„Nieuw-Guinea" in de Tweede Kamer Trelcken de Chinezen zich terug? Amerikaanse Generaals teruggeroepen Besloten zitting op voorstel van Mr Romme Ernstige toestanden onder Immigranten in Australië ZATERDAG 20 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1634. Verhogingen tegemoetkomingen in de Oorlogsschade De verjaardag van Prinses Margriet Nog een Italiaanse Burgemeester ontslagen Communisten door V eruonoen linies VERLATEN KINDEREN IN TAEGOE Uitvoer naar West-Duitsland Sowjets laten twee Britse soldaten vrij Communistische troepen zijn achter de linies van de Verbonden strijdkrachten doorgedrongen aan het centraal-oostelijk front. Aan de Oostkust zijn een heden van de V. N. opgerukt naar stellingen ten L. van Kangnoeng, zonder dat zij tegenstanders ont moetten. Deze stellingen zijn de Noordelijkste, die op het ogenblik door de V. N.-troepen worden bezet. Een Chinese divisie opereert ongeveer 50 km ten Z. O. van Seoel en een Chinees regiment 12 km ten Z. O. van Wondjoe. Ten Z. van Wondjoe gevangen genomen Noord Koreanen hebben meegedeeld, dat de Noord- Koreaanse 31ste divisie tot taak heeft door de linies der V. N. heen te glippen om te trachten Taegoe te bereiken. VERLATEN KINDEREN TE TAEGOE. Het Amerikaanse Huis brandmerkt China WEERSVERWACHTING HOOGWATER, .„„k^ Atonement: teramuen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande ■adactle-adres: Noordstraat 55—57 Terneuwn Telefoon 2510 Nft 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Pw week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 c iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum advertentie 1,50. Vermeldlng: Brieven onder nummer ol Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 heril d, de Kgedr* Tweede Kamer een aanvang ge maakt met de beraadslagingen over de nota betreffende de on derhandelingen, van 4 t/m 27 December 1950 gevoerd tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië over de staatkundige status van N.- (tainea. De heer Schouten A.R.). die eds eerste spreker aan het woord kwam. kon begrijpen, dat de heer Van der Goes van Naters het voorzitterschap van zijn fractie heeft neergelegd, maar met de motivering was hij het niet eens Niet de omstandigheid, dat ei rond de fractievoorzitter enig rumoer was ontstaan, was reden tot aftreden. Die reden ligt z.i. in de omstandigheid, dat dit ru moer zijn oorzaak vond in han delingen. welke afkeuring ver dienen. Over het interview van de heer Schermerhorn heeft de fractie nog niets laten horen en 't partijbestuur verklaart slechts dat het dit betreurt. Dit schijnt spr. voor goede constitutionele verhoudingen niet voldoende. Over de brief van de fractie der P. v. d. A. aan de regering zeido spr., dat die fractie dus het stand punt inneemt, dat het voor Ne derland nationale politiek is om afstand te doen van plichten en rechten ten aanzien van Nieuw Guinea. Het partijbestuur heeft zijn instemming ermee betuigd, mits de voorstellen worden be schouwd als uitgangspunt voor verdere besprekingen. Dit kan geen andere betekenis hebben dan dat de regering gesuggereerd wordt verder te gaan dan zij in haar eigen voorstellen is gegaan. De regering heeft enige malen verklaard, dat zij onveranderd op het standpunt staat, dat Nieuw Guinea onder Nederlands gezag moet blijven. De P. v. d. A. sug gereert de regering haar stand pmit los te laten. Spr. zeide het op hoge prijs te stenen, als de beraadslagingen in comité-generaal alsnog zouden worden gepubliceerd. De Voorzitter merkt op. dat een zodanig voorstel in comité- generaal moet worden behandeld De heer Schouten betoogde ver der, dat de regering het vertrou wen in haar woord heeft ge schaad. Na de verklaringen dei- regering zijn er geen nieuwe ele menten gekomen, aldus spr. want anders zouden die wel ter kennis zijn gebracht. Het kabinet moet z.1. overwegen de porte feuilles ter beschikking te stellen. Dat de regering consult met de Kamers niet nodig achtte, vindt de heer Schouten een ernstig be zwaar. Spr. protesteerde ertegen, dat het belang der bevolking van N.