De terugtocht der V.N.-troepen De verklaring van Mohamed Natsir Amerika vecht door litairen nea Seoel prijsgegeven ZWITSALETTEN Terwijl de communistische troepen uit het Noor den zich vechtend een weg in de brandende puin- kopen van Seoel baanden, verlieten de Verbonden troepen het en trokken weg in Zuidelijke richting. Op 28 Juni van het vorige jaar viel Seoel in handen der Noord-Koreanen. Na drie maanden van Noorde lijke bezetting werd het 26 September door de Ame rikanen heroverd, nadat deze te Intsjon geland waren. De stad staat thans wederom in vlammen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Nieuw-Guinea erfenis van oud geschil Commissie van Drie brengt rapport uit Woensdagavond heeft de Commissie van Drie, door de V. N. ingesteld om een Staakt-het-vuren te bevorderen, aan de Politieke Commissie der Alge mene Vergadering gerapporteerd, dat zij er niet in is geslaagd de strijd in Korea te doen staken. ER WACHTING )G WATER. Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande. i Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen ■tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent- Losse nummers 7 cent. VRIJDAG 5 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1621. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm IS eSt minimum per advertentie fUStk Rubriek Kleine Advertenties: I regels 60 et.; iedere regel 12 ct. Vermelding onder nummer- reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. De Verbonden troepen begon nen de stad Woensdagavond te verlaten. De ten noorden van de stad gelegde vei dedigingslinie had tot die tijd stand gehouden. De order om het contact met de vijand te verbreken betekende een schok voor de troepen der V. N.. Generaal MacArthur heeft mee gedeeld, dat marinestrjjdkrachten der V. N- posities aan de west kust hebben ingenomen en 't kust gebied met verdragend geschut bestrijken. Transportschepen en gehuurde koopvaardijschepen lig gen voor de kust, voor het geval de landstrijdkrachten zouden wen- aen via de zee in staat gesteld te worden zich opnieuw te ont plooien". Andere schepen van de V. N. ayn bezig met de evacuatie van duizenden burgers. Velen van hen zijn leden en aanhangers van de Zuidkoreaanse regering en hun gezinnen. De Amerikaanse kruiser ^Ro chester" opende Woensdagavond het vuur op de Chinezen, die op Seoel aanrukken. Britse, Canadese, Nederlandse en Australische kruisers en tor- pedobootjagers liggen met Ame rikaanse oorlogsschepen langs de westkust gereed voor actie. Een woordvoerder van het Ame rikaanse achtste leger heeft ver klaard, dat de terugtocht van de Verbonden troepen uit de stad volgens een tevoren gemaakt plan geschiedt en op ordelijke wijze verloopt. De laatste Verbonden man schappen hebben zich uit alle delen van Seoel en van het nabu rige vliegveld Kimpo teruggetrok ken. De binnentrekkende Noord- koreanen worden door vliegtui gen bestookt. De 29e Britse brigade, de laat ste die de stad verliet, viel bij de terugtocht door de noordwestelijke buitenwijken in een hinderlaag ze leed enige verliezen, maar wist uit de val te ontkomen, waarna zij de laatste brug over de Han opblies. In de centrale frontsector zet ten de Verbonden troepen de te rugtocht voort. Er worden ge vechten gemeld in de omgeving van Hongtsjon. Volgens het hoofdkwartier van het achtste leger was Hongtsjon gisteienochtend nog in handen van de Verbonden strijdkrachten. Duizenden vluchtelingen trach ten zich aan boord te begeven van de transportschepen, die voor Int sjon, de haven van Seoel, klaar liggen om zonodig troepen te eva cueren. De inlichtingendienst meldt de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Iets hogere temperaturen. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Matige, af en toe krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets hogere temperaturen dan gister. ZATERDAG 6 JJANUARI. aanwezigheid van grote convooien achter de communistische linies in het oosten van het schiereiland. Deze troepen, aldus het rapport, die mogelijk 120,000 Chinezen en 50-000 Noordkoreanen sterk zijn, treffen voorbereidingen voor een aanval op Wondjoe, het belang rijke verbindingscentrum in het midden van Korea. De verovering van deze stad zou de communisten in staat stel len de beoogde omsingeling van de verbonden troepen in het noor den en westen voort te zetten. Ook zouden zij daardoor gebruik kunnen maken van de weg naar Poesan. COMMUNISTISCHE TROEPEN OVER DE HAN Volgens berichten van het front is een bataljon communis tische troepen ten Westen van Seoel over de rivier de Han ge trokken. De communistische troepen die de Han zijn overgestoken, zijn naar het Zuiden doorgestoten, vlak achter de terugtrekkende troepen der Verbondenen aan. De radio-stations van New York riepen Donderdag berichten om, afkomstig uit Intsjon, de haven van Seoel, waarin werd medege deeld dat de Verbonden troepen, die Intsjon beschermden, over zee zijn teruggetrokken. Terwijl dit geschiedde beschoten gealli eerde oorlogsbodems de weg, waarover de communistische troe pen de haven naderen. De Amerikaanse Minister van Landsverdediging Marshall ver klaarde Donderdag te Washing ton dat de situatie in Korea „zich bijna juist zo ontwikkelt, als werd verwacht. De Verbonden strijdkrachten worden ontplooid, DE ANTI-PIJN TABLETTEN om aan deze ontwikkeling het hoofd te bieden". „De verbonden troepen hebber in vele gevallen tegen een bijna ongelofelijke overmacht der com munisten aan manschappen moe ten vechten", voegde hij hieraan toe. Russische troepen in China? Volgens in Hongkong uit Chin gearriveerde reizigers zoude eenheden van het Russische lege in China zijn aangekomen en ii Sjanghai en Tsjing Tao (een he ven aan de Gele Zee) alsmede ir Charbin (Mandsjoerije) gelegerc zijn. Russische soldaten met vol ledige uitrusting waaronder [pantservoertuigen zijn in de twee d - helft van November via Pekinj naar Tsjing Tao vervoerd. Een reiziger uit Charbin schat te de Russische troepenmacht o? 10.000 man. Het Russische opper bevel had strenge disciplinaire maatregelen genomen om elk in cident tussen de militairen en df bevolking te voorkomen. Ook zouden zich vele Russischr artsen in Sjanghai bevinden waar zij een nieuwe geneesmetho de voor tuberculose toepassen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v-m. 11.46 0421 1.01 1.11 n.m. 12.13 12.48 1.28 1.38 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 5 8.48 16.43 6.44 1336 6 8.48 16.44 8.07 14.31 7 8.47 1645 9.10 15.48 8 8.47 16.47 9.52 17.19 9 8.46 16.48 10.19 18.52 Ter aanvulling van de uitvoeri ge verklaring van minister-presi dent Natsir in het Indonesische parlement betreffende de Nieuw Guinea-conferentie bereikten ons nog de volgende bijzonderheden: De premier zeide o.m.: „In ver band met het mislukken van de conferentie inzake Irian is de In donesische regering van mening: 1. De regering handhaaft en zal op behoorlijke wijze blijven strij den voor de nationale aanspraak op Irian. Onderhandelingen in de toekomst kunnen slechts worden gehouden op basis van over dracht. De Indonesische regering is van mening, dat een conferen tie, die niet gebaseerd is op sou- vereiniteitsoverdracht, niet tot resultaat kan leiden, zelfs wan neer zij zou worden bijgewoond door een derde partij. 2. De regering meent, dat enige onderhandeling, die niet de over dracht van Irian aan Indonesië tot resultaat heeft een spanning in de verhouding tussen Neder land en Indonesië tot gevolg zal hebben. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is de erfenis van het Nederlands- Indonesische geschil, waarvan de regeling ter Ronde Tafel Confe rentie werd uitgesteld, zodat Irian tijdelijk een positie kreeg, die verschilt van die van de an dere delen van Indonesië. Dit wordt door het Indonesische volk als een druk gevoeld, aldus Nat sir. In verband hiermede is de re gering van mening, dat de over eenkomsten tussen Indonesië en Nederland, waaronder het Unie statuut, een nadere beschouwing behoeven en dat nieuwe grond slagen dienen te worden ge zocht", aldus besloot minister president Natsir zijn verklaring in het parlement, die twintig minuten in beslag nam. Hij be gon deze met een overzicht te geven van de besprekingen- Hier bij zeide hij o.m, dat Indonesië ook het tweede aan de vooravond van 27 December door Nederland gedane voorstel verwierp, omdat artikel 2 van het charter der