Uit de Provincie a-Mil-J'1:1-11 VOOR DE ZONDAG Kerkdiensten BIM IN ZWART-WIT-SYMPHONIE LOOP DER BEVOLKING Opheffing van het personenvervoer T erneuzen-Klinge Binnenlands Nieuws De kracht Gods TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. BRESKENS. HOEK. CONFERENTIE TE AXEL VLISSINGEN. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE. Zeepost voor Oost en West ZAAMSLAG. Het verlaten Eiland AGENDA Ik sterk u, ook help ik u, ook aodersteun ik u. Jes. 41 10 m. God begint met ons kracht te geven, ja zelf onze kracht te wezen. Door Hem, die ons sterkt, zijn wij sterk, moeten wij, mogen wQ, kunnen wij sterk zijn. God in j"afvarend 1686, totalp inhoud mis, di. kracht in ons. 2 374 951 brt.; binnenvaartsche- £n als dat nog met genoeg is, p;n oPvaren(i 15.316, totale in- dan komt God naast ons staan houd 4 815-772 scheepston; bin- als onze wapenbroeder in de nenvaartschepen afvarend 15.074, strgd onze rechterhand in de inhoud 4.991 856 scheeps- nood. Hij helpt ons. Met Zijne hulp zullen wij er toch wel door-1 temen! En als wij nog niet ge- Kanaal TerneuzenGent. Seheepvaartbeweging op kanaal TerneuzenGent gedurende 1950: Zeeschepen opvarend 1697, totale inhoud 2.389.253 brt.; zeeschepen In 1949 deden 183 zeeschepen, met een totale inhoud van 647.172 Met voorbeelden uit de Amster damse school uit de jaren 1911 1925 verduidelijkte spreker, dat ondanks de blokvormige bouwtrant de begrippen van aestelice en symmetrie niet werden verwaar loosd, maar dat er vaak pittoreske scheppingsproducten ontstonden, waarbij, ook wat het interieur be treft, voornamelijk aan ruimte en doeltreffendheid werd gedacht. Ook dit toonde spreker door voorbeelden, die op de gevoelige plaat waren vereeuwigd. Als één daarvan noemen wij het Rotter damse Feijenoord-stadion. Doch isoes hebben aan een God in ons, scheepston v00r iaden en/of lossen om te bewijzen, dat er betrekke- kr'wmrTlder ons een ide haven van Terneuzen aan. lijk weinig nieuws onder de zon is, Gtod die ons ondersteunt We be- Voor SIuiskil bedroegen deze stelde hij daartegenover, het thans Wwm niet melr sterk te ziin cijfers 19 zeeschepen met 56.182 in staat van verval kerende Co- hoewn met meer sterk te zijn. onA u.losseum van Rome, waar oudtijds We behoeven niet eens meer te brt. en 809 binnenschepen met strijden. Het enige, wat we te|489.o54 scheepston doen hebben, is op Hem te leunen en steunen. Van U zijn alle dingen. Van U, o God alleen, Van U de zegeningen, O, Hoorder der gebeên! Uw liefd' en trouw omringen IüQjg wankelende schreên, En wat w' ooit goeds ontvingen, Het is van U alleen. SPIERPIJN, SPIT... t Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Tfcermogène verdrijft de sner kende pijn. ZATERDAG 6 JANUARI. Ned. Ilerv. Kerk. Soéoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 7 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axot: 10 u. Ds. P. J. Pennings, fcev. nieuwe Kerkeraadsleden; x.OO u. Ds. P. J. Pennings, bed. a. Doop. Hoek: 10 u. Ds. L>. A. ten Haaft; hev. ambtsdragers; 2.30 u. Ds. EX A. ten Haaft. Sentenisse: 10 u. de heer C. H. Meijboer, van Zaamslag. Htafet: 10.30 u. Ds. P. A. van der Vlugt, van Terneuzen. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van ée Graaff. Philippine: 2-30 u. Ds. J. van de Graaff. •Sluiskil: 10 u. Ds. Joh. W. Star- eenburg; 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; bev. Ouderlingen en Diakenen; 2J50 u. Ds. P. A. van der Vlugt; Zaamslag 9.30 u. Ds. G. Jansma: bev. Ouderlingen en Diakenen; 2AO u. de heer C. H. Heijboer. Othene: 7 u. de heer C. H. Heij boer. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: llu. Ds. M. N. Schrale. Bed. H. Doop. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M Wiebosch. Bev. Ouderling en Diaken. Cadzand: 10 u. Ds. A. C. W. ten Cale. ©roede: 10 u. Ds. C. B. Boere. Nieuwjaarsdienst. Hoofdplaat: 2 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. St. Kruis: 9 u. Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Niewwvliet: 2 u. Ds. L. Doorn, van Uzendijke. Oostburg: 10 u. Ds. W. J. Four- aier. Bed. H. Doop. Söhoondijke: 11 u. Ds. L. Doorn, van IJzendijke. Sluis: 9l30 u. Ds. M. N. Schrale. Bed. H. Doop. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma Bev. van Kerkeraadsleden. Uzendijke: 9.30 u. Ds. L. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlman Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. M. J. ffolthenius. Geref. Kerk. flaek: 10 en 2.30 u. cand. W. K. H. Pouwels, van Vlaardingen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag' 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. ltitsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D-K.O.) Hoék: 9 en 5 u. Ds. J. A. Vink, van Amersfoort. Terneuzen: 10 u. Leesdienst; 5 u. D«. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 0 u- D». Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u- H.H. Missen. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missep Hulst: 6.30, 7-45, 9 en 10.30 u H.H. Missen. •JtaiJippine7, 8.30 en 10 u. H H- Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen- S*. van Gent: 7, 8.30 en 19 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8-30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. Sa menkomsten; 6.30 u. Openlucht Nieuwstraat. Pol itie-Spoirt vereniging. De Poltie-Sportvereniging te Terneuzen heeft de beschikking gekregen over een aantal interes sante Amerikaanse films, die een beeld geven van de bevolking, handel en industrie, luchtvaart, natuur, kunst enz. Het ligt in de bedoeling deze films op verschillende avonden te vertonen. Het zijn geluidsfilms, waaronder tal van gekleurde, die gedraaid worden met een der be kende apparaten van de heer But. De eerste serie wordt vertoond op Maandag 15 Januari in de bo venzaal van Hotel Centraal alhier- Op nader te bepalen data in Fe bruari, Maart en April volgen dan de overige films over Amerika. Bovendien staat een film over Terneuzen op het programma. Wij' kunnen de P.S.V. met dit initiatief gelukwensen. Het be loven zeer belangwekkende avon den te worden. Van de grote col lectie films noemen wij slechts: Emigranten in Amerika; Oorlog op Korea; Hawaï (kleuren); In dianen; Californië; de Staat Vir ginia, enz. Ledenvergadering Voetbalver. ..Terneuzen". De voorzitter der V.V. Ter neuzen", de heer Ir. J. F. Denie, mocht in z'n openingswoord Con stateren, dat een verheugend groot aantal leden op deze ver gadering aanwezig was. Het voorstel van het bestuur tot benoeming van de heer Ed. Dobbeleir als erelid der vereni ging werd met algemene instem ming aanvaard. De begrotingsbehandeling had tot gevolg, dat besloten werd niet tot publicatie in het clubblad over te gaan, omdat door de vele wisselvalligheden waaraan de fi nanciën ener voetbalvereniging onderhevig zijn, het vaststellen van een gespecifieerde begroting onmogeljik is. Er werd een financiële com missie benoemd, bestaande uit 5 leden, die zich op geregelde tij den op de hoogte zal stellen van de finnaciële toestand. In de vacatures Ed. Dobbeleir en C. v. IJk zijn tot bestuurslid gekozen de heren P. J. H. v. Alphen en A. Jansen. Vóór de rondvraag dankte de voorzitter de heer Van IJk voor het vele Werk, dat dit aftredende bestuurslid voor de vereniging heeft verricht. Eveneens richtte de voorzitter waarderende woorden tot de re dactie van het clubblad Con tact", de Jeugdleiders en de Sup portersvereniging. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. In z'n slot woord sprak de voorzitter de hoop uit; dat 1951 de V.V. Ter neuzen" een nieuw kampioen schap en een plaats in de tweede klasse zal brengen. Zilveren feest in de Axelse V.V.V. Drie Februari belooft voor de Axelse V.V-V- een merkwaardige dag te worden. Dan toch zal het 25 jaar gele den zijn, dat deze vereniging werd opgericht. Maar ook het dagelijks bestuur dezer vereniging deelt mee in de vreugde van dit zilveren festijn! De heren A. van Maale, A. P. Es- selbrugge en A. van Sabben, resp. voorzitter, secretaris en penning meester, zijn op die dag 'n kwart eeuw in functie. Bijna alle functies buiten dit driemanschap werden in de loop der jaren verwisseld. Zij echter bleven en zodoende zullen zij op deze dag in het middelpunt der belangstelling staan. De plannen voor de viering van dit jubileum zullen op een alge mene vergadering nader worden besproken. Het ligt in de bedoeling op 6 Februari a.s. een feestavond te organiseren voor donateurs, leden en verdere genodigden met een voorafgaande receptie. Lezing Z.V.U. over moderne architectuur. Voor een klein maar aandachtig gehoor trad Donderdagavond voor de Afdeling Axel van de 7 V-U op de heer J- J. de Vriend uit Amsterdam, die zijn belangwek kend en interessant onderwerp met tal van lichtbeelden illustreer de. Spreker begon met er op te wijzen, dat elke bouwstijl ook wat men de „moderne" noemt een uiting is van de levensopvattingen die in bepaalde tijdvakken domi neren en een reflex zijn van het wereldgebeuren. Zonder de vroegere uitingen te kennen, is het echter niet moge lijk de hedendaagse opvattingen te verstaan. (onder het Romeinse wereldlijk) plaats was voor 80.000 personen. Zegt het uitwendige van het Rot terdamse stadion in aestetische zin aan spreker weing, geheel anders was dit met het Romeinse bouw werk, dat door veelvuldige ver sieringen (als beeldhouwwerk enz.) een meer feestelijk aanzien moet hebben gehad- Aan de hand van theaterbouw („Kunstmin" te Dordrecht), de bouw van Amsterdamse poorten en de ontwerpen van het nieuw te bouwen Amsterdamse stadhuis valt te bewijzen, dat er van een abstract „modeme"-bouwstijl moeilijk te spreken valt. Dit niet alleen naar het uiterlijk, maar ook naar het innerlijk. De grote „Burgerzaal", die in de beide als hoogst-bekroonde ontwerpen een uitgesproken re presentatief karakter heeft, doet ons in één opzicht méér aan een Romeinse Ridderzaal denken dan dat deze het Amsterdamse ka rakter zou weerspiegelen. Zo on dervindt de architectuur ook in ander opzicht allerlei weerslagen van onze tijd en het blijft voor hands een zoeken en tasten. Bijna alle aanwezigen waren geïnteresseerd bij of belangstel lend in de hedendaagse architec tuur of de bouwkunst in het al gemeen. Het was een nuttige en aange name avond. Hoge waterstand en glibberigheid. Door de krachtige dooi is de waterstand aanzienlijk verhoogd. Dermate is het peil van de water spiegel in de nabij Axel gelegen kreken nu reeds gestegen, dat