Economische Zaken in de Tweede Kamer UIT DE PROVINCIE Omzetbelasting Sigaren en Sigaretten SPORT BIM IN ZWART-WIT-SYMPHONIE AGENDA Critieke situatie van de „Seines' TERNEUZEN. NIEUWVLIET. RETRANCHEMENT. SLUIS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. NIEUWS Het verlaten Eiland Boekhandel Littooij HET INTERNATIONAAL SCHAAKTORN OOI. Antwoordielegram van Koning George De Tweede Kamer maakte gis teren een aanvang met de alge mene beschouwingen over de be groting van Economische zaken. De heer Comelissen (V.V-D.) verklaart zich in het algemeen accoort met het economisch be leid van de minister. Spr. stemt in met de mening der regering, dat de overheid bij het instellen der organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie zo min mogelijk dwang moet uitoefenen. Na o.m. te hebben geconsta teerd, dat de middenstand nog niet voldoende het nut van orga nisatie schijnt in te zien, zegt spr. niets te voelen voor het vastleggen van het behoefte element in de Vestigingswet. Evenmin kan hij kinderbijslag voor kleine zelfstandigen toejui chen- Het bevreemdt hem, dat er nog middenstanders zijn. die niet gevoelen voor handhaving der Vestigingswet Kleinbedrijf. Ten aanzien van de propagan da voor Nederlandse producten m het buitenland, met name in Amerika, vraagt spr. of het wel juist is, daarvoor een groot wa renhuis in de arm te nemen. Is er geen andere methode moge lijk? De heer Janssen (K.V.P.) slaat met voldoening het werk van de Minister gade en hij verenigt zich met het uitgestippelde beleid. Spr. betoogt, dat niet slechts de noodzaak van exporteren, maar ook van investeren een druk op de productie legt. De economische unie met Bel gië acht spr. begerenswaardig. Dt vraag rijst of er vooral aan Belgische zijde wel voldoende aandacht wordt hesteed aan de voorlichting. De heer C. van den Heuvel (A.R.) betuigt zijn instemming met het beleid der regering. De verhoging der produ(*tie bespre kend, betoogt spr-, dat er geval len zijn, waarin extra-inspanning netto minder opbrengt dan ge wone arbeid. Dit geldt zo wel voor arbeiders als voor onderne mers. Hij hoopt, dat de Minister zijn invloed zal aanwenden bij Financiën om de rem, welke de belastingen leggen op productie verhoging. weg te nemern Spr. vraagt de aandacht voor de zware belastingen en de ge stegen Staatsschuld. Een ernstig feit moet worden geacht, dat de Marshall-hulp niet heeft voldaan aan de bedoeling. We hebben op oen hoger peil kunnen leven, maar dat was de opzet niet. Deze gelden moeten worden gebruikt voor productieverhoging. Het prijsbeleid heeft sprekers instemming. Tenslotte geeft spr. zijn misnoegen te kennen over de z.i. hooghartige toon waarop me nig planeconomist zich uitlaat. De heer Nederhorst (A R.) be toogt, dat de resultaten van de politiek, door het kabinet-Scher- merhorn ingezet en door de kabi- netten-Beel en Drees voortgezet, thans zichtbaar zijn. Wat in uit zicht werd gesteld, bleek reali teit. Vermindering van het con- sumjatiepeil is niet aanvaardbaar. Spr. bepleit een. wijziging in het tempo van investering: de eerst komende jaren iets minder en daarna iets extra's. Het is noodzakelijk te streven naar een lager prjj zenniveau. Daartoe kunnen medewerken een doelmatige prijsregeling en ver laging van de kostprijs. Werktjjd- verlenging acht spr. het slechts denkbare middel om te komen tot productie-verhoging. Hij vraagt wat de regering heeft gedaan om een productie verhoging te bereiken. Gezocht moet worden naar middelen