De opening van de Nieuw Guinea- Conferentie Onrustig Indonesië (orea rme 4 DE TOESTAND IN KOREA Chinezen blijven oprukken Wederzijds streven naar een oplossing Onveiligheid in West-Java de middelen jeneeskracht DINSDAG 5 DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1596. Maandagavond werd in de Trèveszaal te Den Haag de conferentie tussen Nederland en Indonesië betref fende de status van West-Nieuw-Guinea plechtig geopend met een rede van Minister Van Maarseveen, die tevens als voorzitter van de conferentie werd gekozen. Bij het begin van de vergadering hield Minister Van Maarseveen als voorzitter van de Nederlandse dele gatie de volgende rede: Attlee Ie Washington aangekomen In frontberichten wordt gemeld dat het achtste Amerikaanse leger in Noord-West-Korea opnieuw door omsingeling wordt bedreigd. Eenheden van dit leger hebben vertragende acties gestreden, om de hoofdmacht der verbonden troepen in staat te stel len nieuwe stellingen in het gebied van Pj'ongjang in te nemen. Nu dreigen ze in het Zuidoosten door communistische troepen te worden afgesneden. Hei beleid van MacArthur Engeland heeft 685.303 man onder de wapenen Geen beroep tot terugtrekken op Chinezen Frans vissersvaartuig vergaan Terug naar Ambon Rode Kruis vliegtuig brengt levensmiddelen en medicamenten naar Ambon Treinramp in Noord-Spanje WEERSVERWACHTING HOOGWATER. iet fcehoud van vrede e geneesmiddelen i Chelarine „4" gen voor extra Door de juists I wordt een beter tregen, zodat z$ nen en griep ook wanneer andere n. sllidrlcffsftii Frank ering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2075 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 18 ct; minimum per advertentie 1.50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et. Vermelding onder nummer Bit reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties lot d namiddags 2 uur. „De Conferentie over Nieuw- Guinea begint laat in het jaar. Aanvankelijk hadden wij de hoop, dat zü op 30 September j.l. zou kunnen aanvangen. Volgens de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie moe ten Nederland en Indonesië bin nen de 23 dagen, die ons nog scheiden van het eind van het jaar, tot overeenstemming ko men omtrent de toekomst van Nieuw-Guinea- Aan die opdracht kan niet meer worden voldaan. Het is immers niet aan te nemen, dat het mogelijk zou zijn een overeenkomst tussen onze dele gaties vóór het eind van dit jaar te bereiken. „De opdracht, die de R. T. C. ons gaf, is niet zonder bedenking. Wij moeten door onderhandelen de toekomstige status van Nieuw- Guinea bepalen. Ieder van beide partijen heeft zich echter zijn eigen standpunt volledig voorbe houden. Slechts omtrent de mid delen hebben wij ons tot iets ver bonden. Deze middelen zullen n.L vreedzaam en redelijk moeten zijn. Zolang beide partijen deze ver bintenis in acht nemen, kan geen van beide de ander iets verwij ten. Maar daarmede alléén wordt geen overeenstemming bereikt. Ter R. T. C. vormde Nieuw- Guinea een struikelblok voor het welslagen der Conferentie. Wij wisten dit destijds en hebben dit struikelblok ontweken in de wetenschap, dat wij het straks weer op onze weg zouden vin den. Wij hoopten, dat nadere be studering van dit probleem de weg naar een oplossing zou effe- aen. Daarom hebben wij in het begin van dit jaar te Djakarta een studiecommissie ingesteld. Deze Commissie heeft met grote voortvarendheid haar werk ver richt. Wij hebben van de resul taten mogen kennis nemen, en daaruit moeten constateren, dat de tegenstelling tussen onze lan den met betrekking tot Nieuw- Guinea zich niet op het terrein der wetenschap aftekent, maar in een ander vlak ligt. Langs welke weg moeten wij dón tot een oplossing geraken? Kunnen wij in eensgezindheid komen tot de vaststelling var. zekere criteria voor de oplossing van het probleem? Ik mag echter op onze bespre kingen niet