i ROND BERTHA HERT0GH tn li Voor PAARDENFOKKERIJ Begroting van Binnenlandse Zaken Een tip voor de huisvrouw TWEEDE KAMER AMINAH TEKENT BEROEP AAN. De Paus vraagt de wereld voor het behoud vandevredetebidden AGENDA Overeenstemming tussen Truman en Attlee Het verlaten Eiland o Generaal Bradley over de toestand in Korea Noordstraat 44 TERNEUZEN Tel. 766? Verbaze zender c U Preste teil en k Presto ii prettig i handen t 26.31.54 De behandeling van de begro-de voorgestelde salarispolitiek ting van Binnenlandse Zaken is gisteren in de Tweede Kamer hervat. Minister Teulings zet zijn Vrij dagmiddag afgebroken rede voort. De kwestie van de vacantyetoe- slag is in de salariscommissie aan de orde. Hij kan er thans niets naders over zeggen. Als er een Ziekenfonds voor ambtenaren tot stand komt, zul len de ambtenaren ook na hun pensionnering daarvan deel kun nen uitmaken. De minister heeft reeds eerder zijn standpunt ten aanzien der F 221'ers uiteengezet. Het spijt hem, dat de houd ng der regering enige afgevaardig den heeft teleurgesteld. Spr. zal trachten de procen tuele verhouding tussen arbeids contractanten en vast aangestel de ambtenaren te verbeteren. Omtrent de mogelijkheid van inkopen voor pensioen zegt de minister, dat voor ambtenaren, aangesteld vóór de totstandko ming van de verhaalsverorde- ning, geen verhaal kan worden toegepast. Ten aanzien van de F 221'ers zegt spr., dat hij deze zaak nog sens zal bekijken. Mededeling wordt gedaan van drie moties van de heer Gortzak (CJP.N.). De eerste vraagt de va- eantietoeslag als een recht in de regeling der rechtspositie van het overheidspersoneel op te aemen, de tweede vraagt een Kerstgratificatie en de derde een bijslag van 10 procent op de pen sioenen. Bij artikel 2 der begroting komt aaan de orde de kwestie der top salarissen. Kr is een amendement, onder tekend door de heren Tuin (Arb.), Schouten (AJt.) en Beernink (C.H-), waarin wordt voorgesteld het bedrag ad. f 18.700, vermeld onder begrotingsartikel 2 dit betreft het salaris van de secre taris-generaal te vervangen door 15.540. In de toelichting wordt gezegd, fet de bedoeling is uit te spreken dat de voorgestelde salarisverho ging voor een aantal topfunctio narissen zal komen te vervallen. Ce heer Tuin (Arb.) het zmeademect toelichtend, ver klaart dat bet niet is gericht tegen de huidige functionaris. Het gaat om het principe. Spr. meent, dat het beter ware ge weest als de regering gewacht bad tot deze begroting en niet was overgegaan tot het Kon. Be sluit van Sept. J.I., waarbij met terugwerkende kracht de topsala rissen werden verhoogd. De Ka mer had al eerder blijk gegeven gevoelig op dit punt te zyn. Tegenover het recht der rege ring om een K. B. in het leven te roepen staat onafwisbaar het be- grstingsrecht van de Kamer. Het K. B, doorbreekt de onder linge verhoudingen met al de gevolgen van dien. Voorts ver breekt men de verhouding tussen de hier bedoelde topfiguren en die in de lagere overheidsorga nen. Men kan alle consequenties «an. deze maatregel niet overzien. De waarop deze verho ging wordt voorgesteld, kan spr. niet aanvaarden. De hogere amb tenaren behoren z.i. geen 25 0/o rer hoging te ontvangen, als de •verigeu 5 krijgen. Voor bijzonder verdienstelijke ambtenaren moet een bijzondere salaris regeling mogeliik zijn. De heer Welter (K.N.P.) is van oordeel, dat men goede krachten moet aantrekken door de salaris sen. Betaling en vooruitzichten moeten niet te ongunstig afsteken tegen die, welke het