Afvloeiing van de Ambonnezen UIT DE PROVINCIE Hoesr r„ rszrs s SPORT Binnenlands Nieuws De „Karei Doorman' thuis BIM IN ZWART-WIT-SYMPHONIE ABDUSIROOP PREDIKBEURTEN Algemene Vergadering van Hei Vrije van Siuis te Oostburg Verouderde AGENDA Drie planters gedood TERNEUZEN AXEL BRESKENS. HULST. HOEK. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Westelijke „Grote Drie" bijeen Hongkong protesteert tegen Amerikaanse blokkade van de kolonie" Het veriaten Eiland NIEUWS "WEEDE KAMER Sg de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer heeft de heer GERBKANDY (A.R.) gis teren verzocht hem op korte ter mijn gelegenheid te geven aan de Minister van Oorlog vragen te «tellen over de wyze waarop de afvloeiing van ex-K.NJ.M.-mili- taiiv.n, met name de Ambonne- «sb wordt geregeld. Over dit verzoek zal vandaag worden beslist. «EGROTING VAN BINNEN LANDSE ZAKEN. Vervolgens is aan de orde ge komen de stemming over een drietal moties, welke de heer Gortzak (C-P.N.) bij de behande ling der begroting van Binnen landse Zaken had ingediend. De motie betreffende toeken ning van een vacantietoeslag aan het Overheidspersoneel wordt verworpen met 53 tegen 6 stem men, die der C.P.N. Die inzake toekenning van een Kerst-gratificatie aan het Over heidspersoneel wordt verworpen met 55 tegen 6 stemmen, die der CJP-N, De motie tot toekenning van een bijslag op de pensioenen wordt verworpen, eveneens met 55 tegen 6 stemmen. BEGROTING VAN VERKEER EN WATERSTAAT. De Kamer heeft daarna een aanvang gemaakt met de alge mene beschouwingen over de be groting van Verkeer en Water- Raat. De heer Krol (C.H.) bespreekt le bij K. B. vastgestelde richt lijnen betreffende de vergunnin gen voor personenvervoer. De particuliere ondernemers van ge regeld vervoer hebben grote ver liezen geleden. Hij acht het in strijd met de sociale rechtvaar digheid hen ook ten aanzien van het ongeregeld vervoer in moei lijkheden te brengen. Spr. zou deze ondernemers voor ongeregeld vervoer hij denkt aan supporterritten ten allen tijde toestemming willen verlenen. Die toestemming be hoort z.i. alleen te worden ont houden, als openbare middelen van vervoer er ernstig door wor den benadeeld. Spr. heeft grote waardering voor de Nederlandse Spoorwegen en speciaal voor wat zij hebben gedaan onmiddellijk na de be vrijding, maar onjuist acht hij het, dat veel autobusmateriaal van de N. S. wordt omgebouwd tot toerwagens, waardoor de toer- wagenmarkt wordt bedorven. De heer Algera (A.R.) betuigt zijn instemming met het stand- De waarde van veilig verkeer besprekend, noemt spr. de 10.000 gulden, welke aan het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer wordt gegeven, een arm zalige bijdrage. Spr. bepleit vereenvoudiging van het rijtijdenbesluit om de controle te vergemakkelijken. De heer Van Dis (S.G.) be toogt, dat spoorwegen en doch terondernemingen de binnen scheepvaart en particuliere auto busondernemers beconcurreren, waarbij deze geen beroep op Overheidsgelden kunnen doen. Naar sprekers oordeel moet aan het A.T.O.-vervoer een einde /orden gemaakt. Dit vervoer noet aan particuliere onderne- ningen worden overgedragen. Spr. bepleit bevordering van Zondagsrust en Zondagsheiliging. De heer Haken (C.P.N.) noemt ieze begroting een oorlogsslacht offer. De bezuinigingen worden liet gevonden op de spoorwegen, maar op waterstaatswerken het geen zijn weerslag heeft op de oinenvaart. Dit acht spr. funest.- Hij vraagt de* arbeidscontrac tanten in vaste dienst te nemen. Wat doet de Overheid vraagt spr. om het aantal verkeersongeluk ken te beperken en te voorko men. Spr. dringt erop aan, dat de spoorwegen op het punt van ge- zelschapsreizen soepeler zullen optreden. Hij bepleit o.m. reduc tie voor de arbeiders in de vacan- tietijd. spr. betoogt, dat de spoorwegen worden bevoorrecht boven de binnenvaart, waartegen hij zich verzet. Onder het spoorwegpersoneel bestaat ontevredenheid over bet loon en de standplaatsaftrek. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) acht de diensttijden van het spoorwegpersoneel te lang en het loon te laag. Tariefvermindering, zeker voor de abonnementen, is noodzakelijk. Aan de verlangens van het personeel ten aanzien van het pensioen, 2 °/o per dienst jaar, met een maximum van 80 behoort z.i. te worden voldaan. De minister, de heer Spitzen, beantwoordt de sprekers. Hij be toogt dat niet getwijfeld mag worden aan de goede geest op zijn departement ten opzichte van het vrije bedrijf. Bij het supportersvervoer zul- .en alle omstandigheden in aan merking worden genomen. Voor de positie der gedupeer den bestaat begrip. Het verrichten van toerwagen- :itten en ongeregeld vervoer be hoort niet het eerste doel van streekvervoer-ondernemingen zijn. Ër is materiaal uit het dépot der N. S. naar de dochteronder nemingen gegaan, maar niet als toerwagens, verklaart de minis ter. Moet aan de N. S. onmogelijk worden gemaakt aan het wegver keer deel te nemen, vraagt spr. in verband met de dienaangaande gemaakte opmerkingen? Deze vraag beantwoord hij ontken nend. Voorts spreekt hij tegen, dat de N. S. worden voorgetrokken. Er is geen sprake van, dat het aantal vergunningen aan de A.T.O. zou zijn vermeerderd. Om zes uur breekt de minister zijn rede af. De vergadering wordt geschorst. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Weekend in Havana" SLUISKIL: Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en Kinderkoor. Men vermoedt, dat een bom menwerper van de Amerikaanse, marine, die Maandag voor een pa- trouillevlucht boven zee was op gestegen en niet is teruggekeerd, in zee is gestort. De bemanning bestond uit 7 personen. VEERDIENST VLISSINGEN—BRESKENS NOG NIET NORMAAL. Het werk aan de nieuwe sluizen te Vlissingen ondervindt enige stagnatie. Daardoor zal de normale dienst regeling op het veer Vlissingen Breskens rond Kerstmis nog niet normaal kunnen worden uitge voerd, zoals verwacht werd. Vermoedelijk zal de huidige toe stand nog tenminste tot half Ja nuari voortduren. Na een reis van circa 6 weken is gisterenmorgen de „Karei Doorman", het Nederlandse vliegkampschip, dat met een smaldeel oefeningen in de Mid dellandse Zee heeft gehouden, te Rotterdam teruggekeerd. Het doel, de vliegers te oefenen in de Amerikaanse wijze van deklan- dingen, is, aldus de commandant, Kaptitein ter Zee C. W. Slot, bereikt. Op 9 November j.l. vertrok het vliegkampschip uit Rotterdam voor de oefenreis. Vrijdag a-s. zal het schip naar Wilton Feije- noord te Schiedam gaan. De op varenden krijgen dan verlof en de „Karei Doorman" wordt voor een tijdje stilgelegd. Middellandse Zee zijn de kunstschilder Flip Hamers uit Kortenhoef. Daar meer schil ders op uitnodiging van de ma rine tochten gemaakt hebben, ligt het in de bedoeling in het voorjaar te Amsterdam een expositie van hun op deze reizen gemaakte doeken te houden. In de nr. -mok oefeningen tegen duikboot- punt ^an de ministerdie af s aanvallen gehouden door de dat de spoorwegen Staatsdienst zouden worden. Ook gaat spr. in op de richt lijnen voor de Commissie Ver gunningen Personenvervoer. Hij vraagt of ze ook betrekking heb ben op het vervoer per rail. De spoorwegen moeten niet er in I kanonniers en met alle oefenin- gen is meer bereikt, aldus de commandant, dan hij gehoopt had. „De reis heeft zijn rende ment opgeleverd en ik ben zeer tevreden". ,,De Bitter", die als volgschip van de „Karei Doorman" op.trad Op Malakka werden gisteren 3 jonge Europese planters gedood. Voorts werd een Trolleybus door 2 Chinezen in het centrum van Singapore in brand gestoken. Eén van hen werd gedood in Koeala Koeboe in Selangor. Bei de anderen werden gedood in het Tapah-gebied van Perak. worden betrokken. Spr ziet geen heeft moeilijkheden aan de Die DONDERDAG 21 DEC. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 2.45 u. Ds. A. de Reu ver. Huwelijksbevestiging. reden voor het instituut van dochter-ondernemingen der spoorwegen. Hij is voorstander ran de streekvervoergedachte, maar er moet vrijheid zijn in de vormgeving selmotor gehad, doordat het schip sneller moest varen dan het kon- Toen dan ook Prins Bernhard aan boord van het vliegkampschip was om de oefe ningen bij te wonen, heeft een Engelse jager de taak van „De Bitter" overgenomen. Behalve Malta heeft het schip De heer ZEGERING II ADDERS (V.VJX) acht het niet juist, dat ds spoorwegen met geheime ta onderne- Valenda gebracht en circa 10.000 inwoners van de stad hebben een kijkje aan boord genomen, even als de leden van de Nederlandse kolonie, die dit bezoek zeer op prijs stelden. De belangstelling voor het schip was in die plaats nog groter dan op Aruba, zo merkte spr. op De Bitter" heeft nog een reis na.a Syracuse gemaakt en bij het graf van Kapitein-Luitenant ter Zee J. J- Sterkenburg, werd een herdenkingsplechtigheid ge houden. Deze officier is in de oorlog aan boord van de „boem ba" in de Middellandse Zee ge sneuveld. „n In totaal zijn er ongeveer -30 deklandingen gemaakt- Het aan tal beschadigde vliegtuigen is zeer gering en ook zijn er daaibij geen persoonlijke ongevallen ge- beurd Deze reis is meegemaakt door rieve» werken, b.v. voor het ook een on-officieelbezoek ^aan koten vervoer. Andere mm/ren hebben geen geheime ta rieven. Door deze methode ont- téSt&t wantrouwen. Als er geen geheime contracten of geheime tarieven waren, zou een groot fee! van het kolenvervoer aan de binnenscheepvaart ten goede ko men, hetgeen spr. juister acht. «.lm «J. het schip het aange- w&xeaa vervoeribidüti voor koien te. Tegen uitbreiding van net werk terrein der A.T.O. heeft spr. be swaar Hij vraagt verder maatregelen ter bevordering der veiligheid bij het wegverkeer. De nieuwe ken- tèkenregeling wil hij uitgesteld tien. De heer Schilthuis (Arb.) wil aan ondernemingen, die lijndien- «ten onderhouden, ook groeps- en Migeregeld vervoer toestaan. Ten aanzien van het vraagstuk ier binnenscheepvaart zal men er goed aan doen zich niet te laten leiden door een momentopname van het ogenblik. De heer Van den Heuvel (K.V.P.) bepleit de kleine zelfstandige on dernemer zijn plaats te laten be houden. Het meest brandende vraagstuk is, op welk terrein de kleine ondernemer gehandhaafd kan worden De heer Van der Zaal (A.R.) is niet bevredigd door de wijze, waarop wordt toegestaan huur- strhepen voor eigen vervoer te ge bruiken. De heer Posthumus (Arb.) con stateert, dat de invloed der over heid op het verkeer zeer groot is. Men zal bij de wegenaanleg be perkende bepalingen moeten aan vaarden. Ten aanzien van het vervoer is dat niet anders. OPLICHTERSBENDE Nederland GEARRESTEERD. bracht. De Haagse recherche heeft wederom een wijdvertakte en geraffineerde oplichtersbende te 's-Gravenhage gearresteerd, die zich gedurende twee jaar aan oplichting heeft schuldig ge maakt. Een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame waren hun slachtoffers en werden in de loop van deze twee jaar voor 750.000 gulden door de heren opgelicht. Twee k drie weken geleden kwam de recherche hen op het spoor en arresteerde zes man. Een zevende werd enige dagen geleden te Barcelona aangehou den. Om zijn uitlevering is ge vraagd. Het was de recherche reeds ge ruime tijd opgevallen dat ver schillende personen in café's in de Haagse binnenstad en elders buitengewoon grote verteringen maakten, terwijl men zich af vroeg wat deze mannen eigenlijk uitvoerden. Het onderzoek leidde naar de Rotterdamse zakenman en de rijke Haagse dame. Er kwam aan het licht, dat zij ette lijke malen bezoek hadden gehad van leden van dit complot, waar bij met name de 38-jarige W. J. H. en de 44-jarige G. S., die zeer welbespraakt zijn, hen hadden weten over te halen gelden af te staan voor de z.g- financiering van een tapijtenhandel, het op richten van fabrieken voor