- Guinea weinig of geen gewicht in de schaal schijnt te leggen. Hoop dat de regering nog op het goede spoor zou komen, had spr. niet meer. Hij is voornemens een uit spraak der Kamer te vragen. De heer Romme (KVP) stelde vervolgens voor te behandelen de vraag om bepaalde gedeelten van de notulen van het comité-gene raal van 28 en 29 September te publiceren. Daartoe ging de Ka mer tegen tien uur in comité- generaal. Tegen middernacht werd de openbare vergadering heropend. De Voorzitter deelde toen mede. dat het comité-generaal Vrijdag zou worden voortgezet. De ver gadering werd daarop gesloten. Vergadering van Vrijdag. Na een nieuwe besloten zitting is de vergadering gisteren tegen 2 aur weer geopend. De Voorzitter deelt het volgen de mede: »In haar comité-generaal heeft de Kamer besloten tot publicatie van de passages uit de besloten tftting van 28 en 29 September 1960. welke betrekking hebben op het contact tussen de regering en de Staten-Generaal inzake de onderhandelingen met Indonesië over Nieuw-Guina. Die passages de volgende: De heer Romme: In de Commissie voor Unie- aaken heeft de regering de toe zegging gedaan om door middel van dit orgaan de Kamer op de hoogte te houden vein het verloop der onderhandelingen en met die oommissie voeling te houden. Wij menen, dat in deze gewich tige Z3ak deze toezegging terecht door de regering is gedaan en dat van de zijde van de Commis sie naar zijn gevoelen het ook aldus is aanvaard. De heer Van Maarseveen, mi- alster voor Uniezaken en Over- aeese Rijksdelen: Wanneer een redelijk tegen voorstel zou worden gedaan, zal bedoeling om dienaangaande geen beslissing te nemen dan n idat zij tevoren heeft geraad pleegd de Commissie voor Unie- zaken- Dat is een eis van prac- tisch beleid, want de regering zal altijd voor ogen moeten hou den, dat geen enkele oplossing van dit probleem mogelijk is zon der de goedkeuring van het par lement. Indien de regering me miskenning van de rechten van het parlement zou komen met een oplossing, die verworpen zou worden, zou dit resultaat veel ernstiger zijn voor de verhoudin gen tussenNederland en Indone sië dan een volslagen mislukking van de conferentie. De heer Schermerhorn: Elk redelijk tegenvoorstel zal de regering overwegen- Ik heb met vreugde deze uitspraak ver nomen. Verder heeft de Minister ge zegd. dat de inhoud van derge lijke voorstellen met de overwe gingen van de regering te gelege- nertijd aan de Commissie voor Uniezaken worden voorgelegd. Met dit alles ben ik tevreden. De beraadslagingen over de nota worden hierna hervat. De heer Weiter (KNP' vraagt zich af. of degenen, die enig poli tiek inzicht hebben aan een uit spraak van deze regering grote waarde hechten. Persoonlek heeft hij nimmer geloofd, dat de reeerine haar woord gestand zou doen. Had bij de R.T.C. de rege ring zich al niet vertrouwd ge maakt met het denkbeeld Nieuw- Guinea prijs te geven? Spr. is van mening, dat de Partij van de Arbeid niet geschikt is om regeringsverantwoordelijk- heid te dragen. Zi1 heeft alles ge daan en niets nagelaten om lndi- nesië over te leveren aan de re volutionriaire socialisten. Een groot deel dezer partij.heeft niet eens geweten wat