tot vergroting der arbeidsproductivi teit, welke geen deviezen kosten. Naast samenwerking verdient naar sprekers oordeel ook de in terne organisatie der onderne ming de aandacht. Een ander element in de kost prijsverlaging is de wilde in dustrievestiging, die vaak kost- prijsverhogend werkt. De heer Schilthuis (Arb.) is van oordeel, dat er op midden- standsgebied veel te verbeteren zou zijn, als de middenstanders meer doordrongen waren van de betekenis van organisatie. De middenstander kan aan spraak maken op een bestaan richt en als dit economisch ver antwoord is- Het vestigingsbeleid is een belangrijk onderdeel van de middenstandspolitiek der re gering. Spr. verklaart zich voor invoering van het behoefte-ele ment bij de vestiging, daarbij de aandacht vragend voor de geva ren van overbezetting. De heer Stapelkamp (A.R.) vraagt, waarom de arbeidspro ductiviteit niet is, zoals men zou wensen Het antwoord van de Minister op zijn vragen inzake de prijzen der brandstoffen heeft spr. niet bevredigd. Ilij bepleit de wense lijkheid in plaats van zomerprij- zen in te voeren het hele jaar door de prijzen naar beneden te brengen, zodat iedereen er van kan profiteren. De heer Schmal (C.H.) is van oordeel, dat de Minister goed zal doen ten aanzien van de regeling van het cadeaustelsel het juiste midden te zoeken. Spr. vraagt, of de Minister ge gevens bezit over de totale om zetten in de detailhandel. Tenslotte vraagt de heer Schmal, of er aanleiding is voor generaal voor de middenstand- De heer Van den Heuvel (K.V.P.) dankt de Minister voor wat hij in het belang van de middenstand heeft gedaan. Spr. zou willen weten, wat er gebeurd is om de economische organisatie van de middenstand te stimuleren en versterken. Het is z.i- gewenst de interne finan ciering van het middenstandsbe- drijf te stimuleren door lagere belasting. Spr. bepleit het stimuleren van overheidswege van de export van ambachtsproducten. Te half zes wordt de vergade ring geschorst. als hij zijn werk doelmatig ver- de instelling van een directoraat- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur, Biosc. ,,De moordenaars zijn onder ons". MIDDELBURG: Londense Ka de 13, Aanbesteding uitvoeren verbetering weg Hulst-Nieuw- Namen met zijtak naar Clinge (grens( lang 2002 meter. AXEL: Het Centrum. 8 uur: Biosc. „Verloren Jeugd". Pro Rege, 311 uur: Bazar Chr. Kleuterschool. Jaarlijkse Veemarkt. MORGEN: TERNEUZEN: Pro Rege, 3-11 uur: Bazar Chr. Kleuterschool. Zoals men weet werd .Zondag avond in Nederland bericht op 1 gevangen van het Noorse stoom schip „Slenes" dat het was aan gevaren door het 8424 ton grote Engelse stoomschip „City of Bristol" De Seines" vroeg on middellijke hulp en terstond daarop voer de reddingboot uit Southend uit. Ook de Neder- Iandse sleepboot „Humber" be gaf zich naar de Noor. Maandagnacht keerde de red dingboot pas naar Southend terug, na gedurende meer dan vier en twintig uur bij de „Sel nes"' te zijn geweest. Er bevond zich geen enkel lid van de be manning van de Noor aan boord van de reddingboot. Allen waren op hun eigen schip gebleven dat zware schade had opgelopen- De Seines" werd op enige afstand van de verblijven der bemanning aan gevaren. Er ontstond een groot gat in de romp- Pogingen om de „Seines' Maandag te helpen werden ver traagd door mistbanken. Kapi tein Christophersen gaf de be manning van zijn schip Zondag avond order om in te boten te gaan. Dat deed zij, maar later keerde zij terug. •De -Slenes" heeft een