particuliere bedrijfsleven kan bieden. De ministers zijn voor een groot deel afhankelijk van hun ambtenaren. Daarom moeten zij over bekwame ambtenaren be schikken. Spr. betreurt de indiening van het amendement en betoogt, dat het onjuist is een vergelijking te maken met de 5 verhoging voor gewone ambtenaren. De heer Schouten (A.R.) herin nert aan het geen hij terzake bij de algemene beschouwingen heeft gezegd. Met de toelichting van de heer Tuin stemt spr. in. Het gaat niet alleen over de correctie der top salarissen, maar ook over de traag, of de verhoudingen niet worden scheefgetrokken. Dit wordt in verscheidene kringen als onrechtvaardig beschouwd. De heer Beernink (C.H.) her innert aan zijn rede in de Kamer op 18 November 1949, toen de kwestie der representatiekosten werd behandeld. Op 28 December 1949 werd ge zegd, dat de regering een generale herziening der topsalarissen min der opportuun achtte en in de stukken kan men lezen, dat zij de herziening op 1 Januari 1950 ter hand nam. Dat begrijpt spr. niet mi hij meent, dat de hele zaak onbevredigend is behandeld. De heer Dassen (K.V.P.) acht juist. Spr. verklaart dat zijn fractie achter de regering staat. De heer Oud (V.V.D.) geeft te kennen, dat zijn fractie haar stem niet zal geven aan het amende ment. Tegen het verlenen van toelagen heeft hij zich nimmer verzet, omdat de regering moge lijkheden moet hebben. De heer Gortzak (C.P.N.) heeft geen bezwaar tegen salarisver hogingen, maar wel tegen de wijze, waarop de verhoudingen worden scheefgetrokken. De Minister meent, dat de voor gestelde regeling op deugdelijke grenzen berust, redelijk en ver antwoord is en door het lands belang wordt geëist. Spr. betoogt, dat het gevaar bestaat, dat onmisbare medewer kers de dienst gaan verlaten. Het was nodig door toelagen het salaris omhoog te brengen. Spr. heeft met volle overtui ging een beslissing van het Kabi net uitgelokt. Het georganiseerd overleg had voorgesteld voor de hoogste salarissen niet de 5 °/o toe te passen, doch over te gaan tot een technische herziening met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1950. Dit advies heeft spr. over genomen. De minister is van oordeel, dat de Kamer niet het recht heeft te eisen, dat zij te voren in de rege ling zou worden erkend. De Ka mer had er op aangedrongen de toelagen los te laten en ze te brengen in de salarissen. In. goed vertrouwen heeft de regering ge meend te handelen in de geest der Kamer. Spr. verzoekt met klem het amendement niet aan te nemen. Aanneming zou de regering voor een onmogelijke situatie plaat sen. Intrekking van het K. B. met terugwerkende kracht is juridisch niet mogelijk. De verdere behandeling wordt uitgesteld tot vandaag. I Te kwart voor zes wordt de vergadering geschorst. WIJZIGING SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN. De Tweede Kamer heeft giste ren behandeld het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeits wet, Ongevallenwet 1921, Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, Zee-Ongevallenwet 1919. Ziekte wet en der Kinderbijslagwet. Het voorziet in een aanpassing van de loongrenzen in de sociale ver zekeringswetten aan de loonsver hoging van September 1.1. De loongrenzen worden gebracht van 4500 op 4725. Het ontwerp is z.h.s. goedgekeurd. Naar men verwacht zal in de komende dagen beroep worden aangetekend tegen de weigering van de rechter om de uitvoering van zijn vonnis uit te stellen. Men verwacht, dat het Hof van beroep Maandag een beslissing