3i eerlijk! albums UNTER BI Begroting van Buitenlandse Zaken 12 Generaal Kruis sprak in Middelburg SPORTNIEUWS Va Nog steeds de kwestie-Bertha"[Hertogh MORGEN ORANJEBOOM BIER! N.V. Fa P. J. VAN DE SANDE TWEEDE KAMER on bestrijdt Zware strijd in Indo-China [Acheson over het Atlantische verdrag De spoorwegen en de kolenschaarsie u Hei bevolkingsgetal in Engeland r gen van Kamerleden De bewapening van Nederland Het verlaten Eiland aan De Gruyter-artikelen, krijg ik één gulden contant Weer terug. Daar heeft een huisvrouw houvast aan 1 i\CGcr i ie- Boekhandel Noordstraat Temeuzen GKRXNDEERT zich aan bij de kopen met Mooier dan oc collectie Ju thans een prach gemodelleerd va slag. En natuur! JU1 Komt U ze zon HORLOGl NIEUWSTRAA1 t.o. t Donderdagmiddag heeft de 3e Kamer de beraadslagingen over de begroting van Buitenlandse Zaken voortgezet. Minister Stikker begint zijn ant- woordrede met een uiteenzetting over de inrichting van zijn depar tement. Het arbeidsterrein van de Minis ter van Buitenlandse Zaken is veel uitgebreider dan vroeger. Hij deelt mede, dat hij slechts zelden een vergadering van de Mi nisterraad niet bijwoont. Benoe ming van een tweede Minister zou :sü» taak niet verlichten. De Ka mer zal hem z.i. vrijheid willen iaten zijn arbeid in te richten, zo als hij dat wenst. De practijk heeft bewezen, dat vervanging door de Minister-Presi dent doeltreffend is. Er is thans meer contact met de Kamer dan vroeger. Er moet ech- aer voor worden gewaakt, dat dit «ontact niet leidt tot een grote ovate van medezeggenschap. Komende tot het Duitse vraag stuk deelt spr. mede, dat binnen kort een wetsvoorstel is te wach ten. dat beoogt een einde te maken sua de in ons reeht voorkomende dLvcrihiinatie teil aanzien van Dttiudand en Duitse onderdanen. De beëindiging van de staat van •orlog met Duitsland moet men van de hoop. dat de bevolking eens gezind bereid zal zijn de gevolgen van die besluiten te dragen. De Minister-President, de heer Drees, gaat nader in op mededelin gen in een Amerikaans blad over zijn persoon, waarin sprake is van onwil op grond van doctrinaire op vattingen om actief deel te nemen aan de Atlantische verdediging. Hij acht het absurd te menen, dat hij niet zou willen bijdragen tot de verwezenlijking van het Atlantisch erdrag. Er is geen meningsverschil in het kabinet geweest over het Pact, al is er natuurlijk van ge dachten gewisseld over de vraag hoe ver onze bijdrage zou gaan. Spr. betoogt, dat Nederland niet minder heeft gedaan dan andere Europese landen. Spr. is een tegenstander van Eisenhower genoemd. Hij heeft hem hartelijk begroet. In dit ver band deelt hij mede, dat nagegaan is wat we nu organisatorisch aan kunnen en welke wapens we heb ben. Het heeft geen zin voor de show mensen op te roepen, als we geen instructeurs en wapens heb- oen. Er zullen ingrijpende maatrege len nodig zijn, niet slechts op de fensie-gebied en ten aanzien van de betalingsbalans, maar ook in so ciaal en economisch opzicht. De i' de gang van zaken uit te spre ken. i i i>e heer Welter (K.N.P.) be- eurt, dat Nederland deel ult- k i van de Veiligheidsraad. I motie-Burger wordt verwon rneumatiscneaandoeningen n met 47 tegen 31 stemmen ogen K.V.P., A.H., C.H., K.N.P.) De motie-De Groot wordt ver worpen met 75 tegen 5 stemmen, die der C.P.N. Met R 12 is het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumathiek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De stemming over de begrotingp. wordt in verband met de kwestie gunstige uitwerk ng van dit anti vooral zien als een bewijs van de Minister-President vraagt de volks vastbeslotenheid der Westerse we- vertegenwoordiging begrip te tonen reld om Duitsland in haar gemeen- voor de moeilijkheden als bepaalde schap op te nemen. In verband met de kwestie van het zenden van vliegers naar Ier sand deelt spr. mede, dat het grond- aersoneel is vertrokken en dat de ■vliegers op het punt staan te ver trekken. De oetening der marine- vliegtuigen was rechtstreeks gear rangeerd door de Nederlandse en Britse