Einde der Nieuw-Guinea-Conferentie Lichte activiteit in Korea ie front Verklaringen der beide delegaties Stilte vóór de storm? Aanvallen der Vietminh Stakingen in Indonesië? Telegram van delegatie aan Nieuw-Guinea Ned. Regering Engeland en Nieuw-Guinea EREED DONDERDAG 28 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1614. DE REPUBLIK INDONESIA BLIJFT HAAR AANSPRAAK OP WEST-IRIAN HANDHAVEN. Woensdagmiddag heeft de voorzitter der Neder landse delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie de volgende verklaring afgelegd.: Tijdens de Nieuw-Guinea-conferentie heeft de Nederlandse delegatie in een eerste nota, welke zij aan de Indonesische delegatie deed toekomen, uit eengezet. waarom Nederland de aanspraken welke Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea doet gel den, niet kan erkennen. De Nederlandse regering ziet zich verplicht haar standpunt te handhaven, ook na bestudering van de nadere uiteenzetting van het Indonesisch voorstel. Zij heeft echter, geleid door de wens om het geschil tot een oplossing te brengen, een tweetal voorstellen aan de Indonesische delegatie gedaan. DE INDONESISCHE VERKLARING De rust aan het Koreaanse front duurt nog voort, afgezien van de voortdurende bombardementen door vliegtuigen van de Verbonden troepen. De Amerikaanse luchtmacht schat, dat zij tot nu toe 40.000 Chinezen heeft gedood of gewond in de Koreaanse oorlog. Piloten verklaren, dat zij alleen, gisteren 800 soldaten hebben gedood of gewond Zij beschadigden o.m. 23 steden, 234 gebouwen, 2 opslag plaatsen en een vliegveld. STAPPEN VAN DE REGERING Prinsessen te Sankt Anton aangekomen WEERS VER W ACHTÏN G HOOGWATER. WAT ZAL DE TOEKOMST S BRENGEN? Rijksbureaux voor Onroerende Zaken Brand te Canberra HOOGWATER. Verkeersongeval bij Lima bewaken New-York Dost-Amerika Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 16 minimum per advertentie L5Ü. Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regei me« 12 ct. Vermelding onder nummer reau van dit Blad 15 «ent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. In de eerste plaats werd voor gesteld, dat te zijner tijd de autochtone bevolking van Nieuw Guinea door middel van een ple bisciet over zijn staatkundige status zal beslissen en dat dit ple bisciet zal worden gehouden on der gemeenschappelijk toezichi van Indonesië en Nederland. Daarnaast werd voorgesteld om een Nieuw-Guinea Raad te vor men, waarin Nederland en Indo nesië paritair zouden zijn ver tegenwoordigd. Aan deze Raad zou het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea jaarlijks ver slag uitbrengen over de ontwik keling van Nederlands Nieuw Guinea en deze Raad zou bevoegd zjjn besluiten te nemen ten aan zien van het te voeren beleid. In dit voorstel zou de Nederlandse souvereiniteit gehandhaafd blij ven, totdat het zelfbeschikking* «echt door de bevolking van Nieuw Guinea zou zijn uitge oef end en zou Nederland Nieuw Guinea blijven besturen. Dit voorstel werd door de In donesische delegatie niet aan vaard. Daarna heeft de Nederlandse Regering een tweede poging ge daan om het geschil te overbrug gen. Zij stelde voor om ondei handhaving van het Nederlands bestuur over Nieuw-Guinea de souvereiniteit over Nieuw Guinea op te dragen aan de Nederlands- Indonesische Unie, die dan door middel van haar orgapen de samenwerking tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Nieuw Guinea zou verwezenlijken en daardoor het probleem uit de sfeer der antithese zou brengen in de sfeer der coöperatie. Tot haar leedwezen heeft de Nederlandse delegatie ook op dit voorstel niet de insterrtming van de Indonesische delegatie kunnen verkrijgen. Beide delegaties hebben daar om moeten vaststellen, dat