nesische Regering", aldus de peti- neergehaald. i tie. Bij Kon. Besluit is afwijzend beschikt op het ingediende gratie verzoek van J. Herdtman, wegens landverraad tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bij sonder Gerechtshof te Amsterdam, Het vonnis is voltrokken. Namens de Raad van Ministers is opdracht gegeven aan onze di plomatieke vertegenwoordigers n Wenen en Bern bij de Regeringen in Oostenrijk en Zwitserland de Nederlandse deelneming te betui gen met de natuurrampen die deze huiden hebben getroffen. Van gezaghebbende zijde werd te kennen gegeven, dat het hier geen formeel voorstel van Cana da, doch slechts een „suggestie" betreft. De zes punten van de suggestie zijn: 1. Er zou binnen een week een conferentie te Lake Success of New Delhi moeten worden belegd waaraan vertegenwoordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie, India, Egypte en de Chinese Volksrepubliek deelne men. David Lilienthal, voormalig voorzitter van de Amerikaanse oommissie voor de atoomenergie, ieeft in „Colliers Magazine" een artikel gepubliceerd over water stof- en atoombom. Het volgende ib eraan ontleend. „Er bestaat thans nog geen waterstofbom en het tot stand komen ervan is slechts een mo gelijkheid in verwijderde toe komst", aldus Lilienthal, die ver der nog mededeelt alleen over de waterstofbom te schrijven om aan te tonen, „hoe gevaarlijk ver de Verenigde Staten, vóór de Ko reaanse oorlog, van de werkelijk heid waren afgedreven door hun vertrouwen dat er slechts één bepaald afschrikwekkend wapen nodig was om dit land te be schermen en de wereldvrede te handhaven". Lilienthals artikel gaat in hoofdzaak over de vraag:-»„kan de atoombom het communisme verslaan?", die hij dan zelf ont kennend beantwoordt. „Het uit werpen van atoombommen op Serwjet-Russisch gebied zal de Sowjet-Unie ernstig, ja verschrik kelijk wonden, doch zij zou er «et door worden verslagen. Ook kan het rode leger niet met atoombommen alléén worden be let Europa onder de voet te lopen en te bezetten, zelfs niet wanneer «Rt wapen zou worden gebruikt •p een tijdstip dat een Russische aanval wordt verwacht, doch in feite nog niet begonnen is. Een z.g. „preventieve oorlog" is dus *.i. nutteloos". Lilienthal verklaart verder dat «le toverformule voor een Ameri kaanse overwinning, namelijk ,,gooi een atoombom uit", een be lemmering kan worden voor het streven om de Amerikaanse mili taire verdediging te versterken e« een harmonische weermacht op te bouwen. Hij dringt erop aan dat Amerika's programma voor het handhaven van de vrede voor de naaste toekomst zal wor den gegrondvest op de uitbrei ding van zijn productie-vermogen. „Het is mogelijk", vervolgt Li lienthal, „dat de communistische Russische en Chinese leiders het uitbreken van een oorlog op reus achtige schaal wensen te ver haasten. Wellicht geloven zij dat tijd is gekomen om de 2. Deze conferentie zou als eerste taak de instelling hebben van een commissie voor een sta ken van het vuren. 3. Na voltooiing van de voor bereidingen voor een staken van het vuren zou de conferentie moe ten spreken over een vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk en de terugtrekking van alle niet-Koreaanse strijd krachten. 4. Vervolgens zou de confe rentie zich moeten bezig houden met vraagstukken van het Verre Oosten, allereerst met de Chinese eis van erkenning door de V.N. 5. Iedere regering, die in het bijzonder met een bepaald vraag stuk te maken heeft, zou uitgeno digd moeten worden, dit ter con ferentie te bespreken. 