De debatten over Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer Generaals Kruis en Calmeyer treden al ABdusWoop Ckefarine .4 De vulcanische uitbarsting van de Lamington De nieuwe Chinese voorwaarden BENAUWDE Griep, zware hoofd- en Trekken de Chinese troepen terug ONDERHOUD MET WYSJINSKY AANGEVRAAGD. Bij de voortzetting van de vergadering der Politieke Commissie over de besprekingen van de nieuwe voorwaarden van communistisch China omtrent het Koreaanse geschil, werd door deze Commissie bij stemming besloten de besprekingen 48 uur op te schorten om diverse gedelegeerden gelegenheid te verschaffen zich in verbinding te stellen n~>+ hun regering. JU De krater komt tot rust WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Jan. 26 8.30 17.15 21.16 9.55 27 8.29 17.17 22.35 10.06 24 8.33 17.12 18.39 9.30 25 8.32 17.14 19.58 9.44 28 8.28 17.19 23.57 10.16 26 8.26 17.21 10.27 30 8.25 17.22 1.21 10.42 31 8.23 17.24 2.50 11.01 Sporadische tegenstand der Communisten De troepen der V. N. konden Dinsdag naar believen kilometers ten N. van hun linies rondtrekken en ont moetten slechts sporadisch tegenstand van commu nistische troepen, die langs het gehele Koreaanse front de opmars gestaakt schijnen te hebben. Van de Westkust tot Wondjoe in het Centrum drongen patrouilles der V. N. 11 tot 16 kilometer in niemandsland door zonder Chinezen te ontdekken. Dit raadsel, gecombineerd met de voorstellen tot een staakt het vuren der Chinese regering, heeft weer voedsel gegeven aan de wijdverspreide geruchten, dat de communistische troepen in Korea een algemeen bevel tot terugtrekken hebben gekregen. |r^nKcn&js oq AboDiicnicnt. Tciuftuzfiü* Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Stedactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nft 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE ZEEUW WOENSDAG 24 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1637. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 a iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer o£ Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 In de vergadering van de Tweede Kamer zijn Dinsdagmid dag de beraadslagingen over Nieuw-Guinea voortgezet. De heer Romme (KVP) is het opgevallen dat de behandeling van het probleem door het par lement in Indonesië zich heeft gekenmerkt door beheerstheid en door stille kracht. Spr. meent, dat een interparlementair con tact denkbaar is, waardoor zou worden verkregen een zuivering van de waardering der wederzijd se standpunten. Hij gaat vervolgens in op het geen zich afspeelt in de Partij va* de Arbeid. In verband met ee* artikel van Trouw betoogt spr., dat de K. V. P. ten opzichte van de P. v. d- A. tot een soort beulswerk wordt aangezet. Een uiteenvallen van de P. v. d. A- zou hij betreuren met het oog op 's lands belang. De brief van de P. v. .d. A. aan de Minister-President kent spr. niet. Er is medegedeeld, dat hu vertrouwelijk is. Spr. is het eens met Ir Vos, dat op publicatie par tij en land recht hebben. Bij het contact van partij en Kamerleden met de regering moe ten zekere grenzen in acht wor den genomen en die zijn in dit ge val overschreden. De beschuldiging van het blad „Trouw", dat de inhoud van de brief van de P. v. d. A. ter kennis zou zijn gebracht van de Indone sische' delegatie, betreurt de heer Romme in hoge mate, omdat ze niet waar is gemaakt. Uit de publicaties van een deel der handelingen over het comite- generaal is gebleken, dat een zekere afspraak is gemaakt. Tij dens de conferentie zou de Rege ring voeling houden met de Com missie voor Uniezaken en geen afwijkende beslissing nemen dan na de Commissie te hebben ge hoord. Het voorstel tot internationale bemiddeling vond spr. ongelukkig o.a. omdat het de hoofdzaak ont wijkt en de mogelijkheid