Een Terneuzenaar in Canada AAiE Atoombunkers onder elk Parkeerterrein in New York Karei de Koeijer vertelt Verstandige mensen wensen een compromis Bertha Hertogh is thuis Radiotoespraak van Dewey TWEEDE BLAD Zaterdag 16 December 1950 7e Jaargang No. 1606 Onze oud-stadgenoot Karei de Koeijer, die in April van dit jaar voor de tweede maal in zijn leven naar Canada emigreerde, heeft ons vóór zijn vertrek de toezegging gedaan, dat hij zijn belevenissen en zijn ervaringen in dat reusachtige land op papier zal zetten. Hij hoopt met zijn beschouwingen velen, die met emigratieplannen rondlopen, van dienst te zijn. Wij geven dan hierbij het woord aan De Koeijer, die zich in zijn eerste bijdrage als een vlot verteller en een scherp opmerker aandient. Gebedsdag voor de vrede Het begint héél langzaam tot de openbare mening in Amerika door te dringen, dat de politiek der Ver. Staten ten opzichte van het Verre Oosten één aan eenschakeling van fouten is geweest. Men ziet blijk baar in, dat het dwaasheid was Tsjang Kaj Sjek zolang de hand boven het hoofd te houden en dat het evenzeer een misrekening was te denken, dat men enig probleem in het Verre Oosten zou kunnen oplossen zonder China te erkennen en in de Ver. Naties toe te laten. Verder komt men ook geleide lijk tot het besef, dat er een compromis moet worden bereikt en dat er iets of zelfs veel zal moeten worden toegegeven, tenzij men de consequenties van een derde wereldoorlog zal willen aanvaarden. En daar schrikt gelukkig iedereen voor terug. DRUKTE EN GESCHENKEN IN BERGEN OP ZOOM. „Slamat datang di roemah" stond onder het „Welkom" op de erepoort, die de buren vóór de woning van de familie Hertogh aan het Emmaplein te Bergen op Zoom hadden opgesteld en waarop verder het Nederlandse en het Bergen op Zoomse wapen waren aangebracht. Belangstelling voor Bertha in Engelse Pers „The Spectator" over de moeilijkheden te Singapore Op expeditie naar Nieüw-Guinea Zuid-Afrikaans uranium naar Engeland en de Ver. Siatan Mr. Hoge Van Heuven Goedhart Commissaris der V. NL Nieuwe sigarettenaansteker. Het verlaten Eiland Bertha Hertogh-comité opgericht Kans op oorlog één op vijltig DE VRIJE ZEEUW „Op de derde April 1950 lichtte oordeel te vellen over districten, de „Volendam" 's middags om 5 waar ik nooit geweest ben. De uur het anker. De grote eis was door mij te verstrekken gegevens begonnenBij Hoek van Hol- bepalen zich dan ook tot die dis- land bracht de sleepboot „Go- j tricten, waar ik de toestanden en eens onder de loupe liath" van L. Smit Co ons nog een laatste groet. Het dek stond vol zwaaiende en hoera-roepende passagiers, waarvan er velen een paar natte voeten zullen hebben gehaald, want de sleepboot ging heftig te keer en kreeg veel wa ter over. Na nog een voorspoedige reis arriveerden wij op de 12e April in de late avond te Halifax. Op de kade stond een groepje Hollanders om de aankomenden te verwelkomen. Zij hieven zo waar het Wilhelmus aan, dat aan boord door zeer velen werd mee gezongen. Persvertegenwoordigers be klommen de Volendam" en vroe gen ons uit over duizend en één kwesties. Om half één 's nachts stond ik nog allerlei vragen te beantwoor den Tal van autoriteiten spraken de immigranten door de scheeps- radio toe. De Nederlandse ambassadeur was verhinderd voor de micro foon te verschijnen en liet zich vertegenwoordigen (echt Neder lands 's Anderen morgens om half 10 begon de ontscheping. De ont vangst aan de was was meer dan hartelijk. Bij het betreden van de grote immigratieloods bracht men ons eerst van al naar een stand, waar de dames en heren rokers ieder twee doosjes siga retten kregen aangeboden en waar de niet-rokers enige versna peringen in ontvangst mochten nemen. De passen-contröle geschiedde uiterst soepel. Men bleek er over volledige dossiers van elke immi grant te beschikken. Bij deze