Begroting van justitie Uit de Provincie De BIM IN ZWART-WIT-SYMPHONIE Antwerpse smokkelkoning De Minister spreekt Trein Brussel-Antwerpen op arbeiders ingereden Binnenlands Nieuws VERJAARDAG ORANJEBOOM BIER! RECHTSZAKEN T W€ED€|KAMER Staatsloterij Landelijke^ prijsvraag voor^de kankerbestrijding 1&L-& Nederlandse arbeiders in België gewond Zware straflen geëist Overeenstemming over Ouitslands bijdrage aan een West-Europees leger VRACHTAUTO MET KERST BOMEN REED OP AUTOBUS. 7 doden De treinontsporing Bazel-Den Haag Truman en het gebruik van de atoombom TERNEUZEN tecord inzameling voor kerk KOEWACHT. Hei Vierde Prinsenkind OVERSLAG. ZAAMSLAG. Russische siaf der V. N. terug naar huis? Het verlaten Eiland AGENDA ïn de avondvergadering van Woensdag is de Minister van Justitie, de heer STRUYRKN, aan het woord gekomen. Spv deelde mede, dat de mees te oud-Spanj estrij ders zijn gena turaliseerd en dat de anderen het Nederlanderschap terugkrijgen. De kwestie van de nationaliteit der huwende vrouw zal de mi nister nog eens bekijken. Suggesties tot versnelling van de rechtspraak zal spr. gaarne «verwegen. De gedachte van de heer Van den Heuvel om een sta k-ing, die als een bedreiging van de economische orde wordt be schouwd, te doen vallen onder bepaalde strafbepalingen, wilde de minister nader overwegen. Wat de speelclubs aangaat wil de hij afwachten, wat de erva ringen van de rechter zijn. Per soonlijk vond hij een gokje niet «o erg, als men maar niet vrouw en kinderen verdobbelt, zoals in de Germaanse tyd lat de uit Rusland teruggekeerde delinquenten zo laag gestraft rijn. Er is echter rekening gehou den met het feit, dat ze in kam pen hebben vertoefd. Mej. Tendeloo (Arb.) zegt. dat iet Beheersinstituut nog steeds .liet het vertrouwen der bevol cing heeft verkregen. De heer De Haas (K.V.P.) zou ie geconfiskeerde landbouwgron den in de grensstreek niet willen verkopen of voor lange tijd ver pachten. De Minister meent, dat het Be heersinstituut een onmogelijke taak heeft gehad. Het lijkt hem aiet nodig te komen met een .wetsontwerp tot schadevergoe ding voor ten onrechte onder be leer gestelden. Dé stemming voor de artikelen Ier begroting wordt in verband net de kwestie der topsalarissen aangehouden. De Minister dankt de Kamer /oor de tegemoetkomende wijze, waarop de begroting is behan deld. geven, dat de dienstplichtigen niet langer dan tot 1 April 1951 in dienst worden gehouden. Hij vraagt of er druk is uitgeoefend door de Atlantische Raad. De heer Welter (K.N.P.) zal zijn stem aan het ontwerp geven. De Minister van Oorlog, de heer s'Jacob, zal indien de dienst plichtigen langer dan 1 April on der de wapenen moeten worden gehouden, opnieuw bij de Kamer komen. Er is geen druk van buiten uit geoefend en het ontwerp heeft niets te maken met de denkbeel den van Montgomery. Het wetsontwerp wordt goed gekeurd met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te heb ben tegengestemd. inzake pornografie zijn de gren ren moeilijk te trekken. Bij de afdeling „Politie" vroeg de heer Verkerk (A.R.) een punt te willen zetten achter de kwestie der opleiding. De heer Van Dis (S.G.) vroeg aandacht voor verzoeken van po litiepersoneel ten aanzien van de plaats, waar men wordt gesta tioneerd. De Minister zal trachten een oplossing te vinden voor de meest schrijnende gevallen van ontslag san politiepersoneel. Hij was het ermede eens, dat de opleiding alle zorg. behoeft. Bij de afdeling „gevangenis wezen" maakte Jkvr. Wittewaal ram Stoetwegen (C.H.) melding ran een geval, dat een man in een gevangenis is gestorven, zon der dat naar hem werd omgeke- ke*. Die zaak behoort te worden opgehelderd en de schuldigen «peten worden gestraft. De Minister gaf toe, dat het door