DE BELASTINGONTWERPEN Uit de Provincie Jtaliano BIM IN ZWART-WIT-SYMPHONIE Al KERSTSTUKJE SPORTNIEUWS A Zd Bloemenmagazijn G.J.WIIL VOETBAL. TERNEUZEN IC SCI ii°ajm>cn „Commissie van drie' op antwoord wacht AGENDA Acheson uit Brussel vertrokken Het verlaten Eiland GOES. OOSTBURG. SAS VAN GENT. ST. .TANSTEEN. ZUIDZANDE. ZAAMSLAG. V 30 cent per 100 gram i:rn WORSTK KAMBK De Eerste Kamer heeft gisteren geheven. Laat men de verhoudin- ie belasting-ontwerpen behan deld welke verband houden met de invoering der Huurwet op 1 Januari a.s. (inkomsten- en loon belasting, omzetbelasting, Zegel wet en personele belasting). De heer De Wilde (A.R.) her innert aan de uitvoerige behan deling dezer onderwerpen in de Tweede Kamer, die er 327 kolom men der Handelingen aan wijdde. Spr. heeft eerbied voor de mi nister van Financiën, die deze «naterie tot een goed einde wist te brengen. Jammer, dat hij zo ijselijk fis- taal is. Intussen is een lichtvaardig ipei gespeeld met de belangen ran het Nederlandse volk in ver- tand met de verhoging der om zetbelasting. Deze heeft nu reeds een opbrengst, zo groot ais 't be drag der gehele begroting van l»3fL Spr. heeft hiertegen ern stige bezwaren, te meer, daar red onder het luxe-tarief van 15 pet. is gebracht, dat in 't geheel geen luxe is. Het stellen der Kabinetskwes- tie bij het amendement-Lucas acht spr. een verwerpelijk be leid. Mocht de Eerste Kamer het betreffende wetsontwerp verwer pen, dan dient de minister de 31 millioen, waarom het hier gaat, elders te vinden, b.v. door een betere voorbereiding van een wij ziging der omzetbelasting of het achterwege laten van kostbare voorzieningen. Spr. hoopt dat dit •jntwerp de eindstreep niet zal halen. De heer Steinkühler (R.K.) mderschrijft de strekking dezer wetsontwerpen, ai ware het hem liever geweest, indien een ver dere verlaging ware tot stand ge komen en geen compromis. Sprekers fractie legt zich er echter bij neer. Zij zal blijven streven naar verbeteringen voor de middengroepen, wie het te moeilijk wordt gemaakt, haar cultuumiveau te handhaven. De minister kome binnen niet te lange tijd met een wijziging van de personele belasting, welke meer tegemoet komt aan de grote gezinnen. De heer Vixeboxse (C.H.) is bet ten aanzien van de omzetbe lasting niet eens met de heer De Wilde. Spr. acht het jammer, dat de minister niet van de gelegen heid gebruik heeft gemaakt om compensatie te brengen voor ikleine zelfstandigen in verband met hogere sociale lasten, welke rij hebben. De personeele belasting acht spr. aft de tijd. Zij dient door andere heffingen te worden vervangen. gen tussen bovengenoemde drie groepen niet zozeer uit het oog verliezen, dat men onrechtvaar dig wordt tegen een van de drie. Spr. is van mening, dat men een al te grote verplaatsing van di recte naar indirecte belastingen niet mag bevorderen. In het ont werp is de grens wel overschre den. ue heer Van Santen (C.P.N.) ziet deze belastingontwerpen in het kader van de geforceerde oorlogsinspanning. Er is een verontrustende ver plaatsing van directe naar indi- ecte belastingen. De meerderheid van de bevolking wordt hierdoor getroffen. Volgens berekening omvat de indirecte belasting on geveer 15 van de nationale jonsumptie. Men maskeert door deze ont werpen de grote offers, die de arbeiders moeten brengen voor ie oorlogsinspanning. Spr. noemt dit ,,opiumpolitiek". De heer Brandenburg (C.P.N.) bestrijdt de mening, dat de