eerste controle wreek te zich echter het gebrek aan be kwame tolken, waardoor alles veel te lang duurde. Alle leden van de bemanning, die voldoende Engels spraken, moesten dienst doen als tolk In de immigratie-hal was ook het Canadese Rode Kruis aan wezig. De dames zorgden voor gratis koffie en thee en dienden zelfs biscuits rond. In de kinderkamer konden de vele wachtenden hun kroost in bewaring geven en het moet ge zegd, ér werd daar voortreffelijk voor de kinderen gezorgd. Geestelijke en sociale hulp ont brak natuurlijk evenmin. De geestelijke verzorging was trouwens aan boord ook goed ge weest, zowel voor Katholieken als Protestanten. Nadat ik voor mijn vrouw en kinderen een rustplaats had ge vonden, heb ik aan de douane mijn diensten als tolk aangebo den, hetgeen maar al te gaarne werd aanvaard. Ik kon het ge sukkel niet langer aanzien Het spijt mij te moeten zeggen, dat sommige immigranten nu en dan van een verbazingwekkende kortzichtigheid blijk geven en zich gedragen als een stelletje domme eenden. Ik was werkelijk blij, dat de douanen hun onbil lijke praatjes en onrechtvaardige klachten niet konden verstaan. Al met al heb ik een kleine 400 mensen kunnen helpen en kon ik optreden als een nuttige schakel tussen de immigranten en de Ca nadese douane. En wanneer zich al eens gevallen van misverstand of onredelijkheid voordeden, dan lag dat de eerlijkheid gebiedt mij d° waarhe'd te z"""pti meestal aan de zijde van de immi grant. Wij werden zonder uitzonde ring soepel en uiterst billijk be handeld. Mijn pogingen om dat de mensen duidelijk te maken, werden niet steeds naar waarde geschat. Verscheidene dagen ach tereen was ik nauwelijks in staat te spreken, zo schor was ik ge worden door het urenlang roepen en schreeuwen gevmg nemen. Englehart is een flink dorp, dat zich door de rotsachtige omstre ken in zijn ontwikkeling tot land- bouwdorp ziet belemmerd. Toch bezit het toekomst, daar in de onmiddellijke nabijheid een rijke steenkoolader is ontdekt, die in de a.s. zomer in exploitatie zou molden genomen. Earlton: een klein landelijk dorpje aan rijksverkeersweg no. 11 met zeer vruchtbare omgeving, waar de White River doorheen stroomt. Men vindt hier tal van grote zuivelbedrijven. New-Lisheard is een prachtig Bij guur weer en huishoudelijk werk lor Uw handen De Generale Synode der Ned. Herv. Kerkheeft aan het verzoek van de commissie „Nationale Herdenking" voldaan om deel te nemen aan eën algemene gebeds dag voor de vrede op Zondag 24 December a.s. Zij heeft daartoe alle gemeen ten opgeroepen om die Zondag speciaal voor het behoud van de uitgegroeid dorp, gelegen aan een bidden. der duizenden kleinere meren. I j boodschap tot de kerke- Het biedt een schitterende ge-l raad ye& het Mod£ramen van de legenheid tot zwemmen, roeien, Synode o.a.: „Nu gaan wij het de gewassen met eigen ogen heb aanschouwd. Wat nu dat goedkope land rond Charlton betreft, wil ik erop wij zen, dat men daar veel oude boe ren vindt, die hun bedrijf aan houden om de doodeenvoudige reden, dat er niemand is om het over te nemen. De jongere generatie zoekt het blijkbaar meer in de industrie en vertoont een regelmatige trek naar de steden. In 1922 heeft een geweldige bosbrand een strook van 40 mijl totaal verwoest. Dit lot trof ook Charlton, waar slechts één wo ning overbleef. Het dorp telde toen ruim 3000 inwoners; thans, na 28 jaar, wonen er precies 170 mensen. Er is na die brand heus nog ge noeg bos overgebleven, maar er ger was, dat een kostbare humus- laag van de oppervlakte van het vruchtbare land wegschroeide. Jaren heeft het geduurd, eer de grond zijn rijke vruchtbaarheid terugkreeg, hetgeen veel inspan nende arbeid heeft gekost. De bedrijven zijn er in hoofd zaak gemengd. De betrekkelijk korte zomer in aanmerking ge nomen, is dat ook de beste ma nier om een bedrijf