lading houtpulp ter waarde van vijftig duizend pond sterling, bestemd voor Gravesend. Het weer was Dinsdag zeer verslechterd. Er staat een stormachtige Zuidwes ten wind. De sleepboten „Vanges" en „Humber" en het bergingsvaar tuig „Meermin" van L. Smit en Co. uit Rotterdam hebben de laatste dagen getracht de „Sei nes'" hulp te verlenen. De „Humiber" heeft gisteren dat deel van de bemanning van het Noorse schip dat niet direct nodig is aan boord genomen en naar Harwich gebracht. Of de nu in de mond van de Theems woedende storm veel van de „Selnes" zal overlaten, zal moeten worden afgewacht Het gevaar is niet denkbeeldig dat de „Selnes" zal breken. De situatie van het schip is kritiek, maar men kan tenge volge van het slechte weer niet reel doen. De „Meermin" ligt bij de „Selnes". EERSTE KAMER In de Eerste Kamer is gisteren aan de orde gekomen het ont werp tot wijziging van de Om zetbelasting op sigaren en siga retten. De heer Steinkuhler (KVP) juicht de afschaffing der omzet belasting op sigaren toe. De oor zaak van de achteruitgang dezer industrie ligt in het scheef trek ken van de verhoudingen in bezettingstijd. De ongunstige positie der sigarenindustrie tegenover de sigaretten is door dit wetsont werp verminderd, niet weggeno men. Spr. berekent de méér-op brengst van de tabaksaccijns over 1951 op 50 millioen gulden. Het was dus niet nodig geweest, compensatie te zoeken voor het vervallen der omzetbelasting. Deze compensatie is aanwezig door de geschatte hogere op brengst. De heer Molenaar (Vrijh.) meent, dat een verschuiving zal komen tussen de soorten sigaretten- De vraag der com pensatie houdt verband met de vraag, of de omzet van sigaret ten zal toenemen. Wat is er nu eigenlijk overgebleven van de oorspronkelijk berekende com pensatie na de verschuiving van de winkelprijs? De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, geeft toe dat na de oorlog een toestand heerste ten aanzien van de tabaksaccijns, die geheel afweek van de vóór oorlogse situatie. Er zal thans een nieuwe ver betering intreden. Omtrent verschuivingen in de afzet der tabaksartikelen is wei nig te voorspellen. Voor spr. is het de vraag, of het op de weg der Regering ligt aan de sigaren- industrie nog meer bestaansze kerheid te verschaffen. Wanneer de grondstoffen nog meer stijgen, zal men de sigaar als een luxe- rtikel gaan beschouwen. De Mi nister wijst erop. dat bij de Bene- lux-besprekingen in belangrijke mate is tegemoetgekomen aan de Nederlandse wensen. Het zou niet raadzaam zijn daarop terug te komen. De compensatie is niet zo groot als hem aanvankelijk voor ogen stond, maar niettemin is er nog BEGROTINGEN 1950 OORLOG EN MARINE. Aan (ie orde komen vervolgens de begrotingen van Oorlog en Marine van 1950. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) zegt, dat wij tot nu toe met een schildpadgang doende waren onze defensie op peil te brengen. Hij wil zijn vertrouwen in deze Minister uitspreken, maar om dit vertrouwen te be houden zal hij moeten snelwande len. In de benoeming van Minis ter s' Jacob ziet spr. een front- aanval op het onefficiënte beheer van het „defensiebedrijf" en hij is in dit opzicht optimistisch. Laat het nu uit zijn met het tijdverlies en laat men daden stellen. Wij mogen niet klaplopen en mooi weer spelen ten koste van ande ren. Zo spoedig mogelijk moet ons defensie-apparaat gereed zijn om te passen in het geallieerde verdedigingssysteem. Wat de landmacht betreft, heb ben wij nog geen mobiele troepen