Communistische opmars gaat voort W' De antwoordnota Sovjet- gepupliceerd 2H Opzegging der Unie? NEEM Chinezen naderen Seoel 1 Bedrijfspensioenfonds 'oects -TT Indonesisch Kabinet bijeen WOENSDAG 3 JANUARI 1951. 7e Jaargang No. 1619. Bijna 250.000 man Chinezen en Noord-Koreanen deden Dinsdag een dubbele aanval op de linies der -Verbonden troepen. Zij vorderden aan de Westkust tot minder dan 28 km van Seoel en vielen nabij de Oostkust aan, waar zij een onstandvastige verdedi ging ontmoetten. Van Geelkerken in cassatie fH Gevaren voor het jonge kind 1 Communistische delegaties te Berlijn Eisenhower en de Britse (roepen 0e strijd in Indo-China Persstemmen in India over kwestie Nieuw-Guinea Twee branden Natianaal Monument geschonden Orama van' de f3 Mobilisaiieslachiolfen Oost-Duitsers veroordeeld Canada bouwi een atoom splitsingsoven Helgoland Correspondentie voor Huuradviescommissie WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Iranicer»« MJ Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eenfci Iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of AdrK Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nR In berichten van het front wordt gezwegen over bijzonder heden omtrent het terugtrekken van de Verbonden troepen. Ook worden geen bijzonderheden ver strekt over de posities van de Verbonden troepen. Het Amerikaanse Achtste leger wordt krachtig door de lucht macht gesteund. Volgens generaal MacArthur bedroegen de verliezen van de Noordelijke troepen Maandag door aanvallen van de luchtmacht meer dan 2.650 man het hoog ste aantal op een dag sedert het begin van de strijd in Korea. Van dit aantal zou het grootste deel gedood zijn. Het Amerikaanse Achtste leger verdedigt Seoel thans op een nieuwe linie. Het paste bij zijn terugtrekken op deze linie de tactiek der verschroeide aarde toe. Elk huis, alle voorraden en materiaal, dat door de tegenstan der gebruikt zou kunnen worden, werd in brand gestoken. Zelfs muren van huizen en tuinen, wel ke beschutting zouden kunnen bieden, werden omver gehaald. De Koreaanse burgers werden uit de dorpen nabij Seoel geëva cueerd. De verliezen van de tegen stander op de eerste dag van het offensief waren verschrikkelijk, aldus berichten van het front. Drie Chinese legers hebben een saillant gedreven in het Weste lijk deel van het front der V.N., aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse Achtste le ger medegedeeld. Hij verklaarde, dat de toestand, zowel in het Oosten als Westen, „ernstig maar niet kritiek" is. Het beeld van de veldslag was totnogtoe verward, maar het is bekend, dat de Noordelijken in aanzienlijke mate in de verdedi gingslinies van de Verbonden troepen zijn doorgedrongen. Communiqué van MacArthur. Volgens een communiqué van MacArthur zien de strijdkrach ten van öe V.N. zich voor „een nieuwe bedreiging" gesteld, nu de Chinese eenheid, die in het ge- b ed van Bqengnam in N.O. Korea vocht, vóórdat de Verbonden strijdkrachten dit verlieten, zich gevoegd heeft bij de 200.000 man Chinezen, die de linie der V.N. langs de 38ste breedtegraad aan vallen. In de West- en midden-sectoren bevinden zich in de achterhoede van de aanvaller vijf Chinese le gerkorpsen en minstens 3 Noord- koreaanse divisies. ,,De vijand zet de aanval door zonder zich ook maar het minst te bekommeren Dm zijn verliezen, die uiterst :waar zijn geweest", aldus het communiqué. Volgens berichten van het front hebben de troepen der V.N. Oeibongdjoe, 18 km ten Noorden van Seoel, prijsgegeven. Ooi: Tsjoentsjon, een belangrijk kruispunt van wegen in het mid den van de verdedigingslinie over het schiereiland, is opgegeven. Opnieuw hebt U kou gevat en hoest U dagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt 11 Neem heden nog akker-s abdijsiroop, die weldra Uw hoest zal stillen en Uw keel en luchtpijpen zuiveren van prik- f kelend slijm en ziektekiemen. Morgen breeds zijt U zoveel beter! Tegen %Kou, HoestBronchitis en Griep Ook Dinsdagnacht bleef de ge allieerde luchtmacht in de