rendabel te maken. Van Charlton naar het zuiden gaand, komen we eerst door Englehart, Earlton, New-Lis heard, Hailyburg en Cobalt. Wij willen deze plaatsen en hun om- renbTamU-a de renpa^en ver ^rs^st^oet het komt uit de omtrek worden aange voerd. Het land is hier al iets duurder dan in Englehart en Charlton. Van de landbouwproducten noe men wij in de eerste plaats tarwe. Daarnaast ook gerst en haver, echter uitsluitend zomergraan. Men zaait er geen wintergraan, daar er een te groot gevaar be staat, dat het onder de sneeuw zou stikken. Er valt in dit dis trict een zeer dikke laag sneeuw, die lang blijft liggen. Verder verbouwt men op som mige bedrijven ook nog wat aard appelen, die van hoge kwaliteit zijn. Overigens ziet men er gras, gras en nog eens gras. Het beste graszaad uit de hele provincie wordt hier geteeld. Tussen Hailyburg en Cobalt, twee dorpjes zonder landbouwbe- tekenis, treffen ons tot ver in het achterland de kale rotsen. Langs de hoofdweg groeien hier duizen den prachtige varens. Cobalt is een flink dorp, maar het is er slordig en vuil. Er valt aan het hele dorp geen vorm te bespeuren. De huizen liggen kris kras tegen de heuvelhellingen aangesmeten. Enige rijke zilver mijnen treft men hier aan, maar overigens is het alles rots wat de klok slaat. Als zilvercentrum van Ontario moge Cobalt belangrijk zijn, als landbouwdorp is het zon der enige betekenis. ons voor, dat wij inderdaad op de Zondag daaraan voorafgaande met alle kerken onze onrust en onze schuld neer mogen leggen in een ootmoedig gebed- Wij beseffen diep, dat onder de men sen geen vrede komt, wanneer er geen vrede is tussen God en ons. Het wonder van Kerst feest is, dat Christus in de we reld gekomen is, om ons de eigen lijke vrede te schenken, welke gelegen is in de verzoening van God met ons Uit de diepte mogen wij daar om roepen tqt Hem, die de Vrede vorst is, opdat door Zijn kracht de boze machten van wantrou wen en verderf overwonnen wor den. Onze verlegenheid is toch nog steeds Gods gelegenheid". Zo werd aan Bertha in het Ma leis een „welkom thuis" toege roepen. Heel Bergen op Zoom trok naar het Emmaplein en toen het ogenblik naderde van de aan komst van de langverwachte dochter van de familie Hertogh, waren vele duizenden in de om geving van het Emmaplein sa mengestroomd. Toen om 11.38 de auto's arri veerden, waarin Bertha en haar moeder door papa en enige leden van het comité van Schiphol wa ren gehaald, klonk een oorver dovend hoerageroep uit de me nigte, die de afzetting had ver broken en slechts met moeite op enige afstand van de woning kon worden gehouden. Schijnwerpers stonden opgesteld voor een kleine filmopname en de lampen van de fotografen flitsen op het moment, dat Bertha uit de auto sprong en door haar zusje Corrie in de ar men werd opgevangen om dan springende tussen haar zusjes en broertjes in de woning te ver dwijnen. Het was slechts een kort moment en weinigen hadden Ber tha gezien. De duizenden bleven Op de 15e April bereikte ik met mijn gezin de plaats onzer be stemming, Charlton in Noord-On- tario. De wegen lagen hier nog onder een dikke sneeuwlaag be dolven. Toen een week of drie later de dooi inviel, was alle sneeuw ongelooflijk snel ver dwenen. Het land is in dit deel van On tario over het algemeen zeer vruchtbaar en goedkoop. Het klinkt misschien vreemd, dat vruchtbaar land goedkoop kan zijn, maar alle dingen hebben een oorzaak: het noorden van Onta rio is buitengewoon dun bevolkt, om niet te zeggen onderbevolkt. Het is natuurlijk moeilijk een opdringen en luide roepen. De politie had de grootste moeite de woning vrij te houden. Bertha verscheen even vóór 12 uur tussen haar zusjes en broer tjes voor het open raam van de bovenverdieping, waar zij de luide toejuichingen van het pu bliek met een lach en een arm zwaai beantwoordde. In de loop van