De toestand in Korea Begroting Verkeer en Waterstaat Minister Mansholt DE ZWIN-KWESTIE OOK KOELHUISBOTÊR SMOKKELOBJECT actuele landbouwproblemen ^feldadigffionderbMïIji LAXEER-AKKERTJES DE KOFFIEBON DONDERDAG 21 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1610. MACARTHUR STELT CENSUUR IN. Kerstboodschap van Truman WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Dec- op onder op onder 21 8.46 16.30 14.01 6.16 22 8.46 16.31 14.28 7.27 23 8.47 16.31 15.06 8.35 24 8.47 16.32 15.57 9.39 25 8.48 16.32 17.02 10.18 26 8.48 16.33 18.15 10.44 AtKiunfi it T»'tut'^Ki). Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Koord straat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 66 mfc Iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of la Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags ane> NOORD-KOREAANS COM- MUNIQUé. Radio-Peking haalt een com muniqué van het Noordkoreaan- se legerhoofdkwartier „ergens in Korea" aan, waarin wordt ge zegd, dat het Noordkoreaanse leger „schouder aan schouder met Chinese vrijwilligers vecht" en dat het de 38ste breedtegraad be reikt heeft. De gecombineerde strijdkrach ten hebben een stad „aan de breedtegraad" nabij Jontsjon, on geveer 55 km ten N. van Seoel, bevrijd, aldus het communiqué. In een Noordkoreaans commu niqué wordt „de bevrijding van alle belangrijke steden ten N. van de 38ste breedtegraad" bekend gemaakt. ,,Het volksleger beëindigde on langs zijn campagne, welke de vernietiging van de vijand ten Z. van Hamhoeng en ten N. van Wonsan tot doel had". Het Noordkoreaanse leger deed hevige aanvallen op manschap pen en materiaal van de vijand aan de Oostkust. DE EXECUTIES ZUID-KOREA. IN Twee Britse officieren hebben Woensdag geïntervenieerd bij een massa-executie van 40 politieke gevangenen door de Zuidkore- aanse politie. De officieren, die op bevel van hun brigadecomman danten handelden, konden 17 ge vangenen het leven redden. De executie werd verricht in de na bijheid van het brigadehoofd kwartier. Generaal Brodie ver klaarde: „Mijn officieren zullen executies in mijn gebied of onder de ogen van mijn troepen ver hinderen". Generaal MacArtthur heeft Woensdag censuur op alle nieuws berichten, radio-uitzendingen, tijdschriftartikelen en foto's over de oorlog in Korea ingesteld. Na weken van meningsverschil len over de doeltreffendheid van de huidige vrijwillige censuur heeft een persfunctionaris van generaal MacArthur een verkla ring uitgegeven, waarin o.m- ge zegd wordt: „Onmiddellijk ingaande zullen alle op militaire operaties betrek king hebbende persberichten ra dio-uitzendingen, tijdschriftarti kelen en foto's, wier oorsprong in •Japan ligt, vóór verzending ter zuivering de adviesafdeling voor perszaken moeten passeren". Onder deze censuur vallen o.m. ook verliezen en vervangingen- „Nieuwsberichten uit Korea, die door middel van de door het leger gecontroleerde verbindingen zijn gezuiverd, behoeven niet an ders te worden gezuiverd, tenzij zij in Japan herschreven zijn" Roem en Yamin onderweg naar Nederland Minister Roem en de heer Yamin zijn gisteren uit Djakarta naar Nederland vertrokken. Op het vliegveld waren minister president Natsir en het gehele corps diplomatiek aanwezig. Mi nister Roem legde geen verkla ring af. Natsir over de hervatting van de besprekingen inzake Nieuw-Guinea De Indonesische Minister-Pres., Mr. Moh. Natsir, deelde in een :nterview, op de vraag of hij hoopvol gestemd was aan Aneta mede: „Hoop moeten wij altijd koeste ren. In elk geval gaat Minister Roem naar Den Haag om op 23 December de besprekingen te hervatten". Hij vervolgde: „Wij doen de uiterste pogingen om de impasse te doorbreken. Dit is in het reële