Eisenhower Opperbevelhebber Moet een arts zijn patiënten de waarheid zeggen? De levensomstandigheden van Nederl. immigranten in Australië De juiste man op de juiste plaats r Huurwet en ^Huurprijzen TWEEDE BLAD Zaterdag 23 December 1950 7e Jaargang No. 1612 Generaal Dwight D. Eisenhower, die nu een zeer zware taak op zich neemt als opperbevelhebber van de West-Europese strijdkrachten, beschikt over een grote ervaring, die hem in zijn nieuwe functie goed van pas zal komen. Herhaaldelijk heeft men hem in Europa lof toe gezwaaid voor zijn prestaties als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten tijdens de tweede wereldoorlog, toen hij het opperbevel voerde over de gecombineerde strijdmacht van de geallieerden en over het geallieerde expeditieleger, dat in Normandië geland is. Hij was de man die de geallieerde legers aanvoerde bij de zegevierende veldtocht dwars door Europa tot in het hart van Duitsland, toen de Duitse legers in 1944 en 1945 vernietigd werden. Brits s.s. „Martagon" zinkende Het ontsteken van lichtreclame De onlangs uitgebrachte critiek op de levensom standigheden van Nederlandse immigranten in Australië wordt door de grote meerderheid van hen niet onderschreven", zo verklaarde de persattaché by de Australische ambassade te Den Haag> de heer Le Barsdell. •?12 Prijzenbu.eaux worden opgeheven Iedere dag opnieuw wordt men als arts getroffen door de wijze, waarop diverse patiënten reageren op mededelingen, die men hun in verband met de ziekte, waaraan ze lijdende zijn, doet. In het bijzonder valt dit op bij patiënten, die op een hoger intellectueel niveau staan en van wie men krachtens hun algemene ontwikkeling een andere reactie had verwacht. Waardoor komt dat? Een antwoord op deze vraag krijgt men, wanneer men nagaat op welke wijze de hersenen van een mens zijn opgebouwd. Stuliv!«li Het verlaten Eiland De nood op Ambon 1?' .welke °P of na 5 Mei 1945 zyn tot stand gekomen zon der financiële steun van de over heid, zyn de huurprijzen prac- tisch vry. DE VRIJE ZEEUW Vóór hij in de tweede wereld oorlog belast werd met de bevrij ding van Europa, had hij reeds veel roem geoogst bij de invasie in Noord-Afrika en Italië. De militaire leiders, die tijdens de tweede wereldoorlog deel u.t- maakten van zijn staf, hadden de grootste bewondering voor zijn energie, tact en bekwaamheid. Zy beschouwden het als een enorme prestatie een strijdmacht, waar van eenheden uit een twaalftal landen deel uitmaakten, tot een goed militair apparaat aan een te smeden, dat zonder haperingen functionneerde. De Amerikaanse Regering heef hem de hoogste rang toegekend die het Congres aan een bevel hebber kan toekennen. n.L die vai Generaal met vijf sterren. Di President benoemde hem indertjji tot opvolger van Generaal Mar. shall als Chef van de General Staf van het Amerikaanse leger. Eisenhower is vanaf de capi tulatie van Duitsland op 7 Me 1945 totdat hy naar de Ver. Sta. ten werd teruggeroepen om Che. van de Staf van het Amerikaan, se leger te worden, commandan van de Amerikaanse bezettlngs. troepen in Duitsland geweest. Begin 1948 is hij als zodanig afgetreden om President van de Columbia-Universiteit te worden. Hij heeft steeds verklaard dat hij te allen tijde bereid zou zijn aan een oproep van zijn land ge hoor te geven als men hem nodig had. Onlangs heeft hij een Ameri kaanse Assemblee in het leven geroepen, waarvan de bedoeling is vooraanstaande figuren op