Iets over Benelux in het algemeen Geen militaire ramp in Korea Chefarine ik en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder De Politieke Commissie van de Verenigde Naties De kwestie-Nieuw Guinea AUTO TE WATER Strijd tegen communisme pas begonnen Indonesisch voorstel afgewezen 4 beroemde middelen mei extra geneeskracht Terwijl de grote staatslieden ter wereld pogen een nieuwe algemene en eatastrophale oorlog af te wen den en terwijl de mensheid zich afvraagt of er dan werkelijk op deze aarde door mensenwijsheid alleen geen vorm gevonden kan worden om vredig naast elkander te leven, vragen enkele problemen dicht bij huis de aandacht. Wij kunnen ons bijv. voorstellen, dat de Zeeuws- Vlaming zich afvraagt, of de Benelux nu wèl of niet doorgaat en of bij een bevestigend antwoord er zich een toestand zal ontwikkelen, zoals hij zich die steeds heeft voorgesteld, wanneer inderdaad de economi sche grens tussen België en Nederland wegvalt. Hanson Baldwin, de militaire medewerker van de „New York Times", schreef Vrijdag o.m.: „Het is duidelijk, dat er in Korea geen militaire ramp heeft plaats gevonden, Er is geen sprake van een grote nederlaag der geallieerden. Ongetwijfeld hebben de verbonden troepen in K: rea een veldslag verloren en in wezen ook de veldtocht, daar de Chinese commu nisten hen uit het schiereiland kunnen verdrijven, indien zij bereid zijn de prijs daarvoor te betalen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. rTHr,K.-r.x.» t>ü APonnernvnt Tr>m. er». Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZATERDAG 9 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1600 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 66 cent* iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimam pes. advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer ol Adree Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mal Eerst iets over de Benelux in het algemeen, vóórdat enkele meer Zeeuws-Vlaamse vragen aan de orde komen. Het is vooral de volijverige Op een laatstelijk te Lier ge houden landbouwconferentie, waar vele vertegenwoordigers uit het Belgische en Nederlandse agrarische bedrijfsleven bijeen secretaris-generaal en propagan- waren, en waar o.a. het woord dist van Benelux, Dr. Jaspar, ge- gevoerd werd door de heren H. weest, dia steeds weer door publi- D- Louwes, voorzitter van de Donderdag is in Engeland opnieuw eeri blok iis van 27 cm in het vierkant uit de lucht ge vallen. Het kwam. voor de voeten van een schooliongen "terecht. Toeschouwers zagen geen vlieg tuig in de lucht. Dit is het negen de ijsblok, dat in de laatste viif weken in Engeland is neerge vallen. caties de suggestie heeft gewekt dat het accoord over de Economi sche Unie spoedig verwezenlijkt zou worden. Wel waren er moei lijkheden, doch zeker geen on- overkomenlijke en zo had ook langzamerhand de mening post gevat, dat de definitieve overeen komst half December te Den Haag getekend zou worden. Het valt te betwijfelen of de optimis tische geluiden, die Dr. Jaspar no reeds jaren doet horen, het doel, dat hij er ongetwijfeld mee be oogt te bereiken, niet voorbij schieten. Het lijkt er namelijk op of de heer Jaspar, die door het grote publiek als dè deskundige bij uitstek wordt gezien op Bene- lux-gebied, met zijn uitspraken een zekere druk tracht uit te oefenen op het beloop der bespre kingen tussen de regeringen der drie landen. Dit is misschien goed. doch hij heeft er, jammer genoeg, tevens mee bereikt, dat juist het grote publiek zich tel kens teleurgesteld gevoelde als een uitspraak niet, of met aan zienlijke vertraging, in vervulling ging en daar dit laatste nogal eens'het geval was, zich langzaam maar zeker hoe langer hoe min der