DD9 VOOR DE ZONDAG Mist verstoort het verkeer in Zeeuws-Vlaanderen t Drie Koningen en drie Prinsessen in Sankt Anton KERKDIENSTEN PIéven vraagl vertrouwensvotum UIT DE PROVINCIE Oud SSSSk v» govir'ToStTta •«sSïrtjKr. «W Ml Het verlaten Eiland ejaar Minister Roem vertrokken I Nieuwjaarsboodschap van 'JDr. Adenauer 1! De toespraak van John Foster Dulles Franse militaire begroting aanvaard DE ETNA KERKNIEUWS TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. HOEK. SAS VAN GENT. TERNEUZEN gen indien wij het tezamen dra- jn. Laat ons nimmer ons hoge ieaal van vrede, vrijheid en een- eid vergeten", aldus Adenauer zijn Nieuwjaarsboodschap. Mijn ziel dorst naar God. Ps. 42 3 s£35 maakt u gereed de rekening jenet het oude jaar al te sluiten. Wat zegt ge er van? Zijt ge dank baar sn voldaan? Ik wens u toe. <Sat ge heel dankbaar moogt zijn En heel onvoldaan. Niet volgo- niet niet-vol, niet vervuld tnet de ijdelheden der wereld. JMaar leeg. Zodat een groot ge mis uw hart vervult, ja uw hart is samengesteld uit dat grote ge mis. Zodat uw ziel dorst naar God. ja uw hele ziel niets anders jjs dan één dorst naar God. Deze Heilige onvoldaanheid is tenslotte ie beste dankbaarheid. Zij ver .acht Gods gaven niet, maar schreit toch naar meer, naar God "Zeil. Deze dorst is levenskreet en tevensteken, levensvoorwaarde en levensbelofte tegelijk. Zalig riin dj, die het heimwee hebben, want zij zullen thuis komen. Ja wijn ziel dorst naar den Heer God des levens Ach wanneer Zal ik nad'renvoor uw ogen. lit Uw huis Uw naam verhogen G. Jonker, t „De kwestie West-Irian is enerzijds moeilijk, doch ander zijds vrij gemakkelijk", zo ver klaarde Minister Mohammed Roem vóór zijn vertrek uit Ne derland aan een redacteur van het A.N.P. „Moeilijk is het kern probleem, n.l. dat van de souve- reiniteit". Hierover zijn wij het niet eens kunnen worden en ik voel me daarom niet erg gelul kig. Ik ben van mening, dat zo wel voor de ontwikkeling in In donesië als voor een gunstige ontwikkeling van de samenwer king tussen Nederland en Indo nesië de overdracht van de sou vereiniteit over Irian de enige goede oplossing zou zijn. Is men liet hier over eens, dan is de ver dere regeling gemakkelijk. Im mers het probleem op zichzelf i' niet erg belangrijk. Dan is ook tussenkomst van derden niet no dig. Deze kunnen bovendien het centrale probleem der souvereini- teit niet oplossen. Goede diensten van derden zijn voor ons alleen aanvaardbaar, als dit zon geschieden op basis van souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië". Wat betreft het voorstel van opdracht der souvereimteit aan de Unie zeide Mr. Roem ten ;lotte: „Dit zou betekenen, dat Indonesië morele steun zou moe ten verlenen aan het voortbe staan van een koloniaal bewind in West-Irian". Prinses Beatrix houdt zich verrichtingen uiteraard nog niet strikt aan het advies van haar in de schaduw staan van (he _va^ skilelaar Ludwig Tscholl. De Westduitse Bondskanselier. «Dr. Konrad Adenauer, verklaar de in zjjn Nieuwjaarsboodschap a.m.: „In 1951 zullen wij moeilij ke en gcwiobDge beslissingen op feet gebied van de buitenlandse «politiek moeten nemen. Be fede- «raie regering wenst de grote «massa van het volk achter zich (Se hebben, wanneer zij deze be slissingen neemt. Wij zullen geen «besluiten achter gesloten deuren «nemen. Iedere Duitser moet we ien wat er gebeurt. Welke meningsverschillen wij ook op binnenlands terrein mo- gets hebben, op buitenlands ge bied moeten regering en volk één rijn. Be Westduitse regering is zich bewust van haar ernstige verantwoordelijkheid tegenover feet Duitse volk. Alle handelingen van de rege ring zullen slechts één doel heb ben het bevorderen en bewaren van de vrede. Het is mijn over- ondanks alle skiiciaar luuw.k Ik haar