Gebruik van de atoombom wordt overwogen ONMIDDELLIJK EEN EUROPEES OPPERBEVEL LAGERHUISDEBAT OVER DE BUITENLANDSE POLITIEK Nieuwe strijd om Pjongjangl ingezet Noord-Koreaanse Regering beschuldigt Amerika Acheson beschuldigt Rusland Ernstige bezorgdheid over de vrede Ontredderd Amerikaans leger teruggeslagen VRIJDAG I DECEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1593. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de ge-integreerde strijdkrachten in Europa thans nodiger dan ooit qnder een onmiddellijk te vormen opperbevel moe ten worden gebracht. On vragen van journalisten, of het gebruik van de atoombom in Korea in overweging was, antwoordde Truman, dat dit steeds in overweging is geweest. Het is echter een kwestie voor de Amerikaanse militaire leiders te velde, aldus Truman, die persoonlijk hoopte dat, dit wapen niet hoefde te worden gebruikt. ATTLEE OVER HET GEBRUIK VAN DE ATOOMBOM. Vergadering van Amerik. Atoomcommissie Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag aan het begin van het tweedaagse Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek de verzekering gegeven, „dat de doelstellin gen van Generaal MacArthur niets meer en mets minder zijn dan de doelstellingen van de Verenigde Bevin zei erop te vertrouwen, dat voor het Chinese probleem een oplossing kan worden gevonden. Hij vroeg: „Bestaat er een Russisch-Chinese samenzwe ring op een schaal, die de gehele wereld omvat:' „Ik weet het antwoord niet." Sow:et-veto over voorstel iotjterugtrekking van Chinezen De troepen der Chinese communisten, die die Tsjongtsjon naar het Zuiden zijn overgetrokken), zijn begonnen met hetgeen de strijd om de vroegere Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang kan word» genoemd. Het ontredderde Amerikaanse achtste leger is i» de richting van Soentsjon ongeveer 30 kilometer teruggeslagen. Naar schatting vier divisies, gesteund door enige duizenden guerillastrijders, trachten van het Noord-Oosten uit achter de troepen der V.N. te komen. Soentsjon wordt van het O. uit door eert flankaanval bedreigd. Tengevolge van nog een aanval langs de westkust dreigt het achtste leger te worden ingesloten. De Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft Woensdagavond een boodschap aangehoord, waarin de Noordkoreaanse regering de Amerikaanse strijdkrachten beschuldigt van wreedheden en „beestachtige represaillemaat regelen" in Korea. Minister Acheson heeft in een radiorede de Sowjet-Unie beschuldigd hulp en bemoediging te verlenen aan aanvallers en het werk van de V.N. te vernietigen I oorwegen en de huidige toestand WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hooldredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 GironummeT 38150 Abonnementsprijs: 34» per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ceaSL iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum pm. advertentie L50. Vermelding: Brieven onder nummer of Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot namiddags 2 Of tot actie tegen China zou worden overgegaan, was wel een beslissing, die door de V.N. zou moeten worden genomen. Desgevraagd antwoordde Tru man, dat een algemene mobilisa tie van het thuisfront met prijs- en looncontrole altijd in overwe ging is. Op 'n andere vraag antwoordde Truman, dat hij al lang bereid is een opperbevelhebber voor de Westeuropese strijdkrachten te Later heeft het Witte Huis verklaard, dat Trumans opmer king over de atoombom niet im pliceerde, dat generaal MacAr- thur zelf bevel kan geven tot het gebruik van de atoombom. Krachtens de wet heeft de com missie voor atoomenergie het be heer over de bommen en kan slechts de President het gebruik ervan bevelen- Truman verklaarde, dat de Ver enigde Staten ieder wapen zou den gebruiken, dat voor de mili taire situatie in Korea noodzake lijk was. Truman begon zijn persconfe rentie met het voorlezen van een verklaring, dat de „strijdmach ten van de Verenigde Naties niet voornemens zijn hun zending in Korea op te geven". „Als de agressie in Korea succes zou oogsten, kunnen wij verwachten dat zij zich door Azië en Europa zal verspreiden tot in ons hall- rond". De Verenigde Staten zullen de nieuwe toestand en de huidige crisis tegemoet treden op drie manieren L Door in de V.N. te streven naar een gezamenlijke actie om agressie tot staan te