siga renaanstekers, kinderspeelgoed, schenkkurken etc., waarbij zij de -overtuiging uitspraken, dat er grote winsten zouden worden gemaakt. Deze geraffineerde opzet gelukte zo goed, dat H. op een gegeven ogenblik vier auto's had en een derde verdachte, R. H. G., reizen naar Parijs kon maken. Eén van deze reizen is hem noodlottig geworden, daar hij van 'daar uit een telegram stuurde naar zijn collega's met de vraag of zij hem wel goed op de hoogte wilden houden over de gang van zaken. Het telegram belandde bij de Haagse recher che, waar inmiddels de genoemde W. J. H. en S., alsmede de 32- jarige R. en de 34-jarige B. waren ingesloten. G„ die intussen van Parijs was vertrokken naar Bar celona, werd daar door de Staats politie gearresteerd en zal naar worden overge- RIJKSPOLITIE MAAKT INBREKERS ONSCHADELIJK, Enige weken geleden W3S in gebroken in één van de nieuw- jouwwoningen aan de Alke- madelaan te Oegstgeest, bewoond door de familie B. De dader had zich tijdens de afwezigheid van de bewoners toegang verschaft door het boren van een gat in het kozijn van de tuindeuren, waarna hij met een schroeven draaier de spanjoletsluiting kon openen. In de woning was alles overhoop gehaald en een groot aantal sieraden ter waarde van plus minus 1000 en een foto toestel werden vermist. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel. Vingerafdrukken waren niet achtergelaten en een onder zoek met een speurhond had ook geen gunstig resultaat. In de avond van Zaterdag j-1. werd wederom op dezelfde wijze ingebroken in een perceel aan de Spaargarenstraat, bewoond door mevrouw J. Hier was eveneens alles doorzocht, doch er werden alleen een kruik jenever en enkele pakjes sigaretten ver mist. De politie begon toen haar onderzoek in Leiden, daar ver moed werd, dat de dader uit die richting kwam. Bij een gesprek met de Leidse recherche herin nerde één der rechercheurs zich dat enkele dagen geleden in een fabriek een fototoestel te koop was aangeboden. In samenwer king met deze rechercheur zette de politie van Oegstgeest het onderzoek voort. Die zelfde avond kon het fototoestel achterhaald worden. Dit bleek inderdaad het bij de inbraak vermiste toestel te zijn. De koper, een zekere F- uit Leiden, verklaarde het toestel te hebben gekocht van een zekere Van S- uit Warmond. De politie van Oegstgeest begaf zich daar op naar Warmond en in samen- Personenvervoer Terneuzen Belgische grens. In verband met berichten, be treffende een voorstel van de Ne derlandse Spoorwegen aan de Mi nister van Verkeer om met in gang van de zomerdienst 1951 het personenvervoer op de spoorlijn TerneuzenBelgische grens stop te zetten, is door het comité „Spoorwegbelangen" te Terneu zen een adres aan deze Minister gericht. Hierin wordt met klem aange drongen op de handhaving van bedoeld personenvervoer, daar dit van groot belang wordt.ge acht voor Zeeuws-Vlaanderen en dit gewest bij het vervallen van het personenvervoer op genoemd traject zijn enige international! treinverbinding zou verliezer- Gedeputeerde Staten van Zee land zijn door het comité in ken nis gesteld van de genomen sk p pen. „Vorst"-werklozen. Door de gestadige sneeuwval en de vorstgesteldheid van de laatste week stonden, naar wij uit welingelichte bron vernamen, hier Maandag ruim een honderd tal z.g. „vorsf'-werklozen inge schreven. Nieuwe scholen. Op Vrijdag 5 Januari a.s. zal de heer A. Schout, lid van Gedep. Staten, te Breskens een nieuw scholencomplex officieel openen. In dit complex zijn de openbare en de bijzondere school onderge bracht. Overgeplaatst. De P.T.T.