Op de drempel van 1951 V redesgedachten zélfs voor de totalitaire staten t ENGELAND EN DE KWESTIE NIEUW-GUINEA NOORDKOREAANS OFFENSIEF Inleiding tot de grote aanval? De Belgische landbouw en de Benelux ZATERDAG 30 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1616. De heer H. Ch. G. J. van der Mandere, wiens wekelijkse radiogesprekken over de buitenlandse politiek door tienduizenden trouw worden gevolgd, geeft in dit speciaal voor ons blad geschreven artikel een scherpe diagnose van de toestand, waarin Moeder Aarde zich thans bevindt. De patiënt moet zich ont houden van gevoelens van angst en opwinding, luidt zijn oordeel. Het is ook begrijpelijk, dat Kuuiwet t.ecdi 1 Januari in werking a.s. Wiley wil wapenen voor ondergrondse Russen De Dalai Lama uii Thasa vertrokken 7 Berichten van het front duiden er op, dat Noord- I Koreaanse divisies hun aanvallen zijn begonnen. Fr zijn geen berichten over deelneming van Chinese troepen aan deze aanval. De Noordelijken hebben het centrale gedeelte van het front van de verbonden troepen ingedeukt. Zij bereiden een aanval voor op het Westelijke gedeelte van het front ten Noorden van Seoel. Verrassende aanval op de V. S. vrijwel onmogelijk Mgr. Beran zal berecht worden LUCHTAANVALLEN IN KOREA DUREN VOORT. WEERSVERWACHTING HOOGWATER, n.m 635 7.10 7.50 8- nij \r*,nneir,ont Tcrnenori Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres. Noordstraal 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3.90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 00 CCHt, Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum pffii advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Afin» Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 WsS» De 19e eeuw, die met Napc leons verheffing begon, wordt niet ten onrechte als de eeuw van vooruitgang op politiek, eco nomisch en technisch gebied er kend. Kwam dat geleidelijk? In tegendeel! De pogingen voor po litieke hervorming in 1830 en 1840 en niet het minst 1848 heb ben deze 19de eeuw tal van maler teruggedreven in de sfeer van de 18de eeuw, die Mettemich, de Oostenrijkse kanselier voor het welzijn der volken de beste acht te. Eerst na 1848 werd de 19dr eeuw, zoals wij haar zien. Het internationalisme, geen kunst matig verschijnsel, maar voort vloeiend uit verbetering van ver keersmiddelen, bereikte in het tweede gedeelte een omvang, die de minder gunstige jaren van de eerste helft in de schaduw deed verdwijnen. Dit voor ogen houdend, is men geneigd zich af te vragen, of het wel nodig is over de gang van zaken in onze 20ste eeuw zo somber te oordelen als door velen geschiedt. Zou ook hier niet de scheidingslijn tussen eerste en tweede deel een wijziging kunnen brengen, waarnaar wij allen reikhalzend uitzien? maatregelen bijv. ter tegemoet koming aan de monetaire en eco nomische eenheid van Europa door het ene land anders worder. ontvangen dan het andere. Het is nu de taak van de Ver enigde Naties de conflicten, die de wereld politiek en economisch scheiden, te voorkomen en zo dit niet kan, tot oplossing te bren gen. Het is de taak van de Raad van Europa om de uiteenlopende gezichtspunten van Europese landen te ordenen. Deze taak wordt echter onuitvoerbaar, wanneer sommige dezer Hnden star vasthouden aan wat zij on misbare souvereiniteit van de Staat achten. Zonder dat men het beseft en gevoelt, zijn wij ge treden in de eerste phase van strijd tegen nationale souvereini teit, een begrip, dat internatio naal prestige met zich brengt en reeds op die grond tot onover komelijke moeilijkheden heeft geleid. De wereld beleeft in zoverre een nieuwe tijd, dat meer dan te voren de volken eigen lot in han den nemen. Tot vóór 1914, eigen lijk tot vóór 1940 werd het als een normale toestand aanvaard, 1 dat de regering in het meest de wijl de democratische staten van de verhoudingen van de autori taire staten onderling weinig of niets weten. Welke de banden zijn van Sowjet Rusland met de Staten van het Oost Europese jiok, welke de politieke basis is waarop Moskou en Peking sa