de on derhandelingen, die ten doel had den de staatkundige status van Nederlands Nieuw-Guinea te be palen, niet binnen het vooraf be paalde tijdvak het beoogde resul taat hebben opgeleverd. Dit brengt mede, dat de Neder landse souvereiniteit en de status quo gehandhaafd blijven en dat het geschil niet is opgelost. De Nederlandse Regering heeft zich rekenschap gegeven van de vraag op welke wijze een oplossing als nog kan worden nagestreefd. Zi; heeft daarom voorgesteld de on derhandelingen zo spoedig moge lijk voort te zetten onder de bij stand van de U.N.C.I. of een an der orgaan, dat aan partijen goe de diensten kan bewijzen. Om trent dit voorstel heeft de Indo nesische delegatie verklaard, dat haar instructies haar niet toelie ten zich daarover uit te spreken. De Nederlandse delegatie hand haaft het door haar gedane voor stel en ziet daarop alsnog het ant woord van de Indonesische Rege ring tegemoet. De delegatie is erkentelijk voor het feit, dat de Indonesische dele gatie voor deze onderhandelingen naar Nederland heeft willen ko men. Het was de Nederlandse Re gering een voorrecht haar in Ne derland te ontvangen. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie heeft de volgende verklaring afgelegd: „Nadat de delegatie van de Re publiek Indonesia en de Neder landse delegatie van 4 tot 14 De cember hebben geconfereerd over het geschil West-lrian en nadat een hernieuwd contact was opge nomen en de Regering te Djakar ta, hebben wij op 23 December de opvatting van onze Regering me degedeeld. Het Indonesische standpunt werd opnieuw geformuleerd, op dat deze conferentie vóór of op 27 December beëindigd zou kunnen worden met een gemeenschappe lijke verklaring van de volgende inhoud: 1. dat beide partijen tot over eenstemming zouden komen over de overdracht der souvereiniteit over West Irian aan de Republik Indonesia. 2. dat de overdracht der souve reiniteit zou plaats hebben op een bepaalde datum medio 1951. Op 27 December eindigde het in de overeenkomst van de Ron de Tafel Conferentie genoemde jaar, waarin de politieke statu» van West Irian moest zijn opge lost. Er zou tot op de dag van de overdracht der souvereiniteit nog voldoende tijd zijn om de moei lijkheden, waarmee beide partijen te kampeft hebben, op te lossen. In het bijzonder zouden de Neder landse belangen in West Irian, waaraan wij bereid zijn volle aan dacht te schenken, zorgvuldig overwogen en gewaarborgd kun nen worden. De Indonesische delegatie móet tot haar leedwezen constateren, dat de Nederlandse delegatie in haar antwoord van Dinsdag het opnieuw geformuleerde Indonesi sche standpunt toch nog heeft af gewezen. Daarentegen zijn aan de vooravond van det fatale datum van Nederlandse kant twee voor stellen naar voren gebracht. Het eerste voorstel kunnen we reeds op dit moment definitief af wijzen. Wij kunnen de voortzetting van het Nederlandse bestuur in West Irian niet aanvaarden, aangezien wij het voortduren van een vreemd bestuur niet kunnen er kennen over een gebied, dat naar onze overtuiging en standpunt een deel is van ons vaderland. Ten opzichte van het tweede voorstel menen wij het antwoord schuldig te moeten blijven. Derhalve wensen wjj deze uit eenzetting te beëindigen met de volgende verklaring: 1. dat de Republik Indonesia haar aanspraak op West Irian blijft handhaven, namelijk dat dil gebied deel uitmaakt van hei grondgebied van Indonesia. 