voor dit toch zo belangrijke onderwerp ging interesseren. Er komt toch niets van, werd er al spoedig gezegd. Ook in de afgelopen week heeft weer een dergelijke teleurstellen de mededeling velen in de over tuiging gesterkt, dat in deze we reld zelfs samenwerking tussen de drie lage landen bij de zee on mogelijk is, laat staan dus een veel grotere Europese samen werking. Door verschillende moeilijkheden is immers de Be- nelux-Ministers-conferentie uitge steld. Wij vinden het uiterst jammer, dat er zich kennelijk een défaitis- tische stemming ten aanzien van Benelux openbaart, die ook in enkele dagbladen tot uiting komt. Het is belangrijker, dat de Unie er komt, dan dat zij er op een be paalde datum komtEn beter eerst de moeilijkheden uit de weg geruimd, dan halfslachtig te be ginnen. Als voornaamste moeilijkheden voor het tot stand komen van Be nelux gelden het monetaire, dus het financiële vraagstuk en het landbouwprobleem. Nederland is een arm land geworden. Onze be talingsbalans met het buitenland die in 1949 aardig vooruitging, is in 1950, mede tengevolge van de oorlogsdreiging, weer veel slech ter .geworden. De waarde van onze invoer overtreft de waarde van onze uitvoer weer in aanzien lijke mate en onze binnenlandse begroting sluit nog steeds niet. Met een dergelijke zwakke broe der <3urft België voorlopig niet in zee te gann, wordt beweerd. Ook speelt hierbij een rol. dat België in de eerst<? 9 maanden van dit jaar meer dan tweemaal zo veel naar Nederland uitvoerde, dan het van ons invoerde. Onze schuld aan de Zuiderburen is gröot en hoe moet voorkomen worden, dat deze steeds stijgt. Doch thans komen wij als van- zélve' aan het tweede probleem. De agrarische sector. Terwijl Nederland zijn grenzen practisch openstelde voor de Bel gische industrie-producten, bleef Beigië's grens voor de Nederland se land en tuinbouwproducten, dank zy de bepalingen van het protocol van Mei 1947 en een lange lijst van onvr(je goederen, voor een flink deel gesloten. En ook by de besprekingen te Luxemburg in October 1950 werd een protocol met een lijst van niet vrije landbouwproducten vastgesteld, waardoor een zeer belangrijke Nederlandse export sector vleugellam wordt gelegd. Nu is het begrijpelijk, dat de Belgische Regering niet toe kan staan, dat een stroom van goed kope Nederlandse landbouwpro ducten, die voortgebracht worden onder veel gunstiger omstandig heden dan waaronder de Belgi sche boer moet werken (n.l. lagere lonen en pachten), vele dezer Belgische landbouwers tot de bedelstaf zou brengen. Stichting voor de Landbouw, en Mr. Linthorst Homan van Ne derlandse zijde, en door senator Orban, oud-minister van land bouw van België, bleek duidelijk dat de Beigen van een openstellen van de grens voor Landbouwpro ducten niets wilden weten zolang de factoren, die de kostprijzen dei- producten bepalen, niet in beide landen gelijk lagen. Dit stand punt is niet onredelijk, doch het .-rkt~ Uit de monden van vele jonge Belgische boeren klonk tenminste een dergelijk geluid. In de tweede plaats zou België zeker faciliteiten in het leven moeten roepen om de grotere Belgische uitvoer naar ons land mogelijk te maken zolang in de agrarische sector de beperkte uitvoerregeling van de Neder landse landbouwproducten blijft bestaan. Beide partijen zouden waarborgen moeten scheppen de bovengenoemde maatregelen zeer spoedig uit te voeren. Doch in ieder geval dienen beide par tijen zich te realiseren, dat zon der werkelijk grote offers van beide kanten het grote doel niet bereikt kan worden. En thans nog enkele Zeeuws- Vlaamse problemen. Het kan niet ontkend worden, dat België het achterland van het rijke Zeeuws Vlaamse land is. Zolang de Benelux-plannen nu reeds in