Ernstige onlusten te Singapore Teleurstelling onder de troepen ai De Conferentie over Nieuw-< verwacht m DINSDAG 12 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1602. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rondom Bertha Hertogh POLITIE SLAAGS MET DEMONSTRANTEN. BRITSE TROEPEN INGESCHAKELD. Gisterenmorgen verzamelden zich bij het opper- gerechtshof te Singapore meer dan duizend Moham medaanse demonstranten. Speciale politieversterkingen drongen de schreeu wende menigte met knuppels terug. 's Avonds werden onderdelen van de infanterie en artillerie te Singapore gestationeerd in de wijken, waar zich de troebelen hebben voorgedaan. Zij be wegen zich in colonnelinie achter elkaar langs de huizen in de nauwe straten der inheemse wijken. Er werden ook troepen op een afstand van 10 km bui ten de stad, waar op de weg naar Changi nieuwe troebelen waren gerapporteerd, gezonden. Eén Britse vlieger en vier andere personen werden gedood, Volgens de politie zijn 140 personen gewond, hiervan zijn 36 Europenanen. Velen worden vermist. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. De bemiddelings- pogingen der 1 3 landen De Verbonden legers in Korea VUURBARRIèRE ROND HAMHOENG. Generaal MacArthur is Maandag per vliegtuig naar Korea gegaan om een bezoek te brengen aan generaal Walker, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger en generaal Almond, de bevelhebber van het tiende corps. Bij zijn terugkeer te Tokio verklaarde MacArthur, dat de terugtocht van de verbonden legers „bittere teleurstelling" onder de troepen te velde had veroor zaakt. Naar thans bekend wordt gemaakt, heeft de Ame rikaanse vloot de Noord-Koreaanse havenstad Won san zeven dagen lang door een zware vuurbarrière beschermd tegen de opdringende Noord-Koreaanse en Chinese legermachten. Terwijl het gebied om de stad met duizenden tonnen granaten werd gebom bardeerd, konden de Amerikaanse en Z.-Koreaanse troepen met hun materiaal worden ingescheept en geëvacueerd. VERKLARING Z. KOREAANSE AMBASSADEUR IN DE VERENIGDE STATEN. Het vertrek der Belgische vrijwilligers voor Korea namiddag» 2 ol tuig verongefuki iehtuig vernield i zenuwen! uniform se luchtmacht aanwijzingen nen afzienba- 1 zal inzetten. aanse Liga «ril an Nederland alle in Spanjf jnaleerd wkei aangespoeld Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoof dreda cteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Artvprtpnriepvi.j 1 minimum per advertentie 1*30. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 et.; iedere regel meec 12 ct. Vermelding onder nummer Bfc reau van dit Blad 15 sent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Zestig personen marcheerden over het grasveld voor het ge bouw. Zij droegen de vlag met de groene ster en de halve maan van de Islam met zich mede. Er verschenen ook spandoeken waarop vrijlating" van Bertha uit het klooster geëist werd. Tegen de tijd, dat de rechtzit ting een aanvang zou nemen was «te opgewonden menigte tot 2000 aangegroeid. Het Hof zal uitspraak doen over de kwestie, of Bertha met haar moeder naar Nederland mag ver trekken of dat zij onder juridic- tie zal moeten blijven van het Britse gerecht totdat het beroep ia behandeld (dit zou mogelrk in Maart geschieden). De Nederlandse autoriteiten, zijn van oordeel, dat het Hof het vonnis zal bekrachtigen. Er ziin daarom reeds plaatsen in een toestel van de K.L.M. geboekt onder de naam ,,Mr. en Mrs. J. Jones." De Nederlandse consul-gene raal heeft het Hof verzocht Ber tha voor een bezoek naar Neder land te zenden om te zien, hoe zij het vindt. Hij stelde voor, haar in opdracht van het Hof voor de Engelse ambassadeur te geleiden, teneinde de ambassadeur in staat te