Kerstrede van H.M. de Koningin front :eed Inscheping te Hoengnam voltooid Kerstboodschap Mededeling Zuid-Molukken De vrede kan bewaard blijven, aldus Truman en Wysjinsky tot De Nieuw Guinea conferentie Rede van Truman Minister Drees sprak voor de Amerikaanse radio WEERSVERWACHTING Verloving van Prins Boudewijn tegengesproken HOOGWATER. Oe reis van het Koninklijk Paar naar Sankt Anton uitgesteld Brand te Canberra HOOGWATER. Verkeersongeval bij Lima waken New-York -Amerika Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent WOENSDAG 27 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1613. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 c&i minimum per advertentie /LSD. Rubriek Kleine Advertenties: I regels 60 ct.; iedere regel meee 12 ct. Vermelding onder nummer Bfr reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties namiddags 2 uur. Hare Majestieit de Koningin heeft Maandagmiddag over beide Hilversumse zenders en de korte golf zenders van de Wereldom roep een Kerstrede uitgesproken. Hare Majesteit sprak als volgt: Komt allen te samen. Samenkomen is gelukkig mo gelijk, hoe verschillend wij ook denken. Over 't algemeen evenwel voe len we het Kerstfeest als het licht in de nacht, de hoop in de nood, en we voelen de behoefte, dit op de een of andere wijze te beleven, en ééns in 't jaar dit, als een troost, ons te laten door gloeien. Dit willen we gaarne samen doen. Daartegenover steekt dan af onze mensen-machteloosheid, al len te samen datgene van onze wereld te maken, wat we, elk van ons, zo duidelijk voor ons zien, zoals het mogelijk zou moe ten zijn: zonder oorlog, zonder gebrek, misschien zelfs zondei ziekte en, als iedereen er zich ten volle voor gaf, zelfs zonder haat en nijd. Daarbij mogen mensen onderling enigszins verschillen van idealen, maar hoofdzaak is, dat vast staat, dat we vrede op aarde willen, en die aarde veilig en vruchtbaar, waar het leven goed is omdat wij goed voor elkander zouden zijn. 'Dit is onbereikbaar, zo lang enkelingen, ja ook groepen, ja zelfs zeer grote groepen zich bui ten de gemeenschap houden, of er zich tegen keren. Laten we het bekennen, dat ons aller liefste wens zou zijn, dal dat veranderde. Maar intussen kunnen we de hand aan de ploeg slaan, en be ginnen de na-oorlogse gemeen schap wel degelijk op te bouwen, voor zover dat binnen ons bereik ligt. Gelukkig is dat begin gemaakt, maar wij moeten er volle kracht aan doorwerken wetende, dat als men aan iets goeds werst, er ook altijd iets goeds uit voort komt, zij het resultaat ook soms anders. Deze gemeenschapsopbouw zal op internationaal plan moeten geschieden, even goed als tussen de verschillende groepen van on ze eigen samenleving onderling. Het zich stellen buiten de ge meenschap, het niet meedoen, is de eerste stap naar het strijden er tegen. Afzijdigheid in een geldt tussen naties, en 90k voor alle andere soorten van' groepe ringen van mensen, dat samen werking nog nooit iemand heeft pijn gedaan, integendeel geholpen an vaak meer geholpen dan werd eerwacht. U hebt allen Uw her- nneringen uit de oorlogstijd: daar wil ik naar verwijzen. Willen we uitredding uit de toestand, waarin onze wereld thans verkeert, dan is samen werking de enige uitweg ge lukkig. Wel worden we door alle omstandigheden tot meer een heid gedwongen, maar het staat ons allen vrij, dit op waar dige wijze te aanvaarden, bewust en vrijwillig. Ons wordt nu een kans gebo den iets van de wereld te maken. Nooit waren we technisch beter toegerust, noch geestelijk rijper, noch zo aan 't losscheuren van verkeerde tradities. Doen wij het niet, dan verdie nen wij zeker niet, het aardrijk te beërven. Het is merkwaardig, dat dit in ternationaal saamhorigheidsge voel, onbewust, instinctief, veel sterker leeft dan men oppervlak kig gezien aanneemt. Ik ben zelf in de gelegenheid geweest, dit waar te nemen. Wij hoeven ons dat alleen maai allen bewust te worden, en wij zijn een heel eind verder. Onze wereld een heel stuk be woonbaarder te maken is eigen lijk maar zo'n kleine