Bertha Hertogh in Nederland eerlijk! Rumoerig Lagerhuis debat D.D. Noodweer in de Golf van Biscaye Nieuw-Guinea Conferentie Australisch ooggetuige over acties op Ambon Chinees luchtolfensiel verwacht S Grote belangstelling op Schiphol Geen overeenstemming Schepen in nood Het K.L.M. vliegtuig „Maastricht", dat Bertha Hertogh en haar moeder naar Nederland heeft ver voerd is gisterenavond om 20.35 uur op het vliegveld Schiphol geland. De „Karei Doorman" in Spanje De bakkers na Kerstmis Indonesië overweegt contact met Aziatische landen over Nieuw-Guinea Briise persstemmen over de gebeurtenissen te Singapore Air,bonnezen vragen bemiddeling van de Unci De toestand te Singapore Indisch vliegtuig verongelukt Zwitsers viiehtuig vernield Lrwt Tan zennwenl Communisten in Amerikaans uniform Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington verklaard, dat er aanwijzingen bestaan, dat de Chinese luchtmacht binnen afzienba re tijd een luchtoffensief op grote schaal zal inzetten. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder 8.41 16.28 12.46 8-42 16.29 12.56 0.07 8.43 16.29 ■13.05 1.21 g.44 16.29 13.15 2.35 Eduard van Steiger President varff witserlandin 1951 Mohammedaanse Liga «0 boycot van Nederland Leon Degrelle in Spanje gesignaleerd Vliegtuigraket aangespoeld prankenn* OU Abonnement Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactle-adres: Noofdstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJDAG 15 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1605. Verschijnt' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties'. 5 regels 6® iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 minimam «98 advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder summer of Adrm Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aafc (Adv.) De thuiskomst van de 13-jarige Bertha, die in gezelschap van haar moeder gisterenavond uit Singapore op Schiphol aankwam, heeft zeer grote belangstelling getrokken. Negentig persmensen, allereerst uit Nederland, maar ook uit Engeland en zelfs Austra lië, waren al vroeg op de luchtha ven bijeen. Een speciale regeling, getroffen door de Rijkspolitie, had hen in het passagiersrestau rant verzameld. De aankomsthal was voor hen afgesloten. Wel wa ren zij in de gelegenheid van het terras tot dit restaurant af het uitstappen van de passagiers te zien. Toen het toestel landde, bevon den zich honderden mensen, zes rijen dik, over een lengte van ze ker 100 meter, de aankomst van het vliegtuig gade te slaan. Om kwart voor negen zette Bertha Hertogh haar eerste schrede op Nederlandse bodem. Talrijke schijnwerpers deden het vliegtuig, dat om tien minuten over half negen voor de aan komsthal van het stationsgebouw op Schiphol tot stilstand kwam, in een fel licht baden. Bertha en haar moeder stapten als laatsten uit. Nauwelijks was zij de trap afgedaald, of haar vader, die reeds lange tijd op de luchthaven op zijn dochter had gewacht, snel de op haar toe en omarmde haar. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (Arb.) heeft aan de Ministers van Bui tenlandse Zaken en van Marine de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat een Neder, landse fiotille waaronder Hr. Ms. „Karei Doorman" de haven van Valencia (Spanje) is binnengelo pen en de bemanning daar offi cieel en met enige plechtigheid is ontvangen? 2. Hebben nog verdere bezoe ken aa(j en plechtigheden in Span je in het voornemen gelegen en, zo ja, wordt aan dit voornemen uitvoering gegeven? 3- Zijn de Ministers van dit pro gramma op de hoogte gesteld en hebben zij daaraan hun goedkeu ring gegeven? 