Frankrijk en de herbewapening Vraagstuk der ex-K.N.I.L. militairen Wondjoe door Verbondenen ontruimd Indonesië en Nieuw-Guinea Breskens is twee prachtige Scholen rijker Ambonnezen moeten kiezen Chinees offensief neemt in kracht toe Engelse Straaljager neergestort Voor een buitenstaander lijkt de Franse politiek een onontwarbare puzzle. Op de meest onverwachte ogenblikken worden regeringen ten val gebracht en dan nog dikwijls door voor de buitenwereld vrij onbelangrijke kwesties. Na de oorlog hebben reeds verschillende regeringen het land geregeerd, doch vooral de laatste twee jaren is er meer vastheid gekomen, hetgeen de positie van Frankrijk zowel binnenlands als buitenlands slechts ten goede kan komen. vastzittende Hoest komt los Chinezen zijn in groten getalen de rivier de Han overgestoken. Naar luehtverkenners meldden, drin gen enkele duizenden communisten in Zuidelijke richting achter de terugtrekkende troepen der V. N. op. Een deel van de Chinese troepen zou naar Intsjon, de haven van Seoel, oprukken, terwijl 't gros van de troepen der Verbondenen zich van de weg Seoel-Intijon verwijdert. Piloot vermist Aan de Waddenkust ten Z. van Hollum (Ameland) is Vrijdagochtend een straaljager in zee gestort. De piloot zou uit het toestel gesprongen zijn. De reddingboten van de Kon. N. Z. H. R. M. zijn direct ter assistentie uitgevaren. weersverwachting HOOGWATER. op onder op onder Jan. 14.31 6 8.48 16.44 8.07 7 8 47 16-45 9.10 15.48 8 8.47 16.47 9.52 17.19 9 8.46 16-4« 10.19 18.52 rranserms oq Abonnement: Temeuzen. Olrecteur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactle-adres Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 N6 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZATERDAG 6 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1622. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 e iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 Juist bij de jaarwisseling stond •en zeer belangrijk punt op de agenda van de nationale verga dering, Frankrijks volksvertegen woordiging, namelijk de begro ting voor het nieuwe bewape ningsprogramma. In het kader van het Atlantisch Pact is ook Frankrijk verplicht zijn steentje aan de opbouw van de verdedi ging van de Westerse wereld bij te dragen. En evenals in andere landen, die bij het Pact zijn aan gesloten, kost de nieuwe bewape ning zeer veel geld en kost het grote moeite de middelen te vin den om een en ander te betalen. Het valt zeer te betreuren, dal deze nieuwe en zware last gelegd wordt op de schouders van de West-Europese staten, die juist bezig waren met alle kracht zich beroep op de Nationale Vergade ring. Frankrijk dient door daden en niet door woorden te tonen, dat het bereid is het hoofd te bie den aan agressie, zo zeide hij en het kan dan ook zeker tot voldoe ning stemmen, dat zijn roepstem ,/eid gehoord. De vergadering ;prak met flinke meerderheid viermaal haar vertrouwen uit waardoor èn bewapeningspro gramma èn regering voort kun nen gaan. De drie grote regeringspar tijen, de M.R.P., de socialisten en de radicalen stemden voor, waar mede succes verzekerd was. De rechterzijde, bestaande uit Gaul listen en gematigden stemden om technische redenen tegen, terwijl de grootste partij van de Natio nale Vergadering, de communis- onderworpen, is begrijpelijk. De gehele verdediging van West- Europa is één van die punten en dan speciaal de inschakeling van West-Duitsland. Zoals men weet staat Frank rijk als enige van de drie grote Westelijken tegenover een her bewapening van zijn Oostelijke buur, die al driemaal in vrijkort tijdsbestek zijn grenzen over spoelde, zeer huiverig. Ook