be, iastingverlaging voor de lagere inkomens een compensatie vormt voor de huurverhoging Minister LIEFTINCK verklaar de, dat de devaluatie van Sept. 1949 de regering voor talrijke moeilijkheden plaatste. De on derhavige ontwerpen zijn hier van de neerslag. In vele landen werkt men thans in koortsachti ge haast om de belastingdruk, die nen eerst had verminderd, weer te verzwaren. In Nederland is dit niet nodig gebleken. Verdere ver meerdering acht de minister niet /erantwoord. De ontwerpen moeten worden gezien in het kader van de loon- :n prijspolitiek. De regering was /oornemens eerst een debat te ïouden over de loon- en prijspo litiek. De omstandigheden heb ben echter vaststelling van de belastinginkomsten noodzakelijk gemaakt. Verdere verplaatsing van direc te naar indirecte belastingen acht spreker niet verantwoord. De heffing van 4 pet. omzetbe lasting op de diensten brengt ons een stap dichter bij de Benelux. Als deze tot stand is gekomen, zal men tot 5 pet. moeten gaan. Ten aanzien van de artikelen van luxe of semi-luxe karakter, waarvan de sociale of economi sche gevolgen nog niet zijn on derzocht, is de minister bereid de uitvoering van de wet op te schorten. Indien bij de uitvoering blijken moest, dat voor bepaalde takken /an bedrijven desastrueuze ge volgen zouden optreden, zal de minister met voorstellen van wetswijziging komen. De compensatie voor de huur verhoging kan niet bij deze ont werpen worden besproken. Langs de weg van fiscale maat- egelen kan voor duizenden ge- innen, die geen loon- en inkom stenbelasting betalen, niets wor den gedaan. Hoe aan deze gezin nen een compensatie kan worden gegeven, is nog een onderwerp van beraad in het Kabinet. Over enige weken kunnen hierover mededelingen worden gedaan. De heer Molenaar verklaart hierna, dat zijn fractie vóór de ontwerpen zal stemmen. Het ontwerp verlaging inkom sten- en loonbelasting wordt z.h.s. aangenomen. Het ontwerp betreffende de om zetbelasting wordt aangenomen met 26 tegen 8 stemmen (tegen de Anti-Rev. en C.P.N.) Vlooswijkstraat 27 - Tel. 2393 TERNEUZEN Voor een leuk verzorgd -fbii. ;en mooie bloeiende plant en prachtige hulst met bessen. PRACHTIG DEBUUT VAN RIJVERS. In enthousiaste bewoordingen beschrijft het Franse sportblad ..L'Equipe" het debuut van Kees Rijvers in het Franse beroeps voetbal. Met 51 won St. Etiën- ne, de nieuwe club van dg Breda- naar, op een bevroren en glad veld van Rijssel. Er was nog een debutant in deze wedstrijd, n.l. de Deen Jen sen, die onlangs voor Rijssel te kende. De Deen speelde rechts half, hetgeen het maken van een vergelijking vergemakkelijkte. In enkele bladen was vóór de wed strijd gesproken van een duel RijversJensen. De toeschouwers zullen gedeel telijk zijn teleurgesteld, want er was in het geheel geen sprake van een duel, daar Jensen niet in ie schaduw van de Nederlander 'zon staan. Reeds zijn eerste minuut prof- /oetbal was verrassend. Onmid- lellijk na de aftrap loste Rijvers zo'n scherp en verrassend schot jp de linkerhoek, dat de doelman slechts ten koste van een corner kon redden. Hoewel Rijvers niet scoorde, was hij met zijn leven dig en constructief spel de beste aanvaller van het veld en naast Nadat Wicked aldus van de chef van de Geheim a Dienst in Casa blanca geld en volmachten had gekregen om per vliegtuig op te stijgen, vertelde hij de vliegenier dat er ergens een land moest zijn in Afrika het z-g. Botaboeland. „Dat ken ik" zei de vliegt „Ik