De conferentie van de „Atlantische Raad" De onderhandelingen over Nieuw-Guinea Er komt geen Duitse Luftwaffe De Chinese hcofcfmachtfriog boven 38ste breedtegraad Indonesische meningen over de besprekingen inzake Irian Eisenhower Amerikaanse versterkingen naar Europa Feestdagen zijn dure dagen voor een huisvrouw WOENSDAG 20 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1609. De ministers van Buitenlandse Zaken en Lands verdediging der twaalf Staten-leden van het Noord- Atlantisch Verdrag hebben Dinsdag gezamenlijk vergaderd. In een communiqué wordt gezegd, dat Eisenhower in het begin van het nieuwe jaar in functie zal treden en zijn hoofdkwartier in Europa zal vestigen. De Noordatlantische Raad bereikte overeenstem ming over het eventuele aandeel van Duitsland in de gemeenschappelijke verdediging. V TOENEMENDE VIJANDELIJKE ACTIVITEIT AAN DE OOSTKUST. Volgens een schatting van Mac Arthurs geheime, dienst bedraagt de sterkte van het opnieuw gefor meerde N.-Koreaanse leger 150.000 man. Bovendien; worden waarschijnlijk nog 50.000 man in Mandsjoe- rije, waar zij veilig zijn voor geallieerde aanvallen, opgeleid. De Chinese hoofdmacht bevindt zich nog steeds ter hoogte van de 39 ste breedtegraad. In hel Niemandsland" opereren slechts enkele verkennings patrouilles. De hoofdmacht der Verbonden troepen in dit gebied heeft reeds sinds twee weken geen contacf gehad met de Chinese hoofdmacht. INDONESIË ZAL DE STRIJD OM 1R1AN OP ELEGANTE WIJZE VOEREN Minister Moh. Roem, werd Maandagavond met Moh. Yamin door president Sukarno ontvangen en heeft Dinsdagmorgen voor een voltallige vergadering van het parlement, die met gesloten deuren werd gehouden, een uiteenzetting gegeven over de bespre kingen inzake Irian in Den Haag. Opperbevelhebber der West-Europese weermacht President Truman heeft Dinsdag officieel de be noeming van generaal Dwight D. Eisenhower tot opperbevelhebber der Westeuropese strijdkrachten bekendgemaakt. Truman zegt in zijn bekendmaking dat de onder vinding en bekwaamheid van Eisenhower hem „bij uitstek geschikt maken" tot het aanvaarden van de verantwoordelijkheid, welke het bekleden van deze post met zich brengt. Truman's besluit werd onmiddellijk ter kennis gebracht van de thans te Brussel vergaderende Noordatlantische Raad. Telegram Nieuw-Guinea delegatie aan Nederlandse regering dood WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Dec. 20 8.45 16.30 13.42 5.01 21 8.46 16.30 14.01 €.16 22 8.46 16.31 14.28 7.27 23 8.47 16.31 15.06 835 24 8.47 16.32 15.57 9.30 25 8.48 16.32 17.02 10.13 26 8.48 16.33 18.15 10.44 jrrankerlng bij Abonnement'. Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eestt- Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum p® advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of h/ttm. Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ss& De Amerikaanse, Britse en Franse troepen in Duitsland ko men onder één opperbevel- Naast Eisenhower als militair leider, zal er een leider van de productie komen. Een officiële woordvoerder heeft aan Reuter meegedeeld: „Er zal geen Duitse „Luftwaffe" komen-" Eisenhower wordt de volgende week al in Europa verwacht. Acheson heeft in een korte rede verklaard: „Wij hebben nu ge noeg gepraat. Laten we aan het werk gaan." „De mensen zijn ge neigd zich blind te staren op ons besluit Duitsland te bewapenen, maar dat is slechts één aspect van ons hele werk." Acheson en Schuman zouden gisteravond nog uit Brussel ver trekken. Er is ook nog onthuld, dat de Atlantische Raad een plan heeft goedgekeurd, waarbij machti ging wordt gegeven tot vorming van Duitse tactische luchteenhe- den ter ondersteuning van de Duitse strijdgroepen die in het Atlantisch leger worden opgeno men. Van de vorming van een Duitse luchtmacht was echter geen sprake. In het officiële communiqué wordt verder nog gezegd: „Gene raal Eisenhower zal worden bij gestaan door een