en geen voldoende materiaal op gelegd. Wel hebben wij een top orgaan. de generale slaf, die een waterhoofd is, daf het kind doet omvallen. Aangaande de marine keurt spr. iedere bemoeienis van bui tenlanders af als strijdig met on ze souvereiniteit. Wanneer wij aan onze plicht voldoen, gaat het niemand iets aan. of wij voor do marine nog meer willen doen. On ze historie wijst ons een plaats aan onder de zee mogendheden. Het uitstel van de kruiserbouw is wel zeer onvoordelig geweest in verband met de stijging der kosten. Spr. wil geen enkele be perking van onze marine met al les wat daarbij behoort, zoals tac tische luchtstrijdkrachten. Spr. gelooft, dat het Neder landse volk. wanneer het ziet, dat de defensiegelden goed besteed worden, de zwaarste lasten zal willen dragen om zijn hoogste goed te beschermen en de kans te verkleinen naar Siberië te verhui zen. Desnoods dienen andere uit gaven achterwege te blijven. In de Sowjet-Unie besteedt men 2 maal zoveel van het volksinko men als bij ons aan militaire uit gaven. Zal de Regering eindelijk eens ingrijpen bij het gehannes met de Nationale Reserve? Tenslotte waarschuwt spr. het Kabinet niet dezelfde fouten te maken als in 1940. Men verdedigt Europa al leen met daden, waarbij fouten uit het verleden worden verme den. VERZOUTING EN VERDROGING IN ZEELAND. Voorlichtingsdag land- en tuinbouw. In Delft is gisteren een voor lichtingsdag voor de land- en tuinbouw gehouden. Het woord werd o.m. gevoerd door Ir C. van de Berg, hoofd der wetenschappelijke afdeling van de Herverkavelingscomniissie Walcheren. Deze sprak over de verzouting en verdroging in Zee land en de Zuidhollandse eilan den. De verzilting dreigt voorname lijk op verschillende Zuidholland se eilanden, aldus spr. Binnen een bepaald gebied komen grote ver schillen voor (b.v. Walcheren). Zout slootwater doet op verschil lende manieren schade. Het is on bruikbaar als gietwater in kassen en als sproeiwater bij ziektebe strijding. Ook het bodemwater kan door zout slootwater worden beïnvloed en wel meer naarmate de grono minder boven het pol derpeil ligt. De laagste gronden in Zeeland zijn dan ook onge schikt voor fruitteelt. Het verdro- gingsprobleem speelt in Z.W. Ne derland een rol op duinzandgron den en op die gronden, welke een dun kleidek op vrij grof zand heb ben. De grootste moeilijkheden ontstaan, indien verdrogende gronden op vrij smalle ruggen liggen. Tot eind Mei stuit het op houden van het polderwater meestal niet op moeilijkheden. Daarna moet echter water wor den ingelaten. Hoewel een ver hoogd polderpeil hogere grond waterstand en betere bevochti ging van het zand tengevolge heeft, is bij onderzoek gebleken, dat mogelijk de waterhuishou ding in grofzandige ondergron den niet de enige factor is, die de groei drukt. Ie kinderen wel waarts keerden. voldaan huis- HOOG WATER IN VLAANDEREN. Tengevolge van de hevige regen val in de laatste weken, staan in Belgisch Vlaanderen talrijke lan derijen onder water. Een Belgisch blad pleit voor een betere afwa tering en merkt in dit verband op: „Het is ons dikwijls opgeval len, dat de Zeeuws-Vlaamse pol ders, die toch ook laag liggen, en vlak bij de onze, veel minder van het water te lijden hebben." Ontwikkelingsavond K.A.B. Maandagavond vond in het Pa rochiehuis een ontwikkelings avond plaats van de leden van de K.A.B., waarop Pater Simeon uit Breda een lezing hield over „Be levenissen van het geloof in deze tijd", terwijl Kapelaan P. Theeu- wes, alhier, een