w Toestand te Djakarta gespannen De situatie aan het Koreaanse front CHINEZEN MAKEN ZICH GEREED De Prinsesjes in Sankt Anton 1 1 Brits commentaar op Nieuw-Guinea-Conferentie Herderlijk schrijven van de Aartsbisschop van York Beneluxbesprekingen worden vandaag voortgezet J In Djakarta was de toestand gisteren gespannen, nadat het eerste nieuws over Nieuw-Guinea bespre kingen bekend werd. Soldaten en militaire politie doorkruisten in vracht auto's. jeeps en op motorfietsen de stad. Bewapende politie bewaakte de gebouwen, waar Nederlandse firma's gevestigd zijn. Vele Nederlanders te Djakarta hebben de afgelo pen weken anonieme brieven ontvangen, waarin zij tpei repressaillemaatregelen werden bedreigd, ter wijl de huisvrouwen de laatste maanden voedsel voorraden hebben aangelegd. Hoger beroep in de zaak der Ambonnese militairen Steun voor Ambon Traangasbom voor Tino Rossi Dames! Vooral nu Hamca-Gclei voor Uw handen Staking te Makassar wegens Nieuw-Guinea VEILIG INDONESIË „Weg mei de Atoombom" Grotewohl naar Bonn De rust aan het front in Korea duurt nog voort. Gemeld wordt, dat Chinese troepen zich blijven con centreren op twee punten: de streek van Jontsjon, tien km ten noorden van de 38 ste breedtegraad, en ten westen van Koewari, ongeveer dertig km ten N. O. van Kaesong. Deze twee punten zijn gelegen ten N. van de rivier de Imjin. Dorpsharmonie was naar huis gestuurd m Franse troepen ontruimen Binhlieu Brand te Canberra WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Proces ie Praag DE EVACUATIE VAN HOENGNAM. „HET GEBRUIK VAN DE ATOOMBOM" ZATERDAG 30 DECEMBER. v-m. n,m. Breskens 5.21 5.46 Terneuzen 5.56 6.21 Hansweert 6.36 7-01 Walsoorden 6.46 7.11 Nederlandse pianiste in de V. S. gewond De kosten van de V. N. Betrekkingen tussen Engeland en Spanje De Britse marine Verkeersongeval bij Lima Straaljagers bewaken New-York en Oost-Amerika Krank*r,ntf bi) AOonnenient Terneu/»-n. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactle-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Glronununer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent VRIJDAG 29 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1615. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eoEjft. iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum pü advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adrw Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Naar wij vernemen heeft de Staat der Nederlanden hoger be roep aangetekend tegen de uit spraak van de Haagse Rechtbank In het kort geding betreffende de afvloeiing van de Ambonnese mi litairen van het voormalige Knil. Dr. Pflimlin, de Zwitserse me dicus, die als gedelegeerde van het Internationale Rode Kruis- comité toezicht hield op de ver deling van genees- en voedings middelen op de Zuid-Molukken, is te Genève teruggekeerd om rapport uit te brengen. Naar men weet, heeft het Ne derlandse Rode Kruis aan deze hulpverlening voor Ambon ruim een kwart millioen gulden bijge dragen uit zijn begroting voor 1951. Daarom en ook opdat de hulpverlening kan worden voort gezet, doet het Rode Kruis een beroep op het Nederlandse volk om financiële steun, hetzij door overmaking op zijn postgiroreke ning 22120, hetzij door storting op zijp rekening bij de Rotterdam- sche Bank te 's-Gravenhage on der vermelding „Voor de bevol king der Zuid-Molultken". Tijdens het eerste optreden van de bekende, op Corsica geboren zanger Tino Rossi te Haifa in Is raël is een traangasbom gewor pen. Tino Rossi is Woensdag met «jjn gezelschap uit Athene te Haifa aangekomen. Hij zal een reeks voorstellingen in Israël ge ven. Na zijn tournee door Israël zal Tino Rossi naar Frankrijk ver trekken, waar hij twee films hoopt te maken. De traangasbom noodzaakte het publiek de zaal te verlaten. Later werd het optreden voortgezet. Van communistische zijde was aangedrongen op boycot van Tino Rossi wegens ,,calloboratie met de Nazi's", (Adv.) Een hoge Indonesische autori teit zeide te