vooruitlopen. Slechts moge ik vaststellen, dat het pro bleem, dat ons op deze Confe rentie bezig houdt, in zijn werke lijke betekenis verre onderdoet voor het probleem, dat wij ter R. T. C. meester werden. Destijds genoten wij de hulp Minister-president Attlee, van Engeland is Maandag met zijn adviseurs in een speciale strato- cruiser op een militair vliegveld te Washington aangekomen. Hij werd verwelkomd door Pre sident Truman en minister Ache- son, terwijl ook andere leden van bet Amerikaanse Kabinet en de Britse Ambassadeur te Washing ton ter begroeting aanwezig wa ren. Verwacht wordt, dat Attlee vandaag zijn besprekingen met President Truman zal beginnen- Attlee, die tussen twee regen buien in arriveerde, verklaarde, dat ,,de communisten zich de moeite konden besparen" bij hun pogingen om een wig tussen het Britse en het Amerikaanse volk te drijven. Dit geldt volgens Att lee in het bijzonder „nu wij in liet kader van de Verenigde Na ties samen in Korea vechten." van de UNCI, die ik thans hier niet aanwezig zie. Met alle waar dering, die ik voor de UNCI heb, moge ik opmerken, dat ook haar hulp ons niet in staat stelde het Nieuw-Guinea-vraagstuk op te lossen. Wij zullen dit dus zelf moeten doen. Op een ogenblik, waarop de vlammen, die straks een wereld brand kunnen veroorzaken, aan vele kanten oplaaien, beginnen wij aan een werk, dat in verhou ding tot het wereldgebeuren ge ring schijnt. Ter R. T. C. hebben wij aan de wereld een voorbeeld gegeven, hoe een belangrijk con flict door mensen van goede wil kan worden opgelost- Moge deze Conferentie daarvan opnieuw getuigenis afleggen," aldus Minister Van Maarseveen. REDE MINISTER ROEM. Daarna sprak de voorzitter van de Indonesische delegatie een rede: „Namens de Indonesische delegatie zeg ik u dank voor uw woorden van welkom. Na reeds verschillende malen een conferentie in uw land te hebben meegemaakt, klinken uwe woorden zeer vertrouwd in onze oren. Niet dat deze wóórden tot een formaliteit vervlakken, doch telkenmale ondervinden wij een vriendelijke ontvangst en een uit stekende verzorging als gast in Nederland, waardoor wij telken male terugkeren met een aange name herinnering aan uw land en uw volk. Het is juist, mijnheer de voor zitter, dat deze conferentie aan vankelijk zou worden gehouden op 30 September. De Indonesische regering heeft zelfs gevraagd de conferentie te doen plaats vinden op 1 Augustus, doch door de moeilijkheden, waarvoor zij zich gesteld zag kan deze conferentie eerst heden worden begonnen. Ik voel mij gelukkig, dat thans de dag is aangebroken, dat v/ij deze conferentie kunnen openen om de kwestie West Nieuw-Gui nea of West-Irian te bespreken Met de opmerking, als zou het niet mogelijk zijn in 23 dagen aan de voorwaarden te voldoen, ben ik zo vrij het niet geheel eens te zijn. Het is te hopen, dat binnen die tijd van 23 dagen, zelfs in nog kortere tijd, de delegaties een overeenstemming zullen berei ken, welke aan de wereld het be wijs levert, hoe een ernstig ge schil kan worden opgelost door mensen van goeden wille. Ik moge er op wijzen, dat de Oosterse landen reeds enige tijd lid zijn van een wereldsamenle ving, waarin de Westerse landen een belangrijke rol spelen. Hoe wel de Oosterse landen daarbij hun rust niet hebben verloren (aangezien deze in hun ziel ligt besloten), worden zij genoodzaakt het snelle tempo van de Westerse landen te volgen. In de huidige wereldconstellatie betekent een tijd van 23 dagen een lange perio de, een periode, waarin zelfs be slist kan worden, of er oorlog in deze wereld zal zjjn of niet. Mijne heren, het Nederlandse volk en het Indonesische volk kennen elkaar reeds gedurende lange tijd, een periode van meer dan 3 eeuwen. Wij hebben elkaar gekend in een koloniale verhou ding. Wij hebben als vijanden tegenover elkaar gestaan en se dert een jaar staan wij tegenover elkaar als twee onafhankelijke, met