Jkvr. Wittewaal van Stoet wegen gesignaleerde geval juist ia. De zaak is in onderzoek en wordt streng aangepakt. Om kwart voor twaalf werd de vergadering verdaagd. ONDER DE WAPENEN BLIJ VEN VAN DIENSTPLICHTIGEN. Vervolgens is aan de orde ge komen het wetsontwerp tot het ender de wapenen houden van dienstplichtigen. Van de dienstplichitgen, die in 1949 de eerste oefening begonnen, is een gedeelte na een half jaar te zijn geoefend, naar Kuis gezon den. Ook is een aantal dienst plichtigen, in opleiding voor offi cier, met vervroegd groot verlof gegaan. De regering acht het noodzakelijk de hier bedoelde dienstplichtigen voor het meren deel opnieuw in werkelijke dienst te doen komen. Het ligt in de bedoeling hen niet langer in dienst te houden dan tot 1 April 1951. De heer Haken (Com.) vraagt welke garantie de Minister kan In het eindverslag der Eerste Kamer over de wijziging van de Loterij wet 1905 brachten enige leden ter sprake dat èn in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer èn bij de openbare beraad slaging over dit wetsontwerp met klem was aangedrongen op publi catie der trekkingen in de dag bladen. Met belangstelling hadden zij kennis genomen van het bescheid der Regering in haar Memorie van Antwoord en bij de mondelinge behandeling in de Tweede Ka mer. Zij spraken de hoop uit, dat deze aangelegenheid de aandacht zou behouden en dat eerlang weer zou worden overgegaan tot her stel van hetgeen op dit punt vóór 1940 gebruikelijk was- De Verenigng ,,Het Nederland se Kankerinstituut" organiseert mede onder auspiciën van ,.Het Koningin Wilheminafonds" een grote landelijke prijsvraag ten bate van de kankerbestrijding. Niet minder dan 2Yz millioen prijsvraagformulieren worden de ze maand door de post in het ge hele land huis aan huis bezorgd. Op het formulier zijn reclame vignetten van 52 industrieën, fa brieken enz. afgebeeld. Aan de achterzijde staan een gelijk aan tal op deze vignetten betrekking hebbende vragen, die moeten wor den beantwoord. Men mag 12 fouten maken of eenzelfde aantal vragen onbeantwoord laten om toch aan de prijsvraag mee te kunnen doen. De opbrengst, die bestaat uit het boven het verschuldigde briefporto extra geplakte bedrag aan postzegels minimum 50 cent tot een maximaal van 1 komit geheel ten goede aan de kankerbestrijding. Het" instituut hoopt met deze prijsvraag een bedrag van 100.000 tot 150.000 gulden binnen te krij gen, dat zal worden gebruikt voor de aankoop van een behandelings- apparatuur voor de röntgenka- mer. De radio-therapeutische af- „Ik zal U van dragers, kaarten, proviand en wapens voorzien" zei de vreemde Burgemeester. „Wanneer U onderweg ooit hulp nodig mocht hebben, noemt U slechts mijn naam". ,JEn die is?" vroeg Bim snel. Basli knikte goedkeurend. Hij zelf had de moed niet kun nen opbrengen de naam te vragen van iemand die er zo gruwelijk uitzag- „King Skull" zei de ander. Nadat Basli en Bim met ver schillende - spijzen waren ver kwikt, ging King Skull naar bui ten en gaf orders tot het samen stellen van een soort karavaan. Tenslotte overhandigde hij ie kaarten aan Basli. „Hier heeft U alle kaarten die U nodig heeft" zei King Skull. „Zelfs de troefkaarten" ant woordde Basli bij wijze van woord speling. Dit nu bleek een verkeerde noot. King Skull fronste even zijn wenkbrauwen. Hij deed echter verder of hij de opmerking niet had gehoord- Spoedig was alles voor de reis naar het binnenland in gereed heid gebracht. deling, waar door de oorlog een achterstand is ontstaan, moet dringend worden vernieuwd. Voor 'n vollèdige modernisering van de appartuur wordt 5 ton nodig ge acht. Woensdagmiddag is een auto bus van een firma uit Maastricht met Nederlandse arbeiders die werkzaam zijn in de metaalbedrij ven