vrezen, dat de Ne derlanders „alle goodwill" in In donesië zouden verliezen na de impasse in de besprekingen. Hij voorspelde het einde van de Nederlands-Indonesische Unie „vanwege de Nedelandse weige ring om de Souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan In donesië over te dragen". Indonesië zou zijn aanspraken niet opgeven, „zelfs indien er 5 of 10 jaar nodig zouden zijn om Nieuw-Guinea te krijgen", zo voegde hij er aan toe. Inzake het beroep op het volk, dat via de radio werd uitgezon den en waarin is verzocht zich van anti-Europese activiteiten te onthouden en geen anti-Neder landse boycot in te stellen zeide hij: „De Regering zal niet tussen beide komen, zolang de maatre gelen van de bevolking binnen de perken der wet blijven. Het beste wat wij doen kunnen is kalm blij ven". De Indonesische Minister-Pres., do heer Moh. Natsir zeide: „Ik ben niet verbaasd over het negatieve resultaat van de con ferentie te Den Haag. Wij zullen van alle diplomatieke middelen gebruik maken om ons doel te be reiken". In Nederlandse en Engelse di_ plomatieke kringen te Djakarta weigerde men commentaar te ge ven op de impasse in de bespre kingen. De voorzitter van het Irian- comité te Makassar deelde aan Aneta mede, dat gisteren een eén-daagse staking is gehouden om de teleurstelling van het In donesische volk over de gang van zaken bij de behandeling van de kwestie-Irian tot uitdrukking te brengen. Bij deze staking waren eveneens alle overheidsdiensten, behalve politie en leger betrok ken. In de straten hangen span doeken waaróp staat, dat de In donesische revolutie nog niet is geëindigd, zolang Irian niet is overgedragen. GEZELSCHAP DOOR BENDE OVERVALLEN. Dinsdagmorgen omstreeks ze ven uur heeft tussen Tsjisaat en Parankuda nabij Sukabumi een bende een overval gepleegd op een gezelschap, bestaande uit 9 Indonesiërs, 2 Chinezen, een Europeaan en een Europese dame. Het gezelschap reisde in drie ge sloten personenauto's. Voor zover op het ogenblik be kend zouden alle inzittenden bij deze aanslag om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk is roof de drijfveer geweest. De auto's zijn in brand gestoken. MOORDEN TUSSEN BAN DUNG EN GARUT. Op de weg tussen Bandung en Garut zijn de majoor D. Sjamsu van de A.P.R.I. (het Indon. leger) commandant van het onder-ter ritoriale commando Priangan en de heer Adawidjaja, ambtenaar van de Volksbank, door een ben de, waarvan de leden in uniform waren gekleed, met hun auto tot stoppen gedwongen en gedood. Radio-Moskou deelt mede, dat een cantate van een Letse com ponist, Jakov Medinoz, getiteld: „Weg met de atoombom" in het arbeidershuis te Riga voor de eerste maal ten gehore werd ge bracht. Dit werk waarvan de tekst is geschreven door een andere Let, Valdis Luks, heeft volgens het Nieuwsbureau Tass een groot succes geoogst. Een vooraanstaande West-Duitse communist heeft verklaard, dat Gtto Grotewehl, de Premier van Oost-Duitsland bereid zou zijn naar Bonn te komen voor het ge val Kanselier Adenauer vanwege het koud'e weer niet naar Berlijn zou wensen te reizen. Inmiddels heeft Adenauer nog Teen antwoord gegeven op Grote- .vohia voorstel om over de her eniging van Duitsland te spreken 1 livloedrjjke West-Duitse politici zijn tegen aanvaarding. De Liberale Britse „Manches ter Guardian" schrijft in een hoofdartikel over het mislukken van de Nieuw-Guinea-confcrentie, dat het Nederlandse voorstel tot het inroepen van bemiddeling „misschien beter is dan dat de kwestie nog eens een half jaar of een heel jaar wordt opgezouten". Over Indonesië zegt het blad, dat er „economisch hoofdzakelijk behoefte is aan buitenlands kapi taal". Ongelukkigerwijze leeft Indonesië in de waan, dat de we reld vol beleggingzoekend kapi taal is en dat het zeer kieskeurig kan zijn wat betreft de te stellen voorwaarden. Aldus loopt het met het hoofd in de wolken. In werkelijkheid is er slechts weinig kapitaal voor Zuid-Oost-Azië be schikbaar. De Indonesiërs zullen tot de werkelijkheid komen, wan neer' zjj dit gaan inzien. Misschien zullen zij dan meer belangstelling krijgen voor het economisch plan van het Britse Gemenebest voor Euid-Azië". De Conservatieve „Daily Tele graph" schrijft dat „de Indonesi sche aanspraak op Westelijk N.