stellen te beslissen over haar wens, in Nederland te blijven of naar Singapore terug te keren. Indien zij zou besluiten naar Sin gapore te gaan, zo zei hij, zou hij maatregelen ondernemen haar te doen terugkeren. De woede laait op. Tegen het einde van de zitting was de menigte buiten aange groeid en nog rumoeriger gewor den. Al roepend „Allah is groot" en „Wii willen Nadra" bood de me nigte weerstand tegen de met gummistokken bewapende poli tie. Toen Aminah het gebouw verliet, drong men om haar heen en bracht men haar, ondanks woedende protesten harerzijds, naar een wachtende taxi. Bertha en haar moeder hebben de zitting van het Hof niet bij gewoond. Zij bleven in het kloos ter van „De Goede Herder". De politie had orders om, zo medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot -avond. Wisselende bewolking. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in de kustge bieden. Matige, en langs de kust later vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. In het bin nenland koude ochtend, overigens ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 12 DECEMBER 3.55 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.28 4.Ö3 443 4.53 4.30 5.10 5-20 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Dec. 13 8-40 16.28 12.19 21.24 14 8.40 16.28 12.34 22.48 15 8.41 16.28 12.46 16 8.42 16.29 12.56 0.07 mogelijk, geweld te vermijden. Kort na 13 uur, toen men de toestand meester scheen te zijn, wierp men een steen die het raam van een passerende auto raakte. De aanval begint. De politie verzamelde zich op deze plek, waarna de menigte tot de aanval overging. Een regen van projectielen kwam neer op de politie. Het zag er naar nit, dat de menigte de politie zou over meesteren, doch zjj kon zich ech ter met knuppels zwaaiend uit de voeten maken. Nadat eerst enige schoten met los kruit gelost waren, beant woordde de politie de aanval. De ongeregeldheden duurden een half uur. Een Europese vrouwelijke fo tograaf, die een opname van deze opstoot poogde te maken, werd de camera uit de handen gesla gen. terwijl ook andere fotogra fen door de opgewonden menigte werden bedreigd. De hekken van het Hof werden met een hangslot gesloten om te voorkomen, dat de demonstranten het gebouw zouden bestormen. De menigte schreeuwde de raads man van Aminah en Adabi toe, toen deze op het balkon van het Hof verscheen en de menigte ver zocht zich te verspreiden. Zij bleef de politie echter toeschreeu wen en wegierde weg te gaan. Bij deze rel werden enige Euro peanen geslagen en verscheidene Maleiers en leden van de politie gewond. Twee gewonde Maleiers en twee Chinezen werden naar het zie kenhuis vervoerd. Laat in de middag beheersten de oproerma kers een deel van oostelijk Sin gapore, waar zij de Moskee om ringden. Mohammedanen met bebloede zakdoeken om hun hals leidden de oproerige menigte. Een poli tiewagen en twee taxi's werden in brand gestoken in de nabijheid van de Moskee. Kleine groepen Mohammeda nen gingen met stokken en lege [lessen er op uit om bepaalde doelen te vernielen en in brand te steken. Ernstige ongeregeldheden. De Deense afgevaardigde van de W.H.O. (World Health Orga- nisatio) Dr. Buus-IIansen werd in zijn auto aangevallen. Dr. Hansen deelde mede, dat hij zich „plotseling temidden van een toeloop van 2000 personen bevond. Men begon tegen de auto te duwen om deze omver te gooien. Ik sprong er uit, waarna men mij met een knuppel sloeg. Tenslotte kwam ik in een huis terecht, waar ik mij een uur ver borgen hield." Toen hij met een hoofdwond terugkeerde bij zijn vrouw en een Deense verpleegster, die wisten te ontkomen, hield hij nog een pakje met kostbare vaccine tegen tuberculose vastomklemd, waar op hij maand