VALDA Economische boodschap van Truman Besprekingen over „Staakt het vuren" in Korea V.N.-troepen houden stand Centrale sector in De besprekingen over het plan Schuman ZATERDAG 13 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1628. Het bezoek van de beroemde Amerikaanse Gene raal „Mike Eisenhower" aan West-Europa overscha duwt het nieuws van deze week. Tot opperbevelhebber benoemd van de strijd krachten van de landen van het Noord-Atlantisch Pact, is de grote organisator van de uiteindelijke geallieerde overwinning op de Duitsers onmiddellijk op inspectiereis gegaan en hij doet dit op zijn Amerikaans. Graiie voor Christiansen Neem een doos echte VOORKOMING VAN GRIEP Koninklijk Gezin weer thuis President Truman heeft gisteren het grootste gedeelte van zij'n jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse Congres gewijd aan de midde len, waardoor de kracht van de Verenigde Staten en van de Vrije Naties der wereld kunnen worden ge bruikt ter „ondersteuning van elke militaire krachts inspanning, welke noodzakelijk zou kunnen zijn ter vermijding van een algeimne oorlog ef or h°t vin nen van een dergelijke oorlog." Bij de voortzetting der besprekingen over het door de Canadese Minister van Buitenlandse Zaken Pearson, ingediende plan voor een staken van vuren in Korea spraken de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, India en Noorwegen, zich voor het plan van de Commissie van Drie uit. In kringen van de Amerikaanse delegatie is men van mening, dat Peking vóór a.s. Dinsdag of Woens dag ruimschoots kan antwoorden. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. In de met sneeuw bedekte heuvels en bevroren velden in het gebied ten Z. van Wondjoe heerst patrouille-activiteit. De Verbonden troepen gorden zich aan om de stoot van 'n nieuw offensief der com munistische troepen, dat in het Westen wordt ver wacht, op te vangen. Natsir over hervatting' der onderhandelingen 'De kwestie van het Ned. escadrille voor Ulster Hongaarse Regering stelt Amerikaanse autoriteiten verantwoordelijk voor steekpartij Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres»; Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 21)73 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pc advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adni Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 tnK Eisenhower „doet" West Europa Aankomst te Parijs, installatie in het hem uit de laatste oorlog bekende Hotel Astoria, bespre king met zijn vroegere strijdmak ker Montgomery, met Fransen, daarna één dag naar Brussel, één dag naar Den Haag enz. enz. Daarna terugkeer naar Amerika om verslag uit te brengen over zijn voorlopige bevindingen. De benoeming van Eisenhower heeft natuurlijk verschillende kanten. Men kan zich in de eer ste plaats voorstellen, dat zijn ongetwijfeld grote kwaliteiten hem tot de man maakten, die het meest in aanmerking kwam voor deze voor de vrije wereld belang rijke post. Daarnaast zal zeker ook de psychologische kant hebben mee gesproken. Eisenhower is immers de overwinnaar", de organisator van de geallieerde aanval op het Duitse Westelijke leger. Via Normandië, Bretagne, Frankrijk, België trokken zijn machtige le gers het Duitsland van Hitier binnen en het resultaat is maar al te bekend. Zijn autoriteit is hierdoor gevestigd en deze is vanzelfsprekend juist in West- Europa hoog. Daarnaast heeft Amerika wil len tonen met hoeveel ernst het de verdediging van West Europa wil aanpakken ondanks enkele minder gelukkige redevoeringen van republikeinse senatoren, die een onaangename indruk in het oude werelddeel hebben gemaakt. Dat oud-president Hoover nog een grote invloed in Amerika heeft moet weliswaar worden betwijfeld, doch zijn isolationisti sche oproep bewees toch, dat deze vroeger door de U.S.A. aange hangen leer nog geenszins dood is. En de woorden van de thans zeer belangrijke republikein, Taft, die weliswaar minder ver ontrustend klonken dan die van Hoover, moeten zeker au serieux genomen worden. Want wel