UIT DE PROVINCIE CKefarine ,4' Kerkdiensten VOOR DE ZONDAG Wel of geen atoombom Versterkingen voor Indo-China Verraadt Vandaag grieperig morgen weer beter GELOOF EN KLEIN-GELOOF AGENDA DE FRANSE LUCHTMACHT OFFENSIEF TOT STAAN GEBRACHT? De griep in Engeland Geen Britse Coalitieregering TERNEUZEN. AXEL BIERVLIET. BRESKENS. HOEK. HULST. MIDDELBURG OOSTBURG. IJZENDIJKE. Zodra U zich onprettig voelt, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die de griep krachtdadig aanpakken, zodat U spoedig weer in orde bent. Ruim f 60.000 voor het Ned. Kankerinstituut WATERLANDKERKJE. De Amerikaanse oorlogsproductie Aanslag op postauto te Lyon De Belgische visinvoor De gezondheid van Stalin Gij kleingelovige, waarom hebt gij gewankeld? Matth. 14 31. Heerlijke liefde van Jezus: storm en golven ten spijt ijlt Hij de Zijnen te hulp. Heerlijke macht van deze Ontfermer: Hij wandelt op de zee! Met de disci pelen roepen wij uit in aanbid ding: „Waarlijk, Gij zijt Gods Zoon!" Als wij nu maar niet al te gemakkelijk dit wonder uit Christus' Goddelijke almacht ver klaren. Gods Zoon in het vlees zoekt Zijn kracht niet in betoning van Goddelijke macht, maar in be toning van menselijk geloof, in onze plaats. Wij hadden in geloof alles van de Vader kunnen ver krijgen; doch in stede daarvan wantrouwen wij God en verden ken Hem van liefdeloosheid Je zus Christus, gekomen als de Tweede Adam, om, hoewel in ons vlees, nochtans God op Zijn Woord te geloven, verkrijgt in voortdurende gebeds- en ge- löofsworsteling alles van de Va der, zelfs de opwekking van La zarus (Joh. 11 41 en 421, en de spijziging van 5000, hoewel er naast geen spijze is (Matt. 14 19). Zo wandelt Hij nu ook. in liefde tot de Zijnen, in geloof jegens de Vader, op de golven. Ook roept Hij Petrus, die tot Hem komen wil op het water, niet toe: nas op Petrus, dat kan ik alleen, omdat Ik God ben. Neen, Petrus mag komen, Petrus wandelt in geloof op de golven- En toch, waar wij zinken in ZATERDAG 20 JANUARI. Ned. Ilerv. Kerk. Schoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 21 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; bed. H.A.; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft; oed. H.A.; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft, dankzegging. Sontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. de heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Philippine: 2-30 u. Ds. J. van de Graaff, bed. H. A. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Bed. H. Avondmaal. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Temeuzen: 10 u. Ds. J. Scholten, bed. H.A.; 2.30 u. Ds. J. Schol ten, bed. H.A. en dankzegging; 7 s. Ds. W. M. Maas, van Vlis- smgen. Jeugddienst. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma: vpartoer. H.A.; 2.30 u. u. Ds. G. Jansma- Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. JBiom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P- M Wiebosch. Breskens: 10 u. Ds. J. H. van Beusekom, voorber. H.A.; 6.30 u. Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 9.30 u. Ds. A. C. W. ten Cate. Bed. H.A. jfoede: 10 u. Ds. C. B. Boere, bev. Kerkeraad. (Indien Ds. Boere nog ziek is: 6 u: Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Bier vliet). Hoofdplaat: 2 u. DS. L. Doorn, van IJzendijke. St. Kruis: 9 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet2 u. Ds. J. H. van Beusekom, van Breskens. Ooatburg: 10 u. Ds. W. J'. Four- nïer. Schoondijke: 10 u. Ds. M. J. W- Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma Uzendijke: 10 u. Ds. L. Doorn. Bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. M. J. Nolthenius. Geref. Kerk. Temeuzen10 en 3 u. Ds- H. Pest man- i Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. E. Zijlstra legerpreddikant te Aerdenhout. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J- Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D-K.O.) Hoek: 10 en 2.30 Stud. W. Eorg- dorff, van Overschie. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Ten Hove, bed. H. A. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u- Ds Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u- H.H. Missen. Glinge: 7, 8,30 en 10 u. H. MisseD Hulst: 6.30, 7-45, 9 en 10.30 u H.H Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H H Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen- San. van Gent; 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Temeuzen: 7, 8-30 en 10 u. H.H Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H Missen. Eeger des Hells. Tferneuzen: 7, 10 en 7.30 u. Sa menkomsten; 6.30 u. Openlucht Hieuwstraat. kleingeloof, telkens weer, en in die nood roepen: ,,Here behoud mij", daar grijpt Hij, de Voleinder des geloofs, ons vast, en gelooft er ons dóór en uit, tot in de eeu wige veiligheid. G. O- (Uit Dagboek ,,'t Allerhoogste Eeuwig Goed.") HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Voor wien de klok luidt"'. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Niets dan Pech". 2.AAMSLAG: Verenigingsge bouw: Ruiteravond Julianarui- ters. HOEK: Gehoorzaal, 7 uur: Muziek- en Toneeluitvoering Muziekver „Elk naar zijn Krachten" MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Voor wien de klok luidt"; 4 uur: Zondagmid dagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Niets dan pech"; 2.30 uur: Zondagrniddagvoorstel- (ing. Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd, Temeu zen 3—P.S.K. 2. Parochiehuis, 7 uur: Grote algemene prijskaarting. Frankrijk zal eind 1951 11 esca drilles „Vampire"-straal jagers hebben, terwijl het in 1952 op nieuw 6 escadrilles aan zijn lucht macht zal toevoegen. Zes escadrilles duikbommenwer pers van het Amerikaanse type „Republic" zullen tegen Decem ber in dienst zijn. Een uitra-mo- dern net van luchtafweerinstalla- ties is in aanbouw en bevindt zich in een „vergevorderd" stadium, zo heeft de Regering meegedeeld. Generaal De Lattre de Tassigny, Ie Franse opperbevelhebber in Indo-China, heeft een beroep ge daan op burgerluchtvaartmaat- schappijen om algehele medewer king! voor het overbrengen van versterkingen uit Cochin-Ohina naar het front in Tonkin. Dit is het tweede verzoek in deze maand. In het begin van deze maand vervoerde de Air France een ba - taljon parachutisten naar 't from, nogt op tijd om een gevaarlijke situatie te redden. Militaire waarnemers verklaar den naar aanleiding van deze troepentransporten waardoor de Franse positie in Zuid-Vietminh gevaarlijk schijnt te worden ver zwakt, dat ervaren troepen hier dikwijls door verse troepen uit Europa werden vervangen. Uit Saigon wordt gemeld, dat het offensief van de Vietminh in het gebied van Vinhjen en Phoecyen tot staan is gebracht. In Engeland is de griep, die als de ernstigste sinds 32 jaar wordt beschouwd, thans ook doorge drongen tot Zuid-Engeland. In het Noorden schijnt de griep daarentegen af te nemen. Hoe wel deze griep een betrekkelijk zachtaardig karakter heeft, zijn er reeds duizenden aan gestor ven, vooral oudere mensen. De ziekenhuizen te Londen zijn zo vol, dat de artsen adviseren voor een normale bevalling geen plaats meer ter beschikking te stellen. De fabrieksproductie wordt vertraagd, de openbare diensten ontwricht en de dood gravers werken dag en nacht in ploegen. De Britse vice-Minister van Bui-' tenlandse Zaken