ver- sch.Uenue gebieden als de indu strie, de Regering en de vrije be roepen bij elkaar te brengen om belangijke nationale en interna tionale vraagstukken te bespre ken Eisenhower heeft herhaaldelijk geweigerd in te gaan op voorstel len van de zijde van de twee gro te Amerikaanse politieke partijen, of hij bereid zou zijn zich candi- daat te laten stellen voor het Presidentschap. Hij is in de loop der jaren door meer dan 12 landen onderscheiden, de meeste hiervan zijn Europese landen. Hij heeft o.a. onderschei dingen ontvangen van Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Lu xemburg, België, Denemarken, Noorwegen, de Sowjet-Unie, Po len. Tsjecho-Slowakjje, Egypte, Abessinië, Tunis en Marokko. Hij is de schrijver van een veel gelezen boek over de tweede we reldoorlog, getiteld „Cruisade in Europe". Eisenhower heeft onomwonden te kennen gegeven, dat hij voor het Atlantische Verdrag is. In een rede, die hij op 20 October j.I. voor het Carnegie Instituut Het 7085 ton metende Britse stoomschip „Martagon" heeft Vrijdagmorgen vroeg een S. O. S. uitgezonden, luidende: „Wij zin ken. Hebben onmiddellijk hulp nodig". Het schip seinde verder, dat het op een obstakel onder water was gevaren en dat de machine kamer onder water stond. De „Martagon" bevond zich ter hoogte van de Belgische kust ongeveer 40 km ten N.O. var Ostende. De Belgische sleepboot „Zee leeuw" is naar de „Martagon" ge varen. Het schip was op weg var. Philadelphia naar Antwerpen. Het 6293 ton metende Nederl s.s. „Heemskerk" bevond zich ir. de buurt van de „Martagon". Een deel van de bemanning Is aan boord van een Belgische loodsboot gegaan. In de nabij heid van het schip bevond zich voorts de Belgische sleepboot „Goliath". Nader werd bericht, dat de „Martagon" door de „Goliath" op sleeptouw is genomen naar Rot terdam. De „Martagon" zinkende. De „Goliath" heeft volgens latere berichten de „Martagon' op de Wenduynebank bij Blan- kenberghe neergezet. De ber gingsvaartuigen „Walrus" en „Salvor" zijn bij het schip aan gekomen. Slechts negen man is aan boord van de „Martagon" ge bleven. Het schip maakt ovei zijn gehele lengte water. te Pit'burg heeft gehouden, zei- de hij dat het Atlantische Verdrag omgezet moest worden in legerdi visies tanks, vliegtuigen en ka nonnen. Hij wees er op dat de op'ossing van het Amerikaanse defensievraagstuk gezocht moest worden in ,.het steunen van onze bondgenoten in het vrije Europa zodat deze niet het slachtoffer kunnen worden van plunderende horden". Eisenhower is op 14 October 1890 te Denison in Texas geboren. Nadat hij in 1915 zijn studie aar, de Amerikaanse M'litaire Acade. mie te West Point voltoo'de, heef hij zich aan andere militaire op leid'ngsinstituten gespecialiseerd in de ooilogvoering met tanks en pantserwagens. Als Luitenant-Kolonel heeft hij de Philippijnse luchtstrijdkrachten georganiseerd, toen hij toege voegd was aan de staf van Gene raal Douglas MacArthur. Op 47-jarige leeftijd haalde hij nog zijn brevet als piloot. Teen in December 1941 de Ja panners Pearl Harbour aanvielen werd Eisenhower naar Wash'ng- ton ontboden en benoemd tot Chef van de afdeling operatie-plannen van de Generale Staf van het Le ger. In Juni 1942 heeft Generaal Marshall, de toenmalige chef van de Amerikaanse Generale Staf, hem tot Commandant van de Ame. rikaanse strijdkrachten op het Europese strijdtoneel benoemd. Hij is gehuwd met Mamie Ge neva Doud en heeft één zoon die "an de Mi itiire Academie te Wes Point is afgestudeerd. In aansluiting op het onlangs gepubliceerde persbericht betref- ende de maatregelen tot het be ierken van het electriciteitsver- bruik ook buiten de piekuren, vordt van de zijde van het Mi- ïisterie van Economische Zaken iet volgende medegedeeld: Ter voorkoming van misver stand moge dienen, dat ondei lichtreclame vallen alle reclame- /erlichtingen van welk soort en litvoering ook, die aan gebouwen ;ijn aangebracht om, hetzij de landacht te vestigen op een be- laald artikel dan wel de firma naam onder de aandacht van he publiek te brengen. Onder deze lepalingen vallen daarentegen niet reclaméverlichtingen, welke n étalages zijn opgesteld. Deze vorden beschouwd als étalage- /erlichting, waarop de verbods bepaling niet van toepassing is. /oor étalageverlichting gelden tot en met 27 Januari de piekbe- perkingmaatregelen. Hierbij wa: jtalageverlichting verboden, ten zij een overeenkomst met het electriciteitsbedrijf werd aange gaan om deze tezamen met de winkelverlichting tot 50 procent te beperken. Op de winkeliers wordt in overleg met de Bedrijfs groep Detailhandel een beroep gedaan ook buiten de piekuren tot een minimum te beperken. Van de 13.000 Nederlanders, die sedert 1947 naar Australië zijn gegaan, zijn er slechts drie naar Nederland teruggekeerd, maar van deze drie zyn er twee weer naar Australië teruggegaan om zich daar voorgoed te vestigen. Iemand die wil emigreren, moet niet verwachten, dat hij in enkele weken of zelfs maanden tijds geriefelijk gevestigd en ge huisvest zal zijn. Het slagen van een Nederlandse immigrant in Australië hangt geheel van hem zelf af. Australië wil zoveel Ne derlandse immigranten als het maar krijgen kan opnemen. Wij willen al het mogelijke doen om de nieuwe ingezetenen te helpen in hun nieuwe land thuis te ge raken, passend werk en huisves ting te verkrijgen en, wat mis- E jhien nog belangrijker is, nieuwe vrienden, aldus de attaché. De heer Barsdell zeide verder, dat in alle plaatsen „comité's voor goede nabuurschap" zijn ge vormd om de nieuwgekomenen bij te staan. Te Melbourne wordt een groot gastenhuis gebouwd, dat behalve woonruimten ook ontspanningszalen zal bevatten en bureaux, waar de immigran ten raad kunnen vragen over werkgelegenheid en huisvesting en over alles, wat zij verder weten willen. Australië erkent, dat het een tekort aan huizen heeft. Het wordt met nadruk medegedeeld in al het aan immigranten-in-spé uitgereikte voorlichtingsmate riaal. De critiek op de tijdelijke huis vesting is volgens de heer Bars dell overdreven. In dit verband wees de attaché op een verkla ring, door Baron van Ittersum, De 60 prijzen bureaux in ons land, die toezicht houden op de huren en de verkoopsprijzen van onroerende goederen, zullen na 1 Januari worden opgeheven. Het toezicht op de huurprijzen zal na die datum worden uitge oefend door de advies-commissies, die ingevolge de Huurwet worden ingesteld. De hoofden van de Provinciale Directies van de Wederobouiw worden belast met de controle op de verkoopsprijzen van onroeren de goederen. de leider van de Nederlandse mis sie voor emigratie naar Austra lië, bij zijn terugkomst afgelegd De heer Van Ittersum zeide: „Ik heb een aantal ontvangst- centra, waar aan immigranter. tijdelijk onderdak wordt ver leend, bezocht. Deze centra zijn niet luxueus ingericht, doch zekex voldoende." De regering zit echter niet stil. Zij zal in