dreigt, dat andere motieven een rol zou den spelen dan de beide partijen bewegen. Tegenover het duidelijke stand punt, dat thans in Indonesië wordt ingenomen, staat het stand punt der Nederlandse Regering, waarachter sprekers fractie zich stelt. Indonesië en Nederland worden bewogen door hetzelfde motief, de verantwoordelijkheid voor het volk van Nieuw-Guinea. Hij zou willen, dat dit over en weer dui delijker werd vastgesteld. Het kunnen geen economische over wegingen zijn, die een der partijen enthousiast zouden maken, want Nieuw Guinea is economisch een gesloten boek. Voor sprekers fractie is over dracht der souvereiniteit onmoge lijk om twee redenen. De secundaire is, dat spr. meent, dat de souvereiniteit niet kan worden overgedragen, zo lang In donesië zich in de wereldverhou dingen op een neutraal standpunt stelt, zolang het land in de we- reldstrijd met positief heeft geko zen voor recht en vrijheid. De primaire reden is, dat wij verantwoordelijk zijn voor het volk van Westelijk Nieuw Guinea. Dit land kan niet worden overge dragen, zonder dat een klemmen de reden dat positief eist. Spr. had zich kunnen verenigen met overdracht aan de Unie. Deze poging is gestrand. De heer De Kadt heeft opgeroepen tot voort gezette onderhandelingen. Spr. meent dat deze over het doel dier onderhandelingen niet namens al zijn politieke vrienden in de P. v. d.A. heeft gesproken en daarover verheugt spr. zich. De heer De Kadt is uitgegaan van een verlo ren oorlog. Die uitlating is on juist. Onze jongens hebben hun taak volbracht en de R.T.C.-over- eenkomst was niet het vredesdic- taat van Indonesië. Spr. hoopt, dat uit de fractie van de P. v. d. A. een reëler visie over onderhandelingen zal klin ken. De heer Oud (V. V. D.) ziet ten aanzien van Nieuw Guinea een doortrekken van de lijn van het beleid, dat de Regering van het begin af heeft gevoerd, telkens terugtrekken op achtergelegen stellingen. De volksvertegenwoordiging mag van de Regering verlangen, dat zij niet handelt in strijd met de hoofdlijnen van het door haar uitgestippelde beleid. Van afwij king van de hoofdlijnen behoort de Regering vooraf mededeling te doen. Dat geldt ook bij onder handelingen over een tractaat. Natuurlijk heeft de Regering het recht om mededelingen te ont houden aan het Parlement, maar het Parlement heeft het recht tegenover de Regering uit te spre ken of het haar nog langer zijn vertrouwen zal schenken. Bij herhaling hebben de Sta- ten-Generaal pas achteraf verno men van koerswijzigingen. Dat is z.i. een fout, die herhaaldelijk be gaan is. In de zaak-Ambon staat men weer voor het feit, dat afspraken niet worden nagekomen. Ten aanzien van Nieuw Guinea heeft de Regering bij herhaling verklaard, dat de souvereiniteit niet zal worden prijsgegeven. Wanneer de Regering echter het woord „onverantwoordelijk" ge bruikt, moet men voorzichtig zijn. Er is niets on veranderlijker dan de veranderlijkheid van het kabi net, aldus de heer Oud. Volgens spr. heeft de heer Tila- nus het mis, als hij denkt steeds politiek te kunnen bedrijven met vriendelijkheden. De heef Tilanus en de heer De Kadt willen beiden het kabinet laten zitten, zij-het op andere motieven. Spr. zegt het niet prettig te vinden het kabinet het vertrouwen op te zeggen, maar waar blijven we anders Hij is het met de heer Tilanus eens, dat samenwerking noodzakelijk is; maar eerste voorwaarde is vertrouwen. Zijn er zulke overwegende be langen aanwezig om het kabinet aan het bewind te laten, dat men er desnoods de souvereiniteit over Nieuw-Guinea voor over heeft? Die vraag kan spr. niet bevesti gend beantwoorden. De heer Oud overweegt een mo tie in te dienen over de constitu tionele vraag, al zal het hem moeilijk vallen de uitspraak te vragen, gezien de geestelijke ver bondenheid