TERNEUZEN IN 1950 UIT DE PROVINCIE imr*£hchtpupm Jkr Van der Goes van Naters treedt a! als fractievoorzitter ABDUSIROOI Bij Griep en Kou helpt DAMP0 trouw TWEEDE KAMER 'i Advertentie. Nieuwjaarsrede van Burgemeester Tellegen TERNEUZEN. AXEL VLISSINGEN. AGENDA Binnenlands Nieuws Het verlaten Eiland IK de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter mededeling gedaan van het volgende schrij ven van Jhr. Mr. Van der Goes van Naters: „Er is om mijn per soon als fractieleider enig ru moer ontstaan in verband met se®, interview, dat ik op 3 Jan. tijdens het recès aan de pers heb verleend en (la lk> omdat het mjjn opvattingen niet zuiver weergaf, na mijn terugkomst heb moeten rectificeren. Om de persoon van een frac tieleider mag geen rumoer ont staan. Dit schaadt het morele $esag, waarmee hij in een parle mentaire democratie in en bui ten de Kamer behoort te zfln bekleed. Ik heb hieruit de con sequentie getrokken en treed te rug ais voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Party van de Arbeid". Het A.N.P. tekent hierbij het volgende aan: „De woorden van Jhr. Van der Gees omdat het mijn opvattingen niet zuiver weergaf" kunnen niet betekenen, iat het A. N. P. de ter publicatie door Jhr. Van der Goes gespro ken woorden niet juist waren weergegeven. Hiervoor zij ver wezen naar de verklaring van Jhr. Van der Goes via het A.N.P. waarin deze gezegd heeft, dat „de redacteuren geen schuld treft" en dat hij zelf „oorzaak is geweest van het gerezen misver stand". BEGROTING VAN BUITEN LANDSE ZAKEN. op het departement een politieke figuur te zijn, die leiding geeft. Verwijzende naar de maatre gelen, die in Amerika zjjn geno men, vraagt spr., waarom in Europa, dat honderdmaal meer bedreigd wordt, niets van die ^ard geschiedt. Waarom doen we in ons land alsof er niets aan de hand is? De Chinese agressie op Korea staat vast, zo betoogt spr. en hij vraagt of de gebeurtenissen op Korea niet zouden zijn geschied als China erkend was en toege laten tot de V. N. Voor de V. N. s democratie geen criterium, mders zou Rusland niet zijn toe gelaten. Macht is ook geen crite- ium. Het ware gewenst, dat er een criterium was. Voor spr. staat het vast, dat le oorlog niet komt als Rusland veet, dat die tot een catastrophe voor de in Rusland heersende tlasse zou leiden. Daarom is be- vsjpening nodig. Het is mogelijk, dat Rusland ■>n China hun agressie zullen op geven, als onze krachtontwikke- ing snel zal blijken te zijn. Van het antwoord op de vraag of ge borgd zal worden voor grotere krachtsinspanning zal het afhan gen, of sprekers fractie het be leid der regering kan steunen. De heer Serrarens (K.V.P.) dringt er op aan ten aanzien van de opbouw van Europa tot em- tig werk te komen. Alleen via Straatsburg zal men tot nitegra- tie kunnen komen. Benelux moet z.i. het voorbeeld Acht van de tien mannen n vrouwen boven de veertig iijn vatbaar voor Rheumat'sche leden der vereniging een geluk kig 1951 toe te wensen en de voorzitter een spoedig herstel. De verdere gewone plichtple gingen verliepen normaliter en pijnen. Dat komt omdat, als de secretaris, de heer A. P. Es ule eerste jeugd achter de rug selbrugge moest voor ditmaal s, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlij ke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naar mate die nu weer op gang ko men, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slo pende werk te doen. Rheumati- sche pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede hu meur; op de duur zit ge Uzeif en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste da gelijkse gewoonte. blijven of worden voor de sa menwerking in Europa. Spr. stelt het communisme ver antwoordelijk voor de oorlogs psychose. Om half zes schorst de voor zitter de vergadering. UITNODIGING VAN HET BRITSE LAGERHUIS. De voorzitter der Tweede Ka mer heeft bij de aanvang der vergadering mededeling gedaan van een uitnodiging