Begroting van Wederopbouw I s I I I s I s I I I I I I bim in zwart-wit-symphonie IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf UIT DE PROVINCIE rechtszaken Cc KERKDIENSTEN PREFECT !S\T,,av~rs"bV™^r»°»(5.'.' i«* ANGLIA KOOR DE ZONDAG De prijs der Dagbladen wordt verhoogd Da Zaaier TWEEDE KAMER Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. TERNEUZEN. AGENDA fantastisch sterk! HOEK MIDDELBURG. SAS VAN GENT SLUIS AXEL. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. jie sdirijvcn „Simavie" ichenki alasphin voor Nw.-Guinea Uil de neus van een vliegtuig gered Een zaaier ging uit om te zaaien. Markus 4 <j. ös Van Koetsveld, hofprediker Koning Willem III, heef i tort en bondig de gelijkenis van én zaaier weergegeven in de drie- aoudiEe eis: de grond moet zijn ine diep, zuiver. Los, zodat wij aïet onvatbaar zijn, maar het woord er ingaat, en dus niet on- middellijk door de vogels kan worden weggepikt. Diep, niet een «nnervlakkig Christendom, met *ed bewogenheid des gevoels Misschien, doch onvertrouwbaar as slechts voor een tijd. Zuiver, ans hele leven door moeten wy wieden, en God laten wieden, want één schimmelplant der zon- fe kan de hele oogst van het evangelie overwoekeren en ver stikken. Onkruid vergaat met. Dit onkruid moet vergaan, anders vergaat het goede zaad. Heugelijke tijding, Bron van hartverblijding. Evangeliewoord, Woord van God gegeven, Woord van eeuwig leven! Talig die u hoort. Avondvergadering van Donderdag. ZATERDAG 9 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. .ïchoondijke: 7 u. Avondgebed. KONDAG 10 DECEMBER. Tweede Advent. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. de heer C. H. Heij- boer. van Zaamslag; 2.30 u. Ds. J. J. van de Graaff (van Sas van Gent). Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 u. Ds- A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. de heer J. Baaij van Amersfoort. Philippine: 2.30 u. Ds. P. J. Pen- aings, van Axel. Sas van Gent: 10 u. Ds. Joh. W Starrenburg, van Sluiskil. Sluiskil10 u. Ds. J. J. van de Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u- Joh. W. Starrenburg. Temeuzen.: 10 u. Ds. J. Scholten (Oecumenische Zondag); 2.30 u Ds. E. Pichal, van Gent; 7 Ds. E. Pichal, van Gent, Bijz. dienst voor iedereen. Zaamslag: 9.3<* l Ds. G. Jansma; 3.30 u. de heer J. Baaij, van Amersfoort. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S- Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M Wiebosch. Bed. H. Doop. Breskens: 10 u. J>s. J. H. van Beusekom; 6.30 u. de heer J. Baaij, van Amersfoort. CSadzand: 9.30 u. Ds. A. C. W. ten Catc. Hoofdplaat: 2 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke Mteuwvliet: 10 u. de heer P. de Visser; 4 u. Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje, Jeugd dienst. Oostburg: 10 u. Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 11 u. Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. >choondijke: 10 u. Ds. M. J. W Schopenhauer. Sluis: 5:39 u. Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma Llzendijke: 10 u. Ds. L. Doorn. ÜSiftizande: 10 u. Ds. H. Kuijlnaan Doopsgezinde Gemeente. Aaroenburg: 10.15 u- Ds. Nolthe- nius. Gereformeerde Kerk. temeuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. L. J. Al- ïaart, van Baam. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Rjtsema. Gerei Kerk. (Onderh. art. 31 D-K.O.) Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. Ten Hove. Hoek: 10.30 u. Ds. Lok, van Stads kanaal; 2.30 u. Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Saamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds- J C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Temeuzen: 0.30, 2 en 6 u- Ds Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 u. Leesdienst; 2 u. Ds. A. de Reuver; 6 u. Leesdienst. Booms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u- H H. Missen. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Rulst: 6.30, 7-45, 9 en 10.30 u H.H. Missen. .Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H H- Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. HE Missen. Bas van Gent: 7, 8,30 ftn 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7,SO en 10 uur H.H. Missen. Temeuzen: 7, 8-30 en 10 u. H.H Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils. Temeuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen komsten in de zaal 6.30 u openlucht Nieuwstraat. In de avondvergadering, gepre sideerd door de heer Terpstra. heeft de heer Algera (A.R.) ge pleit voor vervanging van krot woningen. Betreffende de huisvesting van gerepatrieerden zegt spr. zich moeilijk te kunnen verenigen met het beleid van de Minister, dat hij aarzelend noemt. De heer Van Vliet (KVP) heeft bij de behandeling der Huurwet getracht de huurverhoging op 20 te krijgen. Spr. vraagt, of de stijging der bouwmaterialen en de loonsverhoging een huur verhoging van 20 rechtvaar digen. De heer Biewenga (A.R.) be spreekt de spanning op de ar beidsmarkt en is van oordeel, dat door de huidige ontwikkeling der bouwprijzen een storing van ern stige aard zal optreden. Ten aanzien van de huurwet acht spr. het onjuist, dat de com pensatie uitsluitend is gezocht in de belastingen. De huurverho ging behoort z.i. te gaan tot 20 i Verder uitstel dan 1 Januari acht hij onverantwoord. De heer Ritmeester (WD) be cijfert, dat er de eerste drie jaar 60.000 woningen per jaar ge bouwd zullen worden, hetgeen niet zo eenvoudig is. In dit ver band merkt hij op, dat de arbeids productiviteit te wensen overlaat. De heer Gortzak (CPN) acht het noodzakelijk, dat er meer wordt gebouwd. De heer Beemink (C.-H.) be- saties al moeilijkheden genoeg, ïïet vraagstuk der compensatie is by de regering nog in over weging. Op korte termijn zijn er mededelingen te verwachten. Spr. meent dat het goed zou zyn het vraagstuk nader te bespreken by de begroting van Sociale Zaken. Het is vrij zeker, dat de huur verhoging 1 Jan. 1951 ingaat. Bij de replieken vraagt de heer Andriessen (K.V.P.) hoe de ver houdingen ten aanzien van de woningontwikkeling zijn. Is de verhouding van kleine, middel grote en grote woningen zodanig, dat men met een gerust hart de toekomst tegemoet kan zien? De heer Algera (A.R.) vraagt Je minister o.m. ten aanzien van Je, huisvesting van gerepatrieer- Jen activerend te willen optre den. Voorts vraagt hij, of een wettelijk voorschrift mogelijk is, dat gemeentebesturen en woning bouwverenigingen verplicht hui zen te verkopen aan particulieren, De heer Van Vliet (K.V.P vraagt over de vraag der 20 °/o ïuurverhoging een nota aan de Kamer over te leggen, opdat deze ;aak hier kan worden besproken. De minister deelt de heer An driessen mede, dat het merendeel der woningen met drie slaapka mers wordt gebouwd. Wat de suggestie van de heer Algera aangaat zegt spr., dat hij bezwa ren heeft particulieren in de ge legenheid te stellen woningen van gemeenten en bouwvereni gingen te kopen. De heer Van Vliet zegt hij toe, dat er spoed wordt gemaakt met de studie over verdere huurverhoging. Bij de afdeling „Dienst voor de Uitvoering van Werken" bepleit de heer Biewenga (A.R.) uitbrei ding der werkgelegenheid. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) meent dat de D.U.W. beter kan worden ondergebracht bij het departement van sociale zaken. De heer Haken (C.P.N.) is van oordeel dat te veel werk in D.U.W.-verband wordt uitge voerd. Dat leidt tot een belangrij ke schadepost voor de arbeiders. Het loon der D.U.W.-arbeiders is aan de lage kant. De heer Suurhoff (Arb.) betoogt, dat er in vergelijking met vroe ger veel verbetering is gekomen. Er zijn allerlei oorzaken, die tegenzin hebben verwekt tegen D.U.W.-arbeid, waaraan men zich op allerlei wijze tracht te ont trekken, maar spr. meent, dat men dit geen arbeidsschuwheid mag noemen. Spr. acht het minder gewenst, dat gerepatrieerden veelal op eidinggevende plaatsen in de D.U.W. worden gesteld. De Minister staat op het stand punt, dat de D.U.W. beperkt moet blijven. Men zal het moeten zoe ken in uitbreiding van vrije wer ken. Spr. kan de D.U.W.