te Paradon .omgeslagen op de hoofdweg Luik-Verviers, nabij Chaudfontaine. De chauffeur probeerd'e uit te wijken voor een wagen die voor hem reed en plotseling van rich ting veranderde. De 25 inzittenden zijn gewond, verschillende ernstig. Vergadering ran Donderdag. De Tweede Kamer heeft Don derdagmiddag de beraadslagin gen voortgezet. Bij de afdeling „bijzondere rechtspleging" stelt de heer Rool- vink (K.V.P.) met voldoening vast, dat deze rechtspleging ten einde loopt. De gratieverlening werkt niet onbevredigend. De in vrijheid gestelden moe ten worden opgevangen door de animale organen van reclasse ring De heer Stokvis (C.P.N.) be toogt, dat het gratiebeleid der regering QP ontoelaatbare wijze heeft ingegrepen in de bijzondere rechtspleging. De heer Van Dis (St. G.) ont wikkelt tal van bezwaren. Naar zijn oordeel zijn onschuldigen op- getioten gehouden en mensen, die zwaar misdaan hebhen, licln gestraft De Minister merkt op, dat je- gews de politieke delinquenten een afzonderlijk beleid moest werden gevoerd. Hij meent, dat men de bijzondere rechtspleging aairecht aandoet. Ze was niet zo slecht in haar beoordeling der feiten en in haar straffen. Na onige jaren is men de delinquen ten anders gaan bezien. Men moet de politieke delin- joenten de weg naar de normale maatschappij niet aisnijden. uver het algemeen kan men zeggen, dat de gemeenschap deze mensen weer heeft opgenomen. De wijze van bestraffing is een kwestie van opvatting- De heer Stokvis had te kennen gegeven, De Antwerpenaar H. de Smet, die wegens tapijtensmokkel op grote schaal in April j.l. door de politierechter in Breda veroor deeld werd tot een gevangenis straf van één jaar en vier maan den en een geldboete van 50.000, stond gisteren voor het gerechts hof te 's-Ilertogenbosch in hoger beroep terecht. jaar en een boete van 100.000 subs, zes maanden hechtenis. De raadsman achtte de feiten niet voldoende bewezen en con cludeerde tot vrijspraak. Het Hof zal 20 December uit spraak doen. (Adv.) KOU GEVAT... Bede)!, keel en borst met de pijnstillende Thermogenene weldadige warmte verjaagt ver- koudheid» De plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandse Zaken van de bij het Noord-Atlantisch pact aangesloten mogendheden en het militaire comité hebben vol ledige overeenstemming bereikt over de politieke en militaire aanbevelingen voor het deelne men vin Duitsland aan een ge combineerde West-Europese strijdmacht, aldus is" officieel te Londen bekend gemaakt. De aanbevelingen zullen vol gende week aan de bijeenkomst van de ministers te Brussel wor den voorgelegd. Uit het feit, dat de bijeenkomst slechts twee uur duurde, maakt men in diplomatieke kringen te Londen op, dat de moeilijkst# kwesties waren opgelost. Te Bonn houdt men rekening met de mogelijkheid, dat reeds •ind December de kwestie van het Duitse aandeel in de Euro pese verdediging aan de Bonds republiek zal worden voorge legd. In gezaghebbende kringen wordt verKiaard, dat net Duitse standpunt niet veranderd is. West-Duitsland blijft absolute militaire gelijkheid eisen. Verdachte, die lezen noch schrij ven kan, begon zijn carrière met de verkoop langs de deur van vloerkleden. Hij hield er later een tweetal tapijtweverijen op na, één in België en één in Neder land. De Belgische onderneming was in St. Niklaas gevestigd en de Nederlandse in Breda onder de naam N.V. Moderne Tapijt weverij. De smokkelkoning verklaarde, dat hij onschuldig is en dat hij nooit had gehoord, dat zijn tapij ten over de grens werden ge bracht. Er werd een groot aantal ge tuigen gehoord, onder wie de wielrenner J. Braspenninx, die bevestigde een partij tapijten naar Nederland te hebben over gebracht. De broer van deze ge, uige, die dienst deed als