had gewacht. Op weg naar het politiebureau be handelde hij een jonge Britse sol daat, die met een kapotte fles in het gezicht was geslagen en een stomp in de maag had gekregen. De Britse vaandrig J. W. Da- vies en zijn achtjarig dochtertje werden vermist. Mevrouw Da- vies, die vijf dagen geleden uit Londen was aangekomen, deelde de politie mede, dat de bus, waar in zij zaten, werd aangehouden. Zij zelf werd uit de bus getrok ken, terwijl men haar man sloeg. Een vliegende brigade van de politie bewaakte het klooster van De Goede Herder", waar Bertha en haar moeder verblijf houden. Een bataljon Britse militairen heeft opdracht de onlusten te helpen onderdrukken. In een mededeling van de poli tie wordt gesproken van ongere geldheden van aanmerkelijke omvang, die voor het Gerechts- hofgebouw tegonnen en nog niet zijn geëindigd. Volgens deze me dedeling begonnen de ongere geldheden na het lossen van drie schoten door iemand in burger, waarbij twee inheemsen werden gewond. De betrokken burger werd gearresteerd. De politie werd enige honder den meters teruggedreven, toen de demonstranten zich niet stoor den aan het traangas, waarmede zij werden bewerkt en door het traangas heenliepen met de sa rong over het hoofd. De politie is afkerig van het gebruik van vuurwapenen. De demonstranten hebben 13 voertuigen in brand gestoken. Toen de menigte het politiebureau tot op 100 meter was genaderd, dreigde de politie te zullen schieten, waarop de me nigte zich verspreidde. Vele personen gewond- In het hospitaal zijn 15 Euro peanen en 10 inheemsen opgeno men met verwondingen, die zij tijdens de ongeregeldheden had den opgelopen. Twee correspon denten van Associated Press" werden aangevallen, toen zij in een auto door het gebied van de ongeregeldheden reden. Een van hen werd bevrnd door inheem sen en met een gebroken been naar een ziekenhuis gebracht. Een lid van de gemeenteraad werd bewusteloos in een goot ge worpen. Het meisje-Hertogh is volgens een bericht van de radio, van het klooster, waar het verbleef, over gebracht ,,naar een andere plaats in Singapore" en staat onder be scherming van de politie. De zaak-Bertha Hertogh tot heden verdaagd. De zaak-Bertha Hertogh is tot heden verdaagd. De dertien landen, die pogen een staakt-het-vuren in Korea tot stand te brengen, ondervonden Maandag bij het opstellen van de daartoe voorgestelde resolutie moeilijkheden, welke mogelijk het tot stand komen van een posi tief plan zullen vertragen. De moeilijkheden schijnen hoofdzakelijk de volgende twee punten te betreffen: 1. De samenstelling van de voor gestelde commissie, die, na het tot stand komen van een staakt- het-vuren, de politieke onderhan delingen zou moeten voeren. 2. De aan de commissie te ver strekken opdracht en het door haar na een staken van het vuren na te streven doel. Het verluidt dat de opstellers van de resolutie er naar hebben gestreefd haar de basis te maken van een zo groot mogelijke over eenstemming tussen partijen. Over tot strijd aanleiding gevende vraagstukken zou later moeten worden onderhandeld. Er is thans verschil van mening over de vraag, of de voorgestelde commissie slechts de behandeling van het Koreaanse vraagstuk tot taak zal krijgen, of dat haar ook zal worden opgedragen te onder handelen over de toekomst van Formosa en 't probleem der ver tegenwoordiging van het commu nistische China in de Verenigde Naties. ,,Deze vergadering heeft de beide delegaties aanleiding gege ven opnieuw een ernstige poging te doen om tot resultaten te ko men", zo verklaarde de voorzitter van de Indonesische delegatie, Mr. Moh. Roem, na afloop van de gisteren gehouden bijeenkomst der Nieuw-Guinea-conferentie. Mr. Roem heeft op deze derde