wordt Amerika door een meer derheid van democraten ge regeerd, de jongste verkiezingen hebben de positie van de in de oppositie zijnde republikeinen aanzienlijk versterkt. Doordat er vooral onder de democratische afgevaardigden uit verschillende Zuidelijke Staten nogal wat op posanten tegen Truman te vin den zijn, loopt de meerderheid dezer partij soms gevaar. Het is Taft, die als leider van de repu blikeinen in de Volksvertegen woordiging hierdoor een aardig woordje in het regeringsbeleid kan meespreken. De benoeming van een krach tig man als Eisenhower tot op perbevelhebber der Noord-Atlan tische strijdkrachten in Europa moet dus wel een goede indruk maken. Men zal zich echter in West- Europa dienen te hoeden voor een te groot optimisme. De be noeming van Eisenhower alleen betekent natuurlijk geenszins, dat nu plotseling de verdediging in kannen en kruiken komt. Hiervoor is in de eerste plaats nodig, dat de generaal de be schikking krijgt over een vol doende aantal goed uitgeruste en geoefende divisies. Wanneer men bedenkt, dat Rusland volgens beschikbare ge gevens een 178-tal divisies op de been heeft en dat de Westelijke bondgenoten in Europa een aan tal divisies hebben gevormd, dat de 20 niet te boven gaat, dan be grijpt men, dat een eerste eis is, dat in de kortst mogelijke tijd dit laatste getal verveelvoudigd wordt. In Korea blijkt thans wel, dat een klein, goed uitgerust leger, gesteund door een overmachtige luchtmacht, het toch moet afleg gen tegen een onafgebroken golf van minder bewapende soldaten, practisch zonder luchtmacht. De getalsterkte van het Noord- Atlantische leger zal dus snel dienen te worden opgevoerd. De voorlopige besprekingen, die Eisenhower te Parijs, Brussel en Den Haag heeft gevoerd, en waarvan niet veel is uitgelekt, schijnen in ieder geval dit punt omvat te hebben en de bezochte landen hebben zich thans beijverd om het aantal divisies op te geven, waarover de generaal bin- len niet al te lange tijd zal kun- en beschikken. Een ander punt zal zeker zijn de uitrusting. Want deze zal voornamelijk uit Amerika moe ten komen. De Verenigde Staten hebben dus niet alleen de taak opgenomen zichzelve in korte tijd te bewapenen. Zij moeten ook de materialen leveren voor de divi sies van Europa. Daarnaast zullen zij tevens een zekere mate van economische hulp moeten blijven bieden, daar anders de economische positie van de West-Europese landen on houdbaar zou worden met alle gevolgen vandien. Voor deze doel einden hebben zij dan ook de laatste maanden op de gehele wereldmarkt enorme voorraden grondstoffen opgekocht en de ge volgen hiervan zijn duidelijk zichtbaar in de prijzen dezer grondstoffen. Zo ooit het gezegde: ,,Wie de vrede wil gorde zich ten oorlog" van toepassing is geweest, dan is het thans. De mensheid vraagt zich echter aan het begin van 1951 angstig af of al deze wapens straks niet gebruikt zullen wor den. De zware economische offers, die men zich thans ge troost, zouden zeker met minder somberheid gedragen worden als de zekerheid eraan verbonden was, dat deze alléén de vrede en de vrijheid konden redden- In ieder geval betekent de be noeming van Eisenhower een nieuwe stap op de weg van de opbouw van een degelijke ver dediging. Hopenlijk is de invloed van zijn krachtige persoonlijk heid groot genoeg om onderlinge geschilpunten lussen de West- Europese staten te doen verdwij nen. Hopenlijk zal ook de orga nisatie, die hij denkt op te bou wen nooit gebruikt behoeven te worden. Bij K. B. is gratie verleend aan F. Chr. Christiansen, destijds weermachtsbevelhebber in Ne derland, tot 12 jaren gevangenis straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Deze straf is thans met 4 jaren verminderd. Bij het verlenen van de gratie is rekening gehou den met de gezondheidstoestand en de hoge leeftijd van Christian sen. Hij werd 12 Augustus 1948 veroordeeld tot 12 jaren met af trek tot 15 Januari 1946. PAS T I L. L. ES TEP Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Beatrix zijn gis teren om 14.05 