6. Dit plan zou aan Peking moeten worden overhandigd met het verzoek er binnen 48 uur op te antwoorden. De Canadese Minister maakte bekend, geen steun te kunnen verlenen aan de Arabisch-Aziati- sche resolutie omdat deze niet voorzag in een voorlopig staken van het vuren vóór het houden van een eventuele conforon+io Pearson noemde de Amerikaan se resolutie „geenzins een beperk te of onbeperkte oorlogsverkla ring aan China noch een verkla ring van het verlangen of het de Chinese commu die, volgens hun Marxistisch-dog- nistische revolutie uiteen te slaan matische leerstellingen, nood-1 of het regiem in Peking omver te zakelijk aan het bereiken van stoten „Indien dat zo was, zou hun revolutionnaire doeleinden mijn regering de resolutie niet vooraf moet gaan. De kans be- steunen. Hij sprak de hoop uit, staat dus dat er niets te onder- dat de commissie voor collectie- handelen of te regelen valt en dat ve maatregelen, die in de reso- het nutteloos is de Sowjets con- lutie wordt voorgesteld, met cessies toe te staan, daar niets van deze aard hen van de reeds uitgestippelde koers zou doen af wijken". En hij besluit: „een oorlog met de Sowjet-Unie zou verschrikke lijk bloedig, kostbaar en hartbre kend zijn, doch, indien wij hem zouden moeten voeren, kunnen en zullen wij vechten". De particulier secretaris van H. M. de Koningin, W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, heeft zich verloofd met mevr. M. A Pennink, de verzorgster van de Prinsesjes. Het huwelijk zal ver moedelijk in Maart a.s. worden ■gesloten. Het ligt in de verwachting dat mevr. Pennink binnen afzienbare tyd haar functie op Paleis Soest- dijk zal neerleggen. De Israëlse e igevaardigde Eban sprak zich uit voor dat deel van d„ 4rne;ikaf.v? resolutie, dat communistisch China ais agressor brandmerkt. Hij verklaarde geen steun te kunnen verlenen aan de Arabisch-Aziatische resolutie, waarin wordt aangedrongen op een „oriënterende" conferentie, omdat deze resolutie de gedachte van een staken van het vuren niet tot uitdrukking bracht. Er werd ook niet verwezen naar de door de V.N. goedgekeurde beginselen. Nadat de Panamese afgevaar digde Duncan zich volledig had uitgesproken voor de Amerikaan se resolutie en tegen het plan van de twaalf Arabische en Aziatische landen, verklaarde Alexis Kyroe van Griekenland zich opnieuw volledig vóór de Amerikaanse re solutie. Hij zou tegen de Arabisch- Aziatische resolutie stemmen. De commissie ging tot heden middag uiteen. Amsterdams Officier var Justitie oefende critiek ui' op onderzoek van Haags» politie. Voor de Amsterdamse arron dissementsrechtbank is gisteren middag de juwelendiefstal, die ii Augustus j.l. gepleegd werd in het Palace Hotel te 's-Graven- hage, behandeld. Ter zitting oéfende de Officier van Justitie, critiek uit op het on derzoek, dat de Haagse recherche in deze zaak gevoerd heeft. Op zijn beurt beschuldigde deze recherche de Amsterdamse re cherche van te geringe activiteit. Naar men zich zal herinneren deed de welgestelde Canadese Mrs D. midden Augustus bij de Haagse recherche aangifte van de diefstal. Na een feest in het hotel was zij des nachts naar haar kamer gegaan en had om streeks vijf uur des morgens een slaappoeder ingenomen, waarna zij om elf uur wakker werd. Toen kwam zij tot de ontdekking, dat van haar nachtkastje naast haar bed verdwenen waren een platina horloge, een armband met drie delige verende schakels, ingelegd met kostbare stenen, een gouden medaillon met parels, een doos met byoux en een bedrag van 300. Aanvankelijk verdacht de Haagse recherche het personeel van het hotel van deze diefstal en gaf aan de zaak geen ruchtbaar heid. Tien dagen daarna waren er aanwijzingen, dat het perso neel onschuldig was, zodat de hulp van de pers werd ingeroe pen