Amerikaanse tegenaanvallen Hei plan der Verenigde Stalen Generaal Eisenhower in Nederland Wondjoe heroverd Onze vliegtuigen in Noord-lerland Over vluchtelingen en franc-tireurs in Korea en stand ctor rer het VERLIEFD - DORSTIG ORANJEBOOM BIER 1 DONDERDAG 11 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1626. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Woensdag woedde rondom het in Midden-Korea gelegen belangrijk knooppunt van wegen en spoor wegen Wondjoe een hevige strijd tussen de Verbon den en de communistische troepen, die onder verblindende sneeuwstormen werd uitgevochten. De communistische strijdkrachten zijn tot op een afstand van ruim 120 km hemelsbreed van Taegoe doorgedrongen na zich ten Z.O. van Wondjoe een doorgang te hebben gebaand van 16 km breed en 48 km diep. voor actie der Verenigde Naties tegen Communistisch China Felle reacties in Eire Het instituut Nederland—Ierland schrijft over het voornemen van Nederland om troepen in Noord- Ierland te stationneren, het volgende: „De felle reactie van Ierse zyde tegen het plan om Nederlandse troepen in Noord-lerland te station neren is volkomen begrijpelijk. De Nederlandse regering kon weten, dat de gedwongen afscheiding van Noord-lerland van de rest van het Ierse moeder land en de bezetting van de Noord-Oostelijke hoek van Ierland door Engelse troepen, het meest gevoe lige geschilpunt vormt tussen de Ierse republiek en Engeland. WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. onder onder Jan. ls en bevroren /ondjoe heersi roepen gorden ïnsief der com- ten wordt ver- Frankering bjf Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redaetie-adres: Noordstraat 55-57 - Tel. 2510 Na Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 kwartaal. Per week 37 Losse nummers 7 cent. Terneuzen 5 uur 2073 per cent- VRIJE Advertentieprijs: per mm 10 ets minimum per advertentie fU&i. Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel naw 12 ct. Vermelding onder nummer Ba reau van dit Blad 15 cent me«. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Sinds de verovering van Won djoe hebben duizenden man schappen der Chinese communis ten ten Z.O. van de stad een boogvormig front gevormd. Zij bevinden zich thans op slechts enkele kilometers afstand van Tanjang>. Het hoofdkwartier te Tokio zal van vandaag af geen commu- njqué's meer verstrekken over de militaire operaties in Korea, aldus meldt de persdienst van het hoofdkwartier. Tegenaanval der V-N. in de Centrale sector. Be Amerikaanse tweede divisie en Franse troepen hebben van daag in de centrale sector een tegenaanval gedaan. De aanval werd begonnen tegen twee vijan delijke regimenten, die zich onge veer zes km ten Z. van het prijs gegeven Wondjoe bevonden. Men rukte ongeveer drie km op. Dit is de eerste aanval der V.N. van enig formaat sinds de terugtocht uit Seoel. Naar A.F.P. meldt gingen de Noordelijken tot een felle tegen aanval over. De aanval kon tot staan worden gebracht ondanks het slechte weer, dat de lucht macht der V-N- belette aan de strijd deel te nemen- De troepen der V.N. werden door een zwaar artillerievuur gesteund. Patrouil les, die ten O. van de stad opruk te* ontmoetten geen tegenstand. Een Amerikaanse patrouille is Wondjoe binnengegaan en heeft gemeld, dat zich geen Noordelij ke troepen in de stad bevonden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag avond bevestigd, dat een spe ciaal opgeleid Frans bataljon van 1.020 man reeds enige dagen in Korea in actie is- Het bataljon bestond geheel uit vrijwilligers, voor het merendeel mannen van het Vreemdelingenlegioen. Een Superfort tegen vijftien Mig's. Een Superfort B.