-arbeiders niet elke Vrijdagavond naar huis laten gaan. Hij is hun al tegemoet gekomen en nu wil de heer Kaken weer verder gaan. Straks zal hij vragen de arbeiders iedere dag naar huis te laten gaan. De artikelen der begroting wor den z.h.s. aangenomen met uit zondering van die, welke verband louden met de topsalarissen. Dc stemming daarover, zomede dé ■temming over de gehele begro ting wordt aangehouden. Te kwart voor zes werd de vergadering gesloten. Stoepen en trottoirs sdhoon houden! Krachtens de Algemene Politie verordening voor de Gemeente Terneuzen zijn de bewoners van pleit vergroting van het aantal binnen de bebouwde kommen ge landarbeiderswoningen. I legen gebouwen, tuinen, erven of avond gehouden van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, afd. Zaamslag- De vergadering werd geopend bij de hoek van deze straat stond door dg heer W. Faas, die ver- geparkeerd. rnkht te zingen Ps. 89 7, waar. Een melkhandelaar ontkwam. na bij voorlas Matth. 25 op het nippertje aan de veruie HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Bittere rijst". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Vergeten levens". Zaal O. de Vries, 7 uur, Ledenvergadering „Hulp in Nood". AXEL: Het Centrum, 3.30 en 4 uur: Biosc. Het Kon. bezoek aan Engeland. Het Centrum. 6.30 en 9 uur: Biosc. „Gunga Din". OOSTBURG: Café De Vuyst, 3.30 uur: Vergadering Verze kerden Alg. Mij Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor The-ter 8 uur: Biosc. Bittere Rijst 4.30 uur: Zondagmiddagvoor- 1 stelling. Concertgebouw, 8 uur: I Biosc- „Vergeten Levens"; I 2.30 uur: Zondagmiddagvoor- stelling. Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Temeu zen 1Axel i. Café J. C. Oppeneer, 6.30 uur: Grote Prijskaarting. Ned. Herv. Kerk, 7 uur: Bijzondere Samenkomst voor iedereen. AXEL: Het Centrum, 4.16 uur: Biosc. Gunga Din"; 8 uur: Biosc. „Gevaarlijk expe riment". Minister In 't Veld gaat aller- j terreinen, of bij gebreke van deze, eerst in op enkele concrete vraag- de eigenaren, verplicht tot weg- stukken. I ruiming van sneeuw of ijs van de Belangrijker dan het aantal stoepen en trottoirs en bij glad- woningen in uitvoering is het heid tot het bestrooien met zand, aantal dat gereed komt. Daar- ils of andere daarvoor bruikbare over heeft men niet te klagen. stoffen. October was een recordmaand.j Het bjht ons goed, de bewoners Bijna 5000 woningen kwamen v,an Terneuzen aan dit voorschrift gereed, zodat tot 1 November dit herinneren, jaar reeds 39.000 nieuwe womn- j gen tol stand zijn gekomen. Als j Het A.B.C.-Cabaret. Wanneer men wil tomen tot omroepverenigingen is J""™ een productie van 55.000 wonin- dit seizoen met slecht bedacht. gen per jaar, is het noodzakelijk dat in dit aantal 10 A 15.000 mon tagewoningen worden begrepen. De vrije sector geheel vrij laten Na een bezoek van A.V.R.O en K.R.O. was Donderdag de beurt aan de V.AR.A. Het was het A.B.C—Cabaret onder leiding van Wim Kan en provincie Zeeland geen reden heeft zich te beklagen over een slechte behandeling. Er is daar al meer gebouwd dan er ver woest was. In antwoord op een interruptie van de heer Van der Feltz C.- H.) welke provincies dan wel te klagen hebben, antwoordt de Minister: Zuid Holland en Noord- 11 Gm'U23.20 breekt de Minister zijn rede af- De vergadering werd daarop verdaagd tot Vrijdagmorgen. Vergadering van Vrijdag- Gisteren heeft Min In 't Veld znn rede voortgezet. Hij ver klaart, dat het woningtekort is Aan vergroting van het volume Corry Vonk, dat in het Concert- voor kerkenbouw zal de Minister gebouw de liefhebbers van caba- zijn medewerking verlenen. I ret enkele uren van uitgespro- Snr geeft te kennen, dat de 1 ken pret bezorgde -11 Het was de „vlegelachtige Corry Vonk, die zich in een hand omdraai metamorphyseerde van eerste klasse-leerling der lagere school tot matroos en oude dame. Haar medespeelster Pam He li ning is een