lucht. Nachtbommenwerpers vielen, bij het licht.van aan valschermen uitgeworpen fakkels, troepen concentraties en in het algemeen alles, wat zich achter de vijande- ijke linies ewoog, aan. De vlootstrijdkrachten der V.N. in het 2e halfjaar van 1950. Generaal MacArthur heeft be kend gemaakt, dat in de zes maanden vóór 30 December de vlootstrijdkrachten der V. N. en de vliegtuigen der vliegkamp schepen 15.355 Chinese en Noord- Koreaanse manschappen hebben gedood. De gemeenschappelijke ctie leidde tot de vernieling van 345 schepen van allerlei soort, 71 fabrieken, 4437 magazijnen en andere gebouwen, 210 opslag plaatsen voor munitie en andere voorraden, 6480 oliereservoirs, 1090 spoorwegwagons, 198 loco- destijds plaatsvervangend motieven, 2411 voertuigen van al- xr lerlei soort 131 tanks, 81 vlieg tuigen, een vliegtuighangar, 107 bruggen en een tunnel. Aan een groot aantal soortgelijke doelen werd schade aangericht. De vlootstrijdkrachten maak ten vijf voertuigen, 15 schepen en 1 munitiemagazijn buit. In gewoonlijk betrouwbare krin gen, die nauw bij de Franse Re gering zijn betrokken, wordt ver nomen, dat de Sowjet-Unie in principe accoord gaat met een conferentie van de plaatsvervan gers der Ministers van Buiten landse Zaken om de agenda te be spreken voor een vergadering van de Ministers zelf. Volgens onbevestigde berichten wordt in de Russische antwoord nota verder gezegd, dat er voor de conferentie van de Grote Vier geen stappen dienen te worden ge- daan tot bewapening van West- ■Mw-nr-w f— Duitsland, dat de resoluties van Praag naar Russische mening de beste basis vormen voor de voor gestelde besprekingen en dat het de Russische Regering onmogelijk voorkomt de besprekingen uit te breiden tot het Verre Oosten, zo lang communistisch China niet tot de Ver. Naties is toegelaten en zijn Regering niet algemeen is er kend. De Russische nota is een ant woord op de gelijkluidende nota's van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk d.d. 23 Dec., waarin het Russische voorstel voor een vier- mogendhedenbespreking uitslui tend over de bewapening van Duitsland, werd verworpen- De Bijz. Raad van Cassatie zal op 28 Februari behandelen de zaak tegen Corn, van Geelkerken, destijds plaatsvervangend leider der N.S.B., hoofdstormer van de Nationale Jeugdstorm en Inspec teur-Generaal der Nederlandse Landwacht. De Bijzondere Strafkamer te Utrecht veroordeelde hem tot le venslang, nadat de Officier van Justitie de doodstraf had geëist. De Officier kwam van deze uit spraak in cassatie. Als verdediger zal optreden Mr. J. K. M. Mathuisen te Amster dam. y liv Nu in de laatste tijd het groot aantal verkeersongevallen weer in het centrum van de belang stelling staat, is het van belang te letten op het bedroevende feit, dat jaarlijks zoveel jonge kinde ren niet alleen tengevolge van ongevallen door het verkeer, maar daarnaast door verdrin king, verstikking, enz. om het leven komen. Dit klemt te meer, wanneer men zich reali seert, dat althans een deel hier- vah had kunnen worden voor komen door grotere voorzichtig heid van weggebruikers en meer oplettendheid der ouders, die veelal niet steeds de juiste voor zorgsmaatregelen treffen. In 1949 stierven hier te lande volgens de telllingen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek 573 kinderen van 0 tot en met 4 jaar aan de genoemde soorten ongevallen. Dit cijfer, op zichzelf reeds triest genoeg, spreekt nog ster ker, indien men weet dat het meer dan het dubbele bedroeg van het aantal in 1949 aan kink hoest overleden kinderen in deze leeftijd en meer dan driemaal zoveel als het aantal, dat ten gevolge van diphterie stierf. Van de 573 door een ongeval om het leven gekomen kinderen van o4 jaar werden 135 het slachtoffer van een verkeerson geval, 174 kwamen om door ver drinking, 118 door verstikking, (o.a. in de wieg door stikken in kussen, in box of kinderstoel, door ongevallen mét tuig of brand), 59 tengevolge van brand wonden (door lekkende of te warme kruiken, vallen in een teil