Felle strijd opgelaaid in Centraal Korea Eisenhowers bezoek aan West-Duitsland mezen aals Onze jarige Prinses OPEN BRIEF AAN „TROUW" I „BONDGENOOT DER RUSSEN" „Oorlogsspel niet juist gespeeld? Woensdag en Donderdag is in het Oostelijk deel van het centrale front in Korea een hevige strijd opgelaaid, waarin de Verbonden legers de tegenstan der zware verliezen toebrachten. Tezelfder tijd trokken nieuwe vijandelijke troepen uit het N. en W. naar het strijdtoneel. Het centrum van de strijd is Jong wol; 16 km ten N O van Jongwol bonden de manschappen der V. IN. de strijd aan tegen 1.500 communisten, van wie met steun van vliegtuigen 350 tot 400 gedoou ujx Jongwol aelf was Donderdagmorgen nog in handen van de Verbonden legers. Bestrijding van het Communisme WEERSVERWACHTING Kleine oorzaken, grote gevolgen. Marinevliegtuigen vertrokken Afvloeiing [naar |Nieuw-Gtiinea of Nederland Prijzen van schoenen blijven* stijgen Stakingen en Demonstraties in Italië HOOGWATER. 20 8.38 17.05 8.37 17.06 22 8.36 17-08 28 8-34 17.10 Mutaties in de Britse Regering (Van de correspondent van het A. N. P.) Generaal Eisenhower wordt dit weekend in Duits land verwacht. Zijn tweedaags bezoek geldt niet de Westduitse hoofdstad, doch de zetel van de Amerikaanse Hoge Commissie: Frankfurt. Ofschoon daarmee de nadruk wordt gelegd op Eisenhowers plan om over de Duitse situatie te spreken met Amerikaanse func tionarissen zal hij toch ook contact opnemen met de Westduitse kanselier en met andere Duitse functio- OvervalcpRijsipellerij „Glagad'' De stakingsdreiging in Duitsland narissen. Nasleep van Nieuw-Guinea Conferentie den Italiaanse eester ontslagen nerikaanse Huis merkt China ERWACHTING )GWATER, Frankering bfl Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. yam de Sande. ReSaetie-adres Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150- Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent- Losse nummers 7 cent. VRIJDAG 19 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1633. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm V*'1 minimum per advertentie .1 Rubriek Kleine Advertenties; I regels 60 ct.; iedere regel BH 12 ct Vermelding onder nummer Bst reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Waar verluidt trekken troepen van de tegenstander naar het ge bied ten Oosten van de as Soewon —ltsjon in de richting van Wond joe. Ook op de Oostflank worden bewegingen van de tegenstander waargenomen. Op het centrale front drong een patrouille der Verbonden legers Wondjoe bin nen. Een andere patrouille der Verbonden legers, langs de weg TsjoengdjoeWondjoe naar het N. trekkend, raakte 8 km ten Z. van Wondjoe in strijd met een kleine communistische gevechts groep. Volgens een Noordkoreaans legercommuniqué zijn bij de strijd ten W. van Soewon 760 officieren e* manschappen der Verbonden legers gedood en 107 gevangen genomen. De bouw van twee ijzeren brug gen over de Han in de buurt van Seoel was voltooid. 4 Januari werden bij de terugtocht uit Seoel alle bruggen over de Han door (AKEN CROONERS MEER! Sir Waldron Smithers, een 70- jarig conservatief parlementslid, heeft de British Broadcasting Corporation aangeraden het com munisme te bestrijden door de crooners te weren. Hij zeide: „Eén van de voornaamste wapens van het communisme is het volk te demoraliseren. Twee lichte mu ziekprogramma's van de B.B.C. leiden hiertoe en daarom moeten de crooners geweerd worden en dient verf jazzmuziek te verdwij nen. De Schotse Nationale Partij vraagt een afzonderlijke uitzen ding voor Schotland en verklaart, dat de B.B.C. alleen omroepers met verwijfde stemmen in dienst heeft. „Wij kunnen ons niet voor stellen", zo wordt gezegd, „dat Drake en Shakespeare spraken op de zijden toon van eunuchen" Maar ook vele brieven, die de B.B.C. ontvangt, getuigen van waardering. De Presbyterian Church in Engeland bijv. heeft lof voor de vrolijke variétépro gramma's. Vele medici hebben bejaarde zieken verboden 's avonds naar de B.B.C.