prestatie, vergeleken bij wat een mens ver der in zijn leven presteren moet. Op een feest als Kerstmis, mogen wij daar met elkaar wel over spreken, want we weten allen heel goed, dat onze levens niet beëindigd worden, dan nadat we uiteindelijk het uiterste ge offerd -hebben van wat we be zaten zij 't, dat dit verspreid ligt over een heel leven, zij 't dal het samengevoegd is in enkele seconden. Blijkbaar verbetert onze aarde niet zonder onze medewerking en dan natuurlijk ons aller mede werking. De gebeurtenissen in de wereld, die de tijdperken als het ware ontzetten, kunnen maar niet tot voldongen feit bezinken, omdat de wereld in zichzelf daarvoor niet te vinden is. De maskeraden, die de tijden verbinden als wereldse heer schappijen, worden toch daarheen geleid, waar de dreigende volko men vernietiging zich overgeeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Daarom zullen zij, die, door inzet van hun eigen leven, trachten te komen tot be grip van deze lotsbestemming, dienstknechten zijn van God, zij zullen in het Kerstfeest het eeuwige licht ontmoeten, wat in de duisternis aanwezig is, en zij zullen daaruit de kracht ontvan gen om de mensheid door de duisternis heen te leiden naar zijn bestemming van kinderen van God in de wereld. Voor hen zal Christus niet een historisch feit betekenen, maar het levende zoenoffer voor nij en alle tijden. En juist in deze tijd zal een weerstandsvlak ontstaan van «dit licht, waartegen iedere duisternis opgolft, om in dit weerstandsvlak te worden opgenomen, en z o zullen de tijden worden besten digd in dit licht. DE „ZUIDERKRUIS" KOMT VROEGER. De Zuiderkruis", die met 1600 repatriërenden uit Indonesië op Oudejaarsavond te Rotterdam werd verwacht, zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag a-s. arriveren. In een informele bijeenkomst, die Zaterdagmorgen plaats vond, heeft de voorzitter van de Indo nesische delegatie het standpunt van zijn Regering met betrekking tot de oplossing van het vraag stuk Nieuw-Guinea uiteengezet en aan de Nederlandse delegatie een daarop gebaseerd voorstel ge daan. De voorzitter van de Nederland se delegatie heeft verklaard, dat hij het standpunt van de Neder landse Regering met betrekking tot dit voorstel zal weergeven, nadat de Regering zich daarover heeft beraden en eventueel con tact heeft opgenomen met de be trokken commissies uit de Sta- ten-Generaal- De voorzitters der beide dele gaties zullen nader overleg ple gen omtrent het tijdstip van de volgende bijeenkomst. President Truman heeft in een Kerstboodschap tot de Amerika nen opgeroepen tot gebed voor „een vrede, die de vrucht is van rechtvaardigheid". Over de ge hele wereld, aldus de Amerikaan se president, voelt de vredelie vende mens zich bevreesd en een zaam. Velen hebben de nederige omstandigheden van de geboorte van het Goddelijk Kind vergeten en hoe uit een stal een licht oscheen, dat reeds bijna twintig strijd op leven en dood is onbe- eeuwen lang de mensen kracht, staanbaar, het is een laffe uit vlucht van de ziende blinde, die daardoor onvermijdelijk in het verkeerde kamp eindigt. En we kennen allen de gulden waarheid van het feit, dat men het als deel van een samenleving beter heeft, dat men ook beter tot zijn recht komt, dan alleen, eenzaam en mokkend in z'n hoge souvereiniteit. Ik spreek niet over gedwongen samengaan maar over samenwerking. Dit woord houdt aller vrijwilligheid en hoogste verantwoordelijkheid in. Dit alles geldt over de hele linie: voor de enkele mens, het gerustheid en moed heeft ge schonken. Op dit Kerstfeest moe ten wij ons vertrouwen in God vernieuwen. Truman zeide verder nog: „Wij zijn allen verbonden in de strijd tegen de tyrannie van het com munisme. Het communisme is Goddeloos. Democratie is de oogst van het geloof, het geloof in zich zelf, in zijn buren, in God. Het kachtigste wapen van de demo cratie is niet het kanon, de tank of de bom. Het is het geloof het geloof in de broederschap en de waardigheid van de mens voor God." De Amerikaanse president Het bureau Zuid-Molukken te 'i-Gravenhage deelt mede, dat de regering van de „Republiek Zuid- Molukken" heeft bericht: ,.Piroe (Ceram) is na een kort hevig gevecht door onze troepen ontruimd. Met zeer geringe ver liezen hebben onze troepen zich voorlopig in de bergen terugge trokken. Gebrek aan munitie noopte hen hiertoe. Op Ambon hebben de troepen der R.M.S. een felle aanval ingezet op dat deel van de stad Ambon, dat in han den is van de R.I.