de maak zijn is het ons opgeval len, dat van officiële Nederlandse zijde weinig aandacht is geschon ken aan het grote belang, dat juist een landstreek als Zeeuws- Vlaanderen zou hebben bij een werkelijk volledige economische Unie, waardoor immers het na tuurlijke achterland zou worden ontsloten. Om nog even aan te brengt consequenties mede, die sluiten de landbouwsector be- men zich kennelijk aan beide zijden nog niet ten volle reali seert. Voor Nederland is het wen selijk, dat bij voorbeeld het hoeft men maar te denken aan het voordeel voor de Zeeuws- Vlaamse landbouw, wanneer de uitstekende kwaliteitsproducten als aardappelen, vlas, zaaizaden pachtpeil eindelijk zodanig wordten ^Jggog^Jg ^AeTVn- losgelaten, dat een meer natuur lijker niveau dan het huidige, volledig geordende, wordt be reikt. Dit moet natuurlijk mede inhouden een verhoging van de prijzen der agrarische producten. Tevens dienen de subsidies p het levensmiddelenpakket afge schaft te worden en de daardoor ontstane verhoging der prijzen kan opgevangen worden door een evenredige loonsverhoging. Dan zijn wij het Belgische peil reeds aardig genaderd. Bovendien is dan het gekunstelde in ons ge hele prijs- en loonbeleid voor een flink deel van de baan, waar door natuurlijker toestanden ont staan. De Belgen dienen van hun kant in de eerste plaats hun landbouw technisch te verbe teren en hun afzetafrparaten eveneens. Zij hebben daarmede een begin gemaakt, doch te Lier kreeg men sterk de indruk, dat de leiding van de machtige Bel gische Boerenbond hier remmend nen worden afgezet. Daarnaast zou ook de opkomende industrie een flinke stimulans zijn. Tenslotte zou het zeer wense lijk zyn, indien niet alleen ge dacht zou worden hoe de toegang tot de haven van Gent verbeterd zou kunnen worden, doch indien de Nederlandse regering met de nodige kracht de belangen van de haven van Terneuzen zou aanpakken. In een werkelijke Benelux moet er bijv. dezelfde politiek ten opzichte van de spoorwegtarieven naar alle ha vens worden toegepast. Eerst dün zal Zeeuws-Vlaanderen van Benelux kunnen spreken en zal de Zeeuws-Vlaming het gevoel krijgen, dat ook aan hem is ge- Loon- en prijsbeheersing in de Ver, Staten Naar functionarissen van het Witte Huis mededelen, zal de Amerikaanse regering overgaan tot het instellen van een loon- en prijsbeheersing, zodra het hier voor benodigde administratieve apparaat gereed zal zijn. Er is echter geen sprake van, dat er drastische maatregelen nodig zijn om de nieuwe crisis,, welke ontstaan is door de invasie der Chinese communisten in Korea, het hoofd te bieden. De regering heeft reeds twee maatregelen genomen ter beteu geling van de prijzen: 1. Het instituut voor de economische stabilisatie heeft General Motors en Ford verzocht de deze week aangekondigde vethoging van de niet worden opgeblazen. De grote autoprijzen uit td stellen en 2. nederlaag alhoewel er geen de Senaat en het Huis van Af- strijdkrachten der Verenigde gevaardigden hebben wetten Naties bij waren betrokken goedgekeurd, welke strekken tot was de verovering van China handhaving van de huurcontröle. door de communisten. Alle an- Door de nationale noodtoestand dere gebeurtenissen in Azië, die af te kondigen, zouden de presi- ons nu moeilijkheden geven, zijn dent en de regering de bevoegd- slechts het onvermijdelijke ge heid krijgen strenge economische volg van deze grote tegenslag. controlemaatregelen te treffen De geallieerden hebben ook bij en de welvaartsbronnen van het vroegere gelegenheden tegen- land te mobiliseren. slagen ondervonden en uiteinde- Doch zelfs indien Korea ver loren zou gaan, is het van be lang eraan te herinneren dat de geallieerden dan een veldtocht, doch niet de oorlog