-hoorspe len te luisteren, omdat deze zo ..aiekelijk van aard" zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag- ochtend tot -avond. Iets kouder. Wisselende bewolking met en kele buien, maar ook flinke op klaringen. Harde tot krachtige, later krachtige tot matige Noord westelijke wind. Iets lagere tem peraturen. de Verbonden troepen vernield. Het Koreaanse ministerie van Defensie maakt bekend, dat de provincies Tsjolla en Colla in Z. W.-Korea geheel onder controle van de Zuidkoraanse troepen staan en dat sinds October in dit gebied 9.000 verzetslieden zijn ge dood. De regering heeft alle os- senkarren gevorderd voor het ver voer van rijst naar de overbevolk te steden Foesan en Taikoe. Een gemotoriseerde patrouille der V.N. is bij Koemjangjang op een sterke legerafdeling gestoten. Volgens de laatste berichten heeft de rechterflank der patrouille een sterke aanval te verduren. Aan de luchtmacht is onmiddellijk hulp verzocht. Kort daarna ontstond in het zelfde gebied een felle strijd enke le km ten N. van Osan. De com munisten bieden heftige tegen stand. Het Nederl. detachement Reuters correspondent kreeg ook van manschappen van het Nederlandse Korea-detachement eenzelfde mening over de oor logsvoering tegen de guerilla's te horen als reeds door commandant Den Ouden was vertolkt. De ge- interviewden, oud-gedienden uit de actie in Indonesië, vertelden hem, dat naar hun mening „het oorlogsspel in Korea niet op de juiste wijze wordt gespeeld" Evenals dat in Indonesië ge- schiedde, aldus de manschappen,1 zou men ook in Korea de gueril- lastrijders in de bergen moeten opzoeken voor strijd van man tegen man en zich niet alleen op de hoofdwegen moeten houden. Korea geen doelwit voor atoombom. Generaal Hoyt Vandenberg, <le Amerikaanse luchtmachtstafchef, heeft op een persconferentie na zijn bezoek aan Korea en Japan o.a, verklaard, dat er in Korea geen doelwit bestond, dat een atoombom waard was. De Amerikaanse straaljager F- 86 was superieur gebleken aan de M.I.G.-15 van Russische makelij. Tegen luchtaanvallen bestond geen „waterdichte" verdediging. De huidige Amerikaanse verdedi ging kon zeker twintig procent elke aanvallende groep vliegtui gen voor haar rekening nemen. Een klein wondje, te gering om er acht op te slaan, kan soms de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ontsteking of ver zwering is het gevolg Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Akker's Klooster- balsem de wotidbalsem bij uitnemend heid. Zuiverend, ontsmettend en gene zend Ook gij zuil zeggen „Akkers Kloosterbalsem, geen goud zo goed De Nederlandse Mar ine vlieg tuigen, die zullen deelnemen aai* luchtmanoeuvres in Engeland on Ierland, zijn gisteren om 11 uur van het vliegveld Valkenburg op gestegen. De ambonezen in Semarang, tijdelijke K- L. status, hebben te kennen gegeven, dat zij geen van de drie mogelijkheden, die Minis ter s'Jacob heeft voorgesteld, am biëren. Zij willen afvloeien naar Nieuw- Guinea of indien zulks niet moge lijk is, naar Nederland. Voorlopig wordt de beslissing van de Ne derlandse rechter in hoger beroep afgewacht. In een gisteren te Utrecht ge houden vergadering van de Fede ratie van Schoenmakerspatroon®- bonden en het bestuur van èe Vakgroep Schoenherstellers is de ernstige situatie besproken „ont staan door de onrustbarend stij gende prijzen van leder en fourni turen". De conclusie van de vergade ring was, dat een verdere stijging van de prijzen voor maatschoenen en schoenreparatie onvermijdelijk is. Heden viert Prinses Margriet haar achtste verjaardag. De onder communistische invloed staande Italiaanse vakbond heeft in 19 van de 96 Provincies van Italië algemene stakingen uitge roepen als protest tegen de aan komst van generaal Eisenhower in Rome. Woensdag werd te Adrana op Sicilië een demonstrant gedood en werden 13 demonstranten gewond, toen de politie het vuur opende op een menigte van 8000 mensen. De communistische leider van het Algemeen Vakverbond heeft verordend, dat alle stakingen in Rome