Een Belgische journalist in Korea De Economische positie van Nederland Incident aan de Berlijnse sectorgrens Dreigende stakingen in West-Duitsland Staakt het vuren door China verworpen INDRUKKEN VAN HET STRIJDTONEEL HOEST DONDERDAG 18 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1632. verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Sedert het front, dat nabij de 38ste breedtegraad was gevormd, ineengestort is, heerst in Zuid-Korea een „verwarde" toestand. Het is onmogelijk in gezag- hebbende kringen een duidelijke verklaring omtrent de voornemens van het V. N.-opperbevel te krijgen. Men beperkt zich er toe te zeggen, dat het mogelijk is stand te houden op „achtereenvolgende verdedi gingslinies" en hoopt aldus tot een evenwichtige toestand te geraken, wanneer de Amerikaanse strijd krachten tamelijk dicht bij Poesan zullen zijn gekomen om met man en macht het gebied rond deze stad te verdedigen. Dan zullen de Chinese verbin- dingslinies in zo'n mate zijn uitgetrokken, dat zij door het massaal optreden van de luchtmacht vrijwel onbruikbaar zullen zijn. Rust aan h«t Koreaanse front Inleiding van Prof. Tinbergen De jacht op de „Scone Stone Gisteren zijn 35 gewapende leden van het Sow jet- leger over de sectorgrens tussen de Franse en Sowjetrussische sectoren van N.-Berlijn getrokken, waarna zij zich op wacht stelden. De Franse bezettingstroepen zijn gealarmeerd. In October 1950 deden de Sowjetautoriteiten iets dergelijks, ook in N.-Berlijn. Doch de Sowjet-militai- ren verlieten toen na enige uren weer het terrein. Peking antwoordt de Verenigde Naties Woensdagavond is de tekst gepubliceerd van het antwoord, dat de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en-Lai, heeft gegeven op het voorstel der Verenigde Naties om het vuren in Korea te staken. Het antwoord betekent een verwerping. Nieuwe nota aan Peking? De tewerkstelling van gedemobiliseerde!» HELGOLAND OPHEFFING VAN DE ZWAARTEKRACHT? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Jan. 19 8 39 17.03 13.02 6-25 20 8.38 17.05 13.49 7.25 lYsekertog MJ Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJ Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 00 uertó Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum fl* advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. Tnwndlng advertenties tot 's namiddags 2 Anderzijds hebben de Chine-hij, zo hij ware gevallen, onmoge- zen, die over slechts weinig lijk opnieuw overeind had kunnen auto's beschikken, veel minder de grote weg nodig dan hun tegen standers en naarmate zij opruk ken treffen zij steeds meer Amerikaans materiaal aan, niet tegenstaande de reusachtige vemietging, waartoe terugtrek kende V.N.-strijdkraehten zijn overgegaan. Met het dagelijks rantsoen van een Amerikaanse soldaat kunnen vijf Chinezen worden gevoed. Tot dusver verlopen de af tochten van de troepen van generaal MacArthur geordend en zonder al te veel verliezen, want deze troepen kunnen snel ler achteruittrekken dan de Chinese infanterie kan oprukken. Wanneer men poogt de tegenover elkaar staande legers te schat ten, mag men niet uit het oog verliezen,dat een Chinese divi sie ongeveer 10.000 man p^erk is, terwijl de Amerikaanse divisie uit 17 a 20.000 man bestaat. Van die tienduizend Chinezen zijn er tenminste 9000 goed opgeleid en in de strijd gestaald, terwijl er van de 17.000 man van een Ame rikaanse divisie slechts 6.000 h 7.000 in de eerste linies vechten. Bi vendien zijn de Chinese een heden veel beweeglijker. Bij hun opmars worden zij steeds ver sterkt met guerillero's en vinden zij munitieopslagplaatsen, die door de Noordkoreanen bij hun terugtocht zijn achtergelaten. De Chinezen vermijden met zorg de