uur van het vlieg veld Innsbrück vertrokken. De reis werd gemaakt met de Dako ta van de Prins, die zelf aan het stuur zat. Om vijï uur landde de Dakota op Soesterberg. Het Koninklijk Paar en de Prinses begaven zich direct naar Soestdijk. Koninklijk Paar voelde zich thuis in St. Anton. Bij het afscheid van Sankt An ton verklaarde het Koninklijk Paar dat het zeer van zijn vacan- tie had genoten en Prins Bern- hard voegde hier aan toe: „Wij voelen ons hier thuis en onge twijfeld komen wij het volgend jaar weer terug". De skileraren Johann Fahrner, Ludwig Tscholl en Josef Gabl ont vingen bij het afscheid foto's die van handtekeningen waren voor zien. Rudi Matt, de skileraar van Prinses Beatrix heeft Sankt An ton reeds enige dagen geleden verlaten, om de skischool te Sun Valley in de Verenigde Staten over te nemen. De President vraagt in zijn boodschap: 1. Volmacht voor het opnemen en uitgeven van 140 milliard dollars voor het lopende fiscale jaar, eindigende 30 Juni 1951, en het volgende fiscale jaar. 2. Een verhoging der belastin gen met „aanzienlijk meer" dan de in totaal 8 milliard dollars der twee laatste belastingverho gingen. 3. Een algemene verhoging van de capaciteit van de Ver enigde Staten voor het produce- Sir Galwyn Jeb (Engeland) zei dat de strijd in Korea zal worden voortgezet als Peking het voor stel verwerpt. „Ik kan caetgo- risch verklaren, dat wij er niet aan denken ons over te geven", Kolonel Ben Limb, de Zuid- Koreaanse minister van Buiten landse Zaken waarschuwde tegen een oplossing waarbij Korea ver deeld en gedeeltelijk onder com munistisch bestuur zou blijven. „Geef ons wapens en* Wij zullen vechten als wilde katten", zei hij-1 De Amerikaan Austin zei: ,Wij steunen het plan in overeenstem ming met de principes die er in belichaamd zijn". Peking zou voldoende tijd moeten hebben om op het voorstel te antwoorden. Austin vond wel, dat er een tijd limiet moet worden gesteld. „Als deze poging niet het resultaat heeft waarop wtj hopen, ben ik sterk van gevoelen, dat wij ons moeten verenigen in het verzet tegen agressie", aldus de Ameri kaanse afgevaardigde. Jacob Malik behield zich het recht voor later tot in bijzonder heden op het plan in te gaan. Hij zei, '-t het voorstel blijkbaar mr' opzet „vaag" gehouden is om laL verschillende uitleggingen moge,^:k te maken- De voorge stelde terugtrekking van alle niet-Koreaanse troepen in stadia kon jaren in beslag nemen. Deze bewon* hng zou een excuus ver schaffen om de Amerikaanse strijdkrachten onbepaalde tijd in Korea te houden. „De Sowjet-Unie kan deze voorstellen niet steunen omdat zü in werkelijkheid niets nieuws bevatten. Er is ook iets in de Britse en Franse redevoeringen, dat op een ultimatum wijst in de zin van: als u niet aanvaardt, zullen we maatregelen nemen om de oorlog voort te zetten". Waarnemers begrijpen niets van de wijze, waarop Malik op het plan gereageerd heeft. Aan het begin van zijn rede zei hij tijd nodig te hebben om er een oor deel over te kunnen uitspreken, maar tegen het einde critiseerde hij delen van het voorstel en zei hij, dat het niets nieuws bevat. De meeste goed ingelichte af gevaardigden te Lake Success verwachten, dat het communis- tiche China het voorstel zal ver werpen, of, in het gunstigste ge val, het onder onaanvaardbare voorwaarden zal goed keuren. Men maakt dit op uit de rede voeringen van de Poolse en Rus sische afgevaardigden, waaruit duidelijk blijkt, dat Peking niet bereid is in te stemmen met een staakt-het-vuren, voordat het te voren de verzekering heeft ont vangen, dat de Verenigde Naties zijn voornaamste eisen zullen in willigen. De Amerikaanse delegatie, die een verwerping door Peking verwacht, legt thans de laatste hand aan een resolutie, waarin het communistische China in krachtige bewoordingen als „aan valler" wordt gebrandmerkt. Weigert Peking het voorstel te aanvaarden, dan zal de Ameri kaanse delegatie de Politieke Commissie verzoeken om, over eenkomstig de bepalingen van het handvest, krachtig tegen China op te treden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond- Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Z. en W. Iets kouder dan gisteren. ZONDAG 14 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v-m. 6-19 6.54 7.34 7.44 n.m. 6.46 7.21 8.01 8.11 MAANDAG 15 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.03 7.38 8-18 8.28 n.m. 7.34 8.09 8.49 8.59 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op ondei Jan. 13 8.44 16.54 11.12 14 8.43 16.55 11.22 0.1P 15 842 16.57 11.33 1.34 16 8.42 16-58 11.47 2.48 17 8.41 17.