menwerken, wij weten het niet! Aan President Auriol, die de indruk maakt van een krachtig regeerder, wordt de uitdrukking in de mond gelegd, toen begin December tijdens het Deense vorstenbezoek aan Parijs minis ter Pléven hem het ontslag zijner regering kwam aanbieden en hem gekleed vond in rok voor het statiediner der Deense gas ten: „Er mag dan „something rotten" zijn in de Staat van De nemarken, ook voor andere lan den geldt dit. Inderdaad, de da gen waarin het Chinese ingrijpen in Korea in volle kracht losbarst te, was niet het ogenblik, waarop een Frans parlement zijn rege ring op een ondergeschikte aan gelegenheid mocht doen vallen. Een Amerikaan aan wie ge vraagd werd, wanneer de koude oorlog in werkelijke oorlog zou overgaan, antwoordde: „Wij zijn reeds in oorlog". Zulke begrip pen blijven betrekkelijk. Ziet men naar verleden ujuen, dan werden andere maatstaven aan gelegd dan de tegenwoordige. Het is alsof de neiging om met vuur te spelen, althans aan één zijde, is toegenomen naarmate de bewapening een punt heeft be reikt, waarop uren, zo niet minu ten en seconden 'n voordeel vor men voor de aanvaller. Wij gaan een nieuw jaar in. Niemand kan zeggen wat dit jaai Bij de scheidingslijn tussen mocratische gevormde land voor brengen zal. Niemand zal het 1950 en 1951 zijn er weinig teke- haar binnenlandse gedragingen wagen een prognose van gede- nen in de goede richting. Na de tot in de kleinste bijzonderheden tailleerde aard te stenen, we. overwinning op de nationaal- verantwoording aan het Parle- overweegt de ^indruk, dat vrede socialistische ideologie, hebben ment schuldig was, maar tegelij- wij vijf jaren gehad, die niet uit- kertijd onbeperkte vrijheid had in haar verhoudingen tot het bui tenland. Voor de aankoop van een nieu we woning van een min of meer ondergeschikt deel van 't Staats apparaat was de goedkeuring van het Parlement vereist; ver dragen, accoorden werden aan gegaan, zonder dat de parlemen ten er kennis van kregen. De buitenlandse politiek wordt thans meer in het openbaar gevoerd, al worden de beslissingen en dat kan moeilijk anders in het ge heim voorbereid. Dit is nadeel voor de democra tische staten tegenover autori taire tegenstanders, omdat deze laatste daardoor slechts het oor behoeven te luisteren te leggen om te weten wat er omgaat, ter- muntten door rust en vertrou wen in de politieke toekomst Koude oorlog, die steeds strin genter vormen aanneemt, is ge treden in de plaats van de vrede, die wij hoopten te vinden en die voorzover zij er is, nog slechts negatief aanwezig is. Na de ver wikkelingen in Griekenland, de blokkade rondom Berlijn, na de ideologische boycot van Joego Slavië staan wij voor het geschil dat draait om Korea, maar In wezen het kernpunt vormt van de Z.O. Aziatische politiek. Geen westelijk land verlangt deze volken, bij wie het nationa lisme is ontwaakt, onder vreem de druk te houden. Maar deze volken zijn niet gewend z'chzelf te besturen. Zij hebben alle bui tenlandse raadgevers, van wie velen het goed met hen menen overboord geworpen. Zij staan daardoor maar al te gemakkelijk open voor raadgevingen, die hen via het tegenwoordige Peking door Rusland in de oren worden geblazen. Toen Korea toonde, dat inva siegevaar niet denkbeeldig was begrepen de mogendheden var. het Atlantisch Pact, dat zij krach ten moesten verzamelen om zich te weer te stellen. Het Ameri kaans verlangen om Duitsland in deze herbewapening te be trekken, het verzet van Frankrijk daartegen hebben deze stimule ring van krachten vertraagd Maar hand aan hand" met de Marshall-hulp, die zo te rechter tijd is gekomen, gaat men thans verder. Te New York zetelen de Ver enigde Naties. Voortbouwend op het werk van de Volkenbond deden zij veel op economisch 6ociaai, humanitair en ander ge bied. Zij konden weinig uitricn- ten op politiek gebied, omdat hel vetorecht, door Rusland vrijgevig gehanteerd, hen in de weg stond De Verenigde Naties hebben een soort vernieuwing ondergaan door Amerika gestimuleerd en door de anderen niet afgewezen. Nu is het reeds