ben er enige malen ge weest. Het land van King Skull". „Van King wat?" vroeg Wic ked ,,Laat U het maar aan mij over" zei de vliegenier. Spoedig verhief het toestel zich in de lucht en richtte de koers naar Botaboeland. „Ik zal de grond daar heerlijk warm maken voor die dikke Zwitser'' beloofde Wicked zich zelf. „Als het helemaal mooi wordt, krijg ik hem nog wel eens als mid dagmaal opgediend bij de men seneters, haha"- de internationaal Cuissard de uit blinker van zijn elftal. De beste speler bij de bezoe kers was rechtshalf Van der Hart, de vroegere spil van Ajax. Cheuva, de trainer van Rijssel. bekende dat hij veel van Jensen had verwacht, doch dat de kleine Rijvers op hem de meeste indruk had gemaakt. DE VEERDIENSTEN OP DE WESTERSUHELDE. De veerdiensten over de Wes- terschelde, die gisteren de gehele ochtend gestremd waren ten ge volge van de dichte mist, zijn in de loop van de middag weer hor vat. 's Avonds moesten de boten echter opnieuw uitvallen. STEUN WETTIG GEZAG. De heer Molenaar (V.V.D.) zegt, dat er nog steeds verschil van mening mogelijk is over de vraag welke artikelen als weelde moe ten worden beschouwd. Bepaalde dingen, die vroeger als luxe gol den, zijn thans normale en nodige artikelen geworden. Ook paling vindt spr. voor vele bevolkingsgroepen geen luxe. Boeken behoren tot normale en nodige artikelen in alle lagen van de bevolking. De huidige omzetbelasting heeft „een reac- tlonnair tintje", die de verhoogde belangstelling van de bevolking kan remmen. Voorts meent spreker, dat de verbooogde omzetbelasting op luxe-artikelen het gevaar in houdt, dat de productie niet vol doende afzetmogelijkheden meer heeft, waardoor werkloosheid kan warden veroorzaakt. „Zijn de na delige gevolgen wel voldoende overwogen? Het overleg over tal van afzon derlijke artikelen is in de Tweede Kamer te haastig en te slordig geweest Van de Kieft (Arb.) Voor Vrijdagavond is een ver gadering uitgeschreven door de Plaatselijke Commissie Terneu- zen van het Nationaai Instituut Steun Wettig Gezag. Wat wil dat zeggen? „Steun Wettig Gezag" omvat alle gezagsgetrouwe groeperingen die elke wettige regering onder het Huis van Oranje willen, be schermen. Steun Wettig Gezag is het overkoepelende orgaan, dat zorgt voor voorlichting, voor het wer ven van vrijwilligers, voor het betrouwbaarheidsonderzoek en voor het smeden van een saam horigheidsgevoel onder de vrij willigers. Daarom reeds is elke gezagsge trouwe Nederlander ter wille van zijn volk, zijn land en zijn gezin verplicht om Steun Wettig Gezag daadwerkelijk te helpen. leder heeft een taak bij een van de reserve-diensten: De Na tionale Reserve, de Reserve- Grensbewaking, de Reserve-Po- litie, dan wel bij de civiele verde diging. Er is veel te doen, willen wij onze vrijheden behouden, ook en vooral onze geestelijke vrij heden. Talloos velen sluiten de ogen voor de ons omringende ge varen; zij voeren een struisvogel politiek, omdat zij zich laten lei den door angst en vrees voor het communisme. Angst is iets vreselijks, is vol komen negatief en vernietigt het De heer Van üe Kien. (/vro.j besef voor onze taak en onze roe- segt, dat het grote gezin op be- j ping. denkelijke wijze in de politiek De communisten zetten er alles drei»t te worden betrokken. Het 0p om ons bang te maken. Om grote gezin in de arbeiderswereld heeft het moeilijk, zolang de kin deren klein «zijn, doch wanneer rij gaan verdienen, wordt hun welstand spoedig beter