brengen, 2 Door de andere vrije landen te'helpen bij het versterken van hun verdediging en 3. Door de Amerikaanse mili taire macht te vergroten. De President zeide, dat er geen tekenen waren, dat de vertegen woordigers van communistisch China te Lake Success vreedza me onderhandelingen zouden drong aan op versnelling van de Amerikaanse herbewape ning en zeide, dat de Verenigde Staten al het mogelijke zouden doen om een derde wereldoorlog te voorkomen. Het beleid van generaal Mac- Arthur werd door Truman ener giek verdedigd. Toen een journa list vroeg, of MacArthnr zijn be voegdheden overschreden had, verklaarde Truman, dat dit niet het geval is. Een vraag, of de beslissing «ver het gebruik van de atoom hom aan de Verenigde Naties zou worden overgelaten, beant woordde Truman ontkennend. De atoombom is een van Ame rica's vele wapens en de Ver enigde Staten zijn vrij om van hun wapens gebruik te maken. benoemen. Hij wachtte slechts op een beslissing door de organen van het Atlantische Pact Drie uur na de persconferen tie is in een verklaring van het Witte Huis gezegd, dat de Presi dent geen machtiging heeft ge geven tot het gebruik van de atoombom- De verklaring voegt hieraan toe dat, „als een derge lijke machtiging zou worden ge geven, de militaire commandant te velde belast zou zijn met het tactische gebruik van 't wapen. De tekst van de verklaring, die dient om Trumans uitlatingen op zijn persconferentie te verduide lijken, is als volgt: „De president wil de zekerheid, dat zijn antwoorden op vragen over het gebruik van de atoom bom niet verkeerd worden uitge legd. Uiteraard is dit onderwerp bestudeerd van het uitbreken der vijandelijkheden af. Dit is met betrekking tot het gebruik van alle militaire wapens het geval, als onze troepen in strijd zijn ge wikkeld." REACTIES OP TRUMANS VERKLARING. De eerste Londense reacties zien Trumans aankondiging als een uitweg uit het dilemma, dat is geschapen door MacArthurs wens om Mandsj oerijse bases te bombarderen en de wens der Verenigde Naties, die geen uit breiding van het conflict over de Koreaanse grenzen willen- ATTLEE NAAR AMERIKA Premier Clement Attlee heeft President Truman voorgesteld dat hij Washington zal bezoeken om de toestand in Korea te bespre ken. Hij heeft het antwoord van de President nog niet ontvangen, aldus voegde hij er in het Lager huis aan toe, maar hij hoopte, dat Truman aan zijn verzoek ge volg zou geven. Indien dit ge beurt „zal ik geen tijd verliezen om over te steken." De Britse Premier Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard.dat, naar de mening van de Britse Re gering. een besluit van dergelijk ernstig belang als het gebruik van de atoombom, niet kon wor den genomen zonder volledig overleg met de leden van de Ver enigde Naties, die deelnemen aan de huidige politie-actie in Korea. TRUMAN GAAT IN OP ATTLEE'S VOORSTEL. President Truman is ingegaan op het voorstel van Premier Cle ment Attlee, dat hij een bezoek zou brengen aan Washington- Ambtenaren van het Witte Huis hebben meegedeeld, dat zij ver wachten, dat de bijeenkomst tus sen Attlee en Truman in of nabij Washington zal worden gehou den. Gisteravond om 8 uur deed Attlee zijn voorstel om een be spreking met President Truman te houden, na een bijeenkomst met zijn Ministers- Men verwacht, dat het minstens 48 uur zal duren, alvorens Attlee naar Washington vertrekt. Senator Brien McMahon, voor zitter van de Congrescommissie voor atoomenergie, heeft, na een vergadering met gesloten deuren van zijn commissie met leden van de Nationale Commissie voor Atoomenergie, verklaard: „De President heeft gezegd, dat het gebruik van de atoombom in het Oosten in overweging is. De omstandigheden, waaronder de bom eventueel zou moeten worden gebruikt, zijn eigenlijk al bestudeerd sinds het wapen werd uitgevonden. Volgens de Wet ligt de beslissing bij de President- Bij het nemen van zulk een be slissing zal rekening moeten wor den gehouden met zeer ernstige en belangrijke factoren. Deze zjjn van militaire, diplomatieke en psychologische aard. Ik zal thans de détails daarvan niet bespreken." Volgende week zullen de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland te Parijs besprekingen weren over de details van het Westelijke ant woord op het Russische voorstel tot een bijeenkomst van de Mi nisters der „Grote Vier". Engeland kan het Franse voor stel voor een Europees leger niet aanvaarden doch het zal zich niet verzetten, als de continentale lan den een dergelijk leger willen vormen. Engeland wil eerst een Atlantische strijdmacht onder één opperbevelhebber en pas na de totstandkoming daarvan de vor ming van een Duits contingent- Toen MacArthur" s oproep tot-de Noordkoreanen om de wapens neer te leggen niet was opgevolgd, zo zeide Bevin, waren de Verbon den troepen genoodzaakt de strijd voort te zetten om in opdracht van de Ver. Naties vrede en orde in Korea te vestigen. „Het was noodzakelijk de leiding van de operaties aan de bevelheb ber over te laten, mits deze in ge vallen, waarin zijn plannen ..poli tieke kwesties raakten, passend overleg pleegde. Dit is ook ge beuld*'. Bevin achtte het thans nodig, dat eerst de militaire toestand werd gestabiliseerd om vervol gens naar een politieke regeling te streven. Hij zeide de motieven der Chinezen voor hun actie in Korea niet te kennen. „Indien de Chinezen een alge mene oorlog willen vermijden en de minste tekenen tonen van be reidheid om mee te werken bij het vinden van een vreedzame rege- Ben Limb, de Minister van Bui tenlandse Zaken van Zuid-Korea, noemde het Chinese ingrijpen in Noord-Korea „duidelijke, onge wettigde agressie". Hij verklaarde, dat, toen het herstel van vrede en veiligheid in Korea bijna voltooid was, „dit massieve Chinese communistische leger, voorzien van wapens van allerlei soort, hoofdzakelijk uit de arsenalen van het internationale communistische moederland, in 'n woeste oorlog werd gedreven". „Ik beschuldig het Chinese com- manistische regiem van misdadi ge. moedwillige, woeste, onuitge lokte agressie tegen de Republiek Korea", aldus Limb. ,,Ik beschuldig het er van de vrede van de wereld in gevaar te betreffende gruweldaden, die door het Noordkoreaanse leger zouden zijn gepleegd. ,,Dit verslag", zo zegt de Mi nister, „is niets anders dan een uitdagingsmanoeuvre, om de mis daden. die de soldaten van Mac Arthur en de autoriteiten van Syngman Rhee zelf hebben be gaan, te camoufleren"- De vertegenwoordiger der Sowjet-Unie, Jacob Malik, besloot het debat in de Veiligheidsraad. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten het leeuwendeel van de strijdmacht der Ver. Naties op Korea hadden gevormd. „De klei ne door de Philippijnen, Turkije en andere vazalstaten gezonden afdelingen zijn slechts symboli sche eenheden, die niet op een militair doelmatige wijze worden aangewend. De Verenigde Staten willen geen vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk", aldus de vertegenwoordiger der Sowjet-Unie, die verder nog zeide dat het de plicht is China te ver- Korea er van oe- i dedigen en van de Ver. Staten te Korea e eiscn, dat zij hun strijdkrachten Amerikaans bevel ujt Formosa en uit andere delen nistische regiem zijn troepen zon der verwijl terugtrekt". In zijn telegram aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad stelt de Noordkoreaanse Minister van Buitenlandse Zaken de Ameri kaanse Regering verantwoordelijk voor de „gruweldaden" in Korea en hij verzoekt de Veiligheidsraad „maatregelen te treffen om her haling te voorkomen". In het telegram wordt o.m. ge zegd, dat 7000 personen om het leven zijn gebracht te Pjongjang, 2700 te Haedjoe en duizenden an deren nog ten Noorden en ten Zu:den van de 38ste breedtegraad. Tenslotte wordt de commissie der V. N. vo-jr Korea er van be schuldigd op ling, zal naar mijn mening een op lossing worden gevonden'". De houding van de Britse Rege ring ten opzichte van het Sow jet- voorstel voor een viermogendhe- denconferentte „es niet een var. blinde aanvaarding, doch van constructieve benadering van het probleem1". „In de huidige wereldsituatie is het noodzakelijk, dat de vrije lan den ziöh niet laten afhouden van hun eerste taak: De versterking van hun sociale, economische en -militaire verdedi ging. De Britse Regering is bereid deel te nemen aan iedere voorbe reide bespreking die een vooruit zicht biedt op beëindiging van de gespannen toestand en op een duurzame vriendschap tussen het Westen en de Sowjet-Unie. Tenslotte zeide Bevin, dat er de ernstige bezorgdheid bestond over de wereldvrede. Eden, de plaatsvervangende lei der van de Conservatieve fractie, vroeg om een „snelle, duidelijke beslissing" om