wegen, die al te zeer aan de aan vallen van de luchtmacht zijn blootgesteld en sluipen langs de bergpaden of door de rijstvelden. In sommige gevallen vermengen zij zich met de onophoudelijk aan zwellende vluchtelinigstroom. De Amerikanen hebben er een afkeer van zich van hun vracht auto's en ander rijdend mate rieel te verwijderen. Zij zijn ook verplicht de weinig talrijke hoofdwegen te gebruiken. Men voelt, dat de mannen gebukt gaan onder een voortdurende on rust- In dit verband dient gezegd, dat het gebruik van de Chinezen van hun seinstelsel, van klaroe nen en fluitjes zeer op de zenu wen der tegenstanders werkt. Wanneer men zich 's nachts in afgelegen streek bevindt, die theoretisch op de tweede linie is gelegen en daar voortdurend, van voren en van achteren, klaroen geschal en schrille fluitjesklan ken te horen krijgt, die beant woord worden door andere fluit signalen, gepaard gaande met schoten, doemt terstond het spook der omsingeling op. De mannen zijn zo gevoelig voor dit psychologische wapen, dat de Amerikanen thans ook hun troe pen van klaroenen voorzien. De Chinese tactiek is onver anderlijk dezelfde. Zij steunt op het feit, dat de Amerikanen zich niet van de wegen plegen te ver wijderen. De Chinezen dringen tijdens de nacht en zelfs gedu rende de dag voort langs berg paden, die evenwijdig lopen mei de grote wegen en door de rijst velden, die zich op de berghellin gen uitstrekken. Zij blazen de wegen in de rug van de Amerikaanse eenheden op of werpen barricaden op, waarna zij zich in de buurt verschuilen, gewapend met handmitrailleurs, granaten en mortieren. De vluchtelingen. Als een der belangrijkste Chi nese offensieve wapens wordt beschouwd de stroom van Kore aanse vluchtelingen, die zij voor zich uit drijven. Deze mannen, vrouwen en kinderen vormen een soort van derde leger, dat ver spreid evolueert tussen beide fronten. Het is een ontzettend schouwspel te zien, hoe deze men sen, van alles beroofd, doel- en zinloos voorbijstrompelen- Zij dragen op hun rug een pak met wat rijst om toch iets te eten te hebben in een land waar letter lijk niets meer is. Sommige groe pen trekken naar het Zuiden, andere helbben de richting van het Noorden ingeslagen. Het is een heen en weer geloop zoals in een mierenhoop, die werd inge trapt. Ik zag een oude man met een zo zware last op de rug, dat komen. Zwijmelend alsof hij dronken was, zette hij zijn einde loze reis voort langs de rand van de weg, terwijl hij voortdurend met zijn last tegen de bomen aan stiet, zodat hij telkens bijna om viel. Toen ik een uur later langs dezelfde weg terugkwam, zag ik de man weer, maar nu lag de on gelukkige op zijn rug in een sloot langs de rijstvelden, met zijn bagage nog steeds bij zich. In het verlaten Soewon zag ik op een afstand een vijftiental verlaten en in lompen gehulde kinderen. Er woei een ijskoude wind. Sommigen huilden en poog den enige beschutting te vinden, maar vergeefs. Anderen vochten wanhopig om een Amerikaans rantsoen te bemachtigen, dat door een soldaat van een vracht wagen was geworpen. In het begin had ik de indruk, dat de Amerikanen te ruw tegen deze ellendigen optraden- Ik sprak daarover met een Ameri kaanse officier, die mij medenam naar een „check point" ergens achter het front. Tijdens het eerste halfuur verliep alles schijnbaar normaal. De vluchte lingen passeerden onverschillig en gelaten. De M.P.'s controleer den vluchtig de inhoud van hun bagage om ze vervolgens naar een bijstandscentrum te leiden. Tenslotte kwam een groepje van drie personen aan, bestaande uit een man, ongeveer 50 jaar oud, een ongeveer twaalfjarige jongen en een stokoude tandeloze vrouw. Zij stonden op het punt doorge laten te worden, toen