zii deed. Zp heeft het koninkrijk vernietigd. Zo is de K.V.P. gekomen in een toestand van horigheid aan de Partij van de Arbeid. Spr. veronderstel dat de P. v. d. A. wel in de oppositie zou willen gaan, maar dat de K.V.P. haar nu wil laten mee-eten van het potje, dat ze samen hebben ge- k Dc itwestie Nieuw-Guinea moot vrij van sentiment en prestige- gevoel beschouwd worden, uit sluitend uit een oogpunt Nieuw-Guinea moet tot elke prijs behouden worden onder de Kroon van Nederland. Spr. be grijpt niet, dat dit kabinet nog kaii blijven zitten. Volgens spr. zijn Engeland en de Verenigde Staten de aanlti- ding geweest tot de huidige moei lijkheden. Lil KI Er is alle reden voor het kabi net om heen te gaan. Alles wat liet ter hand nam. mislukte of viel ten nadele van Nederland uit. Dit kabinet weet niet te regeren en ook niet tijdig te retireren, al dus de heer Welter. De heer De Kadt lArb.) be toogt, dat men stond voor de keus iedere overeenkomst te laten mislukken of te komen tot een onvolmaakte overeenkomst. De toestand was zo geworden, dat men als het ware stond aan het eind van een verloren oorlog. Dat is hard. maar de gevolgen moeten worden gedrag®. We moesten aan hun lot overlaten de velen, die gestreden hadden aan de kant van de politiek, die men moest opgeven. Waarom zou dat moeten op houden aan de grens van Nieuw- Guinea? Spr. vraagt zich af. of we de Papoea's kunnen blijven bescheiy men. Zullen we hen niet, als wil zijn uitgeput, aan hun lot moeten overlaten? Zal dan hun lot niet veel afschuwelijker zijn? Wie moet de kosten voor de ontwikkeline en de exploitatie dragen? Het Nederlandse volk. dat al onder verpletterende las ten gebukt gaat? Als we Nieuw- Guinea willen behouden, zo be toogt spr., zou ons dat tekort doen schieten in onze verplichtin- gen voor Nederland, onze veilig heid. onze Europese en Atlantx- sche plichten en onze plichten en taken overal in de wereld. W e zouden ook tekort schieten in on ze plicht en taak in Indonesië. De conferentie, die thans mis- lukt is. bood van het begin af weinig kans van slagen. Door de uitspraken van president Soekai- no werd de zaak verheven tot een kwestie van nationale eer. Thans heeft Soekarno bewezen, dat htl woorden van matiging en vrede kan spreken met handhaving van zijn standpunt. Toen er geen basis meer bleek te ziin voor besprekingen, lieert de fractie van de P. v. d. A. zich tot de Minister-President gewend. Dit heeft men als geheime demo cratie gebrandmerkt. Waar men door de brief in de geheime sfeer was, voelt spr. er niets voor de inhoud te publiceren, maar hi.i be strijdt de mening, dat deze ontoe laatbaar zou Het dagblad ..Trouw heeft ge zegd. dat de inhoud aan de Indo nesiërs zou zijn medegedeeld, Spr is van oordeel, dat die be schuldiging moet worden waar gemaakt. Wat is er van de kant der Ne- Dit teitsoverdracht aan de Unie. is verworpen. Komende tot het standpunt van zijn fractie zegt spr., dat de heer Van der Goes in zijn interview niet kon en niet mocht spreken namens de fractie. Het interview van de heer Schermerhorn gaf diens persoonlijke mening weer. Nieuw-Guinea is materieel voor Nederland een zodanige be lasting. dat zij niet is te dragen Het is onmogelijk de mensen van Nieuw-Guinea voldoende te be schermen. Voor alles moet gezocht wor den naar overeenstemming met Indonesië. De fractie is bereid tot overdracht te komen. Er is een duidelijk meningsver schil tussen ons en de regering In dit stadium van internati, nale en nationale ontwikkeling achten we de Nieuw-Guinea kwestie niet van zodanige beteke nis, dat dit verschil van mening zou mogen leiden tot opzeggen