-troepen. Daar bij slaagden onze troepen er in de aanlegsteigers in de lucht te laten vliegen, waardoor deze geheel on klaar geraakten. Vanaf de kor vetten en vanuit de lucht heeft de R. I. gebruik gemaakt van brandbommen, waardoor drie kwart der Kotta in de as werd gelegd. Vanaf de pastorie tot de kust is het één puinhoop. Daklozen worden onderge bracht in K.M.P.-goedangs. Er zijn felle gevechten begonnen om Benteng. De bergnegorijen hebben vele dagen constant te lijden gehad van zware beschietingen vanuit de zee. De twee missionarissen van de American Bethel Mission zijn naar Amerika vertrokken. Alle kerken zijn verwoest. Merkwaardig is dat een der stukken is ondertekend door het hoofd van buitenlandse zaken Dr. C. Soumokil, alhoewel de R. I. heeft meegedeeld dat hij was ge vlucht," aldus deze mededeling van het bureau Zuid-Molukken. POST VOOR DE „GROTE BEER" Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Gro te Beer", welke in één der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 28 December in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens dient het adres de vermel ding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „Grote Beer", op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. sprak zijn vertrouwen uit, dat ,,de vrije volken" gestadig zullen bliiven voortschrijden op de weg naar „vrede en vrijheid". In de rede, die door de ,,Stem van Amerika" werd uitgezonden, verklaarde Truman, dat de ge dachten en gebeden van de Ver enigde Staten uitgingen naar alle mensen van goede wil, zonder on derscheid van ras, geloof of na tionaliteit. „Op deze dag van gebed en re ligieuze wijding en voor het ko mende nieuwe jaar, wil ik aan onze vrienden in de andere lan den de beste wensen van het Amerikaanse volk en van mij persoonlijk aanbieden", zo zeide Truman. In het Kerstprogramma van de Amerikaanse radio hebben de Minister-Presidenten van de Mar shall-landen korte redevoeringen gehouden. Onder hen was ook Minister-President Dr. W. Drees, die het volgende zeide: „Gezien de huidige internatio nale toestand schijnen wij weer ver te zijn van de idealen van een blijvende vrede en broederschap tussen de volkeren der wereld. Het is gemakkelijk gebeurtenis sen in de wereld van vandaag op te sommen, welke tot grote on gerustheid aanleiding geven; Op dit ogenblik echter moeten wij ons ook voor ogen stellen, wat bereikt is in samenwerking tussen de naties. In dit opzicht is het Marshall-plan een voorbeeld van hetgeen goede wil en waar staatsmanschap voor de wereid betekenen. Het Europees herstel- program moet ons aanmoedigen, het werk van onze hand en onze geest te richten op de verstevi ging van de ware samenwerking tussen de vrijheidlievende landen ten einde onze kinderen de mo gelijkheid te bieden een Kerst feest te vieren in een wereld, waar ware vrede zal heersen." President Truman heeft op een loge-diner, waarbij een aantal democratische en republikeinse politieke leiders aanwezig was, verklaard, dat het Amerikaanse volk „in uitstekende staat" ver keert om de wereldcrisis het hoofd te bieden. Hij weersprak «|de mening van Roy Roberts, pre sident van het blad „Kansas City Star", die aan hetzelfde diner had gezegd, dat het Amerikaanse volk in verwarring verkeerde doch onder de druk der gebeurte nissen tot het inzicht zou komen, dat de tijd daar was om de gele deren te sluiten. „Alles wat we thans nodig hebben," aldus Tru man, „is tijd en daar vechten we voor." Bij zijn aankomst te Parijs, op medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag morgen tot Woensdagavond. Meer wind. Over het algemeen veel bewol weg naar