luchtvaartdiensten. Ierland heeft bezwaren gemaakt. De Nederlandse regering heeft de Britse regering op de hoogte gebracht van die bezwaren. De regering betreurt, dat de Ierse re dering de tijdelijke detachering als non partijkiezen opvat. Zij meent, dat het hier uitsluitend gaat om een kwestie tussen Engeland en Ierland. In verband met de motie-Burger nzake Spanje zegt de minister, dat het standpunt der Nederlandse regering niet gewijzigd is. Het gaat niet om sympathie of antipathie. De vraag is of de pressie der V. N. de -- tie van Spanje heeft ver- of versterkt. Z.i. is die positie versterkt. Het wordt steeds moeilijker een groot land als Spanje te isoleren. De Kamer kan ervan verzekerd 4jn, dat de positie der Protestan ten in Spanje de aandacht der re gering heeft. Ten aanzien van de Benelux zegt spr. dat de drie landen moeten stre ven naar verwezenlijking van de economische Unie. De kanalenkwestie betreft een Belangentegenstelling tussen Ne derlandse havens en Antwerpen. Dit vraagstuk is door beide regerin gen steeds beschouwd los van Benelux. Bezorgdheid. De redevoeringen, door vooraan staande persoonlijkheden bij de Mnvang van 1951 gehouden, heb ben tot uitdrukking gebracht, dat er grote bezorgdheid bestaat, welke spr. ook heeft geconstateerd bij vele gesprekken met staatslie den. Europa moet zich -bewust worden van de dreigende gevaren. De ge hele beschaafde wereld heeft de overtuiging, dat de agressie op Korea niet een op zichzelf staand verschijnsel is. Ons land moet zich bewust wor den, dat door wat er in Korea ge beurt. een gevaar is voor de veilig heid elders. Spr. brengt hulde aan onze strijd krachten in Korea. Nodig is militaire paraatheid en eensgezindheid. Bi dit verband verwijst spr. naar het Amerikaanse voorbeeld, dat stimulerend moet werken. Getracht moet worden de vrede te handhaven en conflicten te loca- Useren. Gelukt dat niet, dan hebben we de taak agressie, waar die zich ook voordoet, tegen te gaan, waarvoor een individuele en collectieve kracht moet worden opgebouwd. Agressie moet op collectieve vei ligheid stuiten. De Minister zet verder uiteen, dat de regering het lidmaatschap van de Veiligheidsraad van belang acht Hij is ervan overtuigd dat on ze activiteit daar nuttig kan zyn en het aanzien van ons land kan ver- groten. Vervolgens gaat spr. in op het Koreaanse conflict en de houding van China. Spr. meent, dat er weinig uanwu zingen zijn om te verwachten, dat de agressie op Korea gevolgd zal worden door een algemene agressie van Sowjet-Rusland. Terecht heeft de heer Brums Slot gezegd, dat het beter is thans guid m goed te offeren dan later bei bloed van onze kinderen. Alles <aoet in het werk worden gesteld opvoering van het defensie- aeil. De nationale bijdrage voor de gezamenlijke inspanning beïn vloedt het hele regeringsbeleid. De defensie-inspanning behoort priori teit te.hebben, omdat het gaat om bet veilig stellen van ons nationale bestaan. Naar sprekers oordeel is 't eind punt der militaire inspanning nog «iet bereikt. Voor hegemonie der Verenigde Staten in het Noord-Atlantisch ver ing is geen plaats. Er wordt hard gewerkt aan een coördinatie van teders effectieve krachtsinspan- ^*Binnenkort zal worden beslist aver onze militaire productie, de omvang van het leger en de beta lingsbalans. Die beslissingen zullen diep ingrijpen in de maatschappe lijke verhoudingen. Spr. besluit met het uitspreken ontwerpen worden ingediend, want er is een neiging om terwijl bezui nigd moet worden, meer uit te ge ven. Bij de replieken dient de heer De Groot (C.P.N.) een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen generlei stappen te ondernemen noch te ondersteunen, welke tot vijandelijkheden jegens de volksrepubliek China kunnen leiden. De heer Oud (V.V.D.) merkt op, dat het vraagstuk van het Moer dijkkanaal moet worden gezien in het kader van de economische om standigheden. Die zullen anders worden als de economische unie een feit is. Eerst daarna moet de kwestie worden bekeken. Spr. vraagt of de regering bereid