UIT OE PROVINCIE OORLOG EN MARINE IN DE EERSTE KAMER WITTE MRUS SPORTNIEUWS Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in IZeeland 'Radicaal Reinigend LAXEER-AKKERTJES BIM IN ZWART-WIT-SYMPHONIE Pijn, PijnPyn TERNEUZEN. BRESKENS. ZUIDZANDE. OOSTBttRG. werken AGENDA Het verlaten Eiland HET NEDERLANDS ELFTAL TEGEN FRANKRIJK. LOODSDIENSTEN STAAKTEN DE STRIJD. Woensdagnacht hebben de Loodsdiensten in de Scheldemon- ding de strijd tegen de ruwe zee moeten staken. Om 4.10 uur volg de de Loodsdienst voor Hoek van Holland. Om acht uur zijn beide diensten tijdelijk hervat. COSTUMIèRE- DIPLOMA. Aan het Instituut Cuppens- Geurs te Eindhoven behaalden voor de begincursus een diploma de dames J. C. Bakker en J. van Doorn te Zaamslag, C. P. de Groote te Hoek en A. van Taten- hove te Terneuzen. Leger des Heils. Van de zijde van het Leger des Heils deelt men ons mede, dat er Zaterdag in de Legerzaal een muziekuitvoering wordt gegeven door het Leger des Heils-muziek- korps uit Middelburg. De muziek, die ten gehore zal orden gebracht, is uitsluitend gecomponeerd door Leger des Heils-off icieren Bazar Chr. Kleuteronderwijs. Woensdagmiddag heeft Mr G. Tichelman in .,Pro Rege" de ba zar geopend, waarvan de op brengst ten goede komt voor de inrichting van de school voor Chr. Kleuteronderwijs aan de School weg. In zijn openingswoord gewaagde hij met lof van het or- ganisatiewerk van Mevr. Pest man, die het leeuwenaandeel had in de totstandkoming van deze fcazar. Het was reeds lang bekend, dat de kleuterschool zou verhuizen. Het bestuur had een hypotheek •pgenomen om de klassen een op knappertje te geven. Toen was evenwel nog niet bekend, dat van Gemeentewege het werk ter hand zou worden genomen. 3r blijft echter veel geld nodig, zolang het kleuteronderwijs niet van overheidswege is geregeld. Hb deze bazar is dan ook inge richt om het nodige geld bij el kaar te krijgen. Dit geschiedt dooi in een gapende kikker een schijf te werpen, door sjoelbak ken en schieten. Voor de dames is er op de ba zar veel uitgestald, dat door nij vere handen is gemaakt en van eigenaar kan verwisselen voor... geld. Want veel geld zal nodig zijn voor de noodzakelijke aan schaf van meubilair, leermidde len e.d. Toen wij Woensdag een bezoek lan de bazar brachten, liet het ;ch wel aanzien, dat er heel wat linnen zal komen. Ondanks het slechte weer was het flink druk. De koude buiten maakte, dat de rwtensoep goed aftrek vond. Er is ook vermaak voor de jeugd. De ouderen kunnen bij een gezellig zitje een heerlijke kop hee gebruiken en de drukte aan- chouwen. Zaterdag, de dag in het teken ,an 5 December, zal de Sint een iezoek aan Pro Rege brengen. Dit zal zeker bijdragen tot een mg groter bezoek. Het mag daar om als vaststaand worden aange nomen, dat deze goed ingerichte bazar ten volle aan het gestelde doel zal beantwoorden. Nieuwe kapperszaak. In de Nieuwstraat tegenover de Middenstandsbank opende de ïeer Joh. Slot een nieuwe kap perszaak. Na enige tijd z'n vak kleinbehuisd te hebben uitge oefend, heeft hij nu intrek geno men in de gezellige ruimte, waar voorheen stofzuigers ronkten en muizek klonk uit verschillende adio-apparaten. Nu schuimt er de zeep en glijdt het scheermes feilloos over hard nekkige baardstoppels, terwijl het overschot van een overvloedi ge haardos in de haarmand ver dwijnt. De Nieuwstraat is hiermee weer een keurige zaak rijker ge worden. De Veemarkt Liet het zich Woensdagmorgen aanzien, dat