Nieuw-Guinea jat Grootscheepse troepen-evacuatie Oost-Korea De Duitse herbewapening Vlug en Veilig LAXEER-AKKERTJES De toestand te Singapore Sneltrein Bazel-Den Haag ontspoord Algemene dienstplicht in de U.S.A.? verwacht in Kindje verkouden? DONDERDAG 14 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1604. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 16 el; minimum per advertentie U5U Minister Roem voor overleg naar Indonesië Conferentie Nieuw-Guinea duurt voort Bertha Hertogh In de haven Hoengnam in het N. O. van Korea is een begin gemaakt met de inscheping van 60.000 man Amerikanen en Zuid-Koreanen, waartoe een armada van schpen der V. N. gereed ligt. merken teaen v e_r_s_t_o_2-£J-IL2- WEERS VER WACHTING HOOGWATER. EEN SAMENZWERING TEGEN MAC ARTHUR 7 v.m. n.m. Breskens Norman Winning vermoord J Protesten tegen belemmeringen in het Suezkanaal Peking en de V. N. namiddag» 2 «Mc gtuig verongelukt (iehtuïg vernield n zenuwen f 5 uniform ise luchtmacht aanwijzingen anen afzienba- al zal inzetten. Jaanse Liga «nO ras Nederland relle in Spanj* gnaleerd vuegtuigrakei aangespoeld Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Rubriek Kleine Advertenties; t regels 60 et.; iedere regel 12 et. Vermelding onder nummer reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties tot Sas namiddags 2 uur. De Indonesische Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Moh. Roem zal naar Indonesië vertrek ken voor overleg met de Indonesi sche Regering omtrent de bespre kingen te Den Haag inzake Irian. Verwacht kan worden, dat de heer Roem heden per vliegtuig uit Nederland vertrekt. Het overige deel van de Indonesische delegatie zal in Den Haag blijven. Het vertrek van Minister Roem naar Indonesië is een gevolg van een besluit van de Indonesische delegatie. Men voegde hieraan toe, dat de heer Roem persoonlijk de Regering op de hoogte zal stellen van het verloop van de be sprekingen in Den Haag en dat de nadere beslissingen van het rapport van de heer Roem zullen afhangen. Op de vraag, of zijn terugkeer een critiek stadium in de besprekingen aanduidt deelde «en in Regeringskringen aan Aneta mede: De toestand is altijd critiek ge weest- De vraag is echter of beide partijen voldoende besef van de critieke toestand hebben. Van de zijde der Indonesische delegatie deelde men ons naar aanleiding van bovenstaand be richt mede, dat de Regering in Djakarta inderdaad de delegatie in Den Haag in overweging heeft gegeven de voorzitter te doen te rugkeren naar Djakarta voor na der overleg met zijn Regering, terwijl het overige deel van de delegatie in Nederland zou blij ven. De beslissing hierover is echter door de Indonesische Rege ring aan de delegatie zelf over gelaten. DE DAW AN EKONOMI OVER IRIAN. De voorzitter van de Dewan Ekonomi (economische raad), de keer Tedjasukmana, heeft aan Aneta een verklaring verstrekt over Irian. Hierin wordt o.a. ge zegd: „Wij willen met klem onze waarschuwing doen horen voor het gevaarlijke spel, dat de Ne derlandse regering speelt, wan neer zij vasthoudt aan haar starre houding ten aanzien van Irian. Wij zijn geen voorstander van avontuurlijke acties, zoals een boycot, maar wij willen ronduit verklaren, dat elke basis voor economische samenwerking on dergraven wordt. Er zal dan straks ook voor de Nederlanders en de Nederlandse zaken in Indonesië geen toekomst meer zijn. Wanneer het tot een breuk moet komen tussen Indonesië en Nederland, dan is het aan ons, In- donesiscllfe zakenmensen, om ge zamenlijk met de regering nieuwe partners te zoeken voor economi sche samenwerking. Dit zal niet gemakkelijk zijn, er zullen zich