— 12.04 4.03 18 8.40 17.02 12.28 5-16 19 8-39 17.03 13.02 6-25 ren van staal, aluminium, elec- trische kracht en andere basis producten in het kader van de herbewapening met inbegrip van een uitbreiding der capaciteit van de staalindustrie tot ongeveer 120 .millioen ton in de eerstko mende drie of vier jaar en een uitbreiding van het vermogen tot opwekking van electrische stroom met meer dan 20 millioen kw in de eerstkomende drie jaar. 4. Een verhoging der produc tieve kracht van de Ver. Staten in 5 jaar met minstens 25 pro cent. 5. Versterking van de pro ductieve capaciteit van alle vrije landen en steun door deze lan den aan de Verenigde Staten, evenals steun door de Ver. Sta ten aan die landen. 6. Uitoefening van toezicht op uitvoer en toewijzingen teneinde de Ver. Staten in staat te stel len hun aandeel te leveren in de overeenkomsten voor internatio nale toewijzingen betreffende doelmatige verdeling van schaar se producten. 7. Een vermindering in het Amerikaanse verbruik om de de fensie-inspanning te steunen en het prijsgeven van verbeteringen op het gebied van landbouw-, bedrijfs- en huishoudelijke in stallaties. 8. Een doeltreffende loon- en prijsstabilisatie. 9. Een uitbreiding van de ge wapende strijdkrachten met bijna 1 millioen mannen en vrouwen en van het aantal arbeiders, werkzaam in industrieën voor de defensie met vermoedelijk niet minder dan 4 millioen mannen en vrouwen. Dit zal betekenen, dat ook vrouwen en oudere ar beiders aan het werk zullen moe ten. Wat het bovenstaand bedrag van 140 milliard dollar betreft wees Truman er op, dat dit be drag niet noodzakelijk betekent, dat de regering het gehele be drag wil uitgeven in twee jaar. De President wees er op, dat tegen het einde van 1951 de uit gaven voor defensie en steun verlening aan het buitenland een bedrag van 45 tot 55 milliard dollars per jaar moeten berei ken of ongeveer het dubbele van de huidige uitgaven. Truman waarschuwde er voor de krachten, welke onder con trole staan van het Sowjet-com- munisme, en de militaire en in dustriële kracht, welke van het Sowjet-communisme en de mili taire en industriële kracht, welke d't dank zij het grote arbeids potentieel aan het opbouwen was, niet te onderschatten. De President voegde hier echter aan toe, dat de economische kracht der vrije volkeren van de wereld groter is dan die van hun vijan den. Het nauwe verband tussen de economie van een land en zijn militaire inspanning maakt het voor de volken onmogelijk zich op een gebied te verbinden en vreemdelingen voor elkaar op een ander gebied te blijven. Indien wij ons militair verbin den, moeten wij ons ook econo misch verbinden. In dit proces van samenwer king dient het sterkste land het meeste te doen, doch ook de an dere moeten hun deel doen. Onze hulpbronnen, zo ging Truman verder, zijn rijk doch niet onuitputtelijk. Een deel stel len wij beschikbaar aan anderen en wij verwachten dat zij onze hulp goed en effectief voor het gemeenschappelijk doel aanwen den. Waarschijnlijk zal voor de pri maire veiligheidsprogramma's van de Ver. Staten voor de strijdkrachten, voor de economi sche en militaire hulp aan de an dere vrije landen, voor atoom energie en voorraadvorming en voor aanverwante doeleinden in de belastingjaren 1951 en 1952 tezamen meer dan 140 milliard dollar nodig zijn, zo zeide Tru man. De maatregelen, die thans v/orden genomen en die de uit gaven voor de nationale veilig heid aan het einde van dit ka lenderjaar- op 45 a 55 milliard