we veilig kunnen aannemen, dat de waterstand sedert de inundatie van 1944 nog niet zo hoog is ge weest. Door de geweldige hoeveelhe den gesmolten sneeuw uit de pol ders komt al dit zogenaamde „op- perwater" in de kreken, zodat vermoedelijk in de eerstvolgende dagen het water tot een nog ho ger peil zal stijgen. Alleen indien de weersomstan digheden en gunstig getij daartoe medewerken, kan door de water lozing langs de zgn. „Stenen Beer" bij Terneuzen enige daling van betekenis worden verwacht. De binnenwegen in de omge ving van Axel verkeren in een glibberige toestand. De vastgere- den en getreden sneeuw komt nu tot ontdooiing en dit leidt tot een lastig verkeer te voet en per fiets, terwijl de automobilisten zich liever nog niet op deze glij banen wagen. De koude dagen doen dubbel gevoelen, dat we in een dure tijd leven! Veel meer brandstof, war mer kleding, stagnatie in de en Bergen op Zoom, in welke laatste plaats hij zich in het bij zonder ijverde voor het Katholiek Thuisfront. In zijn installatie-rede herdacht Deken Plasschaert Pastoor Geerts, die van Axel naar Bergen op Zoom werd overgeplaatst en verzocht de gelovigen Pastoor Meeus dezelfde medewerking te willen verlenen als zijn hun vo rige Pastoor hadden verleend. Bilj artwedstrijd. De Biljartclub „Krijt op Tijd" alhier organiseerde voor haar le den een wedstrijd in Hotel „De Vriendschap". De uitslag was als volgt: le pr. C. B. Jansen en G. de Krijger; 2e pr. H. van den Hemel en F. van Waes; 3e pr. G. Bracke en M. Inghels; 4e pr. C. Jansen en Aug. Provoost; 5e pr. B. van Waes en O. de Dobbelaere; 6e pr. E. Ongenae en H. de Dobbelaere; 7e pr. Iz. de Ruijsscher en L. de Zeeuw; 8e pr. C- Krocke en M. de Dobbelaere; 9e pr. P. Vermeulen en Joh. Ducheine. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn, waaraan een maaltijd was verbonden. Benoeming. De heer K. Kareis te Vlissingen is benoemd tot ambtenaar op de gemeente-secretarie te Breskens. Solistenconcours. Aan het op 10 Februari te hou den Solistenconcours in Biervliet zullen ook enige Hoekse solisten deelnemen en wel de heren J. 't Gilde (trombone) en J. Meer- tens (tuba). Het Badhuis in December. De belangstelling voor het bad huis te Hoek in de maand Deo. was tengevolge van lekkage niet zo groot als andere maanden- De inrichting moest verscheide ne dagen gesloten blijven- Totaal werden 1021 baden geno men. Huisslachtingen. Gedurende het vierde kwartaal van 1950 werden op het Gemeen tehuis te Hoek 304 vergunningen voor huisslachting van een varken afgegeven. „Duidelijker kan het niet" zei en volgde de richting van het Basli verheugd, toen hij Wickeds pijltje. wegwijzer las. „Dat bordje zal toch geen val let ding ziet er wel erg nieuw strik zijn?" vroeg Bim nog eens. uit" zei Bim verbaasd en ietwat wantrouwig. „De spijker waarmee het be vestigd is glimt zelfs nog!" „Een teken dat hier wordt ge werkt" antwoordde Basli vrolijk „Het is een teken van onvak- Basli" antwoordde Bim, maar W| bleef extra scherp opletten. Toch ontging het ook hem dat Wicked op dat ogenblik boven zij» hoofd zat en zijn boze adem in- kundigheid, wanneer een speurder hield- overal een valstrik meent te „In de val" meesmuilde Wicked, zien" zeide Basli op een toon van „Mijn duivelse brein viert eon gezag. j grote triomf!" „Ik hoop dat je gelijk hebt OVER 1950. AXEL. m. vr. tot. Geboren 49 41 90 Eledrs geboren 27 28 55 Gevestigd 226 228 454 Overleden Overleden in het Buitenland Vertrokken 302 17 1 119 297 