2. dat de status-quo over West- lrian, die volgens de Ronde Tafel Conferentie slechts met toestem ming van Indonesia zou voortdu ren, van af deze dag wordt voort gezet, evenwel zonder instem ming van de zijde van de republik Indonesia. De delegatie van de republik Indonesia moge aan het slot van deze conferentie namens haar re gering haar oprechte dank betui gen voor de door de Nederlandse Regering verleende gastvrijheid" Naar wij vernemen zal de In donesische delegatie Vrijdag naar Djakarta terugkeren. DE „ZUIDERKRUIS" ONTSCHEEPT ZATERDAG. De .Zuiderkruis" blijkt de 2% dag voorsprong, die het schip op de normale reisduur had, niet te kunnen houden. De ontscheping geschiedt Zaterdag, niet te Rot terdam, maar in Amsterdam, waar het schip voor rekening van de regering zal worden ver bouwd tot emigrantenschip. De verdedigingslinie van de verbonden troepen is versterkt met de 100.000 man, die uit Hoengnam zijn geëvacueerd. Lui tenant-generaal Ridgeway, com mandant van het achtste leger, heeft thans 220.000 man onder zijn bevel. Hoge militairen te Tokio gelo ven, dat de verbonden strijd krachten, als zij de lucht en de zee beheersen en wat tanks en kanonnen betreft ver in de meer derheid zijn, het onbepaalde tijd tegen wel tien millioen Chinezen kunnen uithouden, zo nodig op I een front van 200 km rondom het voor een gezonde groei der fun damentele rechten en vrijheden, zoals deze zijn vastgelegd in onze grondwet, welke wij in ere hou den. De Regering kan niet toestaan dat dergelijke bedreigingen, op hitsingen en intimidaties de at mosfeer beïnvloeden en zal daar tegen stappen nemen. De Rege ring is ervan overtuigd, dat het volk haar zal steunen terwille van onze staat. Woensdagavond heeft de Indo nesische Regering een communi qué uitgegeven, waarin zij zegt, dat zij niet kan toestaan, dat drei ging met stekingen of aanmoedi ging tot stekingen alsmede inti midaties de atmosfeer in de sa menleving beïnvloeden en dat zij daarom hiertegen maatregelen 7.ai nemen. In haar verklaring zegt zij: Herhaaldelijk heeft de Regering bekendheid gegeven aan haar vastbeslotenheid om die bepalin gen van de Grondwet uit te voe ren, welke gericht zijn op de ver wezenlijking van een democrati sche staat, die gevestigd is op de grondslagen van het recht. De laatste tijd hebben zich acties voorgedaan van personen en groe pen die, indien deze acties zich tot een gewoonte zouden ontwik kelen, een gevaar voor onze idea len betekenen. Dikwijls is het gebeurd, dat personen of groepen om hun wil op te leggen aan an deren door middel van -boycot, stakingen enz., hun toevlucht na men tot bedreigingen en intimida ties. Indien deze handelingen tot gewoonte worden, zullen zij onze gemeenschap in een atmosfeer van vrees brengen. Zulk een at Nederlandse souvereiniteit over mosfeer zou niet bevorderlijk zijn Nieuw-Guinea. Voor de bevolking van Nieuw-Guinea zijn de belof De noordelijke voorpost Da- phuc, die door de Vietminh Dins dag werd veroverd, is gisteren door Franse troepen heroverd. Intussen is de Vietminh begon nen met een geconcentreerde aanval op voorposten in het ge bied van Phucyn Phulo, ongeveer 80 km ten noorden van Hanoi. In de noordoostelijke sector, 30 km van de Chinese grens, wer den de aanvallen van de Viet minh op de voorpost Binhlieu voortgezet. Versterkingen naar het garnizoen aldaar zijn onder weg. Daphuc ligt 49 km ten N. van Anoi. Een Franse militaire woordvoerder sprak de mening uit, dat de actie een plaatselijk karakter had. Er was echter een hernieuwde actie van de Viet minh aan het noordelijke front even ten noorden van Daphuc, waar de Fransen een 560 km lan ge linie voor Hanoi verdedigden. Het garnizoen van Binhlieu is uit de lucht van munitie voor zien. De post stond aan voortdu rende aanvallen van twee batal jons Vietminh-troepen bloot. Een ontzettingscolonne op weg naar' de voorpost was tot dusver niet op verzet gestuit. Vier of vijf bataljons van de Vietminh waren in de driehoek Tienjen-Moncay-Dinhlap samen getrokken. Hiertegenover