mét heet water, e.d.). Van de slachtoffers van ver keersongevallen waren 82 jon- fens en slechts 53 meisjes, onder e verdronkenen 128 jongens en 46 meisjes, onder de overige slachtoffers tezamen 157 jongens en 107 meisjs. De over de eerste negen maan den van 1950 beschikbare cijfers geven geen gunstiger beeld. Van Januari tot en met September zijn reeds 456 slachtoffers van 0—4 jaar geregistreerd; 99 ten gevolge van een verkeersongeval niet minder dan 165 door ver drinking en nog 192 door andere ongevallen van zeer verschillende aard- Mogen deze cijfers er toe bij dragen het verantwoordelijksge voel van ouders en verzorgers te stimuleren- „Eenzijdige opzegging van het Unieverdrag is niet mogelijk. Alleen in onderling overleg zou men tot opheffing van de Unie verhouding kunnen komen" al dus vernamen wij uit 's-Graven- hage naar aanleiding van de be richten uit Djakarta, die spreken over een eventuele opzegging van de Unie- Een verzoek om opzegging zou door partijen gezamenlijk moeten worden besproken. Een zodanig verzoek zou bovendien slechts rechtmatig zijn, indien redenen van algemeen staatsbelang een der partijen hiertoe nopen. Deze redenen dienen zeer drin gend te zijn, temeer omdat het Unieverdrag zelf geen opzeg gingsclausule bevat. Wanneer een der partijen on rechtmatig het verdrag zou op zeggen of wel zich in de practijk niet zou houden aan de bepalin gen van de Unie, zou men te ma ken hebben met een contract breuk. De andere partij zou dan kun nen overwegen de zaak voor te leggen aan het Internationaal Hof van Justitie. ting, waarin minister Roem rap port uitbracht over de Nieuw- Guinea-conferentie, werden de consequenties van het volledig in impasse geraken der bespre kingen in beschouwing genomen. In het gebouw ,van het parle ment kwamen de voorzitters van de parlemetaire fracties bijeen om.de laatste hand te leggen aan een ontwerp-motie ter annule ring van het Unie-statuut en her ziening van de overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie. De Franse regering zal de tekst van de Russische nota aan Frankrijk niet publiceren, voor de Russische regering zelf tot publicatie overgaat. een Steek eens naast Uw gewone sigaret Boston op en U zult constateren: BOSTON,de ideale combinatie van rijke Virginia -smaak en perfecte mildheid. PARLEMENTAIRE FRACTIES WERKEN AAN MOTIE. President Sukarno en vice-pre sident Hatta hebben gisteren de zitting van het Indonesische ka binet bijgewoond. Op deze zït- Communistische delegaties uit verschillende West- en Midden- Europese landen (o.m uit Enge land, Denemarken, Italië, Grieken, land en Oostenrijk zijn te Berlijn aangekomen ter viering van de 75ste verjaardag van Wilhelm Pieck, de President van Oost- Duitsland. Politieke waarnemers in Weat- Berlijn achten het niet onmogelijk, dat het bezoek ook een andere reden heeft. Zij herinnerden er aan, dat Walter Ulbricht, secre taris van de Eenheidspartij in O— Duitsland, kort geledén van een geheim bezoek aan de Sowjet- Unie is teruggekeerd. VIRGINIA Het feit, dat Rusland de tekst nog niet heeft gepubliceerd, al dus een woordvoerder, wijst er op, dat het er meer dan propa- ganda-waarde aan hecht en naar de normale diplomatieke gang van zaken wil terugkeren. De eerste reactie in Franse diplomatieke kringen was „niet ongunstig", aldus de woordvoer der. Zo spoedig mogelijk zouden Frankrijk, Amerika en Engeland zich op ambassade-niveau op hun antwoord beradèn. Rusland deelt in de nota mee. dat het bereid is over een agenda of andere onderwerpen voor een vergadering te spreken, als En geland, Frankrijk en Amerika eerst met Rusland de Duitse ontwapening willen bespreken. Het Russische antwoord zou neerkomen op het in gewijzigde vorm opnieuw naar voren bren gen van de vroegere eis tot be spreking van Duitslands demili- tarisatie- Rusland zou aan Londen of Parijs als vergaderplaats de voor keur geven boven Lake Succss. Radio Moskou heeft het Russi sche antwoord op de gelijklui dende nota's van de V. S„ Enge land en Frankryk