zal nemen over dit laatste be roep. Van de uitspraak van dit hof hangt af of mevrouw Her- togh haar dochter naar Neder land zal kunnen medenemen. Indien het Hof beslist, dat de uitvoering vgn het vonnis uitge steld zal worden, zal het beroep tegen het thans uitgesproken vonnis bij de volgende zitting van het betreffende hof (in Maart) voorkomen. De raadsman van Aminah heeft 500 straitsdollar als borgsom voor eventuële kosten gestort (onge veer 600 gulden). Bertha Hertogh vierde Sint Nicolaas. Mevrouw Hertogh en Bertha waren Dinsdag te gast op een St. Nicolaasfeest, dat Nederlandse vrienden in het klooster ,,De Goe de Herder" gaven. Bertha was zeer vrolijk. Zij werd overladen met cadeaux. Van haar moeder kreeg zij een ge bloemd rose jurk en een zalmrose van de kloosterzusters. Een van de zusters zeide aan een correspondent dat Bertha's gedrag sinds Maandag zeer ver beterd was- Een of twee keer pruilde ze en zei: ,Ik heet niet Bertha, maar Nadra". De laatste dagen heeft Bertha niet gezegd, dat zij Aminah wil zien. Maar toen men haar vroeg, hoe zij de pop, die haar moeder haar heeft gegeven, zou noemen antwoordde ze:'„Aminah". Bertha schijnt nu zorgelozer dan haar moeder, die erg naar Hol. land verlangd en bezorgd is over de mogelijkheid dat de uitspraak van het Hof Maandag haar zal beletten Bertha mee naar Neder land te nemen. De kloosterzusters verzekerden de journalisten, dat het Moham medaanse bidkleed en de koran, die Aminah gestuurd had, aan Bertha waren gegeven. Zij ontkenden dat het kind ge dwongen werd een jurk te dragen in plaats van haar Maleise dracht. Voorts deelden de zusters mede, dat Bertha „geheel vrijwillig" met haar moeder geknield scheen te hebben voor een Mariabeeld. Ber tha kreeg geen godsdienston derricht, zo zeiden ze nog. TWEESPALT IN DE FAMILIE. De heer Houtman, secretaris van het Comité Bertha Hertogh, deelt het volgende mede naar aanleiding van een in enkele bladen gepubliceerd interview met de heer W. Hunter. De heer Hunter, een half-broer van me vrouw Hertogh. zou volgens het interview hebben kenbaar ge maakt, dat de grootmoeder het kind Bertha aan Aminah zou hebben verkocht. Bertha zou door Aminah zijn geprest en mishan deld. De heer Houtman is overtuigd van de goede' bedoelingen van de heer Hunter, met wie hij vorige week nog een onderhoud heeft gehad. Er is echter geen enkel bewijs voor één van beide meningen van de heer Hunter aanwezig, ook niet in het dossier van de heer Hunter, dat hij volledig heeft gezien. Het betreft hier slechts een persoonlijk oordeel van de heer Hunter. Deze had dit oordeel niet, toen hij de heer Houtman vorige week bezocht. De vragen, die de heer Houtman hem meen de te moeten stellen om zijn eigen inzicht in deze aangelegen heid te verdiepen, hebben de heer Hunter mogelijk tot de medede ling gebracht, dat de grootmoeder het kind wel eens aan Aminah kon hebben verkocht. Er is ech ter geen enkel bewijs voor de juistheid van deze veronderstel ling. De heer Houtman meent dan ook, dat de heer Hunter aan zijn mening een schijn van waar heid heeft willen geven. De familie Hertogh, overtuigd dat de heer Hunter slechts heeft gedacht hiermede hun belangen te behartigen, betreurt het, dat deze meningen, waarvan ook bij haar geen enkele bewijsgrond aanwezig is, zijn gepubliceerd. PREMIEKEURING VAN 1% -JARIGE HENGSTEN' EN MERRIES TE HULST. Onder gunstige weersomstandig heden vond gisteren te Hulst de door de Paardenfokvereniging „Door Eendracht Sterk" (D.E.S.) te