totaal zeventig millioer. pond uitgeven voor huizenbouw in het financiële jaar, eindigend per 30 Juni a.S. Met dit geld za. de bouw bekostigd worden var. 22.000 woningen voor gemiddelc. vier personen en van immigran ten-gastenhuizen voor twintig duizend mensen. Bovendien zal de regering invoer op grote schaal aanmoedigen van bouw materialen en andere benodigd heden ter waarde van meer dan dertig millioen pond. In 1951 zullen twintigduizend pasklare huizen (import) worden neergezet en veertigduizend per jaar in de daarop volgende jaren, indien de internationale toestand dit toelaat Op een vraag over het twee jarig abeidscontract, dat volgens de nieuwe immigratieregeling getekend moet worden, zeide de heer Barsdell, dat de bijzonder heden hiervan nog niet geregeld zijn. Zodra de overeenkomst tus sen de Nederlandse en Australi sche regeringen is getekend, kun nen verdere mededelingen wor den gedaan. De heer Barsdell merkte nog op, dat by elk immigratieplan fouten onvermijdelijk zijn. De Nederlandse immigranten toon den zich in Australië thuis te ge voelen. Dit was wel duidelijk ge bleken, niet alleen uit het getui genis van de grote meerderheid van hen die er reeds minstens een jaar wonen, doch ook uit vele brieven, waarin uitdrukking wordt gegeven aan waardering voor goede voeding, zonneschür. en toekomstmogelykheden vooi de kinderen. DRIE MAANDEN VOOR SCHOT OP ZWEMMERS. Op 19 Augustus van dit jaar verbleef een zestal Amsterdamse jongens en meisjes voor een weekeind in de jeugdherberg „De Snip" in de Kortenhoefse polder. ,s Avonds omstreeks acht uur gingen zij met een roeibootje naai n eilandje, waar langs de oevers gezwommen kon worden. Aan de jverzijde was een jachthut en laar bevonden zich twee jeugdi ge Hilversummers, die op een- ienjacht wilden gaan. De aan wezigheid van de weekeindgas- ten was niet bevorderlijk voor het ,agen en daarom verzocht de ,ongste jager, de 19-jarige H. B. le jongelui of zij niet wat ver- lerop wilden zwemmen. Dezen deden dat niet en toen had B., al dus verklaarden drie getuigen ter zitting van de Amsterdamse rechtbank geroepen: „Ga weg ol .k schiet". Tezelfdertijd loste hij ren schot uit een jachtgeweer, om de jongelui schrik aan te jagen. Hij schoot op het water en de hagelkorrels ricochetteerden en verwondden drie meisjes uit het gezelschap. De verdachte vertelde, dat hij er niet mee op de hoogte was, dat wanneer men met hagel op het water schoot, de mogelijkheid be stond, dat de hagelkorrels weer zouden opspringen. De Officier noemde B. een dom me geweldenaar en vond, dat leze voor een dergelijk gebrek aan verantwoordelijksheidsgevoel jen zware straf moet hebben. Hij eiste drie maanden gevangenis straf. De verdediger bepleitte een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Het huwelijk van de Sjah van Perzië met Soraya Isfandiari is wegens ziekte van de bruid 40 dagen uitgesteld. Het huwelijk was op 27 December gesteld. Wanneer men de schedel open maakt, ziet men in de eerste plaats de twee kwabben van de grote hersenen. Deze rusten op jen basis, de r.g tussenhe*senen waarvan de gezichtsheuvels (tha lamus opticus) l et voornaamste deel zijn en die dcor middel van twee stelen met de grote herse nen zijn verbonden. Deze hersenen zetten zich voort ri het verlengde merg dat ten slotte in net ruggemerg overgaat. Nu is in de grott hersenen de bo venbouw die men ook de „nieuwe' hersenen zou kunnen noemen, de .eue, ue