-ambtenaar J. van Oeffden te Hulst is overgeplaatst laar Bergen op Zoom. Jubileum Kon. Harmonie. De Koninklijke Stedelijke Har monie te Hulst hoopt in 1951 haar 150-jarig bestaan te herdenken. Ter gelegenheid van dit zeld zame jubileum staat een interna tionaal concours op het program, waarvoor gezelschappen uit Ne derland, België en Frankrijk wor den uitgenodigd. Bovendien zal de R.K. bond zijn concours in Hulst houden, vermoedelijk op het laatst van Juli 1951. Benoeming bij Waterschap. Bij Kon. Besluit is benoemd in de Provincie Zeeland: tot lid van het bestuur van de Waterkering van het Calamiteuze Waterschap Nieuw-Neuzenpolder de heer P, Sicheele Dz., te Hoek. Hr. Ms. „Flores" tijdelijk naar Vlissingen. Heden zal het logeerschip „Leeuwerik" van de Koninklijke Marine Vlissingen verlaten en naar Den Helder worden ge sleept. Zijn plaats als wachtschip wordt voorlopig ingenomen door de kannonneerboot „Flores". Ook dit schip blijft maar tijdelijk in Vlissingen, d.w.z. tot de komst van de „Jacob van Heemskerck", die eind Februari wordt ver wacht. Gevonden voorwerpen. Een vulpen, Vishandel Schroe- vers, Axelsestraat; een ballpoint pen. Willemsen, Plein West A 21. (Slot.) districten, o.a. Oostburg, Aarden- De Ringdijk wordt verbeterd, burg en Cadzand vragen van deze post resp. 66.520, 68.625 en Twee jaar geleden heeft G.S. op 104.250. De kunstwerken welke verzoek van 't Vrije van Sluis de een gevoig zjjn Van de verbete- Ringdijk te Cadzand op het ter- rjng Van de afwatering, zijn o.a. tiair wegenplan geplaatst. Nu was van de zijde van G.S. een schrijven binnengekomen, waarin de aanleg van 6 nieuwe duikers en wel bij De Badts te Oostburg, bij de Sloutweg, St. Pietersdijk, bij de gemeente Cadzand bereid werking met de Rijkspolitie al- ;s ze]_f de dorpstraverse te verbe- zij adviseert van de^Mariaweg een zwartesluis, Langeweg Beooster „1 1 Eede en bij de Kerkweg. De aan leg van tertiaire wegen vragen 50.000. De verbetering van an dere wegen 50.380. Het herstel van de door de oorlog vernielde tertiaire weg te maken inplaats van de Ringdijk. Van de zijde vart de Provincie zou een belangrijke subsidie te verwachten zijn, waar daar werd ,bij Van S. een huis zoeking gedaan. Hierbij werd de boor, waarmede de gaten geboord waren, gevonden, terwijl ook het grootste deel van de sieraden te voorschijn kwam. Van S. ont kende eerst, doch viel al spoedig door de mand. Bim liet zich door de ontdek ing dat hij op de hals_ van een iraffe zat, geen ogenblik uit het eld slaan. Snel liet hij zich langs de hals an het goedaardige dier naar be leden glijden. Hij had bovendien een prachti ge gelegenheid om uit te rusten, want de giraffe liep uit nieuws gierigheid de gehele middag met de expeditie mee. Inmiddels was Wicked er na eindeloze omzwervingen door de stad Casablanca in geslaagd, tot de ontdekking te komen dat hij bij de neus was genomen. Wicked knarsetandde van woede. Hij broedde een plan uit om zijn tegenstanders toch nog de loef af fn ctAlfPTli Vijf minuten later was hij bij een hoge ambtenaar van het ge zag in Casablanca. „Er zijn blanke elementen" zei hij opgewonden tot één der hoog waardigheidsbekleders, „die de negerbevolking willen mobilise ren om de Franse gebieden binnen te rukken. Indien U mij een vliegtuig ter beschikking stelt, kan ik misschien achter hun plan nen komen". Eerst lachte de chef van de ge- lieinie dienst in Casablanca, daar op keek hij ernstig, liep rood aan, en zegde tenslotte het vliegtuig toe. Inmiddels kruisten Bim, Basli en Kolderman het ene riviertje na het andere door en drongen in de meest geheimzinnige delen van Afrika. teren. Het polderbestuur meent, dat het verbeteren van de Maria- weg geen polderbelang is, maar zuiver een gemeentebelang, waar bij dan niet uit het oog moet wor den verloren, dat te zijner tijd de Ringdijk dan toch een verhard wegdek moet hebben en veel on derhoud zal blijven vragen. Ir. Van Sandick wijst er op, dat bij het Mariaweg-plan een weg gedeelte vanaf de betonfabriek tot aan Villa Leopold, de plaats waar de weg op de asphaltweg zou uitkomen door het land aan gelegd moet worden, wat verlies van cultuurgrond betekent en on noemelijk hoge kosten vóór het stukje weg, dat 400 m lang is, zou vragen. Bovendien