hebben ver loren. Een nederlaag in Korer zal een grote tegenslag zijn, maar de betekenis ervan moet In het debat over de zes-mo- gendhedenresolutie. waarin Chi na wordt uitgenodigd ziin troe pen uit Korea terug te trekken, is in de Politieke Commissie van de V. N. een telegram van de commissie voor Korea voorge lezen. waarin wordt gemeld, dat de aanwezigheid van 231.000 Chinese militairen in Korea de finitief is vastgesteld. De besprekingen Truman-Attlee De Britse Premier Attlee en President Truman zijn Donder- dacht dat ook zijn plaats^ver- dagavond voor hun vijfde Confe- zekerd is geworden in de nieuwe eenheid en eerst dan zal hij kun nen zeggen „daar werd iets groots verricht", ik ben eindelijk uit mijn isolement verlost Het Indonesisch, voorstel betref fende de kwestie Nieuw-Guinea is Vrijdagmiddag door de Nederland se delegatie verworpen. Nederland heeft het antwoord op het Indonesische voorstel schrifte lijk overhandigd. Hieruit is duide lijk geworden, dat Nederland niet bereid is de souvereiniteit aan In donesië over te dragen. In de motivering werd gewezen op de zorgwekkende internationale situatie. Voorts werd gezegd, dat Nederland zich verantwoordelijk voelt voor het tot ontwikkeling brengen van West N.-Guinea en zijn autochtone bevolking. Wan neer deze bevolking voldoende tot ontwikkeling zal zijn gebracht, zal zij zelfstandig over haar toekom stig staatkundig lot moeten kun nen beslissen. Kabinetszitting Over Nieuw Guinea Gisteren is het Nederlandse ka binet in een speciale zitting bij eengekomen om het Indonesische voorstel, dat Donderdag werd in gediend, te bespreken. Ook heeft Minister Van Maarseveen de commissie voor Uniezaken van de Tweede Kamer bijeengeroe pen. Veroordeelde Nederlander ontvlucht De heer Van Vloten, admi nistrateur der onderneming ,,Ka- joe Mas", die onlangs door de Landraad te Situbondo wegens het neerschieten van een ram- pokker op zijn onderneming, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 5 jaar, is ont vlucht uit het Darmo-ziekenhuis te Soerabaja, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd. ONTSCHEPING „INDRAPOERA". De ontscheping van de ..Indra- ooera", komende uit Indonesië :al, Zondas te 13 uur beginnen tan de kade van de Kon. Rotter damse Llovd. De Nederlandse regering is be reid Indonesische medewerking in de ontwikkeling van het gebied te aanvaarden. De Indonesische delegatie heeft thans tot Maandag de dag van de eerstvolgende bijeenkomst de gelegenheid om het antwoord te bespreken en eventueel contact met haar regering in Djakarta op te nemen. Aan Indonesische zijde verklaar de men naar aanleiding van het Nederlandse antwoord: „Er schijnt geen gemeenschappelijke basis voor discussie aanwezig te zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond: Rustig weer. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en weinig wind. In de ochtend lichte en in het Zuidoosten van het land plaatselijk matige Vorst. Op ver schillende plaatsen nevel of mist. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. ZATERDAG 9 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.59 1.18 Terneuzen 1.34 1.53 Hansweert 2.14 2.33 Walsoorden 2.24 2.43 ZONDAG 10 DECEMBER. n.m. 2.11 2.46 3.26 3.36 rentie over de internationale toe stand in het Witte Huis bijeen gekomen. De conferentie duurde een uur en veertig minuten. Men is reeds begonnen met het opstellen van een slotcommuni qué, waarin de besluiten zullen worden bekend gemaakt. Attlee en Truman richtten hun aandacht vooral op het Verre Oosten- De besprekingen werden c.a. bijgewoond door de Dean Ache- son, George Marshall, generaal Bradley en veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale generale staf. Truman en Attlee hebben Vrij dagavond hun besprekingen be ëindigd. Hun laatste onderhoud duurde biina 2Vz uur. Gemeld wordt, dat de presi dent en de premier onvereen- stemming bereikten over maat regelen voor de West-Eurooese defensie, maar minder succes hadden bii het vormen van een gemeenschappelijke politiek ten opzichte van het Verre Oosten. Attlee zal vandaag een ont moeting hebben met leden van het Canadese kabinet en zich Zondag via de radio tot het Ca nadese volk richten. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Dec. 8 8.34 16.29 7.46 15.06 9 8.35 16.29 9.18 16.51 13 8.40 16.28 12.19 21.24 14 8.40 16.28 12.34 22.48 Koreaanse bladen tegen Attlee Rechtse Koreaanse bladen deden Donderdag felle aanvallen op de Britse Premier Attlee, wegens zijn pogingen te Washington om Amerika van het gebruiken van de atoombom af te houden" Het Conservatieve blad ,,Sjin Moen" schrijft, dat de atoombom het enige wapen is, waardoor de Koreaanse oorlog kan worden gewonnen en verklaart, dat Mac- Arthur onmiddellyk de beschik king over de bom behoort te krij gen. De macht bestaat uit 26 divi sies. Er wordt aan toegevoegd dat er waarschiinliik meer Chine zen in Korea ziin. naar schatting 400.00 man. Volgens verklaringen van krijgsgevangenen was de Chinese interventie het gevolg van voor bereide Dlannen. De Chinese soldaten hadden er Been idee van, dat zii tegen de strijdkrachten van d° Verenigde Naties moesten vechten. De gevangenen waren leden van geregelde Chinese legereenheden, die onder normale discipline stonden. In het telegram wordt onge merkt. dat de bewoners bii na dering van de verbonden troe pen in hun woonplaatsen bleven, terwijl bii nadering van de com munistische troepen de wegen zich met vluchtelingen vulden. De commissie schat 't aantal vluch telingen in het gebied van de westkust oo 500.000. Engeland. Venezuela en Peru gaven hun steun aan de zes- mogendhedenresolutie. waarna de commissie haar vergadering ver daagde. lijk gewonnen en zij zullen ook nu onder geen beding terugdein zen. De wereldstrijd tegen het com munisme is pas begonnen. De Aziaat heeft slechts respect voor macht- Macht in Azië, tegen het communisme gericht, moet er worden ontwikkeld. De ontwikkeling van een der gelijke macht behoeft geen be lemmering te zijn voor de ver dediging van West-Europa, indien de West-Europese landen genoeg doen om hun verdediging te ver sterken. Er heeft ernstige twijfel be staan aan de wil-tot vechten van Frankrijk. Ook Groot-Brittannië heeft, niettegenstaande het een leger van behoorlijke omvang bezit, nog slechts weinig een heden ter beschikking gesteld om de veiligheid van Europa te helpen verdedigen. Groot-Brittannië en Frankrijk, die zich zozeer verdiepen in Europa, zouden er goed aan doen te bedenken, dat de helft der Verenigde Staten door zijn ligging uitziet naar het Oosten. Het isolationisme is weliswaar dood, doch zijn geest leeft nog. Indien er op dit critieke ogenblik een scheuring in het geallieerde front zou komen, zou dit vol doende wezen om de geest weer in zijn oude vorm te doen her rijzen", aldus Baldwin. DE FRONTPOSITIES. In het N. O. pogen 15-000 man langs een nauwe bochtige berg weg van Kotori, 15 km ten Z. van het Tsiosin-stuwrr.eer, u:t hun omsingeling te breken. Zij staan aan voortdurend vuur van de om ringende heuvels bloeit. Een rechtstreekse aanval van een overweldigende vijandelijke troepenmacht werd door aanvallen van de geallieerde luchtmacht belet. Bij Hamhoeng liggen geallieerde schepen klaar om de troepen te evacueren. Ook het regiment van de ze vende Amerikaanse divisie te Hjesan Djin aan de Jaioe probeert nu de kuet te bereiken. In het N. W. zijn de 27ste en 29ste brigades, die het midden van de 65 km brede