met een der leden van het kabinet. De heer Schouten (A.R.) heeft bezwaar tegen het besluit om een deel der handelingen van het co mité-generaal te publiceren, zoals geschied is. De uitlaatingen zijn uit 't verband genomen en voorts weet men niet, welke betekenis moet worden gehecht aan het overleg met de Commissie van Uniezaken. Men heeft ook geen inzicht in de betekenis van een redelijk tegenvoorstel". De hoofdzaak is echter, of er steunpunten voor de Amerikaan se defensie. Spr. verklaart volledige publi catie van de notulen van het co mité-generaal van 28 en 29 Sep- tirnber onontbeerlijk te achten. Hij zal een uitspraak der Kamer vragen over het opzeggen der R.T.C.-overeenkomst. Spr. noemt de beschuldigingen, die in het openbaar aan het adres van de P. v. d. A. zijn gedaan, zeer ernstig. O.a. merkt hij op, dat afgewacht moet worden, of de heer Vos ernst maakt met zijn oppositie. Het Nederlandse volk vraagt hij zich te verzetten tegen de cata- strophen, die de Regering zal ver oorzaken. De P. v. d. A. adviseert hij zich te verzetten tegen de dic tatuur Drees-Vorrink. De heer Gerbrandy (A.R.) be spreekt de kwestie van het zelf beschikkingsrecht en betoogt, dat de mogelijkheid om Nieuw Gui nea tot ontwikkeling te brengen alleen onder Nederlands gezag bestaat en niet bij de R.I.S. Spr. vraagt zich af aan welke staat de souvereiniteit komt, als ze wordt opgedragen aan de R.I. S. Wat is de R.I.S. Nieuw Guinea komt dan terecht bij een staat, die niets wil weten van zelfbe schikkingsrecht en van democra tie. Het is deze staat volstrekt on mogelijk orde te stellen op zijn eigen zaken. Spr. merkt op, dat Nederland de staatsrechtelijke band met In donesië heeft doorgesneden, toen Indonesië nog te redden was. De aartsvijand is de U.S.S.R. De poort is thans wijd open gezet voor penetrerende Chinese com- De Franse ambassadeur te Moskou, Chataigneau, en de Brit se zaakgelastigde aldaar, Nicolls, hebben gisteren een onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky aangevraagd. In welingelichte kringen neemt men aan, dat het onderhoud be trekking heeft op de Russische nota van 31 December over de voorbereiding van een conferen tie van Vier. munisten. Op principiële gronden is het z.i. noodzakelijk een politiek te voeren, die Nieuw Guinea een deel van 't Rijk doet blijven. Ook uit strategisch oogpunt in de hui dige wereldverhoudingen is het noodzakelijk Nieuw-Guinea te be houden. Onder de bevolking van Nieuw Guinea is er een grote drang om bij Nederland te blijven. Hij waarschuwt de Regering, dat elke concessie, die zij doet een afglijden is. De heer Zandt (S.G.) zegt, dat de Regering een spel met het Par lement speelt. De Regering heeft geen ruggegraat. Zij geeft mil- lioenen uit voor opvoeding, maar ze geeft zelf een slecht voorbeeld. Spr. komt er tegen op, dat zo weinig is medegedeeld uit het co mité-generaal. Het werpt een een zijdig licht op de besprekingen. De publicatie verwekt achter docht bij liet volk. De souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië is een drama geworden. Het was een allerdroevigst Regeringsbe leid. De lieer Zandt is van oordeel dat Nieuw Guinea niets van Indo nesië te verwachten heeft. Het zal t.z.t. in vrijheid over eigen lot kunnen beslissen. Nieuw Guinea mag niet verraden en verkocht worden. Hoe de kwestie Nieuw Guinea ook uitvalt, de Nederland se bezittingen in Indonesië zullen niet te behouden zijn, vooral niet als de communisten de baas wor den. De Regering had nooit tot de overdracht van Indonesië moe ten overgaan. Hij zegt zich te verblijden over de houding van C.H. en V.V.D., maar waarom is die vroeger ook niet aangenomen? Tegen zeven uur wordt de ver gadering geschorst. Men deelt ons van officiële De Minister en Generaal Kruis zijde mede, dat de