sou- vereiniteitsoverdracht niet voor ziet in de voortzetting van de be sprekingen, die op 27 December beëindigd moesten zijn. In de loop van zijn rede zeide Natsir o.m. ten aanzien van de laatste bijeenkomst der Nieuw- Guinea-conferentie, dat de dele gaties geen overeenstemming konden bereiken over het geza menlijke communiqué, omdat de Nederlanders niet wilden verkla ren, dat deze zitting de laatste was. Hoewel duidelijk was, dat die zitting de laatste was, ver klaarden de Nederlanders, dat zij nog op antwoord van de Indone sische regering wachtten, zodat zij het Nederlandse volk de in druk gaven, dat inderdaad nog antwoord van de Indonesische re gering zou komen. Elders zeide Natsir, dat naar de mening van de Indonesische dele gatie het voorstel om de souve- reiniteit aan de Unie over te dra gen niet bedoeld was om een op lossing te bereiken, maar om in druk tegenover het buitenland te maken. „Dit werd eveneens ver klaard in twee belangrijke Neder landse kranten", aldus Natsir. Deze zeide voorts: In het afge lopen jaar hebben wij de samen werking met Nederland ernstig opgevat. Tweemaal werd een mi nisters-conferentie gehouden, die vlot verliep. Het Indonesische volk kan niet aanvaarden en niet begrijpen, dat de Nederlanders hoewel zij de aanspraak van het Indonesische volk begrijpen, zich daarnaar niet voegen. De samen werking, zoals deze thans be staat, zal daarom levenloos en on wezenlijk worden. NIEUYV GUINEA IN HET INDONESISCHE PARLEMENT. Bij het Indonesische parlement is Donderdagmiddag een ont- werp-motie ingediend, onderte kend door de fracties van de Partai Indonesia Rakjat, de Par- tai Indonesia Raja, de Katholieke fractie en de Democratische frac tie, welke motie in behande ling zal worden genomen na het regeringsantwoord op de algeme- beschouwingen. In de motie wordt er op aangedrongen, ten eerste, dat de regering slechts bereid zal zijn, de onderhandelingen over Nieuw-Guinea te hervatten op basis van de overdracht der souverelniteit over West-Irian aan Indonesië, ten tweede dat aan Nederland uiterlijk twee maan den tijd zal worden gegeven om deze eis van Indonesië te beant woorden en ten derde-dat, indien het antwoord binnen de vastge stelde tijd onbevredigend mocht zijn, het Uniestatuut zal worden geannuleerd. In regeringskringen werd me degedeeld dat de in Maart te hou den conferentie van Unieminis ters te Djakarta de laatste in Unieverband zal zijn, indien Ne derland zich niet bereid verklaart, de souvereiniteit over West-Irian over te dragen. Er zal dan een commissie worden gevormd, be staande uit ministers en parle mentsleden om de consequenties van eventuele opzeggingen en wijzigingen in de Unie en andere overeenkomsten in beschouwing te nemen. Indien wordt besloten tot opzegging van enige overeen komst, zou zulks niet eenzijdig ge schieden, doch op een conferentie ter tafel worden gebracht. Indo nesië zal de zaken op waardige wijze afhandelen. In het parlement heeft bij de debatten over de regeringsverkla ring de woordvoerder van de Ma- sjoemi, Mr Jusuf Wibisono, ver klaard dat, zolang Irian nog on der Nederlands bewind staat, er geen sprake kan zijn van 'n har telijke verhouding tussen Indone sië en Nederland. Spr. vroeg zich af, of een opzegging van de Unie Irian nader tot Indonesië zou brengen en meende dat een op zegging van de overeenkomsten der R. T C. geen verbetering zou betekenen van de Indonesische positie in de strijd om Irian. Vol gens Mr Wibisono is de Neder landse weigering om de souverei niteit over te dragen gen reden om de Unie op te zeggen. Met de regering is spr. het eens, dat met de Nederlanders nog moet wor den onderhandeld op de basis van de overdracht der souvereiniteit over Irian aan Indonesië. Een eenzijdige opzegging van een internationaal verdrag als de R. T C. zou, aldus deze woord voerder van de Masjoemi, de goe de naam van Indonesië bezoede len. VAN DER GOES VAN NATERS OVER NIEUW GUINEA. „Voor de Partij van de Arbeid is de kwestie Nieuw-Guinea nog niet afgedaan. Zjj zal indien enigszins mogelijk de onderhan delingen opnieuw op gang bren gen na de behandeling van de binnenkort te verwachten rege ringsnota over het verloop van de conferentie", aldus