hét weer niet zou meewerken om de derde Terneu- zense Veemarkt te doen slagen, in de namiddag bleek Pluvius ge lukkig uitgeraasd. Dit had tot ge volg. dat het bezoek, hetwelk in weerwil van de regen reeds groot was, in de middaguren nog sterk toenam. De heer J. van Hoeve Sz„ voor zitter der Veemarkt-commissie, was tevreden over de aanvoer en de vlotte handel. De heer Colsen, promotor en ziel van de Veemarkt, deelde ons SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. mede. dat er een levendige han del was en vooral het grote bui tenlandse bezoek tot tevreden- neid stemde. Veel vee werd o.a. naar Italië verkocht. De aange voerde dieren waren van goede kwaliteit en in het algemeen was een grote vooruitgang te consta teren. De totale aanvoer bedroeg 450 stuks vee, 80 varkens en 30 paar den. Aangezien de dieren van uitste kende kwaliteit waren, lagen de prijzen op behoorlijk niveau. Voor Italië werden vooral kalfvaarzen aangekocht voor prijzen van 800 tot 1100. De prijzen voor vetvee beliepen 2,50 tot 3,per kg. De handel in paarden en varkens was matig. De ter gelegenheid van de Vee markt gehouden verloting had de volgende uitslag: le pr. een vet varken nr. 344 2e pr. een gras- kalf nr. 1078 3e pr. een schaap nr. 367; 4e pr. een big nr. 729. In verband met overvloed van copie plaatsen we de lijst der be kroningen in ons volgend num mer. Twee auto's te water. Tengevolge van de storm is de provinciale boot de Koningin Wilhelmina", die de veerdienst tussen Vlissingen en BreskenS onderhoudt, ietwat losgetrokken, waardooi enige speling ontstond tussen het schip en de fuik te Breskens, waarin het was ge meerd. Doordat men juist bezig was met het laden van auto's, die om 17.40 uur overgezet moesten worden, zijn 2 auto's, die zich op de brug bevonden, welke de verbinding vormt tussen het schip, het water ingereden. De chauffeurs konden zich in veilig heid brengen. werden de nodige gelden verleend voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen, leer- en hulp middelen voor het lager onder wijs; eveneens vopr haar U.L.O.- school en voor het verplaatsen van haar speel- en oefenterrein en het plaatsen van 'n scheiding. Voor een monteur aan de riool zuiveringsinstallatie werd 2100 2400 uitgetrokken per jaar. Tot monteur werd met algemene stemmen benoemd de heer J. Poissonier. Op voorstel van B. en W. werd overgegaan tot het aan leggen van een oefenterrein bij het sportterrein door de D.U.W. Daar verschillende herbouw- plichtigen, die gebouwd hebben op gemeentegrond, moeilijkheden hebben met het nemen van een hypotheek, deed de gemeente af stand in deze van alle hypothecai re rechten van onteigende en niet-toegewezen bouwgronden t. bw. door particulieren aan te ga- ne geldleningen. Daar de gemeen te de handel in herbouwplichten niet juist achtte, werd besloten het gemeentebestuur te machti gen tot overname van de beste dingsplichten van particulieren. Dit om lege plaatsen in de kom der gemeente te verhinderen. In principe werd dit toegestaan. Verschillende onteigenings kwesties aan de Oostburgsestraat en aan de Brouwerijstraat wer» den geregeld, terwijl aan de Brou werijstraat dp gronden' wérden toegewezen. Iu de Eerste Kamer is gisteren het debat over de begrotingen van Oorlog en Marine voort gezet. De heer De Dreu (Arb.) wil het streven der regering steunen om de defensie op te bouwen in het kader van het Atlantisch verdedigingssysteem. Hij wil aan de