van het Britse Lagerhuis voor een bezoek van 7 tot 14 Februari van een delegatie van zeven leden van Eerste en Tweede Kamer aan Engeland, waar de delegatie gast van het Britse parlement zal zijn. Over de samenstelling der de legatie zal de voorzitter later een voorstel doen. De Kamer maakte daarna een aaavang met de behandeling van ie begroting 1951 van het depar tment van Buitenlandse Zaken. Hierbij is tevens aan de orde gesteld het verslag nopens het tweede gedeelte van de zitting van de Raad van Europa, welke «am 18 tot 24 November j.l. te Straatsburg is gehouden. Se heer Schmal (C.H.) acht veelvuldig contact tussen minis ter en Kamer gewenst. Spr. geeft te kennen, dat waar dering voor de omvangrijke ar- ïeid van de bewindsman bij hem allerminst ontbreekt. Met betrekking tot de V. N. behoort men een grote mate van reserve in acht te nemen. Sii hoopt, dat wat ten aanzien /an de Benelux gaande is, spoe dig zijn beslag zal krijgen. Spanje is z.i. geen heilstaat raar de Protestanten. Er is daar aeu en ander gaande, dat reden geeft tot grote ongerustheid. Herstel der diplomatieke be trekkingen met Spanje of er kenning betekenen geen liefdes verklaring; dat is tenslotte maar formaliteit. Mei Klompé (K.V.P.) vraagt, welke bijdrage ons land aan de internationale gemeenschap kan geven. In de huidige situatie is het de vraag of ons land zich primair moet oriënteren op de Angelsak sische volkeren of op het conti- •ent en spr. acht het een gevaar, lat de regering aarzelt in haar ïeiize. Ons volk heeft er behoefte aan te vernemen hoe groot het ge vaar is, waarin we ons bevin gen; ons volk is nuchter en zal ziefa er beter bjj bevinden, wan ner het op de hoogte is. Mej. Klompé is van oordeel, dat ons land zich primair op het continent moet oriënteren, al er kent zij, dat men daarbij enig risico loopt. Continentale samen werking, gevolgd door een sterke band met Engeland en de Scan dinavische landen, zal leiden tot een samenwerking, die goede vruchten zal afwerpen. Het conflict op Korea bespre kend, brengt spr. hulde aan de jongens, die daar bij de troepen der V. N. vechten. De heer Korthals (V.V.D.) stelt de vraag of de Westerse wereld ia het afgelopen jaar haar positie heeft kunnen versterken en of we in staat zijn geweest de posi tie van ons eigen land te ver stevigen. Er is z.i. twijfel gerezen over de vraag, of bij de uitvoering der asite van de V. N. in Korea de jriste politiek is gevolgd en of act geschil met China in het sta dium had moeten komen, waar te het is geraakt. Het is de vraag, of andere sta ten dan de Verenigde Staten in- rined hébben kunnen uitoefenen «p het optreden van McArthur, Spr. gaat accoord met het be leid der regering met betrekking iöt de erkenning van de Chinese volksregering. In het zenden van een gezant naar Spanje ziet hij een nood zakelijkheid, waaraan niet is te ontkomen. Ten aanzien van de benoeming van generaal Elsenhower tot op perbevelhebber der Noord-At- ihnüschc defensie zegt hij o.a., iat met deze benoeming nog niet ia opgelost het probleem van de Manschappen en het materieel, Üe tegen een agressor zullen worden ingezet. "Over de noodzakelijkheid van Duitse herbewapening bestaat geen verschil van opvatting meer tassen de minister en de Kamer. De verantwoordelijke staatslie den behoren te beseffen, dat er au haast gemaakt moet worden met deze aangelegenheid. De heer De Kadt (Arb.) meent, iat er alle reden is om de be windsman met welwillendheid tegemoet te treden. In verband met het feit, dat dfe minister vaak afwezig is, be hoort er naar sprekers oordeel Aanbesteding bouw Prot. Ziekenhuis. Naar wij vernemen zal de aan besteding van de bouw van het nieuwe Protestants Ziekenhuis alhier plaats vinden op Woensdag 7 Februari a.s. Paarden op hol. Omstreeks kwart voor 12 sloe gen twee paarden, van de land bouwer De B., die bespannen wa ren voor een vierwielige platte wagen, door onbekende oorzaak