zover, dat wan neer de Veiligheidsraad tenge volge van het veto niet in staat is, zijn functie u;t te oefenen, de Assembly kan ingrijpen. Daar is 2/3 meerderheid voldoende. De Assembly echter kan geen beslis 6ingen nemen, slechts aanbeve lingen geven. Maar als 2/3 meer derheid deze aanbevelingen steunt, is de uitvoering voor een goed deel gewaarborgd! Tegen over al deze samenwerking blijft staan het egoïsme der volken Elk der volken vindt andere ego ïstisch, maar heeft voor eigen egoïsme verontschuldigingen. De Marshall-hulp dient om Europa tot het oude peil van vóór .1945 te herstellen. Het is begrijpelijk dat uit de pot die elk jaar valt te verdelen, ieder zo _veel mogelijk traeht te krijgen. in elk geval de onthouding van geweld, een groter plaats in de overwegingen zelfs van total: taire landen inneemt dan te voren. De grote massa dient zijn leiders zekere vrijheid van arm slag te geven. De grote massa echter dient kracht te tonen doo. het brengen van offers, die be houd van vrijheid, recht en recht vaardigheid mogelijk maken. Die grote massa kan haar sterkte tonen door zich te onthouden van gevoelens van angst en opwin ding, die maar al te geneigd zijn op te laaien bij bijzondere ge beurtenissen. Geven zij zich daaraan over, dan spelen zij, zon der het te weten, in de kaart van de tegenstander. Moge 1951 een jaar zijn, waar in redelijk overleg kan en zal lei den tot redelijke verhoudingen! Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat de Britse regering geen bijzondere positie innam in het geschil tus sen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea. De woordvoerder gaf commentaar op het hoofd artikel van de „Sydney Morning Post", W3arin gezegd werd, dat Engeland niet in staat is geweest een diplomatieke stap te doen, die heeft kunnen bijdragen tot oplossing van de kwestie Nieuw Guinea waarvan de veiligheid van Australië afhing. Gedurende het kritieke Kerst- weekeind, vóór de besprekingen afliepen, heeft de Britse ambas sadeur in Den Haag, Sir Philip Nichols, een bezoek gebracht pp minister Stikker en minister Roem, waarbij hij de nadruk zou hebben gelegd op het grote be lang, dat Engeland heeft bij een oplossing. Engeland is geen lid van de Unci te intervenieren door partij te kiezen- De Britse ministers erkennen aanspraken van Australië in dit gebied. Tegelijkertijd meent men dat onherstelbare schade aan de ze belangen kan worden toege bracht, indien een radicale afwij zing' van de Indonesische aan spraken er toe zou leiden de In donesische regering in de handen v;n extreme nationalistische of communistische elementen te drijven. Vrijdag is verschenen Staats blad K 636, houdende een Kon. Besluit van 22 Dec., dat bepaalt, dat de Huurwet op 1 Januari 1951 in werking treedt. Gelijktijdig treden in werking en heeft zich niet 'de thans afgekondigde besluiten geroepen gevoeld in het geschil De Republikeinse Amerikaanse senator Alexander Wiley var. Wisconsin, lid van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, heeft verklaard, da' de Verenigde Staten wapenen, sa- botagemateriaal, geld en bemoe diging zouden moeten geven aan „ondergrondse groepen" in de Sow jet-Unie en onder haar in vloed staande landen. Aldus zou men ,,de communisten moeter laten proeven van hun eiger medicijn". huurprijzen meervoudige bewo ning en besluit bijzondere huur prijzen. De Dalai Lama, het hoofd van de Tibetaanse staat, is uit de hoofdstad Lhasa vertrokken en te Gyantse, 160 km ten Zuid- Westen van de stad aangekomen, aluds gezaghebbende kringen te New Delhi. De Dalai Lama arri veerde twee of drie dagen ge leden. Volgens genoemde kringen waren er geen aanwijzingen om trent de bestemming van de Dalai Lama. De leider van de Amerikaanse burgerverdediging, Millard Cald well, heeft Vrijdag te Washing ton verklaard van mening te zijc dat het Amerikaanse radarwaar - schuwingsstelsel een verrassende luchtaanval op de Verenigde Sta ten „vrijwel onmogelijk" zai maken. „Ik ben geneigd de mo gelijkheid van een volslagen ver rassende luchtaanval op de Ver enigde