inleiding hield over „Het Retraitewerk en de So ciale cursussen". De sprekers werden door de aanwezigen met volle aandacht gevolgd. De Culturele Club van de K.A.B. vulde deze ontwikkelings avond met declamaties en zang nummers. St. Nicolaas in het Oranje kwartier. Het was gisteravond feest voor de jongere kinderen van de leden der buurtvereniging Oranjekwar tier, want St. Nieolaas had hen uitgenodigd om in de Landbouw- huishoudschool te verschijnen, aan welke uitnodiging natuurlijk vlot door alle kinderen werd vol daan. St. Nicolaas en Zwarte Piet werden met welkomstliederen be groet, waarna de goede Sint vele kinderen bij zich liet komen om een prijzend of vermanend woordje met hem te spreken. Terwijl de kinderen vele school liedjes zongen reikte Zwarte Piet aan alle kinderen een flinke zak met versnaperingen uit, zodat al Concert. Zaterdagavond gaf de muziek vereniging „Nut en Genoegen" alhier een concert in de zaal bij P. Cornells. Deze uitvoering was ditmaal uitsluitend vrij toeganke lijk voor de contribuërende leder, der muziekvereniging. Na opening door de voorzitter, de heer A. de HulluLeenhouts, werd het eerste gedeelte van het muziekprogramma uitgevoerd. Vervolgens werden enkele films vertoond, ó.a. flitsen van de to renbrand te feroede en van het Nieuwvlietse muziekconcours an no 1939. Vooral de "vertoning van de hoofdfilm, de z-g. gemeente film, opgenomen in 1949, viel bij de talrijke aanwezigen bijzonder in de smaak. i Hierna vervolgde de fanfare wederom met het tweede gedeel te van het muziekprogramma, waarna tot besluit nog gezellig werd gedanst. De band „Miaraho" van Groede verzorgde de dans muziek. Oudercommissie V.G.L.O. Tot lid van de oudercommissie voor het voortgezet Lager Onder wijs werden gekozen: Mevr. J. van DaleFenijn, en de heren J- F. Kornelis en J. Coppens. De commissie zal nog aangevuld worden met een lid van de ouder commissie voor het gewoon Lager Onderwijs. De spreeuwenvangst ten einde. Aan het sprceuwenvangen in het Zwin is een einde gekomen. De Belgen hebben met behulp van netten en lokvogels duizenden spreeuwen, die op doortocht wa ren van de Oostzee-eilanden naar warmer gebieden, weten te ver schalken. De diertjes werden in de Belgische steden verkocht. Stormen over het Zwin. De moeilijkheid voor vrienden was hoe zij zonder geld SX£S£ aanw«Vg.'N' &S naar AMka zoadea komen- Rede Steinküller antwoordt de Minis- wrimen eenvoudig met ter, dat de opbrengst van de ac cijns zeker kan meevallen. Het is echter ook sprekers taak te let ten op tegenvallende uitgaven. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. i r.en begrijpen eenvoudig niet. dat sommige ambassades geen gc-id hebben. Maar Basli had er iets op ge bonden. „Bim en Kolderman pak ken we in kisten. We zetten de kisten' dooceenvoudig bij de ba- onze gage voor de Hupfontein" zei hij. ikzelf zie wel dat ik op de een of andere manier aan boord kom." Basli lette goed op, dat Bim en Dr. Kelderman werden ingela den. Daarna nam hij zijn koffer, en betrad de nogal wankele loop plank van de „Hupfontein." Toen gebeurde er een ongeluk- De loopplank was gemaakt en bestemd veor na-oorlogse Neder landers. Op mannen van Basli's kaliber was niet gerekend. De grote speurder had dan ook nog geen twee stappen gedaan of de loopplank begaf zich. De grote Zwitser verdween onder de wa terspiegel. De laatste weken zijn over het Zwin, zowel in letterlijke als in figuurlijke zin, stormen losgebro ken. Het gevolg van een en ander is