is geen beslissing te nemen alvorens de Kamer in de gelegenheid te stel len van haar oordeel te doen blij ken. De heer Burger (Arb.) verdedigt nader zijn motie, opmerkend dat deze verkeerd is uitgelegd. Hij be doelt er slechts mede teleurstelling der topsalarissen aangehouden. Om half zeven wordt de vergade- ing geschorst. De nielkvoorzicning in het Westen des lands. Bij de aanvang der vergadering heeft de heer Vondeling tArb.) aan de Minister van Landbouw vragen over de melkvoorziening gesteld: 1. Is het juist, dat de consumptie- melkvoorziening in het Westen des lands niet gewaarborgd is in de eerstkomende weken? 2. Als-het antwoord op deze be vestigend zou zijn, wat is dan de oorzaak van de moeilijkheden en wat denkt de regering te doen om deze op te lossen? Minister Mnnsholt heeft de vra gen beantwoord: Inderdaad heeft het. er een ogen blik naar uitgezien, alsof zich in enkele plaatsen moeilijkheden zou den voordoen bij de melkvoorzie ning als gevolg van het feit, dat de daar gevestigde standaardisatiebe- drijven te kennen hadden gegeven, voornemens te zijn minder aanvul- lingsmelk van elders te betrekken en hun afleveringen aan de slijters en aan het publiek te beperken. Intussen mag worden verwacht, dat aan deze voornemens geen uit voering zal worden gegeven en dat de melkvoorziening normaal voort gang zal vinden. De moeilijkheden ontstonden voor een deel, doordat in enkele districten de beschikbaar gestelde vergoedingen voor het bijkopen van aanvullingsmelk onvoldoende bleken te zijn. Thans is besloten de vergoedingen alsnog te herzien. Anderzijds waren de onder in vloed der gunstige exportmogelijk heden opgelopen prijzen voor boter en kaas oorzaak, dat de fabrieken in overig Nederland voor de door hen te leveren aanvullingsmelk ho gere prijzen meenden te moeten vragen. Het bestuur van het Be drijfschap voor Zuivel heeft nu be sloten daaraan tegemoet te komen door uit het Zuivelfonds boven de reeds verleende toeslagen nogmaals een bedrag van cent per kg melk beschikbaar te stellen voor alle in consumptie gebrachte melk. De voorzitter dankt de Minister voor de verstrekte inlichtingen. rhcumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen. R 12 Is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrichtsrheu- matlek, spit, ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharmacologische en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. t») Franse strijdkrachten en kolo niale troepen hebben Woensdag golven aanvallen van Vietniinh- t roepen op twee strategische be langrijke heuvelstellingen bi het slagveld van de Tonkin-delta af geslagen. Minister Aclieson verklaarde te genover verslaggevers dat do Ver. Staten als lid van het Noord- Atlantische Verdrag geen wette lijke verplichting op zich hebben genomen om troepen naar Europa te zenden. Wel hebben de Ver. Staten zich verplicht met hun mede-verdrags- leden te bespreken welke stappen genomen moeten worden om een richtige naleving van artikel 5 \:tn het Atlantische Pact te verzeke ren, waarin de Staten-leden wor den verplicht een aanval op een van hen als een aanval op allen te beschouwen. Acheson zei, dat zijn- verklaring niet sloeg op de waarschijnlijk heid van het zenden van Ameri kaanse troepen naar Europa. Een dergelijke uitleg wordt door die feiten gelogenstraft. Hij he- doelde alleen te zeggen, dat de Ver. Staten zich niet verplicht hadden tot het zenden van troepen naar Europa. HUNTER de Export Virginia van blijvend goede kwaliteit - r Zoals bekend worden in ver- s Avonds groeven de in aa - ^an<j lTnet de huidige kolenschaars- tal geslonken Franse s ry rac - maatregelen overwogen om aan ten zich zonder tege s P tteze schaarste het hoofd te kun de heuvelkammen. Zij hadden in verwoede artillerieduels en bajo- netaanvallen de aanvallers ver der teruggedrongen, nadat zij felle tegenaanvallen hadden ge broken. Het zwaartepunt van de slag is gelegen bij de vesting Vinh-Jen, slechts 40 km ten N.W. van de hoofdstad van Tonkin, Hanoi. Het front is daar ongeveer 20 km