oudere zusjes, ze doet ijve moet niet meteen te veel skiën, rig haar best ophaar miniatuur maar het tempo geleidelijk op- skies om de kunst van de ande voeren vertelde zij de A.N.P- ren af te kijken, met,.maar ook verslaggever. Daarom werden er zonder skis-tokken weet zea gfsteren Twee afdalingen ge- dwarsitegeri heuvels op te lopen maakt. Heden zullen het er drie ziet kans ook op iets harde zijn, en morgen vier en de dag sneeuw bij het uitlopen staande daarop vijf Met haar nieuwe te blijven, kortom ze heeft de skischoenen en haar nieuwe smaak van de wintersport al te skies levert Prinses Beatrix op pakken. de lange latten uitstekende pres-1 De Prinsesjes genieten ong - Tengevolge van de zware mist. die gisteren in de vooravond kwam opzetten en te ongeveer 9 uur plaatselijk optrok, onder vond het verkeer op de weg en over de Westerschelde grote sto ring, zodat tal van passagier? onder weg zijn gestrand en het einddoel van hun reis niet hebben bereikt. Alle veerdiensten over de Wes terschelde moesten worden ge staakt, terwijl de busdiensten der Z.V.T.M. en S.B.M. aanvankelijk zo goed en zo kwaad als het gin; met grote vertraging de dienstel nog onderhielden. Later moesten deze eveneens worden stopgezet, nede in verband met de toestand der wegen, waardoor het verkeei niet langer te verantwoorden was. Toen in de late avond de mist wat was opgetrokken, is uit de richting Hulst nog een autobus laar Perkpolder vertrokken om bij mogelijke aankomst van een boot uit Kruiningen-haven d-: passagiers nog gelegenheid te ge en thuis te komen. Terwijl het te Perkpolder ta neliik heMer was, kon de daar liggende veerboot niet vertrekken angezien midden op de Hcneiae een zware mist hing en de haver van Kruiningen, waar de mis* even dik was, niet te bereiken viel. hoogte gebracht van de moeilijk heden en werden instructies ge vraagd. Deze werden gegeven en na ongeveer twee uur hard wer ken slaagde de bemanning van de veerboot er in het anker te kla ren en koers te zetten naar Bres- kens. Te Breskens stonden ongeveer 300 personen te wachten om naar Vlissingen te worden overge bracht. taties. Gisterochtend maakte zij een tocht naar St-Cristoph teza men met Prinses Irene. Tijdens de zeer snelle afdaling werd geen enkele maal een val gemaakt. Het is dan ook geen wonder, dat Ludwig Tscholl over zijn jeug dige leerlingen zeer tevreden is. Jan Linthorst Homan, het 8- jari>° zoontje van de Commissa- San* Anton. He. «..ren ring voor de prestaties der Prin-zeer jonge koningen die va:n h ooc;«5 t_t;4 7pif is noe seen groot- tot huis en van hotel t hlödopde skies Daarom lilp hij trokken ^hunjMe gewaden gisterenochtend zo hard als zijn met opgestikte ste""en, benen hem konden voortbewe- ■»- «-verfde hoofc gen, de Prinsesjes achterna, die in een flitsende vaart de hellin gen afsuisden. ,,Ik wil ze in de 11 „«vrltTTiinon" vipn hn stoord van haar korte vacantie en zijn zo langzamerhand al stamgasten geworden in Sankt Anton, dat de laatste twee dagen, zon overgoten als het was, de idyllische aanblik gaf, die het zijn grote naam in de wereld heeft gegeven. Gisterenmiddag tijdens de lunch brachten drie koningen der traditie getrouw een bezoek rijn in binnen- en buitenland de nrede te bevorderen. Evenzeer ben ik er van overtuigd, dat wij in vrijheid de Duitse eenheid tot «tand zullen brengen. Wij behoeven slechts eensge- rind te blijven en samen te wer ken. om ons doel te bereiken. Wij bebben bange tijden vóór ons, doch alles kan worden verdra- enthousiast uit. Maar hij kreeg er de kans niet toe, want de bei de Prinsesjes waren reeds in de bergen hangende wolken verdwe nen voor hij ook miar een glimp van haar had kunnen opvangen. Ook de kleine Margriet was gisterenochtend met de skilift meegekomen naar het topje van de Galzig. En al kunnen haar ZATERDAG 30 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 31 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. Joh. W. Starren- feurg, van Sluiskil; 5 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft; bsd. H. Doop; 5 u. Ds. D. A. .en Haaft, Oudejaarsavor.ddienst. Hontenisse: 10 en 5 u. Ds. A. Soe- tekouw- Haist: 10.30 u. Ds. J. Scholten, van Temeuzen. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff; 7.30 u. Ds. J. van de Graaff, Oudejaarsdienst. Philippine: 2-30 u. Ds. J. van de Graaff, Oudejaarsdienst. Sluiskil10 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel; 7 u. Ds. Joh. W. Star- renburg. Temeuzen: 10 u. E's. P. A. van der Vlugt; 7 u. Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 en 5 u. Ds. G. Jansma. Aardenburg: 7 u. Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 en 5 u. Ds. II. C. P. M. Wiebösch. Breskens: 10 en 6.30 u. Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 6 u. Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 6 u. Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 6 u. de heer P. de Visser. St. Kruis: 5 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 7.30 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Oostburg: 10 u. Ds. W. J. Four nier. Retranchement: 7.30 u. Ds. A. C W. ten Cate. Schoondijke: 6 u. Ds. M. J. W Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. M. N. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M, N. Schrale. Waterlandkerkje: 5 u. Ds. W. B. Bergsma. Uzendijke: 6 u. Ds. L. Doorn. Zuidzande: 7 u. Ds. H. Kuijlman Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 5 u. Ds. M. J. Nol- thenius. Geref. Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. D. Drenth, van Schiedam. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds- H. Pest man. Geref. Kerk. gOnderh. art. 31 D-K.O.) Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. Ter, Hove. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u- Ds Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C van Ravenswaay. Oud -Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u- H H. Missen Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7-45, 9 en 10.30 u H.H Missen. Thilippine: 7, 8.30 en 10 u. HH Missen. H.H. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. Missen- Sai van Gent: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. H.H. Zandstraat: 7.30 en 10 u. Missen. 10 H.H. Terneuzen: 7, 8 00 en u. Missen. 10 H.H Westdorpe: 7, 8.30 en u. Missen. H.H Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. Missen. Leger des Ileils. Temeuzen: 7, 10 en 7.30 u. Sa menkomsten; 6.30 u. Openlucht Nieuwstraat. MAANDAG 1 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. (Nieuwjaarsdag.) Hoek: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft. 3as van Gent: 10.30 u. Ds. J. van de Graaff. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van der Vlugt. Zaamslag: 9.30 u. de heer C. H. Heijboer. 3iervHet 10.30 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Sluis: 10 u. Ds. M. N. Schrale. Geref. Kerk. Hoek: 10 u. Ds. D. Drenth, van Schiedam. Geref. Kerk. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 9 u. Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30 u. Ds. Aangeen brug. Hoek: 9.30 u. Leesdienst. Oud Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. de Ri-uver. waarbo ven hun geverfde hoofden sterk afstaken. Ze waren rijkelijk vroeg, want Driekoningen valt uiteindelijk eerst op de zesde dag in Januari, maar omdat deze koningen Kerstvacantie hadden, waren ze nu maar vast gekomen om vrijwillige belasting hunner „onderdanen" te innen. Twee uur hadden de drie jon gens, die voor één dag koning wa ren, moeten reizen om met de trein van Schönwies, waar zij. wo nen, naar Sankt Anton te komen Maar het loonde de moeite. De Schillingen verdwenen bij tiental len in hun wijde zakken, nadat zij van hun boodschap met luide, stemme in lounge en eetzaal van Hotel Post kond hadden gedaan ,Wir kommen hier vom heili gen Land en wissen viele zu er- zahlen. Wir heilige drei Konige mit unsrem Stern, wir wollen heute singen um Jesus zu vei ehren. Wir fanden ein Kindl, em Kindl nackt und blosz und legten es Marie, der Mutter in Schosz De jeugdige drie koningen wis ten met, wie het meisje was, da. met open mond naar hen Juiste, de en ze wisten niet wie die twee in grijze ski-pantalon en zacht groene truitjes waren, die plotse ling, midden onder het zingen hen op zij schoven en tussen de tafel tjes hun weg zochten naar de telefooncel, die in de hal van Ho tel Post is gelegen. De drie ko ningen hadden gezongen yooi drie Prinsesjes, maar twee hun ner toonden voor deze koningen geen spoor van interesse, toen ze hoorden, dat een echte Koningin voor hen aan de telefoon was. En terwijl Prinses Margriet aandachtig luisterde naar t fraai uitgedoste drietal en haar Shilling liefderijk offerde, stonden Beatrix en Irene met rode hoofden by de telefoon en spraken met haar ouders. De veerboot Prins Hendrik" zoek. Toen even voor 5 uur de mist te Vlissingen wat opgetrokkei was, vertrok aldaar om 10 rrvinu ten vóór vijf de veerboot „Prin? Hendrik" naar Breskens, alvvaai honderden passagiers wachtte om naar Vlissingen te worder, vervoerd. Nauwelijks had de „Prins Hen drik" de Vlissingse haven veria ten of Vlissingen zat weder „po.- dicht" en elk verkeer op de Wes terschelde was onmogelijk gewor den. Toen des avonds om 9 uur de „Prins Hendrik" nog steeds niet de haven van Breskens was bir lengelopen en ook geen enke mistsignaal de plaats aanduidde waar de veerboot het anker kon hebben laten vallen, vertrok de reddingboot „President J. V. Wierdsma", onder bevel schipper J. Slis, uit de haven van Breskens op zoek naar de „Prins Hendrik", welk schip geen radio aan boord heeft. Eerst voer de „Presidern Wierdsma" in Oostelijke richting, vermoedelijk om te onderzoeker of de veerboot misschien door de mist de haven was voorbijgeva ren. Er werd echter niets gevon den. Omstreeks kwart voor tien ver trok de reddingboot weer van Breskens, nu in de richting van Vlissingen. De mist was toen lang niet meer zo dicht als vroe ger op de avond. De Franse Minister-President van de defensie-uitgaven met G. René PIéven, heeft Vrijdagavond procent in vergelijking met cl de kwestie van vertrouwen ge jaar. steld ten aanzien van het voorste Afgevaardigde Felix Gaillarc van de Regering om 140 milliard onthulde tijdens het debat, dat c;t francs aan nieuwe belastingen te onderstaatssecretaris van Econc heffen voor de financiering van mische Zaken Jean-Marie Louve het herbewapeningsplan. voor de financiële commissie «ai De stemming voor het vertrou verklaard, dat het bewapemngc wensvotum zal in de nacht van program een opschorting van all- Zaterdag op Zondag aanstaande staaluitvoer zou betekenen. u< plaats kunnen hebben, aangezien invoer van tweehor.derdriuizer.c er volgens de grondwetsbepaling ton staalcokes uit de V.o. zo: voordien een volle dag moet ver- stopgezet worden en een langen lopen. werkweek zou noodzakelijk z.jn. Tevoren had de Nationale Ver-) In een korte maar scherp« „adering met 416 tegen 180 stem woordenwisseling verweet de ra men bij 596 uitgebrachte stem dicaal Mendes-Frar.ee de Prerrne men, het voorgestelde totaal-be- zijn politiek in haar geheel. I .c erotingsbedrag voor militaire uit- ven zeide hierop tot de vergade gaven ad 740 milliard' francs aan- ring: „Men zal moeten kiezei vaard. De voorstemmers waren tussen de politiek van Mendes in feite de