interpellatie van Mr Gerbrandy Hoengnam omsingeld Pellaupessy en de kwestie N.-Guinea Begroting van Sociale Zaken De boycot in Indonesië De voorwaarden van Adenauer Tiende legercorps over de Sontsjon VRIJDAG 22 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1611. Exira treinen voorde Feestdagen Het tiende legerkorps der Verbonden legers, dat de omsingeld havenplaats Hoengnam in Noord-Oos- Korea verdedigt, heeft de laatste brug, die van de stad naar het Zuiden leidt, opgeblazen. Tegelijker tijd heeft dit korps zich teruggetrokken binnen ge- makkellijker verdedigbaar gebied. Vóór het opbla zen zijn de troepen veilig de Sontsjon overgetrokken. Massa-productie van de „Vliegende auto' Uitspraak in kort geding Ambonnese militairen contra Ned. Staat J De postbestellingen op Zaterdag 23 December aa" WEERSVERWACHTING Nieuwe Belgische cementfabriek HOOGWATER. op onder op onder Dec. frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Teieloon 2510 - Nil 5 uur 2U73 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3.90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 36 oaaB] iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minLmuii& jmh advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Aite* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 xafc. De afvloeiing der Ambonnezen Bij de aanvang van de vergade ring der Tweede Kamer is giste ren aan de orde gesteld de inter pellatie van de heer GERBRAN DY (A.R-) over de wijze van af vloeiing en verscheping van ex- K.N.I.L. militairen, met name de Ambonnezen. Volgens de heer Gerbrandy is de kern van het probleem, dat men bezig is de trouwe K.N.I.L— Ambonnezen de dood in te jagen door hen te zenden naar het door de Apris bezette deel van Ambon. Spr. stelt de volgende vragen: 1. Is de Minister niet van oor deel, dat het ontoelaatbaar moet worden geacht pressie door middel van zinspeling op de krijgstucht uit te oefenen teneinde een soort „vrijwill.ge" afvloeiing der ex- K.N-I-L. militairen naar het door de gewapende R. I. (Apris) be zette deel van Ambon of naar een der andere bezette Zuid-Molukse eilanden tot stand te brengen? 2- Is de Minister niet van oor deel, dat de krachtens artikel 44 Regeling Landstrijdkrachten (vóór de Souvereiniteitsover- dracht) getroffen voorzieningen rechtens meebrengen, dat het be ginsel van vrijwilligheid bij de genoemde militairen in elk geval betekent, dat zij afvloeiing naar «en niet door hen begeerd gebied mogen afwijzen? 8. Is de Minister daarom niet van oordeel, dat het ongerecht vaardigd zou zijn, dat de Neder landse legerleiding de afvloeiing, waarvan hier sprake is, laat be ïnvloeden (c.q. zelfs bepalen door die Inüonesiscne autoriteiten 4. Is de Minister niet van oor deel, dat het gebiedend noodzake lijk is zodan.g te handelen, dat niet alleen de rechten der betref fende militairen worden geëerbie digd, maar dat ook de Nederland se Regering de voorlichting over die rechten zodanig doet geschie den, dat nooit of te nimmer van „uitlevering" van deze eenmaal aan Nederland getrouwen kan worden gesproken? 6. Acht de Minister het niet on toelaatbaar, in afwachting van 'n definitieve door de rechter uitge sproken beslissing, een rechterlijk bevel tot handhaving van de sta tus quo, hetwelk de slachtoffers rechtsbescherming wil verlenen, niet onvoorwaardelijk na te le ven De vragen toelichtend merkt de heer Gerbrandy op, dat op ge bruikmaking van krijgstucht wordt gezinspeeld, waartoe hij verschillende aanwijzingen heeft. De mensen worden niet inge licht zoals dat behoort te geschie. den. Wat er op dit gebied ge beurt, mag geen voorlichting he ten. bpr. releveert het vonnis, door de President der Haagse Recht bank gewezen. In de overwegingen wordt o-m. te kennen gegegeven, dat de af te vloeien militairen behoren te kunnen kiezen en dat zij ook ge rechtigd zijn Nieuw Guinea als plaats van vestiging te kiezen. Er is een vonnis en nu vraagt de heer Gerbrandy, of de Minister bëiCiu is zich daarnaar te voegen. Wil hij het vonnis zo royaal toe passen, dat het schip van 18 Dec. wordt teruggeroepen? Excellen tie, bewijst, dat gij