- Guinea NIET gebaseerd kan wor den op gronden van cultuur, ras of religie. Bovendien mist de Regering van Djakarta de nodige bestuurs- ervaring, geld en personeel om de belangen van de gewenste nieuwe onderdanen te bevorderen. De vraag is eerder, of zjj de -macht heeft om het eigen reus achtige rijk op orde te brengen. Het blad zegt verder: „Het is te hopen, dat Sukarno en zijn Regering aandacht zullen ischerten aan het Nederlandse slotvoorstel om de kwestie aan bemiddeling te onderwerpen, het middel waardoor ook de huidige status van Indonesië tot stand is gekomen". De Franse troepen hebben Binh lieu ontruimd, een van de laatste posten bij de Chinese grens 20 km ten Noorden van de Franse vesting Tienjen. Het grootste deel van het gar nizoen van Binhlieu is er in ge slaagd zich te voegen bij een te hulp gezonden colonne. De Fran sen verklaren, dat zij een „he vig en ongelijk" gevecht hadden met guerillastrijders van de Viet- minh. De Franse strijdkrachten heb ben ook Chauson ontruimd, een post in de Noord-Oostelijke sec tor van het Tonkin-front. In het Regeringscentrum van Canberra heeft Donderdag een ernstige brand gewoed. Belangrijke Regeringsbureau*1 zijn uitgebrand. De schade wordt op 300.000 gulden geraamd. De oorzaak van de brand is onbe kend. Sankt Anton was er zich Woens dagavond nauwelijks van bewust, dat de Arlberg-express, die tegen half zeven het stationnetje bin nenliep. enige leden van het Ne derlandse Koninklijk Huis naar het Oostenrijkse wintersport plaatsje bracht. Wel hadden de kranten reeds enige dagen geleden de komst van het Koninklijk Paar en de Prinsesjes aangekondigd, doch in de loop van de dag hadden zoveel tegenstrijdige herichten de ronde gedaan, dat eigenlijk niemand er nog op rekende. De 30 man sterke dorpsharmo nie, gekleed in nationale kleder dracht, die des middags om kwart over één bij het binnenkomen van de eerste expresse-trein was be steld, werd naar huis gestuurd. Zo kon het gebeuren, dat slechts weinigen getuige waren van de aankomst der Prinsesjes, die in haar grijze bontmanteltjes nieuwsgierig door de ramen van de express naar buiten gluurden. Prinses Beatrix nam onmiddel lijk de leiding. Als eerste stapte zij uit de trein, nam Prinses Mar griet stevig aan de hand mee en resoluut stapte zij temidden van de andere reizigers naar de uit gang van het station. Geen ogenblik tijdens de korte wandeling naar Hotel Post bleef Zij staan. Rechtstreeks liepen Prinses Beatrix en Haar zusjes de ingang van het hotel binnen de hall door naar de lift. Drie minuten later waren ze alle drie terug om onder de trap een praatje te maken met een Paar goede vrienden, Rudi Matt en Ludwig Tscholl, de Oosten rijkse skileraren die met hem zul len optrekken- En toen bleek, wat Prinses Beatrix reeds had ge vreesd. De skischoenen waren vergeten. Rudi Matt wist ook niet waar ze waren. Hij had ze in de afgelopen winter bij het vertrek uit Val d'Isère ingepakt en bij de bagage voor Soestdijk gelegd, maar de Prinsesjes hebben ze niet kunnen vinden, zodat drie paar nieuwe schoenen moesten worden aangeschaft. „Als er dan toch nieuwe schoe nen moeten komen, dan ook maar meteen nieuwe ski's", vond Rudi Matt- De oude ski's zijn alweer een paar jaar oud en behoorlijk afgelopen. „Ludwig zal voornamelijk als begeleider van de Prinsesjes fun geren", zegt Rudi en hij voegt er aan toe: „En geloof me, hij weet medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Minder wind. In het Noorden aanvankelijk nog matige tot lichte vorst, maar later temperaturen oplopend tot nabij of iets boven het vriespunt. Geleidelijk toenemende bewolking met later kans op enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen. Elders in de ochtend op vele plaatsen