en in de bladen mededelingen verschenen over de gestolen j uwelen. Gisteren bleek ter zitting van de rechtbank dat een zekere mej. H. W„ barmeisje in een Am sterdams café, in een dancing aan de Zeedijk in contact was ge komen met een buitenlands zee man. Deze man bood haar het horloge en de armband, die te zamen alleen al een waarde ver tegenwoordigen van 10.000, aan voor een bedrag van nauwe lijks 100. Het barmeisje, dat zelf niet over veel geld beschikt»? bracht de zeeman in contact met de eigenaar van de bar. De man kocht zowel de armband als het horloge. Toen echter in de dagbladen mededelingen verschenen over de gepleegde diefstal reisde de vrouw van de caféhouder, eige ner beweging naar Den Haag, waar zij de recherche op de hoog te stelde van de voorwerpen, die zij zeide te goeder trouw te heb ben gekocht. De Haagse recherche vergezel de haar op haar terugweg en vol gens hoofdinspecteur Van den Berg werd de hulp ingeroepen der Amsterdamse recherche bij een onderzoek, dat in de woning van de caféhouder werd ingesteld. De Officier van Justitie achtte de caféhouder Van der Z. schul dig aan heling, waarvoor hij vier maanden gevangenisstraf eiste. Gebleken is, dat de mysterieuze zeeman, die de juwelen voor de belachelijk lage prijs van de hand heeft gedaan, in Den Haag heeft gelogeerd in verscheidene kleine hotels, waarin hij is ingeschreven onder de naam Andersen, maar ook wel Andresen, en dat hij uit sluitend gebrekkig Engels en Duits sprak. Als nationaliteit staat de ene maal Zwitser ver meld, de andere maal Zweed. In het Palace Hotel heeft hij op de bewuste nacht van 12 Augustus echter niet geslapen. Mr. Feitsma wilde rekening houden met het blanco strafregis ter van mevr. Van der Z., die bovendien zelf aangifte had ge daan bij de recherche, maar acht te niettemin schuldheling bewe zen, waarvoor hij tegen haar zes weken eiste. De uitspraak is bepaald op 9 Februari a.s. Z. K. H. Prins Bernhard is per viegtuig naar Luxemburg vertrok ken, waar hij heden de gast zal zijn van de Groothertogelijke Fa milie. Prins Bernhard zal i'n Luxem burg aan een jachtpartij deelne1 men. Gistermorgen heeft het ver- bondsbestuur der Eenheidsvak centrale onderstaand telegram gezonden aan Hare Majesteit de Koningin: „Aan Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden. Het verbondsbestuur van de EVC dringt er bij Uwe Maje steit met de meeste klem op aan, de kabinetsformateur op te dra gen een regering samen te stel len, die de belangen van het wer kende volk behartigt door het voeren van een vredes- en wel vaartspolitiek, die gebaseerd is op: a. herstel van Nederlands on afhankelijkheid door opzegging van Atlantisch Pact, stopzetting bewapeningswedloop en het te gengaan van de Duitse her bewapening- b. verhoging van het levens peil door instelling ener prijzen stop en het verhogen van de lonen." Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 45 ct. Het onder communistische lei ding staande wereldvakverbond is Vrijdag bij decreet van het Franse Departement van Binnenlandse Zaken in Fiankrijk onwettig ver klaard. Het verbond zegt meer dan 300 milloen leden over de gehele we reld te tellen. Bij hetzefde decreet werden ook de wereldfederatie van de Demo cratische vrouwenfederatie, twee communistische frontorganisaties, verboden. Alle 3 organisaties hadden haar wereldhoofdkwartier te Parijs. Zij hebben een maand gekregen om hun zaken af te doen. Het Indonesische Kabinet heeft Donderdag te middernacht meege deeld, dat zij de ontslagaanvrage van de Minister van Binnenlandse Zaken, Assaat, niet zou aanvaar den- Het Kabinet aanvaardt de ont slagaanvrage niet, omdat de ver