geweest, dat een laagte in de Zwinmonding uitgeschuurd is tot een geul, die weliswaar nog niet diep is, doch bij volgende stormen wellicht nog meer zal uitschuren, zodat de hoop bestaat, dat de zee de Belgisch-Nederlandse kwestie over de veelbesproken afdam ming van het Zwin zelf zal op lossen. Stond het natuurreservaat een maand geleden vrijwel droog, thans zijn de killen geheel met zeewater gevuld, dat bij stormtij naar binnen kwam en nu niet meer naar buiten kan. Met welk kracht de zee naar binnen drong blijkt wel uit het feit, dat de grenspaal werd uitgerukt. Zal de nieuwe dam in de toe komst het kunnen uithouden? Van Nederlandse zijde hoopt men het omdat men duinafslag met bezorgdheid tegemoet ziet. De Belgen hopen het tegendeel met het oog op het voortbestaan van het natuurreservaat. Met enig leedvermaak constateerden zij enige uitschuring aan de zeezijde van de veelbesproken dam. Be zee is grillig! Wat zal de toekomst ons brengen? Prijskamp op liet biljart. De uitslag van de Zondag ge houden prijskamp op het biljart in Hotel Centraal te Sluis is als volgt: 1. K. Scheele—Temmer man; 2. J. BlaekeI. Ie Roy; 3. J. HubregtseH. Nieuwenhuijzen; 4. H. CoppensH. Verbuijt; 5. J. CoppensJ. Bakx. De hoogste serie werd gemaakt door H. Verbuijt, n.l. 33 caramb. Veerdienst Vlissingen - Breskens gestaakt. De „Koningin Wilhelmina", die op het ogenblik de veerdienst Vlissingen-Breskens onderhoudt, kreeg gisterochtend machinesto ring. De boot lag in Breskens, waar zij werd gerepareerd. Gevonden voorwerpen. Want, J. de Putter, Temeuzen- sestr. A 255 e; kinderportemon- naie met inhoud, Wisse, slager, Noordstr.; muntbiljet van 1, Verhelst, Weststr. A 159 d; pad- vindersriem, De Putter, Drie- schouwenstr. A 208; wieldop van auto (merk Opel), Gem. Secreta rie; zwart stoffen dameshand schoen, Florussen, Poolsebrug; zilveren broche, Hamelink, Griete C 95; zwarte want. De Koeijer, Huissensstr. A 166; kinderporte- monnaie, B. de Groote, Axelse- straat A 132 f. Bezoek St. Nicolaas. Zaterdag 2 December a.s. hoopt Sint Nicolaas met zijn twee knechten een bezoek aan Zaam- slag te brengen. Om 3 uur zal de officiële ontvangst plaats hebben op het Gemeentehuis, waar de Sint zal worden toegesproken door de Burgemeester van Zaam slag. Daarna zal de Sint met zijn Pieten, voorafgegaan door de muziekvereniging ,,De Volhar ding", een rondgang maken door het dorp. De Sint is voornemens om vele cadeautjes aan de kinderen uit te delen en kilo's pepernoten te strooien. De Sint zal ook het te huis voor ouden van dagen „Rustoord" bezoeken. Goed toneel. De rederijkerskamer „Al doen de leert men" gaf in hotel De Kramer een opvoering van „Waar ben jij geweest vannacht", een klucht in 3 bedrijven, door Jan Timmer. De zaal was tot de nok toe gevuld. Speelsters en spe lers kweten zich verdienstelijk van hun taak. Een gezellig bal. waarbij de muziek werd verzorgd door de band van Pierre Leen houts uit Oostburg, besloot deze avond. Transformatorhuis. Aangezien het transformator huisje van de N.V. „P.Z.E.M." op het Dorpsplein in de weg staat voor de te herbouwen Ned. Herv. Kerk, is een nieuw transforma torhuisje gebouwd. Dit gebouw tje is thans door de P.Z.E.M. in gebruik genomen en het oude is ontruimd. Te zijner tijd zal dit worden gesloopt. Nieuwbouw. De bouw van een blok van drie woonhuizen in de Mariastraat, t. w. voor Mevr. Catsman-le Grand, de heer J. Riemens en de heer J. de Burck,. is gegund aan de fa Christiaansen te Oostburg. De bouw van een woning voor de heer J. v. d. Luijster is gegund aan de fa Snoeren te Zuidzande. 