had den de Fransen operationele re serves gehandhaafd om aan een aanval in deze sector het hoofd te kunnen bieden. De Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond om 18.22 uur met de Arliberg-expres te Sankt Anton aangekomen, waar zij, zoals bekend, hun va- cantie zullen doorbrengen. De delegatie van de Centrale irlanse Politieke Vertegenwoordi ging te 's-Gravenhage heeft aan de Koningin, de Regering en de Staten-Generaal het volgende telegram gezonden: „De Nieuw-Guinea-delegatie is ernstig verontrust over de on aanvaardbare houding der Indo nesische Regering ten aanzien van de handhaving der volledige Nederlandse souvereiniteit Weersverwachting, megedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Donderdagmorgen tot Donderdagavond. Minder bewolking. In de zuidelijke helft van het land aanvankelijk nog zwaar be wolkt met plaatselijk eniee sneeuw en later opklaringen. El ders over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Langs de kust van Holland en Zeeland af en toe harde, overigens krach tige tot matige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. VRIJDAG 29 DECEMBER. v-m. n.m. Breskens 4.37 5.05 Terneuzen 5.12 5-40 Hansweert 5.52 6.20 Walsoorden 60.2 6.30 ten der Indonesische Regering zelfs indien deze zich beperken tot Indonesische medezeggen schap, onaanvaardbaar. Het wel zijn der autochtlione bevolking is slechts verzekerd bij Nederlandse souvereiniteit. De delegatie wijst elk compro mis af, waarbij de Indonesische Regering enige invloed op de ge zagsuitoefening heeft, mede met het oog op infiltraties en onrust in deze afgelegen gebieden, die haar zouden noodzaken naar elke andere oplossing te grijpen, ten einde het daardoor bedreigd ge achte volksbestaan van onder gang te redden. De delegatie verwacht, dat de Nederlandse Regering en de volksvertegenwoordiging de be volking van Nieuw-Guinea, die nog niet in staat is, haar wil staatkundig kenbaar te maken, maar voor zover daartoe wel in staat, zich ondubbelzinnig heeft uitgesproken en op Nederland alle hoop vestigt, niet zal prijs geven onder de druk van de In donesische Regering. De delega tie verwacht, dat geen beslissing zal worden genomen, waaraan risico's zijn verbonden voor de be volking van Nieuw Guinea en haar leiders. De delegatie heeft bewijzen ge kregen uit alle delen van Neder land en uit alle lagen der bevol king, dat deze samen met het Pa poea-volk de toekomst wenst in te gaan. De delegatie verwacht een daad van moed, beleid en trouw van de Regering en de volksvertegenwoordiging tegen over het Nederlandse en het Pa poea-volk door handhaving van de volledige Nederlandse souverei niteit". Mevrouw Ursula Kardos. de bekendste helderziende van Duitsland, voorspelde Dinsdag nadat zij in haar kristallen bol had getuurd: „Geen oorlog in 1951". Mevr. Kardos, die griezelig nauwkeurig in de toekomst schijnt te kunnen zien en daar door onder haar clientele men sen uit het openbare leven telt, profeteerde verder: ,,Een definitieve oplossing van de vraagstukken tussen het Oos ten en het Westen in 1952". Het jaar 1951 zou een jaar van i natuurrampen worden, maar niet van oorlogen. ,.Er zou iets uit de hemel vallen", maar Duitsland of Berlijn zal niets overkomen", aldus de waar zegster. Mevr. Kardos woont in de Amerikaanse sector van Ber- lijn en is de enige waarzeg ster, die een officiële vergun- t ning heeft.' De politie neemt haar au sérieux. Zij zou vele waardevolle aanwijzingen heb ben gegeven in gevallen, die de recherche voor grote pro blemen stelden. oude Taegoe-Poesan bruggen hoofd in het Zuiden. De Amerikaanse inlichtingen dienst meldt een sterke concen tratie van Chinese troepen in hel gebied tussen de rivieren