de Sowjet-Unie, heeft de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, een interview toegestaan aan Odile Lemmonier van de conser vatieve „Figaro", waarbij hij ver klaarde, dat de Sowjet-Unie de vrede wilde en alles wilde doen om de vrede te bewaren. Commu nistisch China had echter reeds Persoonlijk communiqué van MacArtliur. Generaal MacArthur heeft in een Dinsdag gepubliceerd per soonlijk communiqué verklaard, dat het terugtrekken van het tiende legerkorps uit Hoengnam aan de Oostkust de herordening van de Verbonden-legers, die door het deelnemen van de Chinezen aan de Koreaanse oorlog noodza kelijk was geworden, heeft vol tooid. In een overzicht van de gebeur tenissen na de inval van China in Korea verklaart MacArthur: „Wij brachten vóórdat het te laat was geheime politieke en militai re besluiten van geweldige draag wijdte aan het licht en bracht ei. de militaire voorbereidingen, waarmee de vijand heimelijk een zo grote strijdmacht wilde bijeen brengen, dat onze legers met één machtige slag van grote om vang vernietigd zouden kunnen worden, uit het evenwicht. De geallieerde opmars naar Mand- sjoerije was de laatste peiling van de Chinese bedoelingen, al dus MacArthur, en had het bewijs geleverd van „een massale ont plooiing van het vierde Chinese veldleger in een formatie van ne gen aaneengesloten legerkorpsen in kolonnes tot een gezamenlijke sterkte van 27 divisies, terwijl on derdelen van het derde veldleger onmiddellijk in de achterhoede werden opgesteld. „De opmars der geallieerden had de Chinezen uit hun evenwicht gebracht en hen verhinderd op zodanige wijze van hun positie gebruik te ma ken, dat zij het achtste leger zou den kunnen bedreigen, terwijl het tiende legerkorps op de flank de communisten dwong hun strijdkrachten te splitsen en hun offensief vermogen te verzwak ken". aldus MacArthur. Inscheping te Hoengnam voltooid. De laatste manschappen van de legerafdelingen der V.N. in Noord-Oost-Korea, die het brug genhoofd te Hoengnam moesten verlaten, zyn thans ingescheept, aldus het door het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend gemaakte bericht van het vlieg kampschip „Philippine Seas", het vlaggeschip van gevechtsgroep 77 in de Koreaanse wateren. De Amerikaanse Minister van het Leger, Frank Pace, heeft generaal MacArthur het volgen de telegram gezonden: ..Geluk wensen voor alle officieren en manschappen van uw commando met de schitterende verrichtingen te Hoengnam". MacArthur heeft generaal Lawton Collins, staf chef van het leger, telegrafisch bedankt voor de voltooiing van de operaties te Hoengnam. President Truman heeft te In dependence in Missouri verklaard dat de succesvolle ontruiming van Hoengnam „het mooiste Kerstgeschenk" is dat hij kon krijgen. De Amerikaanse bevelhebber generaal Amond heeft o.m. ver klaard, dat de evacuatie weinig verlies aan mensen en materieel heeft gekost. De kanonnen van het Amerikaanse slagschip Mis lang erkend moeten zijn. Wy sjinsky wilde geen commentaar souri. de zware kruisers Sint Paul geven op de kwestie van een viermogendhedeneonferentie of op de oorlog in Korea. Graaf Henri de Paris, de Fran se Kroonpretendent, heeft te Lis sabon ontkend, dat zijn oudste dochter zich met Prins Boudewijn van België heeft verloofd. Toen men hem om een commen taar vroeg op een desbetreffend krantenbericht antwoordde hij „Het is niet waar". DE FILM „WALCHEREN" TE king met plaatselijk enige sneeuw RIO DE jANEIRO BEKROOND. voornamelijk in de Oostel. helft van het land. Matige tot vrij krachtige Noord- Oostelijke wind. Langs de Wad- denkust temperatuur om 't vries punt, elders lichte vorst. DONDERDAG 28 DECEMBER. v-m. n.m. Breskens 4.— 4.25 Terneuzen 4-35 5.