belang van beide volken en niet minder een allereerste voorwaar de voor de verdere rustige ontwik keling van dit gedeelte der we reld, aldus Natsir. TWEEDE KAMER. bespreekt In een Woensdagmiddag te Middelburg gehouden vergade ring van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zette de Minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, uiteen dat steeds hoge re eisen aan de landbouw moeten worden gesteld, omdat uitbrei ding van de landbouwexport er toe kan bijdragen, de betalingsba lans in evenwicht te brengen. In tensivering van de bedrijfsvoering en uitbreiding van de veredelings- productie is dus noodzakelijk. De Regering stelt alles in het werk om de productie op een zo hoog mogelijk niveau te brengen. Zo dient zoveel mogelijk veevoe der in eigen bedrijf te worden ge produceerd. Op dit punt zijn reeds belang rijke vorderingen gemaakt, zeide de Minister. Er ligt nog een omvangrijk programma voor ons, maar wij mogen constateren, aldus de Mi nister, dat reeds veel kon worden gepresteerd. Voorop moet staan, dat de bestaanszekerheid van de boer verzekerd is. De over heid kan deze voor de toe komst niet zonder meer garande ren. Het bedrijfsleven zelf dient daarvoor door hechte samenwer king een basis te scheppen. De P.B.O. zal straks de mogelijkheid geven, die maatregelen te tref fen, die in het belang zijn van de boer en zijn arbeiders. Momenteel wordt deze bestaanszekerheid ge vonden door het verlenen van ga ranties. maar hierdoor is de sta biliteit in de landbouw niet voor eeuwig verzekerd. Uitvoerig be handelde de Mininster de ver plichte gedeeltelijke inname van gerst tegen 22.— per ton en de vermindering van de melkprijs met een halve cent. Wat de gerstprijs betreft ver klaarde hij zich bereid te garan deren, dat de boeren de kostprijs plus 20 procent ondernemers winst ontvangen. Voor de ver plicht in te leveren 2500 kg is een richtprijs vastgesteld, maar wan neer mocht blijken, dat de gerst- verbouwers tegenvallers hebben, is de Regering bereid een wijzi ging in dit plan aan te brengen. Sprekend over de melkprijs merkte de Minister op, dat de Re gering onverantwoordelijk zou handelen, indien zij de garantie op 18 cent zou handhaven, terwijl zij er van overtuigd is, dat 17% cent voldoende is om een behoor - Sovjet-autoriteiten ervan be- lijke bestaanszekerheid voor de De nieuwe Amerikaansetroepen voor Europa Enige senatoren van beide partijen hebben zich uitgespro ken tegen een snel overbrengen van nieuwe Amerikaanse land strijdkrachten naar Europa. Naar aanleiding van president Trumans mededeling, dat zo spoedig mogelijk meer Ameri kaanse soldaten naar Europa zullen worden gezonden, stellen deze senatoren de volgende eisen 1. Er moeten gedetailleerde inlichtingen worden verstrekt over bijdragen van de andere landen tot het nieuwe West- Europese eger. 2. Er moeten verzekeringen worden gegeven, dat de V- S. niet beroofd zullen worden van mili taire reserves in het binnenland. Beperkte Amerikaanse uitvoe/ naar Hongkong toegestaan De Ver. Staten hebben het voor nemen het verbod op de export naar communistische landen in voldoende mate op te heffen om de uitvoer van goederen naar Hongkong en Macao mogelijk te maken voor de minium essentiële civiele behoeften, aldus deelde 'n woordvoerder van het Departe ment van Handel mee. De woordvoerder verklaarde te genóver Reuter, dat het recente ▼ebod in het belang is van de Amerikaanse veiligheid, doch hij voegde hier aan toe, dat de Ver. Staten de kolonie Hongkong niet willen afsnijden. Men zal echter geen verscheping van grote hoe veelheden toestaaq, welke zouden kunnen worden doorverscheept naar communistisch China. Beschuldiging aan