Onenigheid in de Partij v. d. Arbeid? Sukarno spreekt over Nieuw-Guinea Osan in Geallieerde handen Chefarine.4 a'iiiiv.iiiTHF'iTmr Prof. Mr. C. P. M. Romme sprak te Heerlen Ir. Vos afgetreden als bestuurslid GRIEP? Chefarine doet wonderen. Het Kon. Ned. landbouwcomité en de Melkprijs Het secretariaat van de Partij van de Arbeid heeft meegedeeld, dat oud-Minister Ir. H. Vos uit het bestuur der partij is getreden. Dinsdagmiddag circuleerden te Amsterdam ge ruchten, dat andere vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid deze partij de rug zouden heb ben toegekeerd. Gevraagd naar de juistheid dezer geruchten, ver wees de secretaris der partij, de heer E. F. Albrecht, naar een mededeling van het partijbestuur in «Het Vrije Volk" van gisteravond (Amsterdamse editie). De strijo [in Indo-China WEERSVERWACHTING Persconferentie Generaal Eisenhower In een redevoering, gehouden ten paleize te Dja karta, veroordeelde president Sukarno wat hij noemde „de voorzetting van het Nederlandse koloniale bewind in Nieuw-Guinea" en zeide„De Nederlan ders bezetten nog steeds een deel van ons land". „Dit betekent, dat wij onze samenwerking met de Nederlanders moeten herzien." Griep in Ierland Pantsergroepen in Soewon Regimenten van de Amerikaanse Tweede Divisie, waaronder een Frans en een Nederlands bataljon, hebben zich na 16 dagen tegen een strijdmacht van meer dan 50.000 Chinezen en Noordkoreanen verdedigd te hebben, onder dekking van vliegtuigen en artillerie teruggetrokken op een meer Zuidelijk gelegen verdedigingslinie. HOOGWATER. n.m. Griep?*»! Mijnhqrdtje Q Ziekenfondsverzekering Ouden van Dagen Wanneer U zich onbehaagfgfc voelt of pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4"w«a- deren. Door de samen werking n» 4 beroemde geneesmiddelen h één tablet verenigd, voelt U ztdt een ander mens, weer in staaf met plezier uw verk te deen. Ontmoetingsweekend voor boeren te Driebergen Ambonese Sergeant schiet collega dood De afvloeiing van d« Ambonese militairen rranK<-nim ou Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38156 Abonnementsprijs: f 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent WOENSDAG 17 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1631. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 teaSü Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pet advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 „Ir. H. Vos heeft aan het par-1 In meerderheid achtte het par tijbestuur van de P. v. d. A. de tijbestuur het inmiddels aan de volgende brief geschreven: orde gekomen voorstel van de re- gering een te aanvaarden uit- aeioiH tot1 gangspunt voor verdere onder houdingen heeft mij geleid to ^„Hoiincron mot Tntinnp«ip. Dit een ernstig besluit: het neerleg gen van het lidmaatschap van 't partijbestuur. De directe aanleiding hiertoe is de gang van zaken ten aanzien van de Nieuw-Gulnetaresolutie- Gedurende de onderhandelingen heeft de Tweede Kamerfractie van de partij een standpunt ge formuleerd, n-1. overdracht van de souvereiniteit van dit gebied aan Indonesië onder bepaalde waahborgen, waarover overstem ming zou moeten worden bereikt. De regering, in moeilijke onder handelingen opererend, is geko men tot een in de kwestie van de souvereiniteitsoverdracht veel minder vérgaand voorstel. Ik heb op zichzelf noch be- zwaar tegen het doen van het handelingen met Indonesië. Dit laat de in het voorstel van de fractie aangegeven oplossing als mogelijkheid onaangetast. Het oordeel, dat hierdoor elk helder stelling nemen ontbreekt, is voodbarig. Het spreekt