Davies heeft te Berlijn ontkend, dat er waarheid zou schuilen in de geruchten vol gens welke in Engeland een coa litieregering zou worden gevormd. Generaal-majoor O'Donnel ge wezen opperbevelhebber van het eskader bommenwerpers der Ame rikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, die naar de Ver. Staten is teruggekeerd om de leiding van de strategische afdeling van het Vijftiende lucht machtkorps op zich te nemen, heeft te kennen gegeven dat hij voorstander is van het gebruik van de atoombom tegen communistisch China. De perschef van Truman heeft te Washington verklaard dat ge neraal O'Donnel voor zich zelf sprak en niet namens de Amern- kaanse Regering. President Truiman was van de uitlating van de generaal op de hoogte gebracht. Vrachtauto op hol- Toen gistermiddag omstreeks half vier de chauffeur M. D. van de A.T.O.-dienst met zijn grote vrachtauto in de Brouwerij straat enige zendingen had ge lost, wilde de vrachtwagen niet starten, waarop de chauffeur uit zijn cabine stapte om de auto aan te slingeren. Nauwelijks sloeg de motor aan of de zware bestel wagen zette zich in beweging tot grote schrik van de bestuur der, die toen hij de cabine verliet, verzuimd had de versnellings- handle op „vrij" te schakelen. Direct trachtte D in de cabine te springen om te voorkomen, dat de ongeveer 15 meter verder geparkeerd staande luxe auto van de heer Minnebo het slachtoffer zou worden van de op hol gesla gen bestelwagen. Spoedig had de vluchteling de personenauto bereikt en als een veertje werd deze achteruit ge duwd. Toen het de chauffeur ge lukte in de cabine te komen en de motor uit te schakelen, was de luxe-Auto reeds op het trot toir bij de heer Van Aken terecht gekomen en door de capriolen van de zware vrachtwagen flink beschadigd. Verlichtingspaal aangereden. Gisteravond schijnt in de Leeu wenlaan nabij de Landbouwhuis- houdschool, een ijzeren paal van de electrische verlichting het mikpunt te zijn geweest van een vrachtauto. De botsing, die door memand werd waargenomen, moet nogal hevig zijn aangekomen want de verlichtingspaal bleek gebroken te zijn- ,i. - Lofwaardig initiatief. ,,Zeeuws-Vlaanderen vraagt Uw aandacht". Zo zou de aanhef kun nen luiden van een folder, welke de serie Zeeuws-Vlaamse beelden verg-ezelt, die de heer But gratis naar verschillende personeelsver enigingen in Nederland stuurt ter vertoning op feestavonden e.d. Wij waren in de gelegenheid deze serie filmbeelden te zien ei, ook als Zéfcuws-Vlaming ontdekt men er de schoonheid van onze streek op. Het maandblad ,,Foto" van Jan. schrijft onder het opschrift „Een geslaagde serie kleurendia's van Zeeuws-,Vlaanderen" o.m.: „Van de fotograaf D. But te Terneuzen ontvingen wij ter be oordeling een collectie van 50 kleurendia's 5 bij 5. Wanneer wij nagaan, dat de heer But deze col lectie kosteloos ter beschikking stelt van aimateurverenigingen en daarbij nog een ander belang dient, n.l. de aandacht te vestigen op het landschapsschoon van dit maar te vaak vergeten hoekje van Nederland, dan is hij in zijn voor nemen wel zéér geslaagd. Dit initiatief lijkt ons geslaagd; na van deze plaatjes genoten te hebben, bekruipt iemand de lust, in zijn eerstvolgende vacantie daar zijn camera te richten op 't mooie dat er zo vergeten ligt te dro men,"'. Tot zover „Foto". Als Zeeuws-IVlaming kunnen wij alleen maar hopen, dat deze lust velen bekruipt en dat daar door het toeristenverkeer naar ons inderdaad nog te onbekende hoek je toeneemt. Dan zal het niet in het minst de heer But verheugen hiertoe een steentje te hebben bij gedragen. Jeugdtoneel. Het bestuur van het Terneu- zense Spaarfonds heeft de