51 Ie STAATSLOTERIJ. In de 511e Staatsloterij 5e klas se in d'e zesde lijst is op 12096 een prijs van 10.000 gevallen. door P. DE VRIES. o 6) (Nadruk verboden)- Hij toerde door de stad en zag de hiaten, die de dagenlange strijd veroorzaakt had in het tadsbeeld. Hier en daar zelfs nog puinhopen. Na een poosje kreeg hij er ge noeg van. Puinhopen, verbrande dessa's, die had hij genoeg gezien. Meer dan genoeg. Via Oosterbeek reed hij de Veluwe op, langs de oude beken de plekken van vroeger en tegen etenstijd was hij weer thuis. Vader zat al in zijn hoekje de krant te lezen, en keek belang stellend naar zijn oudste zoon, toen deze de kamer binnen kwam. „En hoe rijdt de wagen?" „Puik. Heel wat anders als een jeep-" „Waar ben je geweest?" „Arnhem eens bekek&n. En langs de Hoge Veluwe terug. De heide begint al te bloeien." „Ja, het is ook al half Augus tus." Ja, dacht Kees, het is al half Augustus. Over een maand moet ik weer geacclimatiseerd zijn en aan het werk. En dat vooruitzicht lokte hem op dit ogenblik niet erg. III. Geleidelijk aan raakte Kees weer thuis in zijn omgeving. Hij maakte een praatje met oude kennissen, stapte bij de bekende ..inkeliers eens binnen en groette joviaal de buren. Z'n uniform had hij nu ingeleverd en nu was hij weer in burger. Dat leek hem beter, nadat hij vier jaren de wa penrok gedragen had, hetzij babttle- of eveningsdress. Af en toe betrapte hij er zichzelf op, dat hij zijn revolver miste. Die leegte op je heup, dat was zo vreemd. Maar aan al die dingen zou hij wel wennen. Hij had een dag doorgebracht bij tante Fien en oom Bert. zoals de familietraditie wilde. En was blij, dat het avond was en hij weer naar huis kon gaan. Oom Bert mocht hij graag, maar van tante Fien kreeg je na een half uur al schoon genoeg. Haar mond stond niet stil Op een morgen, aan het einde van Augustus, nam hij de fiets van zijn broer en zei, dat hij een paar uur ging peddelen. Kalmpjes aan door de stad. Oude bekende hoekjes zien. Tenslotte hield hij van Apeldoorn. Rustig fietste hij de Hoofdstraat andere kinderen. Zo was immers het leven Voorbij het Loostation sloeg hij de Hertenlaan in. Hier stonden nieuwe huizen," na de oorlog er neergezet. Alles was veranderd in die vier jaren. Ook de intieme hoekjes van vroeger. Hoe dikwijls had hij hier niet gewandeld met Eefje, ach ja. Eefje.... Gek, maar hij kon haar niet uit zijn gedachten bannen. Telkens moest hij nog aan zijn ontrouwe ver loofde denken. Voor wie de vier jaren van wachten te lang ge duurd hadden. En hij dacht terug aan het afscheid, die avond in Amsterdam, toen hii vertrok- „Ik blijf op je wachten." had ze ten slotte nog in zijn oren gefluis terd, toen ze voor de laatste maal elkander omhelsden. Wat was er van die belofte terecht gekomen? Meer dan een jaar was het nu al af. En niemand wist, waar ze op het ogenblik zat. Ja, haar vader was hij een paar dagen geleden in de stad tegen gekomen. Aan de overkant van de straat. Maar deze had hem niet gezien of hij had gedaan als of. Waarom? Waren de mensen uit, de Loolaan op. Bij de Ge- Pèèèèh! Kees werd uit zijn over- denknaald sloeg hij rechtsaf, de einzingen opgeschrikt door het Waldeck Pyrmontlaan in. Hier, feit. dat plotseling een kleine bij de spoorlijn, had hij vaak als zwarte auto voor hem was opge- iongen gespeeld. Nu speelden er doken. Hij hoorde het gieren van - - - - de geblokkeerde wielen, maar gewend als hij was aan