het recht wilt volgen. De heer Hofstra (Arb.): Recht? De heer Gerbrandy (A-R.): Ja, recht. De heer Van der Goes van Na- te1"» (Arb.): Dit is een politiek vonnis. De heer Welter (K.N-P.): Het is recht! De Minister van Oorlog, de heer s* JACOB, herinnert aan de ver klaringen welke hij verleden week heeft afgelegd. De mensen wor den niet in een avontuur gestort. De Regering heeft alleen hun welzijn op het oog. Er wordt in Den Haag nu een rel gemaakt rondom het kort ge ding. Men gelooft deze mensen meer dan de adviseurs der Rege ring ter plaatse. De vraag is, of de heer Aponno wel de vertegenwoordiger der Ambonnezen is. Voor spr. is het duidelijk, dat wie op Java met onze en de R.I.S. autoriteiten overleggen, meer be voegd zijn om te oordelen dan hier hü een kort geding kan geschie den. Men doet het voorkomen alsof er geweld wordt gebruikt. De overtuiging van sprekers medewerkers is, dat de Ambon nezen naar Ambon willen. Hü verzekert, dat er geen dwang is of wordt gebruikt. Wie is het best bevoegd om te beoordelen, waarheen men het .veiligst kan gaan? j Dat kan men toch het best op Java en niet hier! Dat kan men hier niet achter een schrqftafel uitmaken. De Regering is bereid geweest na het kort geding de status quo tussen 16 en 21 December te handhaven. Het algemeen beginsel is, dat de burgerlijke i-echter niet het be leid van de Overheid heeft te be oordelen en hü werkt deze ge dachte nader uit aan de hand van een citaat van Prof. Gerbrandy. De Regering moet zich nog be raden over het vonnis van heden. De vragen beantwoordend zegt spr., dat. met de belangen der Ambonnezen rekening wordt ge houden. Eventueel zullen ze kun nen afvloe.en ter plaatse waar ze zich bevinden. De afvloeiing moet geschieden in overleg met de burgerlqke autoriteiten, dat zün de Indonesi sche. Van uitlevering kan niet worden gesproken. Ten aanzien van de vyfde vraag zegt spr., dat van 16 tot 21 Dec. de status quo is gehandhaafd, hetgeen niet uitsluit, dat afvloei ing maar vrijwillige keuze voort gang kan vinden. De heer GERBRANDY (A R.) acht het onjuist te spreken van een rel. Dat de President geen ooi deel zou kunnen hebben, vindt hij kortzichtig. In verband met het citaat zegt !iy, dat het er niet om gaat het b:-,eid der Reger.ng tc beoordelen, maar om mensen te beschermen. Door de wüze, waarop de Am bonnezen door hoge legerautori- teiten worden toegesproken, kan men spreken van een bepaalde dwang om naar Ambon te gaan. Op 16 Dec. is het bevel om het schip op te houden ingevolge het tussen vonnis gekomen. Dat is niet doorgegeven. Waarom niet? Spr. meent, dat de uitspraak van 16 Dec. gesaboteerd is. De heer Oud (V.V.D.) bespreekt de verhouding tussen Regering en Rechterlüke Macht. Van de Re gering mag worden gevraagd eer biediging der rechterlijke uit spraak en daarom had de laatste vraag van interpellant positief bevestigend beantwoord moeten zün. Spr. begrijpt, dat het vonnis op zün consequenties moet worden bezien, maar een rechteriük von nis moet worden nageleefd. Is de Regering het niet eens met het vonnis, dan kan zij in ap pèl gaan. De toon, waarop de Minister heeft gesproken, heeft spr. met grote zorg vervuld. De rechts- stand moet worden verdedigd en dat mag men van de Regering verwachten. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) is van oordeel, dat als de Ambonnezen vrüwillig besluiten naar Ambon te gaan, er nog ver antwoordelijkheid voor de Rege ring blijft bestaan. Is afvloeiing naar Ambon ver. antwoord? De garantie voor vei ligheid berust bü de Indonesiërs. Hü doet een beroep op de Re gering om te voorkomen, dat 3.000 mensen in gevaar worden gebracht. De heer Van der Goes van Na- fcers (Arb.) merkt op, dat het vonnis in kort geding een voor lopige maatregel is. Spr. betoogt, dat er grote on zekerheid is gekomen. De heer Romme (K-V.P.) meent, dat een oordeel over het vonnis voorbarig is, omdat men nog geen kennis heeft kunnen nemen van de overwegingen. Spr. verklaart bevredigd te zün. Hij zou wel willen zien, dat de Regering zich uitspreekt, dat ze zich aan het vonnis zal houden. Er is een sfeer ontstaan alsof de Regering