moet voor de twee zware opritten een onder laag aangelegd worden. \>e heer De Rruiine merkt on. dat het wenselijk is het voorstel van G.S. niet te negeren, te meer daar het Mariawegplan voor het waterschap voordeliger is. Het voorstel de Ringdijk te ver beteren, zoals dit reeds in de ver gadering van 22 April was beslo ten, werd met 1 stem tegen aan genomen. Begroting 1951. De begroting 1951 is gesplitst in een Gewone en Buitengewone Dienst. De laatst genoemde heeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 2.376.024,87. Hierop komen voor enkele belangrijke posten, o.a 114.716,91 voor het Zeeweringsfonds, waaruit de kosten voor onderhoud en ver nieuwing worden betaald in jaren van zware stormen of ijsgang van In werken vergt een bedrag van 497.500. Het totaalbedrag van de Gewo ne dienst aan inkomsten en uit gaven bedraagt 3.289.095,83, met een post voor onvoorziene uitga ven van ƒ28.054,25. Naar te Brussel verluidt, heb ben de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk gistermiddag van gedachten ge wisseld over het antwoord dat aan de Sowjet-Unie zal wor den gezonden met betrekking tot het voorstell van dit land om een conferentie van vier te houden betreffende het Duitse vraagstuk. Tijdens deze besprekingen zou eveneens overwogen zijn welk antwoord gegeven moet worden op de Russische nota volgens welke Frankrijk en Engeland de pacten van vriendschap zoude» hebben geschonden, die hen met de Sowjet-Unie verbinden. 'r? WmEBBti Het bestuur van de Britse Kroon kolonie Hongkong heeft de Britse Minister van Koloniën verzocht „de krachtigste stappen te doen bij de Amerikaanse Regering", de Amerikaanse blokkade door p. DE VRIES. 24) Nadruk verboden. rist ze in ieder geval, dat ze oorlopig het rijk alleen zou heb ben. Daarna keek ze nog even de ge- ellige salon in, zuchtte en liep -aar haar wagentje en vertrok net bekwame spoed. XII. Even later kwam hij terug met een velletje papier en las: „Tom Groenhoven, 17 Smithy- street, Cloncurry, Queensland." Josien, die al een blocnote te voorschijn had gehaald, schreef het adres vlug over en herhaalde het, waarna ze opstond. „Ik dank u zeer voor uw inlich tingen, mijnheer Van Bergen. Ik ben er van overtuigd dat u spoe dig na aankomst bericht van Kees zal hebben." „We hopen het," antwoordde Van Bergen, min of meer gere serveerd. Na een handdruk verliet Josien het privé-kantoor en liep naar een der loketten, alwaar ze vrij- Moak een einde aan wfil al haar geld van haar reke- dat gekuch, zuiver ning in contanten vroeg. Toen Uw luchtwegen van reed ze naar huis, alwaar ze een ziektekiemen met koffer met kleren inpakte. Daar- de snelwerkende mge gereed gekomen, schreef ze AKKER's -.«v ,en kort brief je en legde dit in de aall op het tafeltje bij de trap. Als Bep vanavond thuis kwam, Vrijdagmorgen vroeg daalde het Australische verkeersvlieg tuig van Djakarta op het vlieg veld bij Melbourne. Er stapten stapten slechts enkele passagiers uit en onder hen bevond zich Kees van Bergen. Vermoeid van de lange reis, die nagenoeg ge heel zittende was doorgebracht maar voldaan, liep hij met zijn koffer naar de douanehall, al waar de formaliteiten spoedig vervuld waren. Toen men in zijn paspoort had gekeken en gezien had, dat hij Hollander was, kwam er even een glimlach op het stroeve gelaat van de douanebe ambte. Hoffelijk overhandigde hij het paspoort weer en Kees kwam tot de slotsom, dat Nederlanders hier in ieder geval welkom wa ren. Dat was al een goed ding. Een autobus bracht de vlieg tuigpassagiers naar het centrum van de stad en hier besloot Kees I meteen maar eens naar een sta- Ition te gaan om te informeren, hoe hii het snelste in Cloncurry kon komen. Aan de eerste de be^te voorbijganger vroeg hij de weg naar het station en tot zijn tevredenheid verstond de inboor ling zijn Engels perfect. De man wees hem een tram en zei, dat deze het station als eindpunt had. Hij