— Hansweert 5.15 5.40 Walsoorden 5.25 5.50 De Nederlandse film „Walche ren" heeft op het derde interna tionale filmfestival te Rio de Ja neiro de prijs voor de beste maat schappelijke film ontvangen. De Parijse Opera is tot nader aankondiging gesloten, daar Maandag door brand vijf rijen stalles en acht loges, waaronder de bestuursloge, verwoest zijn. De brand is waarschijnlijk door een achteloos weggeworpen bran dende lucifer ontstaan. en Rochester en acht topedoboot- jagers hebben 4 millioen pond springstoffen afgeschoten. Vlieg tuigen van vliegkampschepen hebben in totaal 6.000 aanvals- vluchten gemaakt Toen de laat ste manschappen Zondagavond het bruggenhoofd verlieten, ex plodeerden de granaten van tor- pedobootjagere slechts een hon derdtal meters achter hen. Zater dagochtend moesten nog 9.000 man van de derde divisie worden ingescheept. Door een lichte griep is Z. K. H. Prins Bernhard verhinderd heden voor een korte vacantie naar Sankt Anton te vertrekken. In verband hiermede en mede door zeer drukke werkzaamheden heeft ook H. M. de Koningin er de voorkeur aan gegeven de reis naar Oostenrijk uit te stellen. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen, in gezelschap van Jonkvrouwe Sickinghe, wél naar Sankt Anton gaan om zich in hun vacantie enige tijd aan de wintersport te kunnen wijden. DE ONT WIKKE UN GEN OP KOREA. De voornaamste ontwikkelin gen in Korea gedurende het einde van de Kerstweek zijn als volgt samen te vatten: In Zuidkoreaanse militaire krin gen schatte men Zondag het aan tal Chinese troepen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad op 7 tot 10 duizend man. Deze raming was gebaseerd op verklaringen van krijgsgevangenen. De Zuidkoreaanse President Syngman Rhee gaf diezelfde dag bevel tot onmiddellijke evacuatie van Seoel, de Zuidelijke hoofd stad, door de burgerbevolking „op aanraden van ue Amerikaanse commandant." Hij maakte verder bekend, dat zijn Regering naar het Zuiden zou vertrekken. Op de Eerste Kerstdag maakte Generaal MacArthur bekend, dat de resterende Amerikaanse troe pen in Noord-Oost-Korea uit het bruggenhoofd van Hoengnam ge evacueerd waren. In 11 dagen tijds waren meer dan 100.000 mar troepen, hetzelfde aantal vluch telingen, 17.500 voertuigen en 350.000 ton voorraden en uitrus ting ingescheept en weggevoerd. Amerikaanse officieren noemden de operatie „de meest geslaagde tactische terugtocht in de militai re geschiedenis." MacArthur verwacht een offensief. Generaal MacArthur heeft in een Zaterdag uitgegeven commu niqué verklaard, dat de versnelde versterking van de communist! sche troepen in Noord-Korea wijst op een op handen zijnd com munistisch offensief; een vol doende hoeveelheid troepen en voorraden was hiervoor tharor aanwezig. Kortelings zouden nog 4 com- munistisch-Chinese legers Noord Korea zijn binnengekomen. Men had tussen 18 en 21 December in een aantal colonnes stukken ar tillerie waargenomen. In de ach terhoede van de vijand, aldus het communiqué zijn 1.261 voertui gen geteld plus vijf convooien met een niet nader aangegeven aantal voertuigen. MacArthur bevestigt de aanwe zigheid van Chinese communis tische strijdkrachten in het ge bied van Tsjonje. De stad Tsjonje zelf ligt ongeveer drie kilometer ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Het is echter niet beves tigd. dat de Chinezen de breedte graad overschreden zouden heb ben. Generaal Walker bij ongeluk omgekomen. Lt.-generaal Walton H. Walbe» de bevelhebber van het Amoi kaanse achtste leger, is by ee® ongeluk met een jeep In Korea om het leven gekomen, aldus is. volgens door radio-New-Yorfc omgeroepen telegrammen door het hoofdkwartier van MacAr thur meegedeeld. De generaal was 61 jaar oud. Het lijk van generaal Walker is in een vrachtauto naar het hoofdkwartier te Seoel overge bracht, bedekt met de overjas van een officier van het gezel schap. Hij was op weg geweest naar het Noorden voor het geven van een eervolle vermelding aan eer Amerikaanse eenheid. Zijn jeep passeerde onderweg een tegen- liggende colonne op een gladde weg. Een der auto's van de colon ne, die door een Koreaan werd bestuurd, week plotseling zij waarts uit en kwam met Wal ker's jeep in botsing. Walker werd uit de jeep geslingerd en er door overreden. Generaal Walker was onder weg om zijn zoon, kapitein Sam Walker, te decoreren, toen hem het ongeluk overkwam. Generaal MacArthur zeide zeer geschokt te zijn door de dood van Walker, die hij juist had voorge dragen voor promotie tot gene raal. De opvolger van generaal Walker. Tot opvolger van Walker als bevelhebber van het achtste leger is benoemd lt.