niet-communisten. Aan France en de mijne", deze stemming was niet de ver De vertrouwenskwestie is ge- trouwenskwestie verbonden. De Prins Hendrik" vertrok met trouwensvotum gevraagd ten aanzien van de clausule der nieu we belastingen en de besnoeiin gen op de civiele begroting ad 25 milliard in haar geheel. Het amendement van Cheval lier, waarmede de Regering zich eens heeft verklaard en op het aannemen waarvan zij de ver trouwenskwestie heeft gesteld wil, dat de Regering de bevoegd heid krijgt om bij decreet de dooi de financiële commissie voorge stelde heffingen te verhogen in geval de 25 milliard aan besnoei ingen op de civiele begroting niet ten volle gerealiseerd zouden worden. Verder sluit het amende ment vermeerdering uit van de evenredige loonbelasting en van de belasting op Regeringstrans acties. deze passagiers en ongeveer 25 auto's aan boord naar Vlissingen, waar de veerboot hedennacht te half één is aangekomen. De „Prins Hendrik" heeft daar op wederom de overtocht aan vaard met ongeveer 20 van de oorspronkelijk 400 gestrande rei zigers aan boord. Daar bij aan komst te Breskens alle „laatste" busverbindingen reeds vertrok ken waren, moesten deze passa giers, voor zover zij niet te Bres kens woonachtig waren, aldaar wachten tot hedenochtend de bussen hen naar de plaats van bestemming zullen vervoeren. Deze begroting op 740 milliard francs betekent een verhoging Koningin en Prins waarschijn lijk spoedig naar Oostenrijk. Met glundere gezichten kwa men zij beiden een paar minuten later weer de eetzaal binnen en voegden zich bij de rest van het gezelschap. Zij hadden dan ook zoeven goed nieuws uit Soestdijk gehoord. „Waarschijnlijk komen wij bei den morgen of overmorgen naai jullie toe" had de Koningin tot haar dochter gezegd. Welkomer nieuws had de Koningin de Prin mesjes wel niet kunnen vertellen. Het nieuws verspreidde zich snel in Sankt Anton en verdreef evenals bij de Prinsesjes de belangstelling, die op de drie ko ningen was gericht. Anker bleek onklaar Vrijdagavond omstreeks kwart voor twaalf is de „Prins Hendrik in Breskens aangekomen. Het schip heeft Breskens om twaalf uur verlaten voor de vaart naai Vlissingen en zou daarna nog eenmaal de tocht naar Breskens ondernemen. Bij aankomst van de „Prins Hendrik" te Breskens bleek, dat de boot kort na het vertrek uit Vlissingen Vrijdagmiddag voor anker was gegaan op de rede van Vlissingen. De mist was op dat ogenblik namelijk zeer dicht. Er bevonden zich ongeveer 200 a 250 personen aan boord en circa 35 auto's. De passagiers warder, toen het wachten langer duurde dan was vermeed, beziggehouden door soldaten die op weg naar huis waren met verlof. De hof meester aan boord van de „Prins Hendrik" maakte goede zaken... Toen de mist n.l. enigszins was opgetrokken en de bemanning liet anker wilde ophalen, bleek dit niet mogelijk. D° Breskense reddingboot „Pre sident J. V. Wierdsma" spoorde de „Prins Hendrik" op en via de radio van de reddingboot werd het hoofdkantoor van de Provin ciale Stoomboot Dienst op de John Foster Dulles, de repu blikeinse raadgever van 't itene rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft te New Vork een toespraak gehouden. Hij steunde in zijn rede de Ameri kaanse buitenlandse politiek, zo als die onder leiding van Pres- dent Truman is gevoerd. „Op deze politiek kunnen de Ameri kanen trots zijn, ook al is zij van I vaak niet op doelmatige wijze ei niet op het juiste ogenblik ten uitvoer gelegd." Dulles sprak voor de Arneri kaanse „Vereniging tot Steun aan de Verenigde Naties". Een verdediging die een omsingeling door de tegenstander aanvaardt, zal spoedig te gronde gaan. Elk land dat in het ogenblik van het uiterste gevaar de bondgenoten van zich af schudt, die het meest worden bedreigd, zal