hef adres van de Sowjet-Unie Op een bijeenkomst van de geallieerde controleraad voor Ja pan heeft de Amerikaanse afge vaardigde, William J. Sebald, de schuidigd Japanse krijgsgevan genen mishandeld en gefolterd. Hij heeft een verslag van de Japanse regering voorgelezen, waarin deze beschuldigingen worden geuit op grond van ver klaringen van gerepatrieerde krijgsge va ngenen. Alfred Gruenther stafchef van hei Europese leger De Amerikaanse generaal Al fred Gruenther, die onder gene raal Eisenhower Chef van de generale staf van het Europese leger zal zijn, was in de Tweede Wereldoorlog als plaatsvervan gend chef toegevoegd aan het geallieerde hoofdkwartier te Londen, waar Eisenhower even eens zijn commandant was- Tevoren heeft de thans 51- jarige generaal als Chef van de generale staf dienst gedaan in het onder generaal Mark Clark staande vijfde Amerikaanse le ger, dat in Noord-Afrika en Italië vocht. Grunther is van Duitse af komst. Hij is zelf in de Ver. Staten geboren. boer te garanderen. Nadrukkelijk betoogde hij, dat dit laatste het geval is. Ook ver klaarde hij, dat de boer, de tuin der en de landarbeider tevreden kunnen zijn over het peil, waarop hun inkomen thans staat. Minister Mansholt bezag ook de internationale landbouwproble men. De liberalisatie voor het agrarische handelsverkeer heeft nog niet veel opgeleverd en hij verwacht niet, dat er op dit punt veel meer kan worden bereikt. Dat de landbouw in Beneluxver- band nog steeds aanleiding geeft tot moeilijkheden, is volgens hem het gevolg van wanbegrip. Wan neer wij het streven van de Bel gen naar prijzenvrijheid respecte ren, zo zeide hij, mogen wij op on ze beurt verlangen, dat de Belger ook ons streven om een bestaan s zekerheid voor onze boeren op te bouWen zullen eerbiedigen. Voorts deelde de Minister mede, dat niet gevreesd behoeft te wor den voor een te lage aardappel prijs of voor een aardappeltekort, in samenwerking met de georgr liseerde landbouw worden de mi nimumprijzen voor de eerstko mende jaren vastgesteld om te voorkomen, dat een situatie ont staat zoals in 1948. De Minister zeide geen voorstander te zijn van maximumtelersprijzen. Ook ver klaarde hij, dat het niet de bedoe ling is vastgestelde prijzen voor mais in 1951 in te voeren. Tenslotte zeide hij met grote nadruk, dat de boer zichzelf niet als een pakezel behoeft te be- beschouwen. De Regering staat pal voor een behoorlijk prijspeil in de landbouw. Zou er echter geen beheersing van lonen en prjjzen zijn, dan zou een complete chaos ontstaan. Er is momenteel geen sprake van een noodtoe stand onder de landbouw, maar het valt niet te ontkennen, dat er onrust bestaat. In verband hier mede vroeg hij aan de boeren hem hun volle vertrouwen te schenken. Bij de beantwoording van vra gen deelde de Minister mede, te zullen overwegen om tot een procentele inleveringsplicht van gerst over te gaan. Avondvergadering van Dinsdag, j dat de kleine binnenschippers in In de avondvergadering zijn re de voortzettend, verklaart de mi nister, dat het vaak moeilijk is bedrijfsgegevens te krijgen van de kleine ondernemer. Dat de spoorwegen worden voorgetrokken boven de schippe rij en autovervoer, is niet juist. Er is kolenvervoer, dat zich niet leent voor scheepsvervoer. Alle onbewaakte overwegen voorzien van flikkerlichten zou een radicale oplossing zijn. maar de kosten bedragen 125 mil- lioen. Het aantal overwegen is 5000 en iedere installatie kost 25.000. De kwestie van gezelschapsta rieven zal de minister met de spoorwegen bespreken. Nederland is hef enige land in West-Europa, dat een sluitend spoorwegbudget hfeeft. Bij de replieken geeft de heer Maenen (K.V-P.) te kennen, dat de mededeling