de dag werden vele geschenken bezorgd: een volledige wintergarderobe, japon- stoffen, hoedjes, schoenen, onder- kleding enz. Vandaag zou het geschenk van de buurt aan Bertha worden overhandigd. De meeste Engelse dagbladen hadden Vrijdag op de voorpagina foto's en verslagen van de aan komst van Bertha Hertogh in Ne- dachte, dat het geschil vermeden Het conservatieve weekblad „The Spectator" schrijft, dat de moeilijkheden in Singapore op nieuw zouden kunnen beginnen wanneer het beroep in de zaak- Hertogh in Maart zal dienen, Het blad schrijft, dat er niet veel pogingen in het werk sche nen te zijn gesteld om te voor komen, dat de zaak van het Ne derlandse meisje zou overslaan in een strijd tussen Islam en Chris tendom. In deze omstandigheden was het onvermijdelijk, dat een en ander een strijd werd tussen regeerders en onderdanen. De Spectator schrijft, dat men moei lijk kan ontkomen aan de ge- Zeven ondernemende jonge Fransen, onder wie een verpleeg ster, zijn uit Rome vertrokken voor een expeditie door Nieuw- Guinea. „Ónï doel is de binnen landen van! Westelijk Nieuw- Guinea te onderzoeken. Wij zijn van plan dri£ jaar door te bren gen in strekfen, waar nog nooit een blanke i4 doorgedrongen", zo deelde de 46-jarige Serge Gar den, die vrrfeger verzekerings agent was, ntede. „Wij zuilen misschien wel wilde stammen tegenkomen, bij wie we niet erg welkom zullen zijn, maar wij zijn niet bang". Gardon zeide, dat qaen gedurende de voettocht met zoveel mogelijk mensen in contact wil komen om hun levensomstandigheden te be studeren. Van Bari willen zij trachten per schip naar Athene te komen, vanwaar zij hun tocht zullen voortzetten via Istanbul, Anka ra, Afghanistan, New Delhi, Cal cutta, Rangoon, Bangkok en Sin gapore. Voordat men de binnen landen van Nieuw-Guinea in trekt, wil het gezelschap Suma tra en Java bezoeken. Uranium uit de Zuid-Afrikaanse goudmijnen, welke behoren tot de grootste tot nog toe bekende bron nen in de wereld, zal op grond van 'n Driemogendheden-overeenkomst ter beschikking van de Engelse en Amerikaanse Regeringen worden gesteld, aldus werd te Londen be kend gemaakt. Het ontwerpen en de bouw van een fabriek, welke nodig is voor de productie van deze belangrijke bron voor atoomenergie, vinden voort gang en worden behandeld als een dringende aangelegenheid, zo werd hieraan toegevoegd. Wegens veiligheidsoverwegingen zullen er over bepaalde delen van het program geen inlichtingen ver strekt worden. Tenslotte werd verklaard, dat Zuid-Afrika misschien een van de belangrijkste uraniumproducenten in de wereld zal worden. Twee der grootste tot nog toe bekende pro ducenten zijn de Belgische Congo en Canada. DE EERSTE ATOOMBUNKER. Wat die consequenties zouden betekenen, is niet te overzien. De New Yorkers verbaasden zich kortgeleden nog over een ontzag lijk bouwterrein in het hart van de stad, waar na verscheidene weken werken niet meer voor de dag kwam daneen parkeer terrein. Maar de insiders wisten, waarom hier ettelijke millioenen dollars in gewapend beton waren omgezet: de eerste atoombunker van Amerika was gereed ge komen! General Clay, de vroegere Hoge Commissaris over de Amerikaan se zóne in Duitsland, heeft de lei ding van de atoom-beveiliging in de Staat New York op zich ge nomen. Als zijn plannen ver wezenlijkt zullen zijn, is er onder elk parkeerterrein een atoom schuilkelder. Generaal Clay staat aan het hoofd van een vijf-en- vijftig man sterke staf der lucht bescherming. Het is moeilijk in deze meest individualistische stad ter wereld 40.000 man te vinden, bereid om 's avonds vrijwillig bij de luchtbescherming te werken met geen ander vooruitzicht dan onbezoldigd hulp-politieagent te worden en de zekerheid te heb ben, dat men New York, de meest bedreigde plaats in de Ver. Sta ten, bij het uitbarsten van een oorlog in geen geval