lieftallige verschij ning en een begaafde artiste. Johan Elsensoiin leeK zo van achter de Vara-microfoon te Hil versum vandaan te zijn gestapt en zijn philosophische beschouwingen als tramconducteur en wagen poetser kregen het verdiende ap- plaus. Het echtpaar KanVonk, bleek de vonk in alles te kunnen ste ken. Het vuur werd aangewak kerd door Joop Vischer, Piet van der Meulen en Guus Hoek. Door de zaal klonken daverende ling van zijn melkwagen De zwaarste schade bekwam de Noord-Brabantse vrachtauto, waarvan de motorkap in elkaar werd gedrukt en ook de motor ernstig werd beschadigd. De met stenen en bouwstoffen geladen vrachtauto behoort aan de Oostburgse Bouwmaterialen- handel. Het grote wegverkeer werd tij delijk omgelegd doordat de be^'de vrachtwagens de hele Stations straat op dat punt versperden en een grote ravage vormden. De botsing liep wonder boven wonder zonder persoonlijke onge lukken af- Filmavond. Donderdag gaf de heer J. A van de Ree uit Terneuzen op de Gehoorzaal alhier, een interes santé filmavond over Frankrijk. De heer Van de Ree vertoonde o.a. een aantal films, welke hij zelf had opgenomen op zijn vele reizen naar Frankrijk. 4-deurs 2-deurs Vraagt de Official Ford Dealer vooral hei aardige boefje: „Fantastisch Sterk U kunt dan meteen afspreken voor een proefrit N.V. NEDERL ANDSCHH FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Zoetwatervoorziening ZeelanJ. Ged. Staten van Zeeland heb ben het voornemen een Stichting Zoetwatervoorzieningi in het le ven te roepen, waarin alle Wa terleidingmaatschappijen in Jc Provincie vertegenwoordigd zul len zyn. Deze stichting zal haar diensten kunnen bewijzen door het leggen van contacten en het uitbrengen van adviezen aan Ged. Staten 'n het belang van een doelmatige watervoorziening. Geslaagd. Bij het te Den Haag door het Ministerie van Verkeer en Water- teruggelopen van 10.81 7° °P lachsalvo's, niet om dik opgelegue "afgenomen examen voor Dec. 1947 tot 10.3 ^opj banaliteiten, doch om de '-'c^e Technisch Ambtenaar van de jool en vlotte dwaasheid, welke Ri;tswaterstaat, slaagde onze dit A.B.C.-Cabaret voor het voet- stadgenoot de heer M„ S. van lidht bracht. 1 Hoeve Azn. de echte 1950. Over 1950 zal hel Dee.n vermoedelijk gelijk blijven. Voor het volgend jaar zal de toestond somberder zijn, dan zullen zich de gevolgen van Korea manifesteren De hogere bouwkosten moeten leiden tot huurverhoging of een hogere rijksbijdrage. Het een noch het andere is mogelijk, ver klaart de minister. Men zit dus in de klem. Het beeld is somber, maar daarom behoeft men met by de pakken te gaan neerzitten Er lE thans een zekere blijmoedig heid nodig om dit werk goed te doen Achter sprekers glimlach verbergt zich geen twijfelmoedig heid. Hij ziet zijn taak duidelijk voor zich en hij zal deze me vastberadenheid vervullen. De minister meent, dat aan centrale voorzieningen niet is te ontkomen. Ze zij» slechts te ver wezenlijken, als het volk voor een langere termijn een groter deel van zijn inkomen aan huur wi o- - besteden. Spr. is van oordeel, dat linkerflank gegrepen door een uit men nog te individualistisch is - - -x Het was de verdienste van het gezelschap, dat in deze zorgelijke tijden de zorgen-van-alle-dag en kele uren werden vergeten. In een 5-minuten speech vóór de aanvang deelde de heer Jac. Hamelink mede, dat de afd. Ter neuzen van de V.A.R.A het getal 300 is gepasseerd Een zéér geslaagde avond, waarop de afd. Terneuzen met genoegen kan terugzien en waar van allen tevreden huiswaarts keerden De heer R. G... Benoeming. Bruggernan 14 tot 28 en daarna voorging in geocd De heer Theo van Harn 'hield vervolgens een voordracht, waar na de heer C. Braspenning een inleiding hield over het^onderwerp JDe vijand wederstaan". Spr. zeide, dat het gewoonte is alle jaren een bijzondere avond te geven- Dit jaar is er een bijzon dere opdracht. Wij denken aan het Lutherlied: „Een vaste burcht is onze God", maar ook het vers „De vijand rukt vast aan". Wij worden deze