chauf- cur van een pantserauto, ver- daarde twaalf maal gereden te nebben in opdracht van zijn broer Johnny. De bedrijfsleider van de Bre dase weverij, de Belg C. J., werd aan de tand gevoeld en er kwam vast te staan, dat er ook nog met valuta en coupons stof is gemani puleerd. Het Bredase bedrijf werkte mét twee kassen, een „witte" en een „zwarte" kas. De advocaat-generaal zeide in zijn requisitoir geen andere over tuiging te hebben dan die van de Bredase Politierechter. In he' dossier is aangetroffen een ver klaring van de Officier van Jus titie. dat De S. getracht heeft de ambtenaar van het O. M. voor een bedrag van 100.000 om te kopen. Dit feit was dan ook het motief om in eerste aanleg 100.000 boete te eisen. Spr. noemde De S. de grootste smokkelaar van het Belgisch- Nederlands gebied, die er ooit is geweest. Hij vroeg het vonnis te willen bevestigen met uitzonde ring van de straf, die hij te gering oordeelde. Hij eiste een gevange nisstraf Van twee en een half Op de Rijksweg tussen Nijkerk en Putten is Woensdagavond om streeks zes uur een vrachtauto met Kerstbomen op een autobus gereden. In de bus bevonden zich het Haags operettegezelschap en leden van het orkest, die op weg waren naar Den Haag. Het ge zelschap staat onder directie van Cor Wegers en Victor Colani. De .-.vrachtauto, die uit de richting Zwolle kwam reed door onbeken de oorzaak in op de autobus, die op weg was naar Ermelo. Een boomstam scheurde de autobus van voren tot achter open. Geen ier inzittenden werd echter ge wond. Een electrische trein van de lijn Brussel-Antwerpen heeft Woensdagavond omstreeks 11 uur in de omgeving van Contich (Ant werpen) een groep van 7 Belgi sche arbeiders aangereden. 6 Van hen werden op slag ge dood, de zevende is in het hospi taal aan zijn verwondingen over leden. Volgens de eerste berichten werkten de seinen normaal bij het naderen van de trein doch op het zelfde ogenblik reed de sneltrein Amsterdam-Parijs voorbij- Ten gevolge van de rook van de sneltrein hebben de arbeiders de electrische trein niet zien nade ren- Volgens een officiële medede ling werden de arbeiders door eer. hoornsignaal van een collega, die op de uitkijk stond voor de nade rende trein gewaarschuwd. AANTAL SLACHTOFFERS TOT 3 GESTEGEN. Het Belgische parket stelde Donderdagmorgen een onderzoek in naar de oorzaak van het spoor wegongeval te Poix-St. Hubert. Een spoorwegingenieur ter plaatse bevestigde tegenover de correspondent van het A.N.P. dat het ongeluk te wijten is aan te grote snelheid en aan een veron achtzaming der signalen door de machinist van de trein. ven het betrekkelijk gering aan tal slachtoffers toe aan de sterk te der geheel stalen Nederlandse rijtuigen, waarvan de romp vrij wel intact is gebleven. Volgens politieke kringen te Lenden zou premier Attlee aan Winston Churchill, de leider van de oppositie, hebben medege deeld, dat president Truman's verzekeringen met betrekking tot de atoombom veel verder gingen dan wat hieromtrent openbaar is gemaakt. Churchill had Dinsdagavond n vertrouwelijk gesprek met Attlee en hij heeft laten door schemeren, dat een volkomen overeenstemming over het onder werp werd bereikt. Attlee zou hebben gezegd dat alle landen, die in Korea strijden, geraad pleegd zouden worden, vóór het plan om de bom te gebruiken zou worden geopperd. Vermoedelijk zal Attlee dit vandaag duidelijk maken, wan neer hij. het debat in het Lager huis over zijn besprekingen te Washington opent. MIDDENSTANDSEXAMEN 1951 Het 17e examen voor het Mid. denstanddiploma Algemene Han delskennis wordt, voor wat het schriftelijk gedeelte betreft afge nomen op Woensdag 16 Mei en Donderdag 17 Mei 1951 en voor wat het mondelinge gedeelte aan gaat in de periode van 23 Juli lot 