-29, die door motorstoring uit zijn formatie was losgeraakt en eenzaam bo ven de wolken vloog, heeft een aanval van een vijftiental straal jagers van het type M.IG--15 doorstaan. Zij vielen de bom menwerper van achteren aan doch werden ontvangen met een hevig vuur uit de geschutskoe pels van de B.-29. Na een gevecht van tien minuten wist de bom menwerper in de wolken te dui ken, waar de straaljagers hem niet verder achtervolgden. De B.-29 liep geen schade op doch een der straalvliegtuigen zou waarschijnlijk vernield zijn. De activiteit van de luchtmacht der V. N. De Amerikaanse vijfde lucht- eenheid in Korea heeft Woensdag medegedeeld, dat in de eerste week van Januari 8.000 commu nisten bij aanvallen werden ge dood of gewond. Meer dan 7.000 gebouwen, die vermoedelijk door communisten bezet waren, wer den in hetzelfde tijdvak getrof fen. Er werden 3.400 aanvals- vluchten gemaakt. Generaal MacArthur heeft ge waarschuwd dat ,,meer dan een kwart millioen Chinese communis ten, in staat om een machtig of fensief te ontketenen", langs een front van ongeveer 110 km staan opgesteld in West-Korea. Hij verklaarde, dat de legers op een aantal plaatsen tegelijk zou den kunnen toeslaan. Volgens MacArthur bevinden de .Chinese legers zich achter een lijn van Wondjoe Zuid Westwaarts via Osan. Bovendien staat een Noordko- reaans legerkorps aan de uiterste Westelijke punt van deze lijn ge reed, terwijl men aanneemt, dat zich ook een divisie Mongoolse cavalerie en een divisie artillerie der Chinese communisten in dit gebied bevinden. De tegenstander heeft ruime reserves voorhanden om elke aan val te steunen. Volgens een woordvoerder van het 8fite leger bereiden de ten N. en N. O- van Joedjoe samenge trokken Chinezen een nieuwe overtocht over de Han voor. Warren Austin, de leider der Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft in een toespraak te Atlintic City tot de Vereniging van Amerikaanse Ho gescholen een uit vier punten be staand plan uiteengezet, dat de Verenigde Staten aan de Ver enigde Naties willen voorleggen en dat maatergelen tegen com munistisch China behelst. De vier punten zijn: 1. Een constatering van het feit dat de regering te Peking het gezag der Verenigde Naties heeft getart en dat zij agressie in Ko rea heeft doen plegen. 2. Een herbevestiging van de door de Verenigde Naties in Ko rea nagestreefde doeleinden, na- mel^k het bewegen van de aan valler om zijn troepen terug te trekken en een beroep op alle staten-leden der internationale organisatie om zich te onthouden van hulp aan de overtreder. 3. Een beroep op alle leden- staten om, naar draagkracht, bij te dragen aan het optreden der verbonden landen in Korea. 4. Het onmiddellijk bijeenroe pen van de commissie van de Veiligheidsraad, die ermede be last is in geval van agressie te beraadslagen over de door de Verenigde Naties te nemen ge meenschappelijke maatregelen, om aan de aanval het hoofd te bieden en nieuwe aanvallen te voorkomen. Austin verklaarde voorts dat de huidige Amerikaanse genera tie tot taak heeft het leiderschap over de wereld uit te oefenen en het eerste stelsel van gemeen schappelijke veiligheid te bou wen, dat de geschiedenis ooit heeft gekend. Indien wij", aldus Austin, handelen met de volle dige daadkracht, die een vrije gemeenschap kan opbrengen en daarbij trouw zijn aan onze bondgenoten en geloven in de uiteindelijke overwinning van een rechtvaardige zaak, zal onze generatie de aanvaller tegen hou den en de eerste schreden zet ten op de weg naar een perma nente vrede. Doch indien wij aarzelen en bevreesd zijn, indien wij „Magi- notlinies" pogen te bouwen, in de waan daarmede onszelf veilig te I kunnen stellen en tevens onze bondgenoten aan hun lot over laten, is naar mijn mening oor log onvermijdelijk. En indien dan oorlog zou komen zouden wij, zowel met onze levens als met onze