over de agen da van een voorgestelde bijeen komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier. Ee Sowjet-Unie stelt voor een voorbereidende bijeenkomst voor de agenda van een viermogend- hedenconferentie te houden in Moskou, Parijs of Londen, maar niet in New York. Rusland wijst de Westerse ver klaring, dat besprekingen over de besluiten van Praag geen basis kunnen zijn voor een democrati sche oplossing van het Duitse vraagstuk, van de hand. Verder wordt ontkend, dat Oost-Duits- land zou worden bewapend. De verklaringen in deze geest wor den verzinsels genoemd, die niet met de werkelijkheid overeen komen. De nota acht het duidelijk uit de bekend gemaakte feiten, dat de drie Westerse mogendheden een geregeld Duits leger in West- Duitsland op de been willen brengen. Volgens de Russische nota is het ook bekend, dat onderhande lingen worden gevoerd met de Westduitse regering over het aan tal Duitse divisies, uitrusting, tanks en zware artillerie in het kader van het Atlantisch Pact. De nota zegt, dat niemand de Wes terse Regeringen in het verleden had bedreigd en ook thans niet bedreigt. De nota acht derhalve pogingen om plannen voor mili- tarisatie van West-Duitsland te rechtvaardigen inconsequent. Tenslotte beschuldigt de nota de Westerse mogendheden er van de conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken (om een of andere onbekende reden) te willen uitstellen. Het Russische antwoord zegt verder, dat de Franse nota van 22 December „reden geeft aan te nemen, dat Frankrijk het eens is met het Sowjet-voorstel om een gezamenlijke vier-mogendheden- bespreking te voeren over de kwestie van de Duitse ontwape ning". De Sowjet-Unie hechtte hieraan groot belang, „niet slechts omdat de overeenkomst van Potsdam hierin voorziet doch omdat de de- militarisatie van Duitsland de be langrijkste voorwaarde voor de verzekering van de vrede in Euro pa vormt en bovendien overeen komt met de nationale belangen van het Duitse volk zelf". De 3 Westelijke Regeringen echter poogden de volken van Europa voor een voldongen feit te stel len. dat spoedig een bespreking tus sen Amerika, Engeland en Frank rijk gehouden zal worden over het antwoord op de recente Sow- jet-nota aan de drie landen. Spoedig driemogendhedenoverleg Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat verwacht wordt Van gezaghebbende zijde te Londen is medegedeeld, dat alle Brit-se troepen op .het vasteland onder het bevel van generaal Eisenhower zullen worden gesteld zodra hij zijn hoofdkwartier in Europa vestigt. Eisenhower zal meer dan 3 Britse divisies onder zijn bevel krijgen. Het hoofd van de Vietnamese voorlichtingsmissie te New Del hi, Nouejen Doey Thanh, heeft op een persconferentie bevestigd dat de voorposten Langson en Caobang, die onlangs door Fran se troepen werden ontruimd door Chinese troepen zijn bezet. Hij voegde er aan toe, dat een gordel troepen van de Vietminh de door Chinezen bezette voorposten be schermen. Het Kabinet van Generaal De Lattre de Tassigny de Franse Hoge Commissaris en opperbevel hebber in Indo-China, heeft mee- gers uit Tonkin wegens verbete ring van de toestand met 1 Jan. is stopgezet. Verschillende dagbladen in In dia leverden commentaar op het mislukken der Haagse conferen tie over Nieuw-Guinea. De „Hin dustan Standard" zegt o-a„ dat het Nederlandse verlangen om in Nieuw Guinea de huidige sta tus te handhaven begrijpelijk is, maar vraagt zich af waarom In donesië dart met Nederland een Unie heeft gesloten. Het schijnt, aldus het blad, dat Indonesië daartoe in 1-949 is overgegaan, aangemoedigd door een breed ge baar van goodwill van Neder landse zijde voor wat betreft de regeling van de zaken, waarover toen nog geen overeenstemming (bestond. De gang van zaken daar na is dan wel een bittere teleur stelling geweest. De „Nationai Standard" ver wondert zich niet over het be richt, dat het Amerikaanse State Department zal gaan aandringen op een compromis dat voldoe ning zal schenken aan de natio nalistische gevoelens