11 Augustus 1951. De inschrijving sluit 16 Januari 1951. Inschrijvingsformulieren (met examenvoorwaarden, -eisen en extract-reglement) gratis ver krijgbaar bij: Bureau Stichting Middenstandexamen, Laan van Meerdervoort 96a, Den Haag of bij één der bureaux. Inschrijvingsformulieren dienen uitsluitend per briefkaart te wor den aangevraagd. Formulieren van vorige examens zijn niet geldig- Mevr. HarteWisse 98 jaar. Ce oudste inwoonster van Terneuzen. Onder grote belangstelling vier de. gisteren mevr. de wed. M. HarteWisse in „Scheldeoord" haar 98e verjaardag. TREIN REED OVER DRAAD. Explosie volgde. De bestuurder van een electri sche trein, die van Utrecht naar Arnhem reed. zag gisteren tus sen Ede en Wolfheze een draad over de lijn liggen. Toen de trein er over heen reed, volgde een explosie terzijde van de spoor baan. Er waren in de omgeving militairen aan het oefenen. De commandant wist niets van de aanwezigheid van de draad, zo zeide hij en kon daarover geen opheldering geven. Er is een on derzoek ingesteld. Het aantal doden-is inmiddels tot 3 gestegen daar behalve de machinist en de stoker in het zie kenhuis te Li b ram on t, ook een 75-jarige Belgische dame, die ernstig aan het hoofd w;as ge wond, is overleden. Een kraan der Belgische spoor wegen met een hefvermogen van 68 ton bevindt zich ter plaatse. Men ziet zich evenwel voor een probleem gesteld daar de Belgi sche locomotief en de beide Ne derlandse rijtuigen 7 meter diep in het ravijn liggen. Het onder stel van het eerste rijtuig is door de kracht van de schok geheel af gerukt. Belgische deskundigen schrjj- Een te Baarlo gehouden huis- aan.huis collecte voor een nieuw te bouwen kerk ter vervanging van de oude, die door de Duitsers werd opgeblazen leverde het be drag van 40.000 op. Baarlo heeft ongeveer 400 be woonde woningen, zodat de in zameling per huis gemiddeld 100 bedraagt. moristisch talent en een goede voordracht bleek te beschikken. Na de pauze bracht hij een voordracht, geïmproviseerd naar hetgeen tijdens deze avond was voorgevallen. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kinder- reis van de Temeuzense Be- stuurdersbond. De districtsbestuurder, de heer H. v. d. Meer uit Vlissingen, hield een korte rede. Hij belicht te de komende reorganisatie van het N.V.V., waarbij bankwerkers e.d. allen in de Metaalarbeiders bond worden ondergebracht. 12'/2-jarig ambtsjubileum. De heer G. C. E. M. Dierick, Burgemeester van Koewacht, viert morgen zijn 12 Yz-jarig ambtsjubileum. Ter gelegenheid hiervan zullen de gemeenteraad en het gemeen- tepersoneel bijeenkomsten op het gemeentehuis, waarbij de Burge meester zal worden uitgenodigd. Namens de gemeente en net. personeel worden geschenken aan geboden. De stichting „Het Vierde Prin senkind", 'die zich ten doel stelt kinderen, wier vader door oor logshandelingen het leven heeft verloren, en kinderen, die zelf door oorlogshandelingen zijn ge troffen, een prettige vacantie- week te bieden, is voornemens ook in 1951 vacantiekampen te houden. Men wil meer dan 4000 Nederlandse kinderen in deze kampen onder brengen. Hiermede is een bedrag van 12.500,- ge moeid. (Adv.) Bure Miete", zoals zij vroeger in de omgeving van de le Korte- straat werd genoemd, is op haar hoge leeftijd nog heel goed „bij". Zij is alleen wat slecht ter been, hetgeen niemand haar bij het na deren. van de 100 kwalijk zal nemen. Voor wat er in haar omgeving en ook verder in de wereld ge beurt, heeft de krasse oude vrouw nog een levendige belangstelling. Zo nam zij de laatste tijd met interesse kennis van de lotgeval len van Bertha Hertogh. Mevr. Harte-Wisse mocht zich gisteren de gehele dag in een druk bezoek verheugen, terwijl haar tal van geschenken werden aangeboden. De