bezittingen, duur be talen voor ons gebrek aan ge loof in dit kritieke uur". Vooral in de Verenigde Staten .bezetting van Noord-lerland ge bestaat hiervoor veel begrip en steund voelen in zijn tot dusver belangstelling. De Amerikaanse onverzoenlijk standpunt, terwijl publieke opinie oefent druk op de Ierland deze daad van Nederland publieke mening in Engeland om zal beschouwen als gericht tegen tot, een regeling van dit geschil- de vurige aspiraties van het ge punt met Ierland te komen. hele Ierse volk. Vandaar de felle le naar Ulster, wordt o.m- ge meld: „De tot nog toe ontvangen antwoorden van drie van de zes Nederlandse fruit-exporteurs, aan wie Ierse handelaren Maan dagavond een telegram hebben gestuurd, wijzen er op, dat .zij maatregelen hebben genomen om hun regering over de kwestie aan te spreken, doch nog geen antwoord hebben ontvangen, het welk hun vrees, een belangrijke markt te zullen verliezen, uit de weg zou kunnen ruimen". Vervolgens viel Austin op krachtige wijze de Sowjét-poli- tiek in de Verenigde Naties aan, onder meer verklarend: „Jaar na jaar aanschouwden de leden der internationale organisatie het zich steeds verder ontwikkelen der communistische aanvals plannen, al werd dit zoveel mo gelijk vervuld in een mist van de verwarrendste dubbelzinnig heden." Austin verklaarde verder nog dat het ,,voor kleine landen, die zich in de buurt van een oor logszuchtige reus bevinden, geer; gemakkelijke beslissing is zich te scharen onder de vrije staten, die vastbesloten zijn aan een even- tuële aanval van 's werelds zwaarst bewapende imperialis tische rijk" het hoofd te bieden. Doch laten wij dit voor ogen houden: De vrije landen hebben een grote voorsprong op het ge bied der atoomwapens en bij de beheersing van de zee en de lucht, een voorsprong die nog steeds groter wordt. Een even- tuële aanvaller weet wat hem te wachten staat, indien hij zijn thans nog veel sterkere land strijdkrachten in beweging zou zetten en dat is ook de reden waarom dit niet is geschied. En achter dit schild bouwt de vrije wereld nu gemeenschappelijk eveneens haar landstrijdkrachten op.'" Austin eindigde met te zeggen dat de Amerikaanse politiek ge baseerd blijft op de volgende punten: Ononderbroken steun aan de beginselen, waarvoor -de Verenigde Naties thans in Kores strijden, zo snel mogelijke be wapening van de vrije wereld, uitbreiding van de Amerikaanse productie, waarbij een einde moet worden gemaakt aan alle overbodige voortbrenging, het blijven helpen van West-Eurppa bij de uitbreiding van zijn pro ductie en het verlenen van tech nische hulp aan minder ontwik kelde gebieden. Onbegrijpelijk is, dat de Neder landse regering zich thans tegen over Engeland bereid heeft ver klaard Nederlandse troepen te laten oefenen in een gebiedsdeel, dat tussen Ierland en Engeland fel wordt omstreden. Engeland zal zich door deze Nederlandse deelneming aan de reacties uit Dublin, waarbij zelfs wordt gesproken over boycot van Nederlandse goederen. Dit alles is te meer te betreu ren, omdat er na de oorlog hier te lande voor Ierland en het Ierse volk een groeiende belangstelling blijkt te bestaan, terwijl ook om gekeerd uit Ierland vele contac- „Door de verdedigingsstellin gen der Verbonden troepen stro men 'n 100.000 Koreaanse vluch telingen. en de troepen weten dat aich ook soldaten van de vijand onder hen bevinden, die machi negeweren en ander wapentuig hebben verborgen in de bundel beddengoed, die zij meedragen en die zich zelf niet ontzien hand granaten te stoppen in de zakken der kinderen", schrijft een cor respondent van Reuter in een frontbericht. „De Geallieerde veiligheidspatrouilles kunnen slechts een op de twee of drie honderd personen fouilleren. Dit is natuurlijk onvoldoende, doch men kan