dan die van kleine gezinnen. Op dit punt is generaliseren gevaarlijk. Ook van het kinderloze gezin mag men geen al te grote belastingen vragen. Het is redelijk dat zij «neer betalen, maar de verhou- ons vrees in te boezemen; dat is de bacil die ons uitholt en het Westen bedreigt met ineenstor ting. Daartegenover dient elke ge zagsgetrouwe Nederlander zich positief in te stellen. Daarom komen wij Vrijdag avond naar het Concertgebouw, naar de avond van „Steun Wettig Gezag" om te horen en te zien en c,n daarna te zeggen: Hier zijn wij HET BESTUUR Plaatsel. Commissie Terneuzen „STEUN WETTIG GEZAG." De commissie van drie voor een. staken van het vuren in Korea is Dinsdagavond wederom bijeengekomen. Besloten werd tot einde deze week nog op een. antwoord van Peking op de Za terdag j.l. gezonden boodschap te wachten. (Men neemt aan, dat deze boodschap pas Maandag te Peking ontvangen kan zijn.) Vervolgens wil men rapport uit brengen aan de politieke com missie. Trygve Lie, de secretarisgene raal van de V. N., die ter bijeen komst van de commissie aan wezig was, werd tijdens de bij eenkomst opgebeld door Woe, de leider van de inmiddels vertrok ken delegatie van Peking, en begaf zich terstond naar het Wal dorf Astoria Hotel, waar hij een half uur met Woe in gesprek is geweest. dingen mogen niet scheef worden getrokken. Op zeer onelegante wijze wordt vrijgezellenbelasting MORGEN: TERNEUZENConcertge bouw, 8 uur: Grote Openbare Bijeenkomst van Steun Wettig Gezag. Pro Rege, 7 uur: Kerst feest Ger. Zondagschool, Meis jesclubs en Jongensclubs. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache ron, is Woensdagochtend per vliegtuig uit Brussel naar Was hington vertrokken. In verband met de mist vertrok hij twaalf uur later dan in het /voornemen lag'. Bestelwagen, door motortrein gegrepen. Gisterenmorgen te ongeveer half twaalf reed een bestelwagen van de firma Naeije, meubelhan- del, alhier, op de betonweg in de Zevenaarpolder in de richting Sluiskil, terwijl de motortrein om 11.34 uur uit Terneuzen naar De Kiinge was vertrokken. Daar het zeer mistig was, stop te de bestuurder van de bestelwa gen, de 26-jarige C. Smallegange, even vóór hij de onbewaakte over weg zou oversteken, terwijl de mede-inzittende 39-jarige A. Sor- ber, het portier opende om te luisteren of er een trein in aan tocht was. Toen beiden geen na dering van een trein hoorden, schakelde Smallegange de motor weer in en juist toen de bestelwa gen op de rails was, kwam de trein aangereden, die de wagen ter hoogte van de cabine gTeep en in de naast de spoorbaan liggende ondiepe sloot drukte.. Ongeveer 65 meter verder kwam de trein tot stilstand en snelden treinperso neel en passagiers naar de inge drukte auto om eventueel nog hulp te bieden. Het ongeluk was ook opge merkt door de blokhuiswachter van post A, die onmiddellijk het gebeurde telefoneerde naar het station te Terneuzen, waarop di rect een ambulancewagen van de Nederlandse Spoorwegen met personeel vertrok. Tevens werd politie en het ziekenhuis verwit tigd. Zodra deze melding was ont vangen, vertrokken Dr Boland en verpleegsters .evenals de politie, naar de plaats van het onheil. Het personeel van de trein was inmiddels reeds met de hulpver lening aangevangen en toen d<-> ambulancetrein arriveerde, wer den de slachtoffers na voorlopig verbonden te zijn onder genees kundig toezicht met de ambulan ce-trein naar het station te Ter neuzen vervoerd, waar de