23 112 599 40 1 231 Oranjestad" met militairen te Vlissingen verwacht. Zondag 7 Januari a-s. wordt in Vlissingen het m.s. „Oranje stad" van de K.N-S.M. verwacht met 62 repatriërende militairen uit West-Indië aan boord. Postzegelautomaten. Zoals reeds in andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten is, heoft men hier ten gerieve van 't publiek een aantal postzegel- en briefkaart- automaten bij het Postkantoor in de Stationsstraat geplaatst, zodat men ook buiten de kantooruren postzegels en briefkaarten kan verkrijgen. Geduld Overwint" weer een trapje hoger. Naar wij vernemen zal het mu ziekgezelschap „Geduld Overwint" naar aanleiding van de in het af- 137 135 272 Vermeerderd met 165 162 327 Bevolking was op 31 Dec. 1950 3538 3393 6931 Vermeerderd met 165 162 327 Bevolking op 31 Dec. '50 3703 3555 7258 Voltrokken Huwelijken 62 Echtscheidingen 3 Huwelijksaangiften 63 Huwelijkstoestemmingen 21 Levenloos aangegeven 3 Geboren niet behorende tot de bevolking 2 Overleden 1 Mét de volgende schepen kan zeepost worden verzonden- De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië m.s. „Willem Ruys" (10 Jan)., Nieuw Guinea a.s. „Rotti" (29 Jan.), Antillen m.s. „Hera" (9 Jan.), Suriname s.s. „Besagen" (18 Jan.). Vrijdagavond had op de raad zaal te Axel een door de Commis saris der Koningin geleide confe rentie plaats, waar wij een groot aantal Zeeuws-Vlaamse burge meesters en Statenleden opmerk ten, benevens tal van vertegen woordigers van in onze streek ge vestigde industrieën en leidende persoonlijkheden uit de midden stand. Jhr. De Casembroot resumeer de in het kort, wat het doel van deze conferentie was. Ged. Staten zullen niet nalaten stappen bij de Regering te doen om de voor genomen opheffing van het per sonenvervoer te verijdelen, mits de argumenten daartoe steekhou dend zijn. Zij hebben medege werkt aan het beleggen dezer conferentie om hun oor te luiste ren te leggen in kringen van in dustrie en handel en bij burge meesters, etc. Verschillende sprekers ontwik kelden tal van bezwaren, zoals de verslechterde dienstregeling, zulks in strijd met gedane toezeg gingen voordien. Ook de Voorzit ter was hieromtrent op de hoogte en noemde in dit verband een ge val van uiterst slechte correspon dentie van een te 12 uur uit Brus sel vertrekkende trein, waarmede men tot Terneuzen vijf uren on derweg is. Vooral door de Burgemeester van Terneuzen werd sterk de na druk gelegd op de veronacht zaamde belangen van de 90.000 Nederlanders in Zeeuws-Vlaande- ren, die de dupe worden van deze UIT GEVANGENIS ONTSNAPT Donderdagavond omstreeks tien uur hebben drie gedetineer- plannen. Hij wees op de acties die den uit de bijzondere strafge- zowel in België als thans hier vangenis te Leeuwarden kans i worden ontketend tegen voorne- gezien te ontsnappen. Twee mens, die louter zijn ingegeven ervan zijn inmiddels weer ge- door overwegingen van financiële pakt. De gevangenen zagen kans aard. Hier geldt het bijzondere een deur te forceren, waardoor streekbelangen en wij vragen zij in een op een verdieping ge- niets meer of minder dan dat het legen magazijn terecht kwamen. Nederlandse gedeelte in het Ne- Daar bemachtigden zij een touw, derlands belang zal worden ge- met behulp waarvan zij op de ëxploiteerd. werkzaamheden, het is alles van gelopen jaar behaalde successen invloed! top diverse muziekconcoursen dit Het is echter pas begin Januari! jaar weer een trapje hoger klim- Alles kan men dus nog