het niet over zijn hart verkrijgen de vluchtelingen te gen te houden. Daarom doen de soldaten der Verbonden troepen wat zij hebben gedaan sinds het begin van de oorlog in Korea: Zij helpen de vluchtelingen zo veel als hen slechts mogelijk is. Nu en dan wordt een gezonde man. die zegt „politie-agent" te zijn, een geweer of een revolver afgenomen. „Misschien is hij het en misschien niet", zegt een ka pitein. „Maar ik neem geen ri sico'". De lucht boven het slagveld is blauw van de rook der verbran Om kwart voor vijf Woensdag middag landde de grote Constel lation van de „Military Air Transport Service" van het Amerikaanse leger, waarmede generaal Eisenhower zijn rond reis langs de West-Europese hoofdsteden maakt, op het vlieg veld Schiphol. Nauwelijks waren de wielen geblokkeerd, of de generaal verscheen in de deur de gebouwen. Doch de soldaten letten daar niet meer op. Zij luisteren naar het huilen van de vele kinderen, die óf hun ouders verloren, óf ze niet meer terug kunnen vinden. Sommige vluchtelingen zijn drie dagen geleden uit Seoel ver trokken. Zij zijn op weg naar de Zuidkust, ongeveer de enige plaats van het schiereiland, waar zij veilig zullen zijn, doch het is nog 20 dagreizen tot de kust De vluchtelingen zijn zo in be slag genomen door hun eigen problemen, dat zij zich niet meer kunnen bekommeren om het wel en wee van anderen. Zij slaan geen acht op de dode man, die per fiets op weg was naar het Zuiden, aangereden werd door een vrachtauto en nu dood in een greppel ligt, met naast hem een open gevallen koffer, waarvan de inhoud her- en derwaarts in de modder ligt verspreid. Zij po gen krampachtig geen acht te slaan op de kleine kinderen, langs de kant van de weg, die daar slechts zitten en „omonee, omonee, omonee" (moeder) hui len. En in de pauzen tussen de strijd luisteren de soldaten dei- Verbondenen naar dit huilen der verlaten kinderen". ten met Nederland zijn gelegd. Ook de handel tussen Nederland en Ierland is na de oorlog met sprongen omhoog gegaan, het geen onlangs bij de afsluiting van een nieuw Nederlands-Iers handelsverdrag nog eens duide lijk werd beklemdtoond. De vele vrienden van Ierland in Nederland en ook de vele ge- interesseerden bij 't handelsver keer met Ierland zouden het in hoge mate betreuren, wanneer door het zenden van Nederland se troepen de uitstekende verhou dingen met Ierland schade lijden. Zij hebben een beroep gedaan op de Nederlandse regering om aan het plan tot uitzending van Ne derlandse soldaten naar Noord- lerland geen uitvoering te geven. Te bevoegder plaatse in Den Haag wijst men er op, dat de militaire leiding van het At lantisch Pact Noord-lerland heeft uitgezocht als oefenter rein voor marinevliegtuigen. Een politieke rol speelt Neder land daarbij geenszins, wel een ondergeschikte militaire rol. Van Nederlandse zijde wordt het betreurd, als men in Ierland om ais eerste de trap af te dalen Beneden stonden, behalve de Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten, vele persfotografen en filmmensen gereed hem te verwelkomen. De ene groep deed het met een militair saluut en een stevige handdruk, de andere met tientallen fel oplichtende blitzlampen. De auto's, waarme de de generaal en zijn gevolg zouden doorreizen, stonden vlak bij het vliegtuig opgesteld en enkele ogenblikken, nadat de ge neraal Nederlandse bodem had betreden, stapte hij in een licht blauwe legerauto, voor deze ge legenheid voorzien van een rood bordje met vijf sterren en in snelle vaart ging de reis naar Den Haag. Als escorte fungeerde een detachement motorrijders van de marechaussee. De generaal werd op het vlieg veld verwelkomd door de chef van de generale staf. generaal H. J. Kruis, vice-admiraal E. J. van Holthe en de staf chef lucht macht