van het vertrouwen. Een rege ringscrisis is een zeer ernstige Spr. verklaart in de regerings voorstellen waardeerbare elemen ten te vinden, maar de Indone siërs hebben ze afgewezen. Laten de regering die deze overdracht durfde vborstellen en degenen in het parlement, die ze aanvaard baar vonden, de moed hebben te komen tot een overdracht, die werkelijk uitkomst biedt. Spr. beschouwt de regerings voorstellen als een uitgangspunt. WU staan voor ernstiger proble men dan Nieuw-Guinea en zelfs Indonesië. De heer Vonk tVVDl betoogt, dat de regering zich verplicht heeft pas beslissingen te nemen inzake Nieuw-Guinea. nadat zij de commissies uit de Kamers zou hebben ingelicht. In het comité- generaal heeft de regering toege zegd de commissies te raad plegen. Dit is iets anders dan ..inlichten". De heer Vonk betoogt verder, dat de regering niet overlegd heeft met de commissie en dat de regering dit ten onrechie stelte in de nota. Om dit te bewijzen, zouden de notulen van de verga dering van de Unie-Commissie van 26 December openbaar moe ten worden gemaakt. De Voorzitter vraagt of spre ker opheffing van geheimhou ding vraagt. De heer Vonk antwoordt beves tigend. De Voorzitter zegt. dat hiertoe In de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag nog goed gekeurd het wetsontwerp tot wij ziging van de begroting 1950 van het Departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting. De wijziging houdt verband met de verhoging van tegemoetko mingen in de oorlogsschade aan onroerende goederen op grond van de Wet op de materiële oor logsschaden, ter vervanging van voorlopig verstrekte kredieten. Daartoe wordt een bedrag van 110.000-000 in de begTotlng op genomen. Er zijn geen monetaire consequenties voor de schatkist aan verbonden. Terwijl Prinses Margriet giste ren zoals op elke werkdag nor maal op school was. kwamen op Paleis Soestdijk uit vrijwel alle delen van het land geschenken binnen van de meest uiteenlopen de aard voor de jarige Prinses. Het eerste cadeau kwam Donder dag. het was een taart met acht kaarsjes, aangeboden door het Prinses Margrietfonds. Het verjaardagsfeestje wordt vandaag op Paleis Soestdijk ge houden met als gasten vriendin netjes en vriendjes van Prinses Margriet. BLIJDE GEBEURTENIS AAN SIAMESE HOF. Siams componerende Koning Phumiphon, die 23 jaar oud is en Koningin Sirikit, oud 18 jaar, vei - wachten in Juni of Juli ,,een Ko-« ninklüke erfgenaam1''. Eenheden van het derde Chi nese veldleger, dat in het begin van het nieuwe jaar een belang rijke rol speelde by de hervatting van Seoel, zouden opdracht heb ben gekregen Korea te verlaten, aldus niet bevestigde te Tokio ontvangen berichten. Volgens gevangen genomen Chinese soldaten zUn hun een heden ..plotseling" begonnen in Noordelijke richting te trekken. In verschillende frontsectoren kwamen patrouilles der V. N. de laatste dagen niet meer in con tact met de tegenstander, die men tevoren in dit gebied aanwezig achtte. Generaal MacAthur meldt in zijn communiqué van Vrijdag dat aan het front rust is ingetre den- Vliegtuigen, die diep in door de communisten bezet ge bied doordrongen, konden moei lijker doelen vinden. Verken ningsvliegtuigen rapporteerden, dat tanks en pantserwagens, ver moedelijk Chinese, het toneel van de strijd in het gebied van Pjong jang in Noordelijke richting ver' lieten. Voorts werd gemeld, dat Zuid- Koreaanse strijdkrachten ten N van de 38ste breedtegraad waren geland, even ten Z- van de door de tegenstander bezette haven stad Tsjinnampo. 