bergen moeilijkheden voordoen, maar er is geen alternatief, om dat de kaarten nu eenmaal zo "iggen". Tenslotte doet de Dewan Eko nomi een beroep op de Nederlan ders in Indonesië om hun stem te laten horen bij de Haagse rege ring, omdat „zij in de eerste plaats de dupe zullen worden." Na afloop van de gisteren ge houden informele bespreking ter Nieuw-Guinea-conferentie werd meegedeeld, dat de besprekingen vandaag worden voortgezet. Mr. Moh. Roem zal vandaag nog niet naar Djakarta terugke ren, zo deelde hij aan de wach tende journalisten mede. Wan neer dat vertrek wel zal plaats hebben, kon hij nog niet zeggen. „Zolang er leven is, is er hoop" zei Minister Leimena op een vraag naar de gang van zaken ter conferentie. Na aankomst op het vliegveld van Calcutta werd het K. L. M.- toestel, waarmede mevr. Hertogh en Bertha reizen, door de politie bewaakt. Door de strenge veilig heidsmaatregelen konden journa listen niet in het toestel komen. Gedurende het oponthoud van 2 uur bleven mevr. Hertogh en haar dochter in het vliegtuig. Slechts één douane-beambte mocht het toestel binnengaan. Deze zeide, dat Bertha „zich als een gewoon kind gedroeg en rus tig naast haar moeder zat." Prins Boudewijn is voor het eerst sinds de machtoverdracht door de Brusselse stedelijke auto riteiten officieel ontvangen. De algemene vergadering heeft een ereteken ingesteld voor de strijders der V. N. in Korea. Het besluit werd in plenaire bij eenkomst genomen. De Sowjet- Unie stemde tegen. De Franse Minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdagavond in de Franse Nationale Vergadering meege deeld, dat Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten overeen zijn ge komen het vraagstuk ener Duitse herbewapening met de Sowjet- Unie te bespreken. Hjj voegde hieraan toe dat voor dit probleem nog een oplossing dient te worden gevonden. De voormalige Socialistische Minister Daniel Mayer had ver klaard dat zijn partij er de voor keur aan zou geven indien 't we der instellen van een Duits leger zou worden uitgesteld, totdat ge bleken was of de voorgestelde conferentie der „Grote Vier" al dan niet zou mislukken. Minister Schuman antwoordde: ,,De drie Westerse mogendheden staan op het punt het Kremlin te antwoorden dat zij instemmen met het houden van een vier mogend heden-conferentie. Op verzoek der Russische Re gering, vervolgde Schuman, zal de agenda der besprekingen ook het punt omvatten dat met een on juiste naam „de Duitse herbewa pening" wordt genoemd. Zolang er nog geen Duitse een heden zijn gevormd en militair geoefend zal dit vraagstuk op de agenda blijven". (Adv.) STILTE IN KOREA. De Verbonden troepen in Korea hebben de tweede rustige dag ge had. De troepen in het bruggenhoofd Hamhoeng-Hoengnam meldden „geen contact met de landmacht van de vijand''. Wel zijn er be richten binnengekomen over Chi nese concentraties in de Noorde lijker gelegen haven Songdjin. De luchtmacht heeft ongeveer 400 vluchten boven Noord-Korea gemaakt, waarbij zij meer dan 1100 Chinezen buiten gevecht stelde. De helft van de vliegtui gen keerden echter met hun bom men en raketten terug, omdat zij geen doelen konden vinden. Woensdag hebben de Verbonden troepen 'duizenden vlugschriften boven de Chinese troepen uitge worpen, waarin de soldaten wor den opgewekt een einde te maken aan deze „zinloze oorlog". „Dit is geen Duinkerken", zo werd in Tokio verklaard. Er is nagenoeg geen druk op 't bruggenhoofd van Hoengnam, waarheen de ingesloten Ameri kaanse mariniers infanterie en Britse commandotroepen drie da gen geleden zich vechtend een weg baanden. Amerikaanse, Britse en Zuid- koreaanse manschappen, die