de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer Jhr. Mr. M. van der Goes van Na- te rs. „Wij zijn in beginsel niet afke rig van hernieuwde onderhande lingen op basis van souvereini- teitsoverdracht over Nieuw-Gui nea aan Indonesië. Als voorwaar den moeten wij echter stellen een voortzetting van het Nederlandse beheer voor de eerstkomende 30 jaren, een behoorlijke financiële regeling tussen de beide landen en een regeling ter waarborging van orde en veiligheid in Nieuw- Guinea. Wij stellen deze voor waarden echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onder handelingen andere oplossingen niet beter, zouden zijn. Hoofd zaak is, dat een oplossing wordt gevonden, omdat de samenwer king met Indonesië nog steeds belangrijker is dan een even tueel behoud van de Neder landse souvereiniteit over Nieuw- Guinea". ,.Wii hebben begrip voor de verontwaardiging over het mis lukken van de conferentie in Indonesië. Wanneer deze boos heid zou leiden tot contractbreuk, zou ook voor ons het hervatten der onderhandelingen moeilijk zijn". „Wij moeten trachten twee standpunten te verzoenen en daarom bij de hervatting van de onderhandelingen van twee be ginselen uitgaan, n.l.: 1. Overdracht van de souve reiniteit met behoorlijke garan ties. 2. Nadere uitwerking van de gedachte van voortgezet Neder lands beheer met bepaling van de positie van Indonesië. Het voorstel van de Neder landse regering betreffende goede Sir Benegal Ftau, het Indische lid van de „Commissie van Drie", geeft in het rapport een „onom wonden en ongekleurd verslag" van het werk der Commissie sinds 14 December j.l. Hij zegt, dat de Commissie het aanvaarden van de volgende voorwaarden door beide partijen een „redelijke basis" achtte voor het tot stand komenWan een staakt-het-vuren: 1. Het staken van alle oorlogs handelingen in geheel Korea. 2. Het tot stand brengen van 'n gedemilitariseerde zone dwars over Korea ter diepte van onge veer 30 km, die de 38ste breedte graad als Zuidelijke grens zou hebben. 3. Alle grondstrijdkrachten zou den hun posities handhaven. De wederzijdse strijdmachten, de gue rilla's inbegrepen, zouden achter het gedemilitariseerde gebied worden opgesteld. 4. Een commissie van de V.N. zou toezicht uitoefenen op de na leving van de wapenstilstandsbe palingen. Zij zou hiervoor toegang hebben tot geheel Korea. 5. De troepenmachten zouden niet verder worden versterkt. 6. Krijgsgevangenen zouden worden uitgewisseld op een basis van een tegen een. Sir Benegal Rau deelde verder mede, dat het geallieerde opper bevel deze voorwaarden als een bevredigende basis voor bespre kingen, om tot een staakt-het-vu ren te komen, had aanvaard. De Commissie heeft aanhou dend gepoogd het vraagstuk te bespreken met de leider van de op dat ogenblik te New York ver blijvende Chinese communistische delegatie, generaal Woe Hsioe Tsjoean. De eerste poging werd op 16 December gedaan door Masrollah Entezam, voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Op 16 December werd aan de regering te Peking via de Zweed se ambassade verzocht generaal Woe nog in New York te doen blijven en hem te machtigen on derhandelingen over een staakt- het-vuren te voeren. Hierop is door de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en- Lai, geantwoord dat de door de algemene vergadering der V.N. genomen besluiten „onwettig en van nul en gener waarde waren, daar geen vertegenwoordiger van Peking aan de besprekingen had deelgenomen. Daarom had het geen zin generaal Woe te New York te doen blijven. Vervolgens riep Radio-Peking op 22 December een verklaring om, waarin de poging der Ver enigde Naties, om tot een staakt- het-vuren te komen, niets anders was dan een „Amerikaanse sa menzwering" werd genoemd. De schriftelijke tekst van deze ver klaring werd de Commissie van Drie door Peking toegezonden. „Na het ontvangen van deze verklaring van Peking", aldus Sir Benegal Rau, ,,was de Com missie van Drie gedwongen te concluderen dat het onmogelijk was tot een bevredigende rege ling voor een staakt-het-vuren in Korea te komen". Vóór hem had de Sow jet-verte genwoordiger, Jacob Malik, ge sproken, die een lange lijst van beschuldigingen tegen