50 km ten Z.W. van Pjongjang. Volgens een ver klaring van de Zuld-Koreaanse vloot werd Oeljoel, 32 km ten Z.W. van Tsinnampo. heroverd en trok men op naar het 32 km Noordelijker gelegen Tsjangjon. De dreiging van een aanval b» de rug der Verbonden legers tea Z. van Soewon biyft echter be staan. PEKING GEEFT MONDELINGE UITLEG- De regering te Peking heeft de Britse vertegenwoordiger aldaar mondeling uitleg gegeven van het antwoord van communistisch China op de voorstellen van tie V. N. door een staken var het vuren in Korea» aldus is bekend gemaakt- De Indische ambassadeur te Peking. Kavalam Madhav Panik- kar. 'heeft een langdurig oneer houd met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken gehad. Naar aanleiding hiervan zou hg een telegram hebben gezonden aan Nehroe de Indische minister president, die op zijn beurt zich met de Britse regering in verbin ding stelde. Een tweede Italiaanse Burge meester, die van Desenzano, eet stadje aan het Garda-.meer is ont-i slagen, omdat hij 5 gemeente ambtenaren had aangemoedigd deel te nemen aan een onwettige tegen het bezoek van generaal Eisenhower aan Italië gerichte, demonstratie. derlandse regering gedaan om tot zou moeten worden besloten door een oplossing te komen? Zij heeft het voorstel tot vorming van een Nieuw-Guinea-Raad ge daan. Daarna is het Nederlandse voorstel gekomen tot souvereini- De correspondent van „The Manchester Guardian" te Adelai de meldt: Eten Engelse immigrante, Mrs. Elsie Harrisson. die uit Grimsby naar Australië emigreerde, heeft brief geschreven aan pre mier Attlee, waarin zij verzoekt het Australische immigratie schema stop te zetten, totdat de verschrikkelijke toestanden die er thans onder de immigran ten heersen, verdwenen zijn. Mr. J. M. Hunter, plaatsver vangend vertegenwoordiger van het Britse Hoge Commissariaat te Canberra, heeft naar aanlei ding van dit schrijven opdracht gekregen met mevr. Harrison in contact te treden. Hij is thans op weg naar Londen om verslag uit te brengen. Ook tal van immigra tieambtenaren hebben zich met mevr. Harrisson in verbinding gesteld; de bewuste brief was door vele mede-immigranten on dertekend. In dit schrijven staat o.m., dat het immigrantenver- blijf te Rosewater. waar zij na aankomst was heengezonden, door de brandweerautoriteiten uitgemaakt is voor een mensen- brandingsoven. De kleine kamers hebben kartonnen wanden, er ziin geen ramen en het dak is be dekt met draad en teerpapier. In de drie maanden, dat zij hier verbleef, was reeds kinderver lamming uitgebroken, roodvonk, diphterie. dysenterie, mazelen en ook verschillende soorten keel aandoeningen hadden de immi granten geteisterd. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. ..Langkoeas" (23 Januari). Nieuw-Guinea: s.s. ..Rotti" 129 Januari). Ned. Antillen: m.s. „Delft" (30 Januari). Suriname: s.s. ..Cottlca" (31 Januari). Blijkens een publicatie in de „Bundesanzeiger". de Duitse Staatscourant, zijn andermaal deviezen beschikbaar gesteld voor invoeraanvragen door Duit se importeurs van de volgende artikelen i Boter 500.000 dollar, kags 500.000 dollar, reuzel 500.000 dol lar, fruit 300.000 dollar, snijbloe men 100.000 dollar, waarvan voor West-Duitsland 90.000 dollar en voor West-Berlijn 10.000 dollar. Bovenstaande bedragen werden door de Duitse Regering uitslui tend voor Invoer uit Nederland vrijgegeven. Hoewel een regeling voor uien nog niet tot stand kwam, is een redelijke verwachting gerechtvaar- digd, dat binnen afzienbare tijd de Duitse autoriteiten ook een bedrag aan deviezen voor import van Ne derlandse uien beschikbaar zullen stellen. Zestien December j.l. werden 2 Britse soldaten in de Russische sector van Berlijn gearresteerd. Zij werden in een