defensieuitgaven andere uit gaven echter niet ondergeschikt maken. Spr- heeft de indruk, dat het aantal onderzeeboten aan de lage kant is. Voorts wenst hij een effectieve bewapening van onze koopvaardijvloot. De heer Kersten» (KVP) be pleit een ministerie van bevoor rading. De heer Schalker (CPN) meent, dat er krijgszuchtige re devoeringen zijn gehouden, die echter geen oplossing brengen. Spr. zegt dat de bewapening ver minderd kan worden. Ruim een derde van onze gehele begroting is uitgegeven buiten het parle ment om. Dit bewijst de ver wording der demoncratie. De oor logsvoorbereiding en de afhan kelijkheid van Amerika zijn de oorzaken. huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de alekteklemen, zodat de huid etch kan herstellen. Op de jaarlijkse vergadering van de stichting „Provinciale Ge- aendheidsdienst voor Dieren in Zeeland" heeft de Directeur, Dr. G. Wagenaar, medegedeeld, dat aan de Minister van Landbouw een telegTam zal worden ge stuurd, waarin wordt medege deeld, dat men in zeeland niet langer meent te moeten wachten ap de uitwerking van het lande lijke plan voor de t.b-c -bestrij ding onder het rundvee. Zeeland zal zelf de bestrijding lei- hand nemen en heeft hier voor ook een plan ontworpen. Dr. Wagenaar gaf een over zicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. Deze mogen over het algemeen genomen goed geslaagd heten, temeer, omdat gebleken is, dat de veehouders interesse beginnen te tonen voor hetgeen de dienst wil doen. De werkzaamheden in het laborato rium zijn zeer toegenomen, aldus Dr. Wagenaar Het aantal onder zoekingen steeg van 3623 tot 11-135, waarvan ruim 7000 onder zoekingen op t.b.c. Er werden 100 bloedmonsters onderzocht. Voorts werden er onderzoekingen ver richt op steriliteit bij koeien en stieren. Varkens, konijnen en kippen werden aan een onderzoek onderworpen. Van de 169 kippen bleken meer dan 10 pet. lijdende aan t.b-c. Het aantal stuks onderzocht -undvee is zeer sterk gestegen, ld. van 48.000 in 1948 tot 67.000 h 1949 met besmettingspercen- ■ages van resp. 3,6 pet. en 11,9 pet. Er waren dit jaar 1800 rea geerders. Dat dit aantal, zo is op gelopen, vindt zijn oorzaak in de ,.;iog te geringe medewerking van tie veehouders. Ook aankopen van buitenaf spelen een rol. Walche ren vormde een lichtpunt: de reactiepercentages verminderden van 1946 af van 13 pet. tot 2 pet Zeeland heeft te maken met een grote import van vee. De provinciale verordening be treffende de aankoop van ge- Waarom lijdt U pijn? Hoofdpijn, cheumatiek, zenuwen, griep. Ja, waarom eigenlijk, wanneer een Witte Kruispoeder U er af kan helpen. Een eenvoudig en probaat middel, dat pijnen verdrijft, U op montert en een gezonde opgewekt heid terug geeft. Poedersf0.90p. doosje 12st. Cachets f 0.90koker 12st. Tabl. f 1.75,, 24st. \Tabl. f0.90,. 12st. Pii apothekers en drogisten POEDERS-CACHETS -TABLETTEN il bruiksdieren met verklaring heeft ;ehad, nog geen resultaat gehad, omdat ze pas op 1 December 1949 van kracht werd. Spr. was van me- ling dat dit het komende jaar ,-cl beter zal werken. Hel plan voor de komende winter besprekend, achtte spr- het mogelijk, dat Nederland bin nen vijf jaar een t.b.c.