van korte <krar moeten zijn en zich niet tot de openbare diensten moeten uitstrekken. De aan communistische zijde staande Socialistische partij heeft het vol gende telegram gestuurd: „Zestien millioen Italianen, die de vredesoproep van Stockholm tekenden, zullen uiterst vastbera den en krachtige tegenstand blij ven biedën tegen het Atlantische Pact, dat Italië tot het Korea van Europa zou kunnen maken". ZATERDAG 20 JANUARI Bfleekens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.59 0.34 1.14 1.24 n.m 12.17 12.52 1.32 1.42 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Jan. MAAN op onder 13.49 14.50 16.02 17.19 7.25 8.12 Een dezer dagen drong een groep gewapende personen de rijstpellerij „Glagad" op Rogo- djampi binnen. De rovers stelden de nachtwa kers buiten gevecht. Een van hen werd gedwongen als gids te dienen naar de woning van de eigenaar, die niets anders te doen had dan zijn brandkast te openen, waarna de rampokkers er met 26.750 van door gingen. Volgens berichten uit Essen heeft reeds op de eerste dag van een referendum, dat drie dagen zal duren, 92 procent van de mjp»- werkers van West-Duitsland ge stemd voor het verlenen van vol ledige volmacht aan hun vakbond voor staking. In de steenkolen-, zout- en ijzex- mijnen van West-Duitsland wer ken ongeveer 570.000 mijnwer kers. De bond van metaalbewerkers heeft tegen 1 Februari een sta king aangekondigd, zo de rege ring geen deelneming van de ar beiders in de leiding van de in dustrieën toestaat. De Britse Minister, van Gezond heid, Aneurin Bevan, de voor naamste leider van de linkervleu gel in de Britse Labourpartij, is tot Minister van Arbeid benoemd. George Isaacs, de Minister van Arbeid, wordt Minister voor de Pensioenen, terwijl Hilary Mar- quand het ministerie van Gezond heid zal overnemen, dat zich in het vervolg alleen nog met volks gezondheid zal bezig houden. Bevan, die dit jaar in het partij bestuur werd gekozen met meer stemmen dem enig ander be stuurslid, heelt reeds enige tijd gedongen naar een andere porte feuille, doch zijn „promotie" naar het ministerie van Arbeid brengt hem nog niet aan de top van de .abourhiërarchie, die thans wordt 8.47 gevormd door Attlee, Be vin en 9.12 Morrison. De Amerikaanse Hoge Commis saris, McCloy, heeft dit contact gegoten in de onopvallende vorm van een ontvangst, die hij Maan dag in zijn woning te Bad Hom burg zal geven. De Duitsers zul len tezamen met een honderdtal andere gasten aanwezig zijn. Kan selier Adenauer heeft de uitnodi ging aangenomen en hij zal ver moedelijk in gezelschap zijn van vice-kanselier Blücher, die het ministerie voor het plan-Marshall onder zijn beheer heeft, en de Duitse delegatie bij de on-officiële technische voorbesprekingen voor een Duitse militaire bijdrage, wel ke thans op de Petersberg plaats hebben. Tot deze delegatie beho ren ook twee voormalige weer- machts-generaals. zodat de over winnaar van het Westelijk front voor het eerst de hand van zijn vroegere tegenstanders zal druk ken. Afgaand op de reacties, die Eisenhowers Europese missie tot dusver .in de Duitse publiciteit heeft gewekt staat zijn eerste na oorlogse bezoek naar Duitse op vatting nog sterk onder de indruk van de oude tegenstelling tussen overwinnaar en overwonnene. Vrijwel al deze reacties waren in nogal zure toon gesteld en de Duitsers hebben amper een po ging gedaan om hun vrees te ca moufleren. dat de Amerikaanse generaal met niet meer vriend schappelijke gevoelens naar Duitsland zou komen dan in het voorjaar van 1945. Zelfs een nauw met regering kringen verbonden weekblad ais de „Rheinische Merkur" heeft het nodig geoordeeld nog eens de me ning te uiten, dat Eisenhower in politieke zaken een weinig geluk kig inzicht zou hebben getoond en dat hij door zijn verzet tegen een Balkan-invasie en door zijn prompte uitvoering van de beslis singen van Jalta mede verant woordelijk zou zijn geworden voor de huidige verdeling van Europa. Het in Frankfurt verschijnende halfmaandelijkse tijdschrift „Der