een M.P- plots in het pak van de oude vrouw een hard voorwerp voelde. Zij werden terzijde gebracht en hun bagage werd aan 'n grondig onderzoek onderworpen. De uit slag van het onderzoek was als volgt: bij de man een volledige mortier, bij de vrouw dertig granaten en het kind had zo maar 20 kg munitie bij zich. Zij werden onder bewaking naar een afgesloten terrein gebracht, dat bewaakt werd door Koreaanse politie. Binnen de omheining zaten reeds 30 gevangenen, vrou wen en mannen, onbeweeglijk als Boedha's. Het Ned. Korea-detachement. Een grote moeilijkheid, waar tegenover de Verbonden legers der V. N. zich in Korea gesteld zien en waartegen overmacht van wapens, uitrusting en strijdlust niets kunnen doen, is het gebrek aan inlichtingen over bewegin gen van de vijand, aldus is de me ning van de bevelvoerende officier van het Nederlandse detachement Vrijwilligers in Ko rea, luitenant-kolonel Den Ouden. Kolonel Den Ouden voegde hier nog het volgende aan toe: „Wij vechten blindelings en we ten niet, waar de Noordkoreanen zich bevinden, terwijl zij altijd weten, waar wij zijn. Wij blijven nooit lang genoeg op één plaats om een geheime dienst te kunnen organiseren." De kolonel prees het gedrag van zijn manschappen in de 40 dagen, dat zij aan het front vertoeven, zeer- Hij klaag de echter veel over het weer. „Onze tegenstanders zijn niet alleen de Noordkoreanen, die beter vechten dan de Indonesiërs, doch ook het klimaat. In Indone sië behoefden wij alleen tegen de vijand te vechten. De Noord- Koreanen hébben evenals de Indonesiërs niet veel artillerie of mortieren, maar dit voordeel ging weer teloor doordat wij moesten trachten ons warm te houden." Kolonel Den Ouden had enige critiek op de tactiek der Verbon den legers. „Wij achten het be zwaarlijk om bij de strijd tegen guerillastrijders aan de hoofd wegen te blijven. Men moet hen in de heuvels te pakken zien te nemen zoals wij in Indonesië deden. De strijdkrachten der V. N. trachten hier volgens Europese methode oorlog te voe ren en dat komt hier eenvoudig niet van pas." Er heerst reeds sinds twee dagen rust aan de Koreaanse fronten. Patrouilles der Verbon denen speuren in het koude en mistige „niemandsland" vergeefs naar de vijand- Vliegende reuzenforten hebben 176 ton springstoffen uitgewor pen op Kaesong en Tsjongdjoe, twee belangrijke verkeerscentra in Noord-Korea. Straaljagers hebben kleine communistische groepen in de centrale frontsec tor aangevallen. In een vergadering van de Ne derlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft Prof, Dr. J. Tinbergen, directeur van het Centraal Plan-Bureau, gespro ken over de huidige economische situatie. In 1949 was het, al-dus spr., dui delijk geworden, dat ons land een behoorlijk eind op weg was naar hert economisch herstel- Het tekort op de betalingsba lans bedroeg ongeveer 300 mdl- lioen. De uitvoer was in vergelij king tot het voorafgaande jaar met 50 proc. gestegen en had voor een gedeelte de plaats ingenomen van de consumptie, die met 3 proc. was gedaald, juist de structuur-' wijziging die wij nodig hadden. Het resultaat van "49 was echter gunstig door de aanwezigheid van enkele factoren, op welker terug keer niet imag worden gerekend. Een goede oogsit bij ons naast droogte bij de buurlanden voerde onze agrarische export met 100 millioen omhoog en d-e eenzijdige liberalisatie van-, het Duitse ver keer gaf ons extra-baten van 140 itnillioen. Sinds 1949 hebben enige nieu we ontwikkelingen zich doen ge voelen: de devaluatie en de ge volgen van de Koreaanse crisis. Als een voorbeeld van de bere keningen van het Centraal Plan- Bureau achtte Prof- Tinbergen het belangwekkend iets te vermelden van de gevolgen van de