minister van waren beiden voorstanders van Oorlog tot de conclusie is geko- een snelle uitvoering van dit plan. .11. - 4-a v,/v/\1 vrrhwci 11 1 1741VI l lr i vi rf rrn r~r W1 All '71 An Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan men, dat er te veel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrach ten kunnen en moeten worden georganiseerd, zodat hij zich Maandag na afloop van de Minis terraad tot zijn leedwezen ge noodzaakt heeft gezien aan de Chef van de Generale Staf, Gene raal Mr H. J. Kruis, mede te de len, dat hij zijn post aan een an der zou moeten overgeven. De Minister van Oorlog is gis terochtend door H. M. de Konin gin in audiëntie ontvangen. Het ligt in het voornemen de Kolonel der Huzaren B. R. P. F. Hasselman, Inspecteur der Cava lerie, voor te dragen tot Chef van de Generale Staf. Deze benoeming zal circa 1 Fe bruari a.s- ingaan. Ook Generaal Calmeyer treedt af. Naar wij vernemen heeft Luit.- Generaal M. R. H. Calmeyer, plaatsvervangend Chef van Je Generale Staf ontheffing uit de ze functie gevraagd en verkre gen. De Minister van Oorlog heeft Generaal Calmeyer ver zocht zich voor bijzondere op drachten ter beschikking te hou den. Het bericht, dat Generaal Kruis en Luit.-Generaal Calmeyer zijn afgetreden is in de kring van de Generale Staf wel zeer onver wacht gekomen- Dat er een zeke re tegenstelling bestond tussen de legerleiding en de Minister van Oorlog was reeds langi be kend, doch verscheidene Hoofd en Ópper-officieren verklaarden deze afloop niet te hebben voor zien of verwacht- Van bevoegde zijde werd mede gedeeld, dat er tussen de Minis ter en Generaal Kruis voorname lijk sprake is geweest van een verschil in inzicht omtrent de uitvoering van het Drie-Divisie- Plan. Bij de uitwerking zag men zich voor de vraag geplaatst, waar op dit ogenblik de mensen, het ma teriaal en de opleidingsruimte te vinden zouden zijn. Het ging bepaaldelijk niet om de vraag, of het plan gefinancierd zou kun nen worden. Want dat er zeer veel geld geofferd moet worden voor de defensie, daarover waren de Generaal en de Minister het eveneens eens. De steeds weer andere plannen, die Generaal Kruis ontwierp om de drie hier boven vermelde vraagpunten op te lossen, konden de goedkeuring van de Minister niet wegdragen. De Minister, aldus de zegsman, miste daarin de door hem ge wenste vaste lijn. Hij wenste deze vaste lijn niet telkens doorkruist te zien door nieuwe plannen. Het latente conflict misschien is het beter te spreken van een verschil van inzicht -uitte zich, aldus de toevoegde zijde, in zeer verscherpte vorm na het bezoek van Generaal Eisenhower- Het verschil van inzicht werd toen zodanig verdiept, dat er geen ba sis meer was voor een goede samenwerking tussen de leger leiding en de politieke leiding. De zegsman verklaarde, dat de Minister het vaste voornemea heeft om zo snel mogelijk verder te bouwen aan de uitbreiding va* de defensie. Het besluit is geno men om het Drie-Divisie-Plan uit te breiden tot een Vijf-Divisie- Plan. Met de uitwerking hierv** is men reeds begonnen. Tot zover de zegsman. Verwacht wordt, naar verder wordt vernomen, dat het aftre den van Generaal Kruis nog ver schillende andere mutaties in de Generale Staf te weagi zal bren gen. De nieuwe Chef van de Ge nerale Staf Kolonel Hasselman, wordt gekenschetst als een uiterst bekwaam officcier, die zijn spo ren o.m. heeft verdiend bij de re organisatie van de cavalerie. Een Hoofdofficier van de Generate Staf noemde Kolonel Hasselman „een vechter, zo hard als een spijker." Vernomen wordt, dat Lult-Ge- neraal Calmeyer zal gaan optre den als persoonlijk adviseur van de Minister. _K3-TX1 D.,._ t wideze betekenis aan kan worden RillerigVerkoudenen en- ges;even> (jat ^e Kamer heeft kei tablet doet wonderen! goedgevonden