die per in Noord-Korea waren door gedrongen dan alle andere strijd krachten der V. N., begaven zich uit kleinere schepen aan boord van transportschepen. De evacuatie wordt gedekt door kruisers en torpedobootjagers. Van officiële zijde zijn over de evacuatie geen mededelingen ge daan. In het Geylangdistrict van Sin gapore, in het oosten van de stad werd gisteren ook gedurende de dag een uitgangsverbod opge legd. De politie onderzocht de huizen van dit district, dat dicht bij het internationale Kallang- vliegveld ligt. In een ander gebied, het Ara bische kwartier, moesten alle voertuigen van de straat verdwij nen. Gisterenochtend werd een politiegroep naar dit gebied ge stuurd in verband met berichten, dat zich aldaar een menigte vormde. Toen een groep oproer makers een militaire wagen in brand had gestoken, opende de politie het vuur. Tot op heden is niet bekend of gisteren in het Arabische kwartier slachtoffers vielen. De politie deelde later mede, dat zij de toestand meester was. In de stad was het gisteren nacht, dank zij de avondklok en de aanwezigheid van sterke mili taire- en politiepatrouilles, gro tendeels rustig. Bij een tocht door de voor naamste Mohammedaanse stads delen bleek het deze morgen vrij rustig te zijn. Tot 11.00 uur plaatselijke tijd waren in totaal 14 personen ge dood, onder wie vijf Europeanen (één van hen is nog niet geïden tificeerd), twee Indo-Europeanen,, twee Chinezen en een Indiër. Het gemeenteraadslid Pat Johnson, die volgens vroegere berichten gedood zou zijn, bevindt zich in het ziekenhuis. critiek. Zijn toestand is In de stadsdelen, waar geen, uitgaansverbod was uitgevaar digd, kwam het zakenleven weer op gang. De meeste regeringsin stellingen waren geopend en het havenverkeer, dat sedert Maan dag stil lag, vond langzamer hand weer voortgang. Honderden Europeanen, die in hotels, clubs en huizen van bekenden waren „gestrand" begaven zich w'eer naar huis. Van de zijde der politie werd medegedeeld, dat men o.m. mu nitie, stokken, knuppels en ste nen had aangetroffen in de sul- tansmoskee, die, naar men meen de, het hoofdkwartier van de op roermakers was geweest. Voordat de politie het gebouw onderzocht, trok zij schoenen en sokken uit. Woensdagavond was te Singa pore de rust weergekeerd. Als voorzorgsmaatregel werd het uit gaansverbod gedurende de nacht nog gehandhaafd, doch het groot ste gedeelte van de dag ging het leven zijn gewone gang. Volgens opgaven van de hos pitalen zijn er bij de onlusten 15 personen gedood en ongeveer 200 gewond. Onder de doden zijn 5 Europeanen en 34 Europeanen werden in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen; 44 andere Europeanen zijn patiën ten, die buiten het hospitaal wor den behandeld. De sneltrein BazelDen Haag is gisteren naby Poix-Sint Hubert (Belg. Luxemburg) ontspoord. Volgens de eerste berichten is er één dode en werden 18 per sonen zwaar gewond. Poix-Sint Hubert ligt tussen Jemelle en Arlons, vlak voor Jemelle. Blijkens mededelingen van de Ned. Spoorwegen moest de trein om 19.45 uur in Den Haag aan komen. Het ongeluk gebeurde op een deel van de spoorbaan, waar men aan het werk was. De spoorbaan heeft ter plaatse een hoogte van 7 meter. De locomotief viel naar beneden, de bagagewagen werd vêrnield. Het eerste en tweede rijtuig vielen eveneens naar be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Temperatuur om het vriespunt- Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, in de kustprovincies later wellicht overgaand in regen. Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Temperatuur om het vriespunt. Agenten van de Amerikaanse contra-spionnage te Tokio stellen een onderzoek in naar een samen zwering om generaal MacArthur, te vermoorden. De Japanse politie heeft twee politiemannen in de stad Hatsji- noe gearresteerd op verdenking, dat zij met communisten een aan slag op de generaal hebben be raamd. WRAAKPLOEGEN" IN ZUID-KOREA. Naar gemeld wordt doen N. Koreaanse „wraakploegen" aan slagen op anti-communisten in Z. Korea. In de afgelopen dagen zijn in Seoel alleen gemiddeld 18 perso nen per nacht gedood. VRIJWILLIGE PERSCEN- SUUR IN KOREA. De perschef van generaal Mac- Arrthur heeft Dinsdag de instel ling bekend gemaakt van een vrijwillige perscensuur .noodzake lijk geworden door de „Chinese interventie". Het opperbevel van de Ver. Na ties is zeer bezorgd „voor de vei ligheid der troepen".Hun toestand was „zacht uitgedrukt heel ern stig". Toen de Verbonden troepe» slechts tegenover de Noordtoie- anen stonden, was perscensuar onbelangrijk, zo zeide hij. Journalisten zullen van ïetfw bericht een copie aan de persoffi cier te velde overleggen, die twij felachtige berichten doorzendt. Het hoofdkwartier zal, indüa de veiligheid van de troepen doe» het bericht in gevaar kan komexk de betrokken journalist hiervan i» kennis stellen. Er zijn geen sancties tegen on gewenste berichtgeving. TURKSE BRIGADE WORDT AANGEVULD. Van welingelichte zijde wera Dinsdagavond te Instanboel ver nomen dat de Turkse generale staf versterkingen naar Korea zal zenden die zullen dienen ter aan vulling van de door de Turkse brigade geleden verliezen welke naar schatting, 750 man aan do den, gewonden of vermisten be dragen. DONDERDAG 13 DECEMBER. 5.11 5.44 Terneuzen 5.46 6.19 Hansweert 6.26 6.59 Walsoorden 6.36 7.09 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Dec. 14 8.40 16.28 12.34 22.48 15 8.41 16.28 12.46 16 842 16.29 12.56 0.07 17 8.43 16.29 13.05 1.21 18 8.44 16.29 13.15 2.35 neden; de twee volgertde rijtui gen ontspoorden. De stoker werd gedood en de machinist en 17 reizigers werden gewond. Zes der gewonden wer den naar het ziekenhuis gebracht, de anderen werden ter plaatse verzorgd. De machinist was beklemd ge raakt tussen de locomotief en de tender. Men meent, dat het ongeluk veroorzaakt is door het feit, dat de trein te snel reed op het punt waar werk in uitvoering was. Over een korte afstand is fiier een éénrichtingverkeer. De trein de railleerde, toen hij weer op het dubbele spoor kwam. Volgens de laatste officiële ge gevens zijn vier personen ernstig gewond en een twintigtal is licht gewond. Een van de gewonden, die naar het ziekenhuis in Libramont is vervoerd, is de 56-jarige mevr. de wed. Fex, geboren Van Straten, uit Den Haag, die op familiebe zoek in Zürich was geweest. Ver der is een heel gezin, vader, moe der en zoon. van Belgische natio naliteit, in het ziekenhuis opge nomen. De opzichter, die zich in de bagagewagen zou bevinden en over wie men zich zorgen maakte, is er met enige schaafwonden af gekomen. Na twee uur heeft men de machinist, die klem zat tussen de iocomotiei en ae tenaer, kun nen bevrijden. Men heeft hierbij enige ijzsren platen met een acetyleenbrander moeten doorsnijden om de man uit de wrakstukken te kunnen bevrijden. Auto's en ambulances van het Belgische Rode Kruis hebben de 24 gewonden naar ziekenhuizen te Rochefort en Libramont ver voerd. Het voor bloedtransfusies vereiste bloed en bloedplqsma is onmiddellijk door de diensten van Namen en Aarlen beschik baar gesteld. De reddingswerken werden zeer bemoeilijkt door de sneeuwlaag, die de plaats van het ongeluk bedekt. Met betrekking tot de moord op de administrateur der P en T landen, Norman Winning vernam Aneta, dat hier mogelijk