devaluatie, die verwacht werden en deze te vergelijken met de werkelijke ge volgen. Berekend werd dat bij een loon- compensatie, die voor de helft zou plaats vinden, de stijging van de kosten van levensonderhoud 8 tot 10 procent zou bedragen. Voorts dat het saldo op de be talingsbalans, dat voor 1949 zon der gunstige factoren op 600 millioen werd geraamd, zich zou verhogen tot 900 millioen. Daar naast werd de verwachting uitge sproken dat tijdelijk gunstige gevolgen zouden optreden, die niet zouden blijven bestaan, ter wijl op de lange duur met een gunstiger export-ontwikkeling re koning werd gehouden. Thans is bekend, dat de stijging van de kosten van levensonder houd ongeveer 10 proc. bedroeg, voordat de tweede loonronde van 5 proc. zijn intrede deed. De ont wikkeling van de betalingsbalans in 1950 is inderdaad minder gun stig dan in 1949 en het handels balanstekort bedraagt op 't ogen blik ruim 2 milliard- Zowel de uitvoer als de invoer zijn echter na de Koreaanse crisis meer gestegen dan door het Plan- Bureau was voorzien. Deze crisis heeft aan de ene kant geleid tot een sterke prijs stijging en aan de andere kant tot verhoging van de deferasieuitgaven der Atlantische landen. De prijs stijging werkt in dubbel opzicht nadelig voor de Nederlandse beta lingsbalans: indien men reeds een tekort heeft, vergroot dit zich in evenredigheid met de prijsstijging' terwijl bovendien de invoerprijzen sterker zijn gestegen dan de uit- voerprijzen. Voor en na blijft het belang van een laag loon. en prijsniveau be staan. Het grote belang van een verder gaande productieverhoging blijkt! eveneens: ofschoon reeds veel nuttig werk is verricht door verschillende ondernemingen en bureau's, bestaat de indruk dat er nog steeds ruhnte is voor een ver dere verhoging van de producti viteit. Enkele ervaringen als mede het lage cijfer van Neder land in vergelijking tot het bui tenland bevestigen deze zienswij ze. De stijging in de tweede helft van 1950 is meegevallen, doch de noodzakelijke staging is nog aan merkelijk groter. Er moet zowel worden gedacht aam het vervan gen van ervaringstarieven door berekende tarieven waarbij som tijds een verhoging of opheffing van het loonplafond kan optreden, alsook ploegenarbeid en specia lisatie van ondernemingen. Ameri kaanse ondernemers menen her haaldelijk mogelijkheden tot ver hoging van efficiëntie zonder veel kasten bij onze bedrijven waar te nemen. Het drukken van productie- en verhandelingskosten blijft een nuttig terrein voor initiatieven van het bedrijfsleven en het stemt tot voldoening, dat verschillende be drijven reeds hebben blijk gege ven dit in te zien. Men kan door eigen initiatieven de noodzaak voor de Regering tot ingrijpen verkleinen. Ondanks dit alles is het echter volgens Prof. Tinbergen waar schijnlijk, dat ook de consumptie en de investeringen moeten worden aangepast aan de eisen, die de be talingsbalans stelt. Scotland Yard zou op het punt staan de daders van de diefstal van de Scone Stone uit de Aodij van Westminster te grijpen. De detectives, die zich met de zaak bezig houden en die op het ogenblik een onderzoek verrich ten, zouden in het 'bezit zijn van inlichtingen over de identiteit van de daders en hoe zij de diefsta! volbrachten. De politie zou thans trachten «ie laatste bewijzen bijeen te krijgen, die zij volgens d' Britse wetge ving behoeft om te kunnen over gaan tot de aanhouding van <ie schuldigen- Er wordt op gewezen dat er 4 personen in het spel zou den zijn. Men zal zich herinneren, dat er reeds daags na de diefstal ver moedens rustten op n man en een vrouw, die in een wagen voor de Abdij waren gezien. Scotland "Yard zou thans alle redenen heb ben te geloven dat