zich niet zou houden aan het vonnis. Het verbiedt de militairen zon der hun toestemming af te vloei en en de Regering heeft gezegd, dat dit niet is geschied. Wat wil men dan verder? De heer WELTER (K.N.P.) heeft gehoord, dat een Regering 'door de rechter moest worden verboden iets te doen. Dat deze situatie zich heeft kunnen voordoen, acht spr. be schamend voor de Regering. Hij vraagt of de Minister de verzekering kan geven, dat niet op indirecte wijze pressie wordt uitgeoefend op de Ambonnese mi litairen op Java. De heer Gortzak (C.P.N. vraagt wat er zal geschieden als verzet wordt geboden om naar Ambon te gaan. Bij het niet opvolgen van een desbetreffend bevel mo gen geen Nederlandse militairen worden ingezet. Spr. vraagt deze verzekering van de Regering. De heer Zandt (S.G.) is van oordeel, dat als de Regering zich niet houdt aan het vonnis van de Haagse Rechtbank, dit een slag in het gezicht Van de Rechtstaat betekent. Minister s' Jacob verklaart, dal het er de Regering alleen om gaat de beste oplossing te vinden voor de Ambonnezen. Spr. betreurt het, dat de inter pellatie niet volgende week wordt gehouden, want vandaag is het vonnis pas bekend geworden en hij heeft het nauwelijks kunnen lezen. Spr. had opdracht gegeven aan generaal Scheffelaar er op toe te zien, dat alleen weggingen dege nen, die zich vrijwillig daarvoor hadden opgegeveh- Spr. heeft gesproken over een rel rondom het kort geding. Hij betwist iets denigrerends tegen over de rechtèlüke macht te heb ben gezegd. Spr. zal het uiterste doen om te voorkomen, dat de Nederland se militairen moeten optreden te gen de Ambonnezen. De Minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer Van Maarsseveen, bespreekt de juridi sche aspecten. Hij heeft een nota gezonden aan de Minister van Oorlog, waar in hij zegt, dat de Ove.heid de uitspraken der rechterlijke macht heeft te eerbiedigen en anderzijds de rechterlijke macht zich heeft af te vragen, of zij in bepaalde om standigheden de Overheid in een positie wit brengen, waardoor het de Overheid onmogelü'k is haar beleid te voeren. r Het is voor de rechterlijkt macht moeilik zich in alle facet ten van het probleem te verdie pen. Spr. geeft te kennen niets te willen afdingen op de kundigheid van de rechter. De heer Gerbrandy (A.R.) be treurt het, dat de Minister geen definitieve beslissing over zijn houding ten opzichte van het von nis heeft genomen. De Minister zal overwegen en spr. hoopt, dat hij dit spoedig zal doen. De Voorzitter dankt de Minis ters voor hun mededelingen. HUNTER: de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit Heden en Zaterdag, 22 en 23 December zal een groot aantal extra treinen in alle richtingen rijden in verband met de feest dagen. .,De weigering om de souverei- niteit binnen de tijdslimiet, die in de Ronde Tafel-Confenrentie werd gesteld, over te dragen, zal een inbreuk betekenen op de be lofte van de Nederlandse delega tie in de algemene vergadering der Verenigde Naties, dat de sou- vereiniteit over Nederlandsch- Indië volledig en onvoorwaarde- Igk aan Indonesië zou worden overgedragen", aldus de Indone sische minister van Voorlichting, Pcllaupessy. Indien Nederland in gebreke blijft de belofte te vervullen, zal dat onvermijdelijk een achteruit gang in de verhouding tussen Nederland en Indonesië veroor zaken en evenzeer de basis voor verdere samenwerking aantasten. Het zal ontstemming en teleur stelling bij het volk veroorzaken. De regering had nog niet de hoop opgegeven, dat Nederland tot samenwerking bewogen kan worden en de enig juiste oplos sing: overdracht van de souve- reiniteit over Irian aan Indonesië, niet langer ontwijken zal. Wij vertrouwen, aldus Pellau- pessy, dat in geval van het mis lukken der besprekingen het volk ondanks een gerechtvaardigd* verontwaardiging onder de lei ding van president Sukarno e» vice-president Hatta loyaal en gezagsgetrouw zal blijven en ziclt zal onthouden van onwettige ac ties. Ten aanzien van de Toorgena- men actie van de partij van Bang Tomo vertrouwt de regering dat, indien zulk een actie ontketend zou worden, zij binnen de