plotseling in de Axelsestraat op hol. De talrijke wandelaars zoch ten in allerijl een veilige schuil plaats. Toen de wagen tegen een boom vóór de Ambachtsschool botste, brak het tuig en renden de losgeslagen paarden de Tuin straat naar de Emmalaan in, waar zij konden worden gegre- pen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de materiële scha de bleef beperkt tot de wagen en de ontzette boom. Geslaagd. Aan de Pointschool slaagde voor het examen kantoorsteno graaf 2e klasse, mej. A. Leunis te Terneuzen. Amerika- filmavond. De eerste van de vier door de Politie-Sportvereniging te hou den „Amerika-filmavonden", die Maandag plaats vond, is 'n groot succes geworden, zowel wat de vertoonde films als wat de be langstelling betreft. De ruime zaal van het R. K. Parochiehuis, dat aan ruim 300 personen plaats biedt, was tot de laatste stoel bezet, toen om 8 uur de filmvertoning aanving. Van de vele films waren voor al die van de staat Maine en de Amerikaanse jeugd zeer inte ressant. De mooiste film, n.l. een kleurenfilm over het bosbeheer, •erd tot het laatst bewaard. Daarin maakten de aanwezi gen kennis met de grote ver scheidenheid en schoonheid van de natuur in de nieuwe wereld. Doch ook van dichter bij huis van Terneuzen zelf, was er een heel bijzondere film. Men zag o.m. dp het doek de Harmonie (in kleuren), de voetbalwedstrijd M.V-V.Heerenveen en de Ron de van Terneuzen. Dit was daarom zo aardig, om dat verscheiden aanwezigen zich zelf op de rolprent zagen. De P.S.V. legde met de organi ook de volgende maal een spe ciale Neuzenfilm worden ver toond n.l. de onthulling van het monument aan de Westsluis, en al hetgeen daaromheen gebeur de. Daarbij denken we o.m. aan het bezoek van de Koninklijke Militaire Kapel, op zichzelf reeds een kleurenschouwspel om niet te vergeten. Deze tweede avond wordt in Februari gehouden. Gemeentelijke Badinrichting. Het bezoek aan de gemeente lijke badinrichting was ook in de maand December 1950 zeer be vredigend te noemen. In totaal werd de inrichting door 3437 personen bezocht, tegen 3171 in de vorige maand. Het afgelopen jaar leverde een totaal van 40.219 bezoekers tegen 41.456 in 1949 De Mattheus Passion in Axel. Naar wij uit bevoegde bron ver nemen, zal op Zaterdag 24 Maart te Axel een uitvoering worden ge geven van de beroemde Mattheus- pasision van Johann Sebastian Bach. Dit evenement op muziekgebied zal dan voor de eerste maal te Axel worden opgevoerd. De Mattheus Passion werd voor het eerst opgevoerd in 1729. Van de oorspronkelijke partituur is nimmer iets gevonden. Het huidig kar akter, dus de muziek," zoals wij ze kennen dateert van omstreeks 1744. Het is een tweeledig stuk ■met een pover jaarverslag over 1950 volstaan, daar V. V. V. in dit jaar geen bijzondere activi teit had ontplooid, maar door het initiatief van andere vereni gingen tot werkeloosheid ge doemd was geweest. Toch werden bijzondere feiten gememoreerd die in verband met het Vreemdelingenbezoek van belang voor Axel waren ge weest- De minder goede gezond heid van de voorzitter droeg ook bij tot geringe beweging van V. V. V. naar buiten. De Axelse Boerenkamer, mocht zich zelfs verheugen in een bezoek van Engelsen en Amerikanen. Zodoende beperkte het verslag zich ook louter tot de vermel ding van ontvangsten van subsi dies en contributie's in totaal 362,11, terwijl de uitgaven 141,39 beliepen en er alzo een goed slot van 220,72 kon wor den genoteerd. Het bezit van de vereniging vertegenwoordigt een waarde van ruim 1300. In de kascommissie voor 1951 benoemde de wnd. voorzitter e heren M. IJsebaert en J. de Co- ninck- Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan zal van 11 tot 18 Augustus door V. V- V- een Feest- week worden georganiseerd met als inzet een grote internationale voetbalwedstrijd; op 15 Aug. een poppen- en oudheidkundige ten toonstelling. De belangrijkste dagen in deze week zullen met buitengewone concerten worden besloten en de sluitingsdag bovendien met een vuurwerk. Omtrent de Feestavond op 6 Februari te verzorgen door een Haarlems Revue en Cabaret-en semble werden door de wnd- voorzitter nog definitieve mede delingen gedaan. T.o.v. het jubilé van het Dage lijks Bestuur dat samenvalt met het zilveren jubileum van V. V. V- hadden nog besprekingen plaats van semi-vertrouwelijke aard. Dit driemanschap stelt n.l. geen prijs op enig stoffelijk hul deblijk, maar moet niettemin op die jubileum-avond in de bloeme tjes- De vergadering droeg een ge moedelijk en prettig karakter. 