zal mogen verlaten. Deze 40.000 dapperen zullen in het district New York de kern vormen van het thuis front, dat ingeval van oorlog even belangrijk zal blijken als de slagvelden. ATOOM-BOEMERANG. Beter dan uit de redevoeringen van hun ministers zien de Ameri kanen door één enkele blik op de landkaart, wat hun te wachten staat, als het de Sow jets ooit zou gelukken de atoom-oorlog over de Atlantische Oceaan te bren gen. In de* Noordoosthoek van het land liggen alleen reeds tien wereldsteden met gemiddeld meer dan een millioen inwoners. In totaal leven daar 65 millioen mensen, waarvan er 25 millioen in de grote steden wonen. Gene raal Clay en zijn collega's van de Amerikaanse luchtbescherming in de 47_ andere staten zijn over tuigd, dat al die millioenen alleen maar beschermd kunnen worden, als Amerika in letterlijke zin „naar de kelder" zou gaan. MOET AMERIKA ONDER DE GROND KRUIPEN? De plannen van de Nationale Raad van Veiligheid vormen het meest gigantische project, dat ooit in de geschiedenis der Ver. Staten werd ontworpen. De ver antwoordelijke man voor de indu striële mobilisatie, Stuart S. Sy mington, die tevens voorzitter is van de Nationale Raad, heeft voor president Truman een be groting opgemaakt: totaal hon derd milliard dollar. Bovenaan op die rekening staan de bedragen voor het bouwen van ondergrond se fabrieken. Evenals de Engels man Lidell Hart staat Stuart S. Symington op het standpunt, dat Hitier de oorlog niet verloren zou hebben, als de Duitse industrie reeds vóór de oorlog „onder de grond gebracht" zou zijn. Tien en een half milliard zijn uitgetrokken voor het bouwen van vluchtelingen-kampen en massa-kwartieren teneinde de dakloze bevolking der grote ste den onder te kunnen brengen. Het opbreken van de steden cn het decentraliseren van de indu strie, voorzover ze niet onder de grond te brengen is, houdt in Amerika een heel leger van ste- debouwkundigen bezig. In totaal worden honderd steden als be dreigd beschouwd. Alleen reeds de nieuwe plannen op het gebied van de watervoorziening en dt kanalisatie zullen 9,5 milliard eisen. En 8,5 milliard zullen de ver buiten de steden liggende zie kenhuizen moeten kosten. Men rekent er mee, dat me» het leven van alle inwoners niet zal kunnen beschermen. Het is geheel in de geest van de Ameri kaanse opvattingen, dat er maat regelen worden genomen 0175 elk geval de meest waarde olk mensen te beveiligen. Alleen, weet men niet precies, wie de „meest waardevollen" zijn. De» bezitters van de meeste dollars of van de meeste kundigheden? De verstandige mensen hopen intus sen, dat Oost en West tot es» compromis zullen komen, het geen gelukkig nog geen utopie is De Algemene Vergadering der V. N. heeft de Nederlander Mr. G. J. van Heuven Goedhart geko zen tot Hoge Commissaris voor vluchtelingenzaken. Hij verkreeg 30 stemmen, de- tegencandidaat, de Amerikaan Donald Kingsley, 24 stemmen- Er waren 5 onthoudingen. De Commissaris zal aan vluel», telingen internationale bescher ming verlenen in het kader der V. N. en trachten permanente op lossingen te vinden voor vluch telingenproblemen in het alge. meen. Thomas Dewey, gouverneur van New York en titulair hoofd" van de Amerikaanse republikeinse partij, heeft in een radiotoe spraak ,,de mobilisatie van de Amerikaanse hulpbronnen" ge rist. Hij drong aan op het treffen van de volgende maatregelen: Registratie voor de nationale dienst van alle Amerikaanse mannen en vrouwen boven de 17- jarige leeftijd; het opbouwen van een leger van 100 divisies met een twee maal zo grote sterkte als die van een Sowjet-divisie; de versterking van de lucht macht tot tenminste 80 groepen; het uit de reserve nemen van alle marinevaartuigen en het re serveren van 24 procent van de Amerikaanse productiecapaciteit ten behoeve van de defensie. Het wereldcommunisme, aldus Dewey, voerde