geallieerde linie innemen, op Sariwon terug getrokken. Communistische speerpunten be vonden zich voorbij Anak ten W. van Sariwon aan de linkerflank en te Koksan aan de rechterflank. Beide plaatsen liggen nog geen 80 km van de 38ste breedtegraad. Uit Seoel wordt gemeld, dat Z. Koreaanse troepen, die zich iuist ten N. van de 38ste breedtegraad bevinden, steeds meer tegenstand ondervinden van communistische guerillastrijders. Er is nog geen contact tot stand gekomen tussen deze guerilla es de hoofdmacht der communistische legers, die zich nog minstens 10® km Noordelijker bevindt. De hoofdmacht van de Chinese strijdkrachten bleef Vrijdag de stellingen der Verbonden troepen aanvallen. VOORSTEL VAN TSJIANG KAI-SJEK. Generaal Tsjiang Kai-Sjek heeft verklaard, dat hij voorstander i< van een aanv aj op het vasteland door zijn eigen nationalistische strijdkrachten van Formosa uit „met een gecombineerde actie van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Ver. Naties". Hij voegde er aan toe, dat een inval van zijn troepen gevolgd zou worden door een „gezamen lijk antwoord" van 1 '/j miliioen guerillastrijders in China, MOBILISATIE IN AMERIKA? Generaal Dwight Eisenhower heeft in een toespraak tot 29.00C manschappen van de 43ste Ame rikaanse infanterie-divisie en tn- dere eenheden, die in een kamp te Pickett (Virginia) in opleidng zijn verklaard, dat de Ver. Staten het misschien noodzakelijk zullen achten ,,alle weerbare manschap pen weer onder de wapenen te brengen". Later verklaarden functionaris sen van het Witte Huis, dat z$ deze mobilisatie niet spoedig ver wachten met het oog op de grote moeilijkheden, die ook op econo misch gebied hiermee gepaard gaan. HET NEDERLANDSE CON TINGENT IN BLOKPOSITIES. Generaal MacArthur heeft Vrij dag fcekend gemaakt dat het Ne derlandse contingent in Kort3 naar het Noorden is gebracht oxs daar blokposities in te nemen. Blokposities zijn stellingen achter de voorste linies om be langrijke strategische punten te blokkeren. Zes mannen verdronken Frans vliegtuig neergestort Een Frans DC 3-toestel van de lijn Casablanca-Perpignan is gis teravond nabij het Spaanse dorp Becasens aan de FransSpaanse grens neergestort. Vermoedelrk is het vliegtuig tengevolge van het slechte weer van zijn route afgedwaald. Het is tegen een bergflank aan gevlogen. waarna het in brand vloog. Zeven personen zijn hierbij in de vlammen omgekomen, ter- wiil er drie ovdevo-d"" - Onder de doden zijn de 3 leden van de bémamnh Gisterenavond omstreeks acht uur is bij Beilen een auto door een leuning van de brug over het Linthorst Homankanaal gereden. De zes inzittenden verdronken. Pas omstreeks 10 uur werd de auto boven water gehaald. De zes mannen, die werk hadden in de Noordoostpolder, waren op weg naar hun woningen in de ge meente Emmen. De auto reed over de weg Mep- pelAssen in de richting Beilen. De weg was erg glad en vermoe delijk is dit de zes inzittenden van de auto noodlottig geworden. Juist ten Zuiden van Beilen ligt in de weg de brug over het Lint- horst-Homankanaai. Deze brug ligt niet in het verlengde van de wegas, maar „scheef" in de weg. De auto is waarschijnlijk door de gladheid van de weg door de lin ker brugleuning geschoten en in het kanaal gereden. Niemand heeft liet ongeluk zien gebeuren, doch omwonenden hoorden een hevige klap en snel den toe. Zii moesten echter eerst de auto zoekën, waarvoor het ge deelte van het'kanaal bij de brug werd afgedregd. Toen de auto was gevonden, is nog getracht de inzittenden te bevrijden. Deze po- Ernstig verkeersongeluk Twee doden en twee gewon den. Een ernstig verkeersongeluk op de Rijksweg EdeArnhem, ter hoogte van Hotel ,.De Ginkel," kostte gisteravond half elf twee personen