4- Z(jn de Ministers niet van mening, dat manifestaties van sympathie met het Spanje van generaal Franco geenszins voort vloeien uit de onlangs door de vergidering d r Ver. Naties aan genomen resolut'e inzake Spanje en zelfs in strijd zijn met de hij die gelegenheid door de Neder landse gedelegeerde afgelegde verklar:ng? 5. Zijn de Ministers bereid, in het vervolg de houding van Rege ringsorganen in overeenstemming te doen zijn met de door de Rege ring vastgestelde politiek? Enige ogenblikken stonden Ber tha, haar vader en haar moeder omstrengeld op het platform, te midden der honderden, die deze langverbeide aankomst gadesloe gen. Temidden van haar ouders liep Bertha, die gekleed was in een bruine jas en een muts van de zelfde kleur, naar de douanehal, terwijl tientallen blitzlampen flitsten. Bertha liep met de ogen naar de grond geslagen tussen haar ouders in. Slechts een ogen blik wendde zij het gelaat naar de cameramensen en journalisten, op verzoek van haar vader. Nadat Bertha en haar moeder de aankomsthal waren binnenge gaan, verzamelden de journalis ten en fotografen zich rond een bank in het restaurant, waar om even voor negen Bertha en haar vader en moeder kwamen. Het meisje was onder de indruk van de overstelpende belangstelling en ook mevr. Hertogh, die in de ontvangsthal van het comité uit Bergen op Zoom een ruiker bloe men had gekregen, was zo ont roerd en overstuur door de door stane emoties, dat zij niet in staat was te spreken. De heer Hertogh las een ver klaring voor, waarin hij zeide: „Ik ben erg blij, dat alles achter de rug is en dat mijn vrouw ons kind mee terug heeft kunnen brengen. Ik ben diep geschokt door hetgeen er de laatste dagen in Singapore is gebeurd. Ik wil mijn dank uitspreken jegens allen, die zich hebben ingespan nen, dat ik mijn kind weer heb teruggekregen. Allereerst geldt mijn dank de Minister van Bui tenlandse Zaken, het Nederlandse Rode Kruis e.a. En nu zult u be grijpen, dat wij verder graag met rust worden gelaten". Daarna begaf de familie zich naar een wachtende auto en om kwart over negen begon de laat ste étappe van deze lange reis, die Bertha weer thuis bij haar fami lie bracht. restaurant zat Bertha, die eerder de indruk maakt jonger, dan ouder te zijn, stilletjes op de bank naast haar moeder, nauwe lijks reagerend op het onophou delijk filtsende blitzlicht. Op een vraag: Bertha, spreek je Nederlands?" draaide zij zich even om en haalde de schouders op met een nietsbegrijpend ge baar. Zelfs de oudste Schipholver- slaggever kan zich niet herinne ren, dat er ooit voor de aankomst van enig passagier zo'n belang stelling heeft bestaan. De politie macht, die op Schiphol was sa mengetrokken, bestond uit Rijks politie en was groter dan ooit te voren op de luchthaven was ge signaleerd. De politie had speciale maatregelen getroffen, zodat nie mand in de gelegenheid was de auto, waarin de familie Hertogh de luchthaven verliet, te volgen. UNTER HUNTER de Enpor» Virginia an blijvend goede kwaliteit De Nederlandse delegatie ter Nieuw-Guinca-conferentie heeft een uitvoerig antwoord aangebo den aan de Indonesische delega tie. De Nederlandse regering heeft tot haar leedwezen moeten con stateren, dat er inzake de souve- reiniteit over Nieuw-Guinea geen overeenstemming tussen Neder land en Indonesië bestaat, aldus de nota. De regering kan de opvatting vain de" Indonesische delegatie niet delen, dat Indonesië de over- heidsrechten op Nieuw-Guinea van de Nederlands-Indische re gering zou hebben