Hulst en de Vereniging van Zeeuwse Fokkers (V.V.Z.F.) te Axel georganiseerde keuring van 1%-jarige Hengsten en Merries plaats. De gladheid van de wegen was oorzaak, dat enkele ingeschre ven paarden niet aanwezig konden zijn, hetgeen echter geen afbreuk deed aan de algemene indruk van deze paardenshow, op de Grote Markt te Hulst, die als steeds in zeer goede handen bleek te zijn en een uitstekend verloop had. Er be stond voor de keuring veel belang stelling, ook uit andere provincies van ons land. Onder de genodigden merkten wij op de Algemeen Voorzitter en Secretaris van de Kon. Ver. „Het -iederlandsche Trekpaard", resp. de heren Jhr. J. van Vredenburch en L. A. Bom, benevens de Voor zitter en Secretaris van de Afdeling Zeeland, de heren Alph. Aernoudts en A. Cappon. De uitslag dezer keuring was als volgt: Hengsten, Grote maat: le pr. Clairon van de Klef, eig. Jac de Putter, Axel; 2e pr. Carlo van Hoek, eig. A. Haak, Zaamslag; 2e pr. Albert van Koekerse, eig. A. Haak, Zaamslag; 3e pr. Dragon v. Panisvliet, eig. A. van Hoeve Kzn. en A. Haak, Zaamslag; 3e pr. Vol- tigeur van Axel, eig. W. J. Diele- man-van de Panne, Sluiskil. Hengsten, Kleine maat: le pr. Bernhard van Zwaantjeshof, eig. Jac. de Putter, Axel; 2e pr. Leonard van Groenendijk, eig. A. 1-Iaak, Zaamslag; 2e pr. Gaillard v. Melo, eig. E. Verstraaten, Graauw en L. Bruggeman, St. Jansteen; 3e pr. Baron van Alstein, eig. P. J. Boënne, Graauw; 3e pr. Leonard v. Martha, eig. A. Haak, Zaamslag; e pr. Nico van Eversdam, eig. C. A. Dekker, Axel; 4e pr. Léon, eig. P. B. van Hoeve, Axel; 4e pr. Karei van 't Waterhof, eig. Th. de Koek, Kloosterzande. Merries, Grote maat: le pr. Flora van Oudenpolder, eig. Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; 2e pr. Hermine van Melo, eig. C. Stey- aert-Plasschaert, Graauw; 2e pr. Lucienne van Melo, eig. C. Stey- aert-PlasschaertGraauw; 3e pr. Jenny, eig. Osw. Kerckhaert, West- dorpe; 3e pr. Yvonne van Alstein, eig. P. J. Boënne, Graauw; 3e pr. Bea van Melo, eig. G. van Regen mortel, Graauw; 4e pr. Car la, eig, j. vërschueren, Graauw; 4e pr. An nie van Zuiddorpe, eig. A. G. Cer- Zuiddorpe; 4e pr. Corrie van Mo lenhoek, eig. J. L. de Putter, Hon- tenisse; 4e pr. Ria van Pauluspol- der, eig. R. A. C. Hendriks, Hulst; 4e pr. Tibie v. Meerdijk, eig. Gebrs. Apers .Hontenisse; 4e pr. Mona v. het Hoogland, eig. C. Serrarens, Graauw; 4e pr. Irene van Hoek, eig. J. Dieleman-Riomens, Hoek; 5e pr. Juliana van Willemskerke, eig. A. Tollenaar, Hoek; 5e pr. Marian ne van Nico, eig. C. A. Dekker, Axel. Merries, Kleine maat: le pr. Mirza van Itondeputten, eig. M. van Fraayenhove, Axel; 2e pr. Avina van Hoek, eig. A. B. W. Kind, Philippine, Stellapolder; 2e pr. Elza van Clinge, eig. A. J. J. Maenhout, Clinge; 3e pr. Erna van Rondeputten, eig. M. van Fraayen hove, Axel; 3e pr. Mimy, eig. M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe; 3e pr. Yolande van Catalijnhof, eig. A. D. H. Verschueren, Kuitaart; 4e pr. Leonora van Steen, eig. Jos. Dob- belaer, St. Jansteen; 4e pr. Margot van Zandberg, eig. P. S. d'Haens, Graauw; 4e pr. Ilersa van Kielpad, eig. René de Rechter, Clinge; 4e pr. Mirza van Du'ooishoeve, eig. W. L. de Hamer, Axel; 5e pr. Clara, eig. M. van Doorn, Hontenisse; 5e pr. Dalia van Panisvliet, eig. A. van Hoeve Kz., Zaamslag; 5e pr. Flora van Dirk, eig. A. J. J. Maenhout, Clinge; 5e pr. Nicola van de Punt, eig. M. Dieleman, Zaamslag; 5e pr. Rosa II van Kloosterzande, eig. P. A. Stallaert en A. J. van Water schoot, Kloosterzande; 5e pr. Nora, eig. J. N. van Daele, Koewacht; 5e pr. Gisèle van Zuiddorpe, eig. A. C. Puylaert, Zuiddorpe; 5e pr. Honda van Oudenpolder, eig. Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; 5e pr. Gonda van Kielpad, eig. René de Rechter, Clinge; 5e pr. Erna van Veerwijk, eig. Alph. Mangnus, Boschkapelle; 5e pr. Duchesse, eig. J. B. v. Acker en C. Plasschaert, St. Jansteen; 5e nr. Jenny van Kruispolder, eig. J. P. Quaak, Hontenisse; 5e pr. Geor gette van Rosenberg, eig. P. J. C. Serrarens, Kloosterzande. Ook de handel had een zeer be vredigend verloop en naar de pro vincies Gelderland en Overijssel werden vele paarden tegen hoge prijzen verkocht. Na afloop der keuringen verenig den de besturen der organiserende verenigingen, met juryleden en ge nodigden, zich aan een keurige maaltijd in Hotel „De Koning van Engeland" waarbij menig hartelijk woord werd gesproken en gecon cludeerd kon worden, dat de paar denfokkerij ondanks de voortschrij dende mechanisatie in de land bouw, zich nog steeds blijft ontwik kelen en met gerustheid de toe komst kan tegemoet zien. Het was voor de paardenfokkers in Oost Zeeuws-Vlaanderen weder om een hoogtijdag waarop met voi- |7yen bijna dagelijks lerug- J-j kerende post in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunl, loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil niet zeggen, beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Tocb is er ook op de besle soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Gruyter s allerfijnste margarine van 37 cent, wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim 3'/2 cenl op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. De vergadering zelf eindigde na iets meer dan twee uur. Onmiddllijk na de conferentie heeft Truman een kabinetsver gadering bijeengeroepen ue President begaf zich onmid dellijk naar het Witte Huis, waar rijn volledig kabinet op hem wachtte voor een speciale verga- aering. Het korte communiqué werd door President Trumans persse cretaris, Charles Ross die in middels op zijn bureau is overle den voorgelezen. Hij zeide geen commentaar te kunnen geven over de vraag of de troepen der V. N. de bedoeling hadden in Ko rea stand te houden. Ross sprak categorisch de „on gegronde berichten" tegen, dat Truman en Attlee het er over eens waren geworden, een inva sie op Korea te doen houden voor het geval de troepen der V. N. van het schiereiland verdreven zouden worden. wIrkndadde°igPei. 4C.Pvkn'wiel; doening woëden teruggezien Paus Pi us XII heeft op alle Ka tholieken van de wereld een be roep gedaan om gezamenlijk voor de vrede te bidden ten einde „de verschrikkelijke oorlogsdreiging" af te wenden. In een brief, die in de „Oser- vatore Romano" is gepubliceerd, doet de Paus een berocu op abc Bisschoppen om hun gelovigen te verzamelen in een Kerstknus- tocht des Gebeds voor overeen stemming tussen de volken. De Paus vraagt om in het bij zonder voor de vrede te bidden aan de vooravond van het feest der Onbevlekte Ontvangenis op 8 December, wanneer hij zelf de nachtmis zal lezen, en in de negen dagen voor Kerstmis. Naar aanleiding van een be richt, dat de Paus gaarne een gelegenheid tot optreden als bemiddelaar in de Koreaanse oorlog zou willen aanvatten, zegt het onafhankelijke blad „Frankfurter Neue Presse", dat de wereld een dergelijke poging zou toejuichen. Wanneer er één mócht in de wereld is, wier in terventie waarlijk vrij zou zijn vaii zelfzuchtige motieven, dan is dat het