bovengenoem de vrouw in werkelijkheid een vermomde man was, die de speur ders op een dwaalspoor wilde brengen. De Sowjetrussen kwamen om kwart voor twaalf uit een bomen- partij te voorschijn en bezetten een geheel landgoed, genaamd „Neuer Gutshof". Zij passeerden hierbij grensbor- den, die door de Oostduitse auto riteiten zijn opgested. Er waren op dat ogenblik geen Franse wacht posten of Duitse politiemannen ter plaatse. De Russen stuitten op geen te genstand. In October overschreden Russi sche militairen de Britse sector grens. Pas na een week onderhan delen en nadat de Britse legerlei ding pantserauto's en een bataljon infanterie te hulp had geroepen werd de status quo hersteld- De West-Berlijnse politie heeft de alarmtoestand afgekondigd en versterkingen gezonden naar het landgoed „Frohnau". De Neuer Gutshof" ligt aan Berlijn en de Berlijn omringende grens van de Franse sector van de Sowjet-zone. De Franse autoriteiten namen geen telefoongesprekken aan. De vrouw van de eigenaar, zei door de telefoon, dat na de be zetting een commissaris van de Oost-Duitse Volkspolitie was ge- komen, die zeide dat zij niets té vrezen had en dat er niets zou gebeuren. „Wij hebben slechts de zonegrens recht getrokken'. De eigenaar zelf en zijn zoon zijn met papieren uitgeweken. Franse troepen hebben na een uur de Zuidelijke begrenzing van het terrein afgezet- Volgens ooggetuigen zorgden de Franse soldaten er voor 'n zeke re afstand van de Sowjet-wacht ten te blijven „teneinde inciden ten te vermijden". Generaal-majoor Carolet, be velhebber van de Franse sector van Berlijn, was Woensdagavond bezig met het opstellen van een eis aan de leiders van het Sow- jetleger in Duisland, inhoudende een terugtrekken der Russische troepen, die Woensdagochtend een klein gedeelte van de Franse sector hebben bezet. Russische officieren wachtten Woensdagavond op Franse offi cieren, om besprekingen aan te vangen. Franse functionarissen in Berlijn hebben medegedeeld dat de besprekingen met de Russen Donderdag beginnen. Woensdagavond laat is de echt genoot van mevrouw Schleiter naai de hoeve teruggekeerd, omdat hjj zijn zestigjarige vrouw „niet alleen kon laten in een door Ras- sische soldaten omringde boerde rij". Zijn zoon bleef bp vrienden n West-Berlijn. Hij verklaarde, dat de Russen de woning van zga ouders waren binnengegaan en ct een wachtlokaal hadden ingericht. Duitse arbeiders konden de hoeve verlaten. De Franse autoritei tee hadden hem gezegd, dat zij pantser wagens zouden willen gebruik-ett, doch niet op het ogenblik. Een Duitse fotograaf, die eea foto had gemaakt van de hoeve werd door een Russische schild wacht met een revolver bedreigd. De schildwacht nam de film ix> be slag. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt DOOS 4) Communistisch China verwerpt de voorstellen om 'het vuren te staken, eist het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Ko rea en zegt, dat de oplossing der binnenlandse geschillen van Ko rea moet worden overgelaten aan het Koreaanse volk. Tjoe en-Lai zegt in zijn ant woord, dat de voorstellen uit sluitend ten doel hebben de Ame rikaanse troepen in Korea een adempauze te verschaffen. Hij verklaarde dat Peking slechts tot onderhandelen bereid is, indien de Amerikaanse troepen uit For mosa en de Amerikaanse oor logsschepen uit Straat Formosa worden teruggetrokken. De Chinese minister zegt ver der, dat de voorstellen voor een Kanselier Adenauer heeft beslo ten een nieuwe poging te doen om de dreigende staking van drie kwart millioen arbeiders in de staalfabrieken en kolenmijnen te voorkomen. Hij zal deze week afzonderlijke besprekingen voeren met onderne mers en vakbondleiders teeneinde te trachten een