in Indone sië, daar Indonesië wordt be schouwd als een der bolwerken in het Amerikaanse defensiesys teem in de Pacific. Indien deze poging geen succes mocht heb ben, zou een nieuwe burgeroor log wel eens onvermijdelijk kun nen zijn, aldus dit blad. Eerstdaags worden de werk gevers weer bezocht door de ver tegenwoordiger der Sociale Ver- zekerings Commissie voor het in ontvangst nemen der zegelbladen over het 4 kwartaal 1950. Dit kwartaal telde 13 Zaterdagen, zo dat voor de arbeiders, die het gehele kwartaal bij dezelfde werkgever in dienst waren, 13 weekzegels moeten worden ge plakt Voor de werkgevers, die niet voldoende zegels in voorraad hebben, is het Zaak, dat zij de nodige zegels bij de boerenleen bank gaan kopen. Degene, die de zegelbladen komt ophalen, kan hen n.l. niet van zegels voor zien en mag geen geld aanne men, om deze voor hen te kopen. Het is van belang, dat de strookjes van de zegelbladen zo spoedig mogelijk aan tie arbei ders ter hand worden gesteld- Deze moeten n.l- hun premie- kaart voor 1950 op korte termijn- omwisselen tegen die voor 1951. De aandacht van de werk gevers zij er voorts op gevestigd, dat door het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw met in gang van 15 Februari 1951 nieu we zegels in omloop worden ge bracht. Door de boerenleenban ken zullen met ingang van die datum uitsluitend deze nieuwe zegels worden verkocht, die dui delijk onderschelden zijn van de oude, daar zij andere afbeeldin gen dragen. In de zegelwaarde is geen verandering gebracht. De nieuwe zegels moeten met ingang van het le kwartaal 1951 worden gebruikt. Over 1950 mo gen uitsluitend oude zegels wor den geplakt. Van 15 Februari 1951 tot en met 30 Juni 1951 bestaat bij de boerenleenbanken gelegenheid oude zegels tegen nieuwe in te wisselen. Na laatstgenoemde datum zal dat niet meer mogelijk zijn. Gelijktijdig met de nieuwe zegels komen z.g. blokzegels in omloop ter waarde van ƒ10 en 32,50. welke gebruikt kunnen worden voor arbeiders van 21 aar en ouder, die tenminste 4 weken, resp. 13 weken bij dezelf de werkgever in dienst zijn ge weest. De blokzegels, waarvan het gebruik niet is verplicht, werden ingevoerd om de premie betaling voor dè werkgevers te vereenvoudigen, vooral waar het betreft arbeiders, die in vaste of langdurige dienst zijn. EEN DODE, EN VIJF BE WUSTELOZE BRANDWEER LIEDEN. Een felle brand heeft gewoed in de boerderij van J. Keizer aan het Oostterrein te Winschoten, De Winschoter brandweer, die spoerr'g ter plaatse was, stond aanvankelijk voor een hopeloze taak. Men moest water pompen ub ten brandgracht, die 300 me ter ar. de vuurhaard was verwij derd en bevroren bleek. Met vier siralen werd evenwel het vuur be streden. De brand was ontstaan doordat een kachel uit elkaar sprong toen deze werd aangemaakt met trac torolie. Bij deze explosie geraak ten de kleren van de echtgenote van de heer K. in brand. Met ernstige brandwonden werd zij naar het Winschoter ziekenhuis overgebracht waar zij aan de ge volgen is overleden. Haar man die haar de branden de kleren wilde afrukken, liep ook ernstige brandwonden op en werd eveneens in het ziekenhuis opge nomen. Het gezin K. zou de vol gende maand naar Canada emi greren. In de stad Groningen brak op Nieuwjaarsochtend een binnen brand uit in de machinefabriek van de fa. Naayer en Houtman. Bij de blussimgswerkzaamlhedün werden 5 brandweerlieden door de rook bedwelmd. Deksel van Limburgse om verdwenen. De vorige week is uit het Na tionaal Monument op de Dam te Amsterdam de deksel van de urn, die de aarde uit Limburg bevat, ontvreemd. Twee agen ten, die het plantsoen geopend vonden, kwamen tot deze ontdek king. Wie deze schendende daad heeft verricht, is een raadsel. Eveneens tast de politie in hel duister omtrent de motieven hiertoe- Er zijn geen scherven gevonden, zodat moet worden aangenomen, dat het hier een misplaatste grap betreft Het ligt in de bedoeling h«4 drama van de Mobilisatie-Slacht offers 19141918 in de vorm van een historische roman vast