Staten uit te schakelen", zeide hij. Uit gegevens, gepubkceerd door het hoofdkwar'ier van generaal MacArthur blijkt, dat twee vijfde gedeelte van de gehele militaire macht van het communistische China, n.l. de derde en vierde veldlegers, tegen de Verbonden troepen zijn ingezet of in gereed heid worden gehouden om in de strijd te worden geworpen. Volgens het hoofdkwartier be vinden zich thans 600.000 man Chinese commumstische troepen in Korea. Het was hekend, dat in eerste instantie 277.000 man over Volgens de Vaticaanse radio zal Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, in Januari a.s. be recht worden door een Tsjecho Slowaaks hof. Vijf andere bis schoppen, onder wie die var. Brno, Litomerice en Zlin, zou den waarschijnlijk tegelijk met hem terecht moeten staan. de Jaloe Noord-Korea waren bin nengetrokken, terwijl zich langs de Mandsjoerijs-Koreaanse grens nog 350.000 man bevonden. In de gegevens van MacArthur werd geen melding gemaakt van de 150.000 man Noordkore?anse troepen, d e opnieuw werden ge groepeerd en in het legerverband opgenomen, nadat zij door de Verbonden troepen waren uiteen geslagen. Twee dagen geleden verdreven guerillastrijders de Zuidkoreaanse politie uit de stad Osangtsion. 373 Guerillastrijders zouden ge dood zijn en 33 gevangen geno men. ZWARE COMMUNISTISCHE DRUK. Zware communistische druk heeft de strijdkrachten van de V. N. op de Oostelijke flank van het front terrein doen verliezen, aldus heeft het Amerikaanse 8ste leger meegedeeld. De Beneluxbesprekingen over het in Luxemburg gesloten land- bouwprotocol werden gisteren morgen door de Belgische cn Nederlandse delegaties voortge zet. Zoals gisteren door Minister Drees werd kenbaar gemaakt, houdt Nederland vast aan de inwerkingtreding van het land- üouwprotocol op 1 Januari. De Belgische delegatie wilde uitstel en verschuiving naar de dag, waarop de volledige economische unie zal ingaan. Tijdens de besprekingen van Vrijdgmorgen naderden de standpunten elkaar meer en meer- Het standpunt van Nederland, dat men zich aan de in Luxem burg gemaakte afspraken moet houden, werd niet meer zo hard van Belgische zijde aangevallen. Tijdens een te Leuven gehou den studiedag van de Belgische Boerenbond heeft oud-minister Van Isacker verklaard, dat de neteligste problemen van de Be nelux die van de landbouw en industrie blijven. Daarnaast be staan er echter nog enkele vraag stukken, zoals die der waterwe gen en andere, welke verband houden met het verschil in de algemene economische politiek der drie landen, in de belasting stelsels en in de sociale structuur. Het is volgens de heer Van Is acker duidelijk, dat de drie lan den hun lot niet kunnen verbin den, zonder voor deze problemen een oplossing to hebben govon- den. Do heer W. Droesen, lid van de Nederlandse Tweede Kamer, hield op deze studiedag, welke voornamelijk aan de landbouw was gewijd, een beschouwing over de organisatie van de Ne derlandse landbouw. Spreker leg de er de nadruk op, dat het Ne derlandse dirigisme op land bouwgebied slechts ten doel heeft de landbouwproductie te oriënte ren en anderzijds renderende prijzen te handhaven. De heer Droesen verklaarde van mening te zijn, dat een volledige unie tussen de Nederlandse en Belgi sche landbouw slechts geleidelijk tot stand kan komen. België zou evenwel enkele hoofdlijnen moe ten aanvaarden van het Neder landse landbouwbeleid. De heer. Ludwig, directeur van het Luxemburgse Verbond van het Landbouwbedrijf, zette hier op de gevaren uiteen, welke voor het Groot-Hertogdom schuilen in de Benelux. Staatsbemoeiing is in de I-uxemburg-e landbouw onbe kend, aldus spreker, die verder verklaarde, dat krachtens het protocol van Luxemburg de mi nimumprijzen niet meer souve- rein zouden worden vastgesteld. „In dit protocol hebben België en Luxemburg veel concessies gedaan. Ingenieur C. Boon, economisch adviseur van de Boerenbond, zet te het Belgische standpunt uiteen en legde er de nadruk op, dat voor de ongerustheid der Belgen twee oorzaken zijn aan te wijzen. Ten eerste beïnvloeden