daarna nau welijks meer in staat zijn zelf zij.i medestanders te kiezen. Het is uitgesloten dat de Ver enigde Staten zich kunnen bepa len tot een verdediging van het Westelijk halfrond. De houding dergenen, die dit bepleiten, draagt in zichzelf reeds de kie men des verderfs. Een Noord-Amerika, dat wer k'doos zou toezien hoe de barba ren de bakermat der christelijke beschaving onder de voet zouden lopen en ontheiligen, zou geen land zijn dat ziclizelf zou kunnen verdedigen". „De Sowjet-Unie", vervolgde Foster Dulles. „is inwendig steld in verband met een amen dement van Pierre Chevallie (democratische en socialistisch! unie van het verzet) waarbij dc Donderdag door de rapporteui van de financiële commissie in gediende compromisvoorstellen werden teruggenomen. Behalve ten aanzien van de voorstellen voor de nieuwe belas tingen heeft PIéven ook een ver De Franse militaire begroting van in totaal 740 milliard francs s met 716 tegen 180 stemmen door de Nationale Vergadering aangenomen. Vrijdag is het opnieuw tot don derende ontploffingen gekomea in de Etna, wat er op wijst, dal nieuwe uitbarstingen mogelijk zijn. Te Messina werden twee aardschokken waargenomen. Er is geen schade. Ook in het dorp Milo op de Oostelijke helling van de vulkaan werden aardschokken gevoeld. Twee stromen lava lopen thans de berg af met een uursnelheid van 60 meter. Een hunner loopt In de richting van de weg Forna2 zo—Linguaglossa. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Urk: Ds. J- C- van Ravenswaay te Zaamslag. Busdienst gestaakt. Tengevolge van de dikke mist, die gisteravond geheel Zeeuws- Vlaanderen bedekten, zijn de meeste busdiensten van de Z. V. T. M. stopgezet. Voor tal van rei zigers ut de buitengemeenten bracht deze stagnatie groot onge rief mee. Zeven jubilarissen. In de loop van 1950 vierden 7 leden van het personeel der N.V. Terneuzensche Scheepsbouw Mij hun 25-jarig dienstjubileum, n.l de heren G. Dommanschet, G. Schrier, J. L. 'de Putter, R- B«on- del, F- van Sikkelerus, C- Krom- been en J. Vermaire. Ter gelegenheid van dit feit bood de Directie aan de jubillaris- sen met hun echtgenoten Don derdagavond een diner aan in Ha- tel Rotterdam, waar hun door de Directeur, de heer J. F. de Klerk, hulde werd gebracht voor hun wekkracht en trouw aan de on derneming, die mede dank zij hun toewijding tot bloei is gekomen. Bij de felicitatie bood de Di recteur hun een enveloppe met inhoud aan. De heer De Putter sprak namens de jubilarissen een woord van kwetsbaar. Er zijn in Rusland (jan,jc_ tweemaal zoveel politieke gevan-, De avoncj had een prettig ver genen als leden der commumsti- looP) waartoe niet weinig bijdroeg sche partij. Deze partij wordt vertoning van de in het be- zelf verteerd door achterdocht endrijf opgenomen films wederzijdse verdenking. Dit kun «„„laoiuv ,io hin„« «t„r nnd« een der belangrijke punten wor- welke aan de Sowjets als 'Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zlcb kan herstellen. afschrikwekkend vooruitzicht kunnen worden voorgehouden indien zij er aan zouden denken een oorlog te ontketenen. Zou de Sowjet-Unie tot een openlijke aanvalsoorlog beslui ten, dan bestaat er slechts een doelmatige verdediging: de tegenaanval tot het uiterste. Wij zullen in geval van oorlog niet blindelings mogen vertrou wen op het slagen van een be paalde vorm van oorlogsvoering of op het alles overheersende succes van nog niet gebruikte wapens Een aanval der Sowjets •zou op alle mogelijke wijzen moe- ten worden beantwoord, waarbij onze tegenaanvallen met de grootst mogelijke soepelheid ei. bewegelijkheid en op verrassende wijze zouden moeten worden uit 'evoerd. De punten .waar wi;i nze strijdkrachten zouden sa ïentrekken, moeten niet geko en worden uit het oogpunt