onder leiding van de Sowjet-Unie een meedogen loze oorlog tegen de gehele vrije wereld. Slechts indien het optre den der Verenigde Staten van verstrekkende aard was, zou men het Sow jet-getij kunnen keren. In Braziië zijn op verschil lende plaatsen twee Dakota's na de start verongelukt. Vier perso nen zijn omgekomen en drie ern stig gewond. Het hoofd van de burger lijke verdediging van Californië heeft alle burgers aangeraden tot het bouwen van schuilkelders te gen luchtgevaar van een bepaald type dat 100 dollar kost. Het observatorium te Faen- za heeft een aardbeving van bui tengewone kracht geregistreerd op een afstand van ongeveer 10.000 km van Ital'ë. De aardbe ving duurde ongeveer 2 uur. Spanje, Duitsland, Joego-Slaviè en Japan dienden ingeschakeld te worden om te voqrkomen, dat de wereld in handen van wilden zou geraken. Wij moeten, het stupide idee laten varen, dat wij met Stalim aan één tafel kunnen gaan zittert om tot zaken te komen, terwijl wij zwak zijn en hij sterk is. Land na land had dit met Hitler' geprobeerd en was verzwolgen en hetzelfde deed zich thans bii Stalin voor. Men diende vriendschap met de landen te sluiten, die aan onze zijde willen strijden. In dat ge val ben ik bereid hen als ge allieerden te ontvangen, of ik het met hun binnenlandse politiek eens ben of niet, aldus Dewey. Tito bijv. had 30 divisies en, Frankrijk 22 en men meende te weten, dat ook Duitsland en Ja pan bereid waren te strijden. Er diende een regeling te worde» gevonden om hen in staat te stel len deel te nemen aan de wereld- strijd tegen hun oude vijanden. Een sigarettenaansteker, dit zonder vuursteentje werkt, ir door een Britse firma vervaar digd. De aansteker is voorzien var enige kleine batterijtjes en heefl een pitje, gemaakt van asbest, dal in een reservoir van benzine past. Bij het uittrekken van de pit springt een vonk over, waardoor de pit begint te branden. De aan steker die ongeveer twee minu ten achtereen blijf branden en ge schikt is zowel voor gebruik door rokers als in het huishouden, wordt door de fabrikant op de BrL tish Industries Fair 1951 ver» toond. door P. DE VRIES. derland. Te Djakarta is een Bertha Her togh-comité opgericht, dat de „echtgenoot" van Bertha, Adabi, wil steunen bij zijn pogingen om Bertha terug te krijgen, aldus „Merdeka". Tot de oprichters be hoort o.m. een oom van Bertha. De Canadese Minister-Pres'dent Louis St. Laurent heeft verklaard, dat de wereld niet in een nieuwe we-eidoorlog zal worden gestort. Hij wees er op, dat de reus achtige Verzekerings Maatschap pij Lloyd's het risico op een al gemene oorlog vóór September 1951 één op vijftig heeft gesteld en hij zeide: ,,Ik ben even opti mistisch als zij". had kunnen worden. De Britten, die thans het mees te nadeel van de smaad hebben, waren op geen enkele wijze direc te partij in het geschil, dat Neder landse en Maleise personen be trof, aldus het blad, dat vervolgt: Da» enige kwestie, waar het om ging, was, waar het meisje moest verblijven tot zij besloten had of zij haar verdere leven in het Oos ten of in het Westen zou door brengen en dit was nauwelijks een bloedvergieting waard. „Mis schien is de meest onbevredigen de kant van het gehele geval, dat de beslissing van het hof niets definitiefs bepaalt. De hele zaak zaak zal waarschijnlijk in Maart weer dienen in beroep en dan zullen de moeilijkheden opnieuw beginnen, tenzij energieke maat regelen ter voorkoming worden genomen. „Het arme meisje Hertogh is op weg evenveel hinder te veroor zaken als Helena van Troje", al dus de Spectator. 