perken der wet zou worden gehouden ex men zich zorgvuldig zou onthou den van alle acties, die de recht, matige en persoonlijke rechten en vrijheden of de belangen van land en volk zouden aantasten", Daarna heeft de Tweede Ka mer de behandeling van de Be groting van Sociale Zaken voort gezet. De heer Van Vliet (K.V-P.) be pleit van verhoging van de Kin derbijslag. Voorts dringt hü aan op com pensate der huurverhoging voor de minder en minstdraagkachti- gen en onder hen vooral de grote gezinnen. De heer Weiter (K.N.P.) be spreekt de emigratie, die princi pieel een zaak is welke alleen de burgers aangaat. Hü kan er zich met mee verenigen, dat de leiding van de emigratie wordt gelegd in handen van een orgaan, dat in ternationale arbeidsbemiddeling bedrüft. Z.i. moet de emigratie worden overgelaten aan particuliere orga nisaties, waar de Overheid bü be trokken kan worden. Op 28 December zullen in ge heel Indonesië demonstraties in de vorm van een algemene staking worden gehouden, indien Irian niet bij Indonesië wordt gevoegd, aldus ue voorzitter van het Siryd- comité Irian .Latumahina, op een vergadering te Makassar. Tevens zal de opzegging van de overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie worden geëist- De zelfde dag begint een boycot van de Nederlandse producten. Deze zullen noch verkocht worden, tot dat Irian bij Indonesië zal beho ren. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat de boycot niet tegen vitale bedrü'ven, zoals scheepvaart-, vliegtuig-, eelctriciteits- en gasmaatschappij en, gericht zal zün. De Parindra Persatuan Indonesia Raja, waarvan de Minister van Arbeid, Suroso, voozitter is, heeft ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaard dat, mochten de bespre kingen te Den Haag mislukken, de Parindra het volgende oordeel is toegedaan. 1. Het heeft geen nut meer de Unieband te doen voortbestaan. 2. Het is noodzakelijk, dat de krachten van alle politieke par- tüen zich tot het uiterste inspan nen tot het spoedig opnemen van Irian in Indonesië. De Vakbond van het P.T.T.- personeel maakt bekend, dat, z lang besprekingen -aan de gang zün, de Bond zich onthoudt van het deelnemen aan een boycot van het Nederlandse kapitaal op 28 December. De Amerikaanse Regeringsin stantie voor Luchtvaartzaken zal een „certificaat van luchtwaar digheid" verlenen aan de eerste vliegende auto ter wereld, die zün bestaansrecht heeft bewezen. De uitvinder, Robert Fulton, wil onverwüld met de vervaardiging op grote schaal beginnen. Hü hoopt zijn „vliegende auto's" tegen een bedrag van 6000 dollar in de handel te kunnen brengen. Met het protype zün reeds 2 jaar lang geslaagde proeven ge nomen. De auto wordt door het bevestigen van vleugel, staart en schroef, hetgeen in enkele minu ten kan geschieden, een vliegtuig. In de lucht bereikt de „vliegen de auto" een gemiddelde snelheid van 175 km bij een verbruik van ongeveer 30 liter benzine. Bij gebruik als auto wordt acht km gereden op 1 liter benzine. De wijze van besturing is op het land dezelfde als in de lucht. De heer Van der P'oeg (K.V.P.) vaagt om de nodige soepelheid te betrachten bij de bepaling, dat geen geschilderde ladders meer mogen worden gebruikt. Dc heer Kikkert (C-H.) acht het ploegenstelsel schadelijk voor het gezinsleven, doch hü zou het willen aanvaarden als daardoor het levenspeil in stand kan wor den gehouden. Naar zün mening moet mdivi. dueel worden bekeken, wie in D.U.W. I en wie in II thuis hoort. Z.i. is het niet juist 'n hele groep over te brengen. Bij de beroepskeuze voorlichting vraagt spr., of adviezen van ar- beidsbureaux wetenschappelük verantwoord zün. Hü meent dit te moeten betwü- felen- De heer Haken (C.P.N.) heeft geen grote waardering voor het beleid van de Minister, omdat de ze niet doet waartoe hü als Mi nister van Sociale Zaken verplicht is, n.l. opkomen voor de belangen van de economisch zwakken. Hü vraagt met het oog op de Kerstdagen iets extra's te doen voor de minst bedeelden, de ouden van dagen, de D.U.W.