-generaal Metthew B. Ridgway, voorheen bevelvoe rend generaal van de 82ste lucht landingsdivisie en het 18-de lucht landingscorps in Europa in de tweede wereldoorlog. regels 60 minimum mmer of AdrtB ïr. middags 3 tdden samengu- verschenen juist e het strand be- laatste Ameri- pen de schepen 16 uur daarna 1- en vliegtuigge- ur onderhouden, ievloot zich voor lakte. van de vloot der raai Charles T, aar zijn mening fd, indien ge- =paalde tijd be en blijven, )GING HET VUREN". ;he en Arabische ertekenaars van „dertien" minor die reeds po- jedaan om een iren in Korea tot een, zijn dezer ide malen bijem nogelijkheid van ng te onderzoe- geweigerd heeft isie van Drie i» 1 gaan te komen ie van vertegen- communistisch Vier, India en len zijn van me- van zijn weige- ïmissie van Drie »den zou kunnen ineer het de ze- lat de V. N. na e Chinese offen- zouden beginnen ing van de aan- imunistisch Chi- rORK TIMES'5 ER TROEPEN. w York Times is sn om meer troe- te zenden, rt slechts te ge- de Amerikaanse tevreden te stel- representatieve iet vertrouwen in len en in daden iversele karakter ïstreren. ,ou hierdoor ge lat de gezamen- de vredelievende icht is weerstand n aan agressie, een tegenslag, je landen bereid :ij hebben in de zal de vrije we laan, aldus het rt er bjj Trygvt zjjn overredings- :en om de lande» en troepen naar nden, in een re- g tot het Ame- 1EN IN KOREA. .n Canada's 341 in Korea zullen teren, vermoede- maand, zo deelt rsbureau mede. dat men niet alle 10 000 mar roepenmacht van 'ea te zenden. KAANSE VER- 1e verliezen in de >g bedroegen op an, hetgeen 1904 week tevoren. 132 gesneuvelden, :n 27.012 gewon en betrekking op- datum aan ver-, officiële rr.ede- mvatten niet het Guinea NIET gebaseerd kan wor den op gronden van cultuur, ras of religie. Bpvendien mist de Regering van Djakarta de nodige bestuurs- ervaring, geld en personeel om de belangen van de gewenste nieuwe onderdanen te bevorderen. De vraag is eerder, of zy de -macht heeft om het eigen reus achtige rijk op orde te brengen. In het Regeringscentrum van Canberra heieft Donderdag een ernstige brand gewoed. Belangrijke Regeringsbuireaux' zijn uitgebrand. De schade wordt op 300.000 gulden geraamd. De oorzaak van de brand is onbe kend. gens mauge tot nente vorst. En kele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. ZATERDAG 30 DECEMBER. v-m. n,m. Breskens 5.21 5.46 Terneuzen 5.56 6.21 Hansweert 6.36 7-01 Walsoorden 6.46 7.11 sche unie, 1 Januari 1951. vast houdt. Opgemerkt werd, dat juist de procedure van het protocol de weg aangeeft om samen moeilijk heden als zich thans in de land bouw voordoen, op te lossen. De Belgen bleken echter niet te over tuigen. Minister Mansholt heeft het de Belgen duidelijk gemaakt, dat Nederland allerminst het plan De jonge Nederlandse pianiste Fania Ghapiro, die de laatste tijd met groot succes in de Ver. Sta ten is opgetreden, is tijdens het Kerst-weekeinde bij een auto ongeluk in de buürt van Sharon (Connecticut) gewond. Haar toestand is bevredigend, doch het zal enige weken duren voor zij het ziekenhuis kan ver laten. By een verkeersongeval met 'n autobus op de weg Lima-Ayacu- cho in Peru zijn 13 personen ge dood en 6 gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich 5 kinderen. De bestuurder had een verkeerde manoeuvre ge maakt. der Amerikaan zt t meegedeeld, dat onder alle weers- kunnen opereren, in voortdurende reedheid" worden 'lew York en het „usu-n der Ver. Statec te bewaken. Deze straaljagers zijn van het z-g. ,,F-94"-type. Zy kunnen op 15.000 meter hoogte vechten, ter wijl hun grootste snelheid 950 km per uur bedraagt. Zy zyn uitgerust met radar e» kunnen door het toepassen van, bepaalde vindingen extra-vlug stygen en in het gevecht meer dan gewone kracht ontwikkelen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1