var« 'o beste verdediging, doch uit aande van de overweging van /aaruit wij het beste kunnen pereren om de weermacht van le aanvaller te verslaan' waarin. duidelijk de bloei der onderneming tot uiting kwam. Auto botsing. Gistervoormiddag had nabij d hoeve van de heer W. den Hamer op de Kanaaldijk van Axel naar Kijkuit een botsing plaats van 'n met graan geladen vrachtauto van de heer N. uit Walsoorden er een luxe-auto van de Garage Do Jager alhier. Laatstgenoemde wa gen bekwam aan de linkerzijde materiële schade door vernieling van een portier met ruit. De chauffeur bleef wonder bo ven wonder ongedeerd. Duivententoonstelling, De postduivenvereniging „De Hoop" te Biervliet heeft in haar clublokaal bij de heer P. de Baer- demaeker een duivententoonstel ling gehouden. De leden-duiven liefhebbers hadden 234 duiven bijeengebracht, die elkaar naar de kroon moesten steken. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling. De uitslagen waren als volgt: Oude doffers, 34 st. 1. R. Blomme medaille; 2. J. Lijbaert diploma; 3. Aug. Ca- ion; 4. Ch. v. Vooren; 5. A. du Puy. Jarige doffers, 29 st. 1. M. Deveneijns 1.00 diplo ma; 2. Aug. Calon; 3 en 4, J Mangnus; 5. Th. de Boevere. Jonge Doffers, 70 st. 1. P. Weeda 1.00 diploma; 2 Gebrs. Kouijzer; 3. P. Doens; 4. M. Deveneijns; 5. Ch. v. Vooren. Oude Duiven, 34 st. 1. P. Zeegers; 2. L. Eracke; 3 J. Timmerman; 4. Gebrs. Ter- mote; 5. Pr. Sturm. Jarige Duivinnen 26 st. 1. Aug. Calon diploma; 2. Pr. Sturm; 3. Cam. Boerjan; 4. W. de Jonge; 5. Gebrs. Tcrmote. Jonge Duivinnen, 41 st. 1. L. Bracke, 1.00 diploma; 2. P. v. d. Linde; 3. M. Deveneijns; 4. Gebrs. Dobbelaere; 5. Aug. Calon. Ongeval te Krabbendijke. Dame uit Hoek gewond. Door het in brand raken van een ayti-vriesproduct is Donder dag te Krabbendijke een ongeval geschied, waarbij mevr. R. uit Hoek brandwonden aan de benen opliep. Deze dame zat met haar echtgenoot en de veehandelaar S. mit Hoek in de auto van S- Plotseling schoot een steekvlam v-an onder de motorkap de cabine in. Mevr. R. "werd het ergst ge wond, De heer R. kreeg lichte verwondingen aan handen e® benen. Mevr. R. is per zieken wagen naar het ziekenhuis, te Ternezen vervoerd. Benoeming. Bij Koninkl. Besluit is benoemd tot voorzitter van het Waterschap Nol-, Koude- en Lovenpolder de heer C. Dekker, alhier. door p. DE VRIES. o (Nadruk verboden). (Nadruk verboden). Kees kreeg een kleur. „O ja, Maar dat ze daarvoor eenJoe- Neem me niet langrijke reden hadden, staat voor mij als een paal boven wa- 30j 31) Maar vervolgde Kees, „neem nu" eens aan. dat het verdwijnen van die 5000 inwoners een na tuurlijke verklaring heeft?" De ander keek min of meer ge ïnteresseerd op. „Hoe bedoelt U?" Als antwoord haalde Kees zijn portefeuille te voorschijn en over handigde de ingenieur een kran tenknipsel. De man keek er even op en zei toen: „Lat is zeker Hollands he? Het spijt me, maar dat kan ik niet lezen." dat is waar ook. kwalijk, dat ik er op dit moment niet aan dacht. Wacht, ik zal het even voor U vertalen. Kees gaf het bericht zo goed en zo kwaad als het ging in het Engels weer en de ingenieur luis terde met stijgende belangstel ling. ,Ik heb dit bericht een paar dagen later uit een Hollandse krant geknipt, maar ik heb er met niemand over gesproken. Zelfs niet met mijn ouders. Ik wilde er namelijk geen ruchtbaarheid aan geven, ziet U? Zelfs mijnheer Thompson weet hier niets van. Doch 'ik meende verplicht te z«in U, als leider van de expeditie, hiermede op de hoogte te stellen. U ziet dit kan de oorzaak zijn van de verdwijning en ik neem zelfs aan, dat d«t de oorzaak is. Hoe die mensen er in geslaagd zijn om 5000 inboorlingen zodanig bang te j maken, dat ze hun have en goed I verlaten, is me nog niet duidelijk. ter. Zodra wij op het