geërfd. Het ligt geenszins in de bedoe ling Nieuw-Guinea tot een toe vluchtsoord te maken voor Ne derlands gezinde Indonesiërs. Bij de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht zal slechts de autochtone bevolking van Nieuw- Guinea zelve haar staatkundige bestemming kunnen bepalen. Na afloop van de vergadering van gisteren deelde Mr. Moham- einde met zijn regering overleg te plegen. Roem hoopt 22 Decem ber in Den Haag terug te zijn. In gemeenten waar de brood bakkers in cnderling overleg be sloten hebben, op 2e Kerstdag niet te werken mogen bakkers en bakkersgezellen op Woensdag 27 December twee uur vroeger be ginnen dan gewoonlijk. Reeds om 8 uur des morgens mag in deze gemeenten op 27 De cember brood worden verkocht. méd Roem medé, dat hij vandaag Gedurende het gesprek in het naar Djakarta zal vertrekken ten- Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de Jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. (Adv.) Het dagblad „Merdeka" ver nam uit kringen, die in nauw con tact staan met de Regering der Republiek Indonesië, dat het be sluit van de Irian-delegatie in Den Haag, dat Minister Roem naar Djakarta zou reizen, werd genomen, omdat naar de mening der delegatie de mogelijkheid tot een overeenstemming zeer mi niem geworden is- Men zeide in deze kringen dat de Regering der R.I. voort gaat met het treffen van voorbereidin gen, om het hoofd te bieden aan alle mogelijkheden die voort vloeien uit het feit, dat de kwes- tie-Irian op een dood punt ge lopen is. Inmidde's vernam Merdeka" in politieke kringen dat spoedig, van Indonesische zijde informeel con tact zal worden opgenomen met andere Aziarische landen voor het verkrijgen van „backing" in de kwestie-Irian, aangez en het wel duidelijk is, dat een dergelijke steun van geen enkel Westers land te verkrijgen is. Overigens geschiedt het opne men van dit informele contact zon der dat het standpunt wordt los gelaten dat de kwestie-Irian er één is tussen Nederland en Indo nesië. De heer Maurice Muir, Austra lisch functionaris van de oorlogs gravendienst, heeft te Djakarta meegedeeld, dat de stad Ambon met uitzondering van vier gebou wen, waaronder een moskee en een electr.'sche centrale, bij de acties die onlangs tegen Ambon werden uitgevoerd is verdwenen. De heer Muir, die zich op Am- bon bevond, toen de Indonesische troepen daar aan land gingen, zeide, dat de guerilla-strijd nog voortduurde. Vliegtuigen der Republik Indo nesia hebben de stad Ambon bij herhaling gebombardeerd. De ver woesting is echter grotendeels 'n gevolg van brandstichting. Juist vóór zijn vertrek zag hij de instal laties op het vliegveld Laha in brand staan. t De land-, zee- en luchtmacht der R.I. verloor ongeveer 4000 man. Naar schatting verloren de Ambonnezen, wier aantal onge veer 1000 man bedroeg in hoofdzaak bestaande uit gewa pende jongens en studenten en een klein aantal „groene baret ten" een 500 man. Onder de burgerij bedroeg het aantal doden en gewonden 5000. Ongeveer 17.000 Ambonnese bur gers waren ondergebracht in hui zen aan de zeekant, die aan de vernieling waren ontkomen. Tacn" tig procent van hen leed aan on dervoeding. Hij vertelde voorts dat de Am bonnezen een groot aantal Indo nesische militairen naar 'n kamp, dat* op de resten van een 17e eeuws Portugees fort was opge zet, hadden gelokt. Een aantal Ambonnezen hield zich in de on deraardse gangen verborgen en deed plotseling een aanval, waar bij enige honderden militairen, onder w:e de 24-jerige chef staf luitenant-kolonel Slamet Rijardi, om het leven werden