40-jarig jubileum. Gisterenmiddag had ten Post kantore alhier een eenvoudige receptie plaats ter huldiging van de heer J. M. van der Wiele in verband met zijn 40-jarig jubilé als besteller bij de P. T. T- Door de heer M. J. Poissonnier werd de jubilaris, die momenteel de langdurigste staat van dienst heeft in Zeeuws-Vlaanderen, ge huldigd en hem een gouden ster uitgereikt, aan dit jubileum ver bonden. De heer W. van Vessem sprak de jubilaris toe als plaatsvervan gend directeur terwijl de heer J. S- J. Wijna een kameraad schappelijk woord sprak namens de bestellers. Aan de heer Van der Wiele werd behalve een fraaie oorkon de een enveloppe met inhoud overhandigd- De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde en bleek daarbij zichtbaar ontroerd. Aanvaring op de Schelde. Gistermorgen is op de Schelde bij de Schaar van Walsoorden het Finse s.s. „Gustaf",. 399 br. met acht koralen in elk deel, zes regiSter ton, op weg naar Ant- aria's in bet eerste en negen in het tweede deel. Voor de uitvoe ring behoeft men minstens twee vierstemmige koren en 2 orkes ten (bestaande uit o.a. strijkers, fluiten en hobo's). Het is dus niet te verwonderen, dat een kleine 120 medewerkerii- den benodigd zijn voor de uitvoe ring van dit meesterwerk. Onder leiding van dirigent Piet van Eg- mond komt deze Mattheus Pas sion nu naar Axel. Geheel muziek- minnend Zeeuws-Vlaanderen zal deze gelegenheid met beide han den grijpen Jaarvergadering V. V. V. Gisterenavond vergaderde de Axelse Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer ten huize van de heer F. C. Verstrae- ten. (Hotel „De Graanbeurs-) Door ongesteldheid van de voorzitter werd de vergadering satie van deze fümavond1 welke dT^J<£ Lf in°° Naar we vmnamen Tal1Damme die begon met de werpen, in aanvaring gekomen met de Engelse tanker „Scottish Heathe", groot 7000 bruto reg. ton, dat van Antwerpen op weg naar New-Castie was. De Engel se tanker ligt nu op de rede van Vlissingen met een scheur jn twee platen en zal door de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" gerepareerd worden. De „Gustaf" kwam van Finland en heeft zijn tocht naar Antwerpen kunnen voortzetten. De Een-mansduikboot onderzocht. Onder toezicht van de recherche heeft men een onderzoek inge steld in de Duitse eenmans-duik boot, die enige tijd geleden te Vlissingen is aangebracht. Men trof er een geraamte, alsmede een trui, een riem met een in tweeën gevouwen, verroeste en gebroken verrekijker en een re volver. Terwijl normaal onder dit soort duikboten zich twee torpe do's bevinden, zat onder deze slechts een torpedo. Op de plaats van de andere was, blijkbaar door gebrek aan torpedo's, een bom aangebracht. (Vervolg.) Uitkering krachtens de Armenwet. Tweemaal werden de normen voor het bepalen van de uitkering verhoogd. Thans bedragen deze: man en vrouw, resp. eerste twee gezinsleden 20,per week plus huur; gezinsledentoeslag ƒ2,80 per persoonkolentoeslag 2,50 per week gedurende 26 weken; alleen staanden 13,50 per week plu huur; kostgangers 14,50 per week. De premie voor de Zieken fondsen wordt voor tweederde ge deelte vergoed. Uiteraard zijn deze normen slechts richtlijnen en wor den de uitkeringen individueel vastgesteld naar de omstandighe den van het zorggeval. Het gemid deld aantal uitkering-genietenden bedroeg 65. Voor tewerkstelling