krasse jarige, die de oudste inwoonster van Terneuzen is, was bijzonder verheugd, dat zij ook bezoek mocht ontvangen van een oude vriendin, de 91-jarige mevr. de wed. Van KerkvoordeStof- fijn. Het was een heuglijke dag in .Scheldeoord", waar uiteraard een opgewekte stemmingheerste Wij voegen onze gelukwensen bij de vele, die de 98-jarige mevr HarteWisse hebben bereikt en wij wensen haar de kracht toe binnen tv/ee jaar op haar 100e verjaardag haar talloos vele fa milieleden, vrienden en kennissen op dezelfde opgewekte manier te kunnen ontvangen als gitseren. Gezellige' avond ln de zaal van ,,'s Lands Wel varen organiseerde de Metaalbe- werkersbond Woensdag een gezel lige avond voor leden en huisge noten. De band van P. Meeuw sen verzorgde het muzikale ge deelte en het bal. Kwalitatief is dezb band vooruitgegaan door de toevoeging van een saxofonist. Bi-zonder in de smaak viel het optreden van de heer D. Achter huis, uit Axel, die over een hu Kerstfeest- Te Overslag wordt dit jaar weer een prachtig Kerstfeest gegeven. Ook in de Kerk zal het niet on gemerkt voorbijgaan. Na de Kerstmis heeft de herdenldngs- mis plaats, waarna Krestliederen worden gezongen. Des avonds worden toneelavonden gegeven. i 7 Examen Coupeuse. Aan het Instituut vjtn mode vakscholen te Eindhoven slaag den voor coupeuse de dames N. Dieleman (met eer) en M. de Jonge, beiden te 1 Zaamslag. De leden van de Sowjetrussische staf bij de V. N. trekken uit het gebouw met 50 kamers, waar vroeger de millionnair J. P. Mor gan woonde. Naar aanleiding hiervan zijn geruchten ontstaan dat de Sowjet- russsische functionarissen naar Rusland terugkeren- De Russen zelf geven geen verklaring. Een gedeelte van de inventaris van het gebouw is naar een Rus sisch landgoed in de buurt over gebracht, waar Wysjinki en ande- fen verblijf houden. Een ander gedeelte ging naar onbekende be stemming. door P. DE VRIES. o 20) (Nadruk verboden). „Misschien is een eepzaam stukje heide op de Veluwe een betere gelegenheid om onze krachten met elkaar te meten," opperde hij. „Ben je altijd zo agressief?" „Soms. Als bepaalde mensen me dwarsbomen. Anders ben ik de goedheid zelve." -„Mooi. Wees dan zo goed en bestel nog een portie groente voor me, want het smaakt verruk kelijk." Hij lachte even, maar wenkte toch een kelln# en bracht haar wensen over. Maar na het diner waarvan ze beiden rijkelijk geno ten hadden, zaten ze breeduit een sigaret te roken, en Kees kon niet nalaten te vragen: „Zeg eens. Josien, nu alle gekheid opzij. Ben je werkelijk van plan om ook naar dat eiland te gaan?" Ze knikte. „Even vast, als ik hier op dit ogeblik een sigaret zit te roken. Mij dunkt, je moet nu toch zo langzamerhand wel tot de overtuiging gekomen zijn, dat het me bittere ernst is. En begin nu maar niet op m'n dak te ko- I men met airgumenten als: veel te I gevaarlijk' voor een vrouw en al die dingen fneer, want dat geeft geen vat öp 'me. Ik ga en daarmee uit- Kees antwoordde niet. maar hij begreep nu inderdaad, dat het meisje vast van plan was mee te gaan. En hij begreep tevens, dat er maar één mogelijkheid was, om in ieder geval van naar af te komen. Dal Was list. Op de een of andere manier zou hij haar om de tuin moeten leiden. Hij zou bijvoorbeeld kunnen zeggen, dat hij later wegging dan in werke lijkheid. Weliswaar bedrog, maar hij zag geen andere mogelijkheid. En hij voelde er niets voor, om die kleine zwarte stijfkop mee te nemen op dat avontuur. Hoe graag hij Josien overigens ook mocht. Nadat Kees afgerekend had, namen ze afscheid van elkaar met een stevige handdruk en Jo sien reed in de richting van Am sterdam, terwijl Kees de tegen overgestelde kant uitging. Maar onderweg moest hij zichzelf be kennen, dat de zwarte journaliste