de Koreaanse land engte ten Noorden van Pjongjang te versterken en te houden. Engeland kon volgens Eden op het ogenblik geen steun verlenen aan China's toelating tot de Ver. Naties. De voorbereidingen voor de Westelijke defensie moeten met de grootst mogelijke energie wor den getroffen, zo zeide Eden. die een aanzienlijk voordeel zag in de vorming van 'n Westelijke strijd macht met een Duitse bijdrage. Hij was tegen benoeming van een Europese Minister van Defensie. Clement Davies leider der Li beralen. verklaarde, dat het in drukwekkendste gedeelte van Be vin s rede dat was, waarin hij zei, dat Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland bat Sowjet-Russische aanbod voor besprekingen over Duitsland niet hadden afgewezen. Hij meende dat er zo spoedig mogelijk een bijeenkomst op het hoogste niveau moest komen De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uit gesproken over de door de zes Mogendheden ingediende resolu tie, waarin terugtrekking van de Chinezen uit Korea wordt geëist. In de resolutie worden de Re gering van de Chinese Volks republiek geruststellende verze keringen gegeven omtrent de be doelingen van de Verenigde Na ties aan de Mandsjoerijse grens. De stemming was: negen vóór, één tegen- India nam niet aan de stemming deel. OVERZICHT VAN DE STRIJD. Nu het Amerikaanse achtste leger ver achter de Tsjongtsjon is teruggedreven, is feitelijk de strijd om Pjnogjang begonnen. De posities waren Donderdag als volgt: Centrum: Soentsjon, bijna 50 km ten Noorden van Pjongjang, waarop de Amerikanen zich heb ben teruggetrokken, is nu het nieuwe bolwerk, waar de troepen der V. N. trachten stand te hou den. Rechterflank: Naar verluidt is de communistische druk iets ver minderd. Het plan om achter de strijdkrachten der V. N- tot de Gele Zee door te dringen, schijnt te zijn opgegeven. Linkerflank: Naar verluidt dreigt een communistische strijd macht langs de Westkust naar het Zuiden te trekken. Luchtmacht: Ieder beschikbaar toestel der V. N. is met het aan breken van de dag in de strijd gebracht. Noord-Oosten: De Chinezen en Noord-Koreanen hebben een nieuwe fase van hun aanval ge opend en vormen een bedreiging voor de Amerikaanse mariniers, de Britse commandotroepen, de Amerikaanse zevende divisie en de Zuid-Koreanen aan de Oost kust. Amerikaanse mariniers zijn met Britse commandotroepen, die waren afgesneden, vechtende Over de wending, die de gebe r- j „Het ingrijpen der Chinese com- tenissen in Korea hebben geno men zei hij: doorgedrongen tot Hagaroe. «ea bevoorradingsbasie in het Taks sin-bekken. Volgens onbevestigde berich ten van het front hebben de Chinese communisten onver wachts hun druk op enkele ge deelten van het Amerikaanse achtste leger verminderd- Indien deze berichten juist zijn, aldus stafofficieren te Seoel, zou dit kunnen betekenen, dat de Chine zen bereikt hebben, wat zij mis schien beoogden, namelijk „de scherpte van hun zwaard bewij zen" of dat zij na drie dagen on afgebroken aanval hun voorra den hebben opgebruikt en zkSo moeten hergroeperen en reorga niseren. Het achtste Amerikaanse leger korps heeft Donderdag zijn linie langs de Tsjongtsjon geheel prijs gegeven- De verbonden troepen zijn in allerijl opnieuw geformeerd ra» het hoofd te kunnen bieden aan de aanval der Chinese communis tische troepen op de rechterflank Uit de frontberichten blijkt, dat de communistische druk op de geallieerde rechterflank ts af genomen. Het achtste Amerikaanse lege* is thans in Oost-Korea geheel van het tiende legerkorps afge- s reden. Be omsin gel i ngs tactiek der Chinese communistische strijdkrachten vormt nog steedB het grootste gevaar voor het achtste Amerikaanse leger. AMERIKAANSE DIVISOR EN TURKSE BEI GADS OMSINGELD. De tweede .Amerikaanse divute en de Turkse brigade in Korea zijn ten Zuid-Oosten van Koe- noori omsingeld, nadat zij hon derden aan doden en gewonden hadden verloren bij een poging om aan de Chinese omsingeling te ontsnappen. Ongeveer 1500 man deden «e« wanhopige poging om langs em nauwe weg door een barrière van machinegeweervuur en mor tieren te ontsnappen, zy moesten honderden doden en gewonde» achterlaten, voordat zij in veilig heid waren. De Commissie voor Buitenland se Zaken van het Noorse Parle ment (storting) en de Ministers van Buitenlandse Zaken en Defen sie, Lange en Gudersen, hebben een bespreking gevoerd over „de ernstige internationale toestand en de vraag of een besluit geno men moet worden om al of niet speciale noodmaatregelen te tref fen". brengeT ds"," dat hefTommu! 