dollar per jaar brengen, moeten het binnen twaalf maanden mo gelijk maken, dat deze uitgaven op korte termijn zeer aanzienlijk kunnen worden verhoogd, wan neer de noodzaak zich zou voor doen. Truman merkte voorts op, dat de internationale handelspolitiek dient te worden aangepast aan de gemeenschappelijke behoeften der vrije landen. Hoewel de defensie-inspanningen een be langrijke verscherping van de controle op de handel noodzake lijk maken, zal een groot deel van de wereldhandel op de ge bruikelijke wijze blijven geschie den. Het gemeenschappelijk de- fensiedoel kan bevorderd worden door verlaging van de douaneta rieven. De Amerikaanse wetge ving met betrekking tot de in ternationale handelsverdragen dient hiervoor te worden uitge breid en verder moeten de Ame rikaanse douanewetten en pro cedures v/orden vereenvoudigd. Men meent dat het stand hou den door de Verbondenen in de centrale frontsector heeft ge maakt dat het tijdschema oer communisten voor een grote om trekkende beweging, met een stoot door Midden-Korea, bedoeld om het Achtste Amerikaanse leger af te snijden, in de war is geraakt. De communistische troe pen bevinden zich een kleine vijf tien km ten Z. van Osan. Vliegers van Geallieerde vlieg tuigen, die in het gebied van Soe- won concentraties van vijande lijke troepen hebben aangeval len, meldden dat de communisten gebruik hebben gemaakt van de twee dagen pauze in de lucht aanvallen der Verbondenen om grote aantallen troepen en voor raden aan te voeren langs de Lwegen ten Z. van Soewon. Jagers meldden 600 man com munistische troepen te hebben gedood of gewond. Nachtbom menwerpers waren, voor het eerst sinds drie dagen, ook weer in actie. Uitstekende resultaten Zuidelijke richting voorttrekken- zijn geboekt met aanvallen op in de vijandelijke convooien- Lucht- en grondstrijdkrachten der Verbondenen hebben melding gemaakt van zeer grote samen trekkingen van communistische troepen rondom Wondjoe en Osan. Het contact met de vijand bleef Woensdag evenwel beperkt tot patrouilleactie. In Osan en de omringende heuvels bevinden zich 11.000 man Chinese troepen. De Tweede Amerikaanse Divi sie heeft haar stellingen op onge veer drie kilometer ten Z. vah Wondjoe gestabiliseerd. Amerikaanse burgers, inge schakeld bij de hulpverlening aan de Koreaanse bevolking, zijn be gonnen met de exploitatie van rijstpellerijen, teneinde te voor komen dat verscheidene duizen den Koreaanse vluchtelingen van honger zouden omkomen. De eerste rijstpellerij is Don derdag in een stad in West- Korea, die dicht achter de front linie is gelegen, in werking ge steld. Verscheidene families van vluchtelingen, die naar het Z- trekken, blijven lang genoeg bij de rijstpellerijen om, na van mondvoorraad te zijn voorzien, er enige uren in te werken, zodat er voorraad is voor nieuwko mers. Het plan is een keten van dergelijke rijstpellerijen in te stellen langs de weg van Poesan. Noordelijke Luchtaanvallen. Bij Tsjonan en Ansong hebben Noordelijke vliegtuigen gisteren verscheidene aanvallen gedaan, echter zonder uitwerking. Drie der aanvallende vliegtui gen konden niet worden geïdenti ficeerd. Men neemt aan, dat meer aan vallen zullen volgen. 50.000 MAN MEER AMER. MIEICIëNS. Een functionaris van het Ame rikaanse ministerie van Oorlog, heeft onthuld, dat de legerleiding heeft voorgesteld 50.000 mili- ciëns meer onder de wapenen te roepen, dan aanvankelijk was bepaald, zulks i.v-m. de in Korea gelegen verliezen. Aan Nederland wordt thans overgelaten, wanneer de onder handelingen over Irian weer ge opend worden, aldus heeft de In donesische Minister-Pre i-nt, Mr. Moh. Natsir, aan het d gblad „Pedoman" medegedeeld. Hij zei- de, dat het Indonesische stand punt over de basis, waarop de onderhandelingen hervat kunnen worden, aan de gehele wereld bekend is. De ambassadeur van Eire te Londen, H. Boland, heeft een be spreking van een half uur gehad met de staatssecretaris voor za ken van het Gemenebest, Wal ker, vermoedelijk over het plan om een Nederlandse escadrille naar