zieken auto gereed stond om beiden naar het ziekenhuis te vervoeren. Het bleek, dat de bestuurder Smallegange een beenbreuk had opgelopen, terwijl de mede-inzit tende Sorber met een hersen schudding en een grote hoofd wonde was opgenomen. De bestelwagen werd geheel vernield. Naar wij vernemen maken bei de slachtoffers het naar omstan digheden goed. De bestuurder van de motortrein had bij het naderen van de onbe waakte overweg de voorgeschre ven signalen gegeven. Hocus Pocus Pats. Onder deze naam bracht het A- tot Z- cabaret de revue van Jan de Kleyn voor de leden van de Algemene Nederlandse Bouw- arbeidersbond. Het Concertgebouw was op en kele rijen na geheel bezet. Als spreker trad op de vroegere dis trictsbestuurder in Zeeland, de heer C. Bleeker- Met enkele spre kende voorbeelden beklemtoonde hij de noodzaak van organisatie. Het blijkt nu juist weer in deze wintertijd. Er behoeft geen vrees te zijn ais Koning Vorst regeert. Vroeger was er geen inkomen. Thans is 90% van het loon ver zekerd bij de organisatie. Na deze korte rede kwam Jan de Kleyn met z'n gezelschap voor het voetlicht. Er werkten o.a- mede: Siny Mooten, Nel Brink, Christien van Meeteren. Ap Hof stee en Gerald in 't Veld. In de cabaretserie der laatste maanden kunnen we dit A- tot Z- cabaret als één der beste kwa- cabaret als één der beste kwalifi ceren. Jan de Kleyn bleek sterk kunnen werken- Vooral in zijn sketch met Ap Hofstee „Ik be taal" oogstte dit duo groot succes- Naast de lachwekkende scènes was er ook ernst in „Moederdag" en „Moeder", het cynisme in „Dochters van de Staat" en propaganda in „De Vakbond Brengt." „Spoken in huis" deden de zaal griezelen. Een cabaretprogramma van het beste soort, waarmee én het A- tot Z- cabaret als vertolkers én de A. N. B. als organisator iets goeds brachten. Spoorlijn Terneuzen Belgische grens. door P. DE VRIES. 35) Nadruk verboden. Kees had met stijgende verba- ring geluisterd. „Dus als ik het goed begrijp, is het anderhalve dag en een nacht reizen, aanne mende, dat ik in ehRock- hampton meteen de nachttrein neem. Maar lieve help, hoeveel ünïometer is dat dan wel." Het meisje lachte. Ruim drie duizend kilometer, mijnheer. Maar met onze sneltreinen gaat het vlug genoeg. U kunt natuur lijk ook met een vliegtuig gaan naar Brisbane, maar dat zal wei nig schelen, want van Brisbane naar Rockhampton gaan maar twee sneltreinen per dag. En de ochtendtrein kunt u dan toch niet meer halen." Kees nam het papiertje, waar op alle tijden van vertrek en aan komst stonden en keek het nog even door. Dat waren hele af standen. Enfin er was geen an dere mogelijkheid. Hij had geluk- v.g nog x u-mscnoots tijd om even naar de Bank te gaan en geld te halen, want voor deze lange reis zou hij natuurlijk niet genoeg hebben. Hij vroeg de prijs van een reis biljet naar Clonucrry, maar die viel nog al mee. Hij zou het net hunnen betalen van de Australi sche ponden, die hij uit Apel doorn had meegenomen. Maar de Lank in Me.bourne was ingelicht en daar had men nog meer Aus tralisch geld voor hem klaar lig- ?en. Hij dankte het meisje voor haar inlichtingen en vroeg met een het adres van de Victoria- bank, alwaar hij een half uurtje iater arriveerde en nadat hij zich had gelegitimeerd, ruim voorzien werd van Australische ponden. Op straat keek hij even op zijn horloge: Half tien. Over een uur ging de trein. Jammer, hij had wel iets van Melbourne willen zien, maar daar had hij nu geen tijd