van deze men. Bij eventuële deelname aan winter verwachten en wie weet of het over enkele dagen weer niet even hard vriest als het nu dooit! Installatie Pastoor J. Meeus. Het was gisteren voor de R.K. bevolking van Axel een blijde dag door de intrede van de nieuw be noemde Pastoor J. Meeus, die ge ïnstalleerd werd door Deken J. Plasschaert uit Hulst. Het kerkgebouw was gevuld met belangstellenden, waaronder wij opmerkten burgemeester Van Oeveren en de gemeente-secreta ris Maris. De nieuw benoemde Pastoor werd in 1926 tot Priester gewijd en was achtereenvolgens Kape de Bonds- en Federatieve con coursen zal zij dit jaar uitkomen in de Ere-afdeling. Wij twijfelen er niet aan, dat zij ook in deze afdeling onder kun dige leiding van de heer Anthonis- se een goed resultaat zal weten te behalen. Eerlijke vinder beloond. Donderdagmorgen vermiste de koopman C. Jeccoires te Axel (Drieschouwen) terwijl hij bij een der winkeliers te Zaamslag zijn zaken deed, zijn portefeuille waarin zich een belangrijk bedrag aan bankpapier bevond Nadat hij in zijn auto had ge- laan te St. Jansteen, "Öosterhout zocht en bij andere winkeliers had begane grond terecht kwamen en kans zagen te ontvluchten. Er stonden toevallig enkele fietsen, waarvan zij een dankbaar ge bruik maakten- De nachtwaker had hen zien gaan en hij waar schuwde onmiddellijk de politie. Deze zette direct een achtervol ging in en om ongeveer één uur s nachts wist men twee van de drie aan de Lekkemurweg te Leeuwarden weer te grijpen. Deze twee moesten nog een lange straftijd doorbrengen. De derde, die nog voortvluchtig is, behoef de nog slechts enkele maanden in de gevangenis te verblijven. geïnformeerd, deed hij aangifte bij de politie. Onderwijl had een jongen, Jo- pie de Beer, de portefeuille ge vonden en deze naar huis ge bracht, waarna er aangifte van werd gedaan. Een voorbijganger deelde dit de koopman mede en in het bij zijn van de politie werd uitgewe zen dat het verlorene aan hem toebehoorde. De eerlijke vinder kreeg een be lóning van 50. Het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink releveerde de ge schiedenis, die aan deze zaak verbonden is. Na de bevrijding kwam de Z.V.T.M. met haar be kende concessie-aanvraag, waar tegen toen de spoorwegmaat schappij Mechelen-Terneuzen in verzet kwam. Op een destijds zij nerzijds aan de heer v. d. Broecke als directeur gedane vraag, of verbetering in uitzicht kon wor den gesteld en gewaarborgd, kwam een negatief antwoord. La ter heeft het spreker verwonderd, dat, toen de Nederlandse Spoor wegen het traject op Nederlands gebied hadden overgenomen, nooit meer iets van die zijde werd vernomen betreffende be zwaren tegen het busverkeer en de concessies. De heer Geirnaerdt, burge meester van St. Jansteen, pleitte eveneens voor handhaving van het personenvervoer per spoor en wees op de veranderde situatie door P. DE VRIES. 36) Nadruk verboden. 's Nachts droomde Kees van grote koraalriffen, die op ver raderlijke wijze boven water sta ken en waarop het schip was ge varen. Het zat muurvast en de hele bemanning keek boos naar Kees. Dat is de schuld van die Hollander, zei er een. Laat hij maar van boord gaan, dan wordt het schip wat lichter en komen we vlot. Daar was iedereen het mee eens en opeens voelde Kees zich aangegrepen en over boord geworpen. Met een schreeuw kwam hij in het water terecht. Maar het water was hard, want het was geen water, maar de vloer van zijn hun. Kees die de bovenste krib