door de Sowjets gecontroleerde gevangenis opge sloten, waaruit zij Woensdag j.l. werden ontslagen en overgegeven aan autoriteiten van het Britse leger in West-Berlijn. de Commissie voor Uniezaken met de betrokken ministers. Min. Van Maarseveen merkt op. dat de heer Vonk het door de regering in de nota gestelde zon der bewijsvoering kan on I ken nen. Tenslotte besluit de Voorzitter, dat de heer Vonk zijn rede kan voortzetten, doch dat hij 't recht heeft later op deze zaak terug te komen, wanneer overleg over op heffing van de geheimhouding zal zijn gepleegd. De heer Vonk betoogt, dat het extremisme in Indonesië een reëel gevaar is, waartegen de In donesische regering niet kan op treden. Als Nederland in staat was de Indonesische regering sterk in het zadel te zetten door de souvereiniteit over te dragen, zou de houding van het kabinet verklaarbaar zijn geweest. Maar zo staat de zaak niet. De Indone sische regering kan het extremis me niet baas. Spr. ziet «iet. hoe het kabinet in staat kan rijn Nieuw Guinea te behouden. Het heeft zqn kan sen verspeeld De heet Tilanus <C.H.) is van oordeel, dat de Minister zijn toe zegging aan de Kamer niet heeft gebroken. Over de Idonesische opvatting over het zelfbeschikkingsrecht heeft spr. met verbazing opgeke ken. In de Indonesische opvatting is het zelfbeschikkingsrecht een dood ding- Nederland heeft morele ver plichtingen jegens Nieuw Guinea. Met genoegen heeft hij gelezen, dat de Nederlandse delegatie her haaldelijk en met klem het voor behoud ten aanzien van Nieuw Guinea, waar het zelfbeschik kingsrecht toegepast zou moeten worden, naar voren heeft ge bracht. Spr. verklaart afwijzend te staan tegenover het voorstel van een Nieuw-Guinea-raad en over dracht van de souvereiniteit aan de Unie. Voortzetting der onder handelingen met gebruik maken van de Unci acht spr. niet geluk- kig. Z.i. biyft de zaak zoals ze is en Nederland zal rijn plicht jegens Nieuw Guinea moeten vervullen. De vraag kan gesteld worden, of de positie van de regering niet is verzwakt door het ingrijpen van een Kamerlid in de onderhan delingen, maar dat wil hij laten rusten. Te half zes wordt de vergade ring gesloten. Gener aal-majoor Church en generaal-majoor Barr, 2 Ameri kaanse divisiecommandanten in Korea zijn naar de Verenigde Staten teruggekeerd op grond van een plan „om jongere gene raals een kans te geven ge vechtservaring op te doen". De opvolgers zijn nog niet ge noemd. Generaal MacArthur heeft verklaard, dat zijn hoofd kwartier met tegenzin heeft toe gestemd in de vervanging van deze .uiterst bekwame comman danten". Van hun ervaring zou bij de opleiding van personeel in de V.S- gebruik worden gemaakt. De commandant van de Ame rikaanse tweede divisie is dezer dagen reeds vervangen. In de mededeling over de ver vanging van commandanten wordt gezegd, dat het de bedoe ling is een rouleersysteem in te stellen voor de hogere officieren, die aan de campagne in Korea hebben deelgenomen. Aan het Westelijke en het cen trale front, ten Noorden van Koemjangdjangni en Jodjoe. waar schermutselingen tussen patrouilles plaats vinden, verza melen duizenden Chinezen en Noord-Koreann zich een nieuwe fase voor de strijd. Er wordt ge meld, dat een gehele Chinese divisie zich ongeveer 12 kilóm. ten Westen van Itsjon bevindt en dat 700 1000 Noord-Koreanen zich uit Wondjoe in het Taegan- geber'gte ten Zuiden van de stad hebben begeven. Britse troepenversterkingen zijn per vliegtuig onderweg naar Korea. Zij zullen daar gereed worden gehouden in een pool van reservetroepen, waaruit eenheden die verliezen hebben geleden kunnen putten om weer op