snel rea geren, had hij in een onderdeel van een seconde het stuur ge wend en nu stond hij vrijwel naast de kleine wagen- Een jonge vrouw keek hem verontwaardigd aan. ,E-ent U levensmoe?" vroeg ze bits uit het geopende raam, ver woed rukkend aan de versnel- lingsstang onder het stuur. Dat niet bepaald," antwoord de Kees ad rem, „maar ik wist niet dat ik hier op een autobaan fietste „Autobaanautobaan sputterde het meisje tegen, „als U behoorlijk aan de rechterkant van de weg gefietst had was er niets gebeurd." ,,En nu is er ook niets anders gebeurd, dan dat een jongedame achter het stuur een beetje opge wonden is," repliceerde Kees, op zijn gemak met zijn armen op het stuur hangende. „Overigens hier heb ik wel eens meer gefietst in mijn leven en dan waande ik mij altijd veilig, omdat ik hier vroe ger zelden of nooit een auto ont moette." (Wordt vervolgd). (Adv.) Heyderdahl, Thor - DE KON-TIKI EXPEDITIE 6,90 Zes mannen zijn op het door hen zelf geconstrueerde vlot, „Kon- Tiki" dwars de Grote Oceaan overgestoken van de kust van Peru naar de Polynesische eilan den, een afstand van 8000 kilo meter. Als deze gevaarvolle tocht is vol bracht, is door de ondernemers het bewijs geleverd dat Polynesië 1500 jaren geleden vanuit Zuid- Amerika bevolkt is. Een boek vol spanning en avon tuur. Williams, Lt. Kol. J. H. - ELEPHANT BILL 6,90 „Elephant Bill" de naam waar onder Williams in Birma bekend is voert in de 2de wereldoorlog het bevel over het vreemdste leger ter wereld: 6000 olifanten. Deze olifanten werkten als brug genbouwers en overtroffen de „Bulldozers" bij het banen van wegen. Doye, Arthur - AVONTUUR IN ALASKA 6,90 De tintelende kou en wilde stor men van Alaska vaart ook door de bladzijden van dit boek, waar in verteld wordt van het leven der pelsjagers, vissers en goud zoekers. Een pracht boek voor jongens van 1680 jaar. Deze boeken zijn verkrijgbaar bij TERNEUZEN De uitslagen van de gespeelde partijen der 11de ronde van het internationaal sehaaktornooi te Amsterdam luiden: Trifunovic O'Kelly Vz v-Seheltinga Stalhberg 01 v. d. Berg Kottnauer VzVz Najdorf Foltys 10 Szabados Tartakower VzVz Golombek Rossolimo 0—1 Donner Euwe VzVz Gudmundsson Pilnik 01 Gligoric Kramer 10 Reshevsky Pirc VzVz EEN STADION TE KNOKKE. Badstad Knokke krijgt grootse allures! Wellicht nog in 1951 zal begonnen worden met de bouw van een stadion, dat gedeeltelijk gefinancierd wordt door het Mi nisterie van Volksgezondheid. Koning George de Zesde van Engeland heeft aan Koningin Juliana en Prins Bemhard het volgende antwoordtelegram ge zonden: „De Koningin en Ik zenden U beiden onze diepgevoelde dank voor Uw vriendelijke boodschap bij het verlaten van onze kusten. ,Het doet ons groot genoegen te weten, dat Uw bezoek behalve dat het onze beide landen nader tot elkaar bracht, gelukkige her inneringen bij U achterlaat, zo als b(j onszelf- „Allen in dit land waren, samen met ons, bljj U in onze hoofdstad te verwelkomen en van de gelegenheid gebruik te maken de vanouds bestaande toegenegenheid te tonen, die wij voor Uw familie en Uw volk voelen. GEORGE VI". IJMUIDENSE TRAWLER BLI HAMBURG AAN DE GROND. Maandagmiddag is de IJmui- dense trawler „De Hoop" (IJm. 73) op 10 mijl ten westen van Hamburg aan de grond gelopen. Het schip, dat evenals enige an dere IJmuidense trawlers haring vervoert van Engeland naar Duitsland, was juist uit Hamburg vertrokken om een nieuwe lading uit Great Yarmouth te halen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2