de Ne derlanders hun prijzen door het verlenen van subsidies en ten tweede is Nederland België tech nisch vooru t. De heer Boon was va.n oordeel, dat het nieuwe pro tocol geen waarborgen biedt tegen onregelmatige praktijken bij de invoer in België van landbouw producten en hij meende dat het n'cuwe protocol slechts in het ka der van een volledige unie van kracht mag worden. HET LANDBOUWPROTOCOI. KOMT OP 1 JANUARI IN WERKING. Na een tweedaagse ministeriële bespreking zjjn de delegaties van België, Nederland en Luxemburg tot overeenstemming gekomen met betrekking tot het in October te Luxemburg gesloten land- bouwprotocol. Dit zal op 1 Januari 1951 in werking treden. De Ministers van Landbouw van België en Nederland, resp. de heren Heger en Mansholt, heb ben na afloop der besprekingen die eerst om 6 uur Vrijdagavond een einde namen, meegedeeld, dat zij verheugd waren over de resultaten der besprekingen. Deze werden in constructieve geest ge houden en met vol begrip voor de betekenis van de internationale weerslag, die deze zouden hebben. Zij deelden mee, zich er van be wust te zijn een bijdrage te heb ben geleverd om de bestaansze kerheid van de landbouwers en de werkers in de landbouw te ver groten. Teneinde het doel te verwezen lijken, dat men zich in het land bouwprotocol heeft gesteld en dat bestaat in het verzekeren van de bestaanszekerheid van de land bouwproducenten door middel van het vaststellen van mini mumprijzen en van hun toepas sing, hebben de delegaties nauw keurig omschreven voorwaarden gesteld. Het belangrijkste resultaat van de besprekingen over het te Lu xemburg gesloten landbouvvpro tocol, noemden deskundigen ons het feit, dat dit op 1 Januari in werking zal treden. Er waren vele moeilijkheden, maar deze zijn opgelost doordat werd overeengekomen een aan tal maatregelen voor Ie toepas sing van het protocol vast te stei len. Het protocol voorziet thans in een lijst van producten waarvoor minimum-prijzen worden vastge steld. In de tweede plaats in de wijze waarop de minimum-prijzen worden vastgesteld. Voorts in de wijze waarop de minimum-prijzen worden gerealiseerd door heffin gen van het exporterend land. -Tenslotte in een verdeling van de opbrengst der heffingen. Een belangrijk deel de mo gelijkheden voor arbitrage komt om grondwettelijke redener. buiten werking. Voor België en Luxemburg is voor die arbitrage clausule de goedkeuring door hec parlement nodig. Men kon vóór 1 Januari het parlement niet meer laten bijeenkomen om dit te be krachtigen, aldus werd van Bel gische en Luxemburgse zijde aangevoerd. Voor Nederland ligt de zaal- anders. De overeenkomst is niet in een internationale overeen komst in de vorm van een ver drag vastgesteld, zodat er geen ratificatie vooraf behoefde te zijn. Men kon de overeenkomst met de arbitrageclausule aan gaan. De arbitrage blijft voor Neder land zeer belangrijk. Wanneer dk arbitrage tot moeilijkheden aan leiding zou hebben gegeven voor het protocol werd geratificeerd dan zou zulks in het Belgische parlement tot repercusies aanlei ding hebben kunnen geven, zo merkte men ons van deskundige zijde op. Nu heeft men een speciale dele gatie van de commissie voor landbouw, visserij en voedsel voorziening, die de prijsonwikke- ling moet volgen. Wanneer dooi deze delegatie nu unaniem word+ vastgesteld, dat de prijs van een product of producten zich bene den het vastgestelde minimurr bevindt, dan heeft het importe rend land het recht als voorlopige maatregel de invoer van die pro ducten te beperken of stop te zetten, in afwachting van de be slissing van de in het protocol aangewezen organen, de commis sie voor de landbouw of het co mité der Ministers. Stelt de dele gatie unaniem vast, dat de prijs weer tot dè minimumprijs is ge stegen, dan heeft het exporterend land het recht de export te her vatten. Na de voorlopige maatregel moet de definitieve volgen. Als men over het probleem in de de legatie niet tot overeenstemming komt, dan heeft het importerend land de bevoegdheid maatrege len te nemen voor het veilig