klaring, die Minister Assaat tij dens de behandeling van de motie tot ontbinding van de Daeiah-Ra- den heeft afgelegd, parallel loopt met de Regeringsverklaring bij de toelichting van het Kabinetspro gramma. In welingelichte kringen werd aan Aneta meegedeeld, dat Minis ter-President Natsir na de terug keer van President Sukarno uit de Philippijnen zijn mandaat ter be schikking zal stellen. Nu het personenvervoer op do lijn Roermond-Venlo-Nijmegen is gestaakt heeft de Z. O. Autobas- ondememmg te Gennep de verzor ging van deze dienst op zich ge nomen. Een 25-tal bussen is op dit traject ingezet, terwijl 80 man personeel extra in dienst werden genomen. In de drie genoemde steden be schouwt men de noodmaatregel der N. S- nauwelijks als een verslech tering, althans voor het onderling verkeer. Op het platteland zijn er echter veel klachten, omdat op aanslui ting op verbindingen voor door gaand verkeer niet gerekend kan worden, terwijl voorts het niet meer gelijktijdig kunnen meene men van een rijwiel voor vele plattelanders uit de verder afge legen dorpen een groot ongemak betekent. De Perzische autoriteiten, die bevreesd zijn, dat de aankomst van Amerikaanse wapenen de Sowjet- Unie aanstoot zal geven, hebben het gebied van de Perzische Golf tot verboden zone voor buiten landse perscorrespondenten ver klaard. De correspondenten kregen geen verlof om de Amerikaanse func- tionarisen te vergezellen, die het lossen van 15 Sherman-tanks en 18 Howitzers van 195 mm zullen gadeslaan, de eerste grotere mi litaire hulp, die Perzië van de Ver. Staten ontvangt. Het Canadese kabinet zal met generaal Eisenhower een plan tot versterking van Europa's defen sie bespreken, zo wordt van wel ingelichte zijde vernomen- Met het plan zal naar verwachting maar dan een half milliard dol lar in de komende 12 tot 15 maanden gemoeid zijn. Het om vat het zenden van wapens naar Europa, het stationneren van Ca nadese land- en luchtmachtper- soneel in Europa en de opleiding van Europese officieren in Canada. Het Canadese parlement heeft aan het zenden van wapens naar Europa reeds zijn goedkeuring gegeven tot een bedrag van 300 millioen dollar. De volgende zit ting zullen meer gelden ter be schikking worden gesteld. Verwacht wordt, dat Canada in „onbesuisde acties met onover zienbare gevolgen" zal aanbeve len. Tenslotte verzocht de Canadese minister om bevestiging van zijn zienswijze, dat de Amerikaanse esolutie het Verenigd Commmdo in Korea geen nieuwe bevoegd heid geeft. De Zuidkoreaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Ben Limb, zeide, dat het vijfledige vredes plan der V.N. voor Korea onaan vaardbaar was voor zijn regering. Hij protesteerde krachtig tegen deelneming van de Chinese com munisten aan een regeling van de Koreaanse kwestie. Hij drong verder aan op volledige deelne ming van de Zuidkoreaanse rege ring aan besprekingen van het Koreaanse vraagstuk. Ernest Chauvet, de afgevaar digde van Haïti, verzocht even eens om een openlijke veroorde ling van China. Dr Charlos Muniz van Brazilië betuigde zijn steun voor de Ame rikaanse resolutie. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Voor lichting heeft Donderdagmorgen gezegd, dat, naar de Indonesische regering reeds enige tijd geleden heeft verklaard, zij gaarne zal zien dat de kwestie van de af voer van militairen van de K. L. en het K.N.I.L. uiterlijk in Janu ari zou zijn afgewikkeld. Indien zulks zou kunnen wor den bereikt door een tijdelijk af voeren van de militiaren van het voormalige K.N.I.L., die de sta tus van K. L.