internationale staf uit de deelnemende landen. Hij is gemachtigd de troepen op te leiden." Stappen zijn gedaan tot op richting van een bureau voor de productie ten behoeve van de ver dediging met grote bevoegdheid voor militaire productie en be voorrading. Het nieuwe bureau wordt belast met het opvoeren van de productie en met het be vorderen van het gemeenschap pelijk gebruik van de industriële capaciteit der bij het Pact aange sloten landen. Het communiqué sluit met de woorden: „De genomen beslis singen hebben geen ander doel dan de handhaving en verstevi ging van de vrede. De bij het At lantisch Pact aangesloten leden sijn vastbesloten deze politiek voort te zetten tot de vrede zal zijn verzekerd". Het communiqué. De perschef van het Noord- atlantisch Pact, Parsons, heeft, nadat hij voorlezing had gedaan van het communiqué, hierop nog een toelichting gegeven. Acheson heeft tijdens de con ferentie een uiteenzetting gege ven over de oprichting van het Atlantisch leger. Hij verklaarde het van wezenlijk belang, dat de twaalf landen onmiddellijk de strijdkrachten, waarover zij reeds beschikken, onder het bevel te plaatsen van generaal Eisen hower. De thans beschikbare strijd krachten zijn onvoldoende en zul len met spoed worden versterkt. Landstrijdkrachten, die niet worden bijgestaan door een doel treffende zee- en luchtmacht, en niet geruggesteund worden door een effectief bewapeningspro gramma, zijn niet opgewassen tegen de taak, die ze te vervullen krijgen. De tot nu toe genomen maatregelen zijn niet voldoende om aan een nood toestand het hoofd te bieden. Acheson verklaarde, dat het niet voldoende is alleen maar troepen ter beschikking te heb ben. Deze moeten ook materieel bezitten Het is daarom nodig, dat de industriële productie wordt versneld. Hij onderstreepte de inspan ningen, die zijn land zich ge troost en hij wees er op, dat voor het lopende jaar veertig milliard dollar zal worden uitgegeven voor de Amerikaanse en geal lieerde bewapening. Bovendien hebben de Verenigde Staten be sloten hun vredesproductie te be perken om de bewapeningsindu strie te intensiveren. De bij het Pact aangesloten landen moeten op dezelfde wijze handelen. Acheson vroeg zich af, of op economisch gebied iemand zou kunnen worden aangewezen, die dezelfde be voegheden krijgt als de opperbevelhebber op mili tair gebied. De Franse minister van Defen sie Jules Moch verklaarde in zijn antwoord aan Dean Acheson het er volkomen mee eens te zijn, dat snelheid moet worden betracht. Frankrijk, zei hij, stelt onmid dellijk de drie divisies ter beschik king van het opperbevel die thans in Duitsland zijn gelegerd. Ook de Engelse minister Bevin verklaarde, dat Engeland de beste van zijn strijdkrachten ter be schikking zal stellen van het op perbevel. Nader wordt vernomen, dat de draagwijdte der bevoegdheden van de opperbevelhebber der Noordatlantische strijdkrachten nog niet nauwkeurig is vastge steld. Overeengekomen is dat de Pactlanden een zo groot mogelijk aantal divisies ter zijner beschik king zullen stellen, doch dat het restant van hun nationale troe pen onder bevel van hun eigen militaire autoriteiten zal blijven. Dit zal ook in het bijzonder gel den voor de troepen, die zicfi i de koloniën bevinden. in Arbeidsduur bakkers Naar wij vernemen is in het georganiseerd overleg van werk gevers- en werknemersorganisa ties in het bakkersbedrijf beslo ten, dat de normale arbeidsduur in de a-s. Kerstweek 38 uur zal bedragen. nr wordt natuurlijk iets extra's gedaan en dat brengt extra uitgaven mee. Gelukkig maar, dat er aan Uw extra uitgaven bij De Gruyter extra cassabons zijn te verdienen. Juist in deze dure dagen is het winkelen bij De Gruyter voor U van bijzonder veel voordeel. Van elke gulden, die U aan De Gruyter- artikelen besteedt, komt er een dubbeltje weer bij U terug. Is dat niet een uit komst juist nu? In Noord-Oost-Korea hebben vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdelcschip „Sicily" Chinese mortierstellingen, die zich be vonden aan de Noordelijke rand Na afloop van deze vergadering heeft de plaatsvervangende voor zitter van het parlement, de heer Tambunan, aan Aneta medege deeld, dat het parlement noch suggesties, noch voorstellen zal doen aan dc Indonesische delega- over Debat Singapore gebeurtenissen te in de wetgevende raad In de Wetgevende Raad te Sin gapore hebben verschillende leden critiek op het bestuur, de politie en de plaatselijke pers uitge oefend in verband met het oproer van de vorige week. Zij voerden aan, dat de politie niets had gedaan om de aanran dingen op onschuldige burgers te voorkomen. In antwoord hierop werd na mens het bestuur der kolonie me degedeeld, dat het bestuur vast besloten is, dat de onlusten zich niet weer zullen voordoen. Als er 'nog slachtoffers zullen vallen, zal dat zijn in de gelederen van die elementen, welke het ge zag tarten en niet in die van hen, die het gezag steunen, aldus het bestuur der kolonie, welks woord voerder hieraan toevoegde dat de genen die de verantwoording dra gen voor het opzwepen van de menigte thans in hechtenis zijn genomen. De Gouverneur van Singapore deelde mede, dat er op korte ter mijn een onderzoek naar de on lusten zal worden ingesteld, waar toe een commissie zal worden in gesteld. Het uitgaansverbod te Singa pore is opgeheven. Hei Amerikaanse Huis van Afgevaardigden aanvaardt hulp voor Joego-Slavië Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een compro mis-wetsontwerp aanvaard, waar bij Joego-Slavië voor 30 millioen dollar hulp zal worden verleeqd om dit land over de gevolgen van de droogte heen te helpen. candidatuur te aanvaarden. Bij de Presidentsverkiezingen in 1948 deden de Republikeinse en Democratische partij vergeefse moeite om hem candidaat te kun nen stellen. In beide partijen zou hij zich, bij aanvaarding een groot aantal aanhangers hebben verworven. De benoeming van Eisenhower volgde snel op de Maandag door de Atlantische Raad genomen be slissing tot het samenvoegen van de West-Europese strijdkrachten voor de bescherming van Europa. De Raad had Truman verzocht 'n Amerikaan tot bevelhebber dezer strijdkachten te benoemen. Men verwacht dat generaal Eisenhower, nu President van de Columbia-Universiteit te New York, spoedig naar Europa zal vl'egen om een tijdelijk hoofd kwartier te Parijs in te richten. Zijn permanente hoofdkwartier wordt vermoedelijk Fontaine- bleau. Zodra generaal Eisenhower ge reed is zijn functie te aanvaarden, zullen alle Amerikaanse, Britse, Franse en andere strijdkrachten der Noord-Atlantische mogend heden op het Europese vasteland onder zijn opperbevel worden ge plaatst. Men verwacht dat generaal Eisenhower tijdens een inspectie reis door Europa de troepen in Duitsland zal inspecteren- Ook zal hij dan uit de eerste hand na gaan hoe de stand van zaken bij de troep is in Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen, Italië en Portugal. De Europese opperbevelhebber zal daarbij speciaal aandacht beste den aan het moreel van de troep, de opleiding en de behoeften aan uitrusting. Na afloop van de oorlog keerde generaal Eisenhower naar Was- hrngton terug, waar hij zijn vroe gere functie van chef van de gene rale staf van het Amerikaanse leger weer aanvaardde. Begin 1948 verliet hij de militaire dienst en werd President van de Colum bia-Universiteit. Hij bleef echter raadgever van de Rpt?