is de Franse houding ten opzichte van de Sowjet-Unie niet zo straf als die van de Angelsaksische lan den. Tenslotte zal Plevèn zeker de plannen tot eenmaking van West-Europa bespreken, die im mers allen min of meer uit Franse koker stammen. Op dit laatste gebied zal niemand kun nen ontkennen, dat de Fransen mooi werk verrichten, dat echter veelal door Engelse tegenwer king tot mislukking is gedoemd. De beslissing van de Franse Nationale Vergadering kan er zeker toe bijdragen de Franse positie bij zijn Westelijke bond genoten te versterken. Een (Avertentie) door gebruik van SANTEL SIROOP in flacons a 1,25. Drogisterij W. DINGEMANSE Terneuzen. OOK BRITS-NOORD BORNEO BIJ INDONESIË? „Actieve onruststokers zijn in Serawak druk in de weer om in lijving van dat gebied in de repu bliek Indonesia te bewerkstelli gen", aldus de secretaris-gene raal van de Maleise Nationale Unie van Serawak. Hij zeide, dat onruststokers voortdurend de grens overschrij den. Zij maken onze constitutio nele pogingen voor het verkrijgen van recht van Engeland en het herstel van Serawak als een on afhankelijke staat in het Britse gemenebest belachelijk. In hun ogen is het alternatief: De inlij ving van Serawak in de Indone sische republiek en hun activitei ten zijn gericht op dat doel. De secretaris-generaal zeide voorts o.a.: >,Wij wensen geen deel van Indonesië te zijn, wij wensen de familie Brooke terug." Kolonel Van Santen, comman dant van de kampen der Ambon- nese ex-K.N.I.L.-militairen op Java, heeft van de Minister van Oorlog opdracht ontvangen op korte termijn (waarschijnlijk vóór 15 Januari) de Ambonnezen met tijdelijke K. L.-status te doen kiezen tussen drie mogelijk heden, n.l.: 1. Overgang naar de A.P.R.I. 2. Afvoer ter plaatse. 3. Afvoer naar een der eilan den der Zuid-Molukken. Deze maatregel is genomen, omdat naar het oordeel van de Nederlandse militaire en civiele autoriteiten in Indonesië de toe stand in de kampen der Ambon nezen onhoudbaar is geworden. De Ambonnezen in het kampe ment te Djakarta zijn in opstand gekomen tegen hun Nederlandse commandanten. De vertrouwens mannen der Ambonnezen luiste ren niet meer naar hun Neder landse officieren doch uitsluitend naar de heren Apor.no en Sahe- tapy in Nederland, aldus werd uit Indonesië aan de Nederlandse regering gerapporteerd. In Djakarta gaf dit aanleiding tot acties tegen de Nederlandse officieren, waarna een groep Ambonnezen met medeneming van hun wapens uit het kamp zijn gebroken en op de bevolking is gaan schieten. De Nederlandse regering acht deze situatie hoogst gevaarlijk en vreest vergaande moeilijkheden, waarbij in de eer ste plaats de Nederlandse leden van het K. L. betrokken dreigen te worden en dit bovendien ern stige moeilijkheden met de Indo nesische regering kunnen ver oorzaken. De Nederlandse regering wil nu definitief en zo spoedig mogelijk een einde maken aan deze moei lijkheden en zorgen, dat het K. L. te herstellen van de gevolgen van ten vanzelfsprekend principieel de laatste oorlog, die daarvoor hun burgers hoge belastingen hadden opgelegd en die het levenspeil van hun bevolking langzaam maar zeker het vóór oorlogse weder zagen naderen. Maar het is eenmaal met an ders, wil men van een sterk de fensie-apparaat verzekerd zijn. Ook Frankrijk dus, dat reeds jarenlang een strijd heeft te voe ren tegen stijgende prijzen en lonen, moet ergens de benodigde middelen vandaan halen om de herbewapening te bekostigen. Hiertoe was dus een bewape- ■ingsbegroting ingediend en de thans zittende Regering Plevèn verbond aan het al of niet aan vaarden dezer begroting de ver trouwenskwestie. Op Oudejaar moest de