kwamen dit jaar 5 personen in aan merking. Uitgekeerd werd: Onderstand 30.000, Extra voeding 1.100, Brandstoffentoeslag 3.300, Kleding 2.000, Met de Kerstdagen werd een ex tra uitkering verstrekt ten bedra ge van 25 van de uitkering met een minimum van 5,voor echt paren en 3,— voor alleenstaan den en kostgangers. De tewerkgestelden ontvingen aan loon 2.500,—. Er werden dit jaar 31 personen geheel of gedeeltelijk voor reke ning van de dienst verpleegd in diverse inrichtingen. Ziekenhuis- en Sanatorium- verpleging. Hoewel het totaal aantal geval len lager is, stegen de uitgaven be langrijk, hetgeen vooial wordt ver oorzaakt door de sanatoriumver- pleging. Vijf personen werden mede of geheel voor rekening van de dienst in een ziekenhuis, 14 in een sanatorium verpleegd. De uit gaven bedroegen 20.000, dus bijna het dubbele van het vorige jaar. Geneesmiddelen e.d. Ten behoeve van 2 patiënten werd 315,uitgegeven voor ge neesmiddelen, terwijl 237,- be steed werd voor het verschaffen van kunstledematen, brillen, enz. Krankzinnigen verpleging. Wederom stegen de uitgaven ver bonden aan de verpleging van krankzinnigen. Negen nieuwe ge vallen deden zich voor. In totaal vielen 26 personen onder deze zorg waarvoor 30.336,werd uitge geven. Verhaal. In 44 gevallen kon de gehele of gedeeltelijke onderstand worden verhaald, waarbij 86 onderhouds plichtigen waren betrokken. In 2 gevallen was het noodzakelijk de hulp van de Kantonrechter in te roepen om het gewenste resultaat te bereiken. Dit betrof 4 onder houdsplichtigen. In 4 gevallen werd tot betekening van de beschikking overgegaan. Ook dit jaar werd weei door overlijden het bedrag van het verhaal gunstig beïnvloed, doordat verzilvering van crediet- hypotheken mogelijk werd. Het verhaal op onderhoudsplichtigen loopt echter door de stijging van de kosten voor levensonderhoud terug. Dit jaar werd ƒ5.500 verhaald. Gezinszorg. Ook op dit gebied nog steeds gro- 1 te moeilijkheden. Veel meer hulp vragende gevallen dan hulpkrach ten. Zelfs in dringende noodgeval len was het niet mogelijk bijstand te verlenen. Vandaar dat wordt voorgesteld een gezinsverzorgster bij de dienst aan te stellen. Krachtens de Overbruggings regeling werden 7385 daguitkerin gen verstrekt tot een totaal bedrag van 27.000.—. Bovendien werden 251 weekuitkeringen volgens de Sociale Bijstandsregeling verstrekt, waarmee een bedrag van 5.300, was gemoeid. Wegens vorstverlet werd 4.000,uitbetaald en aan 40 gedemobiliseerde militairen t' 2.150.In totaal derhalve 38.450, Gem. Werkvoorzienin Twee objecten werden in uitvoe ring genomen, n.l. het onkruidvrij maken en houden van de nieuwe sportvelden en het inrichten van een speelterrein aan de Korte- Zes personen werden tewerkge steld. Verloond bedrag 500') sedert 24 Juli 1950. Met de des betreffende commissie zal nader contact worden opgenomen voor uitbreiding van het aantal objec ten. Maatschappelijk werk. Voor de eerste maal kan over een geheel jaar een overzicht wor den gegeven. De maatschappelijke werkster legde 1342 bezoeken af en wel normale huisbezoeken bezoeken aan instanties, dok toren, werkgevers en hoof den van scholen maandelijks worden gemid deld 15 personen bezocht waar regelmatige controle wenselijk is ouders in goede aarde. Er werd nog al eens opgemerkt, dat het „hun" zaak was. Dat zij „hun" zaak dan tot schade en schande van hun kind ernstig hadden ver waarloosd, was hen moeilijk aan het verstand te brengen. Diverse malen werden gevallen doorge geven aan het Bureau tot bestrij ding van de Geslachtsziekte. Het aantal gevallen van geslachtsziekte is schrikbarend groot. Dancings werden geregeld be zocht en controle werd uitge oefend op de leeftijd van de aan wezigen. Dit gaf zelfs aanleiding tot het verstrekken van een lijst met namen van personen, die hoe wel beneden de vereiste minimum leeftijd, regelmatig werden gesig naleerd. Vooral met de Ambtenaar der Kinderwetten en de