te leggen. Voor het beste manuscript, ter beoordeling van een deskundige commissie, wordt een prijs van 10.000,beschikbaar gesteld. Het Bestuur van de Bond van Mobilisatie-Invaliden overweegt toekenning van een 2e en 3e prijs, resp. van 1500 en 1000,-. Het boek mag worden geschre ven door twee schrijvers geza menlijk in verband met de juri dische aspecten. Een uitgebreide verzameling van authentieke gegevens is aan wezig. Niet voldoen aan leverings plicht van aardappelen. Terwijl de boeren uit de Ooste lijke zone van Duitsland de schuld krijgen van de algehele mislukking van de aardappel voorziening, hebben districts commissarissen gesproken ove» de in de gemeenten bestaande ge voelens van ontevredenheid, die veroorzaakt worden door het ont breken en 't niet goed function- neren van het transportstelseL De commissarissen vermelder een geval, waar de boeren het vereiste contingent aardappelen hadden afgeleverd, terwijl dit ergens was blijven liggen en be vroren was. In een ander geva! waren de aardappelen van het station (Frankfort, Oder) door Russische trucks afgehaald. De boeren werd verteld, dat de la ding naar Berlijn zou worden ge zonden als een blijk van Duits- Russische vriendschap. In feite werden de aardappelen in trucks geladen met bestemming Honga- rije. Men is overgegaan tot gerech telijke maatregelen tegen de boe ren en in het district Schwerir alleen al zijn 11 boeren tot ge vangenisstraffen veroordeeld. 'In Mecklenburg zijn boeren beboeL tot een totaalbedrag van 15.000 Oost-Marken, terwijl 50 andere boeren in Sacksen-Anhalt en Thuringen eveneens tot gevange-. nisstraffen werden veroordeeld. De Canadese minister van han del, Clarence Howe, heeft mee gedeeld, dat Ehalk River in On tario een nieuwe atoomsplijtoven zal bouwen, die vele malen krach tiger zal zijn dan de huidige installatie. De oven zal 30 mil lioen dollar kosten en In 1952 gereed komen. Er zullen radio isotope en plutónium worden ge produceerd. Het hoofd van de Duitse mij- nenopruimdienst te Cuxhaven. Von Blanc, is op last van de Brit se bezettingsautoriteiten ontsla gen, omdat hij herhaalde malen heeft geweigerd schepen ter be schikking van de Duitse politie te stellen voor de verwijdering van de „bezetters" van Helgo land. Von Blanc heeft geweigerd, omdat het niet zijn taak was politie maatregelen uit te voeren Gister bevonden zich 15 de monstranten op het eiland. Twee Britse patrouilleboten, die de afgelopen dagen met Duitse poli tie aan boord naar Helgoland zijn vertrokken, hebben hun bestem ming niet bereikt. Het ene vaar tuig kreeg een defecte schroef en het andere liep aan de grond. Zij worden thans gerepareerd. Nu op 1 Januari de huurwet in werking is getreden, zal in het rechtsgebied van ieder kantonge recht een huuradviescommissie worden ingesteld. Aan deze com missie zullen verhuurders, huur ders en onderhuurders advies kunnen vragen over de wettige huurprijs in hun geval. Hoewel de voorbereiding van de huuradviescommissies vrij ver gevorderd is, zullen ?ij niet on middellijk na 1 Januari geïnstal leerd zijn. Intussen behoeft dit belanghebbenden niet te weer houden om zich reeds thans schriftelijk tot de commissie in hun gebied te wenden. Zij kunnen hun correspondentie daartoe rich ten tot de huuradviescommissie en deze adresseren aan het ge meentehuis in de plaats, waar het kantongerecht is gevestigd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woensdar ochtend tot Woensdagavond, Plaateseiyk buien. Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien af gewisseld door verspreide op klaringen. Hier en daar mlst Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen West en Noord- Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. DONDERDAG 4 JANUARI v.m. n.m. Breskens 10.06 10.48 Terneuzen 10.41 11.23 Hansweert 11.21 12.03 Walsoorden 11.31 12.13 ZON- EN MAANSTANÖEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 3 8.48 4 8.48 16.40 16.42 3-39 5.11 12.37 13.-

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1