gebracht. De heer Muir, die fan beri-heri lijdt, is cnlangs in Pi"kavta af gekomen en later p"r vliegtuig naar Australië vertrokken. De liberale „Manchester Guar dian" uit z(jn bezorgdheid over de onlusten te Singapore met be trekking tot de zaak-Bertha Her togh. Het blad schrijft o.m.: „Het gouvernement heeft de situatie niet goed aangepakt. Het is niet duidelijk, hoe men het Moham medaanse meisje onder de hoede van een Christelijk klooster kon plaatsen. Dat was een uitdaging aan het adres van de Islam op een wijze, d'e een verstandige regering vermijdt. Een twist, die slechts de Nederlanders betrof, kon er toe leiden, dat in een Britse kolonie doden vielen en dat de rassenhaat tegen de Brit ten werd aangewakkerd. Dit werpt een nieuw licht op de moeilijkheden met de bandieten op Malakka. Zijn deze bandieten geslepen of is de politie onnozel? De onlusten hadden niets met het communisme te maken. Zij zijn slechts incidenteel verbonden aan de zaak-Bertha Hertogh, maar komen voort uit de groei ende politieke grieven van de Maleise gemeenschap. Dit zou spoedig een even ernstige moei lijkheid op Malakka kunnen wor den als het communisme. Het Britse bestuur zal nooit meer de genegenheid van de Ma- leiers hebben, die het zonder twijfel vóór de oorlog genoot. Wij moeten de gevolgen dragen van de fouten van het na-oorlogse nood-bestuur", aldus de ^Man chester Guardian". De conservatieve „Daily Ex press" schrijft: „Waarom was het mogelijk, dat er rassenmoeilijk- heden tussen Christenen en Mo hammedanen ontstonden? Waar om kon het dilemma betreffende dit kind (Bertha Hertogh) maan denlang duren, waarbij de span ning steeds steeg? Zeker, het vraagstuk vond zijn weerga niet. Doch een bestuur met verbeel dingskracht moet rekening hou den met ongewone omstandighe den moet vooruit weten, waartoe deze kunnen leiden." Het hoofd van de delegatie van Ambonnese militairen, de heer F. Ambonno, heeft een telegram aan dl Unci te Djakarta gezonlen, waarin hij meedeelt blanco man daat van alle Ambonnese ex- K.N.I-L.-mil'tairen op Java te hebben ontvangen- „Wij weigeren afvoering tot de dag van de definitieve beëindiging van onze processen tegen de Staat der Nederlanden", aldus het tele gram dat vervolgt: „Onze afvoering zonder wapens naar door de Apri-troepen bezet of beheerst gebied bedreigt het leven en de vrijheid van ons zelf en van onze vrouwen en kinderen. Wij hebben ingevolge art. 5, laatste lid, van de overeenkomst Hatta-H'rschfe'd van 14 Juli 1950 het recht om afvoering naar N.~ Guinea mogelijk te maken. Bij weigering van onmiddellijke tus senkomst van uw commissie is de rust onder de m'litairen niet lan ger te handhaven. Wij zijn als steeds bereid tot onderhandelin gen met uw commissie", aldus het telegram. REDE VAN ATTLE& Bij de opening van het debst ir het Britse Lagerhuis over de be sprekingen tussen Premier Attlee en President Truman heeft de Britse Minister-President ver klaard, dat de Verbonden troepen in Korea een zeer ernstige terug slag hebben gekregen en veel mensen en materiaal hebben ver loren. In generaal MacArthurs hoofdkwartier vertrouwt men er echter op, dat de Verbonden troe pen een sterke positie in Korea zullen kunnen handhaven. Attlee verklaarde, dat hij van Truman met betrekking tot het gebruik van de atoombom een verzekering heeft gekregen, die hij „volkomen bevredigend" zeide te achten. „Wij zijn één in onze steun aan de Verenigde Naties voor het weerstand bieden aan agressie". „Er staan twee wegen voor ons open. Wij moeten door onderhan delingen een regeling