wijziging in het standpunt der Regering te bren gen. Naar sprekers oordeel stond het de Regering niet vrij van standpunt te veranderen, zonder de Kamer te raadplegen. Het is spr. en eventueel anderen onmo- tegen pijnen en griep, 20 tabletten 75 c gelijk gemaakt een beroep te doen op de beraadslagingen in het co- kel tablet doet wonderen! Het Australische Departement dichte oerwoud voorttrekt naar medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Iets kouder. Over het algemeen veel bewol king met slechts hier en daar eni ge motregen en vooral in het N. van het land op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Iets lagere tempera turen dan gisteren. WOENSDAG 24 JANUARI- Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.37 3.12 3.52 4.02 n.m. 2.58 3.33 4.13 4.23 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN rriité-generaal. Uit een oogpunt van constitutionele verhoudingen heeft de Kamer z.i. niet correct gehandeld. Spr. verklaart, dat hij niets te rugneemt van hetgeen hij verle den week ten aanzien van het be leid der Regering heeft opge merkt. De heer Gortzak (C.P.N.) rele veert de verklaringen van de zijde van de P. v. d. A. en betoogt ver volgens, dat Cochran vóór de Nieuw-Guinea-conferentie een on derhoud heeft gehad met Minister Stikker, waarbij Cochran heeft aangeraden niet aan de eisen van Indonesië toe te geven. Minister Stikker verklaart, dat een zodanig onderhoud niet heeft plaatsgehad. De heer Gortzak (C.P.N.) zegt acte te nemen van deze medede ling en vraagt, of Cochran met Nederlandse regeringspersonen een onderhoud heeft gehad, waar bij hij heeft aangeraden niet aan dé Indonesische eisen toe te ge ven. Minister Stikker verklaart, dat ook deze veronderstelling onjuist is. De heer Gortzak (C.P.N.) vraagt verder, of Cochran bii de heer Roem heeft verklaard, dat Amerika achter de Indonesische eisen staat. Minister Stikker zegt, dat hem dat niet bekend is. Volgens de heer Gortzak staat Amerika op het standpunt, dat Nieuw Guinea past in een gordel van militaire en strategische van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat 4000 inheemsen het slachtoffer van de uitbarsting op Nieuw-Guinea zijn geworden. Een radiotelefonische boodschap, die door 't hoofdkwartier van her. Rode Kruis te Sydney is opge vangen, meldt, dlat 6 van de 34 blanken, die eerder als vermist waren opgegeven, veilig de plaats Popendetta hebben bereikt. Volgens de laatste berichten wijzen tekenen er op, dat de uit barsting van de Lamington tot rust komt. In een te Port Moresby uitgege ven. officieel communiqué wordt bevestigd dat die vulkaan thans weer tot rust is gekomen. Ook wordt bevestigd dat naar schatting 4000 inheemsen de dood hebben gevonden. De slachtoffers zijn hetzij door de lava, die bij d'e uitbarsting uit de vulkaan werd geslingerd, hetzij als gevolg van andiere brandwonden bezweken. Uit Port Morestoy zal een schip met levensmiddelen en( medicijnen naar het geteisterde geibied ver trekken. Beddings vliegtuigen cirkelden Dinsdag boven 't gebied rondom de vulkaan Laaninton op zoek naar 34 blanken en eventuele overle venden van de 4000 inboorlingen, die naar wordt aangenomen, om het leven zijn gekomen. Verklaard wordt 'dat die uitbarsting van de Lemington „van groter omvang wa-s dan de ontploffing van een atoombom". Een Australische Regerings functionaris, die per vliegtuig een uitgestrekte vlucht boven- het ge troffen gebied hieeft gemaakt, meldt 20 verlaten dorpen te heb ben waargenomen, „waar de hui zen tegen de vlakte lagen en de ontfoladeirde bomen door het ge weid van die ontploffing tegen de grond waren geslagen". Vluchtelingen trekken langs al lerlei bospaden door het met vul kanische as overdekte oerwoud in een massale uittocht, om te ont komen aan verstikking