goede gedachte gehad ook de jeugd in haar actie te betrekken met de opvoering van het jeugdtoneel- spel „De Koning en de Heks", gisterenmiddag in het Concert gebouw, door het Zuid-Neder- lands Toneel. De op de gebeurtenissen op het toneel sterk reagerende jeugd stak hun anti- en sympathieën niet onder stoelen of banken en gaven dit dan ook dikwijls luid keels te kennen. De verschillende rollen wer den uitnemend vertolkt. De grootste antipathie was het deel van de ontrouwe maar schalk (Bernhard Droog) van de koning (Tom de la Montagne). Brammetje Takkebos de hout hakker (Rita Henneken) die voorkwam dat de koning door de tovenarijen van de heks (Jesje van Marie) in een spin werd ver anderd, had door zijn heldenrol de grootste bijval van de kinder schare. In het verzoek van de koning Brammetje aan het ein de met een driewerf hoera te huldigen, was niet vergeefs. Het Concertgebouw zal nog zelden zo gedaverd hebben van bijvalsbetuigingen. Het succes van deze opvoering moge een aansporing zijn voor het Spaarfonds een dergelijke kindervoorstelling te herhalen. Tweede opvoering „Rumoer rond de Bruid ,s Avonds had de tweede op voering plaats van het gezellige detectivespel „Rumoer rond de Bruid". Evenals de eerste avond was het een groot succes. Het is een spel met spannende momen ten, waarin ook volop gelegen heid is tot lachen. Het waren twee uitstekend ge slaagde avonden. De gebruikelijke collecte voor de kinderreis van de Terneuzen- se Bestuurdersbond bleef niet achterwege. Naar de voorzitter van het Spaarfonds mededeelde, zullen de volgende avonden zo goed als zeker worden verzorgd door „Ac- cordeola", het bekende radio-en semble, dat reeds eerder met groot succes optrad in Terneuzen Uit Kalimpong wordt gemeld, dat de Dalai Lama zich in een klooster heeft teruggetrokken, waar hij 7 dagen zal vasten en boete doen „opdat de vrede in Titoet zal terugkeren." Ontwikkelingsavond en C.B.P.B. C.J.B.T.O. De emigratie-avond, georgani seerd door de Chr. Plattelands- jeugd, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. De zaal van „Pro Rege" was volledig bezet, toen Mej. M. Dieleman de vergadering opende met gebed. Lij liet zingen Ps. 68 10 en las een Schriftgedeelte voor. Daarna kreeg eerst de heer J. Weijns het woord, die in grote trekken vertelde van zijn reis in E.C.A.-verband naar Amerika in de afgelopen zomer. Op 2 boerderijen, n.l. in Kan sas en in Noord Dakota, heeft hij practische en theoretische ken nis opgedaan. Op vaak geestige wijze schilderde hij de Ameri kaanse gewoonten en toestanden. Op de boerderijen is het alles mechanisatie wat de klok slaat en 1 of 2 man doen al het werk in de graandistricten. De op brengsten zijn niet groot en er gaat nogal wat verloren, maar dat hindert niet. Als ze er maar geen hand naar uit moeten ste ken. In Nederland wordt er veel intensiever gewerkt en dat kan ook niet anders met ons gebrek aan cultuurgrond. Na de pauze was het de beurt aan de heer A.. de Feijter om over de vele Zeeuwse emigran ten te spreken. Hij, evenals de heer Weijns op typisch Amerikaanse wijze ge kleed, hoofdzakelijk met nylon producten, vertelde eerst over zijn reis en de hoerderijen, waar hij practisch had gewerkt. De eerste boerderij in de staat Maine was zeer gemengd, want hier werden ook aardappelen enz. verbouwd. Het stond zelfs be kend als het aardappeldistrict en ieder jaar werd hier een z.g. aardappelbloesem-koningin uit gekozen, die dan een reclame- toch moest maken door de V. S. Reclame en sensatie, dat lusten de Yankee's, maar diepere gees telijke levensovertuigingen, daar moet men hier niet mee aan boord kamen. Een zeer los-samenhan- gend