Vaticaan," aldus het blad. HEDEN: ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Openbare Verga dering Chr. Besturenbond. HOEK: Gehoorzaal: 7.30 uur: Filmavond over Frankrijk, Landbouw en Tourïsme. MORGEN: TERNEUZEN: Zaal O. E. de Vries, 8 uur, Feestavond Wie lersportclub „Temeuzen"'. De voorzitter van de Ameri- kc anse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft verklaard, dat President Truman en Premier Attlee overeenstem ming hebben bereikt over de be langrijke aspecten der te voeren politiek. De overeenstemming gold ook de militaire situatie in Korea. Nader werd vernomen, dat het hoofd van de Britse delegatie bij de V. N„ Kenneth Younger, de besprekingen heeft bijge woond. Hij was op verzoek van Attlee uit Lake Success gekomen. door P. DE VRIES. 13) Nadruk verboden. ,Je kunt praten als Brugman, vaandrig, maar mijn besluit taat vast; ik ga mee." Kees sloeg van verbazing zijn handen ineen: ,,Wel, wel, dat heeft een willetje hoor. Enfin, laten v/e onze gezellige avond niet bederven met redetwisten. Het is nog niet zover en voor ik definitief vertrek, kan het nog dagen duren. Ik stel voor, dat we de discussie over dit punt slui ten, en dat jullie beiden in mijn wagen stappen en we ergens heen gaan, waar het gezellig is en een mop muziek wordt gespeeld." De meisjes vonden het uitste kend, maar aan de vastberaden trek om de mond van de journa liste zag hij wel, dat het heel wat moeite zou kosten om haar het dolzinnige plan uit het hoofd te praten. Ze reden naar een aardig ver lichte gelegenheid buiten Apel doorn en genoten een uurtje van de goede muziek, die een strijkje daar gaf en tegen sluitingstijd brak men weer op om huiswaarts te gaan. Bij de deur van hun woning nam Kees van de beide meisjes afscheid, maar Josien zei: ,,Kom maar eens aanwippen, als je zin hebt. Maar bel vooraf even op, want we zijn ook niet altijd thuis." „Oké, dat doe ik." De meisjes oogden hem in de deuropening na en toen hij ver dwenen was, wilde Eep meteen doorgaan naar haar kamer, maar Josien hield haar terug en zei: ,,Keb ;'j er enig idee van, hoe je daar, op die Salomons-eilan- den kunt komen?" Haar vriendin keerde zich op de eerste traptrede om en keek Jcsien stomverbaasd aan. „Zeg, meen je het heus, dat je met hem mee wilt?" „Ja, natuurlijk, wat dacht je dan? Al zal ik het geld er voor bij elkaar moeten bedelen. Dat haal ik er later wel weer uit." ,,Maar kind, zo ver weg. Hoe haal je het in je hoofd! Wees nu toch wijzer „Bep, zeur niet. Ik moet nog ergens een atlas hebben. Ik ga eens kijken, waar die eilanden uithangen. Om je de waarheid te zeggen, heb ik er geen flauw idee van." „In ieder geval in de buurt van Australië", meende Bep nuchter te moeten opmerken. .Bat stond toch in dat berichtje. ..We zullen wel zien. Ga je al slapen?" ..Allicht. Morgen heb ik vroege dienst en het is al bij twaalven. Welterusten." „Slaap ze", antwoordde Josien verstrooid. Maar even later sloot ze beneden alles zorgvuldig af, draaide dë lichten uit en ver dween eveneens naar haar ka mer. Maar inplaats van naar bed te gaan, zocht ze in een grote kast tussen hele stapels boeken naar een atlas en toen ze die ge vonden had, knipte ze haar bu reaulamp aan en ging de kaart van Australië bestuderen. Het was reeds laat, toen ze eindelijk met een zucht de atlas dicht' klapte en zich ging uitkleden. 