vani de minister inzake de lonen vah het spoor wegpersoneel niet bevredigend is. Het loonpeil is hipt veel hoger dan in 1944 en het personeel staat niet zo vrij als dat in het parti culiere bedrijf. De Minister ontkent, dat bij de spoorwegen Kerstgratificaties worden gegeven. Spr. is niet bereid een chaos te laten ontstaan in het autobus- vervoerbestel door de hele zaak los te laten. Bij de afdelingeij „Scheepvaart en Luchtvaart" wijst de heer Schilthuis (Arb.) èr op, dat men rekening moet houden met de mogelijkheid, dat cle Nederlandse Rijnvloot langzaam haar onder gang tegemoet gakt. Hij vraagt aandacht voor de belemmerin gen, die van Duitse zijde aan on ze Rijnvaart in dfe weg gelegd worden. De heer Maenen (K.V.P-) be pleit hervatting van het binnen lands luchtverkeer in de zomer maanden. De Minister gaat uitvoerig in op de stop te Lob: h. Men moet die „stop" niet te zwaar nemen. Het is een controle van de papie ren van de schipper. Zo zijn er duizenden „stoppen" in ons land, maar we merken dat niet, omdat we papieren hebben, die in orde zijn en we niet telkens een kod debeier oplopen. Men zal er rekening mee moe ten houden, dat in 1951 het bin nenlands luchtverkeer geen ge regeld verkeer zal zijn. Wij kun nen aan de K.L.M. geen opdracht geven een verliesbrengend ver keer in haar program op te ne men. Bij de afdeling „Waterstaat" dringt de heer Zegering Hadders (V.V.D.) aan op meer gelden voor wegenaanleg- Verbetering van wegen acht hij economisch verantwoord. De heer Engelbertink (K.V.P-) betoogt, dat men met onderhoud grote moeilijkheden verkeren Nn dringt aan op stappen om daar aan iets te doen- Volgens spr. moeten de diensttijden van sluis-, pont- en brugpersoneel worden bekort. Om half twee 's nachts is de vergadering verdaagd. Vergadering van Woensdag. Gisteren is minister Spitzen op nieuw aan het woord gekomen. Spr. zegt dat men het niet zó moet stellen, dat de 750 mil- lioen, welke het rijkswegenplan zal vorderen, zo spoedig mogelijk moeten worden uitgegeven. De regering zal zich steeds reken schap -geven, wat er moet ge schieden. De minister erkent, dat open bare aanbesteding regel moet zijn, maar men moet ruimte laten voor het niet toepassen van de openbare aanbesteding als daar aanleiding voor is. In het wetsontwerp tot rege ling van de binnenscheepvaart is de bedoeling neergelegd de schippers, dus ook de kleine schippers, te helpen organiseren en zo nodig te saneren om de po sitie der binnenschippers op een hoger niveau te brengen- Ten aanzien van de diensttij den van brugpersoneel enz. doet hij mededeling van richtlijnen, welke z-i. een oplossing mogelijk maken. De beraadslagingen worden ge sloten. De begrotingsartikelen worden niet in stemming gebracht, aan gezien nog niet is beslist over de topsalarissen. Begroting Zuiderzeefonds. De Kamer heeft vervolgens de begroting van het Zuiderzee fonds behandeld. De heer De Ruiter (C.H.) vraagt of het wel verantwoord is goede cultuurgrond in de Noord-Oostpolder met bos te be planten. Deze grond heeft tien duizenden per ha gekost en bos is niet rendabel te maken. Ver dere ontginning van de N. O. pol der is noodzakelijk. De rietlan den moeten in cultuurgrond wor den veranderd. De heer Den Hartog V.V.D.) geeft de minister in overweging bij de toewijzing van nieuwe boerderijen niet alle gegadigden op te roepen, doch een vóórse lectie toe te passen. De heer Engelbertink (K.V.P.) acht het juist, dat er ook kleine en middelgrote bedrijven zijn uit gegeven. Hij vraagt, of de minis ter al mededeling kan doen over de nieuwe uitgifte van bedrij ven. De heer Van der Zaal A. R.) is verbaasd over de luchthartige wijze, waarop verscheidene vra gen