het leven. Twee ande ren werden zwaar gewond. Tengevolge van een mistbank geraakte Dr Vis uit Ede met zijn luxe-auto in de rechter wegberm. De bestuurder van een er achter rijdende vrachtauto uit Montfoort stopte om hulp te verlenen, doch even later reed een luxe-auto met "en daverende slag tegen de ach terzijde van deze vrachtauto. Van de vier inzittenden van deze luxe auto werd de naast de bestuurder zittende persoon op slag gedood. De bestuurder zelf overleed en kele ogenblikken later. Een dame brak beide benen, een derde heer WTd aan het hoofd gewoed. De namen der slachtoffers zijn op het ogenblik nog niet bekend. gingen gelukten niet. De auto moest worden gelicht. Daarmee is men anderhalf uur lang druk bezig geweest. Toen de auto bo ven water was gebracht, troffen de redders de stoffelijke over schotten van zes personen aan. Viif hunner waren gehuwd. Een boek van Prinses Wiihelmina Binnenkort verschiint bii een Fariise uitgever een boek. dat door Prinses Wiihelmina werd geschreven en tot titel draagt Le CTrand inconnu" (De grote on bekende). Het werk. dat reeds in Amsterdam is verschenen, is een ohilosophische essav van een 30- tal bladzijden en tevens een od- roeo aan de wereld om tot de traditionele deugden terug te keren. Mis voor het behoud va» de vrede De Paus heeft Donderdag: le zijn particuliere kapel in het Va. ticaan de middernachtmis gelezen voor het behoud van de vrede ie de wereld. Elke handeling van de mis, die door de radio werd uit gezonden, werd tegelijk meever- richt door 24.000 Priesters in 24.000 kerken in geheel Italië in uitsluitend voor mannen toegan kelijke diensten. De 4 beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" verenigd, «zorgen voor extra geneeskracht. Door de juists samenwerking wordt een beter resultaat verkregen, zodat zij bij hevige pijnen en griep ook dan heipen, wanneer ander* middelen laten. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN* 7S„ Lijden de Britten honger In Groot-Brittannië ziin vele voedselsoerten, zoals vlees. spek. kaas. vetten, suiker, versnaoe- ringen, thee en eieren, nog steeds gerantsoeneerd. Kriiet men er nu voldoende te eten? Hoewel indi- viduële behoeften niet altiid de zelfde ziin, geven de volgende vergelijkingen toch een indruk van de situatie. Per persoon wor den tegenwoordig gemiddeld 3010 calorieën Der das verbruikt, ver geleken met 3000 vóór de oorlog. Het jaarlijkse verbruik van vlees was vóór de oorlog 98.66 pond Der "ersoon en bedraagt nu 67.05 pond. (De vleesrantsoenering geldt alleen vers vlees: vlees in blik is vrii). Vis en gevogelte ziin gestegen van 29.52 oond tot 31.95 oond Zuivelproducten stegen van 35.47 tot 47.24 pond terw'il oliën en ve++°n w<w daalden van 40.77 Dond tot 39.60 oond. Het verbruik van eieren is iets minder, dat van suiker en stropen veel minder. Aardappelen en graanproducten worden veel meer verbruikt en het verbruik van groenten is het zelfde gebleven. Ek bestaan en kel0 tekorten zoals riist en som mige gepoogde vruchten, maar hem do hand. Hij noemde de ont- alle hoofdcategorieën van voed- wikkeling in de zaak van Bertha selsoorten ziin verknigbaar. een „tragedie van vergissingen Mc betredenen houden prolesiLi^cerlcimlefi In heel Malakka hebben de Mo hammedanen biieenkomsten ge houden als protest tegen het ver loop van de zaak-Bertha Iler- togh. In de grote moskee te Sin gapore werd na de gebeden aan gekondigd. dat er Zondag een op tocht van meisies, allen van de leeftijd van Bertha, in protest naar het klooster, waar Berthe en haar moeder verbliif houden zal trekken. Mansoer Adabi woonde een bij eenkomst bii. Bii het verlaten van de moskee drukten vela mensen

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1