-vrije vee stapel kan bezitten, mits er vaart achter gezet wordt. In Zeeland zal men niet stil zitten. In het eerste jaar zullen alle bedrijven met minder dan 10 pet. reageerders worden vrijge maakt, in het tweede jaar de be drijven met 1020 pet. reageer ders, in het derde jaar die met 2030 pet., in het vierde jaar die met 3050 pet. en in het vijfde jaar die met 50 pet. en meer reageerders. De plotselinge rea geerders in de vrije bedrijven zullen meteen worden opgeruimd. Voor iedere reageerder zal 125 worden uitgekeerd, mits de hele stal vrij wordt gemaakt. Voor tegenvallers in de vrije bedrijven zal 90 pet. vergoed worden, ter wijl voor het opruimen van open lijders 85 pet. der gebruikswaarde wordt vergoed Tenslotte volgde een bespre king over de mond- en klauw- zeei'bcstrijding. Deze bevindt zich nog in een beginstadium. Men zal haar echter zoveel mogelijk stimuleren. De raad speelt voor St. Nicolaas: Subsidieregen. Burgemeester Hoekzema open de de voltallige raadsvergadering met enkele welkomstwoorden. De notulen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De be groting 1950 werd door G.S. goed gekeurd. Van de bewoners der Kroonwijk was een schrijven in gekomen, dat het onhygiënische van het ophalen van huisvuil on der de aandacht bracht. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Van de Kring Oost burg der N.C.B. en de Kring Mid delburg der K.V.P. was een pro test ingekomen tegen de herroe ping van het raadsbesluit tot het verzetten van de marktdag op 1 November 1950. B. en W. werden gemachtigd een kasgeldlening aan te gaan tot 2 ton. Aart de Oostburgse Harmo nie werd een subsidie verleend van 60B; aan de Plaatselijke Ge meenschap van 2 cent per inwo ner, hetgeen neerkomt op 60 a 65; aan het Groene Kruis zal 0.75 per inw., die hiervan lid is, worden gegeven; aan het bestuur Opleiding aan de Rijkskweek school voor de opleiding votar kleuteronderwijzeres 65; aan'de Stichting Fruitteeltproefbedrijf 25. Aan de Chr.. school Immanuel Gemeenteraad. De raad van Zuidzande verga derde Dinsdagavond onder voor zitterschap van Burgemeester Vermet. Vastgesteld werd een regeling ter tegemoetkoming aan de daar voor in aanmerking komende ge meente-ambtenaren in de kosten van verzekering tegen ziekte met een maximum van 50 per jaar. De heer Luteijn wenste de aan tekening tegen te hebben ge stemd. Nieuwe regeling van de School- artserudienst in Zeeuws-Vlaande ren werd vastgesteld. Met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten werd voor 1951 een crédiet-overeenkomst van 50-000 gesloten. Over het voorstel van Burg. en V/eth. om tot verdere riolering de bebouwde kom over te gaan, werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. Het plan voorziet in de aanleg van een centrale rio lering met inbegrip van de bouw vim een zuiveringsinstallatie. De huisaansluitingen zullen grotendeels voor gemeentereke- ning zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten dit plan te doen uitvoeren. Ook werd gesloten de ingang van de Mariastraat aan te passen adh de gewijzigde situatie van hgt herbouwplan. Voor algehele verbetering van dé straten waè nog geen geld be schikbaar. noe staat het met de troepen in Indonesië? Komen ze nu vóór 1 Januari terug of niet? Hij acht het niet in het belang van ons land de bewapening van Duitsland in de harid te werken. Van de hogere militairen zijn er geen andere dan de oude nazi's- De heer Van Santen (CPN» bespreekt het kostenvraagstuk voor onze defensie en betoogt, dat men van 1946 af bijna 2000 gulden per gezin heeft betaald aan de defensie. Dit is volgens de officiële cijfers, maar in wer kelijkheid mag men dat bedrag op ƒ3000 stellen, omdat allerlei uitgaven voor militaire