elkaar bevriende staten. Of schoon in dit eerste jaar de vriendschap nog niet beantwoord de aan de gestelde verwachtin gen, ben ik van gevoelen dat wij het hierin met elkaar eens zijn, dat de verhouding, die nu sedert een jaar bestaat, de beproevingen van de tijd reëel heeft doorstaan en ik hoop dat zulks ook voor de toekomst het geval zal zijn. Wanneer er verschil is tussen de R.T.C. en de conferentie van heden, dan ligt dat verschil hier in, dat Indonesië reeds een jaar als onafhankelijk land bestaat. In dit verband vertrouwen wij erop, dat aan deze conferentie-ta-' fel slechts zakelijke argumenten zullen gelden. Het probleem, waarvoor we staan, is belangrijk en ernstig en zal niet alleen de historie van elk van onze beide landen beïnvloeden, doch ook de historie van onze samenwerking. Hier past in de eerste plaats de bede tot de Allerhoogste, dat het ons beiden gegeven moge zijn om dit belangrijk geschil voor beide parlijen een bevredigende oplos sing te vinden". Nadat de rede in het Neder lands was vertaald, stelde Minis ter Roem voor om Minister Van Maarseveen als voorzitter van de conferentie te benoemen, waarna deze voorstelde de heer Roem tot vice-voorzitter te benoemen. Hier na werd de vergadering gesloten. Vandaag zullen de delegaties de besprekingen in besloten vergade ring aanvangen. Door het hoofdkwartier van ge neraal MacArthur is meegedeeld dat jagers en bommenwerpers van het vijfde korps der Ameri kaanse luchtmacht Maandag ochtend bjj het aanbreken van de dag, zijn opgestegen om de com munistische strijdkrachten in Noord-Korea aan te vallen. Vol gens de weersvoorspellingen was het vliegweer goed. In de nacht van Zondag op Maandag en op Zondag was het zicht beperkt, waardoor slechts 200 aanvallen overdag én 20 des nachts konden worden uitgevoerd De vliegers schatten dat bij deze aanvallen 200 man communisti sche troepen zijn gedood. COMMUNISTISCHE TROE PEN DE GEHELE DAG AANGEVALLEN. Aan 40 jachtbommenwerpers van het vijfde korps der Ameri kaanse luchtmacht werd opdracht gegeven de Chinese communisti sche troepen die bezig zijn in het bekken van Tsjosin, in Noord-O.- Korea, de eerste Amerikaanse di visie mariniers en de zevende di visie infanterie te omsingelen de gehele dag aan te vallen. VERBITTERDE GEVECH TEN. De in allerijl gereorganiseerde achtste Zuidkoreaanse divisie le vert ongeveer 50 km ten Z. O. van Pjondjang, een verbitterde strjjd tegen de opdringende communis tische troepen. VELDSTERKTE DER COM MUNISTISCHE EENHEDEN. De terugtrekkende strijdkrach ten van generaal MacArthur staan aan de frontlinie thans tegenover naar schatting 270.000 man Chi nese communistische troepen en hebben de beschikking over 550.000 man reserve. Deze reserve kan, zo nodig on verwijld in Korea worden ingezet. Volgens ontvangen berichten zijn ongeveer 200.000 man onder weg, om de reserve der Chinese communistische troepen in Mand- sjoerije en Noord-Korea te ver groten. Een officier van de Amerikaan se Geheime Dienst verklaarde dat zich naar schatting 18 Chinese communistische divisies ten Zui den van de Jaloe bevinden drie meer dan aanvankelijk was ge schat waarvan er zich zeven in het gebied van het bekken van Tsjosin bevinden. MILITAIRE DOELEN AAN GEVALLEN. Amerikaanse vliegende reuzen- forten hebben in het gebied van Siandjoe en Koenoeri militaire doelen met brand- en andere bom men aangevallen. De vliegers meldden geen vijandelijke vlieg tuigen te hebben ontmoet, terwijl ook niet door het luchtafweer werd gevuurd. HAGAROE DOOR DE COM MUNISTEN OMSINGELD. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht verklaarde dat de communistische troepen de stad Hagaroe, die aan het Zuide lijke uiteinde van het bekken van Tskosin is gelegen, hebben om singeld. De stad is nog steeds in Amerikaanse handen. CHINESE TROEPEN DOOR VLIEGTUIGEN AANGE VALLEN. Vliegtuigen van vliegdekschepen hebben Maandag grote aantallen Chinese communistische troepen in het bekken van Tsjosin met bommen, raketten, benzine-bom- men en met vuur van 20 mm boordgeschut aangevallen. ACHTSTE LEGER OPNIEUW BEDREIGD. Het Amerikaanse achtste leger, dat Pjongjang thans heeft verla ten, wordt met een nieuwe om singeling uit het Z.