kennis en de gehele gees telijke ontwikkeling die men heeft doorgemaakt, belichaamd, terwijl hersenen, de gehele primitieve ir. de tusse thei seren, de „oude' persoonlijkheti mu al zijn oerin- stincten zetelt. Ieder mens nu is wat zyn psychologische reacties oetreft een „bipolair" wezen. Dt ene pool wordt gevormd door de oude, de andere door de nieuwe hersenen, Door proeven is vastgesteld dat men zonder grote hersenen des noods nog wel kan leven, maa* met zonuer tussenhersenen. En nu heeft men als arts in de eer ste plaats met de primitieve pex- sooruykheid van de patient te ma ken. Zieke mensen reageren n.l. al tijd primitief. Hieiop berust ook het feit dat het tegenover zieke mensen zo gemakkelijk is de waarheid te vei doezelen en iedeie vriendelijke leugen zo gaarne wo.ut geloofd, zerts dan wanneei de patiënt door middel van zyn grvze hersenschors ue ware ver- noudingen reeds volkomen heeft ui^ez.en, Vvordt de piiirutieve peoi uoor buitengewone invloeden, uetzy van buiten af (byv. sug gestie) of van binnen uit (ziekte, affecten, driften) op abnoimaie wyze opgeladen, dan wint de pri mitieve persoonlijkheid het van de reue en wordt de individuëie per- soonlykheid geheel verduisterd. En hiermede staan wij voor de vraag: moet een arts, in gevat van ziekte, aan zijn patiënten de waarheid zeggen Hy is in de re- gei niet verpl.cht dit te doen, -onder daarom gevraagd te zyu, oehatve wanneer een dergetyse ai-ueaeiing noodzakelijk is ten oehoeve van de tnerap.e of ter voorkoming van besmettingsge vaar. Het kan zijn, dat de noodzake lijke behandel.ng gevaren met zich brengt of speciale kennis en kundigheid van de arts vereist. Aan de patiënt moet dan zelf de oeslissing worden gelaten, of hy z-ch aan deze behandeling wil on- derweipen of wegens einst van het geval niet liever een andere autoriteit wil raadplegen. Aan de andere kant bestaat de veipncn- ting ook, wanneer deze mededelin gen dienen moet als m.ddel om een patiënt te dwingen de voor schriften van de arts te volgen, omdat alleen op deze wijze ge nezing mogelyk is. Vele patiënten kunnen hiertoe gebracht worden door ze op de jrnst van de toestand te wijzen. Overigens moet men ook weer niet te openhartig zyn met een opsomming van de aan «en be handeling verbonden gevaren, om dat deze in het bewustzijn van de patiënt een dusdanige omvang kunnen aannemen, dat hy er door afgeschrikt zou worden zich aan MeJische de behandeling of operatie te on derwerpen- Dit geldt, wanneer krachtens de ervaringen van de wetenschap 'n operatie doelmatig is ondanks de gevaren die er aan verbonden zijn. Bovendien zouden angst en op winding van de patiënt nadelig op het verloop van de operatie kun nen werken. Een uitzondering moet gemaakt worden voor he. geval bepaalde organen of lede maten verwijderd moeten worden, waardoor lichaamsfuncties wor den uitgeschakeld. Een geheel ander gezichtspunt doet zich voor, wanneer de pa tiënt uitdrukkelijk aan de arts vraagt, welke de aard van zijn ziekte is en in het geval dat deze een dodelijk verloop heeft, hoe lang hij nog te leven zal hebben- Het kan zyn, dat de patiënt dit weten wil, omdat hij nog belang rijke zaken te regelen heeft. De arts is dan verplicht dit geheel naar waarheid te doen, zelfs wanneer hij het vermoeden mocht hebben, dat er achter de door de patiënt opgegeven rede nen nog iets anders steekt. Hij heeft nooit het recht een patiënt om da tuin te leiden Verzwijgen van de