-militaire hebben verkregen, naar Nederland, dan hebben de Indonesische regering en de legerleiding daartegen geen enkel bezwaar en kunnen de Nederlandse regering en de Nederlandse legerleiding bij die afvoer rekenen op de volste me dewerking van de zijde der In donesische autoriteiten. De overste Van der Hurk, Ne derlands rayoncommandant voor Bandung en Tjimahi, deelde aan de correspondent van Aneta mede dat, in verband met de in ternationale toestand, over de duur van het verblijf in Neder land van de tijdelijk daarheen af te voeren Ambonnese mili tairen van de K. L„ niets valt te zeggen. Met de Indonesische re gering zal de mogelijkheid wor den besproken, dat aan de Am bonnese militairen van de K. L., de garantie zal worden ver strekt, dat zij desgewenst te zij ner tijd naar Indonesië zullen kunnen terugkeren. Zoveel mo gelijk zal worden gepoogd, de Nederlandse militairen samen met deze Ambonnese militairen uit een kamp te evaeuëren, waar mede men begin Februari een aanvang hoopt te kunnen maken. De voorzitter der Ambonnese delegatie, de heer Aponno, heeft aan H. M. Koningin Juliana het volgende telegram gezonden: „Blijkens mededeling Neder, landse legerleiding te Djakarta aan voormannen van de Ambon nese militairen heeft de Neder landse Regering besloten de Am bonnese militairen niet in de steek te zullen laten en niet te zullen afvoeren of achter laten in door R.l. beheerst of bezet gebied. Namens Ambonnese militairen brengen wij meest eerbiedige dank voor deze beslissing aan Uwe Ma jesteit." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Druilerig. Meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen en later in het Westen van het land enkele op klaringen. In de ochtend plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets hogere temperatuur dan gisteren. ZONDAG 28 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 4.57 5.23 Terneuzen 5-32 5.58 Hansweert 6-12 6.38 Walsoorden 6.22 6.48 het voorjaar 'n brigade van 5000 man naar Europa zal sturen. De aanwerving van personeel voor de Canadese strijdkrachten is aanzienlijk versneld. In het laatst van 1950 werd ongeveer duizend man per maand aange worven en in de eerste drie we ken van Januari 1951 reeds 2300 man. Zaterdag j.l. hebben wij gen»eld, dat de Regering wederom vrijwil ligers op zou roepen ter aanvul ling en ter aflossing van het Ne derlandse detachement Ver. Ma- tjies. Sinds de daarop volgende nadere bijzonderheden hebben ongeveer 160 vrijwilligers zich aangemeld. Hieronder bevonden zich twee vrouwen. MAANDAG 28 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 5.38 6.06 Terneuzen 6.13 6.41 Hansweert 6.53 7.21 Walsoorden 7.03 731 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op ondei Jan. 9-30 24 8.33 17.12 18.39 25 8.32 17.14 19.58 9-44 28 8.28 17.19 23.57 10.16 29 8.26 17.21 10.27 Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de „witte dood" in de Alpen gebieden 251. Uit Oostenrijk wordt gemeld, dat 142 personen om het leven gekomen zijn of vermist worden. In Italië zijn tot dusver 34 mensen om het leven gekomen en in Zwitserland 75,. alle drie de landen zijn velen ge wond geraakt en is de schade groot. De temperatuur in de Alpen daalt op het ogenblik, waardoor het gevaar van nieuwe lawines vermindert. Zwitserse Junkers van de lucht macht hebben in de buurt van Livigno voedsel en andere voor raden boven Italiaanse, door la wines ingesloten, dorpen laten vallen. Ook het Oostenrijkse dorp Spïss heeft op deze wijze voedsel ont vangen. De vliegtuigen hadden met een zware wind te kampen en vele waren gedwongen naar de bases terug te keren. Een vliegtuig moest zeven uur rond cirkelen voordat het in de mist kon landen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1