strenge en overi gens matige tot lichte vorst. En kele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. er de wind onder te houden. Het eerste jaar hadden de meisjes een goede skileraar, maar ze konden met hem doen wat .ze wilden. Dat zal met Ludwig niet gaan, dat heeft hij het vorig jaar al bewe zen. De Prinsesjes hebben dat be grepen, ze doen wat hij Haar zegt en houden van hem", zegt Rudi Matt. „En dat is ook nodig, want het zijn me er een paar*', voegt hij er lachend aan toe. De Prinsesjes logeren op de tweede verdieping van Hotel Post. Dat alleen de Prinsesjes zouden komen had hij niet gedacht. Hij was er een beetje over te leurgesteld, zoals trouwens ieder een in Sankt Anton. Maar Prin ses Beatrix bracht wat meer hoop: „Miscchien komt moeder in de eerste dagen van Januari", De Prins wordt zelfs nog eerder in Oostenrijk verwacht. Het vroor zeven graden in Sankt Anton. Er ligt een prach tig pak sneeuw, waarop het uit stekend skieën is. Het plaatsje is dan ook overstroomd met buiten landers, die hier enige weken verpozing zoeken. Alleen in Ho tel Post kan men 12 verschillende nationaliteiten bijeen vinden. Alle voorwaarden voor een pret tige vaeantie voor de Prinsesjes zijn aanwezig. Als vader en moe der nu maar gauw komen, is het volmaakt. Een 43-jarige Fransman, Ger- vais Garcette, oud-employé van de Franse Ambassade te Praag, is tot 25 jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan het smokkelen van monsters Tsjechisch uraniumerts naar Frankrijk via de Franse Ambas sade. De Tsjech Gustav Maran werd ter dood veroordeeld, omdat hij vier kilo uraniumerts had ver strekt aan een vroegere Franse militaire attaché te Praag. Een tweede Tsjech kreeg 20 jaar we gens medeplichtigheid. Het proces is in het geheim ge voerd. De Franse Ambassade was er niet van in kennis gesteld. Gisteren hebben Amerikaanse straaljagers gevechten geleverd tegen in aantal sterkere formaties jagers van het type M-I.G. Volgens de inlichtingendienst van generaal MacArthur is te verwachten, dat de Chinezen tus- en 1 en 10 Januari een aanval met 150.000 man op het achtste \merikaansie leger,, dat Seoel dekt, zullen beginnen. Deze Chinese troepenconcen tratie zou met nog 100.000 tot 150.000 man versterkt kunnen worden, nu de troepen der V. N- de Noord-Oostkust verlaten heb ben. Te Lake Success zijn twee rap porten van generaal MacArthur ontvangen, waarin hij meedeelt dat de Chinese communisten de verantwoordelijkheid op zich heb ben genomen voor het gehele N. Koreaanse front terwijl de N.- Koreanen naar Mandsjoerije wor den gezonden om te worden opge leid. In zijn rapporten die de gebeur tenissen in Korea in de afgelopen maanden behandelen, zegt Mac Arthur o.m.: „De enige militaire macht van betekenis, waarmede de Verbon den troepen in Korea thans te maken hebben is het communisti sche China. Geen enkele bewe ring, dat Chinese vrijwilligers de Noordkoreanen in beperkte mate zouden helpen, of welke andere uitvlucht ook, heeft thans ook maar de geringste waarde behou den. De feiten leveren het bewijs, dat de Regering te Peking haar troepen heeft opgedragen de Ver bonden troepen aan te vallen". MacArthur schatte de sterkte der Noord-Korea binnengekomen Chinese troepen op ruim een kwart millioen. Naar schatting zijn 35 000 per sonen, merendeels burgers, slachtoffers geworden van ,,niet te beschrijven gruwelen", die de Noordkoreanen hebben bedreven. Er is een organisatie ingesteld, die belast is met het opsporen van oorlogsmisdadigers. In zijn tweede rapport deelt de geallieerde opperbevelhebber mee, dat zich minder oorlogsmisdaden hebben voorgedaan, „mogelijk omdat de communisten zijn be ïnvloed door de mededeling, dat zij zich na de oorlog voor hun misdrijven hebben te verantwoor den". Schout-bij-nacht Doyle, de Amerikaanse commandant van amphibische operaties, heeft bij aankomst te Tokio verklaard, dat tijdens de evacuatie van de hon derdduizend man Verbonden troe pen uit het bruggenhoofd van Hoengnam de