-O. bedreigd. Volgens frontberichten strijden haastig georganiseerde Zuidko- reanen te Satsjangni, 55 km ten Z.-O. van Pjongjang tegen troe pen van de tegenstander. Sats jangni ligt op de weg van Pjong jang naar Seoel. De laaste troepen der V. N. zijn Dinsdagochtend vroeg in Pjong jang via de pontonbruggen over de Taedong naar het zuiden te ruggetrokken. De Taedong scheidt de stad in het noordelijke en het zuidelijke deel. Rondzwervende benden in het gebied van de Wijnkoopsbaai, aan 1 Java's Zuidkust bij Sukabumi, jveroorzaken in de laatste tijd een 'zodanige onveiligheid, dat de Europese employe's van de onder nemingen in de buurt de nachten doorbrengen op het hoofdempla cement van de onderneming „Wil- helmina", waar een sterke politie post is gevestigd. De vrouwen van dè employé's zijn naar Sukabumi en Bandung 1 geëvacueerd. Indonesische op- i zichters beheren de ondernemin gen zo goed en zo kwaad als het gaat, doch tegenover de talrijke latex-diefstallen in de tuinen is men practisch machteloos. BUNG TOMO OVER ZIJN BOYCOTACTIE. Op een Zondag te Djakarta ge houden vergadering zeide Bung Tomo o.a. dat anti-nationalistische groepen de boycot-actie van zijn partij (de Partai Rakjat Indo nesia) saboteren. Voorts deelde hij mede, dat de kettingbrief-actie tegen de Ne derlanders niet is uitgegaan van zijn partij, doch van groepen die niet wensen ,,dat Irian bij Indo nesië zal horen". Hij zeide nog dat, indien op 1 Januari Irian niet bij Indonesië komt, de boycot-actie doorgaat, niet gericht tegen individuen, doch tegen alle Nederlandse be drijven, waarbij het Indonesische volk geen belang heeft. Op deze bijeenkomst waren aanwezig de Minister van Arbeid der R.I., een vertegenwoordiger van de Nederlandse Hoge Com missaris en één van de Chinese Ambassade. ARRESTATIES TE BANDUNG. Naar aanleiding van de recente aanhoudingen in Bandung, waar bij een aantal Nederlanders be trokken was, heeft Aneta's cor respondent zich in verbinding gesteld met de plaatselijke com mandant, luitenant-kolonel Omen Abdur Rachman. Deze deelde mede, dat men na de aanhoudin gen onmiddellijk met de verhoren is begonnen en dat de aangehou denen worden verzorgd volgens de internationale gebruiken, dat wil zeggen wier schuld niet be wezen wordt, onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld- .,Het is niet uitgesloten", aldus overste Omen, „dat er vergissin gen zijn gemaakt. Er kunnen bijv. verkeerde namen of adres sen zijn doorgegeven." Omtrent de redenen dezer ar restaties deelde de militaire com mandant mede, dat de namen der aangehoudenen aan het licht kwamen bij het verhoren van In donesiërs, die door controlepos ten op de buitenwegen zijn gear resteerd, toen bleek dat zij wa pens en munitie vervoerden naar benden in de bergen. In dit ver band zijn in de loop van de laat ste weken honderden Indonesiërs in arrest gesteld. Gearresteerde Nederlanders. Naar de „Javabode" meldt zijn bii de veiligheidsactie van 19 No vember j.l. meer dan 20 Neder landers gearresteerd. Onder deze Nederlanders bevinden zich de volgende personen: D. A. Kan, F. T. Mous, J. J Renout, N. J. van Houten, C. H- A. van Sittrop, J, A. E. Joannes, H. van Geuns met twee zoons en mevrouw E- Joner De Britse regering heeft Maan dag opnieuw in het Lagerhuis verklaard, dat generaal Mac- Arthur's strategie in Korea in overeenstemming is geweest met de richtlijnen van de V. N. Ernest D-ivies weigerde com mentaar te leveren op een ver klaring, die de minister van De fensie, Shinwell, Zondag had af gelegd en waarin deze had ge zegd, dat MacArthur verder was gegaan dan het doel, dat aan de campagne in Korea was gesteld." Davies verklaarde: „Zoals de minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, was het doel van generaal MacArthur niets meer en niets minder dan het doel van de Verenigde Naties." Engeland had op 1 October 685-300 man onder de wapenen, zo heeft het ministerie van defen sie Maandag meegedeeld. 