1 verslag te hebben opgesteld van China terugtrekken", Malik zou een resolutie indie nen. De Scwjet-Unie zal de door Woe Hsioe-Tsjoean ingediende ontwerp-resolutie, welke voorziet in het terugtrekken der Ameri kaanse strijdkrachten uit Korea en het toepassen van sancties door de Veiligheidsraad op de Verenigde Staten wegens hun „aanvalsdaden", steunen. •Jndien ooit een periode niet alleen de kracht, maar ook het karakter van ons volk op de proef stelde, is dit een dergelijke pe riode". ,,Alle hulpbronnen die ons ter beschikking staan, van wijsheid, geweten, karakter, de beste tradi ties van ons volk en onze diepste bronnen van geloof, moeten ons leiden bij het vervullen van de verantwoordelijkheid, die de ge schiedenis ons volk heeft opge legd". Achesons toespraak zou aan vankelijk gehouden zijn voor de Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Ver. Staten te Cle veland in Ohio, maar dit werd in verband met de crisis in Korea afgelast. Er is een ernstige toestand ont staan, die gevaar voor de wereld vrede inhoudt. Hij noemde het Noordelijk of fensief in Korea „de tweede schokkende daad van agressie". „Dit is niet zonder meer een nieuwe fase in de Koreaanse veld tocht, dit is een nieuwe onuitge lokte agressieve daad, nog immo reler dan de eerste", aldus Ache son. Hij zei, dat er geen twijfel had kunnen bestaan bij de Chinese communistische autoriteiten over de bedoelingen van de strijdkrach ten der V. N. „Herhaaldelijk, en van het be gin van de actie af, is duidelijk gemaakt, dat de enige missie van de'strijdkrachten der V. N. wa de aanvallers terug te slaan en het volk van Korea zijn onafhan kelijkheid terug te geven". munisten in Korea", vervolgde Acheson, „heeft een toestand van ongekend gevaar voor de wereld vrede geschapen. Het internatio nale communisme is er opzettelijk op uit een oorlog te riskeren. Het Amerikaanse volk wenst zijn vrij heid gebaseerd op instellingen op vreedzame wijze te handhaven, doch het heeft getoond er zo no dig voor te zullen vechten. De wereld, die het optreden der Chinese communisten in Korea en te Lake Success gade slaat, vraagt zich af: „Zullen de Chinese communis ten voor hun eigen belangen op komen of zullen zij zich voor het karretje van anderen laten span nen?" Acheson deed een beroep op het Amerikaanse volk om zich eensge zind achter een „strategie van de vrijheid" te scharen. Deze „stra tegie van de vrijheid" valt vol gens hem uiteen in de volgende bestanddelen Steunverlening aan de Ver. or ganisatie, aan het opbouwen van regionale organisaties en aan het in snel tempo uitbreiden van de Amerikaanse kracht in samen werking met de bondgenoten. Voorts economische samenwer king, bereidheid tot onderhande len en een krachtig vasthouden aan de fundamentele beginselen en doeleinden van de Amerikaanse maatschappij, die op basis van 'n nationale en niet van een partij politiek moet worden nagestreefd. „Niemand", vervolgde Acheson, „kan waarborgen dat er geen oor log komt. De huidige crisis medegedeeld door het K.NJM.1. te De Bilt geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Nog weinig verandering Matige jtot krachtige, in de kustprovincies meest harde en langs de Waddeneilanden tijde lijk stormachtige wind tussen West en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met enkele buien Later iets kouder. ZATERDAG 2 DECEMBER. Bres kens Terneuzen Hansweert Walsoorden op onder op onder Dec 1 8.25 16.33 23.02 13.16 2 8.26 16.32 13.29 v.m. 6.32 7.07 7.47 7.57 7.09 7.44 8.24 K34 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN draagt een ernstig karakter. Het is slechts gedeeltelijk aan ons o» te beslissen of de vrede zal zege vieren. Wij moeten het beste ho pen en pogen dit zo goed mogelijk te bevorderen, terwijl wij ons in middels op het ergste voorberei den". Acheson deed een beroep op de Chinese communisten om hun volk niet in een oorlog te drijven, „het geen noch in het belang van Chi na noch van het Chinese volk «mi ziin". „Dit is het uur van beslis sing voor het Chinese communisti sche bewind", verklaarde hij.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1