Secretaris vai de Voogdijraad te Middelburg :s een nauw contact. Met de gemeentepolitie is even eens regelmatig contact. Op alle mogelijke manieree wordt getracht bestaande misstan den op te heffen. Met medewer king van de wijkzusters worden zij. die door omstandigheden niet in staat zijn hun lichamelijke reinheid voldoende te verzorgen, in de ge legenheid gesteld een douchebad te nemen. In de Landbouwhuishoudschool werd een speciale cursus in naaiei gegeven, welke op ons initiatief tot stand werd gebracht en waaraan 12 vrouwen hebben deelgenomen in het kader van de Huishoudelijke Voorlichting; 3 van deze vrouwe hebben een vervolgcursus gevolg l. Bibliotheekwezen. Op initiatief van de Dienst voor Maatsch. Zorg werd overgegaan tot de samenbundeling van de twee niet meer in gebruik zijnde biblio theken van het Nut en van ,ie Vereniging Volksbibliotheek. De hieruit voortgekomen stichting is bezig de nieuwe bibliotheek :o spoedig mogelijk te openen. Van de door de Dienst van Ge meentewerken uitgevoerde werken Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Met voorbedach ten rade". Zaal ..'s Lands Welva ren", 7-30 uur: Propaganda- avond Ver. voor Maats. Werk op Hum. Grondslag. Hotel „Des Pays Bas", 8 uur: Oprlchtingsverg. Tafel tennisclub. Café 't Scheepje, 7 uur: Jaarvergadering Duivenver „De Eendracht". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „De Prinses en de Pi- MORGEN: TERNEUZEN: Ger. Kerk, 8 uur: Chr. Winterlezing. A.XEL: 5 uur: Aanbesteding bouwen Woonhuis met maga- zijm. mogen de volgende naar voren worden gebracht: Straten en wegen. Herlegd en verbeterd werden o.a. de volgende straten te Terneu zen: Grenulaan, N. J. Hartestraat, Mart. Eijkestraat, Achterom. De trottoirs aan de Van Steen- bergenlaan, Steenkamplaan, Axel sestraat vanaf Leliestraat tot Dok- weg werden herlegd. Aan de Kerk hoflaan is een trottoir gelegd. Sluiskil: aanleggen en wijzigen van de trottoirs aan Merelstraat en Zwaluwstraat. De Nieuwe Kerkstraat en Bovenweg werden bijgewerkt en voorzien van een laagje split. Plantsoendienst. De aanleg van de plantsoenen hield gelijke tred met het gereed komen van de woningen. O.a. wer den beplantingen aangelegd in de Noord- en Zeven Triniteitspolder. Met het aanbrengen van beplan tingen te Sluiskil, o.a. Lijsterplein, langs Oostkade, aan de Kanaalweg Noordzijde en langs de Nieuwe Kerkstraat is reeds een begin ge maakt, zodat ook het aanzien daar ter plaatse in de loop der jaren zal verfraaien. Een tweetal speelplaat sen van beperkte omvang werden aangelegd in Noord- en Zeventrlni- teitspolder. Aan de Scheldekade werden 4 banken bijgeplaatst, welke gedurende de zomermaanden in een grote behoefte voorzien. Sportterreinen. De aanleg van de sportterreinen nabij de Westsluis werd voltooid. Het onderhoud van de beplantin gen en het maaien van de sport velden eiste dit jaar intensieve ar beid. De aanplant van bomen rond het terrein als wind- en zicht- seherm zal nog dit seizoen plaats hebben. (Wordt vervolgd.4 PERSONENAUTO SLIPTE. Eén dode en twee gewonden. Gistermorgen te ruim negen uur is op de Rijksweg te Hoorn een auto-ongeluk gebeurd, dat aan een inzittende van een per sonenauto het leven heeft gekost. Een luxe auto uit Leeuwarden, bestuurd door de heer R. Vos, reed met grote snelheid in de richting Amsterdam. Door glad heid van het wegdek slipte de wagen, waardoor hij tegen een tweetal betonnen paaltjes botste, vervolgens in een greppel be landde en tenslotte over de kop sloeg. De 48-jarige echtgenote van de bestuurder werd uit de wagen geslingerd en liep zodanige ver wondingen op. dat zij na aan komst in het Sint Jans Zieken huis te Hoorn overleed. De be- stuurder en zijn dochter liepen prijs te betalen. Er is altijd veet vrij ernstige kwetsuren op. De vrolijkheid bij deze verkoop, vierde inzittende, een nichtje van waarvan de opbrengst aan het de familie Vos, kwam met de St. Antoniuskapelletje ten