doelein den op andere begrotingen voor komen- In het buitenland is het nog erger. Al die waanzinnige be dragen worden onthouden aan vooruitgang, gezondheid en be schaving. De Minister van Oorlog en 'Ma rine, de heer s'Jacob, voor het eerst in het parlement het woord voerend, dankt voor de woorden van welkom, tot hem gericht. Spr. wenst niet in te gaan op hetgeen gezegd is over het kabi netsbeleid. De gedragslijn ten aanzien van de geestelijke ver zorging, tot nu toe gevolgd, zal hij handhaven. Men dient behoedzaam te werk te gaan om niet de indruk te wekken, geld te verspillen. In ons militaire apparaat be staat een gebrek aan snelheid in het nemen van een beslissing en dit zal diénen te veranderen. Het zou geen zin hebben, dat Nederland alleen een verdedi ging zou gaan organiseren. Wij. hebben nu een keuze gedaan in het Atlantisch Pact en deze keuze is doeltreffend geweest. De hulp, ons door Amerika en Ca nada verstrekt,- maakt het ons mogelijk, ons deel bij te dragen. Wij zullen dat zo snel mogelijk doen. Duitsland is militair van grote betekenis. De heer Schalker antwoordt spr., dat wanneer het ijzeren gor dijn zou verdwijnen, er al veel zpu verbeteren en veel wantrou wen zou verdwijnen. Onze marine is thans inter nationaal ingeschakeld. Wij be hoeven ons niets aan te trekken van hetgeen een senator van een ander land buiten de Senaat zegt. Het ligt niet in de bedoeling, de mariniersbrigade op te heffen. De luchtmacht ontwikkelt zich behoorlijk- Met de opleiding in Amerika van piloten zijn beste resultaten bereikt. Voor de landmacht bestaat in hoofdzaak 't personnelprobleem. De generale staf is topzwaar genoemd. Spr. deelt mede, dat naar de klacht een onderzoek gaande Is. De minister zou er thans bezwaar tegen hebben het conuiigcnt te verhogen. Aan de paraatheid van het le ger wordt grote aandacht be steed- Deze is de eerste zorg van de generale staf. Aan het einde van 1951 kan een bevredigende mobiliteit zijn bereikt. andere plaatsen te verVoeren-, waar zij heen willen. Staatssecretaris Moorman be antwoordt nog enige concrete vragen. Ook hij yerzékert, dat de regering niet zal afwijken van haar beleid ten aanzien van de marine. De aanbouw van dé ja gers is in uitvoering. Overhoöpte omstandigheden voorbehouden, zullen de beide kruisers worden opgeleverd ip het laatste kwar taal van 1952. Het korps Mariniers kan op korte termijn op de, oorlogssterk te van 10.000 man worden ge bracht. Alle organen en indu strieën, welke medewerken aan de opbouw van het vlootpïan, zijn thans vol belast, zodat gróte ver snelling onmogelijk zijn. Aan on derzeeboten zullen wij niet zo'n behoefte hebben als in de jongste oorlog. Een onderzeeboot is in hoofdzaak een offensief wapen, terwijl nu alle krachten gëcon centreerd worden op de bestrij ding van onderzeeboten. Het aan tal van zeven pakt volledig ih het vérdedigingssysteem- Aan de bewapening koop vaardijvloot wordt zo gewerkt als de materiaalvoorziening toe laat. L, Bij de replieken betobjgrde mi nister nog, dat hij zal' bestude ren de instelling van een topor gaan met contacten met de indu strie voor de verzorging van de materiaalvoorziening. De begrotingen worden z.h.s- goedgekeurd met aantekening, dat de communisten tegen zijn. De kamer komt Woensdag 6 December weer bijeen ter behan deling van de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds 1950. Het is de uitdrukkelijke bedoe ling der regering de K. L.