trachten te bereiken, die is gebaseerd op aan vaarding van de normale stan daard der internationale gebrui ken en op de beginselen van de V. N., of wij zullen onvermijdelijk afglijden naar een oorlog. Een derde weg is er niet". REDE VAN CHURCHILL. Churchill, die'als leider van de oppositie antwoordde, gaf uiting aan zijn teleurstelling over de „betreurenswaardige traagheid" van de vooruitgang der Europese verdediging. De mening, dat de atoombom niet zou mogen worden gebruikt, voordat zij door een agressor was geworpen, noemde Churchill „ongetwijfeld dwaas." „Met an dere woorden: Men moet nooit schieten voordat men zelf dood geschoten is", zo schetste hij. Churchill vervolgde: „Het be zoek van de premier aan Was hington heeft niets dan goed ge daan. Wij moeten evenwel na gaan hoeveel goed er is gedaan. Er hadden eerder besprekingen tussen Truman en Attlee moe ten plaats vinden- Omtrent de onderhandelingen om een eind te maken aan de De toestand te Singapore was Donderdag rustig. Politie en le gereenheden zijn nog geconsig neerd en het uitgaangsverbod is nog gehandhaafd. Vrijwel alle Overheids- en par ticuliere kantoren waren geopend en het verkeer geschiedde nor maal. Gisteren werden in de zieken huizen mensen behandeld die Maandag en Dinsdag verwondin gen hadden opgelopen, doch die uit angst voor de onlusten hun woningen niet eerder hadden dur ven verlaten. Een officier van de luchtmacht is overleden aan de verwondingen die hii had opgelopen. Een Chinees, die D'nsdag door de politie was neergeschoten over leed eveneens, waardoor het to tale aantal doden op 17 is geko men. waarvan 6 Europeanen. strijd in Korea zeide Churchill: „Ik zou in openhartigheid tegen over het Huis tekort schieten, indien ik het niet in dit stadium duidelijk maakte, dat wij geen voorbarige hoop moeten koeste ren omtrent het slagen van even tueel te voeren onderhandelingen. Churchill besloot zijn rede met een hernieuwd beroep op de so cialistische regering niet over te gaan tot nationalisering van de Britse ijzer- en staalindustrie. Op dit punt van zijn rede ontstond er rumoer in het Lagerhuis. So cialistische Lagerhuisleden inter- ruppeerden herhaaldelijk en jouwden de spreker uit. Churchill bleel pogen zich verstaanbaar te maken. Toen ook het socialisti sche Lagerhuislid Sidney Silver man interruppeerde, riep Chur chill uit: „Indien er één lid van het Huis is, dat zijn hoofd in schaamte zou moeten buigen, is het wel de heer Silverman, dia de Amerikanen ervan beschul digde dat zij „verachtelijke geld schieters zijn." Onder hevig rumoer opperden Silverman en andere Lagerhuis leden bezwaren tegen deze op merking, doch de voorzitter be paalde dat Churchill het recht had dit te zeggen. Ehgelands gewezen oorlogslei der besloot met de woorden: „Ik betreur het ten zeerste dat de Minister-President zich niet heeft kunnen opwerken tot de hoogte van zijn verantwoordelijk %mbti en ik voorspel hem dat hij on ge» luk en verwijten zal oogsten bij het volgen van zijn onssunraa* hangende politieke koers." Hierop werd wederom hevig' geïnterruppeerd en gejouwd, doch "de voorzitter berispte d» verantwoordelijken krachtig. Een Dakota van de „Air India", die sinds Woensdag werd vermist^ is op een 2400 meter hoge berg kam 150 km van Coimbatore, waargenomen. Er bevonden zicfc 16 passagiers en 4 bemanningsv leden aan boord. Het toestel was oo weg va» Madras naar Trivandrum, Een 4-motorig toestel van de „Swiss Air" van de lijn Genéve. New York, dat bij de start te Sydney tegen een pijler botste, ie door brand vernield. De 20 passagiers en de 11 lede» van de bemanning zijn er in ge slaagd het toestel te verlaten voor het uitbreken van de brand. Mijnhardt'» Zeauwtablete** helpen U er overheen. 