Natio- •ale Vergadering stemmen over liefst vier vertrouwensmoties, die aDeo op deze begroting betrek king hadden. De eerste en laat ste waren de belangrijkste, daar zjj respectievelijk goedkeuring vroegen voor de nieuw op te leg gen belastingen ter financiering van het bewapeningsprogramma en goedkeuring van de begroting in haar geheel, dus zowel de uit gaven als de inkomsten. Er hing heel wat van deze stemmingen af en de minister tegenstemden. Aan hun argu menten werd geen verdere aan dacht besteed. De gevolgen van deze oude jaarsdag-stemming zullen dus zijn, dat de Fransen weer alle aandacht gaan concentreren op hun leger, vloot en luchtmacht, zodat zij straks weer de sterkste landmogendheid van West-Euro pa zullen vormen. Het is bekend, dat de productie op industrieel en agrarisch ter rein in Frankrijk aardig geste gen zijn, en minister-president Plevèn beweerde dan ook, dat deze productie in staat moet wor den geacht de last van de herbe wapening te dragen. Dat zou dus tevens betekenen, dat het Franse levenspeil van het ogen blik ongeveer gehandhaafd zou kunnen blijven. Of deze woorden waarheid be vatten zal de toekomst natuurlijk moeten leren, doch wel kan ge constateerd worden dat Ameri kaanse hulp nodig blijft. Naar verluidt zou Plevèn het voor nemen hebben om zeer binnen kort naar het land van Uncle Sam te vertrekken teneinde met President Truman hierover te confereren. Dat daarbij tevens de voornaamste andere punten, die Frankrijk zorgen geven, aan president Plevèn deed een ernstig een bespreking zullen worden De vuurtoenwachter van Hol- zegd. Toen hij zich voorbereidde lum deelde mede, dat omstreeks elf uur een zware slag werd ge hoord, kort nadat een straaljager gepasseerd was. De conclusie, die daaruit getrokken werd, was dat de straaljager even ten Z. van Hollum in zee moest zijn gestort. Er werd direct contact opgeno men met 't militaire vliegveld in Leeuwarden en daar werd, ver moedelijk aan de hand van radio berichten van de piloot beves tigd, dat de straaljager in het wad terecht gekomen was. De piloot zou te voren uit de ma chine zijn gesprongen- Direct werden de beschikbare reddingboten, de „Insulinde", de „Brandaris" en de „H. J. Ortt" van de K.N.Z.H.R.M. uitgezon den. Het zicht was zeer slecht, waardoor het zoeken naar de piloot ernstig werd bemoeilijkt. Het was afgaand getij, zodat er goede hoop is, dat de vlieger op 'n drooggevallen plaat is terecht gekomen of deze heeft kunnen bereiken. Het toestel blijkt een Engelse straaljager van het type Meteor j verongelukte VTH te zijn. De piloot is boven zijn. Leeuwarden uit het toestel ge sprongen- De Meteor heeft een z.g. uitschietbare stoel. Men heeft gezien, dat de parachute zich heeft geopend, maar de piloot zelf is nog niet gevonden. Van het vliegveld Valkenburg is een Mitchell van de M-L.D. onder commando van Luitenant vlieger 3e klasse Pauli, opgeste gen en zoekt de streek tussen Leeuwarden en Ameland af naar de piloot. De scheepvaart is door Radio Scheveningen geattendeerd op het ongeluk. De piloot heeft om 11.37 aan de vliegbasis Leeuwarden medege deeld, toen hij boven Leeuwarden vloog, dat hij een noodlanding zou uitvoeren. Waarom dat moest, heeft hij er niet bij ge- die landing te maken, bleek het landingsgestel niet meer naar wens te werken. De piloot deel de vervolgens mede, dat hij uit het toestel zou springen Van de zijde van de Lucht vaartvoorlichtingsdienst werd medegedeeld, dat het toestel uit Duitsland kwam en op weg was naar Engeland. Toen de piloot boven Leeuwarden moeilijkheden met zijn toestel kreeg, was het toestel op ongeveer 3000 meter hoogte- Er hing een laag, zwaar