de Je- song en de Imdjin, enkele kilo meters boven, de 38ste breedte graad. Zij zijn vermengd mét Noord—Koreaanse formaties. D« Chinese hoofdmacht bevindt zich rondom Joengtsjon, 10 km be noorden de breedtegraad. Er was gisteren lichte en ver spreide activiteit in het midden en Oosten van het geallieerde front. In een gebied ten N.O var Tsjoentsjon ten Z. van de breed tegraad, waar 1500 Noord-Korea- nen omsingeld zijn, wordt „ma tig" gevochten. GEEN CHINEES OFFENSIEF. Het hoofdkwartier van het 8ste Amerikaanse leger in Korea heeft verklaard niets te weten van een groot Chinees offensief in de richting van Seoel. Het is rustig aan het front, al gezien van een gebied ten N.O. van Tsjoentsjon, waar „matige gevechten" aan de gang zijn. Ge meld wordt, dat ten noorden van Tsjoentsjon ongeveer 1500 NoOrd- koreanen zijn omsingeld. KRIJGSGEVANGENEN DOOF RUSSEN ONDERVRAAGD? Volgens goed ingelichte krin gen te Tokio hebben Russische officieren Amerikaanse krijgsge vangenen ondervraagd. Een Amerikaans officier werd na zulk een ondervraging vrijge laten. Hij was verhoord op een Chinees divisiehoofdkwartier te Tsjorwon, ongeveer 30 km ten noorden van de 38ste breedte graad. De Rus sprak onberispelijk Engels en had de Amerikaan vriendelijk behandeld. Aan elk Chinees divisiehoofd kwartier schijnen vier Russische officieren te zijn verbonden. Een woordvoerder te Tokio zei, dat hij niets wist van de aanwezigheid van Russen in Korea. De Britse Ambassadeur te 's-Gravenhage, Sir Philip Ni cholls, heeft in de afgelopen da gen bij de Nederlandse er. Indo nesische delegaties ter Nieuw- Guinea-conferentie de nadruk ge legd op het belang van Engeland bij een vriendschappelijke rege ling, aldus heeft een officiële woordvoerder van de Engelse Re gering verklaard. In diplomatieke kringen te Londen betreurt men het, dat er nog geen oplossing gevonden is, daar men vreest, dat het bestaan van een ernstig Nederlands-Indo nesisch geschil nog meer zal bij dragen tot de onevenwichtige toestand van Zuid-Oost-Azië als geheel. Engeland stelt zich geen partij in het conflict. Het streven van de Engelse Regering is er alleen op gericht een diplomatieke breuk tussen Nederland en Indo nesië te voorkomen. ECONOMISCHE BOYCOT VAN CHINA? Gemeld wordt, dat de V«r. Sta ten een voorstel voor „een eco nomische boycot van communis tisch China door de vrije wereld" bestuderen als mogelijke volgen de stap in verband met het Chi nese optreden in Korea. Regeringsambtenaren voorspel len, dat de Ver. Staten de volgen de week bepaalde „suggesties"' voor de Ver. Naties zouden heb ben. De Amerikaanse regering is van mennig, dat een dergelijke boycot geen fatale gevolgen voor de regering te Peking zou heb ben, maar stellig een moreel ef fect zou sorteren. In verband met de inwerking treding van de Huurwet zullen de prijsbureaux voor onroerende zaken met ingang van 1 Januari in hun huidige vorm ophouden te bestaan. Hun taak ten aanzien van de vaststelling der huurprij zen wordt overgenomen door de huuradviescommissies. De prij- zenbureaux houden echter nog hun bescheiden taak op grond van het vervreemdingsbesluit onroerende zaken. Deze taak is thans opgedragen aan de hoofd ingenieurs directeuren van de Wederopbouw, die dus zullen fun geren als prijzenbureaux voof on roerende zaken in hun ambtsge bied. Guinea NIET gebaseerd kan wor den op gronden van cultuur, ras of religie. Bpvendien mist de Regering van Djakarta de nodige bestuurs- ervaring, geld en personeel om de belangen van de gewenste nieuwe onderdanen te bevorderen. De vraag is eerder, of zij de -macht heeft om het eigen reus achtige rijk op orde te brengen; In het Regeringscentrum van Canberra heieft Donderdag een ernstige