gezinsleven, veel uitgaan naar bioscoop en film zijn het ge volg hiervan. Het tweede punt van bespre king vormde de reis naar de Ca nadese emigranten, vooral in de staat Ontario. Veel Zeeuws- Vlaamse familie's bezochten ze daar, de Dieleman's, de Koster's de Van Hoeve's, de Tollenaars, enz. Zonder uitzondering maken ze het best. De één werkt nog bij een ander, een tweede is reeds zelfstandig bezig op een boerde rij, maar allen zullen zeker sla gen. Na deze vlotte voordrach ten der Amerika-gangers volgde er een uitgebreide bespreking, waarbij veel nog eens nader werd toegelicht, vooral ook voor de vrouwen en meisjes. Het was een geslaagde avond van de plattelands jeugd, zoals de presidente met recht opmerkte in haar dankwoord. Agenda Gemeenteraad. Dinsdagavond a.s. komt de raad dezer gemeente bijeen voor de be handeling van een lijvige agenda, bestaande uit niet minder dan 23 punten. Het meest kardinale punt is het laatste, n.l. de behandeling van de gemeente-begroting voor het jaar 1951. Het afdelingsverslag werd de raadsleden toegezonden en aan de hand daarvan schreven B. W met het oog op nog Ingekomen ver zoeken het volgende: „Na het on derzoek der begroting Is bij ons als nog ingekomen een verzoek van de openbare leesbibliotheek op R.K. grondslag te Sluiskil om een subsi de uit de gemeentekas. Wij moeten U voo „tellen hierop afwijzend te beschikken, aangezien leesbibliotheken ondanks het cul I tuerele nut, dat deze kunnen af werpen, van gemeentewege niet nancieel kunnen worden gesteund. Voorts menen wij U bij de behan deling van de gemeentebegrotinj 1951 te moeten voorstellen: I. Aan de Chr. Kweekschool te Middelburg voor opleiding van Fröbel-onderwijzeressen een bijdra ge te verlenen van jaarlijks 60: aan de Chr. Openbare Leeszaal te Axel een jaarlijkse subsidie van 250; aan het Fruitteeltproefbe drijf van ƒ25; aan het Koningin Wilhelminafonds voor Kankerbe strijding per inwoner '4 cent; a:. de R.K. Kleuterschool te Sluiski per jaar per leerling vanaf de leef tijd van 4 jaar uit deze gemeente (thans 7 leerlingen) ƒ11,25. II. Te besluiten tot het aan schaffen van waterdichte kleding voor de brandweer. B. en W. stellen de Raad voor de gemeentebegroting, de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf, van de vleeskeuringsdienst kring Axel en van het gemeentelijk wo ningbedrijf voor het jaar 1951 vast e stellen en de begroting van het burgerlijk armbestuur voor dal aar goed te keuren, zoals deze bi de stukken zijn gevoegd. Niet minder dan een zestal pun ten der agenda zjjn gewijd aan aan dragen om gelden beschikbaar te stellen voor schoolmeubelen en -ormiddelen, ingevolge art. 72 der L.O.-wet, tot voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het lager onderwijs en de beschik baarstelling van gelden voor dit doel (openbaar en bijz. onderwijs). Een belangrijk punt zal ook zijn de electrificatie van het onrendabele Oostelijke deel van de gemeente, liggende tussen Kijkuit en de 1ste Verkorting, alsmede een 12-tal per celen onder het ressort van cie Kijk uit. Door B. en W. worden verder voorstellen gedaan tot een bijdrage van 3.000 als deelname in het ge meenschappelijk kapitaal tot op richten van een N.V. tot aanleg en exploitatie van een luchtvaartter rein in de Van Wijckhuysepolder onder de gemeente Hoek. Alleen aan een verzoek van de gemeente Breskens, inhoudende ook na 1 September 1951 de ont heffing, bedoeld in art. 6a van de Vleeskeuringswet te verlengen, wil het College adhaesie betuigen. Nieuwe straatverlichting. De P.Z.E.M. is thans druk be-' zig met het monteren der lan taarnpalen op het ondergrondse net. In de gehele kom worden er 37 palen