- ring op militair gebied, waardoor hij op de hoogte bleef van de in ternationale ontwikkelingen. Er zijn meer dan eens pogingen gedaan Eisenhowe'r te bewegen zich candidaat te stellen voor het Presidentschap der Ver. Staten- Steeds heeft hij geweigerd een tie op de frian-conferentie. Wel zal het parlement de gelegenheid hebben, aan de voorzitter der de legatie vragen te stellen. Indien de regering naar aan leiding van het rapport van Mi nister Roem tox de conclusie zou komen, dat de onderhandeiingen op een dood punt gekomen zijn, zal de regering aan het vertrek van Moh. Roem naar Nederland niets in de weg leggen. „Indone sië zal de strijd om Irian op ele gante wijze voeren", aldus deelde men in officiële kringen mede. De regering blqft haar stand punt handhaven, dat op 27 De cember een oplossing dient te zijn gevonden, die gebaseerd is op het principe van erkenning van de Indonesische souvereiniteit over West-Irian. Op een vraag naar de moge lijkheid van een eventuële annu lering van de overeenkomst der Rondetaf'èl-conferentie bij een mislukking der onderhandelingen zeide men, het niet wenselijk te achten, dat Irian een reden zal vormen voor een eenzijdige op zegging der overeenkomst. „Ten tijde van de Rondetafel conferentie zou de kwestie-Irian, indien men zulks toen zou heb ben gewenst, een reden zijn ge weest voor een impasse", zo voegde men in officiële kringen hieraan toe. en men gaf tenslotte te kennen, dat de kwestie-Irian niet eenzijdig bij de Ver. Naties kan worden voorgebracht, zonder dat een der betrokken partijen daarvoor gegronde redenen aan voert. Moh. Yamin zeide in een on derhoud met Aneta, dat voor het Indonesische volk de kwestie- Irian even belangrijk is als die van Korea voor de wereld. Ten aanzien van Irian bestaan er vol gens hem drie mogelijkheden: mislukking, welslagen of een compromis. Aangezien de Indone sische eis absoluut en reëel is, zal de Indonesische delegatie in de komende besprekingen voor het alternatief staan: welslagen of mislukken, aangezien er in geen geval een compromis te ver wachten is. Volgens Yamin groeit in Nederland de oppositie tegen de conservatieve stromingen, die voor een bestendiging van het koloniale systeem in Irian zijn, met de dag. „MET BLUF KRIJGEN WIJ HET NIET". Het te Djogja verschijnend dag blad ,,Nasional" schrijft in een hoofdartikel over Irian o.m., dat hoe meer het einde van het jaar nadert, hoe duidelijker blykt, dat het vraagstuk Irian niet eenvou dig is op te lossen. Niet alleen met het oog op de houding van Nederland, doch mede omdat de binnenlandse si tuatie nog niet is zoals werd ge hoopt. Daarbij wijst het blad op de boycot-actie, welke door de Ivlajsumi als regeringspartij werd afgekeurd, terwijl de P.N.I. als oppositiepartij met de actie ac- coord gaat, indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, ter wijl de actie door de Partai So- sialis Indonesia werd verworpen. Het blad merkt op, dat de Ne derlandse gemeenschap in Indo nesië in het algemeen een over dracht van Irian aan Indonesië voorstaat. „Nasional" wil zich niet aan voorspellingen wagen, doch wijst er op, dat in een verslechterde situatie vijandigheid tussen Ne derlanders en Indonesiërs niet tot de onmogelijkheden behoort en dat men met alles rekening moet houden. Met holle frasen en bluf alleen kan men Irian niet krijgen. Laat men betere, reële pogingen in het werk stellen om de gemeenschap en de volkskracht te versterken, aldus „Nasional", er aan toevoe gende, dat hierin de regering het goede voorbeeld moet geven. Het is nu de juiste tiid om de P.N.I te bewegen in het Kabinet zitting te nemen, daar zowel de binnenlandse als de buitenlandse situatie een krachtiger regering noodzakelijk maken. President Truman heeft giste ren gezegd, dat aanvullende Amerikaanse troepen naar Euro pa zullen worden gezonden als deel van het nieuwe Noordatlan tische leger, zodra het mogelijk is deze troepen gereed te krijgen Generaal Dwight D. Eisenho wer zou opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten in Europa zijn „in precies de zelfde functie als generaal MacArthur, de op perbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Verre Oos ten". Truman maakte het duidelijk, dat hij MacArthurs positie in de tweede wereldoorlog bedoelde en niet zijn opperbevel over de troe pen van de Verenigde Naties op het ogenblik. Er zijn