brand gewoed. Belangrijke Regeringsbureau* zijn uitgebrand. De schade wordt op 300.000 gulden geraamd. De oorzaak van de brand is onbe kend. gens matige tot lichte vorst. En kele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. ZATERDAG 30 DECEMBER. v-m. n,m. Breskens 5.21 5.46 Terneuzen 5.56 6.21 Hansweert 6.36 7-01 Walsoorden 6.46 7.11 sche unie, 1 Januari 1951, vast houdt. Opgemerkt werd, dat juist de procedure van het protocol de weg aangeeft om samen moeilijk heden als zich thans in de land bouw voordoen, op te lossen. De Belgen bleken echter niet te over tuigen. Minister Mansholt heeft het de Belgen duidelijk gemaakt, da* Nederland allerminst het plan De jonge Nederlandse pianiste Fania Chapiro, die de laatste tijd met groot succes in de Ver. Sta ten is opgetreden, is tijdens het Kerst-weekeinde bij een auto ongeluk in de buürt van Sharon (Connecticut) gewond. Haar toestand is bevredigend, doch het zal enige weken duren voor zij het ziekenhuis kan ver laten. es: 5 regels 66 cenJH 10 ct; minimum ptt r nummer of Adm t meer. 's namiddags 2 7. hadden samenge- en verschenen juisk in, die het strand be- :n de laatste Ameri- ichappen de schepen)' Nog 16 uur daarna heeps- en vliegtuigge- >ervuur onderhouden, acuatievloot zich voor ;d maakte. bber van de vloot der admiraal Charles T, !at naar zijn mening ■nhoofd, indien ge- onbepaald? tijd be- kunnen blijven. E POGING LT HET VUREN". iatische en Arabische ondertekenaars van der dertien" mini» inen), die reeds po- >en gedaan om «en et vuren in Korea tot brengen, zijn dezer billende malen bijeen de mogelijkheid van poging te onderzoe- dng geweigerd heeft mmissie van Drie is eden. ;r om gaan te komen erentie van vertegen van communistisch bote Vier, India en landen zijn van me- ;king van zijn weige- Commissie van Drie treden zou kunnen wanneer het de ze- ;ft, dat de V. N. na 'an he Chinese offen- ;a zouden beginnen indeling van de aan- communistisch Chi- :W YORK TIMES" MEER TROEPEN. i New York Times is komen om meer troe- irea te zenden. niet slechts te ge- m de Amerikaanse ning tevreden te stel- een representatieve :ou het vertrouwen in rstellen en in daden t universele karakter L-monstreren. es zou hierdoor ge in, dat de gezamea- an de vredelievende gericht is weerstand ieden aan agressie, ioor een tegenslag. vrije landen bereid it zij hebben in de pen, zal de vrije ve ler gaan. aldus het iringt er bij Trygv* al zijn overredings- 5ruiken om de lande» iwegien troepen naar e zenden, in een re- >uding tot het Ame- deel. DEZEN IN KOREA. e van Canada's 341 ers in Korea zullen ;rugkeren, vermoede- een maand, zo deelt persbureau mede. stigt, dat men niet is alle 10 000 mar ale troepenmacht va» Korea te zenden. ERIKAANSE VEB- :aanse verliezen in de oorlog bedroegen op 25 man, hetgeen 19W een week tevoren, jn 6432 gesneuvelden, ;en en 27.012 gewon. hebben betrekking op mde datum aan ver-, nden officiële rnede- :h omvatten niet het Bjj een verkeersongeval met 'n autobus op de weg Lima-Ayacu- cho in Peru zijn 13 personen ge dood en 6 gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich 5 kinderen. De bestuurder had een verkeerde manoeuvre ge maakt. ng der Amerikaanse heeft meegedeeld, dat die onder alle weers- :den kunnen opereren» acht in voortdurende gereedheid" worden >m New York en het Josten der Ver. Staten te bewaken. Deze straaljagers zijn van het z-g. „F-94"-type. Zij kunnen op 15.000 meter hoogte vechten, ter wijl hun grootste snelheid 950 km per uur bedraagt. Zij zijn uitgerust met radar en kunnen door het toepassen van bepaalde vindingen extra-vlug stijgen en in het gevecht meer, dan gewone kracht ontwikkelen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1