geplaatst. Dit is voor Biervliet een grote vooruitgang, vergeleken bij de oude ,,nadhtpitjes"-verlichting. Het Solistenconcours. Voor het Solistenconcours te Biervliet zjjn thans meer dan 40 inschrijvingen binnengekmen. Netten verspeeld. De Drk 34, die thans te Bres kens is gestationeerd voor de ha ringvangst, verspeelde de afge- pen dagen 3 nieuwe netten. Dat komt de onfortuinlijke Ur- kers op ruim 2500 te staan. Geringe haringvangsten. Het zit de Breskense vissers dit seizoen niet mee. De haring blijft ver weg en komt dit jaar op haar trek naar het Noorden niet verder door. Bij de Belgische kust ter hoogte van Blankenberghe blijft de haring zitten. Dit is een grote strop voor de Bréssiaanders, die nu 10 tot 12 uur moeten varen eer ze bij de haring zijn. Bovendien zit er wei nig haring voor de Belgische kust. Een en ander brengt mee, dat de prijzen omhoog vhegen aan de visafslag te Breskens. Donderdag liep alleen de Urk 141 binnen met 8 ton haring. Deze bracht dé som van 47 cent per kg op. Gezellige avond. De N.V. „Radion" bood de win keliers van Hoek Donderdag een gezellige avond aan op de boven zaal 'bij de wed. W. A. Nieuwe- Tiiik. Alle winkeliers uit het dorp en de gehuchten hadden aan deze uitnodiging gevolg gegeven. Namens de directie werden de aanwezigen verwelkomd door de heer Weber, inspecteur der Mij- Hij sprak de hoop uit dat allen een genoeglijke avond zouden hebben en belichtte ook de zake. lijke kant) Hierna kon men genieten van het virtuoze accordeonspel van de heer J. Anthonisse en van de ver bazingwekkende toeren van de goochelaar enl buikspreker Williams. Tussendoor werden verversingen aangeboden, terwijl onder de da mes enige geschenken werden verloot. De avond vloog om en het liep dan ook al naar middernacht, toen de heer Weber het afscheidswoord sprak. Namens de winkeliers sprak de heer F. den Hamer als oudste een dankwoord. Ongetwijfeld zullen allen met genoegen aan deze avond terug denken. Pater De Theije. In de loop van de a.s. zomer zal de bekende pater A. de Theije die reeds vijftien jaar in de mis sie op de Salomons-eilanden werkt, in Terhole terugkeren. Naar wij vernemen, zal deze thuiskomst niet onopgemerkt voorbijgaan. Dr A. H. Oussoren naar Amerika. Dr A. Oussoren, Geref. predi kant te Middelburg, heeft een be roep aangenomen naar de Chr. Reformed Church in Hoboken (V.S.). Dr Oussoren is o.a. voor zitter van de afdeling Nederland van de Nat. Association of Evan gelicals en heeft vorig jaar, op uitnodiging van de Amerikaanse afdeling, een reis van drie maan den naar Amerika gemaakt. Uitvoering Harmonie. In het café van de heer Ph 'e Vuijst gaf de Harmonie van Oostburg haar winteruitvoering Onder leiding van de heer J. Meijers werd het programma vlot uitgevoerd. De heer A. Hoolhorst bracht in zijn openingswoord dank voor de samenwerking met de verenigin-. gen uit Schoondijke en Zuidzan le. De avond werd besloten met bal, dat tot in de kleine uu.' ,s duurde. Oostburg krijgt een nieuw scholencomplex. Aan de Noordwal te Oostburg1, die thans geheel is doorgetrokken tot aan de Finlandwijk is de af- gelopen maanden hard gewerkt. De Chr. Lagere en de Chr. U.L.O.-School, die zeer slecht ge huisvest waren, krijgen binnen kort de beschikking over een prachtig schoolgebouw. Het gebouw is semi.permanent, dus zoals we overal in W.-Zeeuws- Vlaanderen zien, vrij laag. Bij de bouw is meer rekening gehouden met ihet practische dan met het aesthetisehe. In de gangen komen alle klas sen uit, die met grote ramen op het Zuiden een prettige lichte in druk maken. De Lagere en de U.L.O.