1811 M—Hlfli HI Milim hill mil I I"II De rust aan het belangrijkste front in Korea duurt voort De Verbonden legers beneden de 38ste breedtegraad wachten nog af, of de Chinese troepen over deze grens zullen komen en men weet zelfs niet, waar de voor uitgeschoven troepen van de te- gen. tander zich precies bevinden. Het enige bericht over activi teit kwam van het bruggenhoofd te Hoengnam, dat thans wordt ontruimd. Een pe'eton Chinese communisten in Amerikaanse uni formen, vermoedelijk een onder deel van de Chinese 8tste divisie, vielen dit bruggenhoofd aan, doch werden na een strijd van 3 uur teruggedreven. In N. W.-Korea bij de mond van de Jaloe ontstond een ge vecht tussen 14 tot 16 straalvlieg tuigen (het grootste eskader, dat men tot nog toe in de Koreaanse strijd heeft ontmoet) en vier Amerikaanse straalvliegtuigen. Volgens een communiqué van MacArthur leden de Chinezen en -Noordkoreanen Woensdag meer dan 2500 man verliezen tengevol ge van luchtaanvallen. Volgens een schatting ran ét Geheime Dienst ran MacArthur hebben de Noordkoreanen meer dan 8 leger diviesies die 2 nauti den geleden bij het offensief der V. N. uit elkaar werden gealage* hergroepeerd. Verscheidene schepen verkeren in de Golf van Biscaye en op de Atlantische Oce an in moeilijkhï- den tengevolge van het vliegend stormweer uit het Noordwesten. Het Griekse schip „Agios Spy- ridon'' heeft in de Golf van Bis- caje S. O. S.-seinen uitgezonden. Een sleepboot is van Brest onder weg. Ook twee andere schepen stomen er heen. De Griek heeft medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering. Hier en daar nevel of mist, ■overigens veel bewolking met plaatselijk enige sneeuwval. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In de ochtend lichte vorst, 's middags dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 15 DECEMBER. v-m. n.m. Breskens 6.06 6.42 Terneuzen 6.41 7.17 Hansweert 7.21 7.57 Walsoorden 7.31 8.07 ZON- EN MAANSTANDEN. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gistten besloten haar zitting vein 1951 In Europa I ilUuUdi. ZON MAAN Dec- 15 16 met zware storm te kampen. Voorts seinde het Amerikaanse schip „American Banker", dat een brand was uitgebroken in ruim 4. Het verzocht andere schepen ter assistentie in de nabijheid te blij ven. Nader wordt bericht, dat men de brand aan boord van bet schip in bedwang heeft. De brand werd veroorzaakt door een ontploffing. Het schip heeft geen assistentie meer nodig. Ook de „Nieuw Amsterdam" had hulp aangeboden, doch deze was niet meer nodig. Het motorschip „Koningsha ven" van de rederij Fa. Van Uden te Rotterdam drijft stuurloos rond op de Atlantische Oceaan, op on geveer 90 mijl van Ouessant ver wijderd. Ook de Nederlandse sleepboot „Noord-Holland" heeft met het zware noodweer te kampen. De sleepboot heeft een zuiger op Eduard von Steiger is in een gecombineerde partijzitting voor 1951 tot Bondspresident van Zwitserland gekozen. De 69-jar:ge Von Steiger, die de enige candidaat was, is Minis ter Van Justitie en Politie en be kleedde in 1950 het vice-Premier- schap in het Kabinet sleeptouw in de Golf van Biscaye. Een sloep is weggeslagen. Het stoomschip „Blair Clova" heeft gemeld dat 3 mensen van de bemanning over boord zijn ge slagen. Het Nederlandse stoomschip „Oranjefontein", varende in de Golf van Biscaye en op weg naar Teneriffe heeft gemeld dat er een ponton