meer voor. Op het station zou wel een gelegenheid zijn om wat te eten en anders wel in de trein. Met dezelfde tramlijn, die hem naar de Bank had gebracht, reed hij terug naar het station en kocht daar een kaartje naar Cloncurry, dat echter geen kaar tje, maar een boekje met een aantal biljetten was. Op elk bil jet stond een aantal kilometers en op de eerste twee blaadjes werd met een groot stempel het woord „Sydney" gezet. Op het geweldig grote station had hij eerst nog wat moeite om zijn trein te vinden, maar einde lijk zat hij rustig in een comfor tabele coupé en precies op tijd vertrok de trein. Kees was op weg naar Cloncurry. De treinen reden hier tenmin ste op tijd, ondanks de grote af standen. Want het scheelde nau- welijk een of twee minuten met de tijden, die het meisje op papier had geschreven en zo bereikte Kees, na een prachtige tocht langs de Oostkust van Australië om precies middernacht Rockhamp ton. Daar stond een lange trein met bestemming Townsville al gereed en Kees nam plaats in de vrijwel lege coupé. Hij trok zijn schoenen uit en maakte het zich voor de nacht gemakkelijk. Maar van slapen kwam, ondanks zijn vermoeidheid, niet veel. Na een paar uurtjes trok hij zijn schoe nen maar weer aan en ging door het raam kijken naar het door de maan verlichte landschap. Af en toe stopte de trein ergens een poosje en dan merkte Kees, dat er een andere locomotief voorge- isoppeld werd. Of men passeerde een hel verlichte trein, waarna het weer donker werd en de nachttrein langzaam verder kroop langs de kust. In Townsville had hij ruim anderhalf uur tijd en Kees maak te van deze gelegenheid gebruik door een hartig ontbijt te nemen. Gedurende de lange treinreis had hij niet veel gegeten, doch des te meer gerookt. Hier verzond hij een telegram naar Tom met de ni ededeling, dat hij om drie uur in Cloncurry zou arriveren, en schreef een korte luchtpostbrief naar huis, waarin hij vertelde, dat hij nagenoeg op de eerste plaats van bestemming was aan gekomen en een voorspoedige, zij het ook vermoeiende reis had ge had. Om zeven uur stapte hij in de trein voor de laatste étappe, die altijd nog een afstand had van bijna zevenhonderd kilometer. (Wordt vervolgd.) In de vergadering der Prov. Staten op Dinsdag 19 Dec. heeft het lid der Staten, de heer C. A. Kaan te Terneuzen, geïnformeerd naar de plannen der Ned. Spoor wegen tot opheffing van het pas sagiersvervoer op de lijn Terneu zenSt. Nicolaas. De heer Kaan vroeg of het college mee kan werken, dat deze dienst gehand haafd blijft. Het streekbelang dreigt ernstig gedupeerd te wor den. Uiteraard wilde de spr. niet op deze plannen vooruitlopen, doch hij wilde vernemen, hoe het college daarover denkt. Zo nodig kan er dan in de open bare vergadering in Februari op teruggekomen worden. Een lid van G.S. gaf een uiteen zetting over deze plannen. Het College zal alle medewerking ver lenen om deze verbinding te blij ven behouden. Er zal een vergadering in de komende weken worden uitge schreven, waar belanghebbenden worden uitgenodigd hun bezwa ren kenbaar te maken. De vraagsteller dankte de voor zitter voor zijn bereidwilligheid. Stierenstation Zeeland ge opend- Dinsdagmiddag heeft de direc teur van het Veeteeltwezen, Ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek uit Den Haag, de officiële .opening ver richt van het „Centraal Stieren station van de Coöp. Verenuri"g „Centraal Stierenstation Zeeland" G.A.. In deze coöperatieve