wolkendek. Daardoor heeft men van Leeuwarden niet kunnen zien of de piloot inderdaad het toe stel veilig heeft verlaten. Er stond een vrij sterke Zuid westenwind. Het vliegtuig had vijftien minuten nodig om naar beneden te komen. Van het vliegveld Leeuwarden is een „Harvard" van de L-S.K. opgestegen om eveneens een on derzoek in te stellen. Tot dusverre is het vliegtuig zelf nog niet ontdekt. Wel zijn er kleine wrakstukken aange spoeld, die vermoedelijk van de Meteor" afkomstig De „Mittchel die naar de piloot heeft gezocht is op 't vliegkamp Valkenburg teruggekeerd. Er is niets gevonden. De Brandaris" en „Insulinde" zijn naar resp. Terschelling en Oostmahorn teruggevaren. De ,,H. J. Ortt" is nog in het gebied waar het vlieg tuig vermoedelijk is terecht gekomen. De kustwacht op Ameland is door de vliegbasis Leeuwarden medegedeeld, dat er reden is om aan te nemen dat de Engelse pi loot, geen gevolg heeft gegeven aan zijn voornemen, het vliegtuig te verlaten en dus met het toestel in zee zou zijn gestort. De red dingboten hebben tot het vallen van de duisternis naar hem ge zocht. Het brandende Seoel was giste ren volledig door de Verbondenen ontruimd. Een geallieerde vlie ger zei: „Het was alsof een mierenhoop door het vuur was overvallen- Vluchtelingen stroomden uit de stad in alle richtingen, zelfs naar het Noorden trokken ze." Het nieuwe verdedigingsplan der Verbonden troepen is een streng bewaakt militair geheim. Waar nemers te Tokio houden zich be zig met gissingen, waarin sprake is van een nieuwe linie door het 30 km ten Zuiden van Seoel ge legen Soewon. Amerikaanse vliegtuigen heb ben het door de Chinezen bezette vliegveld Kimpo aangevallen. In een desbetreffend communiqué wordt gezegd, dat de nog aan wezige installaties volledig ver nield werden. Een Chinees batal jon op het vliegveld werd door de Amerikaanse toestellen ver rast. Tien stukken geschut wer den vernield. Noordelijke patrouilles zijn Vrijdag de Han overgestoken ten Zuid-Westen van Seoel. Het ge organiseerde contact in de Wes- tel ijke sector van het front is klaarblijkelijk verbroken, terwijl de Noordelijken bleven aanvallen op het centrale front en het Oos telijke front. Generaal MacArthur heeft meegedeeld, dat de evacuatie van Intsjon is voltooid. Volgens onbevestigde berich ten heeft een Britse brigade een Centurion-tank verloren, nadat zij in een hinderlaag was geval len. Dit zou, indien bevestigd, de tweede tank zijn, die de Chi nezen in handen viel. De troepen van de Verbondenen trekken langs het gehele front terug naar van te voren vastge stelde posities. Uit Centraal- en Oost-Korea wordt gemeld, dat „twee grote groepen Chinezen" Zuidwaarts trekken langs de weg van Tsjoentsjon naar Seoel en naar Wondjoe. V.N.-troepen ontmoetten al Noordelijken op 70 km ten Z. van de breedtegraad. De toestand aan de Oostkust is onveranderd. De Verbondenen zijn hier in beperkte mate teruggetrokken. Een Noordelijke compagnie is gesignaleerd op 13 km ten Wes ten van Seoel, ten Zuiden van de Han. Piloten melden, dat zeer grote convooien Noordelijke voertuigen naar het Zuiden trekken. Het drukste verkeer werd waargeno men langs de weg van Pjongjang naar Hoeitsjon. De convooien zijn door lichte bommenwerpers aan gevallen. Luitenant-generaal Matthew Ridgwa, commandant van het Amerikaanse achtste leger, heeft na een bezoek aan de nieuwe verdedigingslinie ten Zuiden van de Han verklaard, dat alles daar in gereedheid staat. Hij verzocht de verslaggevers de wereld te vertellen over „de grote menselijke tragedie" van de honderd duizenden Koreaanse vluchtelingen die naar het Zuiden uitwijken. Hij noemde