plenaire bijeenkomst in antwoord op de Nederlandse nota, welke Vrijdag werd overhandigd, een nadere uiteenzetting gegeven van het Indonesische standpunt, zo als dit was neergelegd in de In donesische nota van Donderdag De voorzitter "an de Neder landse delegatie wenste zich het recht voor te behoeden, h:erop te antwoorden. Intussen hebben de beide delegaties besloten de we derzijdse standpunten aan een verdere informele bespreking te onderwerpen teneinde na te gaan in hoeverre een mogelijkheid tot overbrugging bestaat. Deze bespreking zal plaast hebben vandaag om 15.00 uur. INDONESISCHE KABINETS ZITTING OVER IRIAN. Ten huize van de Indonesische Minister-President, Mr. Moh. Natsir, is Maandag een speciale kabinetszitting gewijd aan Irian. Het rapport over de besprekin gen in Den Haag is in Djakarta ontvangen. Persstemmen in^ Indonesië. Nagenoeg alle kranten wijden beschouwingen aan de conferen tie: „De Nieuwsgier" schrijft o.m.: Het zou dwaasheid zijn de ogen te sluiten voor de ernstige toe stand, die is ontstaan doei de vierkante afwijzing van de I»dib-- nesische eis door de Nederlandse regering. De twijfel, die tevora* reeds in vele Indonesische dag bladen was uitgedrukt over het resultaat van de besprekingen, draagt er ongetwijfeld toe bij, dat de zichtbare reactie tot dus verre beperkt is gebleven. Men late zich door dit alles niet mis leiden. De betekenis van het feit, dat er zelfs geen basis voor bespreking blijkt te zijn, zal spoedig genoeg doordringen. De crisis in de Nederlands Indonesische betrekkingen staat voor de deur. Het blad consta teert, dat de regering, doordat haar wens indiscutabel is ver klaard, in een zeer moeilijke po sitie is gekomen. De positie op dit punt is eigenaardig. Er is gee» Nederlander in Indië, die achter zijn eigen regering staat. De .Nieuwsgier" besluit. starheid en lic-t gebrek aan ver beeldingskracht van de Neder landse politiek hebben ons al vele parten gespeeld. Vergeleken bij de Nederlandse politiek lijkt de oude geschiedenis van Esau, die zijn geboorterecht voor e«n schotel linzen verkocht, een tm- kelijk verantwoorde reactie." ,,Sumber" schrijft, dat Net niet beleidvol zou zijn, tndie» men naar aanleiding van het be richt over de verwerping van hel Indonesische voorstel voortijdig tot een actie tegen de Nederlan ders zou overgaan. Het is beter, indien men zich eerst op de hoog te stelt, in hoever de regering in staat is voor de eisen van het Indonesische volk inzake Iria» op te komen. Indien zij dat niet is, wordt het tijd de regering over te dragen aan anderen, die in de ogen van het volk de kracht be zitten tegenover Nederland te staan." De Noordkoreaanse troepen, die reeds enige weken zijn gereorga niseerd en hergroepeerd. worden geconcentreerd in de sector van Sibjon. 40 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Vliegtuigen van de Verbonden troepen namen Maandag grote co lonnes Noordkoreaanse burgers waar, die voor de communistische troepen naar het Zuiden vlucht ten. MacArthur verklaarde, dat de terugtocht aan de gevechtskracht van de Verbonden troepen ,,over het algemeen weinig afbreuk" had gedaan. De troepen der Ver. Naties zjjn „betrekkelijk veilig". Ondanks de zware gevechten waren zij in „goede vorm". „Hun zelfvertrou wen is opmerkelijk". De verliezen van de commu nisten nöemde MacArthur „over weldigend'. Zij verloren 10 man tegen de Verbonden troepen 1. Generaal Almond deelde mede, dat de derde en zevende Ameri kaanse divisies infanterie en de Zuidkoreaanse Kapitooldivisie stellingen hebben ingenomen ron dom de landingsplaatsen nabij de tweelingsteden Hamhoeng en Hoengnam, die aan de „Oost- koreaanse baai" zijn gelegen. „Wij zijn voornemens vanaf de ze