-schoo! z\jn van elkander gescheiden door een ruim speelplein, dat door gro te deuren van de Noordwal te be reiken is en door muren aan het oog der voorbijgangers onttrok ken. De U.L.O.-school hoeft vier ruime lokalen en een onderwijs- karner. De Lagere School heeft 3 loka len, alle gericht naar de Zuidzijde. Aan de kant van de Pr. Maurits-4 straat sluit een fietsenstalling het complex af. Het is wel verheugend, dat deze scholen in korte tijd gereed kwa men. Aannemer Morel heeft er met man en macht aan laten wer ken. De scholen zijn ontworpen door Ir. Rothuizen. Ook voor het Christelijk onder wijs te Oostbuig komt nu spoedig een eind aan de martelgang, die het onderwijs de afgelopen vijf jaren moest gaan. Winkeliersvereniging opgericht. Bij de heer P. Wijffels had een vergadering plaats van de deel nemers aan de winkelweek. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de winkelweek goed geslaagd is. De aankopen van het publiek hebben de verwachtingen overtroffen. Ook het St. Nicolaas- feest voor de kinderen was goed georganiseerd. Daar door ver schillende leden de noodzaak van een winkeliersvereniging naar vo ren werd gebracht, werd hiertoe besloten. Op een uitzondering na gaven alle aanwezigen zich als lid op. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur. Na schriftelijke stemming werden de volgende heren gekozen: Piet de Witte, A. A. de Rijcke, Joh. Plas- so'viert, P. B. Taelman, Cyr. Mar- teijn, welke nader de bestuurs functies zullen verdelen. TEGEN PIJNEN ENGRIEP. 20 tabletten èfO 7 5 Bijna 120.000 inzendingen zijn binnengekomen op de landelijke prijsvraag, uitgeschreven dooi' het Nederlands kankerinstituut, mede onder auspiciën van het Ko ningin Wilhelminafonds. De opbrengst van deze prijs vraag zal dus minstens 60.000 bedragen want de inzenders moesten minstens 50 cent extra aan postzegels op de inzendingen plakken en velen hebben meer ge plakt. Vrijdagmorgen heeft de propa gandaleider van het instituut, de heer J. J. Niessen, de bijna 120.000 enveloppen overgedragen aan Mr. C. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de pro- pagandacommissie van het kan kerinstituut. Met een kort speechje, waarin hij in de eerste plaats dank bracht aan het Nederlandse pu bliek en voorts memoreerde dat de opbrengst besteed zal worden ter modernisering van de rönt- g en-installatie van het kanker - instituut, aanvaardde hij de in zendingen. Mr. De Vos van Steenwijk zei nog, dat de opbrengst van deze prijsvraag in mindering zal wor den gebracht van het beroep op geldelijke steun, dat het kanker instituut bij het Koningin Wilhel minafonds heeft gedaan, zodat dit fonds gelegenheid krijgt deze gelden in andere delen van het land voor de kankerbestrijding te gebruiken. Nieuwe O. L. School. Van Waterlandkerkje gaat een machtige bekoring uit door zijn landelijke rust en zijn eenvoud. Ondanks de verschillende gezind ten trekt de jeugd van 't Kerkje naar één school: de Openbare. Deze eendracht in zo'n klein dorp mag verheugend worden genoemd als men weet dat een tweede school de eerste ten gron de zou richten. Het oude schoolgebouw, naast het gemeentehuis was door de loop der jaren vervallen en zó verouderd, dat het praedicaat .school" haast belachelijk was voor dit gebouw. Na lang heen en weer gepraat was men het er over eens, dat er een nieuwe school moest komen. Maar hoe aan de financiën te komen? Het spook van de nieuwe beton weg Oostburg—Kerkje—IJzendij ke deinsde toen al over de ge meentekas! Waterlandkerkje is maar een kleine gemeente met nauwelijks 600 zi'elen. Door vol harding zag het gemeentebestuur kans het nieuwe schoolgebouw te financieren. Toen duurde het niet lang meer, of de schoolbouw kon aan vangen. Het