vereniging heeft o-a. zitting de Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Het Centraal Suarenstat'o is gevestigd te 's-Heer Hendrikskin deren (gemeente 's-Heer Arends" kerke) enkele km buiten Goes. De officiële opening geschied de in „De Prins van Oranje" te Goes, door de voorzitter van het „Centraal Stierenstation Zeeland" de heer W- Kakebeeke uit Ril- land-Bath. Na de openingsplechtigheid ging het per auto naar 's-Heer Hen drikskinderen waar men het sta tion bezocht. Het station is ge vestigd in een speciaal hiervoor omgebouwde hofstede en biedt ruimte voor in totaal 10 dieren. Men heeft hier ook een bok staan waarmede men inseminatie- proeven neemt, op verzoek van de Vereniging voor Verbetering van het Geitenras in Zeeland. in een vriendelijke eetzaal. Op de lange tafels met witte tafellakens was een stemmige Kerstversie ring aangebracht. Mevr. Van CruijningenEras mus opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord. De vereniging telt thans 419 leden. Mevr. Van Campen gaf een overzicht van de inkomsten en uitgaven. In totaal kwam er ƒ3055,67 binnen, terwijl aan ex cursies, tijdschriften, vergaderin gen etc. 2936,41 werd uitgege ven. Het batig saldo bedraagt 119,26. Mevr. RamondtWeijns had de wens te kennen gegeven te be danken als vice-voorzitster. Voof de 15 jaren trouwe dienst als bestuurslid werd aan Mevr. Ramondt een prachtige tinnen schaal aangeboden. ïn haar plaats werdMevr. BécuRisseeuw, van Groede be noemd. Er circuleren thans 23 porte feuilles onder de leden. Over de inhoud werd van gedachten ge wisseld. Besloten werd de Plattelands vrouwenvereniging van Sneek deze zomer uit te nodigen naar West Z.-Vlaanderen op bezoek te komen. Het uitstapje naar Frankrijk staat nog op losse schroeven. Ook Zuid-Hollandse platte landsvrouwen komen naar Z. Vlaanderen, evenals de afdeling Druten. Er zal een excursie worden ge maakt naar de Aa-Be fabrieken en de linnenfabriek te Eindho ven. Ook voor de Deventer tapijt- fabrieken bestond belangstel ling. Op verzoek van Mevr. Ra mondt legde de voorzitster de hamer een uurtje neer. Mevr. Ramondt richtte zich in 'n hartelijke toespraak tot Mevr. Van Cruijningen, die nu al 25 jaar de vergaderingen van „Ce res" presideert. Deze dag wekte veel herinne ringen op bij de oudere leden. „Ceres" is ondanks haar 25-jarig jubileum nog springlevend. Als blijk van erkentelijkheid werd aan Mevr. Van Cruijningen een prachtige luxe schrijfmap en een vulpen en vulpotlood aange boden n\et bijpassende étui. Ook werd een bloemenhulde binnen gedragen. Inmiddels waren de ta fels in gereedheid gebracht en verenigden alle leden zich aan de koffiemaaltijd. Mevr. Van Sorgen, Suus Lu- teijn, Mevr. Leenhouts en Suus Brakman zorgden voor gezellige muziek met zang tijdens cte maal tijd. Mevr. Van Campen en Mevr. Van CruijningenLutefjn gaven een overzicht over de afgelopen 25 jaar. Na een zeer gezellig samenzijn sloot de presidente met een dank woord deze geslaagde vergade- ringi 1. L. de Bruijn Hulst, 25.194; 2. H. P. Freijzer Terhole, 25-350; 3. A. Verstraeten St. Jansteen, 27.642; 4. R. Bleijenberg St.