sprake is van een noodlottige samenloop van omstandigheden. Gebleken is namelijk dat kort voor de moord op dezelfde plaats een Opelette werd aangehouden en gerampokt. De bende die deze overval pleegde bestond uit pl.m. twintig man. Bij het naderen van de jeep, waarin zich Norman Winning bevond, gaven de. rovers de chauffeur van de Opelette op dracht zo snel mogelijk te ver dwijnen. Direct daarop werd de jeep aangehouden en de heer Winning gelast uit te stappen. Op een tiental meters van zijn voer tuig is de administrateur toen van het leven beroofd. De vermoorde administrateur was een van de weinige planters van de ondernemingen ten oosten van Subang, zo verneemt Aneta aldaar, die geen gevolg hadden gegeven aan de raad om zich te rug te trekken op Subang. „Ik heb geen enkele vüand hier", placht Winning steeds te zeggen, „dus voor wie zou ik me terug trekken Hij was zeer gezien bij het volk op de onderneming en er heerste op Sumur Barang een uitsteken de verhouding tussen werkgever en werknemers. De Ver. Staten en Noorwegen hebben bij Egypte geprotesteerd tegen belemmering van de vrije vaart door het Suez-kanaaL Engeland, Frankrijk en Dene marken hebben eveneens ee» dergelijk protest ingediend. Gemeld werd, dat ook Neder land overwoog een protest bij de Egyptische regering in te dienen- Naar aanleiding hiervan wordt er van bevoegde Nederlandse zijde op gewezen, dat Nederland reeds enkele maanden geleden op officiële wijze zijn bezwaren te gen de aan de vaart van tank- boten door het Suezkanaal gestel de belemmeringen heeft kenbaar gemaakt. Ook na de ontvangst van het antwoord van de Egyp tische regering hierop zijn de be zwaren van Nederlandse zijde ge handhaafd. De Egyptische regering oefent controle uit op de lading van tankboten, daar ze wil verhinde ren dat deze naar Israël gaat. De Britse en Franse regeringen hebben aangevoerd dat het optre den van Egypte een schending betekent van de conventie inzake het Suezkanaal, waarin is be paald dat in vredestijd alle sche pen ongehinderd door het kanaal moeten kunnen varen. India, Canada, Ecuador, de Phi- lippijnen, Polen en Irak zijn door de Algemene Vergadering aan gewezen om deel uit te make» van de commissie voor onderzoek van de kwestie der Chinese verte genwoordiging in de V. N. Deze commissie zal zo spoedig mogeiyk verslag uitbrengen aan de As semblee. De instelling der commissie wat voorgesteld door Canada. in Januari en Februari 1951 zullen in de Ver. Staten 80.000 man per maand worden ingelijfd, hetgeen over beide maanden 70.000 meer is, dan aanvankelijk werd beoogd. In Februari zullen, sinds het uitbreken van de Koreaanse oor log, by bet Ameriaanse leger (Adv.) Dan rug, keel of borstje inwrijven met De Belgische machinist, die tussen de locomotief en de ten der van de trein beklemd heeft gezeten en na twee uur inspan ning bevrijd is, is in het hospi taal van Libramont overleden- De stoker, eveneens een Belg,die ook heeft klem gezeten, was op slag dood. 370.000 man buiten de bestaande sterkte zy'n ingeiyfd. Vijf en twintig vooraanstaande Amerikanen, onder wie het hoofd van Amerika's wetenschappelijke oorlogsinspanning in de tweede wereldoorlog en dg President van de Harvard-universiteit hebben aangedrongen op algemene dienstplicht, tegen de tyd" dat Rusland de atoombom niet langer vreest". Onder leiding van deze beidie heren hebben deze Amerikjmeai een comité gevormd, dat zich be zig houdt met „de huidige geva ren". In de eerste verklaring, die door het comité is uitgegeven, zegt het, dat de Sowjet-Unie tot dusver in bedwang is gehouden: door het Amerikaanse bezit van de atoombom. Het is