van het dek is geslagen. Het Zweedse stoomschip „Scan dinavia" heeft gemeld dat het schip lekt ter hoogte van de ma chinekamer. Het vroeg dringend om hulp. Mohammed Karim Gani, w» dent van de Mohammedaanse Liga te Singapore, heeft te Koeala Lun>- poer (Malakka) verklaard, dat alU Mohammedaanse landen zal wor den verzocht een boycot van. (k Nederlanders te steunen, totdat Bertha Hertogh „teruggekeerd it tot haar eigen volk." Er wordt in Januari 1951 te Ka- ratsji een Mohammedaanse wereld conferentie gehouden: op deze con ferentie wil Gani steun voor rjjr denkbeeld verwerven. Voorts wil hjj de Indonesische Regering te» conferentie vragen de betrekkin gen met de Nederlandse Regering te verbreken. Tenslotte wil de delegatie van Ma lakka naar de conferentie te Ka- ra tsji de Mohammedaanse landen en de daarmede bevriende Staten verzoeken hun havens en vliegvel den voor Nederlandse schepen, e» vliegtuigen te sluiten. Mohammed Gani is in de nacht van Woensdag op Donderdag, in gezelschap van Mansoer Adabt pe» motorfiets van Singapore naar Koe ala Lumpoer gereden. Hun tocht had ten doel juridisch advies in te winnen over de vraag op welke wijze het best hoger beroep kan worden aangetekend tegen de ge rechtelijke uitspraak te Singapore, waarbij het huwelijk van Bertha Hertogh van nul en gener waarde is verklaard. Donderdagavond werd vernomen, dat Bertha, die herhaaldelijk heeft verklaard Mohammedaanse te rijn geworden, al haar met de Moham medaanse godsdienst in verband staande bezittingen, n.i. de Kom»,, een gebedsmatje en kledingstukken zoals die door Maleise vrouwen ge dragen worden, te Singapore heeft achtergelaten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee doden en drie gewonden. Gisteravond reed in de gemeente Barneveld een personenauto met 5 inzittenden in volle vaart op een stilstaande trailer. De verloofde van de chauffeur Versteeg, de 28-jarige mej. Henny van der Kleut, die voorin zat, werd op slag gedood. Van de 3 personen, die achterin zaten, werden mevr. Aaltje Prins, die gisteren 60 jaar werd, en haar 16-jarige dochter zeer ernstig gewond. Een andere inzittende en de chauffeur werden licht gewond. Mevr. Prins stierf tijdens het ver voer naar het ziekenhuis „Salem" In een bijeenkomst van de Be£ gische socialistische Kamerfrac tie heeft Louis Mierartl voorle zing gedaan van een schrijven, dat hij had ontvangen van een Belgische advocaat, die zojuist uit Spanje is teruggekeerd. Deze advocaat verklaart tijdens zijn verblijf in Spanje de gewezen leider van de Rexisten, Leon De grelle, te hebben gezien. De Kamerfractie zal dit feit ter kennis brengen van de Fierste Minister en er op aandringen geen diplomatiek vertegenwoor diger te zenden naar „een land, te Ermelo. Het gezelschap was voor dat aan Belgische ooriogsmisda digers een schuilplaats verleent" ziekenbezoek op weg naar „Salem. De auto werd volkomen vernield. Alle slachtoffers woonden te BSr- neveld. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 52 tegen 5 stemmen, bij één onthouding, het voorstel der dertien landen voor een staken van het vuren in Ko- Karl Kobelt, d'e in 1946 Bouds- i rea goedgekeurd. De Sowjet- Presilient was, is tot vice-Minis- I groep stemde tegen, Nationalis- ter-President voor 1951 ge Kozen, aiscn China ontiueid zich. On Q-.TïPveninprse strand ifc een vliegtuigraket zangcsPodd. De hulpverleningsdienst heeft het projectiel weggehaald. In de oorlog werden deze raketten door geiT eerde vliegtuigen onder de vleugels meegenomen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1