deze mas sale vlucht van „verscheidene millioenen mannen, vrouwen, kinderen en grootmoeders met al hun aardse bezittingen" mogelijk de grootste tragedie die Azië ooit heeft meegemaakt. De Britse brigade, die de terug tocht van de Verbondenen uit Seoel heeft gedekt, heeft „enige tanks en heel weinig manschap pen" bij deze actie verloren, zo heeft een Britse woordvoerder te Tokio meegedeeld. Volgens berichten van het front heeft de Britse brigade Donderdag 7 tot 12 Churchill- en Cromwelltanks verloren, toen zij ten Noorden van Seoel in een hinderlaag liep. Een Amerikaanse woordvoer der heeft categorisch tegenge sproken, dat een Centurion-tank bij de actie van Donderdag ver loren zou zijn gegaan. Radio-Peking meldt, dat de Koreaanse en Chinese troepen in Korea op de bezetting van Seoel bijna onmiddellijk een krachtig offensief hebben laten volgen, dat ten doel heeft „de Ameri kaanse aanvallers volledig van het Koreaanse schiereiland weg te vagen". Zuid-Koreaanse regering naar Poesan- WONDJOE PRIJSGEGEVEN? Van het front in Korea is uit welingelichte bron vernomen, dat de troepen der V- N. Vrijdag het vliegveld van Wondjoe hebben prijsgegeven. Volgens piloten schijnt de val van Wondjoe, een sleutelstelling in de centrale sector, op handen te zijn, aldus meldt AFP. Het vliegveld ligt in de Zuid-Ooste lijke omgeving van de stad. Ten Noorden van deze stad wordt notg gevochten. De val van wondjoe is later weer tegengesproken. DE CANADEZEN IN KOREA. De eerste versterkingen voor Canada's infanterie-eenheid in Korea zijn in het Verre Oosten aan land gegaan, zo heeft de commandant van de Canadese militaire missie te Tokio meege- deld. Hij voegde hieraan toe, dat het Canadese leger versterkingen naar het Verre Oosten zou blij ven zenden, zolang deze nodig zijn om de eenheden in Korea op volle sterkte te handhaven. in ieder geval vóór 1 April naar Nederland kan terugkeren. Overgang van de Ambonnezen naar de Apri acht de Nederlandse regering nog steeds mogelijk. Heit grootste deel van het voormalige K.N.I.L. is reeds naar de A-P.ILL overgegaan in het afgelopen jaar. De regering is van mening, dat de meeste nu nog in kampen ■ver toevende Ambonnezen eveneen» bereid zouden zijn over te gaaz. naar de A.P.R.I., indien zij ziek konden losmaken van de druk van een aantal heethoofden ooader hen. Over de mogelijkheid van af vloeiing ter plaatse meent de Ne derlandse regering, dat zij vol gens het gewijzigde contract van 1935, aangegaan met de leden van het K.N.I.L, wettellijk tot niet meer verplicht is. Bovendien wijst men erop, dat er onder ét huidige Ambonnese ex-K.N.I-L.- lers vele zijn, die Ambon nooit hebben gezien en die afkomstig zijn uit de Ambonnese gemeen schappen van Djakarta en Se- marang. Wellicht zullen velen van ben hiernaar terugwillen. Zij die voor de gestelde datum geen keuze hebben gedaan, zullen ter plaatse moeten afvloeien. „De situatie is thans van dien aard en de tjjé dringt dermate, dat een andere oplossing niet mogelijk is". Voorts werd verwezen naar hetgeen reeds in de Eerste Kamer door de Minister van Oorlog is meegedeeld, dat aan een aantal van ongeveer negentig militairen, die op de Indonesische zwarte lijst voorkomen, met hun gezin nen asyl in Nederland kan wor den verleend. Dit zou in totaal een groep van ongeveer 350 per sonen omvatten. De Nederlandse regering tt door de jongste ontwikkelnig In deze aangelegenheid zeer veront rust en zal alles in het werk stellen om deze zaak zo snel mo gelijk tot een definitieve afwik keling te brengen. VAN SEOEL NAAR POESAN. Alle leden van het secretariaat der V. N. zijn uit Seoel naar Poe san vertrokken op