van zelf, dat dit helder en duidelijk stelling nemen zal geschieden bij het Irian-debat in de Tweede Kamer door het daarvoor aange wezen lichaam: de Kamerfractie. Het partijbestuur zegt in zijn commentaar op de actie van Ir Vos het te betreuren, dat deze aan partijraad en congres de mo gelijkheid onthoudt met hem van gedachten te wisselen. Het con stateert met spijt, dat Ir Vos „tot schade van de partij door zijn af wezigheid dit bebat verarmt en stuur van de P. v. d. A- op het aftreden van Ir Vos als partijbe stuurder. Onder hen, die in de geruch ten werden genoemd, is ook de burgemeester van Amsterdam, Tussen Vinhjen en Phoekien wordt een hevige strijd gevoerd tussen strijdkrachten der Viet- minh en troepen der Franse Unie. De Vietminheenheden trachten de weg tussen genoem de plaatsen af te snijden bij de hoogte van de plaats Hoeong Camh. De Fransen hebben twee aan vallen gedaan op de tegenstander, die er in geslaagd was de weg twee maal te bezetten. Men wist Mr Arn. J. d'Ailly- Van de zijde i Hoeong Camh door een hevige van de burgemeester werd ieder tegenaanval, gesteund door artil- commentaar op de vraag, of hij lerie en luchtmacht, te behouden, uit de party was getreden, gewei- Volgens schattingen van militai ren staan de Fransen hier tegen over ongeveer 18 bataljons. Naar Reuter meldt heeft gene raal De Lattre de Tassigny ge zegd, dat 35 tot 40 bataljons deel nemen aan het offensief in de belangrijke sector van de Ton kindelta. het Franse front, dat Hanoi beschermt. De Fransen hebben voor 't eerst de „Hellcat- duikbommenwerpers gebruikt. Dit vliegtuig is een Amerikaans type. Dertig bataljons Vietmmh-troe- pen zijn gisteren een nieuwe aan val op Hanoi, de' hoofdstad van Noord-Indo-Ohina, begonnen. zwaai legen het congres plaatst voor een ern ene, noch tegen het doen van het oHw m°wniiUheirl andere voorstel, voorzover het de zelfstandigheid en de verant woordelijkheid van fractie en regering betreft. Doch ik kan niet meer volgen, wanneer het partij bestuur over deze zaak zich een oordeel vormd en naar buiten daarmede tredend de door de fractie aanvaarde oplossing niet kiest, maar het regeringsstand punt, zij het met de omschrijving, dat dit standpunt overdracht kan zijn. Een helder stellingnemen ont breekt daardoor, tot schade van de partij en van het land. In zijn brief zegt Ir Vos, dat door deze houding het compro mis in de regering dreigt te wor den tot standpunt van de partij. Op deze wijze wordt de onmacht van de regering en waar bleek deze duidelijker dan bij het be handelen van de Indonesische zaken in 1948 en nu tot on macht van de partij. Ir Vos zegt deze houding niet meer te kun nen dekken. Hij besluit: „Ik heb overwogen dat het doen van deze stap gevolgen heeft en zal de consequenties daarvan aanvaar den." Het bestuur van de P. v. d. A- geeft op de beslissing van Ir Vos een commentaar, waarin wordt gezegd dat zijn brief een punt van ernstige en uitvoerige dis cussie heeft uitgemaakt in de dezer dagen gehouden vergade ring van het partijbestuur. De opvatting' van Ir Vos kan als volgt worden samengevat: Ir Vos spreekt over een oplos sing van de fractie, die het be stuur niet kiest. Het is anders. Toen begin December de onder handelingen met Indonesië vol komen vastgelopen schenen, maakte de fractie aan de regering kenbaar in welke richting naar haar mening nog kon worden ge zocht. Noch de fractie noch het partijbestuur heeft het daarbij gegeven denkbeeld verloochend. Integendeel, het partijbestuur heeft er met voldoening kennis van genomen en het als een con structief voorstel begroet, zoals blijkt uit zijn verklaring van 10 Januari 1951. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Zwaar bewolkt. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen Z.-W. en Z. Dezelfde of iets hogere temperatuur als gisteren. stige moeilijkheid. ±n het commentaar wordt voorst gezegd, dat alle leden van het partijbestuur Ir Vos met na druk hebben verzocht anders te handelen. „Zonder iets af te doen van zijn overtuiging had Ir Vos een ande re weg kunnen bewandelen. Zijn medeleden van het partijbestuur begrijpen niet, hoe de weigering om partijraad en congres in deze zaak te betrekken, in overeen stemming kan zijn met de verantwoordelijkheid van een bestuurder, die door deze orga nen werd gekozen vertrouwen geniet", commentaar van het partijbe- gerd. Generaal Eisenhower heeft op een persconferentie te Londen o.m. gezegd verheugd" te zijn over de bereidheid van regerin gen en valken om de „tegen woordige Europese taak op zich te nemen". Men zou zeker slagen bij het scheppen van een militai re eensgezindheid en slechts deze eenheid zou tot succes leiden. Eisenhower zeide tot nu toe slechts over algemene zaken te hebben gesproken. Met de be handeling der technische proble men was men nog niet begonnen. De generaal verklaarde met klem, dat het Stille-Oceaange- bied van belang is in strate gisch, economisch en politiek op zicht. Eisenhower antwoordde op een andere vraag, dat hij zich ten aanzien van zijn post niet in de eerste plaats Amerikaan voelde. Hij was voor een twaalfde deel Amerikaan en voor een twaalfde burger van ieder ander Pactland. In de laatste oorlog was dit anders geweest. Toen had hij zich voor de helft Amerikaan en voor de andere helft Engelsman ge vóeld. Eisenhower zeide verder nog: „Het enige criterium, waarnaar de bijdrage van elk land worde gemeten, zij aldus geformuleerd: Wij willen naar gelang van onze grootte een man-uur meer bij dragen dan ieder ander. Wanneer en haar wij aan die simpele stelling kun- aldus het nen vasthouden, behoeven wij niet te vrezen". Ook in Ierland heerst een griep epidemie, vooral In Ulster waar alleen al in Belfast 34 personen aan deze ziekte zijn gestorven en bovendien nog 24 personen aan longontsteking. Te Dublin zijn tal rijke scholen gesloten. Hij voegde hier aan toe, dat dit voor hemzelf „zeer moeilijk" was, daar hij een van de verde digers was van samenwerking met Nederland. Sukarno zeide voorts: „Ieder verzoek van ons moet gepaard gaan met druk. Dit betekent niet, dat wij een gewapende invasie in Nieuw- Guinea moeten beginnen. Het In donesische volk wil geen oorlog" „Het Indonesische volk moet ge reorganiseerd worden om mach tig te worden. Dit is in de toe komst de taak van de regering en de leiders. Zij moeten het volk naar dit doel leiden, omdat wij anders nooit onze politieke wen sen zullen vervullen." Sukarno zeide, dat zijn gelofte, die hij als President had afge legd hem bond aan de Indone sische constitutie, die bepaalde, dat het onafhankelijke Indone sië zou bestaan uit het hele vroe gere Nederlands Oost-Indië. ,,Het mislukken van de confe rentie inzake Irian bracht mij in een moeilijke situatie, omdat ik gebonden ben aan mijn eed van trouw als president op de grond wet", aldus president Sukarno in DONDERDAG 18 JANUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v-m. 10.15 10.50 11.30 11.40 11— 11.35 12-15 12.25 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder op Jan. 18 8.40 17.02 12.28 19 8-39 17.03 13.02 20 8.38 17.05 13.49 21 8.37 17.06 14.50 MAAN onder