Gegenwart" heeft de mening ge uit, dat een terugkeer van de Amerikaanse militaire macht naar Europa zeker niet de eerste betekenis van Eisenhowers be zoek is, doch dat men op geen man en ^en cent kan rekenen, wanneer men zelf voor zijn ver dediging niet het uiterste geeft wat in zijn vermogen ligt. Noch tans meent dit blad te moeten zeggen, dat Eisenhower zonder versterking van de Amerikaanse troepen in Europa slechts „veld heer van een vreemdelingen legioen" zou zijn. Eisenhowers houding tegenover Duitsland zal het volgens dit blad „voor Duitse soldaten niet gemakkelijk maken met opgewekt gemoed in zijn leger te treden". Een commentator van de „Noord-West-Duitse omroep" zei- de, dat de Duitsers niet vergeten hebben, dat Elsenhower bondge noot der Russen is geweest en dat zii hem verantwoordelijk achten voor de terugtrekking der Ame rikaanse legers achter de Elbe, vóór de bezetting van Berlijn door de Russen en voor het overbren gen van Duitse soldaten in Rus sische krijgsgevangenschap. De commentator heeft voorts de mili taire prestatie van Eisenhower in denigrerende toon besproken door te verklaren, dat hij in 1944 en 1945 niets anders te doen had dan reeds verslagen Duitse legers te liquideren. Op het ogenblik dat de Atlan tische bevelhebber zijn eerste in spectie in West-Duitsland maakt, zijn de technische besprekingen De volgende open brief heeft medegedeeld van de zijde va* de heer J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. gezonden aan „een terzake kun dig en bekwaam persoon", be kend bij de Haagse redacteur van het dagblad Trouw". „Ik ken u niet en toch moet ik, om Nederlands heil en goede trouw, van u enige opheldering vragen. In het dagblad „Trouw" van 12 Januari 1951 valt te lezen: „Onze Haagse redacteur ver nam van één terzake kundig en bekwaam persoon, dat op 9 Dec. 1950 in P. v. d. A.-kringen de bedoeling voorzat om de in houd van de P. v. d. A.-brief aan de regering ook aan Minis ter Rum en de Indonesische delegatie bekend te maken. Op Maandagavond d.a.v. bleek, dat de Indonesiërs van de inhoud van de bedoelde brief volledig op de hoogte waren. Gezien den aard der omstandigheden konden zij dit slechts weten van Socialistische zijde. Immers alleen de Socialisten en het Ka binet waren op de hoogte en men kan niet aannemen, dat de mededeling den Indonesiërs is aangaande de opstelling van Duitse troepen nog slechts in een beginstadium. Daarentegen is in Duitsland de discussie over be reidheid en wenselijkheid van zulk een opstelling min of meer op een dood punt gekomen, nadat zij in de brede massa van het volk tot een versterkte afkeer heeft geleid. Toen de Britse Hoge Com missaris onlangs de Duitsers hekelde voor een gebrek aan be reidwilligheid om de offers te brengen, die bij een bondgenoot schap behoren, heeft hij kennelijk ook daarop gedoeld. In de Duitse openbare mening schijnen deze woorden in dit opzicht niet vol ledig te zijn verstaan. Men vraagt zich af, of Eisenhowers kennis making met Duitse leiders ertoe zal kunnen bijdragen de Duitse bereidvaardigheid tot een mili taire prestatie te versterken. medegedeeld het Kabinet. Op deze grond moet onze Haagse redacteur dan ook zijr mededeling staande houden, ai weet hij niet, wie persoonlijk de overbrenger is geweest. Men zou nu verder kunnen vragen, wie de zegsman van onze Haag se redacteur is geweest. Het Is echter in strijd met een goed journalistiek gebruik om zulks mede te delen. De zegsman kan zich, indie* hij dat wenst, zelf aan de heer Van der Goes, aan de heer Rom- me of aan het publiek openba ren. Wij hebben geen vrijheid zulks te doen." Deze letterlijk overgenomen aanhaling is weliswaar lang, doch veelzeggend. Mijn thans: dringende vragen zü» 1. Kunt u de zedelijke es christelijke moed vinden de naam mede te delen, hetzij aan het Senioren-convent van de Tweede Kamer of aan de voorzitter va» de Tweede Kamer, of aan eee nader aan te wijzen ereraad? 