413.500 Hiervan zijn beroepssoldaten en 251.800 dienstplichtigen. Volgens nadere berichten is, na Zondag met de voornaamste dele gaties bij de V. N gehouden be sprekingen. de aangekondigde bij eenkomst van de Politieke Com missie afgelast. Men zou besloten hebben, ge zien het veto van de Sowjet-Unie tegen de Donderdag j.l. door de Veiligheidsraad behandelde reso lutie, niet opnieuw een beroep op de communistische Chinezen te doen tot terugtrekking uit Korea. De Amerikaanse delegatie is met de Secretaris-Generaal van de V. N. en de voorzitter van de As semblee in contact getreden over inschrijving van de kwestie der „communistisch-Chinese interven tie in Korea" op de agenda van de Algemene Vergadering. Deze stap zou echter niet door concrete voorstellen gevolgd wor den voordat de uitslag van de be sprekingen tussen Truman en Attlee bekend zijn geworden. Zeven mensen verloren het leven. Vijf erstig gewond en vier worden nog vermist. Een Frans vissersvaartuig met 16 man aan boord is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezon ken, nadat de stuurinrichting on klaar was geraakt. Zeven mensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Vier opva renden worden nog vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. Half December zal worden be gonnen met het overbrengen van Ambonnese militairen (voormali ge leden van 't K.N.I.L.), die zich thans op Java bevinden, naar Ambon, aldus vernam de corres pondent van Aneta te Surabaja Het betreft in totaal ongeveer 4000 man met 8000 gezinsleden, die thans voor het grootste deel in Oost-Java vertoeven. Het plan tot terugvoering werd opgesteld in tegenwoordigheid en met vol ledige instemming van deze voor malige leden van het K.N.I.L. Zaterdagmiddag om 2 uur daal de op het vliegveld Laha op het eiland Ambon het Rode Kruis- vliegtuig dat door het C.I.R (Co mité International Croix Rouge) te Genève was uitgezonden om le vensmiddelen en medicamente* aan de noodlijdende bevolking van Ambon te brengen. De lading van het vliegtuig werd direct gelost en het toestel is thans weer op weg om nieuw* voorraden te halen. 4 PERSONEN GEDOOD EN 17 GEWOND. In de sneltrein DijonMadrid is in Noord Spanje brand uitge broken. De postwagon vatte vlam en de brand sloeg over naar 2 andere wagons. De trein kwam tot staan in een 4 km lange tunnel, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. Vier personen zijn in de vlam men omgekomen en 17 werden gewond. In de tunnel, die zich met verstikkende rook vulde, ont stond een paniek. Men slaagde er bijtijds in de S brandende wagons los te maken. Dit is het derde ongeluk in de af gelopen paar weken op deze lijn medegedeeld door het K.N-M.I. te De Eilt, geldig van Dinsdagmor gen tot Dinsdagavond. Nog sneeuwbuien. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuw of hagelbuien, vooral in de kustprovincies. Ma tige tot zwakke wind hoofdzake lijk tussen zuid-west en west. In dë ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. In de namiddag on geveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 6 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.54 11.29 0.09 0.19 n-m. 11.24 11.59 12.39 12.49 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Dec. 6 8.32 16.30 4.34 14.17 7 8.33 16.30 6.08 14.37 8 8.34 16.29 7.46 15.06 9 8-35 16.29 9.18 16.51 5 regels 68 ceirtt ct.; minimum pes ïummer oi Adree teer. namiddags 2 utaf i de Jaloe probeert ;reiken. zijn de 27ste en die het midden brede geallieerde op Sariwon terug- ie speerpunten he- orbij Anak ten VV. n de linkerflank e» n de rechterflank, liggen nog geen !8ste breedtegraad, rdt gemeld, dat Z.