avond opge roepen tot de strijd. De vjjand, die in 1940 onze grenzen binnen kwam, is nog binnen. Het gaat om geestelijke en stoffelijke waarden binnen onze grenzen. De vijand wederstaan, daar gaat het toch om! Rondom ons zien wij vijanden, de communistische groepen in de vakbeweging, die hamer en sik kel in hun vaan voeren. Gelukkig dat wij als Christenen mogen zeggen, dat wij de vijand kunnen weerstaan. Ook het N.V.V. is een vijand voor ons, een vogelaar die fluit, een gevaar voor onze Chr. Vakbeweging van vóór 1918. Wij mogen niet verslappen m Nederland, maar strijden, de goe de strijd des geloofs. Wij moeten bij de grote strijd onze roeping verstaan. Ook de jongeren onder ons krijgen een taak om te strijden. En met het oog op God gericht, gaan wij verder, met de C-N.V. de toekomst tegemoet. Na de pauze trad als tweede spreker op de heer C. van Mas- trigt met het onderwerp: ,,In de aanval". - Spr. zegt dat er veel vraag stukken zijn om met elkaar te be spreken, en ernstige dingen om over te praten, óók voor de C.N.V. God vraagt om in Zijn dienst te staan ook in de vakbeweging Overal is er chaos in de wereld en in dit leven wordt de schuld gegeven aan de Regering en de Kerk. Ook het propagandawerk moet ter hand worden genomen. Wat Ezechiël gezegd heeft voor de mensen van vroeger, geldt nu nog voor de C.N.V. Wij willen Het bestuur van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" deelt mede: Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpa pier tot meer dan het zesvoudige van de vóóroorlogse prijs, gepaard gaande aan een belangrijke stijging van andere bedrijfsonkosten, heeft de Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit de abonne mentsprijzen der dagbladen met in gang van 1 Januari 1951 te verho gen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen be sluit bindt hen allen. Het gevolg is, dat de abonnementsprijs var. or.s blad na 1 Januari a.s. zal moeten zijn: Per week 35 cent; per kwartaal 4.55. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Of schoon sinds 1945, het jaar der be- vrijding van ons land, de bedrijis- onkosten der dagbladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het streven geweest, de abonnementsprijzen laag te hou den. Dat streven doet zich ook by de hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kosten te dek ken. taak van het dagblad tot zijnver snreiding op zo groot mogelijke ehaal noopt. Iedereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze over weging heeft zich ook by het nu genomen besluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonnementsprys beperkt. Dat de abonnementsprys zij niet uit kon blijven mene Vergadering van de Vereni- cring ,De Nederlandsche Dagblad pers 1945" als een harde noodzaak ngezien. AANSLAG OP RECHERCHEUR VAN POLITIE. Drie jaar gevangenisstraf was de eis tegen de 25-jarige fa brieksarbeider L. S. uit Almelo wegens een aanslag op de re chercheur van politie J. Afink. Tezamen met de 18-jarige sla gersknecht J- van D. had hij een auto gestolen. Rechercheur A.mk ontdekte dit, zette met een be hulpzame automobilist de ach tervolging in, kon de dieven pas seren tijdens een wilde race door de straten van Almelo en som meerde hen tot stoppen. gevolg Toen zij hieraan geen De prijs van het courantenpapier I wi,den geven, sprong de recher- wordt in hoofdzaak beïnvloed^ door cheur de treeplank van de ge- klerk ter secretarie alhier, is met alles doen in de naam van Chris- door verkeerd par- Botsing keren. Een met bouwmaterialen gela- -den vrachtauto met aanhangwa- inkomen aan huur wil gen werd gisterenmorgen in de - x_x - - een N-Brabant "herkomstige vracht ingesteld. Zolang de mogelijkheden van rationalisatie niet zijn uitgeput, is de minister niet bereid de PROTESTANTS SANATORIUM IN BREDA. Het bestuur van de Interker kelijke Prot. Stichting „Zuid-Ned- Sanatorium" te Breda heeft voor de vestiging van een t.b.c.