breed. De Franse opperbevel hebber in Indo-China, generaal De Lattre de Tassigny, noemde de strijd „zeer zwaar en beslis send". In dit woeste en heuvelachtige terrein vechten aan Franse zijde Algerijnen, Marokkanen en leden van de Moeong-stam van Noord- Indo-China. Naar aanleiding van de uit- mene wetten bediend. Men dient spraak van het Hooggerechtshof de zaak ook uit godsdienst-oog- in Singapore, waarbij het volgens Islamietisch rite voltrokken hu welijk tussen Mansoer Adaby en Bertha Hertogh nietig werd ver klaard, hebben Islamietische wetsgeleerden in Medan besloten, tegen dit door een „kolonialisti sche rechter" gevelde vonnis te protesteren. Deze wetsgeleerden, die ver enigd zijn in het „Front Mubal- ligh Islam", zijn van mening dat het huwelijk wel degelijk wettig is, aangezien dit overeenkomstig de Islamietische wetten is geslo ten. Deze tenietdoening door de Engelse rechter acht het front een schending van de door de internationale wereld geëerbie digde godsdienstvrijheid. Zij zal tot gevolg hebben, dat de be staande kloof tussen het Westen en het Oosten wordt verbreed. Het front acht het niet onmoge lijk, dat de anti-Europese gevoe lens zich zullen uitbreiden. De rechter, aldus het front, heeft zich bij de behandeling van het proces slechts van de alge- punt te bezien Tenslotte doet het front een beroep op alle Islamieten om de eer van de godsdienst tot het uiterste te verdedigen en zich te verzetten tegen elke maatregel van welke regering dan ook, die de godsdienstvrijheid in gevaar brengt. De wetsgeleerden dringen er by het te Karat sji te houden Islamietische wereld-congres op aan. de kwestte Bertha Hertogh ter sprake te brengen. nen bieden. Zo wordt gedacht aan de mogelijkheid om met ingang van Maandag 22 Januari het nte - rendeel der stoomtieinen, rijden- d>-; van het Westen des lands naar het Oosten en Noorden, op de ge- electrificeerde baanvakken door electrisch materieel te vervangen. Indien deze maatregel zou door gaan zullen de reizigers van en naar Twente in Apeldoorn moeten overstappen. Voor hen, die uit het Noorden komen of daarheen reizen, wordt Amersfoort dan het overstappunt. Op het ogenblik is men bij de spoorwegen druk doende met het treffen van de nodige voorberei dingen, omdat men daar met alle eventualiteiten rekening wil hou den. Het is zelfs niet uitgesloten, Mo vernamen wij, dat het bn voorbe reidingen blijft en er in weaen niets zal veranderen. Volgens de jongste statistische schatting telt Engeland 44.020 000 zielen, n.l. 22.663-000 vrouwen en 21.357-000 vrouwen. Het sterftecijfer van kinderen in het derde kwartaal van 1950 bedroeg 24 op de 1000 levend ter wereld gekomen kinderen tegen over 27 per 1000 in de zelfde pe riode in 1949 en een gemiddelde van 38 op de 1000 in deze peiriode in de jaren 19391948. Bij Salamina in Columbia is een autobus van een 240 m hoge helling naar beneden gestort. 10 Personen kwamen om het leven, 19 werden gewond. Het Tweede Kamerlid de heer Btewenga (A.R.) heeft aan de Minister van Landbouw, Visseiij en Voedselvoorziening de volgen de vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Minister op het agrarisch Congres van de Partij van de Arbeid, sprekende over de melkpry's heeft verklaard, dat de berekeningen van de Rege ring reëel en concreet zgn, wat van het Landbouw-Ec.omomisch Instituut niet gezegd kan wor den? 2. Indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, is dan de Minister niet van mening, dat een zo ernstige beschuldiging, gericht aan het adres van een belangrijk Instituut, in stand ge houden door de Overheid en de Stichting van de Landbouw ge- zameriiyk, een nauwgezet onder zoek vereist naar de werkwijze van dit Instituut? 