goede VEILING VAN VARKENS KOPPEN. Vandaag, op het feest van St. Tunnis, zal in het gehucht Ayen van de Limburgse gemeente Ber gen een oud gebruik in ere her steld worden. Na een Hoogmis in de St. Antoniuskapel zal er een verkoop van varkenskoppen zijn, voor het eerst sinds de der tiger jaren. De varkenskoppen worden op een tafel bij de kapel geplaatst De leveranciers zijn boeren, die een varken hebben geslacht, waarbij van te voren rekening met deze dag wordt ge houden. Na de Hoogmis worden de koppen bij opbod verkocht aan de bezoekers. Het gebeurt vaak, dat kopers de kop opnieuw op de tafel leggen, zodat een kop soms wel twee of driemaal wordt verkocht alvorens zijn uit eindelijke stemming te vinden, dikwijls bij mensen, wier beurs niet toereikend is om de hoogste 379 283 180 schrik vrij. VIJF INBRAKEN OP ééN NACHT. Te Delft zijn in de afgelopen nacht vijf inbraken gepleegd- In drie woningen in het Westen en twee woningen in het Oosten der stad werd ingebroken via de achterzijde door de keukendeur, zodat de politie aanneemt, dat één persoon aan het werk is ge weest- De buit was overal slechts gering, hier een overjas en daar een tasje met wat geld- In een der woningen werden twee distri butiekaarten, twee sigaren en 5 gestolen. PRIMEUR. Door de kweker W. Scheffers werd aan de fruit- en groenten- veiling te Poeldijk de eerste Russische postelein aangevoerd waarvoor 26 cent per kilogram werd besteed. Totaal 1342 Niet in alle gevallen viel de be moeiing met betrokkenen of hun door P. DE VRIES. o 45) Nadruk verboden. „Morgen? Waarom morgen pas? Waarom vandaag niet?" „Omdat er omstandigheden kunnen zijn, waarvan kleine meisjes nog geen verstand heb ben, miss", zei hij, terwijl hij aan de radioknop draaide, in de hoop een stukje muziek te kunnen vinden. Josien keek hem verontwaar digd aan en schudde met haar hoofd, alsof ze wilde zeggen: Hoor hem eens! Maar Whitehea- ven zag het niet, want hij be paalde al zijn aandacht bij het toestel Op de brug gaf de eerste stuur man bereidwillig even zijn kijker aan Kees en deze zag op zijn beurt de smalle strook land. „Hoe ver zijn we er nog van daan?" vroeg hij. De officier haalde zijn schou ders o^. „Drie, vier uur varen, op volle kracht," antwoordde hij. Kees gaf de kijker terug en leunde gemakkelijk tegen het glas van de zijkant van de brug. „Laten we eens een ogenblik aannemen, dat er mensen zijn op dat eiland. En dat ze eveneens in het bezit zijn van een sterke kijker. Kunnen ze ons dan zien?" De stuurman lachte. „Natuur lijk," antwoordde hij, „dat wil zeggen: ons natuurlijk niet. Wel het schip. Maar dat betekent niets. Ze zullen wel eens meer schepen zien. We bevinden ons hier ongeveer in een route, die nog al vrij druk bevaren wordt. Er liggen hier verschillende eilandengroepen, zoals de Hebri- den, Nieuw-Caledonië, de Fidzji- eilanden en dan verder Westelijk de Bismarck-archipel. Er zijn verschillende scheepvaartlijnen, die eens in de week of eens in de veertien dagen deze eilanden aandoen en we bevinden ons hier ongeveer op de vaarroute." „Is dat voor vannacht niet ge vaarlijk?" „Och, als we onze boordlich- ken, zonder iets gevangen te ten maar op hebben U bent toch wel dp de hoogte met ons plan om vannacht te landen?" De officier knikte toestem mend. „Vanzelfsprekend. Maar ik geloof niet, dat u er veel men sen zult aantreffen. Saint George is immers dat eiland, waar alle inwoners enige maanden geleden plotseling verdwenen zijn?" „Juist, en daarom wil ik er eens een onderzoek instellen, om te weten, wat daarvan de oorzaak is." En Kees beende weer de trap af naar de salon, waar het eten inmiddels werd opgediend. In de loop van de middag ston den Whiteheaven en Kees elk met een hengel in de hand over de railing te kijken. Ze wilden proberen een paar vissen te van gen, want de kok had laten we ten, dat daar juist een mooie ge legenheid voor was. Vissen wa ren van nature nieuwsgierig en