een verduveld aardige meid was, er zat een willetje in. X. In die dagen, die volgden, won in, die hem van nut konden zijn voor de reis naai* Australië. Zijn pas was spoedig in orde en vader Van Bergen had inmiddels con tact opgenomen met een bank instelling in Canberra. Er zou in ieder geval een matig bedrag tot Kees' beschikking zijn, als hij er eenmaöl was. Voorts wist hij de reisroute, zodat het wachten nu was op bericht van Tom. Dat kwam eerder, dan Kees verwacht had. Want Zaterdag avond kwam er een telegram uit Australië, dat slechts drie woor den bevatte: „Okay. Kom Tom." „Nou," zei Van Bergen, toen zijn zoon hem het bericht had laten lezen, „ik moet zeggen: dat is kort en krachtig. Wanneer ga je nu?" „Maandag," antwoordde Kees opgewekt. Tenminste als ik nog passage kan bespreken in het lijnvliegtuig naar Djakarta. Ik moest meteen maar even bellen. En de daad bij het woord voe gende vroeg hij Schiphol aan. Blijkbaar was er op het moment niet veel liefhebberij voor Indo nesië want er was nog plaats. Kees die al eerder schriftelijk contact met de luchtvaartmaat- schappij had opgenomen voor deze reis reserveerde meteen een plaats in het vliegtuig en zei, dat hij er voor zorgen zou om twaalf Kees alle mogelijke inlichtingen uur op Schiphol te zijn. Josien had hij in de afgelopen week een paar malen ontmoet. Eens toen hij een wandeling maakte in de Hoofdstraat, zag hij haar aankomen in het zwarte wa gentje. Ook zij zag hem en van zelfsprekend stopte ze bij hem. „Hoe gaat het?" vroeg ze hem nieuwsgierig. Kees, die wel begreep, dat ze hiermede bedoelde, hoe of het ging met de voorbereidingen be treffende de reis, deed net, of hij daar geen erg in had. „Alleen een tikje verkouden." „Dat bedoel ik niet," zei ze lachend. „Heb je bepaalde plan nen op het ogenblik?" „Nee, ik wandel zo maar een beetje." „Stap dan in," nodigde ze uit, het portier opend, „dan kunnen we ergens een kop koffie drin ken." „Best," antwoordde hij en even later reden ze gezamenlijk verder In de gelegenheid waar ze koffie dronken, probeerde Josien heüi uit te horen, maar Kees was op zijn hoede en zei, dat hij nog steeds in afwachting was op be richt uit Australië. En dat was bovendien geen leugen. Handig gooide hij het gesprek over een andere boeg. „Nog steeds zonder werk? (Wordt vervolgd). Advertentie. 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat k&n! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen m het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voortkomen, tast ge Uw Rheu matische pijnen bij de oor sprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschen-kuur. Geen prettiger kuur dan j,uist Kru schen iedere morgen de klei ne dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijneh verdwij nen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veer krachtig jeugdig gevoel. BRIGADIER VAN POLITIB VEROORDEELD. De Rotterdamse Rechtbank ver oordeelde de 51-jarige J. H., die als brigadier van politie geduren de zijn diensttijd een drietal in braken heeft gepleegd, conform de eis tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. HEDEN: TERNEUZEN Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Traderhorn". ZAAMSLAG: Zondagscnoolge- bouw, 7 tot 9 uur: Duiventen- toonstelling. MORGEN: TERNEUZEN Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Traderhorn", Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De terugkeer van Frank James". Hotel „Centraal", Markt, 3 uur: Vergadering verzeker den Alg Mij Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc- „Nichtstop in Da kar" HOEK: Café Breepoel, 3 uur: Duivententoonstelling. ZAAMSLAG: Zondagschoolge bouw, 210 uur: Duiventen- toonsteling.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2