basis te vinden voor hervatting der afgebroken onder h andelln gen In Regeringskringen uit zich men nog altijd optimistisch over de kans, dat het zal gelukken als nog een regeling tot stand te brengen. De door Minister Erhard aan de voorzitter van <i!e vakvereniging der staatarbeideris gezonden mede deling, waarin hij afstand neemt van de hem boegeschreven bedoe ling de medezeggenschap der ar beiders te verminderen, zodra de 24 nog door de Geallieerden ge controleerde bedrijven onder Duit se controle worden geplaatst^ heeft de etaikingslust niet ver minderd. De vakbonden eisen van Regeringszijde een bindende ver klaring over de invoering van de medezeggenschap in de gehele ko len- en staalindustrie. De sociale commissies van de Christelijke partij die reeds eerder een poging hebben gedaan ocm de Christelijke arbeiders van de sta king af te houden, hebben in een nieuwe bijeenkomst de over tuiging uitgesproken, dat de sta king als een politiek machtsmiddel ten behoeve der Soc. Dem, partij wordt gebruikt. Naar de mening der commissie .dtaat achter de stakingsijver de toeleg der Soc. Dem. partij, om door sociale onrust kracht bij te zetten aan de door Schumacher gestelde eis tot het houden van nieuwe verkiezingen. De Britse controle-commissie is niet voornemens in te grijpen in de dreigende staking. De Britse autoriteiten volgen de ontwikkeling met zorg en zullen zich wellicht genoodzaakt zien de toestand met de West-Duitse Re gering te bespreken indien van Duitse zijde geen oplossing voor het geschil wordt gevonden. De voorbereiding der staking' gaat onverzwakt voort en de fe deratie van vakverenigingen heeft bekendgemaakt, dat. haar finan ciële middelen voor een staking van verscheidene weken toerei kend zijn. Het totale vermogen der federatie wordt op 400 mip lioen mark geschat, die echter slleehts ten dele aan de twee vak bonden behoren. Indien de vak bonden hun toezegging nakomen aan stakers het volledige uurloon te betalen, zouden zij daarvoor wekelijks 25 millioen mark be schikbaar moeten hebben- De mijnwerkers zullen deze week stemmen over de vraag, of zij uit solidariteit eveneens zullen staken. Er wordt niet aan getwij feld, dat zij zich daartoe bereid zullen verklaren. De ontslaglijsten in de staalfa brieken zijn op vele plaatsen in het Ruhrgebied door meer dan 90 procent van het personeel gete kend. Het aantal arbeiders, dat eventueel aan de staking zal deel nemen, wiordt geschat op 230.000 metaalwerkers en 570.000 mijn werkers. Voorts overweegt ook het tramwegpersoneel een actie om de stakers te steunen. staakt-het-vuren in Korea zijn opgesteld, zonder dat vertegen woordigers van het communisti sche China aan de besprekingen hebben deelgenomen. Het kardi nale punt van deze voorstellen is nog steeds dat de betrokken mo gendheden eerst na een staakt- het-vuren zullen gaan onderhan delen. Verder wordt wel gesproken over de z.g. „bestaande interna tionale verplichtingen", doch er wordt niet duidelijk aangegeven, dat hiermede de verklaringen van Cairo en Potsdam worden bedoeld. Deze vaagheid zou zeer gunstig zijn voor het welslagen van pogingen der Verenigde Sta ten om hun in aanvalspositie op gestelde strijdkrachten in Korea, Formosa en andere gebieden van het Verre Oosten te handhaven. Daarom zijn de ons door de Ver enigde Naties toegezonden voor stellen slechts gunstig voor de Verenigde Staten, die hun aan vallen kunnen blijven uitvoeren en er zelfs uitbreiding aan kun nen geven. Zij kunnen niet lei den tot een werkelijke vrede, al dus de Chinese communistische minister van Buitenlandse Za ken in zijn antwoordnota. Het Chinese antwoord, waar van de tekst is gepubliceerd door 't Chinese communistische pers bureau „Nieuw China", werd door minister Tsjoe en-Lai ge zonden aan de voorzitter van de politieke commissie der Verenig de Naties, die de voorstellen voor een staakt-het-vuren in Korea goedkeurde en bepaalde dat ze aan de regering te Peking zouden worden toegezonden. Tsjoe en-Lai verklaart voorts dat aan de onderhandelingen moet worden deelgenomen door de vol gende zeven landen: de Chinese Volksrepubliek, de Sowjet-Unie, het Verenigd Koninkrijk, de Ver enigde Staten, Frankrijk, India en Egypte. Op een te houden zeven- mogendheden-conferentie zou de wettelijke status van de Chinese Volksrepubliek moeten worden vastgesteld. De zeven-mogendhe- den-conferentie zou in China moe ten worden gehouden. Uit goede bron te New Delhi wordt vernomen, dat de Regering van India, na de antwoordnota uit Beking inzake het vijfpunten-pian der Ver. Na tied voor een staakt ihet vuren in Korea te hebben ont vangen, de Ghinese communis tische Regering door tussenkomst van haar Ambassadeur in China een nieuwe nota heeft doen t'oe-j komen, waarin de Chinese Rege ring op vriendschappelijke wijze de raad wordt gegeven het voor stel der Ver. Naties te aanvaar den in het belang van de wereld vrede. Dit bericht is van officiële zijde bevestigd nodh ontkend. Van de Nationale Demobilisatie- Raad te Den Haag vernemen wjj, dat de tewerkstelling van de_ge- demobiliseerden uit Indonesië te. 1950 gunstig verliep. Was het restant ingeschreven werkzoekenden bij de gewester lijke arbeidisbureaux aan het be gin van het jaar nog 3567, op 31 Dec. j.l. bedroeg dit, nadat in de loop van dat jaar ruim 74.000 mi litairen waren gedemobiliseerd^ nog slelchts 2817. Hiervan waren 2577 volledig werkloos. Behalve deze 2577 moseten sn 1951 nog de volgende groepen het arbeidsproces worden opgeno men: 2492 Gedemobiliseerden, die thant in de Rijtewerikplaatsen worder geschoold, ca. 3500 militairen, die reeds in Nederland zijn terugge keerd, doch nog niet zijn gedemo biliseerd. Hieronder is ook een aantal zieken. Voorts ca. 4000 man, die op 1 Jan. j.l. nog varende of in Indo nesië waren. Totaal dus rond 12.500 man- Van de twee laatst genoemde groepen heeft echter 'n groot gedeelte nog aanspraak op terugkeer bij de oude werkgever. Prins Hubertus hééft pp eet door ongeveer 1000 personen be zochte bijeenkomst' te Bremerha- ven opgewekt tot het organiseren van een nieuwe invasie" op Hel goland, indien de Geallieerden niet onmdddelijk met Ihet bombarderen van dit eiland ophouden. Deze „invasie" zou moeten ge schieden in het kader van „een Europese mobilisatie van passief verzet, aldus de Prins. Vissers van Bremerhaven hebben na de bijeenkomst beloofd hun boten ter beschikking te stellen. Over niet al te lange tijd zal de mens door muren heen kunnen lopen en zal de zwaartekracht „op eenvoudige wijze" worden op geheven, zo heeft de natuurkun dige Dr Glazewski in een lezing te Newton Abbot (Devonshire) verklaard. Door opheffing van de zwaartekracht zal men iemand zonder meer van Europa naar Amerika kunnen „overplaatsen." Dr Glazewski heeft een toestel uitgevonden, waarmee hij, naar zijn zeggen, de diagnose kan stel len van ziekten, doordat het de verschillende golven registreert, die het lichaam uitzendt en waar mee de sexe van ongeboren kin deren kan worden vastgesteld. medegedeeld door het K.NMX te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkëie verspreid optredende regenbuien. Krachtige tot matige wind tusseL West en Zuid-West. Zacht voor de tijd van het jaar. VRIJDAG 19 JANUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v-m. IUB- 11.21 1L25 11.56 0.36 12.40 0.46 12.5P ZON- EN MAANSTANDEN- ZON MAAN op onder op onder

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1