Prof. Mr. C. P- M. Romme heeft te Heerlen op uitnodiging van de gezamenlijke afdelingen van de K.V.P. in die gemeente een cau serie gehouden, waarin hij in vo gelvlucht enkele actuële politieke problemen behandelde. Hij besprak o.m. de kwestie Nieuw-Guinea, de kwestie Ambon en de positie van Nederland in het kader van de Wetst-Europesc verdediging. Wiat betreft Nieuw-Guinea merkte Prof. Romme op dat mien van een verkeerd standpunt uit gaat, als men zich uitsluitend af vraagt wat het Nederlandse be lang in deze vordert. Men mag' hierbij niet het belang van de be volking van Nieuw-Guinea uit schakelen. Hij maakte, wat <leze kwestie betreft, vergelijkingen tussen de .politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea en die ten aanzien van Indonesië. Het primaire doel van de Indonesische politiek was Indonesië te doen komen1 tot na tionale vrijheid en staatkundige gelijkgereohtigheid met Nederland. Dit is 'evenzo het uiteindelijke doel van' die politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea. Wat laatstgenoemd gebiedsdeel betreft zijn de omstandigheden anders, daar iedereen het er wel over eens is, dat Nieuw-Guinea nog geen politieke rijpheid heeft. Inmenging var. buitenlandse zijde in de kwestie Nieuw-Guinea kan Prof. Romme niet toejuichen, daar dan het geivaar bestaat, dat ook buitenlandse belangen in deze zaak worden gemengd. Wat betreft de Ambonnese kwestie, laten velen zich te veel leiden door hun sentimenten, evenals dat het geval was bij de actie-Westerling. Spr. achtte het betreurenswaar dig, dat, wat de Ambonnese mi litairen aangaat, op onmogelijke dingen wordt aangedrongen. Af gezien van de huisvestingamoei- lijkheden mogen deze militairen, zowel met het oog op de reacties in de Indonesische Republiek als die bij de Papoea's, niet naair N.- Guinea worden overgebracht- Men zou de nieuwe fase van Nieuw- Guinea zeer ongelukkig inluiden, als men de Papoea's enkele dui zenden van deze militairen, waar van ze niet gediend zijn, zouden Sprekende over de verdediging van West-Europa zei Prof. Romme dat, naar zijn persoonijke mening, de vraag of ook Spanje daarbij moet worden ingeschakeld redelij kerwijs alleen bevestigend kan worden beantwoord. Hetzelfde geldt voor wat de Inschakeling van West-Duitsland betreft. Ondanks alle risico's zal men tot de conclu sie moeten komen, dat West- Europa en speciaal Nederland niet te verdedigen is, als de Bonds staat niet meewerkt, Ons eigen land dient er van overtuigd te zijn dat een verhoog de militaire inspanning noodzake lijk is en vooral ook moeten wij ten volle bereid zijn om bij te dra gen tot hetgeen noodzakelijk is om de dreiging uit het Oosten te weerstaan. Daarbij mag men ech ter niet uit het oog verliezen, dat de binnenlandse vrede in ieder land niet minder belangrijk is. 5.16 6-25 7.25 8.12 i sturen- De nieuwe regeling dat allen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen of een invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of we zenrente van minstens 125 per jaar, onder de verplichte zieken fondsverzekering vallen, kan in enkele gevallen met zich mee brengen, dat zowel van de man als van de vrouw 1,50 per maand aan premie wordt afge houden. Wij vernemen thans, dat wanneer de man kostwinner is in de zin van het Zieken- fondsbesluit deze, als zijn vrouw ook rente geniet, eens per drie maanden aan het Algemeen Zie kenfonds het verzoek kan rich ten, 3 X 1,50 terug te betalen. Dit kan gebeuren volgens nog nader vast te stellen regelen. De Amerikaanse regering heeft Maandag de bouw van nieu we