-troepen vóór het einde van dit jaar hier of varende naar huis te hebben. De terugkeer is vertraagd door de bescherming dér Ambonne- zen. De bedoeling is nu deze laatsten zo spoedig mogelijk naar pr-rtoppmq HEDEN: TERNEUZEN: Pro Rege, 3-11 uur: Bazar Chr. Kleuterschool. VOETBAL Bonds,eli tal-Helsingborg 2-0. De belangstelling voor de oe fenwedstrijd, die Woensdagmid dag in het Feyenoordstadion te Rotterdam tussen het voorlopig Nederlandse elftal en Haelsing- borg werd gespeeld, was zeer ge ring. Er waren nog geen 15.000 kijkers, die overigens van een matige vertoning getuige zijn ge weest. De ontmoeting tegen de sterke Zweedse eerste-klasser, waarin talrijke internationals rpeespeél- Het tem- Het feit dat de loopplank zich onder de druk van Basli's mach tige gestalte had begeven, bete kende naast een ongeluk ook een geluk. Ten eerste kwam de detec tive spoedig boven- Ten tweede was men juist de laatste kisten aan het inladen, zodat Mugli da delijk met een takel aan boord kon worden gehesen. Ten derde had het ongeluk van de detec tive zo'n opschudding veroor zaakt, dat mén helemaal vergat, hem naar zijn passagebewijs te vragen. Zo stoomde dan de ..Hupfon- tein" de haven uit met alle vrien den aan boord. Bim was de eerste die uit zijn ton kroop. Hij had ge wacht tot hij de deining van de volle zee voelde. Voorzichtig klopte hij op enige kisten in zijn omgeving. Eindelijk werd zijn klop beantwoord en Dr- Kolderman stak voorzichtig zijn hoofd buiten boord. Hij zag er onprettig uit. „Is er iets niet in orde?" vroeg Bim bezorgd. „Laat mij voorlopig maar in de kist" zei Dr. Kolderman somber. „Waarschuw me maar als we in Afrika zijn. Mijn maag is een vijand van de volle zee 7) door p. DE VRIES. (Nadruk verboden). Ze keek hem, na deze woorden, met wat méér belangstelling aan en ontdekte zijn gebruind ge zicht. En onmiddellijk begreep ze, dat de jongeman, die ze haast aangereden had, uit de tropen kwam. Haar blikken verzachtten en uit een tasje naast haar, nam ze een pakje sigaretten, waaruit ze er een opdiepte. Kees haalde zijn aansteker uit de zak en gaf vuur. Terwijl ze de rook uitblies, wees ze op de fraai bewerkte aan steker. „Die hebt U niet in Nederland gekocht," was haar mening. „Nee, die komt ongeveer veer tienduizend kilometer hier van daan. Om precies te zijn: uit Soekaboemi." „In Indonesië geweest?" ,,Ja, bijna vier jaar. En ik ben verleden week juist thuis geko men, hetgeen U maar als een excuus moet aanvaarden voor mijn onvoorzichtig fietsen." Ze lachte en twee rijen parel witte tanden kwamen te voor schijn. „Mag ik U eens intervie wen?" vroeg ze opeens op de man af. „InterKees verslikte zich haast. Waarom?" „Ik ben journaliste," verduide lijkte ze, haar perskaart tevoor schijn halend. ,,En", voegde ze er lachend aan toe: „op het ogenblik ruik il: copy." „Och," antwoordde hij aarze lend, „als ik U daarmee een ple zier kan doen, waarom niet?" „Afgesproken," besliste ze re soluut. „Waar en wanneer?" Kees kreeg er schik in. Boven dien leek het meisje hem een aardig ding. Hij had altijd veel respect gehad voor zelfstandige vrouwen. ,,Zeg U het maar. Mij schikt het altijd." „Wat denkt U vanavond óm half acht in Bloemink?" „Liever ergens anders. Juliana- toren bijvoorbeeld." ,,Oké. Zal ik U halen met mijn wagentje?" „Zoals U wilt. We kunnen het ook omgekeerd doen," meende hij haar olijk aankijkend. De mond van het meisje zakte een eindje en met ontzag keek, ze naar de jongeman in