kortere bevoorradingslinie of fensief te opereren" zeide hij. Tenslotte verklaarde generaal Almond» nog, dat de „onverschil ligheid" der Chinezen het „gewel dig moeilijk" maakte hen te be strijden. Een woordvoerder van de ma riniers verklaarde, dat de Chinese communisten in het gebied van het Tsjosin-stuwmeer naar schat ting 20-000 man aan doden had den verloren in de strijd tegen de mariniers. Volgens een communiqué van de luchtmacht hebben vliegtuigen van de V. N. Zondag bjj hun aanvallen van kust tot kust de Chinese communisten zware ver liezen toegebracht. Zjj verloren meer dan 1900 man. Een eskader F-84 Reublic Thun- derjets is aan de Amerikaanse vijfde luchteenheid toegevoegd en neemt thans deel aan de strijd. De Amerikaanse mariniers en hebben meer dan 5000 man aan doden en gewonden verloren. Verkenningsvliegtuigen hebben langs de hoofdweg uit Mandsjoe- rije zware concentraties troepen en materiaal waargenomen. Ook langs de Jaloe worden aanzien lijke troepenbewegingen waar genomen. Volgens piloten is de hoofd macht van de tegenstander nog niet in Pjongjang. Wel stootte men bij het vliegveld van de stad op sterk luchtdoelgeschut. De troepen der V. N. maken weinig contact met de tegenstander. VERKLARING VAN RHEE. President Syngman Rhee heeft Maandag verklaard, dat zijn Re gering zich zal verzetten tegen elk compromis dat ten doel heeft de verdeling van Korea te hand haven. Hij had de vertegenwoordiger van de Koreaanse Regering te Washington en te Lake Success opgedragen, de Ver. Naties mede te delen, dat elk compromis, waarbij de 38ste breedtegraad wordt hersteld, voor de Koreaanse Regering onaanvaardbaar is door de grote offers die voor de verwe zenlijking van de Koreaanse een heid zijn gebracht. De President verklaarde ten slotte, dat zijn Regering er op het ogenblik niet over denkt, Seoel te verlaten en zich in een Zuidelijker gelegen stad te vestigen. COMENTAAR VAN DE PRAWDA. Truman en Attlee kwamen de vorige week te Washington over een om de oorlog in Korea voort te zetten, zo schrijft het commu nistische partijorgaan de Prawda. Het na de conferentie uitgege ven communiqué toonde aah, noe ver de huidige Brits-Amerikaanse plannen voor een nieuwe oorlog in feite gingen. Het blad voegt er aan toe, dat Truman en Attlee besloten, de infanteristen, die zich een bloe- strijdkrachten uit te breiden en de dige weg gebaand hebben van i wapenproductie op te voeren. Tsjosinreservoir naar de kust, I Volgens het blad heeft thans niet alleen de Regering der Ver. Staten maar ook die ran Enge land de verklaringen van Cairo en Potsdam met betrekking tot Formosa van de hand gewezen. Truman wreekt zich op bet Chinese volk", aldus het blad ZULLEN DE CHINEZEN BIJ DE 38-STE BREEDTEGRAAD DE STRIJD STAKEN Een woordvoerder van het Ame rikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft Maandag te Washington verklaard niet over aanwijzingen te beschikken, wel ke er op zouden duiden, dat die Chinese communisten bereid zou den zijn hun troepen bij de 38ste breedtegraad in Korea halt te doen houden. Hij legde deze verklaring af in verband met uit Lake Success afkomstige en totaal onbevestig de berichten, volgens welke de autoriteiten te Peking de Indiase Regering zouden hebben mede gedeeld, dat zij bereid zouden zijn hun troepen de 38-ste breed tegraad niet te doen overschrij den. Na afloop van een onderhoud met de Amerikaanse Onderminis ter van Buitenlandse Zaken heeft John Tsjang, de Zuid-Koreaansc Ambassadeur te Washington, gisteren verklaard, dat „het Ko reaanse volk, hoewel het zich niet zou verzetten tegen een wa penstilstand, er de voorkeur aan geeft tot de laatste man te vech ten, liever dan de oude verdeeld heid tussen Noord- en