-sana- torium van ongeveer 250 bedden zijn keuze laten vallen op een bóscomplex ten Zuiden van Breda op 1 km afstand van de Rijksweg Moerdijk. bouwpremie te verhogen. Eie arbeidsproductiviteit ligt nog een stuk beneden het vóór oorlogse peil. Hij gunt de arbei ders gaarne een goed bestaan, maar zo voegt hij er aan toe laten ze mij een handje helpen. Tot verhoging van de premie voor particuliere woningbouw kan spr. niet besluiten. Een be scheiden verhoging der premie met ƒ500 zou voor 10.000 geval len reeds 5 millioen vergen. Het lykt spr. onder de huidige omstandigheden wat onredelijk te veel te verlangen ten aanzien van de opruiming van krotwo ningen. Het huurvraagstuk is met de lonen en prijzen een zaak van het gehele kabinet. Wij worstelen om ons bestaan, daarvoor moe ten offers worden gebracht. Om tot een sluitende betalingsbalans te komen, zijn nodig een laag prijs- en loonpeil en een mone tair en budgetair evenwicht. Wanneer de regering zou komen met huurverhoging, wil de Ka mer daarentegen compensaties hebben. De regering kan maar niet steeds een greep in de schat kist doen. Huurverhoging met 20 °/o acht de regering thans niet wel moge lijk. Bij 15 °/o baren de compen- auto beladen met oud ijzer, enz, die uit de richting van de ge- meentekom kwam. De bestuurder van de Noord. ingang van 1 Januari benoemd tot adjunct-commies ter secreta rie te Sas van Gent. De „Bessa" vertrokken. Het Noorse vrachtschip „Bes- sa", dat enige dagen te Vlissin- gen in quarantaine heeft gelegen, omdat aan boord typhus was uitgebroken, is Vrijdag vertrok ken. Het officierencorps bestaat thans gedeeltelijk uit Nederlan ders. liet schip gaat naar Abö in Finland. Volgens de behandelen de specialist is de toestand van de zestien leden der bemanning, die te Vlissingen in het zieken huis zijn opgenomen, gunstig. Brabantse auto had (tot zijn ver ontschuldiging) geen behoorlijk uitzicht, doordat in de Stations straat een bestelwagen te dicht tus, die ons Zijn kracht zal geven, zo besloot spreker. Nadat nog enkele muziekstuk jes en voordrachten ten gehore waren gebracht, bracht de voor zitter dank aan de sprekers en aanwezigen en beval hij de t.b.c- collecte aan De vergadering werd gesloten met de slotzang van Ps. 98 1 ,Laat al de stromen". fluctuaties op de wereldmarkt. Oorzaken, die zich by de nu opge treden zeer grote stijging hebben doen gelden, zijn o.a. de sterke stij ging der prijzen van de grondstof fen, die voor de fabricage van het courantenpapier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemen de gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen gezamenlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans be schikbare gegevens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden meer moeten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal ongeveer negenentwintig millioen gulden zijn Zulke-sommen geven een in druk van de hoge kosten, aan de productie van dagbladen verbon- d6Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prys aan zijn lezers wordt afgeleverd. De op brengst van advertenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de direc ties der dagbladen niettemin, on danks de eonjunetuurgeyoeligheid die dit voor hunne bedryven mee brengt, aan zo laag mogelyke abon nementsprijzen blijven heeft een goede reden. Zh zyn er zich welbewust van dat de ideele Familie-avond van het C.N.V Afd. Zaamslag. Donderdagavond werd in het Verenigingsgebouw een familie stolen auto en dreigde te schie ten, indien de dieven niet onmid dellijk halt hielden. L. S. gooide het stuur om en trachtte z-ch daarbij van de rechercheur te ontdoen door met de treeplank tegen een boom te ry'den. De rechercheur, die bekneld dreigde te raken tussen de auto en een boom, zag het gevaar en liet zich tijdig van de treeplank vallen, waarbij hij ernstige ver wondingen opliep. S- en Van D. sloegen op de vlucht, doch konden spoedig wor den gegrepen. De eis tegen beiden luidde S jaar geivangenisstnaf, voor Van 'D. door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. Op een verkoping van schil derijen te Pariis ging Donderdag een zelfportret van Rembrandt voor 12.500.000 francs naar een niet met name genoemde Ameri- Kaanse koper en een ander zelf- portret voor 10 millioen francs naar een Fransman. verschillende VJTXAN I gv» w—o--- ir ~*-.i «Tmvon i an ntronn WILHELMINA FONDS" DE VERENIGIND ..KON.NGIN Jat rich voor. De Simavi (stichting tot steun in medische aangelegenheden voor Inheemsen) heeft ruim 20 kg alasphin (neo-salvarsan) ter be schikking van 10 artsen op N.