terrein, iets voorbij het fraaie Ned. Herv. kerkje, werd bouwrijp gemaakt. Geheel pro deo voerden enkele boeren grond aan en werd het hobbelige terrein in één dag geëgaliseerd. Hulde voor deze bereidwilligheid, die de gemeente een dikke 1000 deed besparen. De school is een juweeltje ge worden en heel de gemeente is er dan ook niet weinig trots op. Er zijn 2 klassen, allen voor zien van prachtige grote ramen, die uitzien op een ruim betegeld schoolplein, waar de jeuigd naar hartelust zal kunnen ravotten zonder gevaar voor verkeer, zo als met de oude school het geval was. De klassen komen allen uit op de ruime gang, waarin de gar derobe en de toiletten zijn aange bracht. Een ruime kamer, waar het schoolpersoneel bezit van zal ne men, voltooit het fraaie geheel. Met man en macht werkt men thans om de school binnen enke le weken te kunnen openen. De jeugd van 't Kerkje popelt om de nieuwe school in haar bezit te nemen. Volgens het Amerikaanse Mi nisterie van Defensie zullen de V. S. een productiebasis vormen, berekend op de productie v*n 50.000 oorlogsvliegtuigen en 35.000 tanks per jaar. Dit project zal deel uitmaken van een program voor de aankoop van onmiddel lijk benodigde wapens, waarvan de kosten op 87 milliard dollar zijn gesteld. Het program loopt tot 30 Juni 1952. Het ministerie 'heeft Woensdag bekend gemaakt, dat het de lei der voor de defensiemobilisatie, Wilson, van dit getal, dat voor komt in het door president Tru man in zijn begrotingsboodschap omlijnde program op de hoogte heeft gesteld. De bedoeling ervan is te allen tijde genoeg bij de hand te hebben en tegelijkertijd onnodige voorraadvorming te vermijden. Het voorziet tevens „in een productie, die aan de eisen van een totale oorlog kan voldoen." Wilson verklaarde in Phila delphia, dat de Amerikaaxse zware tank de beste was, die er op het ogenblik bestond. De Sow- jet-Unie 'had de bommenwerper B-29 in aanzienlijke hoeveelhe den nagemaakt. Zij konden ech ter niet met de nieuwere Ameri kaanse bommenwerpers vergele ken worden. Ook de Russische straalvliegtuigen haalden niet bij de nieuwere Amerikaanse typen. Te Lyon is een aanval op een postauto gepleegd, waarbij een politieman werd gedood en één zwaar gewond. Negen burgers liepen verwondingen op. De aan vallers maakten gebruik van lichte machinegeweren. De twee politiemannen reden met de auto mee, waarin voor een waarde van zes millioen francs werd ver voerd. De vijf aanvallers wisten te ontkomen, evenwel zonder buit. Eén van hen werd aange schoten. De negen burgers zijn acht voorbijgangers en de chauffeur- van de auto. Van 3 hunner zijn de verwondingen van zeer ern stige aard. De hoeveelheden vis, die in Februari in België mogen wor den ingevoerd, zijn vastgesteld op 60 ton voor Denemarken, 150 ton voor Nederland, 20 ton voor Noorwegen en 5 ton voor Zwit serland. Volgens zekere te Washington ontvangen inlichtingen zou de gezondheidstoestand van Stalin, die 71 jaar oud is en reeds ver scheidene jaren aan een hart kwaal zou lijden, in ernstige mate slechter geworden zijn. Stalin zou reeds toebereidselen maken voor zijn opvolging door Molotof aan wie hij in feite reeds zijn be voegdheden zou hebben overge dragen. Stalin zelf zou zich thans alleen nog maar laten raadplegen In Albanië zijn 4 personen, over kwesties van zeer bijzonder beschuldigd van spionnage, ter belang. dood veroordeeld. Acht andere Deze inlichtingen zijn afkom- beschuldlgden hebben gevange- stig van personen, die in cöntact nisstraffen variërend van 10 tot staan met diplomatieke kringen 20 jaar ontvangen. |in Oost-Europese landen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2