-arbeiders en de steuntrekkers. De heer Suurhoff (Arb.) zegt, dat het van belang zou zün als bet peil der sociale voorzieningen van alle landen gelük gemaakt werd. Spr. dringt er op aan voor de winkelbedienden de 48-urige werkweek in te voeren. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vraagt de aandacht voor de oude re werklozen. Wat voor de blinden wordt uit getrokken, acht hü schamel. De verenigingen zün aangewezen op liefdadigheid. Om half acht wordt de verga dering geschorst. De strijdkrachten der V.N. heb ben in de periode van tegenslag tussen 27 November en 12 De cember 12.975 man verliezen ge leden, die van de Zuidkoreaanse manschappen niet inbegrepen. Tot de verliezen worden gere kend doden, gewonden en vermis ten. De zwaarste verliezen wer den geleden door de Amerikaan se 2e infanteriedivisie (4.131), grotendeels bij de terugtocht van het Tsjongtsjonfront in Noord- West-Korea. Daarna komen de twee divisies, die bij de terug tocht uit het-Tsjosin-bekken be trokken waren, namelijk 2.891 bij de le mariniersdivisie en 2.097 bij de 7e infanterie-divisie. De omvang van de verliezen is niet ongewoon in vergelijking met de verliezen, die in soortge lijke omstandigheden in andere oorlogen werden geleden. Executies opgeschort- De Zuidkoreaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij de executie van politieke gevange nen en misdadigers door de kogel heeft opgeschort in afwachting van een onderzoek naar de vraag of de executies „op een onbehoor lijke en onmenselijke wijze" zijn uitgevoerd. President Syngman Rhee over weegt de mogelijkheid van het verlenen van amnestie en heeft verordend, dat in het vervolg nie mand geëxecuteerd mag worden, vóórdat de familie van de datum is verwittigd. Hij noemde de be richten, dat gevangenen waren terechtgesteld zonder vorm van proces en dat jongens en meisjes waren doodgeschoten „onjuist en geheel onverantwoordelijke en schandelijke laster". VERKLARING VAN DE NOGRDKOREAANSE RADIO. De Noordkoreaanse radio-om roep heeft Donderdag in een uit zending meegedeeld, dat het volksleger" de stad Seoel op nieuw zal „bevrijden". Volgens de radio zal het „Chi nese vrijwilligersleger" schouder aan schouder met het Koreaanse volksleger strijden, totdat de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea zijn verdreven en 't land zal zijn verenigd. GEBRUIKEN DE CHINESE COMMUNISTEN GIFGAS? Volgens frontberichten is een regiment van de derde Ameri kaanse divisie, die het bruggen hoofd van Hoengnam tegen de Chinese communisten verdedigt, met een granaat beschoten, waar uit, na de ontploffing, gas kwam. Uit hoofde van veiligheidsrede nen is niets naders omtrent de aard en de uitwerking van het gas meegedeeld. Het verluidt te Tokio dat de Japanners in 1937, bij de toen malige strüd met de legers van generalissimus Tsjang Kai-Sjek, een aantal nog niet ontplofte en met gas gevulde mortiergranaten in handen kregen. Het zich in deze granaten bevindende gas had een verstikkende uitwerking. Deze was echter slechts bij een zeer grote dichtheid dodelü'k. De President van de Haagse Rechtbank, Mr A. N. Kuhn, heeft vonnis gewezen in het kort ge ding van de Ambonnese militai ren van het voormalige K.NJLL. tegen de Nederlandse Staat. Het vonnis verbiedt gedaagde 'de Staat der Nederlanden) af vloeiing van Ambonnese ex- K.NJ.L.-miIitairen of hun gezin» leden zonder hun toestemming, naar Ambon of enig ander ge bied van de Republiek Indonesia of straffe van betaling van een dwangsom van 1 millioen. Gedaagde werd tevens veroor deeld tot betaling van de kosten /an het geding. Op Zaterdag 23 December zal, behalve in de buitenwü'ken, in het gehele land een tweede briefpost- bestelling worden uitgevoerd of dezelfde wüze als op andere werk. dagen. Dagbladen die op genoemde da tum door de uitgevers met het dagpost-treinennet worden ver zonden, zullen dus veelal nog de zelfde dag bij de geadresseerde worden bezorgd. Geadresseerden, die op 23 De cember geen tweede postbesteL ling ontvangen, kunnen hun kran ten aan het Postkantoor op de daarvoor bestemde uren afhalen. De post'nrichtingen, waar normaal geen gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot afhalen, zal deze mogelijkheid op dien dag