de Ver diensten van derden kan de Par tij van de Arbeid steunen. In dat geval zouden wij niet vast houden aan de Unci in haar huidige samenstelling. Persoon lijk ben ik van mening, dat In donesië in dat geval landen als de Philippijnen en India zou kunnen uitnodigen, terwijl van Nederlandse zijde Australië en Engeland of Amerika in aanmer king komen. Het schijnt echter, dat Indonesië tegen internationa le inmenging grote bezwaren heeft. Zouden deze bezwaren blijven bestaan, dan zie ik in her vatting van onderhandelingen nog grote moeilijkheden. Men zou dan echter de beide delega ties breder moeten samenstellen. Ook parlementariërs zouden aan de besprekingen moeten deelne men", aldus besloot Jhr. Van der Goes zijn verklaring. enigde Staten had uitgebracht, waarin hij Engeland en Noordr Amerika beschuldigde van „sabo tage der pogingen om vrede in Korea te stichten". „De ware be doeling der heersende Ameri kaanse kringen is voort te gaan met hun hopelozen Koreaanse avontuur", verzekerde Malik. De Britse vertegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb, verklaarde dat de verantwoordelijkheid voor de Koreaanse oorlog berust bij dege nen, die hem zijn begonnen. „Er is niemand, behalve dan de Sow- jet-Unie en haar aanhangers, die er ook maar de minste twijfel aan kan koesteren, wie er begonnen is", zeide hij. Sir Gladwyn gaf zijn steun aan een Noors voorstel, dat inhield de Commissie van Drie vast te laten beginnen met het opstellen van de voorwaarden voor een rege ling van het Koreaanse geschil, die dan besproken zouden kun nen worden, indien een staakt- het-vuren tot stand zou zijn ge bracht. Tenslotte stelde Malik voor, dix, de leden der politieke commissie, nadat het besluit tot verdaging van de zitting tot Vrijdag a.s. reeds was gevallen, nog zouden blijven om naar de vertoning van een film te kijken, waarin zon worden „aangetoond" dat de Ver enigde Staten „gruwelen" in Ko rea zouden hebben bedreven. Dit voorstel werd zonder meer ver worpen, als zijnde niet aan de or de. Politieke Commissie eter V. N. over Korea „De Amerikaanse troepen in Korea zullen doorvechten. Dit is in overeenstemming met de ver antwoordelijkheid, die alle leden der Verenigde Naties te dragen hebben gekregen door het aan vaarden van de resoluties over Korea, zo verklaarde de Ameri kaanse vertegenwoordiger, War ren Austin, in de Woensdag door de Politieke Commissie gehondes bijeenkomst. „De Verenigde Naties moeten tonen, dat zij verenigd aan een aanval weerstand zullen bieden?, vervolgde hij. „Doch zij moeten blijven pogen hun doeleinden in Korea op vreedzame wijze te verwezenlijken". Austin sprak nadat de Commissie van Drie rapport had uitgebracht over haar mislukte pogingen om een staakt het vuren tot stand te brengen. - „Er kan geen sprake zijn van een politiek van verzoening door concessies. De vrije volken der wereld, die handelen door tus senkomst van de Verenigde Na ties, moeten besluiten op welke wijze het Handvest het best kan worden gehandhaafd", zeide Aus tin nog. „Peking heeft op de po gingen der V. N., om de vrede in Korea te herstellen, gereageerd met een nieuw offensief". „Daar miin regering van me ning is", vervolgde Austin, „dat de Verenigde Naties er naar moe ten blijven streven op vreedzame wijze het Koreaanse conflict te beëindigen, blijft zij bereid, op een daarvoor geschikt tijdstip besprekingen te voeren met de Chinese communistische rege ring, doch de Verenigde Naties moeten in overeenstemming met de beginselen der collectieve vei ligheid demonstreren, dat zij niet vrijwillig de aanvaller zullen be lonen. Wij moeten ons het vertrouwen, dat de vrije volken der wereld ons schenken, waardig tonen door onze krachten samen te bundelen om toekomstige aan vallers af te schrikken. Door de deur voor onderhandelingen nidt te sluiten, kunnen we duidelijk maken dat de Verenigde Naties bereid zijn alle kansen, om een vreedzame regeling te bereiken, aan te grijpen." „Indien de V. N.", vervolgde de Amerikaanse vertegenwoordi ger, „Peking kunnen aantonen dat het voortgaan op de thaitf ingeslagen weg nadelig is voor zijn eigen belangen, bestaat er nog hoop dat de tragische gevol gen van een uitbreiding of voort duren van het Koreaanse «on tliet worden voorkomen." i: 5 regels 60 at. ct; minimum j nummer of meer. 3 namiddags 2 vóór 1 ApriJ a terugkeren, an de Ambonneze* icht de Nederlandse deeds mogelijk. Heit van het voormalige ids naar de AP JELL het afgelopen jaar. is van mening, dat nog in kampen ver- bonnezen eveneens t zijn over te gaaz ELI., indien zij zich aken van de druk 1 heethoofden nader ogelijkheid van af- laatse meent de Ne gering, dat zij ijzigde contract van in met de leden van wettellijk tot niet :ht is. Bovendien ip, dat er onder ét onnese ex-K.N.IL.