had genomen, was er uit gevallen en uit de onder ste krib zag hij het verbaasde ge zicht van de ingenieur. „Wat nu," vroeg deze. Kees kwam half overeind en wreef zijn pijnlijke ledematen. Op dit moment begonnen de dieselmotoren op hun hoogste toeren te lopen en het gehele jacht trilde nu. Door de patrijs poorten zag hij, dat de scheme ring aanbrak en Kees was opeens klaar wakker. „Ik ga me wassen en aankle den", zei hij tot de ingenieur. „En naar boven. Lieve help, dat sla- ocn in een krib moet je ook weer leren. Toen ik vanuit Java naar Holland repatrieerde, beviel me die krib ook al met bijster." „We zullen morgen wel ruilen", besloot de ingenieur, zich om draaiend. „Dan ga jij maar bene den slapen. Als je dan weer valt, val je zachter." Kees waste en schoor zich, waarna hij zich aankleedde. Daarna stak hij een sigaret aan en liep naar boven. De frisse zee lucht woei hem al tegemoet en eenmaal op het dek snoof hij ze met volle teugen op. Het jacht schoot met een vaart door de golven en Kees keek eens rond. Doch overal zag hij water en lucht. Geen stukje land meer te bekennen. Ver weg van de be woonde wereld. Ver weg? Het mocht wat. Een halve etmaal va ren. En men zou er zeker vier weken over doen. Misschien nog Een van de matrozen, die een eindje verder over de verschan sing stond te turen, kwam nu op hem af. „Morgen, mijnheer." Kees knikte vriendelijk en be antwoordde de groet. „Zeldzaam mooi weertje, mijn heer. Een licht briesje, maar ove- gens een strakke lucht. Als we het zo houden „Ja, zoals u zegt. Als we het zo houden. Bent U bekend op deze zee?" De man lachte. „Dat zou ik denken. En ik verzeker u, dat het hier kan spoken. Nou." Op dit moment kwam er van uit een der trapopeningen een andere matroos naar boven ren nen. Hij stoof de beide mannen aan de railing voorbij, onderwijl roepende: ,,Een verstekeling aan boord!" En weg was hij, naar de hut van de kapitein. XIX. Kees keek de man verwonderd en licht geamuseerd na. Maar meteen betrok zijn gezicht. Wat had hij geroepen? Een versteke ling aan boord? Dat mankeerde er nog maar aan. Vlug liep hij eveneens naar de kapiteinshut, Per slot van rekening was hij wel zolang in militaire dienst ge weest, dat hij iets afwist van dis cipline en hij had wel eens gele zen, dat de discipline aan boord van een schip in de regel vrij in verband met het feit, dat de Belgen nu meer naar hier kome». De rollen zijn omgekeerd, doek de praktijk wijst uit, dat de be hoefte aan het treinverkeer zeer dringend is. Een gedegen pleidooi werd ge leverd door de heer De Meijer, lid van de Kamer van Koophan del te Terneuzen, wie het vreemd voorkwam, dat aan het Zeeuwse deel van het net der Nederlandse Spoorwegen (Spreker bedoelde hiermede het traject Bergen op ZoomVlissingen), door niemand minder dan de heer Den Hollan der een pluim werd gegeven, ter wijl men ten opzichte van het Zeeuws-Vlaamse lijntje alleen maar weet te wijzen op het nade lig slot. Dit niettegenstaande het feit, dat op het Zeeuwse traject tot Bergen op Zoom zeker geen winst zal worden gemaakt en on danks de bij de overname gedane garanties het verkeer tot 1961 te handhaven. De Nederlandse Spoorwegen letten schijnbaar uit sluitend op de centen, maar het is merkwaardig, dat toegege ven dat de hoofdschotel wordt ge vormd door het goederenvervoer aan een paar suikerfabrieken te Sas van Gent nog geen beperk te verlenging van een raccorde- ment kon worden toegestaan. De heer Hamelink heeft nog