door de dampen, die na de uitbarsting nog zijn blijven hangen. Gehele dorpen liggen begraven onder lava en SB. Nader wordt gemeld dat de vlie gers der reddingsploegen ver klaarden dat het „geen nut heeft nog naar overlevenden te zoeken". Gemeld wordt dat een troep van 100 inboorlingen, onder leiding van 3 blanke vrouwen, door het het dorp Kokada. Ivan Champion een bestuurder van het district van Papoea, waar de Lamington is gelegen en die thans de leiding heeft van het red dingswerk, deelde mede dat het gehele Noordelijke gedeelte van de Lemington door het geweld van de uitbarsting is weggeslagen. Men kan thans een rood-gloei- enide krater-mond waarnemen waaruit nog steedis rook en stoom opstijgt. In een rapport aan het Austra lische Departement van Overzeese Gebiedsdelen wordt gezegd dat het wieinig waarschijnlijk is, dat er van de 35 vermiste blanken nog iemand in leven is. Aangenomen wordt, dat het aan tal doden onder de inheemsen de 3000 overschrijdt. De hevigste uitbarsting had Zondag plaats. De berg, die vier pieken heeft, had reeds verschei dene dagen gerommeld. Men meent, dat de uitbarsting thans tot staan is gekomen. borstverkoudheid, diep vast zittend slijm, snuift en wrijft U weg met DAMPO De gehele sector aan de Oost kust schijnt geheel vrij van com munistische troepen te zijn en patrouilles der V. N. konden tot 30 km naar het noorden komen zonder enige tegenstand te ont moeten. Alleen kilometers achter het front der V. N. ten Z.O. van Tanjang strijden legers der geal lieerden tegen meer dan 3000 communisten. Een patrouille der V. N. verklaart 2000 man en 20.000 man sterke Noordkoreaan- se strijdmacht te hebben gedood. Een andere patrouille merkte 1000 Noordkoreanen „plus 200 vrouwen" op in hetzelfde gebied, waar de tegenstander kabels aan legt en zich ingraaft. Lange de Westkust zwermden patrouilles der V. N. om Soewon heen 10 km naar het Z.O. Geen vijand werd ontdekt. Itsjon bleek verlaten te zijn en zonder tegen stand bereikte men het 15 km meer naar het N.O. gelegen dorp je Ipori. De Verbonden legers hebben Maandagavond het vlieg veld van Wondjoe vrijwillig ver laten. DRIE MIG-15's NEER GESCHOTEN. Amerikaanse Thunderjet straal vliegtuigen hebben ,,ten minste drie" communistische straalja gers van het type Mig-15 neer geschoten in een grote luchtslag boven de rivier de Jaloe, zo heeft de Amerikaanse vijfde lucht macht in Korea Dinsdag mee gedeeld. De eerste berichten zeggen niet hoeveel vliegtuigen bij de lucht slag betrokken waren, doch de vijfde luchtmacht verklaarde, dat het „mogelijk de grootste en de omvangrijkste luchtslag van de Koreaanse campagne" is ge weest. Sir Senegal Rau zei, dat de 12 Aziatische landen Maaudag ver gaderd hebben om het probleem te bezien in het licht van de nieuwe Chinese voorstellen. En kele van deze delegaties hebben verklaard, dat zij meer tijd nodig hebben om het antwoord van Peking te bestuderen en nieuwe instructies moeten vragen. Andere delegaties zouden mis schien ook graag wat meer tijd voor overleg hebben. Sir Benegal stelde daarom voor, dat de politieke commissie na be spreking van het antwoord van Peking 48 uur wordt verdaagd. De afgevaardigden van Ecua dor en Venezuela zeiden, dat zij eerst bereid waren de Ameri kaanse resolutie die China tot aanvaller bestempelt te steunen, maar dat zij nu nader met hun regeringen willen overleggen. De Griekse afgevaardigde zei, dat hij op het eerste gezicht van mening is, dat in het nieuwe voorstel geen verandering in de houding van China tot uiting komt. De Sowjet-Russische afgevaar digde Tsarapkin zei dat de V. S. agressie tegen het Koreaanse volk plegen. De V. S. trachten het gezag van de V. N. opnieuw te gebruiken om hun agressie tegen het Chinese volk te dek ken. Zij willen geen onderhande lingen