waarheid zou als een gebrek aan kennis wor den ingezien. In ieder geval zal de arts ten allen tijde moeten overwegen, of het vermelden van de waarheid niet op een eventuele genezing, zo h.er nog enige kans op bèsthat, ongunstige invioed zou kum.en uitoefenen. Bij een zekere ongun stige prognose komt zoiets na tuurlijk niet ter sprake. Maar men moet wel bedenken, dat bijv. een inoperabel carcinoom, hetwelk tenslotte met zekerheid tot de dood voert, het buitengewoon las tig is te voorspellen, noe lang een Patiënt nog zijn dagelijkse bezig heden zal kunnen blijven volhou den. Stel echter het geval, dat de arts (via familieleden of door uit latingen van de patiënt zelf) met zekerheid weet, dat de patiënt, wanneer hy de waarheid betref fende zyn naderend einde of blindheid verneemt, een einde aan zyn leven zal maken wat moet hy dan doen? In dat geval heeft hij slechts te overwegen dat het zyn taak als arts is, niet alleen om te gene zen of een bestaand lijden te ver lichten, maar ook om dat leven te verlengen. En wanneer dus Uat le»en nog en e waarde voor e pat ënt ze.f of zijn .a n Le eden heeit, dan kan ue arts het ver zwijgen van de waarheid door zijn beroepsplicht rechtvaardigen. De waarheid komt dan pas in de tweede plaats. Dr. P. H- van der Hoog. Ie Eerste en Tweede Kamer 15 wordt voriinnrm Nu de Eerste en Tweede Kamer ue wetsontwerpen tot verlaging .an de mKomsten- en loonoeias ung neboen goeugekeura, Kan op x uaituuri ue xtuuxwei m wermng .reuen. In veroand hiermeue ut ten wy nier een overzicnt vol gen van ue belangryksie bepalin gen van aeze wet en üe uuarop steunende Uitvoeringsvoorscnrii- ten. Allereerst moge worden opge merkt, dat de oepaiingen aezei wet bindend zyn. Een overeen komst, strydig met het in de wei gestelde, is ongeldig, zelfs in uien de overeenkomst de goeu keuring van beiae partijen, nuui- aer en verhuurder, draagt. De „naakte huurprys". De verhoging van de nuuip.ys, waarover ueze wet handelt, neen neext alleen betrekking op de „naakte Huurprys", ü-w.z. de nuurprijs met aftrek van ver goedingen voor de levering van gas, water, electriciteit en het gebruik van meubilair, stoffe ring, centrale verwarming en soortgelijke bijkomende voorzie ningen. Hiervoor gelden afzon deriijke voorschriften. De Huur wet geeft geen voorschriften voor pachtprijzen en pension- prijzen. De daarvoor geldende oepaiingen blijven van kracht. De wet brengt ook geen verande ring in de huurprys van onge bouwd onroerend goed. Een uit zondering- hierop vormen terrei nen, die onverbrekelijk verbon den zijn bij een gebouw, zoals een tuin bij een woning, een fabrieksterrein bij een fabriek. Dergelijke normale samenhorig- heden vallen onder de bepalin gen, die gelden voor het gebouw, waarbij ze behoren. In het algemeen kan men zeg igen, dat de op 31 Dec. 1950 ge', dende huurprijs van woningen ei. bedrijfsruimten, die vóór 21 Dec 1940 gereed zijn gekomen, me door P. DE VRIES. o 27) Nadruk verboden. De Nederlandse Zendigsraad neldt: Van betrouwbare zijde /ernemen wij, dat er onder de /olkeren van Indonesië bewogen- ïeid heerst met betrekking tot le nood, waarin de bewoners van Ymbon door de droevige gebeur tenissen van de laatste maanden s geraakt. Er is een hulpactie, geleid door Indonesische vrouwen ngesteld, welke zich o.a. in een jirculaire gericht heeft tot alle ambtenaren met het verzoek 1 /an hun jaarsalaris af te staan /oor Ambon. De Indonesische regering heeft