sterkte te worden gebracht. Communistische guerillastrij- ders zijn in het gebergte van So- baek, dat de natuurlijke bescher ming van Poesan vormt, tot actie overgegaan. Naar verluidt be treft het hier kennelijk Noord- Koreaanse troepen, die bij de op mars der V. N. in het vorige jaar gepasseerd zijn. AFP tekent hierbij aan, dat reeds in de communistische op stand in 1947 in Josoe, een stad aan de Zuidkust, dit gebergte het toneel was van een grote activi teit van guerillastrijders. Het aantal verlaten kinderen, dat te Taegoe in Zuid-Korea is aangekomen, heeft de vijfduizend al overschreden. De stad kan de kinderen geen onderdak bieden en zelfs geen mensen om hen te verzor gen. Alle weeshuizen te Taegoe zijn overvol en de V. N. zullen zich niet het steeds stijgende ouderloze Koreaanse kinderen moeten bezighouden. DE CHINESE PLANNEN. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger deelde giste ren mede, dat de legerleiding niet over inlichtingen beschikt, die erop wijzen dat de Chinese communisten berig zijn de beste elementen van hun legers uit Korea terug te trekken. De sterkte der communistische legers in Korea schynt niet veranderd te zijn. vergeleken bij die van de laatste weken. Uit Tokio wordt gemeld dat, terwijl vliegers en krijgsgevan gen melden dat enige eenheden der beste Chinese troepen naar de Mandsjoerijse grens trekken, vermoedelijk om in Mandsjoerije te worden gereorganiseerd. Geallieerde patrouilles, die diep in het niemandsland door drongen, ontmoetten echter op verscheidene plaatsen krachtige Chinese eenheden. Dit wijst erop dat slechts die Chinese divisies, die hevig te lijden hebben gehad van geallieerde luchtaanvallen of zware verliezen hebben gele den in de slagen bij Hoengnam en Wondjoe, uit de voorste linies zijn teruggenomen. In het gebied van Soewon, en ten N. van Wondjoe trekken de communisten hun troepen thans samen. Bewegingen en samentrekkin gen van communistische troepen in de oostelijke frontsector sche nen de voorboden te zijn van een nieuw offensief. Uit andere frontberichten blijkt, dat de bedreiging door guerilla's ernstiger wordt. Groepen guerü- la-strijders worden achter de linies der Verbondenen samenge trokken met het doel de voor naamste verbindingslinie af te snijden. Zuidkoreaanse politie en burgers melden, dat 3000 guerü- la-strijders de hoofdstraatweg tussén Tanjang en Andong zijn overgetrokken en thans in Ooste lijke richting oprukken. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag een door een aantal democraten en republikeinen ingediende re solutie aangenomen, waarin Chi na als aanvaller wordt gebrand merkt. De resolutie werd met handof»- steken aangenomen- Er werden slechts enkele tegenstemmen opgemerkt. Sommige republikeinen hadden te voren verklaard, dat de reso lutie neerkwam op een oorlogs verklaring aan China. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Af en toe regen. zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, en la ter verspreide opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tus sen Noordwest en Zuidwest. In het Zuidwestelijk deel van hét land iets hogere temperaturen, in het overige deel van het land weing verandering van tempera tuur. ZONDAG 21 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v-m. 0.48 1.23 2.03 2.13 njn- 1.04 1-3» 2.13 2-2» MAANDAG 22 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1. 27 2.02 2.42 252 n.m 1.4/ 2.17 2-57 3.0" ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 8.12 21 8.37 17.06 14.50 22 8.36 17.08 16.02 8.47 23 8.34 17.10 17.19 9.12

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1