thans ongeveer 100.000 man Amerikaanse landstrijd krachten in Europa en drie eska ders gevechtsvliegtuigen even als drie eskaders vliegende reu- zenforten van het type B 29. Er zijn ook Amerikaanse vlooteen- heden in de Middellandse Zee. EISENHOWER OMSTREEKS I JANUARI NAAR EUROPA Generaal Eisenhower heeft gis teren meegedeeld, dat hij van plan is omstreeks 1 Januari naar Europa te vertrekken om de ba sis te leggen voor zijn nieuwe functie als opperbevelnebber van het Atlantische Pact. Luitenant- generaal Alfred M. Grünther gaat als stafchef met hem mee. MARSHALL BLIJFT AAN. Generaal George Marshal! blijft aan als Minister van Defen sie, aldus Truman op zijn pers conferentie. TRUMAN WIL ACHESON NIET ONTSLAAN. President Truman heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij „weigert" Minister van Bui tenlandse Zaken Acheson te ont slaan. Zoals bekend, is hier van republikeinse zijde op aangedron gen. Indien het communisme de overhand zou verkrijgen „zou Acheson een van de eersten, zo niet de eerste, zijn, die door de vijanden van vrijheid en Christen dom neergeschoten zou worden", aldus Truman. DE VERSTERKING VAN DE AMERIK. LUCHTMACHT. De Amerikaanse luchtmacht, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat zij per 1 Februari vijf eska ders van de nationale garde en een aantal eenheden ter onder steuning ervan zal oproepen in federale dienst. De meeste lucht eskaders van de nationale garde bestaan uit ongeveer 75 jacht vliegtuigen. In October zijn ook reeds vijf eskaders opgeroepen. De delegatie van de Centrale Papoease politieke vertegenwoor diging, heeft aan de Minister-Pre sident, Dr. W. Drees, het volgen de telegram gezonden: „Het Papoease volk brengt de Nederlandse Regering dank voor haar vastbeslotenheid om de Ne derlandse Souvereiniteit over N.- Guinea te handhaven." Handhaving van de Nederland se Souvereiniteit door de Neder landse Regering is voor de Pa poea's de enige mogelijkheid om zich als een apart volk te hand haven en zich uit te spreken over zijn toekomst na openlegging van het land en opvoeding van de be volking van een millioen Papoea's, die nu nog voor een groot deel le ven in het stenen tijdperk. Dit zelfsbesehikkingsrecht is voor de Papoea's een zo vanzelfsprekend internationaal algemeen erkend recht, dat vastlegging hiervan in een overeenkomst met Indonesië slechts kan leiden tot verwarring en complicaties. Het Indonesische voorstel is voor de Papoea's ten enenmale onaanvaardbaar, aangezien onder Indonesische Souvereiniteit, het Nederlandse bestuur en de Neder landse opvoeders gedwongen zul len worden, de Papoea's op te voeden tot Indonesiërs, wat zij niet zijn en nooit wensen te wor den, terwijl er dan ook geen kans meer bestaat tot nadere samen werking, c.o. aansluiting met de Nederlanders bij de ons verwante Papoea's van Australisch Nieuw- Guinea, Melanesiërs en Polyne siërs. De Papoea's wensen z:ch zelf te zijn en weten zich in hun verzet tegen de Indonesische eisen ge steund door hun rasgenoten in Australisch Nieuw-Guinea en de Pacific. Wjj kennen in Nieuw-Guinea geen kolonialisme in de slechte betekenis van het woord, zoals dat in het Indonesische memorandum wordt geschetst. Dit z.g- kolonialisme bracht ons volk vrede, orde en ontwikkeling. Het Indonesische voorstel ech ter, dat slechts bevrediging van de Indonesische politieke aspira ties beoogt, houdt generlei reke ning met de wensen der Papoea's, die men zonder meer tot Indone siërs wil maken, hetgeen een vorm van het meest verwerpelijke kolonialisme is. Een onmiddellijke beslissing en vastlegging van de Nederlandse Souvereiniteit is urgent, aange zien ieder uitstel terzake de openlegging van Nieuw-Guinea belemmert een effectief bestuur uitermate bemoeilijkt en door be paalde elementen zal worden be nut om moeilijkheden te schep pen". se ADRES AAN DE STATEN-GENERAAL OVER NIEUW-GUINEA. De besturen van de Vaderland- Kring; Rijksbehoud; Natio