3. Is de Minister bereid te be vorderen, dat zo mogeiyk in sa menwerking met de Stichting van de Landbouw een commissie iu het leven wordt geroepen tot het in stellen van een zodanig onderzoek en is de Minister verder bereid cm het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mee te delen? Voor het departement Zeeland zeestrijdkraehten moeten voor valt de Nederlandse Maatschappij namelijk voor beveiliging van 't voor Nyverheid en Handel heeft Zuidelijke gedeelte der Noordzee generaal Mr. H. J. Kruis te Mid- zorg dragen. Het is nodig met delburg gesproken over de bewa- spoed een zo goed mogelijk resei- pening van Nederland. ivoir van strijdkrachten te vor- ..Nu er daadwerkelyk oorlogs- men. Daarom worden dit jaar gevaar dreigt, is het ontbreken op grote schaal herhalingsoefe- van evenwicht in de parate ningen gehouden. Deze eisen kracht van het Westen en het veel tijd. Vier weken achtte Oosten voor ons een gevaarlijke de generaal niet voldoende, en nadelige factor", aldus de ge- I „Drie divisies zullen mobillsa- neraal „Het Oosten is militair'bel worden gemaakt. Daarmede zeer sterk, het Westen heeft hebben wy echter nog geen pa niets." Wil men het oorlogsge- jrate troepen en daarin moet ver vaar beperken, dan moet dit ver- andering komen", meende gene- stoorde evenwicht zo spoedig raai Kruis. „Met de luchtstrijd krachten is het iets beter gesteld, maar toch bestaan ook daar ma teriële en personeelszorgen. Wel licht zyn de voorwaarden voor de dienstneming niet aantrekkelijk genoeg". De materiele toestand van het noemde spreker slecht. mogelijk hersteld worden. Nie mand weet wat Stalin van plan is, maar men moet zo mogelijk voorkomen dat hij in het Westen toeslaat. Een zelfstandige landsverdedi ging noemde generaal Kruis uit de tijd. „Het bewijs daarvan is in 1940 geleverd. Met moeite en pijn wordt thans gearbeid aan het scheppen van een efficiënte strijdmacht, waartoe iedere staat een bijdrage moet leveren". Over de taak van Nederland zei de generaal: „Wij moeten een strydmacht vormen, die een eventuele aanvaller zo lang kan tegenhouden op de grond en in de lucht tot versterking van de bondgenoten is gekomen. Wij moeten dag- en nachtjagers en luchtdoelartillerie hebben. De rAi door p. DE VRIES. 47) Nadruk verboden. „Dat doet Bream nooit," meen de de matroos. „Dat doet Bream wel. Kees als we weer bij de zee zijn, blijf jij achter. Wij gaan naar de boot terug en varen naar de „Snow- flake". Zodra we daar zijn, zal er een hele korte stoot op de fluit gegeven worden. Spits dus goed je oren. Het is nu, laat eens kij ken, ruim twee uur. Drommels, we zullen nog moeten opschieten ook, want om vijf uur begint het al te schemeren. We spreken af, dat je zo tegen half vijf goed op let. En zodra je ons signaal hoort, geef je flikkerlichten. Steeds weer, in de richting van het vaarwater. Totdat je de „Snow- flake" ziet. Mij dunkt, als we een beetje geluk hebben, kunnen we net voor het aanbreken van de dag in de baai liggen. Kees keek bedenkelijk. „Als dat maar lukt. We zijn minstens twee uur lopen van de boot af „Laat dat maar aan rtlij over," zei Whiteheaven. „Ik zal trachten om met mijn zaklamp de aan dacht van de matroos, die in de boot op ons wacht, te trekken. Als hij een beetje snugger is, vaart hij ons tegemoet. „Wel let goed op en houd je geweer bij de hand. Je kunt nooit weten. Tot straks." Kees beantwoordde de groet en hoorde de twee mannen ver der gaan. Na enige minuten hoor de hij niets anders meer dan het ruisen van de zee en het geluid van de branding op het strand. Af en toe klonken echter vreem de geluiden achter zijn rug. ge luiden, die hij niet kon definië ren. Hoewel hij in Indonesië ook wel eens hele nachten op een zame posten en in het stikdonker de wacht had moeten houden, voelde hij zich hier niet erg op zijn gemak. Daar was hij tame lijk met de sfeer vertrouwd, maar hier was hij op onbekend gebied. Doch na een poosje meen de hij, dat het nachtvogels wa ren, of andere dieren. In ieder geval bleven de geluiden aan houden en ten laatste luisterde hij er al niet meer naar. Hij liep zo'n beetje op het en dan is het zeker nog een klein I smalle strookje strand langs de uur roeien naar het jacht." oever van de baai heen en weer, want hij durfde nergens te gaan zitten, zich herinnerend een zij ner ervaringen op Java, toen hij, zittend tegen een boom. bijna door