een aanzienlijk bedrag ter be schikking gesteld voor kerkbouw in de stad Ambon, waar door de oorlogshandelingen de kerkge bouwen zijn verwoest. Slechts de moskee is gespaard gebleven. „Je zult natuurlijk willen we ten, waarom ik onmiddellijk teruggeseind heb, dat je kunt komen. Wel Tom had reeds het gezwollen Engelse accent, als hi. Je 1 uitsprak mijn baas, met wie ik uitstekend overweg kan ïeeft interesse voor die eilanden groep. Volgens hem zit er ook toper in de grond. Toen ik je .uchtpostbrief kreeg, was hij toe- /allig net in de stad en ik ben taar hem toegereden en heb met ïem gesproken. Onder bepaalde /oorwaarden heeft hij er wel zin n om een expeditie naar dat jiland te financieren. De fines ses zal hij je zelf wel meedelen. Maar in het kort komt het toch lier op neer: Zelf heeft hij een .linke zeewaardige motorboot. Of eigenlijk is het meer een jacht Alleen in de vacantietijd maakt hij wel eens tochtjes op zee. Wel, die boot krijg je tot je beschik king. En er gaan nog een paar man mee. Onder anderen onder getekende. Ja, dat heb ik al voer Ikaar gekregen. We varen dan erst naar dat eiland, dat ik weet liet hoe ver hier vandaan ligt en lan gaan we eerst eens kijken vaarom dat eiland zo plotseling mtvolkt is. Gelijktijdig zullen de ndere mannen die meegaan, een i.iderzoek naar de bodem instel- en. Er zijn een paar ingenieurs rij en zo. Als er koper in de bo- lem zit Thomson heeft alleen naar interesse voor koper dar. .al onderzocht worden, of een lo tende exploitatie mogelijk is. En nders gaan we op de andere Jilanden in de buurt kijken. E. •ijn er heel wat. Straks zal ik je vel eens een uitgebreide kaart aten zien van die eilandengroep Jr zijn er honderden." Kees glunderde. „Dus als il iet goed begrepen heb, is alles a. .n kannen en kruiken?" „Nu ja," remde de ander voor- jichtig af, „de baas zal, zoals ik al gezegd heb, alle finesses zei wel met je bespreken. Hij is in Je eerste plaats business-man. -■at begrijp je. Maar ik denk wel, lat je het met hem eens zult wor den." „Wanneer kunnen we hem spreken?" vroeg Kees, die het liefst meteen naar de mijneige naar had willen gaan. „O, Maandagmiddag pas," ant woordde zijn vriend luchtig „Maandagsmorgens zie je hen ïooit. Voor twee uur komt hij be- .list niet. „Is dat ver hier vandaan?" „Nee, In het midden van dt tad is het kantoor. Een minuu if tien rijden. Maar komaan, ik ;ou haast vergeten, dat je eer ange reis achter de rug hebt. Jt uit zeker wel wat lusten? Ik ge- oof, dat Ellen al bezig is met hel ten. Je zult eens zien, hoe fijr .e een Hollandse pot kan koken >a, dat is een van de dingen, dii k haar al geleerd heb. Ze is not ;een negentien jaar, zie je?" „Nog geen negentien?" her- ïaalde Kees verbaasd. „Nee, jong hé?" Hij lachte evei erlegen en haalde een sigaa ut een pakje, dat op tafel lag Och, een maand of 4 geledei ebben we elkaar voor het eers ntmoet. Haar vader is een col aga van me, rijdt ook op een vai le vrachtwagens. Hij nodigde mi oen uit en zei: Kom eens eei ivondje praten. Ik wil wel een vat meer weten over dat Hol- and van jullie. Nou, ik ben e Jiezelfde avond heengegaan. Zt s de oudste van een hele troep kinderen. Maar een vrolijke meid Ik was in tijd van ja en nee gek ip haar en toen we een poosjt met elkaar gescharreld hadden, ond ik, dat we maar moesten ouwen. En zij mocht me toen ,ok al graag. Begin Augustus ijn we getrouwd. Met een huis ad ik nogal geluk. Hier woonde en oud