be- staan van 18 uur tot 18.15 uur. De Westberlijnse anti-cora- munistische beweging van „strij ders tegen de onmenselijkheid" hebben Stalin voor zijn verjaar dag een krans van prikkeldraad' toegezonden. De Londense „Daily Express" heeft het bericht gepubliceerd, dat de Westduitse bondskanselier Dr Adenauer in een geheim on derhoud met de Amerikaanse di plomaat Samuel Reber de eis zou hebben gesteld, dat de Westerse mogendheden een veiligheidsver- drag met West-Duitsland zullen sluiten, indien zij Westduitse deelneming aan de Europese ver dediging wensen. Er schijnen nog vier andere punten te zijn, die de regering te Bonn verwezenlijkt wenst te zien, alvorens haar medewerking te verlenen aan het inlijven van W. Duitse eenheden in het te stichten Europese leger. 1. West Duitsland wil op gelijke voet militaire eenheden voor het Europese leger leveren. Dit houdt dus in dat, indien de ande re landen divisies bijdragen, ook West Duitsland slechts met divi sies aan de Europese verdediding wil deelnemen. Verder Westduit se vertegenwoordiging in de ge nerale staf onder Eisenhower en Oost Duitsers zou veroorzaken of dat van Duitsland het slagveld van een derde burgeroorlog zou maken. De Duitsers weten, dat de Westerse mogendheden Duitse troepen nodig hebben voor de ver dediging van Europa en zij zoie den voornemens zijn deze situatie zoveel mogelijk uit te buiten. Westduitse functionarissen heb ben de juistheid van dit bericht in de „Daily Express" ontkend medegedeeld door het K.N.MJL te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Weinig verandering. Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar enige lichte sneeuw of motregen. Matige wind tussen Oost en Zuid-Oost Temperaturen omstreeks het vriespunt tot lichte vorst. Te Lixe (prov. Luik) aan het Albertkanaal is dezer dagen een nieuwe cementfabriek in bedrüf gesteld. De productiecapaciteit bedraagt 400-000 ton per jaar en kan wor den opgevoerd tot 800.000 ton. Het grootste deel van de produc tie zal naar Nederland worden uitgevoerd hetgeen op goedkope wüze kan geschieden via het Al- bert- en het Julianakanaal. De bouw is gefinancierd in het kader van het plan-Marshall. gelijke rechten op economisch ge- Doeltreiiende bestrijding van p>e bezetting en het betalen D LJ C I K/1 A T I F k' van bezettingskosten door West- f\ I 1 L. KJ I I I I Ll\ Duitsland moeten worden beëin- „v,„. digd. West-Duitsland is bereid het rheiunatiek?'"'ischias, 'spit. "lumbago icgcrenvanVerbondentroepcn verkoudheden en pijnen kan R 12 °P zijn gebied e te staan, ten zeerste aanbevolen worden. Dit terking der geallieerde preparaat bestrijdt rheumatische ont strijdkrachten in West-Duitsland stekingen, werkt gunstig op de af- 4. Opstelling van een „plan scheiding van het urinezuur en oefent door Eisenhower dat moet verze- een spoedige pijnstillende werking uit. keren dat een tegenaanval der Bijzonder aangenaam is het feit, dat Verbonden troepen na een even- de tabletten practisch smakeloos en tuele Russische aanval de „bevrij- derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. ding zal verzekeren van de twin- De doeltreffendheid - zonder onaan- tig millioen Oost-Duitsers gename of schadelijke nevenverschijn- Tevens moet worden gewaar- selen - werd door onderzoekingen be- borgd» dat de voornaamste bot- wezen sing in een oorlog tussen Rusland en 't Westen niet op Duits grond ig gebied plaats vindt. De Westduitse politieke leiders m knarverpakking. inh. 48 tabletten, schijnen niet bereid te worden be- Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apotheker-, trokken in enige plan, welks uit en drogisten. voering een burgeroorlog met de ZATERDAG 23 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v-m. 1.10 1.45 2.25 2.35 n.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 22 8.46 16.31 14.28 7.27 23 8.47 16.31 1506 835 24 8.47 16.32 15.57 9.30 25 8.48 16.32 17.02 10.13 26 8.48 16.33 18.15 10.44 27 8.48 16.34 19.32 11.06 28 8.48 16.35 20.51 11.23 29 8.48 16.35 22.08 11.36 30 8.48 16.37 23.27 11.47 31 8.48 16.38 11.57

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1