- Jansteen, 29.000; 5. Gebr. Ma- thijssen Graauw, 29.500; 6. Gebr Verstraeten Hulst, 29.695; 7. Gebr. de Theije Terhole, 29.950; 8. A. de Potter Hulst, 29.990; 9. J. van Troost Graauw, 30.300; 10. D. Freijzer St. Jansteen 30-520. De gunning is aangehouden. Kerstvergadering Vrouwen ver. „Ceres". Café De Vuijst was omgetoverd Nieuwe verkeersweg. Naar wij vernemen zal de Wa terstaat op 13 Januari a.s. de tra verse aan de Westkade aanbe steden. Hiermede zal in de loop van 1951 een groot ongerief voor het verkeer tot het verleden gaan behoren en zal het verkeer plaats vinden via een éénrichtingsweg. Vooral in de campagnetijd zal deze maatregel veel verkeersop stoppingen voorkomen. Gemeenteraad. Vrijdag komt de gemeenteraad voor de laatste maai in 1950 bij een. De voornaamste agendapun ten zijn: Aanbieding gemeentebegroting 1951. Voorstel tot aankoop van gron den van de Z.V.T.M. Voorstel tot het aanvaarden van het recht van erfpacht van het Rijk op Waterstaatsgronden, waarop het nieuwe zwembad ge bouw wordt. Voorstel tot vaststelling van i een nieuwe verordening regelen de de heffing van vergunnings recht voor de verkoop van sterke drank in het klein. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. Verzoekschrift van het Bestuur der stichting R.K. Huishoudschool en Industrie-onderwijs alhier tot aankoop der z.g. „Pottenbak kerij". Voorstel tot huurverhoging der montagewoningen. Voorstel tot het bouwen van 15 goedkope woningen met toepas sing van de Rijksbijdrage 1950. Aanbesteding. Dinsdag 19 December werd door B. W. van St. Jansteen aanbesteed het bouwen van een brandweergarage aldaar. Er waren 17 inschrijvingen. N a j aarsvergadering. Zaterdagavond gaf de Konink lijke muziekvereniging „Veroni ca" tezamen met het dameskoor „Juliano" alhier haar najaarsuit voering in de zaal van Hotel De Witte. De opkomst was bevredigend. Na een openingswoord van de voor zitter van „Veronica", de heer A. Luteijn, waarin deze de donateurs van „Veronica" verzocht vrijwillig de jaarlijkse bijdrage te willen verhogen, gezien de financiële toestand van de vereniging, open de „Veronico" het programma met een 4-tal nummers, die goed wer den uitgevoerd. Speciaal de Ouverture De Kalief van Bagdad viel in de smaak van het publiek. Hierna volgden 3 zangnummers, uitgevoerd door het dameskoor, welke zeer verdienstelijk werden ten gehore gebracht. Een klein één-actertje, getiteld „De verrassing" werd uitstekend voorgedragen en werkte zeer op de lachspieren van het publiek. Na de pauze, waarin de gebrui kelijke verloting plaats vond, werd een duo uitgevoerd voor 2 bugles, met pianobegeleiding, gevolgd door een vocale voordracht „Dat hebben wij bij mannen voor". Ook in deze nummers werd goed werk geleverd. Hierna volgden nog 3 nummers van het dameskoor, welke goed werden uitgevoerd, terwijl „Veronica" het programmo met een 4-tal nummers sloot. De ouverture „Antigone"' ver toonde enkele oneffenheden. Na het slotwoord van de voor zitter en het Wilhelmus, bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. Al met al een zeer ge slaagde avond. Jammer alleen dat het dameskoor niet wat meer le den telt, hetgeen de klank ten goede zou komen. Dui vententoonstelling De Postduivenvereniging „De Luchtbode" alhier organiseerde Zondag j.l. een duivententoonstel- ling in café Fokke. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden trok deze tentoonstelling vrij veel belang stelling. Geslaagd. Bij het op 19 Dec. te Delft ge houden examen voor scheikundig ingenieur slaagde onze dorpsge noot, de heer W. C. Wisse. Gevonden voorwerpen. Een duimstok. Inlichtingen bij kapper Lensen. DAAR NIET k* HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid ITAUAN0 TONNEMA - SNEEK

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2