om de problemen van het Verre Oosten langs vreedzame weg op te lossen. De V. N. moe ten zich niet laten meeslepen, aldus de Russische afgevaar digde. Israël en Engeland steunden het voorstel van Rau om de ver gadering 48 uur te verdagen. Sir Jebb (Engeland) zei: „De principes zijn er nog steeds en zij vormen nog steeds de basis waar op naar de mening der meerder heid de Koreaanse kwestie kan worden geregeld. Als Peking aanvaardt zullen we allen opge lucht zijn. Misschien zullen en kele delegaties denken, dat Pe king niet werkelijk bereid is met de principes accoord te gaan zon der er onaanvaardbare voor waarden aan te verbinden, maar een korte tijd is nodig, om onze regeringen in deze nieuwe toe stand te raadplegen". Vóór de stemming zei de Ame rikaanse afgevaardigde Austin dat het nieuwe voorstel van Pe king niet veel meer is dan een doorzichtige poging om de vrije wereld te verdelen en de vrede stichtende taak van de V. N. te vertragen. Uitstellen, vertragen, talmen. Het is niet nieuw, geen voorstel en zelfs niet aan de V. N. gericht". Austin was tegen schorsing van de besprekingen voor de tijd van 48 uur. Hij wilde zo snel moge lijk de Amerikaanse resolutie die China tot aanvaller bestem pelt behandeld zien. De Turkse afgevaardigde zei er niet zeker van te zijn, of de mededeling van het voorstel aan de Indische ambassadeur te Pe king v/el de juiste wijze van op- treden was voor een land, dat een zetel m de V. N. wenst. Hij kon geen verschil ontdekken met het vorige antwoord van Peking en verzocht Sir Benegal Rau eni ge verschillen te noemen. Hierna werd tot stemming overgegaan. De Politieke Commissie besloot met 27 tegen 23 stemmen, bij zes onthoudingen, de besprekingen 48 uur te schorsen. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt behoort Nederland tot de landen die zieh van stem ming hebben onthouden. HET VERSCHIL TUSSEN HET OUDE EN NIEUWE CHINESE VOORSTEL. Volgens de diplomatieke mede werker van de ,.New York Ti mes", James Reston, ontwaren regeringsfunctionarissen te Wa shington twee verschillen tussen de oorspronkelijke verwerping door communistisch China van de beginselen der V. N. tot een staakt het vuren en het nieuwe voorstel 1. Aanvankelijk had commu nistisch China als eis gesteld, dat onderhandelingen over Formosa en andere vraagstukken van het Verre Oosten aan een aanvaard baar staakt het vuren in Korea vooraf zouden gaan. Thans biedt het communis tisch China een staakt het vuren aan in een bepaalde periode vóór het begin van onderhande lingen over andere vraagstuk ken van het Verre Oosten. 2. Aanvankelijk wilde Peking alls vertegenwoordiger van Chi na „van het begin der zevenmo- gendhedenconferentie" over vraagstukken van het Verre Oos ten af tot de V. N. worden toe gelaten. Thans zegt communistisch China niet met zoveel woorden, dat het van het begin der con ferentie af wil toegelaten wor den, doch wil, dat zijn toelating „verzekerd" wordt. Schoten gelost op auto van Indonesisch Parlementslid Op de auto van het Indonesi sche parlementslid Teungku Ha- san, de voormalige gouverneur van Atjeh, werden twee schoten, afkomstig uit mitrailleurs, ge lost. Deze veroorzaakten geen. persoonlijke ongelukken, doek alleen twee gaten in de achter ruit. Dit incident geschiedde voor het gebouw van het parlement. De dader was een militair. Hasan deelde aan de pers mede, dat in de omgeving van het par lement een militaire truck was geparkeerd waarin zich een mi litair, een Ambonees of Neder lander, bevond. In verband met de afstand viel het te betwijfelen of de dader wist wiens auto on der schot werd genomen. Hasan vroeg zich af of de schoten mis schien bedoeld waren als inti midatie tegen het parlement, dat juist beraadslaagde.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1