Ulster te zenden. Volgens het Ierse persbureau, zou de Engelse regering de Ne derlandse regering hebben mee gedeeld, dat het graafschap Der- ry de beste beschikbare basis voor de opleiding is, daar de ont wikkeling van de oorlog in Korea het oorspronkelijk plan om de toestellen op vliegdekschepen te stationeren had gewijzigd. (Van de corr. van het A. N. P.) De van Duitse zijde met steeds meer nadruk naar voren gebrach te bezwaren tegen een onder tekening van het plan-Schuman vooraleer enige zekerheid is -"er- kregen aangaande de toekom stige organisatie van de zware industrie van het Ruhrgebied zijn het hoofdonderwerp van in formele besprekingen, welke de mogelijkheid van een verti cale organisatie door het hand haven van een aantal der vroe gere combinaties van staalfabrie ken en kolenmijnen, benevens de inrichting van een centrale ver koopsorganisatie voor Ruhr- kolen. Van Duitse zijde werd er op ge wezen, dat de bestaande moei lijkheden generlei afbreuk heb- thans in Bonn worden gevoerd ken gedaan aan de Duitse wens tussen de Franse en Duitse dele- de overeenKomst inzake het plan- gaties bij de onderhandelingen Schuman zo spoedig mogelijk m over het plan. i werklnS te zl.entreden. Er be- Naar wij vernemen is daarbij s*?n(* vf n Duitse 'zijde enig pti- door de Duitse delegatieleider tT!lsme aanzien van de moge- Prof. HaUstein opnieuw in het lijkheid van een bevredigende re- licht gesteld, dat de Duitse rege- Reling \an de kwestie der ïndu- ring zolang de geallieerde auto- ^triele organisatie. De onder- riteiten geen toezegging hebben kandelingen daarover worden in gedaan, welke tegemoet komt"P11 voortgezet tussen de ge- ■iHo miiitco woncon invui,-Ho allieerde hoge commissie en de Duitse regering. De hoge com- aan de Duitse wensen inzake de industriële organisatie bezwaren tegen deelneming heeft De voor naamste eisen welke daarbij van Duitse zijde worden gesteld zijn Woensdag is een ambtenaresse van het Hongaarse gezantschap te Washington door een Hongaar se inwoner van de Verenigde Staten (geen Amerikaans bur- blijkt dat de Hongaarse diploma ten te Washington niet de be scherming genieten, waarop zij aanspraak kunnen maken". De dader heeft tegen twee ger) gestoken. De dader was ge-1 Amerikaanse journalisten ge griefd omdat hij van het Hon- zegd, dat hij goede kopij voor gaarse gezantschap geen ver- hen had, als zij hem wilden ver gunning kon verkrijgen voor terugkeer naar Hongarije. De Hongaarse regering heeft verklaard de Amerikaanse auto riteiten voor dit incident verant woordelijk te achten. „Het feit, dat twee Amerikaanse journalis ten de dader vergezelden, bewijst dat hier sprake is van een vooraf beraamde gemene misdaad. Het gezellen. Hij had zich tevoren niet uitgelaten over hetgeen hij van plan was. Zo doende waren twee Amerikanse journalisten ge tuigen van een steekpartij, die zij niet konden verhinderen. De dader werd op het Hongaar se gezantschap vast gehouden, tot de politie kwam, die hem in rekende. missie heeft aan de regering ge vraagd voor het einde van Jan. een nieuw memorandum inzake deze kwestie op te stellen, zodat voordien geen regeling te ver wachten is. Desondanks zullen, zo wordt hier verklaard, de be sprekingen over het plan te Pa rijs in elk geval de volgende week worden voortgezet. Deelnemers aan de conferentie konden zich echter niet uitlaten over de vraag of verwacht kon worden, dat deze Parijse besprekingen nu tot een spoedig definitief resultaat zul len kunnen voeren. Aan het beraad te Bonn is ook deelgenomen door de Nederland se vertegenwoordiger Drs. Kohn- stamm, die enkele van Neder landse zijde nog bestaande moei lijkheden op handelspolitiek ge bied ter sprake heeft gebracht. Ook de kwestie van de vereve ningsbetaling ten behoeve van de aan hoge productiekosten gebon den Belgische kolenmijnen heeft deel uitgemaakt van de bespre kingen. Ten aanzien van deze vraagstukken is het nnar ons werd medegedeeld gelukt de standpunten nader tot elkaar te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1