Chinezen en Noord- Koreanen „geen ogenblik in staat waren om de loop der gebeurte nissen voor te schrijven". De evacuatievloot zou ook aan vallen uit de lucht en van onder zeeërs hebben kunnen afweren, doch dergelijke aanvallen zijn niet gedaan. Er was tijd en scheeps- ruimte genoeg om ook een hon derduizend Noordkoreaanse vluch telingen te evacuëren. Als eer sten kwamen hiervoor in aanmer king zjj, die met de strijdkrachten Dr. Cyril Garbett de Aartsbis schop van York, heeft in een her derlijk schrijven gezegd, dat het gebruik van de atoombom in Ko rea nimmer zou worden vergeten of vergeven en dat he: zou leiden tot een niet te herstellen breuk tussen Oost en West. Het gebruik van de atoombom was slechts te rechtvaardigen als een laats'e poging om de Weste lijke beschaving te behoeden voor vernietiging door agressie. Het was dringend noodzakelijk tot een goede verstandhouding met China te komen. „De ge dachte alleen al aan de mogelijk heid van oorlog met dit geduldige volk dat langdurig heeft geleden, is weerzinwekkend. Het gebruik van de atoombom tegen hun ste den of legers zou fhet geweten van onze natie geweld aan doen", aldus de aartsbisschop. Dr. Garbett wekte op tot een nieuwe poging om zo spoedig mo gelijk tot overeemtemncng mcf. Rusland te komen. De Britten zijn het Russische volk niet vij and^ gezind. Over het communisme schrijft hij: „In vele Europese landen ver nietigt een geest van fatalisme de wl om weerstand te bieden. Als men er niet vast van over tuigd is, dat het communisme zulk een kwaad is, dat men koste wat kost moet bestrijden, dan zal de geest van hulpeloosheid zich verbreiden. Als de Britten niet bereid zijn zich te verzetten, be staat de mogelijkheid, dat zij eens het lot zullen delen van Oost- Du its land, Polen en Tsjecho-Slo- wakije. De kenk moet krachtig stelling nemen tegen de materia listische vorm van communisme", aldus de Aartsbisschop van York. van de V. N- hadden samenge werkt. De Chinezen verschenen juist op de hoogten, die het strand be heersten, toen de laatste Ameri kaanse manschappen de schepen op gingen. Nog 16 uur daarna werd door scheeps- en vliegtuigge- schut een spervuur onderhouden, terwijl de evacuatievloot zich vooi vertrek gereed maakte. De bevelhebber van de vloot dei V. N„ vice-admiraal Charles T. Joy, zeide dat naar zijn mening het bruggenhoofd, indien ge wenst, voor onbepaalde tijd be houden had kunnen blijven. NIEUWE POGING „STAAKT HET VUREN", Twaalf Aziatische en Arabische landen (de ondertekenaars van het beroep der „dertien" mini» de Phillippijnen), die reeds po gingen hebben gedaan om een staken van het vuren in Korea Urê stand te brengen, zijn dezer dagen verschillende malen bijec* geweest om de mogelijkheid van een nieuwe poging te onderzoe ken, nu Peking geweigerd heeft met de Commissie van Drie i» overleg to treden. Het zou er om gaan te komen tot een conferentie van vertegen woordigers van communistisch China, de Grote Vier, India en Egypte. De twaalf landen zijn van me ning, dat Peking van zijn weige ring met de Commissie van Drie in contact te treden zou kunnen terugkomen, wanneer het de ze kerheid heeft, dat de V. N. na. stopzetting van he Chinese offen sief in Korea zouden beginnen met de behandeling van de aan spraken van communistisch Chi- na- DE „NEW YORK TIMES'5 WENST MEER TROEPEN. Volgens de New York Times is nu de tijd gekomen om meer troe pen naar Korea te zenden. Dit diende niet slechts te ge schieden om de Amerikaanse openbare mening tevreden te stel len, maar een representatieve -strijdmacht zou het vertrouwen in de V. N. herstellen en in daden het werkelijk universele karakter der V. N. demonstreren. Boven alles zou hierdoor ge toond worden, dat de gezamen lijke wil van de vredelievende landen er op gericht is weerstand te blijven bieden aan agressie, onverzwakt door een tegenslag. Tenzij alle vrije landen bereid zijn alles wat zij hebben in de strijd te werpen, zal de vrije we reld ten onder gaan. aldus het