zijn smette loos bruine costuum. „Iiebt U.... hebt U ook een wagen?" ..N6SV»«. ik niet, maar mij va der wel- Misschien mag ik me even voorstellen: Kees van Ber gen." Ze drukte de uitgestoken hand stevig. „Het doet me veel genoe gen," zei ze eerlijk. Josien Klein Leugemors." „Echte Apeldoomse naam," zei hij lachend. Meer dan de mijne." Ze dacht even na. „Van Ber gen wacht eens, ik meen dat ik het gelezen heb- Bent U de zoon van de directeur van de Nederlandse Crediet- en Han delsbank?" Hij boog even. ,,Om U te die nen. Ik hoop, dat dit geen belet sel is om de afspraak in stand te houden." „Integendeel. Ik zal het zelfs op hoger peil stellen." „Mooi, om tegen half acht ziet U me wel ergens in de Hoofd straat lopen. Dan pikt U me maar op." Afgesproken. Tot vanavond dan." Ze startte haar wagentje en na een korte, maar vriendelijke groet, reed ze weer weg. Kees keek haar na tot ze in de bocht verdwenen was en stapte toen we^r op zijn fiets. Hij ging nu maar regelrecht naar huis, want hij had geen zin meer om te blij ven rondfietsen. Thuis sprak hij niet over zijn- ontmoeting, maar zei wel, dat hij dier avond een afspraak had met iemand van de krant, die hem wilde interviewen. „Van welke krant?" informeer de zijn vader. Kees sloeg zich voor het voor hoofd- ...JMou, dat heb ik helemaal vergeten te vragen." „Maar," vroeg zijn moeder, die van een en ander niet veel be greep, ,,hoe kwam dat dan zo?" „Och, ik gaf iemand vuur en toen kwam het gesprek op mijn aansteker, die ik daarginds ge kocht heb. En zo ontdekte men, dat ik uit Indonesië kwam. En nu wordt ik vanavond geïnter viewd." „Vraag eerst eens. voor welke krant het isopperde Van Bergen. „Maar dat spreekt vanzelf." Óm kwart over zeven liep Kees in de richting van de Grote Kerk, luisterend naar de auto's, die van achteren hem naderden. Maar het duurde geen vijf minuten, of het Morrisje van het meisje stopte netjes naast hem en hij zag haar het portier naast zich openen. „Mooi op tijd," prees ze, „stap in, dan gaan we naar boven." „Naar boven?" ,,Ja. De Julianatoren ligt im mors op een heuvel? Maar m'n wagentje haalt het best, hoor." (Wordt vervolgd) den. was teleurstellend, po. waarin zij speelden, was laag, zo laag zelfs, dat men in bepaalde perioden van „sloom" mocht spreken. Lenstra heeft te Rotterdam in de tweede helft het veld moeten verlatep wegens een verwonding aan de dij- Bij het maken van het tweede doelpunt kwam hij bij de afweer van een der Zweedse ach terspelers lelijk ten val en strom pelend verliet hij het veld. Bij on derzoek bleek echter, dat de bles sure niet van ernstige aard was. Veel nieuws heeft de oefenwed strijd niet gebracht. Opvallend was het zeer slechte plaatsen van de spelers, met uitzondering van Abel Lenstra. Het eerste doel punt voor het Nederlandse elftal ontstond uit een dribbel van Len stra, die vervolgens het leder haarfijn over het hoofd van de Zweedse linksback plaatste naar De Graaf, zodat deze in vrije po sitie gemakkelijk de bal kon voorzetten. Van Melis schoot eerst tegen een der Zweedse achterspelers aan, maar de bal sprong terug voor zijn schoen en daarna vermocht keeper Svens- son aan de kogel niets meer te doen. Dat was voor de rust. In de 2e helft passeerde De Graaf bij een doorbraak handig naar binnen, waarbij Lenstra het juiste inzicht bleek te hebben om. naar voren komend, in een rush een hard laag schot te lossen, dat even eens onhoudbaar was voor de Zweedse doelman. Het