naal Jongeren Verbond; Door de eeuwen trouw en Nationaal Re veil hebben een adres gericht aan de leden van de Eerste en Twee de Kamer, waarin zij de handha ving van de Nederlandse souve reiniteit over West-Nieuw-Guinea bepleiten. Het adres is met rede nen omkleed. Afschriften werden verzonden aan H. M. de Koningin en de ministerpresident. (Adv.) Winterkou in den lande Purol voor huid en handen Zes Oost-Duitsers ter veroordeeld van 't geallieerde bruggenhoofd! bij Hamhoeng, tot zwijgen go- bracht. Er werd hinder van deze mortieren ondervonden, die est. goed gericht vuur afgaven. In Noord-We3t-Korea hebbe* vier Australische ^Mustangs- jagers een belangrijke spoorweg brug te Sontsjon, ongeveer 50 tsm van de Mandsjoerijse grens, ver nietigd. Gedurende het weekeinde slaag den Chinese communistische troe pen er in een rolbaan, op onge veer 10 km van Hoengnam, te bo zetten. Zij leden evenwel gevoe lige verliezen door het vuur de» geallieerde oorlogsschepen. Door de Noordkoreaanse Radio- Omroep is omgeroepen dat ver schillende tot nu toe afzonderlijk opererende guerillastrijders er in geslaagd zijn zich te verenigen. Zij zouden oprukken naar de ste den Taedjon, Taegoe en Poesan. Het Amerikaanse viiegdekschip „Bataan" heeft zich bij de geal lieerde oorlogsschepen in de Ko reaanse wateren gevoegd. Vliegers maken m-lding va» toegenomen Chinese bedrijvigheid ten Zuiden van Heysandjin. Het was bij deze aan de Jaloe gelegen plaats in Noord-Oost-Korea, dat de Amerikaanse troepen vier we ken geleden de Mandsjoerijse grens bereikten. Chinese cavallerie is ten N. O van Kangje en ten N. W. va» Hoengnam gebombardeerd en mei boordwapens beschoten. Vliegers meldden „sterk toege> nomen vijandelijke activiteit", rondom Songdjin, een ongeveer 160 km ten N. O. van Hoengnam gelegen plaats aan de Oostkust, Het vliegveld van Sinoeidjoe, in de meest Westelijke hoek van N. Korea. is door lichte bommenwer pers aangevallen. DH EXECUTIES. Syngman Rhee, de Zuidkore- aanse president, heeft bekend ge maakt, dat hij persoonlijk alle vonnissen, waarbij politieke ge vangenen ter dood zijn veroor deeld, zal herzien. In gevalle»* waarin bewezen kan worden, dat de veroordeelden waren misleid en waarin deze verlangen toon den zich te verbeteren, zouden de straffen worden verminderd. Voor communistische politieke leiders en „extremisten" blijven de doodstraffen gehandhaafd. Deze bekendmaking volgt op protesten van Britse en Ameri kaanse functionarissen tegen de massa-executies, die door Geal lieerde soldaten in de buitenwij ken van Seoel zijn waargenomen Amerikaans transport* vliegtuig vermist Een transportvliegtuig van d< Amerikaanse luchtmacht wordt tussen Okinawa en de Philippjj- nen vermist met 36 man aa» boord. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Aanhoudende vorst. In de vroege ochtend plaatse lijk mist en hier en daar strenge vorst. Overigens enkele overdrij vende wolkenvelden en droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Midden op de dag overal nog lichte vorst. Zes Duitsers zijn wegens „spi- onnage voor de Amerikaanse in lichtingendienst" ter dood ver oordeeld en zullen binnenkort met de kogel worden terechtgesteld. Veertien andere Duitsers, die eveneens in de eerste helft van December op dezelfde aanklacht voor een Sowjetrussisch militair Gerechtshof terecht hebben ge staan, ontvingen dwangarbeids- straffen variërende van 15 tot 25 jaar. De 21ste verdachte werd tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij de anderen niet bij de Sowjetrusgische autoriteiten had aangegeven, ofschoon hij van hun activiteit af wist. Naar A.D.N. meldt waren twee van de ter dood veroordeelden lid van de inlichtingendienst der voormalige Duitse Weermacht. DONDERDAG 21 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.47 0.22 1.02 1.12 n.m. 12.02 1 2-37 1.17 1.27 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1