- die Ambon nooit n en die afkomstig Vmbonnese gemeen- in Djakarta ea Se- illen velen van gwillen. Zij die voor datum geen Keuze in, zullen ter plaatse eien. „De situatie it ien aard en de tijd ite, dat een anders t mogelijk is", erd verwezen naar 5 in de Eerste Kamer lister van Oorlog is dat aan een aantal negentig militairen, Indonesische zwarte ien, met hun gezin- Nederland kan wor- I. Dit zou in totaal ,n ongeveer 350 per ten. landse regering k ste ontwikkelnig in genheid zeer venmt- ,1 alles in het werk ;ze zaak zo snel mo rt definitieve afwik- rngen. ijn regering en vnlk ië doende een nieu- zoeken voor de ver- Nederland. Wat be den van geheel niea- ïdelingen verklaarde Woensdag reeds, dat s gehouden kunnen basis van ondubbel- Iracht van de sonve- r West-Irian aan ln- 5R NAAR BELGIE. ische minister va». Zaken heeft be kt, dat de invoer van Nederland voortaan ien zonder bijzonder en dat anderzijds toe bestaande stelsel mtering en verdeling t. UIT DE RAILS- ngeerterrein van het in te Amsterdam is 1 leeg treinstel var sch personenwagons gelopen. Vermoede- erkeerde wisselstand ■angeren de oorzaak- d materiële schade, :den zich geen onge- i door het K.N.M.L geldig van Zaterdag avond. Vrij zacht. volkt met voorname- Joorden van het land Later vanuit het ;ring van een nieuwe Gedurende de och- daar nevel of mist k zwakke Westelijke krimpend naar Zuid nd tot matig of vr® •ij zacht. ,G 7 JANUARI. v-m, 0-43 1.18 1.58 2.08 n.m. 1.12 1.47 2.27 237 AG 8 JANUARI. Leeuwarden en ameiano ai naar de piloot. De scheepvaart is door Radio Scheveningen geattendeerd op het ongeluk. De piloot heeft om 11.37 aan de vliegbasis Leeuwarden medege deeld, toen hij boven Leeuwarden vloog, dat hij een noodlanding aou uitvoeren. Waarom dat moest, heeft hij er niet bij ge- DK icustwaciii op .-uiiciaiiu ia door de vliegbasis Leeuwarden medegedeeld, dat er reden is om aan te nemen dat de Engelse pi loot, geen gevolg heeft gegeven aan zijn voornemen, het vliegtuig te verlaten en dus met het toestel in zee zou zijn gestort. De red dingboten hebben tot het vallen van de duisternis naar hem ge zocht. v ci ucuigiiigaximu tui» de Han verklaard, dat alles daar in gereedheid staat. Hij verzocht de verslaggevers de wereld te vertellen over „de grote menselijke tragedie" van de honderd duizenden Koreaanse vluchtelingen die naar het Zuiden uitwijken. Hij noemde deze mas sale vlucht van „verscheidene millioenen mannen, vrouwen, schappelijk, hand in hand paraat gemaakt wordt om de strijd om het bestaan aan te vatten, met eerbiediging van elkanders opvat tingen. Verheugend was de belangstel ling van persoonlijkheden uit de onderwijswereld, o.a. de inspec teur van het L.O. en directeuren van middelbare scholen. Spreker rein noemde spreker het sym bool van de Breskense bevolking. Hij besloot met de bede tot God, dat de beide scholen tot in leng te van dagen gespaard zullen moigen blijven. De heer M- D. A. van Glerum, directeur van de Wederopbouw in Zeeland, sprak nog enkele woorden over Breskens opbouw. Ien op het Molenwater Degaven. De heer Schout hees hier mid den op het plein de Nederlandse driekleur, waarna de scholen ge opend werden verklaard- Ieder was vol lof over de mooie gebouwen, wa3rin de jeugd van Breskens wel apart, doch een drachtig naast elkaar onderwijs zal ontvangen. v-m. 1.37 2.12 2.52 302 Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. n.m. 2.07 2.42 322 3.32 ZON MAAN op onder op onder Jan. 6 8.48 16.44 8.07 14.31 7 8 47 16.45 9.10 15.48 8 8.47 16.47 9.52 17.19 9 8.46 16.4* 10.19 18.52

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1