blad Het blad dringt er bij Trygv* Lie op aan, al zijn overredings kracht te gebruiken om de landen er toe te bewegen troepen naar MacArthur te zenden, in een re delijke verhouding tot het Ame rikaanse aandeel. DE CANADEZEN IN KOREA. De meeste van Canada's 3it kwartiermakers in Korea zullen naar buis terugkeren, vermoede lijk binnen een maand, zo deelt het Canadese persbureau mede. Dit bevestigt, dat men niet voornemens is alle 10-000 man van de speciale troepenmacht va» Canada naar Korea te zenden. DE AMERIKAANSE VER LIEZEN. De Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog bedroegen op De besprekingen, die gisteren in Den Haag door de Nederlandse en Botgische delegaties werden gehouden over het in October tc Luxemburg gesloten landbouw- protocol, hebben geen resultaat opgeleverd. De besprekingen wor den vandaag voortgezet. Men hoopt alsnog een oplossing te be reiken. Van Belgische zijde wil men de- inwerkingtreding van de econo mische unie uitstellen, tot inzake het landbouwprotocol algehele overeenstemming is bereikt. Van Nederlandse zijde heeft Minister-President Dr W. Drees verklaard, dat Nederland aan de aanvangsdatum van de economi sche unie, 1 Januari 1951. vast houdt. Opgemerkt werd, dat juist de procedure van het protocol de weg aangeeft om samen moeilijk heden als zich thans in de land bouw voordoen, op te lossen. De Belgen bleken echter niet te over tuigen. Minister Mansholt heeft het de Belgen duidelijk gemaakt, dat Nederland allerminst het plan heeft de Belgische belangen te schaden. Men heeft het gevoelen, dat de besprekingen thans in een kritiel' stadium zijn geraakt. Door de dui delijke wijze, waarop Minister- President Dr Drees het standpuni van Nederland met betrekking tot het inwerktreding van de eco nomische unie heeft kenbaar ge maakt, is er als het ware een ver trouwenskwestie gesteld. De jonge Nederlandse pianiste Fania Chapiro, die de laatste tijd met groot succes in de Ver. Sta ten is opgetreden, is tijdens het Kerst-weekeinde by een auto ongeluk in de buUrt van Sharon (Connecticut) gewond. Haar toestand is bevredigend, doch het zal enige weken duren voor zij het ziekenhuis kan ver laten. Zes en dertig van de 60 leken staten van de V. N. hebben hun aandeel in de kosten voor het a.s. jaar, in totaal 37.170.000 dollar, betaald. De SowjetUnie heeft haar aan deel ten volle gestort. De Rege ring van Tsiiang Kai-Sjek heeft 23 Dec. 38-325 man, hetgeen 190# pas ruim 21.000 dollar betaald en j meer is dan een week tevoren, is nog ruim 2 millioen schuldig. I Hiervan zijn 6432 gesneuvelden, 5571 vermisten en 27.012 gewon den. De cijfers hebben betrekking op- de tot genoemde datum aan ver-, wanten gezonden officiële mede delingen, doch omvatten niet het totale aantal. Naar in goed ingelichte diplo matieke kringen te Londen ver- uidt, zal binnen enkele dagen sen Britse ambassadeur in Spanje worden benoemd. Aangenomen wordt, dat dit Sir John Balfour zal zijn, de tegenwoordige am bassadeur te Buenos Aires. Volgens de „Daily Mail" zullen torpedootbootjagers van de Brit se marine worden verbouwd tot fregatten voor de strijd tegen on derzeeërs. Bij een verkeersongeval met 'n autobus op de weg Lima-Ayacu- cho in Peru zijn 13 personen ge dood en 6 gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich 5 kinderen. De bestuurder had een verkeerde manoeuvre ge- maakt. De leiding der Amerikaan** luchtmacht heeft meegedeeld, dat straaljagers, die onder alle weers omstandigheden kunnen opereren, dag en nacht in voortdurende „staat van gereedheid" worden gehouden, om New York en het industriële Oosten der Ver. Staten te bewaken. Deze straaljagers zijn van het z-g. ,,F-94"-type. Zij kunnen op 15.000 meter hoogte vechten, tei- wijl hun grootste snelheid 950 km per uur bedraagt. Zij zijn uitgerust met radar en kunnen door het toepassen van. bepaalde vindingen extra-vlug stijgen en in het gevecht meer, dan gewone kracht ontwikkelen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1