een slang gebeten was. Sindsdien was hij erg voorzich tig geworden. Hij had trek in een sigaret, maar hij durfde er geen op te steken, bang, dat het licht van zijn aansteker zichtbaar zou zijn. Van tijd tot tijd keek hij naar de wijzers op zijn horloge. Tjon ge, als je wachtte, wat duurde de tijd dan verschrikkelijk lang. Nu waren ze amper een uur weg. Hij zou dus nog ruim een uur moeten wachten, voor hij het af gesproken signaal van' de „Snow- flake" zou kunnen horen. Met rustige passen liep Kees heen en weer, de spuit aan de riem over zijn schouder. Dat was tenminste weer 'een oud. ver trouwd gevoel. En ook die zware Colt aan de riem om zijn middel. Gek, dat je zo aan een wapen gewend raakte. Opeens ontdekte hij een groen licht. Ileel in de verte. Met een schok bleef hij, stilstaan. Ver roest, zou de „Snow-flake" aH aan het varen zijn? Geschrokken keek hij op zijn" horloge: ruim half vier. Of zpuhet ding stil- i staan? Hij luistercte? Nee, het tikte even regelmatig als altijd. Hij had het immers, voor men van de „Snow-flake" vertrok, nog opgewonden. Maar hoe kon het jacht dan aan het varen zijn? Hij had geen signaal gehoord en zeker al die tijd goed geluisterd. Of wacht eensdat groene licht was niet van de „Snow- flake". Dat moest dus zijn van een der schepen, die langs deze route varen. Hij slaakte een zucht van verlichting. Natuurlijk dat was het. Maar helemaal gerustgesteld was hij toch niet. Aan de ene kant kon het de „Snow-flake" niet zijn, want alle lichten waren immers gedoofd, zelfs in de hut ten. Maar.... je kon toch nooit weten. Wellicht waren ze sneller bij de boot gekomen en nu reeds aan boord, zodat Whiteheaven opdracht gegeven had om alvast maar op te stomen naar het land. Enfin, hij zou maar een poosje wachten. Maar geleidelijk aan werd hij weer kalmer, want het groene licht ging steeds verder Noordwaarts ên op een gegeven ogenblik zag hij niets meer. Zo dat hij ten slotte toch maar aan nam, dat het een der passerende stoomschepen was. 1 (Wordt vervolgd.) leger „Het vervelende is, dat de orga nisatie Amerikaans is, terwyi ge werkt moet worden met Cana dese en Engelse wapens. Wij krijgen nu weer Canadese wa pens voor één divisie, maar kle ding, voertuigen en verbindings middelen zijn er niet bij. Hier kan de Nederlandse industrie een belangrijke taak vervullen. Zij is nog niet voldoende ingescha keld, maar Nederland moet in zien. dat men met cadeau-artike len geen stijdmacht kan opbou wen". Spr. vervolgt: „Willen wij onze uiterste krachten inspannen, dan moeten wij ons niet alleen beijve ren om wat wy paraat hebben te maken, maar ook bewijzen, dat wij geen zin hebben onder Rus land te komen, voor een deel naar Siberië te worden gestuurd en later ten koste van grote offers bevrijd te worden. Nederland moet verzetswil demonstreren en daarvan Is thans nog niet veel te merken". Wat de burgerlyke verdediging betreft zou generaal Kruis het juist vinden, wanneer er burger- dienstplicht werd ingesteld. Ten slotte verklaarde hy, dat ons volk begrip moet krygen voor de taak en de moeiiykheden van de krygsmacht. „Het voortbestaan van ons volk is afhankelijk van ons leger". WIELRENNEN. Het vierde Scheideer it eriam te Temeuzen. In de jongste bestuursvergade ring der Wielersportclub werd be sloten ook dit jaar weer een wie- lercriterium te organiseren even als de 3 voorgaande jaren. De ruime medewerking, welke de vorige malen van vele zijden werd verleend maakte deze wieier- evenementen tot een groot succes. In overleg met de N-W.U. en andere instanties moet de datum nog worden vastgesteld, welke vermoedeiyk eind Mei zal vallen. De voorbereidende werkzaam heden zyn inmiddels begonnen en het belooft dus voor Terueuzen ■Weer een drukke dag te worden, <Vl hi - K Brieven met omschrijving Stationsstraat 34, Axel. Coupeuse zoekt plaatsing v. vast, of 'n paar dagen p. week. Omstreken Temeu zen. Veel ervaring in alle soort werk. Brieven met opgave van salaris onder No. 163, Eureau v. d. blad.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2