betoogd, dat men deze aangele genheid in het groot moet zie*. Toen de Nederlandse Spoorwegen de lijn overnamen, leverde deze een tekort op van pl.m. 4 ton. Toen lagen de fabrieken te Sluis kil nog stil en andere lichtpunten van enige oplevende betekenis waren er niet. Men dient op zijn minst genomen een tijd van her stel in acht te nemen ter beoor deling van de rendabiliteit en dat niet van de dag der overname, doch van medio 1950 en dan over een periode van een drietal ja ren. Spr. is overtuigd bij de Mi nister een willig oor te zullen vinden. De heer Geirnaerdt en in ster ker mate nog de heren Verlinde (Terneuzen) en De Meijer (Ter neuzen), zien in het terugvallen op een driejaarlijkse proeftijd ee* erkenning dat geen rendabiliteit kan worden gegarandeerd. We moeten vasthouden aan de toege zegde status-quo tot 1961. Door verschillende heren wer den belangen bepleit van onder wijs en landbouw, alsook van plaatselijk-industriële betekenis. Nog werden door de heren De Meijer e.a. besproken het hoef ijzerverkeer Klinge-Esschen, dat tot hiertoe is afgestuit op onwR tot verlaging van de spoorwegta rieven voor goederenvervoer van Belgische zijde. Samenvattend heeft de Com missaris der Koningin in de eer ste plaats dank gebracht voor de door de burgemeester van Axel verleende gastvrijheid en voor de aangename toon tijdens de diver se discussies. Ged. Staten zullen gaarne alsnog op zeer korte ter mijn argumenten ontvangen, dienstig tot het handhaven van dit als een streekbelang geldende spoorwegverkeer. Op vlotte en zakelijke wtjze was deze vergadering door de Commissaris gepresideerd. Tot slot maakte hij zijn excuses voor het ongewone tijdstip waarop de ze conferentie werd gehouden, doch zijn ambtelijk werk kon geen ander uur gedogen en het deed hem genoegen, dat niette- streng was. Wanneer hij dus de kapiteinshut binnen ging, kon het genstaande dit de belangstelling Ik geloof," zei hij, „dat ik uit 1 langer. Lieve help, wat was de maar de deur was gesloten en be-I óed gevaUen ben." I wereld toch aroot.I sluiteloos bleef hij er voor staan. wel eens gebeuren, dat hij in breuk maakte op de gebruiken aan boord. Aan de andere kant klonk een opwindende stem en Kees her kende die als van de matroos, die zoëven geagiteerd voorbij was gegaan. Waarschijnlijk lag de ka pitein weer in z'n kooi. Lang behoefde hij echter niet te wachten, want na een paar mi nuten kwam de matroos weer naar buiten, in gezelschap van de kapitein, die blijkbaar gauw een broek had aangetrokken. Voor de rest was hij nog in nachttenue. Althans, hij droeg een overhemd zonder boord en zijn blote, voeten staken in leren pantoffels. „Wat is er aan de hand, kapi tein?" vroeg Kees. „Ga maar mee," antwoordde Bream grimmig, ,,dan l:unt u het zelf zien. In ruim twee heeft men een verstekeling ontdekt. 'Tussen de vaten dieselolie. Nou, we zul len hem leren!" (Wordt vervolgd.) zo groot was geweest. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Bioscoop „De man op de Eiffeltoren". Concertgebouw, 8 uur: Bios coop „Vreemde lading". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoop: „Bastogns". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De man op de Eifeltoren"; 4.30 uur: Zondags middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Vreemde lading"; 2.30 uur: Zondagmiddagvoorgtel- ling. AXEL: Het Centrum, 415 uur: Biosc. „Bastogne"; 8 uur: Biosc. „Afspraakje met Judy".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2