in de memorie zijn beant woord. Hij vraagt o-m, of de ge nerale commissie inzake uitvoe ring der Zuiderzeesteunwet uit ambtenaren bestaat, zodat ge adviseerd wordt wat de regering wenst. De heer Posthumus (Arb.) acht de erfpacht met name voor de middenstanders z.i. aan de hoge kant en hij vraagt, wat de minister in deze denkt te kun nen doen. Minister Spitzen verdedigt de voornemens ten aanzien van de bebossing, waaronder niet uit sluitend bos, doch ook andere beplantingen zijn begrepen. De oppervlakte in Staatsexploi tatie bedraagt 2 k 3000 ha. Het is de bedoeling deze bedrijven ver spreid over de Noord-Oost-polder te hebben. De volgorde, waarin men voor een bedrijf in aanmerking komt, blijft voorshands: pioniers, dan de „bijna-pioniers" en daarna derden. De stemming over de begro ting wordt aangehouden- Repatriëring militaire* Het Tweede Kamerlid H«*g- earspel heeft aan de Minister va» Oorlog de volgende vragen ge steld: Heeft de Minister kennis geno men van de ervaringen van de heer P. Korthuys over zijn rei» met de „Sibajak", medegedeeld in het „Kibeg Orgaan", overgeno men uit „De Banier", algemeen Christelijk orgaan voor Indone sië? Is de Minister niet van mening^ dat de militairen recht hebben op een betere „afvoer" naar Ne derland dan de regering hun be reid? Kan de Minister mededelen, dl er maatregelen worden genomen, dat het transport der nog te re patriëren militairen op een zoda nige wijze zal geschieden, dat klachten, als door de heer Kort huys geuit (hij noemt dit vervoer „rondweg onzedelijk") niet me» worden gehoord? j De geestelijkheid iri Tsjechc-Slowakije Volgens het gezaghebbende blaft van het Vaticaan .Ecclesia" zijn na een nieuwe golf van arresta ties thans ongeveer 2000 va* de 7000 Rooms-Kathoiieke geestelij ken in Tsjecho-Slowakije gevan gen genomen. In veel parochie» hadden de Katholieken dag en nacht gewaakt om arrestatie va» hun priesters te voorkomen. „Ojr verschillende plaatsen, vooral in Slowakije, hebben bloedige tafe relen plaats gevonden. Velen hebben de trouw aan hun pries ters betaald met de gevangenis of verlies van hun leven". De Tsjechoslowaakse regering wat vaak genoodzaakt de arrestaties in het geheim des nachts met een sterke politiemacht of door ont voering te verrichten. „Slechts 30 geestelijken, om de tuin geleid of geïntimideerd, heb ben zich ter beschikking gesteld van het atheïstisch regime", al dus het blad. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 487 algemeen (a- en b-kaarten) en bon 495 algemeen (d-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag van wegen alleen er niet komt. 22 December worden gebruikt Door de stijging van het verkeer en blijven geldig voor het kopen zal ook nieuwe aanleg noodzake- BELGISCH WANTROUWEN. Enige dagen geleden verklaar de de Nederlandse Ambassadeur te Brussel dat de Nederlandse instanties bereid zijn de middelste geul aan de monding van het na tuurreservaat Het Zwin uit te diepen, hoewel de laatste tijd is gebleken, dat ook zonder dat het Zwin nu en dan nog zeewater ontvangt, zodat de typische flora behouden zal blijven. In de Belgische bladen is men met deze mededeling geenszins ingenomen. Men denkt, dat men voor de zoveelste maal met een van koffie bij de detaillist tot en met 6 Januari. Het rantsoen moet dienen voor 6 weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal op I Februari 1951 plaatshebben. lijk zijn. De heer Posthumus (Arb.) geeft de voorkeur aan openbare aanbestedingen boven onderhand se. De heer Haken (C.P.N.) zegt, Grotere winst door verlaagde prijs. Teneinde kwaliteitsverlies door langduriger opslag te voorkomen zou blijkens in de pers versche nen mededelingen omstreeks me