een stilliggend schip werd al spoedig omzwermd door grote en kleine vissen. Maar men stond al een uur naar de dobbers te kij- hebben. „Zeg, wat moeten we aanvan gen met miss Josien, als we een maal aan land zijn," vroeg de in genieur op een gegeven ogenblik aan Kees. Kees keek hem verwonderd aan. „Met Josien? Hoe bedoelt u?" „Wel vind je het niet veiliger, als ze aan boord blijft geduren de de tijd, dat wij aan het werk zijn op het eiland? Althans, zo lang we nog niet weten, of er mensen op Saint George zijn.' Kees haalde zijn schouders op. „Wat denkt u? zouden we in staat zijn om haar aan boord te houden? Een meisje, dat in haar eentje de tocht van Holland naar Australië maakt en op haar eigen houtje uitvindt, dat juist dit schip naar Saint George gaat varen en zich dan als versteke- linge aan boord begeeft, zal moeilijk als een zoet, gehoorzaam kind op het schip blijven, als we zeggen: je moogt er niet (Wordt ve *olgd.) I licht kwam. GELUK GEHAD. Een bewoner van de Koningin Emmakade te Den Haag had de gewoonte om wanneer hij uitging zijn geldkistje op een voor even tuele dieven onopvallende plaats te bewaren, n.l. in het vuilnisvat. Dezer dagen deed hij dit weer, doch vergat het kistje des avonds uit de ongewone bewaarplaats te nemen. De volgende dag toen de ophaaldienst vtan de gemeenterei- nigimg kwam, zette hij het vuilnis vat buiten op de straat en pas na- idat d|e ophaalwagen reeds lang was gepasseerd, herinnerde hij zich zijn vergissing. Mét sipoed begaf de man zich naar de politie, die zich in ver binding stelde met de Gemeente- reiniging. De ophaalwagen was inmiddels reeds leeg gestort in een wagon van de trein, die het Haag se huisvuil naar Drente brengt. Op het kantoor der Gemeente reiniging wist men echter precies m welke wagon de inhoud van de bewuste ophaalwagen was gestort- Die wagen werd uit de trein geno men die nog niet vertrokken was en de inhoud werd er uitgehaald, waarbij het geldkistje, dat gouden sieraden en 100 bevatte, aan het komt. GEZINNEN UIT KROTWONIN GEN DOOR AANNEMER» GEHOLPEN. Te Holwerd in de gemeente Westdongeradeel had men tot nu toe een zeer groot aantal krot woningen. Het was vrijwel niet meer mogelijk, er in te wonen. Er zaten grote gaten in daken en muren, het water kwam on gehinderd naar binnen en de vloeren bezweken. Wel kreeg de gemeente een extra toewijzing voor woningen, maar het zou nog bijna een jaar duren eer deze ge reed kwamen en daar konden de betrokken gezinnen neit meer op wachten. Het gemeentebestuur heeft daarom een oproep aan aannemers geplaatst en het ge volg daarvan is geweest, dat het de beschikking kreeg over 16 directieketen en barakken, waar in de gezinnen thans kunnen worden ondergebracht totdat de woningen klaar zijn. Elk gezin heeft zijn eigen keet of barak. Van samenwomnig is dus geen sprake. De kleinste houten ge bouwen hebben een woonkamer tje, een slaapvertrek en een keu kentje, de grootste een flinke woonkamer, een keuken en vier slaapkamers. De verblijven zijn door de gemeente ingericht. Vol goed moed zijn de eerste gezia- nen eind vorige en begin deze week uit hun oude krotten naar de .ruime en lichte verblijven ge trokken. De provinciale dircetie van de wederopbouw en volkshuisves ting in Friesland overweegt, ean dergelijk initiatief ook in andere gemeenten, die een groot aantal krotwoningen hebben, te bevor deren. DIEF KREEG BEROUW. Dinsdagmorgen om 7 uur ward aan een politiebureau te Amster dam gebeld. Toen men ging kijken, lagen in de gang een groot en een klein pak met een brief. De inhoud van de pakjes bleek een meisjes- mantel en een kistje sigaren te zijn die begin Januari uit een Veilings gebouw waren ontvreemd. Voorts deelde de dief in de brief mede, dat hjj nog een fiets had gestolen. Het recu van de stalling, waar het rij wiel stond plus 60 cent voor het stallen waren bij de brief gevoega.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2