- Pen, die zich iuist 38ste breedtegraad s meer tegenstand in communistische s. n contact tot stand a deze guerilla s es der communistisch* i nog minstens 108 :r bevindt. :ht van de Chinese bleef Vrijdag de Verbonden troepee L VAN TSJIANG Mig Kai-Sjek heeft hij voorstander it J op het vasteland en nationalistische van Formosa uit nbinoerde actie van luchtstrijdkrachten n- aan toe, dat een troepen gevolgd »or een ,,gezamc»- van 1nuliioen s in China. SATIE IN iA? twight Eisenhower oespraak tot 20.000 van de 43ste Ame terie-divisie en ui- die in een kamp te lia) in opleidng zijn de Ver. Staten bet (odzakelijk zullen eerbare manschap er de wapenen te arden functionaris Vitte Huis, dat zjj e niet spoedig ver- et oog op de grote die ook op eeor.o- hiermee gepaard ERLANDSE CON- IN [TIES. cArthur heeft Vrij maakt dat het Ne- tingent in Korea len is gebracht osa es in te nemen. zijn stellingen ■ste linies om be- egische punten te eeft Donderdag te e kapel in het Va. ernachtmis gelezen d van de vrede ie s handeling van de ie radio werd uit- d tegelijk meever- 4.000 Priesters in in geheel Italië is r mannen toega». »eciur vleugellam worat geiega. Nu is het begrijpelijk, dat de Belgische Regering niet toe kan staan, dat een stroom van goed kope Nederlandse landbouwpro ducten, die voortgebracht worden onder veel gunstiger omstandig heden dan waaronder de Belgi sche boer moet werken (n.l. lagere lonen en pachten), vele dezer Belgische landbouwers tot de bedelstaf zou brengen. VlUCni Uil ÏÏCl inu-z.itrf\ciiiiiAxo te Soerabaja, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd. ONTSCHEPING „INDRAPOERA". De ontscheoing van de ..Indra- Doera", komende uit Indonesië ral, Zondag te 13 uur beginnen san de kade van de Kon. Rotter damse Llovd. nansweeri Walsoorden o.v± o.iv 3.14 3.36 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Dec. 8 8.34 16.29 7.46 15.06 9 8.35 16.29 9.18 16.51 13 8.40 16.28 12.19 21.24 14 8.40 16.28 12.34 22.48 teravond nabij het Spaanse dorp Becasens aan de FransSpaanse grens neergestort. Vermoedelijk is het vliegtuig tengevolge van het slechte weer van zijn route afgedwaald. Het is tegen een bergflank aan gevlogen, waarna het in brand vloog. Zeven personen zijn hierbij in de vlammen omgekomen, ter- wiil er drie ove„]evo"d°" Onder de doden ziin de 3 leden van de bdmaiuuii stopte om hulp te verlenen, doch even later reed een luxe-auto met "en daverende slag tegen de ach terzijde van deze vrachtauto. Van de vier inzittenden van deze luxe auto werd de naast de bestuurder zittende persoon op slag gedood. De bestuurder zelf overleed en kele ogenblikken later. Een dame brak beide benen, een derde hee w"rd aen het hoofd gewoed. De namen der slachtoffers ziin op het ogenblik nog niet bekend. io.ti tot 47.Z4 oonn terwui onen en vp^n wwr daalden van 40.77 Dond tot 39.60 pond. Het verbruik van eieren is iets minder, dat van suiker en stropen veel minder. Aardappelen en graanproducten worden veel meer verbruikt en het verbruik van groenten is het zelfde gebleven. E- bestaan en kel" tekorten zoals riist en som- en'ge gedroogde vruchten, maar alle hoofdcategorieën van voed- selsoorten ziin verkrijgbaar. MEP, 20 TABLETTEM T£..„ rredenen ka hebben de Mo~ biieenkomsten ge- otest tegen het ver- zaak-Bertha Her- ,<rote moskee te Sin- gaoorë werd na de gebeden aan gekondigd. dat er Zondag een op tocht van meisies, allen van de leeftijd van Bertha, in orotest naar het klooster, waar Bertha en haar moeder verbliif houden zal trekken. Mansoer Adabi woonde een bij eenkomst bii. Bii het verlaten van de moskee drukten vele mensen hem d° hand. Hij noemde de ont wikkeling in de zaak van Bertha een „tragedie van vergissingen'

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1