dio December circa 1600 ton koel- huisboter op de binnenlandse markt worden verkocht, omdat in verband met het vergevorderde seizoen deze boter niet meer voor uitvoer in aanmerking kon ko men. Inderdaad is deze boter sinds genoemd tijdstip in beperkte ma te in de winkels verknjgbaar te gen de sterk verlaagde prijs van 75 cent per pakje van 2M gram. Per kilo is deze koelhuisboter dus 1,70 goedkoper dan de „gewone" roomboter. Naast de prijs ver meldt de verpakking tevens het opschrift „koelhuisboter". Hoewel vele Nederlanders zich nauwelijks de smaak van room boter meer herinneren, gunnen hebzuchtige en steeds op geld be diend, het is duidelijk, dat een ex- tra-winst op deze koelhuisboter de smokkelaars activeert. Hopen wij, dat deze delinquen ten, waarvan velen het gevaarlij ke karwei van het illegaal over de grens brengen van de boter aan anderen overlaten, hun gerechte straf niet ontgaan. „Bertha Hertogh-comité" ie Londen opgericht Maleise studenten in Londen hebben Dinsdagavond een „Ber tha Hertogh-comité" opgericht. Als doel werd uiteengezet, dat men steun wil verkrijgen voor „de zaak van het Maleise volk in zijn rechtmatige strijd om Ber tha Hertogh". Het comité zal in de algemene jaarvergadering van de Maleise gemeenschap van Groot-Brittannië op 29 Decern ber een resolutie voorstellen, luste lieden niet, dat vele Neder- waarin uitdrukking wordt ge landse huismoeders dit extraatje eens op tafel brengen, zelfs niet tijdens de komende feestdagen. Belust op steeds grotere win sten, smokkelen deze a-sociale lie den zoals trouwens in deskun dige kringen verwacht werd ook deze boter de grens over. Werd, in verband met de zwar te prijzen die men in België reeds geruime tijd voor dit Nederlandse kwaliteitsproduct betaalde, voor heen reeds een aardige duit ver geven aan de zorg omtrent de wijze, waarop de zaak Bertha Hertogh te Singapore aangepakt werd. In deze resolutie zal ge protesteerd worden tegen „de arrestatie van Mohammedaanse leiders ingevolge de noodregelin- gen" en zal verzocht worden een onderzoek in te stellen naar „punten in de Mohammedaanse en Britse wetgeving, die in der gelijke revallen met elkander in strijd zijn". Treinsioring Den Haag en Rotterdam Tengevolge van een defect aan de bovenleiding bij Schiedam was gisterenmiddag de spanning op de bovenleiding boven een der beide sporen van de lijn Den Haag Rotterdam D.P- uitgevallen. De electrische treinen uit de richting Amsterdam reden tot Den Haag, d'e uit de richting Dordrecht tot Rotterdam. Tussen Den Haag en Rotterdam D.P- werd over enkel spoor 'n pendel dienst gereden met electrische treinen. Van de Nederlandse Spoorwe gen vernamen wij, dat de storing is ontstaan door een draadbreuk. Of deze al of niet een gevolg was .geweest van ijzelafzetting kan men ons niet meedelen. Ook de D-trein bleef steken. De D-tre'n uit Parijs bleef even voorbij het station Schiedam ste ken tengevolge van een defect aan de electrische locomotief. Van het station Delft werd een stoom- rangeerlocomotief gestuurd, die de trein naar Delft optrok. De trein was al dicht bij het station Delft toen, vemoedelijk door ijzelafzetting, de bovenlei ding brak, toevallig juist boven de plaats waar de trein passeer de. De stroom werd uitgescha keld en het verkeer DelfSchie dam werd over enkel spoor ga- leid. Over een groot traject ont stond h;erdoor vertaging. De reizigers uit Parijs zijn in een andere trein overgestapt. kluitje in het riet wordt gestuurd. Men wijst er op, dat het zeewater de laatste weken wel een paar maal het natuurreservaat binnen stroomde, doch het Belgisch ge deelte spoelde geen enkele maai geheel onder, zodat men vreest, dat de bijzondere plantengroei