luitenant generaal I. A. Aler. Van Amerikaanse zijde waren aanwezig de ambassadeur het betreurd, als men in Ierland ^^Brac^W BMwelf (m^admi Nederland partij wil zien m de tache Forrestel. moeilijkheden, die tussen Ier land en Engeland bestaan. Het gaat hier slechts om een oefen tijd van 6 weken. Technische motieven hebben bij het vast stellen van dit oefenterrein de doorslag gegeven- In de pers van Eire, die ruime aandacht wijdt aan de kwestie van het zenden van een Neder lands marine-luchtmachtescadril- raal E- P. Forrestel. Oin half zes arriveerde gene raal Eisenhower in Den Haag. H^t gezelschap stapte af bij Hotel des Indes, waar generaal Eisen hower en zijn gevolg gedurende zijn kort verblijf in Den Haag logeert. Voor het hotel sloegen enkele tientallen Hagenaars de aankomst van de generaal gade. Beminnelijk glimlachend tegen de voor de ingang van het hotel ver zamelde fotografen stapte hij zon der overjas naar binnen. Generaal Eisenhower zal van daag een bezoek brengen aan de Minister-President, de Minister van Buitenlandse Zaken en de Minister van Oorlog. Verder zal hij besprekingen voeren met de Nederlandse chefs van staven. Verwacht wordt, dat de gene raal vat Nederlandse zijde zal worden medegedeeld, dat er gem beletselen zijn om Nederlandse troepen onder zijn commando te plaatsen. Men zal de generaal duidelijk maken, dat ons land tegen het einde van dit jaar minstens drie divisies, 75.000 man, op kan bren gen, indien de toegezegde Ame rikaanse uitrusting arriveert. Op een snellere levering van dit ma teriaal /al worden aangedrongen. Over het algemeen worden tijdens het bezoek van Eisenhower geen belangrijke beslissingen ver wacht, aangezien het hier een oriëntatie- en inspectiereis van de nieuwe opperbevelhebber be treft. Aanplakbiljetten tegen Eisenhower in Brussel De Brusselse autoriteiten heb ben een aantal werklozen in dienst genomen om de honder den aanplakbiljetten te verwij1 deren, die gisteren in de loop van de dag door de gehele stad waren aangebracht. De gele aan plakbiljetten dragen in blauw het opschrift: „Eisenhower: de Belgen wensen Duitsland niet be wapend te zien. Zij zullen u nooit toestaan van België een tweede Korea te maken. België zal nooit tegen Sowjet-Unie ten strijde trekken. Eisenhouwer, ga naar huis." Spandoeken meevoerend, waar op leuzen prijkten als: „Eisenho wer verdwijn", „Weg met de atoombom", „Weg met de Duit se herbewapening" en „Nooit meer Wehrmacht" trokken zjj in optocht naar de Prinsegracht waar de bureaux van het dag blad „De Waarheid" zijn geves tigd. Toen de politie ter plaatse arriveerde, verspreidden de demonstranten zich- Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage de lijst van het troepentransportschip „Groote Beer", vermoedelijke aankomst 12 Januari te Amsterdam. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig' van Donder dagmorgen tot Donderdagavond- Weer toenemende wind. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan regen. Krach tige, later tijdelijk stormachtige wind tussen Z. en W. Weinig ver andering in temperatuur. Demonstratie in Den Haag. Gisteravond hebben enkele honderden personen in Den Haag gedemonstreerd tegen de komst van generaal Eisenhower- VRIJDAG 12 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.51 5.20 Terneuzen 5.26 5.55 Hansweert 6.06 6-35 Walsoorden 6.16 6-45 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op op 21.45 11 8.45 16.51 10.51 12 8.45 16.52 11.02 23-04 13 8.44 16.54 11.12 14 8.43 16.55 11.22 0.19 es: 5 regels 60 cent) 10 ct.; minimum ptt t nummer of Aórm it meer. 's namiddags 2 mR- Ijstpellerijen in te de weg van Poesan. ijke Luchtaanvallen. 1 en Ansong hebben /liegtuigen gisteren aanvallen gedaan, uitwerking, anvallende vliegtui- iet worden geïdenti- aan, dat meer aan? volgen. [AN MEER AMER. 