2. Kunt u de zedelijke en chris telijke moed vinden aan een der onder punt 1 genoemde lichame» of personen datgene mede te delen, dat leiden kan tot volledige opheldering der zaken en de m» gelijkheid schept het hier door de journalist van „Trouw" ge signaleerde kwaad uit te snijden en de eventuele schuldlgefn) voor de toekomst onschadelijk te maken? 3. Zijt gij u bewust, dat uw door geen enkel bewijs gestaafde aantijging een blaam werpt op de leden van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer (de heer Van der Goes var Naters is reeds aan de beschuldi ging door de redactie van „Trouw" onttrokken), alsmede op de leden van het bestuur dier partij en wilt u mede helpen valse blaam weg te nemen en goede politieke zeden te handhaven?" door de regering is gedaan en dat van de zijde van de Commis sie naar zijn gevoelen het ook aldus is aanvaard. De heer Van Maarseveen. mi- ulster voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen: Wanneer een redelijk tegen voorstel zou worden gedaan, zal muonesie: m.s. ..i^angKoeass (23 Januari). Nieuw-Guinea: s.s. „Rotti" 129 Januari). Ned. Antillen: m.s. „Delft" (30 Januari). Suriname: s.s. „Cottica" (31 Januari). 2 Britse soldaten in de Russische sector van Berlijn gearresteerd. Zij werden in een door de Sowjets gecontroleerde gevangenis opge sloten, waaruit zij Woensdag j.l. werden ontslagen en overgegeven aan autoriteiten van het Britse leger in West-Berlijn. l_/t: VICUXg JVCU1 ■■BHHM vvuiuuu, of de positie van de regering niet is verzwakt door het ingrijpen van een Kamerlid in de onderhan delingen, maar dat wil hij laten rusten. Te half zes wordt de vergade ring gesloten. Communistische guerillastrij- ders zijn in het gebergte van So- baek, dat de natuurlijke bescher ming van Poesan vormt, tot actie overgegaan. Naar verluidt be treft het hier kennelijk Noord- Koreaanse troepen, die bij de op mars der V. N. in het vorige dat slechts die Chinese divisies, die hevig te lijden hebben gehad van geallieerde luchtaanvallen of zware verliezen hebben gele den in de slagen bij Hoengnam en Wondjoe, uit de voorste linies zijn teruggenomen. In het gebied van Soewon, en as: 5 regels 6ö 10 ct.; minimus*»- r nummer of AdKB t meer. 's namiddag» 2 «MA gelegen Tsjangjon. g van een aanval bi terbonden legers tea won blijft echter be- TG GEEFT ELINGE UITLEG- ig te Peking heeft de genwoordiger aldaar utleg gegeven van 1 van communistisch e voorstellen van de een staken van het irea, aldus is bekend ;he ambassadeur te alam Madhav Panik- een langdurig onder- de Chinese minister landse Zaken gehad- ding hiervan zou hü im hebben gezonden de Indische minister ie op zijn beurt zich :e regering in verbin ie Italiaanse Burge van Desenzano, eet et Gardanmeer is ont-t dat hij 5 gemeente- had aangemoedigd en aan een onwettige bezoek van generaal aan Italië gerichte. Wondjoe trekken de n hun troepen thaw en en samentrekking nmunistische troepen ijke frontsector schfj- boden te zijn van een isief. frontberichten blijkt, eiging door guerilla's ordt. Groepen guerü- worden achter de erbondenen samenge- ;t het doel de voor- irbindingslinie af te dkoreaanse politie en [den, dat 3000 guerö- de hoofdstraatweg jang en Andong zijn en en thans in Ooste- goprukken. srikaanse Huis van ;den heeft Vrijdag n aantal democraten einen ingediende re- •enomen, waarin Ctó- aller wordt gebrand- de werd met handop- enomen. Er werden kele tegenstemmen republikeinen hadden rklaard, dat de reso- t'am op een oorlogs- ,an China. l door het K.N.M.L geldig van Zaterdag- Zaterdagavond. ;n toe regen. i/olkt met plaatselijk of motregen, en la de opklaringen. Vrij it matige wind tus- est en Zuidwest. In istelijk deel van hét gere temperaturen, in deel van het land dering van tempera- 3 21 JANUARI. v-m. 0.48 1.23 2.03 2.13 n.m. 1.04 1-39 2.19 2-29 LG 22 JANUARI v.m. n.m 1. 27 1.45 2.02 2.17 2.42 2-57 252 3.07 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 21 8.37 17.06 14.50 8.12 22 8.36 17-08 16.02 8.47 23 8.34 17.10 17.19 9.12

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1