kon zich dus niet vergissen. Kees bedankte en wachtte bij de halte tot de tram aankwam. Een kwartier later was hij in de hal van het grote station en 11a enig zoeken vond hij een lo ketje, waarvoor een bord met het opschrift „informations". „Daar moet ik zijn," zei Kees halfluid en ging naar het loket, waar een aardige jongedame hem vroeg, waarmee ze hem van dienst kon zijn. Kees vertelde, dat hij uit Ne derland kwam alweer een glimlach cn dat hij nu naar Cloncurry moest. Hoe hij daar het snelst kon komen. Ze liep naar een deur en opende die. „Komt u even binnen en neemt u plaats," nodigde ze hem uit. „Dan zal ik even de verbindingen voor U opzoeken." Jonge, dacht Kees, wat een service. Dat is hier af. Hij nam plaats op een der metalen stoe len en zette zijn koffer naast zich neer. Het meisje kwam nu tegen over hem zitten met een lijvig spoorboekje in de hand, waarin ze nu ijverig ging bladeren, ter wijl ze af en toe iets op een blocnotevel schreef. Het duurde geruime tijd en Kees wist niets anders te doen dan een van zijn sigaretten op te steken, tot dat het meisje gereed zou zijn met haar werk. dat nog al inge wikkeld scheen te zijn. Maar tenslotte was ze toch klaar. Ze schoof het velletje pa pier, dat ze van haar blocnote af scheurde, naar hem toe en zei, v/ijzende met een bloedrood ge lakte nagel: Om precies half elf gaat er een sneltrein naar Sydney. Daar moet u overstappen, maar u hebt vrijwel meteen aansluiting op de express naar Brisbane. Daar bent u dan vanavond tegen zeven uur. Om half acht vertrekt de laatste sneltrein naar Rockhmap- ton, die daar net om middernacht aankomt. U kunt daar overnach ten en de eerste trein morgen ochtend nemen naar Townsville, maar u kunt ook met de nacht trein doorreizen naar die stad. Dan bent u er morgenochtend om half zes. Om zeven uur negen vertrekt er een trein naar Clon curry en daar bent u dan om twee uur drie. Dat is de snelste verbinding." (Wordt vervolgd.) STaSHS '"it i« Dinsdag door «n woord jaar een grote verhoging van het voerder van het bestuur meege- dijkgeschot betekenen. Voor her- deeld, die verder nog verklaarde dat de „blokkade" waarschijnlijk stel en verbetering van zeewerln- dat de „blokkade' waarscniJiuy* gen is een bedrag van 1.032.125 ernstige gevolgen voor de kolonie uitgetrokken. Verbetering aan de zou hebben en haar handel en in- afwatering vergt een uitgaaf van dustrie zou verlammen. 246.995. De werken in de diverse ABE LENSTRA NIET NAAR ITALIë. Abe Lenstra heeft besloten niet in te gaan op 't profcontract, dat de club Florentina uit Florence hem heeft aangeboden. Dinsdag- middag zouden de bemiddelaars 1 van de Italiaanse profclub bij Lenstra terugkomen om „ant woord te halen". Hoewel de verleiding groot was er waren zeer hoge bedragen genoemd heeft de Fries besloten in Hee renveen te blijven- Alle vóór- en nadelen heeft hij tegen elkaar afgewogen, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de nadelen het wonnen. Abe, die thans 30 jaar oud is, zeide niet graag uit zijn omgeving te vertrekken. Bovendien verliest hij zijn baan, waardoor het risico hem te groot is geworden. „Hongkong heeft reeds de uit voer naar China van een gehele reeks artikelen van strategische waarde verboden, dit zijn meren deels olie-producten", aldus de woordvoerder. De Amerikaanse Regering heeft, gemeld, Amerikaanse schepen en vliegtuigen verboden voor com munistisch China of het door de Sowjets beheerste gedeelte van Europa bestemde „goederen van strategische waarde" te vervoe ren. Ook naar Hongkong en de Portu gese kolonie Macao mogen deze goederen niet meer worden ver scheept, om te verzekeren dat ze uiteindelijk toch niet in rood Chi na terecht komen. NEDERLANDS OUDSTE INWONER. De oudste inwoner van ons land woont in Drouwenermond (Dr.). Het is „opa Reiling", die morgen zijn 104de verjaardag hoopt te vieren.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2