'NS. naris van het Ame- isterie van Oorlog, dat de legerleiding ïsteld 50.000 mili- ïder de wapenen te aanvankelijk was i.v.m. de in Korea zen. r hervatting der ïandelingen ■land wordt thans wanneer de onder- »ver Irian weer ge- t, aldus he^ft de In- Minister-Pre "u- nt, sir, aan het dagblad ledegedeeld. Hij zei- Indonesische stand- e basis, waarop de gen hervat kunnen de gehele wereld stie van het rille voor Ulster adeur van Eire te •land, heeft een be- een half uur gehad secretaris voor za- Gemenebest, Wal dijk over het plan erlandse escadrille zenden. Ierse persbureau, se regering de Ne- ering hebben mee- et graafschap Der- beschikbare basis ing is, daar de ont- de oorlog in Korea kelijk plan om de vliegdekschepen te d gewijzigd. ïid van een verti- tie door het hand- n aantal der vroe- es van staalfabrie- ijnen, benevens de een centrale ver- jie voor Ruhr- recht voor later tot in bijzonder heden op het plan in te gaan. Hij :ei, -t het voorstel blijkbaar mr' opzet „vaag" gehouden is om lat.-' verschillende uitleggingen moge,..:k te maken- De voorge stelde terugtrekking van alle niet-Koreaanse troepen in stadia kon jaren in beslag nemen. Deze bewoor nng zou een excuus ver. Men maakt dit op uit de rede voeringen van de Poolse en Rus sische afgevaardigden, waaruit duidelijk blijkt, dat Peking niet bereid is in te stemmen met een staakt-het-vuren, voordat het te voren de verzekering heeft ont vangen, dat de Verenigde Naties zijn voornaamste eisen zullen in willigen. ZON MAAN op onder op ondei Jan. 13 8.44 16.54 11.12 14 8.43 16.55 11.22 0.19 15 8-42 16-57 11.33 1.34 16 8.42 1658 11.47 2.48 17 8.41 17.— 12.04 4.03 18 8.40 17.02 12.28 5.16 19 8.39 17.03 13.02 6-25 auwjei-mmimiiiMiie en ue mili taire en industriële kracht, welke d't dank zij het grote arbeids potentieel aan het opbouwen was, niet te onderschatten. De President voegde hier echter aan toe, dat de economische kracht der vrije volkeren van de wereld groter is dan die van hun vijan den. Het nauwe verband tussen de gaarse gezarrtscnap geen ver gunning kon verkrijgen voor terugkeer naar Hongarije. De Hongaarse regering heeft verklaard de Amerikaanse auto riteiten voor dit incident verant woordelijk te achten. „Het feit, dat twee Amerikaanse journalis ten de dader vergezelden, bewijst dat hier sprake is van een vooraf beraamde gemene misdaad. Het nen had, als zij hem wilden ver gezellen. Hij had zich tevoren niet uitgelaten over hetgeen hij van plan was. Zo doende waren twee Amerikanse journalisten ge tuigen van een steekpartij, die zij niet konden verhinderen. De dader werd op het Hongaar se gezantschap vast gehouden, tot de politie kwam, die hem in rekende. Ijde werd er op ge- i bestaande moei- erlei afbreuk lieb- n de Duitse wens st inzake het plan- >oedig mogelijk in ii* treden. Er he se zijde enig opti- fcien van de moge- bevredigende re- kwestie der indu- >atie. De onder- arover worden in ;et tdfssen de ge- commissie en de j. De hoge com- n de regering ge it einde van Jan. norandum inzake te stellen, zodat regeling te ver- esondanks zullen, verklaard, de be- r het plan te Pa- de volgende week ezet. Deelnemers ;ntie konden zich ten over de vraag i worden, dat deze ingen nu tot een ef resultaat zuJ- "en. ld te Bonn is ook 'or de Nederland- tiiger Drs. Kohn- ikele van Neder- 1 bestaande moei- - indelspolitiek ge bied ter sprake heeft gebracht Ook de kwestie van de Vereve ningsbetaling ten behoeve van de aan hoge productiekosten gebon den Belgische kolenmijnen heeft deel uitgemaakt van de bespre kingen. Ten aanzien.van deze vraagstukken is het naar ons werd medegedeeld gelukt de standpunten nader tot elkaar te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1