21) (Nadruk verboden) „O nee," antwoordde ze luch tig, alsof dat van geen betekenis was. „Ik heb nu een baan bij een der grote dagbladen. En daarvoor zal ik ook de reis naar de Salo- mons-eilanden verslaan. Alleer niemand wil van te voren de reis financieren, zie je? Dat is belab berd. Ze zeggen allemaal: We re kenen wel af, als U terug bent. Zelfs geen voorschot krijg ik. Ba; al die bollebozen in de kranten wereld zitten op hun geldzak en je krijgt geen cent los. Soms be kruipt je wel eens de zin, om de hele boel er maar bij neer te gooien." „Dat laatste kan ik je advise ren" zei Kees op droge toon. „Wat zou je er van zeggen, als ik je een baantje bezorgde op het kan toor van mijn vader?" Ze keek hem verontwaardigd aan. „Zeg eens, ik ben niet om werk verlegen, hoor! In de jour nalistiek kan ik altijd nog wel mijn kostje opscharrelen. Geld moet ik hebben. Om de reis te be talen. Zeg, als je toch helpen wilt, misschien kun je je vader warm maken voor mijn plan. Hij keek haar verschrikt aan. „Voor welk plan?" „Doe niet zo achterlijk," ant woordde ze ongeduldig. „Je be grijpt drommels goed, wat ik be doel. Zou ik bij de Bank niet een lening kunnen sluiten?" Hij schudde zijn hoofd en keek haar olijk aan. „Weet, je, Bank directeuren hebben dit met kran tenmagnaten gemeen, dat ze bei den altijd erg op de geldzak zit ten. Jammer hé?" „Och, jammer.... ik kom toch wel aan 't benodigde geld, reken maar. Als ik eenmaal iets in mijn hoofd gezet heb, gebeurt het ook. Daar kun je van opaan." „Ja, dat me.k ik. Je hebt dus nog steeds het plan om ook naar dat eiland te gaan?" Ze knikte vastberaden. „Ja jongeman. Daar krijg je me niet van af." „Wat zegt je vriendin van dit dwaze plan?" „O, dieBep is een heel aar- d;g kind, maar er zit geen initia tief in. Als die maar kaartjes kan geven en geld kan incasseren voor de spoorwegen, is ze al te vreden. Die heeft geen andere ambities. Ik wil wat zien van de wereld." „Wel, kijk dan naar buiten. Dan zie je al een heel stuk." Ze legde haar sigaret neeT op het asbakje en leunde op haar ellebogen, terwijl ze hem ernstig aankeek. „Je wilt me dus nog steeds niet meenemen?" „Nee, kleine meid, dat is veel te gevaarlijk voor je. Ik vind je een verduveld aardig vrouwtje en als ik terugkom uit Australië, dan wil ik best de kennismaking met je voortzetten, maar blijf jij maar rustig in Apeldoorn op me wach ten." „Nou, dan zal ik op eigen houtje moeten gaan," besloot ze fleg matisch. „Josien, luister nu eens, kleine kattekop. Snap je dan nog niet, dat dit niets is voor een vrouw? Lieve help, hoe moet ik dat nu aan je verstand brengen Ik Ze lachte en wuifde met haar hand. „Houd er nu maar over op, beste jongen, want ik heb je al eerder gezegd, dat mijn besluit vast staat. Ik ga er heen. Al zal ik moeten gaan „Op een ploffiets," vulde hij aan. „Bijvoorbeeld," lachte ze op nieuw. „Maar gaan doe ik." „Nu, we zuilen er maar niet I langer over twisten. Apropos, iets anders. Plannen voor van- 1 avond?" „Och, plannenNu ik hier 1 toch niet meer aan de krant ver bonden ben, kan ik vrij over mij» avonden beschikken." „Wel, zullen we dan vanavond samen ergens heen gaan? Dan sen? Of liever naar een stukje muziek?" „Nee, daar heb ik geen zin in. Zeg maar, hoe laat en waar ik je vanavond kan halen, dan gaan wc wat toeren." „Laten we het dan maar om draaien. Ik kom je halen in mijn vader's wagen. Dat spaart jou benzine en olie." Ze lachte weer. „Best," arit- woordde ze. „Kom me dan om zeven uur maar aan de Herten laan halen. Het werd een leuke avond. Ze reden naar een stil gedeelte van de Veluwe Kees had er geen idee van, waar ze nu eigenlijk precies waren en daar stajoten ze uit. Kees deed de Chrysler op slot en samen wandelden ze een eindje het bos in. „Niet te ver," waarschuwde Josien. „Het wordt al donker en als we de weg terug niet kunnen vinden naar de wagen, wat dan?" „Wel," zei hij opgeruimd, „dan bivakkeren we vannacht maar in het bos. Dat mag 'm niet hinde ren. Heb je al vast een voor proefje voor als je eenmaal op Saint George bent." (Wordt vervolgd,)

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5