advies van de militaire autoriteiten en gezien de verplaatsing van de zetel der „Op de fatale datum van 27 December beschouwde de Indo nesische delegatie haar taak als geëindigd. De conferentie werd toen formeel door haar gesloten. Daarmede vervielen tevens, zoals bij mislukte onderhandelingen gebruikelijk is, alle door haar voren gebrachte voorstellen en eventuele concessies", aldus ver klaarde een woordvoerder van het Indonesische Ministerie van Voorlichting Vrijdagochtend. De woordvoerder liet zich ook uit over het bericht, dat de Partij van de Arbeid zelfs bereid zou zijn een kabinetscrisis te riske ren. Hij achtte een .zodanige interne revolutie (waar het in fei te op neerkomt) in het politieke leven van Nederland hem hoogst onwaarschijnlijk. Hij vervolgde: „Wij kennen maar al te goed de tot eigen na deel leidende behoedzame poli tiek van Nederlandse politici, ook die van de zgn. progressiefste partij in Nederland. Er schijnt in Nederlandse politieke kringen wederom misverstand te heersen omtrent dé bedoelingen en wen sen aan Indonesische zijde. Ter verduidelijking diene het volgen de: De Indonesische delegatie is naar Nederland gereisd om als vrienden het geschil inzake West- Irian op te lossen vóór of uiter lijk op 27 December. Daarbij was de delegatie bereid concessies te doen, zoals die waren vervat in de bekende zeven punten. Tot hun verbazing moesten de leden van de delegatie tijdens de be sprekingen constateren, dat men zich van Nederlandse zijde niet op het standpunt stelde, als vrienden met vaste wil het vraagstuk Irian op te lossen vóór 27 December, maar zich integen deel beschouwd als verbeten tegenstanders met de uitdrukke lijke wens het onderste uit de kan,te halen en tevens met de bijbedoeling de onderhandelingen in geen geval op December te doen beëindigen". „Thans zijn regering en volk van Indonesië doende een nieu we basis te zoeken voor de ver houding met Nederland. Wat be treft het houden van geheel nieu we onderhandelingen verklaarde de regering Woensdag reeds, dat deze slechts gehouden kunnen worden op basis van ondubbel zinnige overdracht van de souve- reiniteit over West-Irian aan In donesië". Het Verenigingslokaal te Bres kens was Vrijdagmiddag geheel gevuld met genodigden en be langstellenden ter gelegenheid van de officiële opening van twee nieuwe scholen. Aan het Molenwater zijn op één terrein de Openbare school en de Christelijke school tegelijk ge opend door de waarnemend Com missaris, de heer A. Schout. In zijn welkomstrede tot de aanwezigen sprak de burgemees ter J. A. Eekhout er zijn spijt over uit, dat de Commissaris der Koningin de officiële opening niet kon verrichten wegens ver hindering. Deze dag, aldus de burgemees ter is voor alle inwoners een dag van grote vreugde, nu het onder wijs, dat de laatste 5 jaren onder bedroevende omstandigheden werd gegeven, weer in een eigen tehuis kan geschieden. Spr. wees op de lange en gecompliceerde weg om deze scholen tot stand te brengen en dankte ieder die had medegewerkt om deze scholen tot een feit te maken. Verheugd vond de burgemeester de bereid heid om de beide scholen zo te plaatsen, dat de jeugd kameraad schappelijk, hand in hand paraat gemaakt wordt om de strijd om het bestaan aan te vatten, met eerbiediging van elkanders opvat tingen. Verheugend was de belangstel ling van persoonlijkheden uit de onderwijswereld, o.a. de inspec teur van het L.O. en directeuren van middelbare scholen. Spreker hoopte, dat de scholen zouden bij dragen tot de eendracht van Breskens in het belang der jeugd. De heer J. van Haneghem, de voorzitter van het bestuur der Bijz. school, wees er op