het kwaad zal krijgen. Wel zijn de geulen gevuld met water, doch men wijst er op, dat dit geen zout water is, doch re genwater, tengevolge van de gro te regenval gedurende de laatste weken. Hierin schuilt volgens Belgische opvattingen het gevaar, dat hierdoor de Zwinvlakte ont- zilt zal worden. Met wrange humor schrijft een Belgisch blad: Deze week had te Antwerpen een vergadering plaats van de Commissie van Landschappen en Stedenschoon. Naar ons weten werd daarop geen woord gerept over de Zwynschorre. De gelegen heid was nochtans gunstig by aanwezigheid van een Nederland se afgevaardigde van dezelfde commissie in Nederland. Deze hield zelfs een toespraak. De Belgische voorzitter bracht hierop een hulde aan het optreden van de Nederlandse commissie, waar van België nog veel kan leren- Het blad besluit met de. woor den: Zo staan by ons de zaken..... Chinese delegatie uhi New York vertrokken De Chinese communistische de legatie bij de Ver. Naties is Dins dagavond per vliegtuig uit New- York vertrokken, uitgeleide ge daan door Maiik en door afge vaardigden van Tsjecho-Slowa kije en Polen. In een bij het vertrek uitge geven verklaring wenst de leider der delegatie, Woe Hsioe-Tsjoean, de Amerikaanse bevolking „een gelukkig Nieuwjaar". Woe ver klaart niet te geloven, dat „de vredelievende Amerikaanse be volking een wereldoorlog wil ont ketenen door agressie tegen For mosa en interventie in Korea". De delegatie nam 900 kilo ba gage méér in het vliegtuig mee dat op de heenreis was meege bracht. Naar verluidt heeft zij een grote hoeveelheid Amerikaanse technische periodieken meegeno men, waaronder alles wat be trekking heeft op de atoomener gie. Vóór het vertrek van het vlieg tuig hebben detectives van de bomsectie New-York elk stuk bagage aan boord met röntgen stralen doorgelicht. werken tegen verstopping Frankrijk en Spanje De Commissie voor Buiten landse Zaken van de Franse Na tionale Vergadering heeft Woens dag met 21 tegen 20 stemmen besloten de Franse regering aan te raden de diplomatieke betrek kingen met Spanje niet te her vatten. In een Kerstboodschap tot de Amerikaanse strijdkrachten heeft President Truman de hoop uitge sproken, dat de wereld in het nieuwe jaar dichter zou komen bij de verwerkelijking van „haar droom van vrijheid en rechtvaar digheid". Radiotoespraak van Hoover Herbert Hoover, voormalig pre sident der V. S„ heeft Woensdag avond in een radiotoespraak te New York verklaard, dat West- Europa zelf „geweldige aantal len" divisies moet uitrusten, voordat de V. S. nog een man of dollar op de West-Europese kust zetten. De Amerikaanse opofferingen om de West-Europese eenheid tot stand te brengen hadden totnog toe geen succes gehad. De Ame rikaanse defensielinie moet door de Atlantische en Stille Oceaan worden gevormd en niet door de continenten van Europa en Azië. „Elke poging om oorlog te voe ren tegen de communistische massa door middel van een inva sie via het drijfzand van China, India of West-Europa zou dwaas heid zyn", aldus Hoover. medegedeeld door het KJV.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Tijdelijk stijging van temperatuur In de ochtend plaatselijk nevel of mist, voornamelijk in het Zui den van het lapd. Overigens zwaar bewolkt met plaatsehjk enige neerslag, hoofdzakelijk in de Oostelijke provincies. Stijging van temperatuur tot omstreeks het vriespunt met in het uiterste Noorden van het land tijdelijk lichte dooi. Overwegend zwakke wind tussen Noord en Oost. VRIJDAG 22 DECEMBER, Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v-m. 0.31 1.06 1.46 1.56 n.m. 12.4» 1.18 1.58 2.08 ZON- EN MAANSTANDEN, ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1