Zuid-Korea opnieuw tot stand te zien komen." „De Verenigde Naties en wijzelf hebben", zo zei hij, „een al te hoge tol betaald met bloed en andere waarden, om die verdeeld heid te aanvaarden. Zulks zou al hetgeen wij hebben gedaan, te niet doen." Het vertrek der Belgische -vrij - willigers voor Korea met de ,JCa- mina", dat oorspronkelijk zou ge schieden op 15 December, is drie dagen uitgesteld. Voor het vertrek zal hielt schip nog een laatste proefvaart maker van Antwerpen naar Rotterdam 5 regels 66 eHftj et; minimum* nummer ol AdrWK neer. itwoordel Ijk vnbk hem dat hij on get en zal oogsten hij m zijn onsa.me.nt ieke koers." 1 wederom hevig i en gejouwd, sitter berispte d» jken krachtig. ran de „Air India", sdag werd vermist, meter hoge berg- van Coïmbatore, Er bevonden zich en 4 bemanning», d. was oo weg va* 'rivandrum. trig toestel van de an de lijn Genéve. at bij de start te een pijler botste, •nield. ?iers en de 11 lede» ling zijn er in ge itel te verlaten voor ran de brand. Zeiawtabletm er overheeft. i schatting van d* st van MacArthu» mrdkoreanen we» riesies die 2 mats. ij het offensief des ir werden gealage» •Carim Gani, pre» ihammedaanse Liga seft te Koeala Lum- verklaard, dat alle se landen zal wor- len boycot van de te steunen, totdak h „teruggekeerd volk." 'anuari 1951 te Ka mmedaanse wereld- ouden; op deze con- ini steun voor zjjn 'erven. Voorts wil ische Regering ter igen de betrekkin- de rlandse Regering e delegatie van Mar conferentie te Ka mmedaanse lande» e bevriende State» havens en vliegvel- t'landse schepen e» luiten. lani is in de nacht op Donderdag, in Mansoer Adabi. per Singapore naar Koe ereden. Hun tocht ridisch advies in te e vraag op welke hoger beroep lean ïkend tegen de ge- iraak te Singapore, welijk van Bertha li en gener waarde nd werd vernomen, herhaaldelijk heeft mmedaanse te 7djc ar met de Molmm- lienst in verband gen, n.l. de Koran*,. en kledingstuktóe» taleise vrouwen ge- te Singapore heef* komst van de Bei ische Kamerfrae s Mierard voorle an een schrijven, it vangen van een icaat, die zojuist iruggekeerd. it verklaart tijdens Spanje de gewezen lexisten, Leon De- ;n gezien, tetie zal dit feit ter n van de Eerste :r op aandringen iek vertegenwoor- n naar „een land. iche oorlogsmisda jilplaats verleent". brand staan. De land-, zee- en luchtmacht der R.I. verloor ongeveer 4000 man. Naar schatting verloren de Ambonnezen, wier aantal onge veer 1000 man bedroeg in hoofdzaak bestaande uit gewa- onder w'e" de^iC^'Tlgf1 ehpf staf luitenant-kolonel Slamet Rijardi, om het leven werden gebracht. De heer Muir, die pan beri-beri lijdt, is cnlangs in PJ"kart,p a-n- gekomen en later p'r vliegtuig naar Australië vertrokken. ivtigircr— den moet vooruit weten, waartoe deze kunnen leiden." De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren besloten haar zitting van 1951 in Europa ZON Dec- 15 16 18 op onder op 8.41 16.£8 12.46 8-42 16.29 12.56 8.43 16.29 .13.05 |S.44 16.29 13.15 MAAN onder 0.07 1.21 2.35 de enige candidaat was, is Minis ter van Justitie en Politie en be kleedde in 1950 het vice-Premier- schap in het Kahinet. Karl Kobelt, die in 1946 Bonds- Presilient was, is tot vice-Minis ter-President voojr 195i geKozen. van de V.N. heêR"mêT 52 tegen o stemmen, bij één onthouding, het voorstel der dertien landen voor een staken van het vuren in Ko rea goedgekeurd. De Sowjet- groep stemde tegen, Nationalis- aiscn China ontjneid zich. I m »pi v~>,Bveningse strand te een vliegtuigraket sangpsPodd. De hulpverleningsdienst heeft het projectiel weggehaald. In de oorlog werden deze raketten door geaTeerde vliegtuigen onder df vleugels meegenomen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1