- Guinea gesteld ter bestrijding van Je framboesia. Met deze hoeveelheid kunnen circa 20.000 patiënten algehele genezing verkrijgen. stelt op Maandag 11 December des avonds te 8 uur in het Con certgebouw een vergadering te beleggen waarin de Burgemeester een en ander zal uiteenzetten over doel en wericwijze van het K.W.F., waarna Dr. Dorrepaa.1 een lezing zal houden over de kan ker en de bestrijding daarvan. Het is van het grootste belang, dat zoveel mogelijk inwoners van Terneuzen deze vergadering by- wonen en dat zij z:ch als lid op- Hoe meer leden, des te J. J. van der Griek. Aria. W. H. van Haersma Barna. F Hagenaars. Mr. P- H. W. F. Teilegen. Dagen gingen voorbij zonder dat zich iets bijzonders voordeed. Iedere morgen opnieuw zagen de passagiers van de „Hupfon- tein" heel in de verte de kust van Afrika. Vaak was het alsof zij steeds weer op dezelfde plaats waren, want bijna overal was deze kust hetzelfde. Op een morgen echter was de kust plotseling vlakbij. Het schip liep op een haven toe. „Dit is de haven die het dichtst bij Botaboeland ligt" zei dc ka pitein- ,,De vooruitstrevende stam hoofden der Botaboe's hebben zelfs enige pogingen gedaan om deze haven in hun bezit te krij gen, teneinde zelfstandig handel te kunnen drijven". De kleine haven bood eev prachtige aanblik. In de schaduw van palmen stonden kleine negerhutten. Boven op een heuvel stond een iets grotere hut. -Daar woont zeker de Burge meester" dacht Bim. Kankerbestrijding in Neder land. Uit verschillende berichten in de dagbladen zal het wel bekend zyn, dat Nederand gemobiliseerd wordt voor de bestrijding van het kankergevaar. Dit gevaar bedreigt ons nu eens niet van buiten onze landsgren zen. Wy kunnen er niet bij over- wegen, dat het misschien mtt g0yen> zo n vaart zal lopen; wij kunnenkan dit ontzettend evenmin onze ogen voor de wer- ^waad worden bestreden, kelijkheid sluiten- Dit gevaar is temidden van ons en iedereen bont het uit zijn eigen omgeving Het is eon groot gevaar en Nederland wil alles in het werk stellen om het te keren, het te bestrijden. Die goede wil is ook in Terneu zen gebleken bij de collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds, welke over het gehele land enige honderdduizenden guldens heeft opgebracht. De bestrijding van de kanker is duur; voor een groot deel ver keert zij nog in het stadium van onderzoeken. De benodigde in strumenten zijn zeer kostbaar; laboratoria en ziekenhuizen moe ten worden uitgebreid of nieuw gebouwd. De Vereniging Koningin Wil- helminafonds stelt zich ten doel door het stichten van afdelingen, tenminste één in iedere Neder landse gemeente, leden te werven, die met hun contributies een jaar lijkse vaste basis zullen vormen voor de bestrijding van dit grote gevaar. Er heeft zich te Terneuzen een voorlopig bestuur gevormd uit af- Tijdens het proefdraaien van een ,,Thunderjet"-gevechtsvHeg- tuig te Detroit werd sergeant Ro bert Lewis door de luchtdruk de neus van het toestel ingezogen* Alleen zijn voeten staken nog uit het vliegtuig. Een werktuig kundige zag het ongeval gebeu. ren, pakte zijn voeten beet, zette zich schrap tegen de uitlaatklep en trok hem er ongedeerd uit. De piloot had de motor stilgezet, omdat hij voelde, dat deze zwaar ging. De inhoud van de zakken van Lewis werd het toestel inge zogen. De ritssluiting van zijn uniform werd gescheurd en zyn handschoenen uitgetrokken door de luchtstroom.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2