6. Na de kerkgang Zondagsmor gens, toen de koffie binnenge bracht was, zocht Kee5 de krant van Zaterdag op, en ging er mee naar zijn vader. Hij wees hem het bewuste berichtje en nadat Van Bergen het gelezen had. vroeg Kees:. „Hebt u relaties in Australië?" Van Bergen knikte, hoewel enigszins verwonderd. „Ja, van zelf. Maar waarom vraag je dat?" „Dat zal ik u straks nader uit leggen. Kunt u daar beschikken over geld? Ik bedoel bijvoor beeld: Als u naar Australië zou willen, hetzij voor een zakenreis, hetzij voor plezier, zijn er daar dan de nodige middelen, om dat te financieren?" Van Bergen knikte opnieuw. „Ja, ondanks de deviezenmoei- iijkheden. We beschikken in vrij wel elk werelddeel over geld." „Ook voor toeristische doel einden?" „Ook daarvoor. Maar ik begrijp niet, waar -je heen wilt." „Naar Australië," was het la- konieke antwoord. ,,Wat?" Van Bergen zette met een ruk zijn kopje op het tafel tje naast zich. ,,Ben je niet wijs? Waarom wil je emigreren?" „Emigreren? Daar heb ik niet over gesproken. Ik wil alleen maar voor een poosje naar Aus tralië. U hebt dat berichtje in de krant toch gelezen? Welnu, ik wil eens uitvissen, wat daar achter zit. En daarom wil ik er heen. Naar de Salomons-eilanden." Van Bergen keek zijn zoon ge durende enige ogenblikken spra keloos aan en ook zijn vrouw wist niet, wat ze zeggen moest. Eindelijk was zij de eerste, die sprak. Generaal Omar Bradley voor zitter van de Commissie van Ame rikaanse Stafchefs, heeft een ver klaring afgelegd over de militaire situatie op een besloten vergade ring van de Commissie voor Bui tenlandse betrekkingen van de Senaat. Volgens enkele aanwezigen zou hij de Senatoren een optimisti scher beeld van de situatie in Ko rea hebben geschilderd dan by vo rige gelegenheden. Een Senator, die verzocht niet met name genoemd te worden, verklaarde, dat generaal Bradley had gezegd, dat het terugtrekken van de troepen der V. N. hen in een positie had geplaatst, dat zy over zee kunnen worden geëvacu eerd indien zou blijken, dat de Chinese communisten hun aanval len verder dan Pjongjang en de 38ste breedtegraad wilden voort zetten. Een woordvoerder van het Mini sterie van Defensie zeide, dat de terugtocht der Verbondenen in Noord-West-Korea ordelijk ge schiedde en met „betrekkelijk ge ringe" verliezen gepaard was ge gaan. Alle berichten van het 8ste leger wezen er op, dat de Ameri kanen en hun bondgenoten zich „zonder paniek" terugtrokken met medeneming van het merendeel van de uitrusting en met behoud an de voornaamste eenheden. De woordvoerder voegde er aan toe, dat enkele dekkingseenheden een deel van hun zware bewape ning hadden achtergelaten. Later op de avond heeft gene raal Bradley meegedeeld, dat hy, sprekende over een terugtocht van troepen in Korea, alleen doelde op strijdkrachten in de geïsoleerde Noordoostelijke sector. „Ieder ander bericht dan dit is misleidend en louter gissing", al dus Bradley. Bradley doelde op de mededeling van een Senator, dat hij aan de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zou hebben meegedeeld, dat voor de troepen der V. N. in Korea een „Duinkerken-plan" werd voor bereid. VLIEGVELD VOOR STRAALVLIEGTUIGEN. Een nieuw vliegveld speciaal gebouwd voor straalvliegtuigen zal in Singapore worden aange legd. Het is de bedoeling, dat pas sagiersvliegtuigen zoals de „Co- met" op de route Londen Australië van dit vliegveld ge bruik kunnen mkaen. Te Santiago (Chili) zijn twee bussen met elkaar in botsing ge- men. Veertien personen werden (Wordt vervolgd.) I gedood, meer dan 50 gewond. apeeigoeaeren Versloot-Naeije

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2