echter.van mening dat Amerika's voorsprong op dit gebied door de Russische productie van atoombommen en de verbetering van de luchtverde diging vermindert. k 5 regel» 66 9 «1; minimum jM nummer of Adnss meer, liitwoordelljk amht> 1 hem dat hij onge> [ten zal oogsten bjj 'an zijn onsamen, itieke koers." wederom hevig rd en gejouwd, rzitter berispte d» lijken krachtig. van de „Air India", nsdag werd vermist, •0 meter hoge berg- van Coimbatore, Er bevonden zich: en 4 bemanning». ird. 1 was oo weg va» Trivandrum. torig toestel van de van de lijn Genéve. dat bij de start te een pijler botste, :mield. igiers en do 11 lede» ining zijn er in ge- ;stel te verlaten voor van de brand. Zen uw: a biet ter J er overheen. n schatting van <te »st van MacArtbur oordkoreanen mee» iviesies die 2 ma»»; >ij het offensief des •ar werden geslagen Karim Gani, pres* ohammedaanse Liga leeft te Koeala Lum- verklaard, dat aRe ïse landen zal wor- een boycot van de te steunen, totdat ?h „teruggekeerd u volk." Januari 1951 te Ka- ammedaanse wereld- loudenop deze corj- (ani steun voor rijn werven. Voorts wil sische Regering te» agen de betreVkin- ederlandse Regering le delegatie van Mar conferentie te Ka- ammedaanse Eanden ie bevriende Staten havens en vliegvel- ïrlandse schepen, e» duiten. Sani is in de nacht op Donderdag, in Mansoer Adabi. pe» Singapore naar Koe gereden. Hun tocht .iridisch advies in te ie vraag op welke hoger beroep kan ekend tegen de ge- praak te Singapore, jwelijk van Bertha ui en gener waarde >nd werd vernomen, herhaaldelijk heeft pmmedaanse te rij® aar met de Molmrn- idienst in verband 7gen, n.l. de Koran,, e en kledingstukke» vtaleise vrouwen ge- te Singapore heeft tkomst van de Bei itische Kamerfrac is Mierard voorle van een schrijven, ntvangen van een ocaat, die zojuist eruggekeerd. at verklaart tijdens Spanje de gewezen Rexisten, Leon De en gezien actie zal dit feit ter ;n van de Eerste er op aandringen tiek vertegenwoor ;n naar „een land. sche oorlogsmisda uilplaats verleent". laties op het vliegveld Laha in brand staan. De land-, zee- en luchtmacht der R.I. verloor ongeveer 4000 man. Naar schatting verloren de Ambonnezen, wier aantal onge veer 1000 man bedroeg in hoofdzaak bestaande uit gewa- by enige"~lionderden militairen, onder w e de 24-jorige chpf staf luitenant-kolonel Slamet Rijardi, om het leven werden gebracht. De heer Muir, die a an beri-bpri lijdt, is onlangs in rioka.'-t,p af gekomen en later p^r vliegtuig naar Australië vertrokken. UH150A1 mvrcrt iiuu- den met ongewone omstandighe den moet vooruit weten, waartoe deze kunnen leiden." De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren besloten haar zitting van 1951 in Europa lv- iiüuus-ii, ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Dec. 15 8.41 16.28 12.46 16 8-42 16.29 12.56 0.07 18' 8.43 16.29 .13.05 1.21 £.44 16.29 13.15 2.35 De 69-jar:ge Von Steiger, die de enige candidaat was, is Minis ter Van Justitie en Politie en be kleedde in 1950 het vice-Premier- schap in het Kabinet. Karl Kobelt, die in 1946 Bonds- PresiÖent was, is tot vice-Minis- ter-President voor 1951 gekozen. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 52 tegen 5 stemmen, bij één onthouding, het voorstel der dertien landen voor een staken van het vuren in Ko rea goedgekeurd. De Sowjet- groep stemde tegen, Nationalis- aiscn China ont/neid zich. Or, Vr* q-Vi pvpningse strand k een vliegtuigraket rangpspoeld. De hulpverleningsdienst heeft het projectiel weggehaald. In de oorlog werden deze raketten door geaTeerde vliegtuigen onder de vleugels meegenomen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1