eiland ge arriveerd zijn, moeten we, vol gens mij, in de eerste plaats maatregelen nemen, dat men zich niet bewust' is van onze komst. Het beste is dus om in de nacht de een of andere baai binnen te varen en ons schip zo goed moge lijk verbergen. Die mogelijkheid zal wel op de een of andere ma nier aanwezig zijn. Voorts moeten we, alvorens met het eigenlijke werk, waarvoor de expeditie u.t- gerust is, aan te vangen, eerst het eiland in zijn geheel verkennen Maar op een dusdanige wijze, dat eventueel aanwezige mensen daar geen erg in hebben. U zult het voorts met mij eens zijn, dat het noodzakelijk is om een aantal vuurwapens mee te nemen en oen behoorlijke hoeveelheid mu nitie." gen," zei hij ten leste. „Om eer lijk te zijn, aan die mogelijkheid heb ik geen seconde gedacht. In derdaad, zoals de zaken nu staan, het zelfs beslist noodzakelijk, lat we wapens mee nemen. En munitie. Weliswaar had ik dit plan reeds, maar nu zullen we 'iet aantal geweren uitbreiden en lok enkele revolvers meenemen. Security'first. Het schip is groot genoeg. Maar wat zouden die lui. aangenomen dat ze op het eiland zijn er te zoeken heb ben?" „Waarschijnlijk precies hetzelf^ le als waarvoor U er heen gaat," antwoordde Kees met één oog half dicht. Whiteheaven kwam met een sprong overeind. „Damned! riep hij verschrikt uit, „dat kon nog wel eens waar zijn. En dan zijn wij te laat. „Nee," verzekerde Kees met vuur. „Niet te laat, maar juist op Ingenieur Whiteheaven dacht tijd. Als zij iets pyonden hebben en ge tijd na. „U kunt wel een. dat waarde heeft, besPaa!ft het U gelijk hebben, mijnheer Van Ber- I en Uw mannen immers het zoe ken? Zij zijn niet gerechtigd dat verk daar te doen en bovendien uilen ze wel een gegronde reden gehad om niet na de oorlog naar ïun land terug te keren. U hebt toch wel eens van oorlogsmisda digers gehoord? Juist daarom zal iet zaak zijn om het eiland zo voorzichtig mogelijk te naderen «n te betreden. Want als er men sen zijn, zullen de heren overdag in ieder geval wel terdege uit lijken naar eventuële ongewenste bezoekers. Aangenomen, dat men daar iets van waarde gevonden beeft, dan zullen ingenieur Whi teheaven en zijn mannen een ge- preid bedje aantreffen. Wat wilt U nog meer?" De gastheer beende met grote passen het werkvertrek op en neer, terwijl hij onderhand na dacht. Ten slotte bleef hij voor Kees staan en zei: „Hiervan moet mijnheer Thompson op de hoog te gesteld worden." (Wordt vervolgd). Suikercampagne in Z. Vlaanderen. Bij de twee suikerfabrieken t» Sas van Gent, de N.V. „Centrale Suikermaatschappij" en „De Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek" is men deze week met de verwerking der suikerbieten gereed geko men, waardoor tevens de cam pagne voor dit jaar werd be ëindigd. Elk der beide fabrieken heeft omstreeks honderdveertig millioen kg bieten verwerkt. Het suikergehalte^ dat in on gunstige zin werd beïnvloed door de overvloedige regenval tijdens de campagne, bedroeg 16,2 tot 16,7 Dit betekent, dat het g> halte ongeveer een half proc. be neden het normale gemiddelde van Zeeuws-Vlaanderen bleef. Door de opheffing der tramlij nen in Zeeuws-Vlaanderen ge schiedde dit jaar de aanvoer voor het eerst met vrachtauto's en per schip. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie zijn nog gedeponeerd: Zwarte das, wollen das, hang slot met sleuteltje, gebr. dames handschoen, sleuteltje, hamer, kinderwantje, motorhandschoen, grijs blauwe wanten, tas met trommeltje eten en thermosfles, gebr. wollen want, ihuissleutriL br. wollen want, groen gebreid wantje, kunstgebit, paar gebreide wanten, paar bi- kinderwantjes, 5 spaarzegels, een kinderspring touw, want, paar gryze wanten, blauwe kinderwant-

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2