echtpaar, waarvan de ïan juist een paar maanden ge- eden gepensionneerd is. Dat is nu ertrokken naar een stadje hier n de buurt, waar al de getrouw- le kinderen wonen. En zo kon ik iit huis krijgen." „Maar.... is dit de Smithy- treet dan niet?" Tom lachte. Nee, hoor. Die is ridden in het eigenlijke deel van le stad. In de city, zal ik maar .eggen. Maar ze hebben je briei loorgezonden. Dat scheelde maar en paar uurtjes." Tom's vrouw vertoonde zich in e deuropening en kondigde aan, .at het eten gereed was. „Meestal eten we om een uur >f half zes," zei Tom, terwijl ze .aar een ander vertrek gingen, /aar de tafel reeds gedekt was, ,doch Zaterdags is het wel eens /at vroeger en nu jij er bent, heb k gezegd, dat we maar zo gauw nogelijk moesten eten. Dan gaan ve daarna een toertje maken in le omtrek. Het is hier verduveld nooi, jong. Daar heb je geen lauw idee van." (Wordt vervolgd.) wordt veriioogd, onafhan kelijk van hetgeen in het huur contract is bepaatd. Deze 15 moet dus woiuen berekend ovc- de „naakte" huurprijs. Voor wo- imgen en bear.jis. imnten, u_e m> 01 na 27 Bee. 1940 zyn gereed toornen, biyft de op bi Dec. geldenue huuiprijs van kracht Inwoning Indien de huurder van een huis (hooidbewonerj inwoning lieert van personen, die met tot zmt ge zin behoren, kan de vernuuiuer /an het huis een toesiag leggen j'P df huurprijs (verhoogd met J5 die de hoofdbewoner hem verscnuidigd is. r^eze toesmg varieerde vroeger van 5 tot iu naar gelang van het aantal in wonende personen. Deze pei- centageregehng wordt thans uoor de volgende vervangen: Indien vier of vijf personen in wonen, wordt de huuxpr.js van ue gehele woning vernoogd met 4 d.w.z. met 4 van 115 van de oude „naakte" huurprys By een inwoning van zes oi zeven personen geldt een toeslag van üYz ingeval acht of meer per sonen inwonen 13 staat de huurder echter bij de bedrijfs groep Horeca ingeschreven ais pensionhouder of kamerverhuur der, dan bedraagt de toeslag, on geacht het aantal medebewoners, steeds 13 Deze regeling geldt ook voor het geval de hooidbe- woner geen huurder maar eige naar is. b Op deze regeling bestaan ver scheidene uitzonderingen 1. Onbewoonbaar verklaarde woningen worden niet in prijs verhoogd. 2. Voor woningen of bedrijfs- v?or de woningen of be drijfsruimten, welke op of na 27 Dec. zijn gebouwd of die nog zul- len worden gebouwd met f! nanciële steun van de overheid is de Minister bevoegd de hum - prijs vast te stellen. 4. Voor woonschepen of woon- wagens geldt de huurprys, welke partyen onderling overeenko men. De vaststelling van de huurprijs bij een kort verblyf b\ bij vacantie, is eveneens aan de partijen overgelaten. Ongetwijfeld zullen niet alle huurovereenkomsten na 1 Jai de goedkeuring van beide pai- tyen wegdragen. Ook hierin is voorzien. Indien huurder en ver huurder, hoofdbewoner en inwo- nenden of kamerbewoner niet met elkaar tot overeenstemming komen, kunnen zij zich wenden tot de huuradvies-commissie. Voor het advies van de commis sie is de indiener 2,50 verschul- digd. Indien de partijen zich niet by de uitspraak van de advies commissie wensen neer te leg gen, kan de zaak tegen betaling van griffierechten aan de kan tonrechter worden voorgelegd Op diens uitspraak is geen be roep mogelijk. Een beknopt overzicht van de bepalingen der Huurwet zal na 1 Januari tegen betaling van tien cent verkrijgbaar zijn bij alle postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5