aantal vrije kansen, dat de voorhoede in de tweede helft kreeg, was vrij talrijk, maar een goed schutter hebben wij ook gis termiddag niet kunnen ontdek ken. Al won het voorlopig Neder lands elftal dus met 20, de ge nerale repetitie kon toch ten hoogste betiteld worden met „vrij matig" en er zal in Colombes veel en veel meer worden gevraagd van de spelers, wil men een rede lijk resultaat voor het Nederland se elftal kunnen verwachten. SCHAKEN. HET INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI. De resultaten van de gespeelde partij der 13e ronde van dit tournooi luiden vs ScheltingaO'Kelly ReshevskyTrifunovic GudmundssonStahlberg 0—1 SzabadosPirc 01 GligoricPilnik afgebr GolombekTartakower NajdoifKramer :10 DonnerRossolimo ,01 0—1 v. d. BefgFoltys Kottnauer—Euwè De stand na de 13e romfe luidt: 1. Najdorf 10'/a pnt 2. eStahlberg 9% pnt. 3. Reshevsky 9 pnt. 4. Èuwe 8% pnt. 5. Gligoric 8 pnt. en 1 afgebr 6. Rossolimo 8, pnt. 7 Pirc 7 pnt. 8: O'Kelly 7 pnt. 9/10 Tartakower, 'Trifunovic 6% pnt 11. Pilnik 6 pnt. en 2 afgebr. 12/15 Gudmundsson, v. Scheltin ga, Donner en Foltys 5 pnt 16/17 Golombek v. d. Berg 4% pt 18. Szabados 4 pnt. en 1 afgebr. 19/20 Kramer en Kottnauer beide 4 pnt. Uitslagen 14e ronde: O'Kelly Euwe Foltys ,-t- Kottnauer Rossolimo v.d.Berg Kramer Donner Tartakower Najdorf Pilnik Golombek Pirc Gligoric Stalhberg Szabados; Gudmundsson; Scheltinga - afgebroken. en 14—% V4— 0—1 0—1 1—0 Trifuno- Van Reshevsky werden De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft 't Nederlands elf tal, dat Zondag 10 December in het Colombes-stadlon te Parijs te gen Frankrijk speelt, als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: De Jong (ADO) er Schijvenaar (EDO) Midden: Van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) Voor: De Graaf (Limburgia) Van der Tuyn H.D.V.S.), Van Me lis (Eindhoven), Lenstra (Hee renveen) en Clavan (ADO) Als reserves fungeren Saris (BW), Möhring (Enschedé) Stoffelen (Ajax) en Snoek (Eind hoven). Als aanvoerder treedt Terlouw op. Bromfietsen van bedenkelijke kwaliteit In diverse hoodstedelijke dag bladen hebben de laatste tijd ad vertenties gestaan, waarin twee dehands bromfietsen te koop wer den aangeboden. De adverteerders vermeldden geen adres, wel een telefoonnum mer. Aspirant-kopers, die dit nummer belden, konden een af spraak maken en werden, dan naar de privé-woning van de ver koper naar het Zomerlustpad te Amsterdam verwezen. Als zij op de afspraak ingingen, stond daar een „vrijwel nieuwe' bromfiets op hen te wachten. De verkoper en zijn vrouw hadden pas geleden ieder zo'n fiets ge kocht, hem weinig gebruikt en omdat het toch niet zo beviel, wilden zij de fietsen weer kwijt en een klein auto'tje koj)en. De prijs was 350 of soms 325, (nieuw en volledig uitge rust koeten de bromfietsen van dit type 426). Een proef ritje volgde meestal en de verkoper vertelde -tot slot, dat op de fiets nog een garantie liep. Besliste hij in voor de verkoper gunstige zin, dan werd de geluk kige koper spoedig teleurgesteld, want van de fiets deugde heel weinig en de garantie bestond niet. Na onderzoek bleek, dat de ver koper een auto- en bromfietsen- verhuurinrichting dreef en op de ze wijze zijn versleten, wat opge lapte bromfietsen van de hand deed. Het is hem achtmaal ge- lubt voor de politie ingreep No heeft de Officier van Justitie een woordje tegen hem te brommen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2