winkels, restaurants, kanto ren en andere dergelijke gebou wen tot 15 Februari verboden. Vrachtauto's, die 40 man tege-1 lijk vervoerden, volbrachten die tocht over de modderige wegen door twee nauwie passen lange af - gronden. De commuimstiische troepen wer den gedurende deze terugtocht onder vuur gehouden, waardoor zij zware verliezen leden. De bedoeling van de terugtocht is een verkorting en versterking van de linie der Verbonden troepen om het hoofd te kunnen bieden aam een verwachte communisti sche aanval orp twee belangrijke bergpassen, ongeveer 110 km ten N. van heit hoofdkwartier der Verbonden troepen te Taegoe. Indien de tegentamder deze pas sen in bezit zou kragen, (de enige hoofdwegen door de 900 meter brede bergrug), zou deze ver spreide posities kunnen innemen ten Z. van de Naktong. SOEWON DOOR VLIEG TUIGEN AANGEVALLEN. Australische piloten hebben Soewon met raket- en benzine bommen bestookt. „Een groor aantal gebouwen" werd hierdoor verwoest. Het bomlbardementscommando van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft een nieuwe 'bevelhebber: brigade-ge nei aal Jameis Bri-ggis. De stafchef van de Amerikaan se luchtmacht, generaal Vanden- berg, heeft Dinsdag per helicop- tère een vlucht boven het front bij Womdjoe gemaakt. Een pantser groep der Verbonden legers is Soewon ten Z. van Se oel, binnengedrongen. In de stad worden straatgevechten geleverd. Volgens de berichten van het front is Soewon heroverd. Soewon, dat 16 kim ten N. van het Maart dag heroverde Osan. ligt, is een strategisch belangrijk punt aan die hoofdweg naar bet Z. bij de West kust van Korea. De tankcolonne der Verbanden legers trokken de gehele dag van Osan uit naar het Noordten en ontmoette geen tegensamd behalve wat vuur van lichte wapens van communisten ten Z. van- Soewon. Deze werden de stad ingedreven en daarna door de tanks en en kele manschappen naar het Noor den verjaagd. DE STERKTE VAN HET AMERIKAANSE LEGER. Het Amerikaanse leger zal te gen de zomer van dit jaar in kracht gelijkwaardig zijn aan 24 divisies op oorlogssterkte. Deze mening werd afgelegd in een verklaring van generaal Collins te Tokio. Generaal Collins zeide, dat er binnen twee of drei maanden op grote schaal tot aflossing van troepen in Korea zou worden overgegaan. Ook gewaagde hij van plannen om meer leden van de Nationale Garde op te roepen en een nieuwe divisie geregelde troepen te vormen. DE RK. GEESTELIJKHEID IN KOREA. Radio-Vaticaan maakte Maan dagavond melding van berichten uit Korea, volgens welke de R.K. geestelijken en kloosterbroeders en -zusters tezamen met de Bis schop van Taegoe met de Ver bonden. legers voor de commu nistische opmars naar het Zuiden trekken. Het radiostation verklaart, dat de geestelijkheid geen andere keuze heeft dan vluchten of blij ven en evenals hun voorgangers tijdens het eerste communistische offensief worden gedood. Een woordvoeder van de derde divisie zeide in 'n commentaar op de actie bij Soewon, dat een „versterkte patrouille" gewoon lijk na het volbrengen van haar opdracht wordt teruggetrokken. (Reuter tekent in dit verband aan, dat het niet juist is van „herovering" te spreken). OSAN THANS IN GEALLI EERDE HANDEN. Een woordvoerder van Mac- Arthur's hoofdkwartier heeft Dinsdag medegedeeld, dat de Verbonden troepen Osan thans bezetten. Er wordt in de stad geen tegenstand meer geboden. zijn rede, nadat hij er op had ge wezen, dat hij niet had kunnen spreken over Irian, zolang het kabinet en het parlement nog geen beslissing hadden geno men. Sukarno herinnerde aan de woorden van minister