dat het verband in de Chr. school al sinds 1940 zoek is. Toen werd de school gevorderd door de Duitsers en be gon de lijdensweg van het onder wijs in Breskens. Architect Pot noemde spr. de vader van deze scholen-tweeling, die door zo'n eendrachtige wil tot stand is gekomen. De heer A. Schout wenste aller eerst Breskens met zijn dubbele aanwinst geluk en gaf de verze kering, dat het Prov. bestuur met deze openingsdag meeleeft. Spr. zeide reeds vele scholen te hebben geopend, doch nog nooit een der gelijke unieke opening van een openbare en bijz. school op één terrein te hebben bijgewoond. In gedachten ging de waam. Commissaris terug naar de be vrijdingsdagen en wees er op, hoe ontzettend de gesel van de oorlog over Breskens heeft ge woed. De slagen van de oorlog is het reeds ver te boven geko men. De twee scholen op één ter rein noemde spreker het sym bool van de Breskense bevolking. Hij besloot met de bede tot God, dat de beide scholen tot in leng te van dagen gespaard zullen moigen blijven. De heer M- D. A. van Glerum, directeur van de Wederopbouw in Zeeland, sprak nog enkele woorden over Breskens opbouw. Naast behoorlijke volkshuisves ting zijn ook goede scholen een eerste vereiste- De heer A. A. Leenhouts, in specteur van het Lager Onder wijs, herinnerde in enkele gevoe lige woorden de kinderen en de volwassenen, die deze dag niet mogen beleven. Bij het nieuwe gebouw behoort een vernieuwde geest. Spr. wees in dit verband op de onderwijsvernieuwing. Na het ronddienen der verver singen werd het woord nog ge voerd door architect Pot, de heer P. Hoste namens de W- Zeeuws- Vlaamse Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers- De heer C. J. de Pree, hoofd der O. L. School, hoopte, dat de school een nieuwe periode voor het onderwijs in Breskens zou inluiden. De heer Spoor, hoofd der Chr. School, was er trots op, dat in Nederland nog Chr. scholen ge bouwd mogen worden en bracht dank voor de grote bereidheid en de medewerking van zovele zijden ondervonden. Burgemeester Eekhout dankte alle sprekers, waarna de geno digden zich naar de nieuwe scho len op het Molenwater begaven. De heer Schout hees hier mid den op het plein de Nederlandse driekleur, waarna de scholen ge opend werden verklaard- Ieder was vol lof over de mooie gebouwen, waarin de jeugd van Breskens wel apart, doch een drachtig naast elkaar onderwijs zal ontvangen. NED. BOTER NAAR BELGIE. De Belgische minister vas Economische Zaken heeft be kend gemaakt, dat de invoer van boter uit Nederland voortaan kan geschieden zonder bijzonder invoerrecht en dat anderzijds het tot nog toe bestaande stelsel van contingentering en verdeling is afgeschaft. TREIN UIT DE RAIL» Op het rangeerterrein van het Amstelstation te Amsterdam is gisteren een leeg treinstel var vijf electrisch personenwagons uit de rails' gelopen. Vermoede lijk is een verkeerde wisselstand tijdens het rangeren de oorzaak- Er ontstond materiële schade, maar er deden zich geen onge lukken voor. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Vrïi zacht. Zwaar bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land opklaringen. Later vanuit het Zuiden nadering van een nieuwe regenzone. Gedurende de och tend hier en daar nevel of mist Aanvankelijk zwakke Westelijke wind, later krimpend naar Zuid en toenemend tot matig of vrf krachtig. Vrij zacht. ZONDAG 7 JANUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 8 v.m, 0.43 1.18 1.58 2.08 JANUARI. n.m. 2.07 2.42 n.m. 1.12 1-47 2.27 2-37 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. v.m. 1.37 2.12 2.52 3.02 3-22 3.32 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1