stel len van zijn belangen. Zulks houdt in een eventuële contin- gen tering, het opleggen van be sprekingen of stopzetting van de invoer van het betreffende pro duct. De clausule van het te Luxem burg gesloten protocol, dat bij maatregelen het importerend land gehouden is de importen van het exporterende land niet on onbillijke wijze aan te tasten, blijft gehandhaafd. Concluderend kan gezegd worden, tijdens de be sprekingen werd overeengeko men het landbouwprotocol op 1 Januari in werking te laten tre den, dat de wijze is vastgelegd, waarop de prijzen moeten wor den beschermd en dat er een re geling is getroffen voor de arbi trage totdat de Economische Unie in werking zal treden. Sommige eenheden van de V- N> trokken 15 km terug en een ba. tal jon in zijn geheel meer dan 4 km. Er wordt melding gemaakt va» giotere concentratie van commu nistische troepen aan het centrale en Oostelijke front en van ver plaatsing van kleine groepen Chi nezen Oostwaarts uit Kaesong, 5S km ten N. W. van Seoel naar Ko- rangpo, 50 km ten N. O. van dt Zuidkoreaanse hoofdstad. Van communistische zijde tracht te men de plaats en de sterkte van de eenheden der Verbonden troepen te peilen. Volgens berichten van de Ame». rikaanse Geheime Dienst bevin den zich minstens twee Noorde. lijke groepen achter het front va» de Verbonden troepen, een groep van 5000 man 18 km achter het front en een andere groep va» 2600 man 16 km tot 23 km mew naar het Westen. Ondanks de voorspellingen van bewolking en sneeuw stegen de vliegtuigen der Verbonden tr®e- pen op voor ononderbroken aan vallen op de communistische troe pen in Noord- en Centraal-Korea^ Amerikaanse „invaders" hebben 3 vliegvelden in de streek vao Pjongjang aangevallen en bescha digd. I Superforten lieten bijna 300 tos bommen vallen op verbindings centra der communisten. Sedert Donderdag woedt in de bergen van midden-Korea een hevige slag. Aan een tienduizend Noord-Koreanen, die om een op- iukkende Zuidkoreaanse divisie heen getrokken waren, gelukte het tot op vijftien km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad door te breken. Volgens welingelichte militaire kringen gelukte het de Noordelijken de verbindingslinie van de hoofdgroepen der betrok ken Zuid-Koreanen af te snijden. Het Amerikaanse luchtwaper, werd hierop ingezet en wierp Donderdagavond munitie uit voor de Zuid-Koreanen. In bevoegde kringen is mes echter van mening, dat, gezien de weinige geschiktheid van he*, bergachtige gebied ten Oosten van Tsjoentsjon voor een offen sief op grote schaal, deze aanval! deel uitmaakt van een serio pei lingen zoals reeds veertien dagen lang door de tegenstander wórden- gedaan. De aanvallers schijnen uitslui tend Noord-Koreanen te zij*, die na de Geallieerde opmars va» October jj. in midden-Korea achtergebleven zijn en zich tot guerilla-troepen aaneengesloter hebben. GENERAAL RIDGWAY IS VOL VERTROUWEN. De nieuwe bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, gene raai Ridgway, heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard volledig vertrouwen te hebben in het eindresultaat van de strijd! der verbonden troepen in Korea De generaal legde deze verkla ring af na een driedaags bezoek aan het front. Vijf kinderen, van 2 tot li jaar, zijn omgekomen bij een brand in een huis van vier ver diepingen te Londen in de Cana dese Staat Ontario. De ouders en 3 andere kinderen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Meer wind. Tn de ochtend in de Zuidelijke helft van het land op vele plaat sen nog strenge vorst en hier en. daar mist. Overigens matige to.*. lichte vorst en op de Wadden eilanden temperatuur om het vriespunt. Aanvankelijk overdrij vende wolkenvelden en overwe gend droog weer. Later toene mende bewolking met in het Wes ten van het land kans op enige sneeuw. Zwakke tot matige en. langs de kust later tot vrij krach tig toenemende wind uit Zuide lijke richtingen. ZONDAG 31 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v-m. 6.02 6.37 7.17 7.27

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1