Roem bij zijn vertrek op Schiphol, dat se dert 27 December de toestand anders is dan vóórdien, toen de status quo over Irian met in stemming van Indonesië werd gehandhaafd. Wij zijn allen zeer teleurge steld, niet alleen ik, maar het gehele volk, zo vervolgde Sukar no, die er de nadruk op legde, dat Irian een nationale eis blijft. Hij bracht in herinnering, dat hij reeds bij zijn binnenkomst in Djakarta op de trappen van het paleis over Irian had gesproken en dit ook later honderden ma len in redevoeringen had her haald. De meningen van hen, die de toespraken hoorden, zijn in twee groepen te onderscheiden: 1. Zij, die deze zien als on derstreping dat, indien het In donesische volk werkelijk één is, Irian tot Indonesië zal terug keren en 2. Zij, die de toespraken be schouwden als een belofte, dat Irian vóór 1 Jaunari 1951 bij In donesië zou zijn. Indien het volk de revoeringen beschouwt aJs een belofte, die niet in vervulling is gegaan, ben ik bereid vrijwillig af te treden als president. Ik ben gebonden aan een par lementair stelsel en moet dus binnen bepaalde perken Wel kan ik zeggen, dat onze eis nooit in vervu.iuig zaï gaan, in dien daarbij niet een zware druk wordt uitgeoefend. Sukarno citeerde Marx en zei de: Nimmer heeft een klasse vrijwillig van haar bevoorrechte positie afstand gedaan. Hij ging voort: In feite komt het hierop neer, dat de politieke strijd een registratie van macht is. Ik hoop dat onze strijd op deze basis zal worden voortgezet: Het stellen van eisen met daarachter uit oefening van druk. Die druk moet tot ontwikkeling worden gebracht in de volkswil. „Versta mij niet verkeerd", zo ging Sukarno voort. „Ik bedoel niet, dat wij oorlog moeten voe ren. Indonesië en het Indonesi sche volk wensen geen oorlog. Het betekent dus niet, dat wij Irian gewapenderhand moeten binnenvallen. Ik wil hiermede zoggen, dat het Indonesische volk als een geheel georganiseerd moet zijn om de macht te kun nen bezitten. Het is een rege- ringstaak en een leiderstaak in de naaste toekomst, dat zij het volk daarheen leiden, want ?o«- der die druk zullen onze politie ke eisen nooit in vervulling gsaa- De President in ces helicoptère. President Sukarno is Maandag ochtend in de tuin van zijn pa leis in een helicoptère gestapt en heeft 5 minuten boven Dja karta gevlogen. Er werd een tus senlanding gemaakt op het dak van het ministerie van Defensie REACTIES OP DE REDE. Reagerend op deze rede, zeide de voorzitter van de fractie var, ée Masjumi, dat hij de redevoering®*, die de President het afgelopen jaar over Irian heeft gehouden, inderdaad als een belofte had pp- inte/rp reteerd. „Sukarno's rede acht ik een ruiterlijke erkenning, beter dan, argumenten te zoeken om fouten te bedekken!"- De Minister van Gezondheid, zei de dat de rede van Sukarno hes voor het volk duidelijk maakt, dat er geen sprake was van beloften. De heer Werdojo van de Sobsi meende, dat nu de belofte van «te President niet verwezenlijkt is, het juist is, dat Sukarno aftreedt, SALIM OVER HET AZIA TISCHE BLOK. De algemeen adviseur van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Hadji Agus Sa- im, heeft ten aanzien van berich ten uit Rangoon, waarin gespro ken wordt over een Aziatisch blok waaraan ook zou worden deelgenomen door Indonesië, verklaard, dat Indonesië geen enkel blok kan accepteren, daar zulks tegenstrijdig is aan de zelf- standigheidspolitiek van Indone sië. Indonesië wordt zelf geblok keerd door de koloniale gebiede* Mala kka. Westelijk Irian en Oost- Irian. De blokvorming is econo misch niet uit te voeren, aange zien India nog gebonden is aan het Gemenebest, aldus Salim In donesië wil niet betrokken wor den in een eventuele derde we reldoorlog. TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 tablet«a»i ICUfS De stichting „Kerk en Wereld" van de Ned. Herv. Kerk belegt op 10 en 11 Februari a.s. in haar conferentieoord „Het Eijk- manshuis" te Driebergen een ontmoetingsweekend voor boe ren. Doel van dit weekend is het samen spreken over de practische betekenis van het geloof voor de boer zoals hij thans leeft en werkt. De discussies zullen worden voorbereid door inleidingen over de onderwerpen „Heeft de oud testamentische wetgeving nog iets voor onze tijd te zeggen?", in geleid door de heer H. D. Lou- wes, Westpolder (gem. Ulrum), voorzitter van de stichting voor de landbouw, en „De Kerk in een veranderde agrarische wereld' ingeleid door Ir. D. S. Tuyman te 's-Gravenhage, secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. De leiding berust bij Ds. A. A. Koolhaas uit Amersfoort. In verband met de moeiiyk- heden, die zich dreigen voor te doen als de melkprijs voor de boeren op 17 '/2 cent blijft gehand haafd, hebben wij het Koninklijk Nederl. Landbouvv-Comité naar diens houding gevraagd. De secretaris, Mr. E. Kuijlman, deelde hierover het volgende mee: Toen na de afwijzende hou ding der regering om de verla ging van de melkprijs ongedaan te maken er in boerenkringen vele stemmen opgingen om acties te voeren, welke uiting zouden geven aan het verïLes van 't ver trouwen van de boerenstand in de landbouwpolitiek der regering achtte het K.N.L.C. zich verplicht om deze materie in eigen kring eens volledig te bespreken, ten einde onverantwoorde acties te voorkomen. In deze bespreking is voorop gesteld, dat zolang het overleg nog gaande was de stichting van de landbouw heeft zich im mers wederom tot regering en volksvertegenwoordiging gewend geen enkele actie zou worden ondernomen om elk element van dreiging vooraf te vermijden- Voorts zijn verschillende moge lijkheden besproken: iedere on wettige actie werd bij voohbaat uitgesloten: een aantal legale mogelijkheden bleven over. Besloten werd om deze zaak aan de orde te stellen in een be spreking met de zusterorganisa ties teneinde hun mening te pol sen. Er werd dus geen enkele keuze gedaan om bepaalde actie te voeren: slechts werd besloten de gehele materie in georgani seerd verband te bespreken, Er is nog geen beslissing gevallen, of er enige actie zal worden on dernomen. Tijdens een ruzie in het voor malige K.N-I-L.-kaimp te Surabaja heeft een Ambonnese sergeant '<n andere Ambonnese sergeant neer geschoten. De dader heeft zich onmiddellijk gemeld. De oorzaak was een per soonlijke kwestie. Omtrent de Ambonezen, die. :r, gevolge de instructies van Minis ter s' Jacob, vóór 15 dezer moes ten kiezen tussen drie mogelijk heden, n.l.: Ie. Overgang naar de A.P.R.I:; 2e. Afvoer ter plaatse; 3e. Afvoer naar een der eilan den der Zuid-Molukken, waren gisteren te Djakarta nog geen mededelingen te verkrijgen Men volstond met de mededeling dat aan Den Haag rapport was uitgebracht. Inmiddels verneemt de -corres pondent van Aneta te Surabaja dat gisteren in het kader van de algemene afvloeiing van 'tvoor malige K.N.I.L. een groep mill tairen, afkomstig uit de Toradja- landen met him gezinnen, in to taal 581 personen, met het K. E. M.-schip „Thedens" naar Mak as sar vertrekt. Op Celebes zulle® zy door bemiddeling van de In donesische Regering naar hu» woonplaatsen worden vervoerd

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1