Terugtocht der Zuid'Koreaanse troepen Unie-Conferentie had vlot verloop Commentaar van de Prawda jordigd Amerikanen houden stand Het voorstel voor een gedemilitariseerde zone in Noord-Korea Prins Bernhard ontvangt Snijders-medaille Per zie, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten aad ;en India :h China Onderhoud met Minister Roem Canadese wapens naar Nederland DINSDAG 28 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1590. Twee Amerikaanse divisies, waarvan de rechter flank ongedekt is tengevolge van een grote Zuid- Koreaanse terugtocht, verzetten zich tegen Noord- Koreaanse aanvallen om te trachten te voorkomen, dat de gehele verdedigingslinie der V. N. wordt opgerold. Vooruitgeschoven eenheden in het gebied van Koedjangdong, ongeveer 25 kilometer ten Z.O. van Oensan, zijn onder de voet gelopen door de krachtige tegenaanval van Chinese en Noord- Koreaanse strijdkrachten. Meer en snellere Amerikaanse hulp aan Perzië PRINS BERNHARD OP MALTA AANGEKOMEN. De commissie voor de waterwegen Branden en overstromingen in Australië 1 30 WEERSVERWACHTING HOOGWATER. r nummer of Adres t meer. 's namiddags 2 uufc ii de Indonesische cht verongeluk! ÏRWACHTING PYAMA vindrtTSggTjff™ NOBELS-MOLDUCCI GWATER. Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Npordstraat 55-57 Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2075 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ef; minimum per advertentie f1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 3 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Volgens berichten van het front leggen de Zuidkoreanen 11 kilo meter ten zuiden van Tokstjon een nieuwe verdedigingslinie aan. Op de linkerflank van 't front heeft de Amerikaanse 24ste divi sie tegenaanvallen in het gebied van Tsjongdjoe afgeslagen. De Zuidkoreaanse eerste divi sie moest ten zuid-oosten van Taetsjon ruim 3 kilometer terug trekken. De tegenstander schijnt hier een sterke strijdmacht te hebben geconcentreerd. Generaal Walton Walker, be vélhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft de Zuidkoreaanse troepen opdracht gegeven op de opengebroken rechterflank van de linie der V. N. tot het laatst toe stand te houden. Een zware communistische aanval in het gebied van Koed- jang, 24 kilometer ten zuid-oos ten van Oensan, is afgeslagen. Twee bogen van de internationale brug over de Jaloe bij Tsjong- song Djin, ongeveer 50 kilometer ten noord-oosten van Sinoeidjoe, liggen thans in het water, na ge troffen te zijn door Amerikaanse Superforten. Volgens een woordvoerder van MacArthur is de opmars van de strijdkrachten der V. N. naar de Jaloe tijdelijk tot stilstand geko men, doch het offensief is niet geëidigd. Volgens frontberichten hebben eammunistische troepen Maan dagochtend vroeg over een front van 40 kilometer tussen Taetsjon en Oensan een hevige aanval ni- gezet De Amerikaanse 25ste di visie infanterie, die stellingen in neemt in de sector van Oensan en de rondom Taetsjon gelegerde lste Zuidkoreaanse divisie kwa men onder hevige druk te staan. Eenheden van een regiment der 25ste divisie moesten over bijna drie kilometer terugtrekken. In de sector van Taetsjon heb ben twee communistische batal jons op ongeveer tien kilomer ten •osten en ten westen van de stad gelijktijdig aanvallen uitgevoerd. Amerikaanse lichte bommen werpers hebben, bij maanlicht, in de nacht van Zondag op Maandag een krachtige aanval op de speer punten der aanvallende Chinees- Noordkoreaanse troepen uitge- Zaterdag is het 2338 ton meten de Nederlandse «chip „Johan Willem Friso" met de eerste van drie Canadese wapenladingen uit Montreal naar Nederland ver trokken. Deze verschepingen, die alle verricht worden, voordat de St. Laurens dichtvriest, hebben een totale waarde van 50 millioen dollar en vormen een onderdeel van de Canadese bijdrage aan de landen van het Noord-Atlanti sche Pact. Alle uitrusting, genoeg om een infanteriedivisie te be wapenen, wordt vóór eind De cember in Nederland verwacht. De Nederlandse ambassadeur in Canada, A. H. J. Lovink, en de chef van de Canadese generale stafluitenant-generaal Charles a Foulkes, leidden een korte plech tigheid bij het vertrek van het schip. voerd. Deze aanval heeft, zoals gemeld,, geleid tot een zware nederlaag voor de Zuidkoreaanse troepen, die de rechter flank in namen van ter linker zijde door eenheden van de tweede Ameri kaanse divisie infaterie bezette stellingen. Uit langzamerhand doorsijpe lende frontberichten blijkt dat de Zuidkoreanen in wanorde terug trokken, waardoor de rechter vleugel der tweede Amerikaanse divisie geheel ,,in de lucht kwam te hangen". De tweede Ameri kaanse divisie werd Maandag, te zamen met een in allerijl uit de reserves aangevoerde Ameri kaanse divisie cavalerie (pant sertroepen) ver achter de front troepen in slgaorde geschaard. Volgens de jongste frontberich ten waren enkele eenheden van de tweede Amerikaanse divisie infanterie tengevolge van de he vige aanvallen der communisti sche troepen genoodzaakt zich op de Zuidelijke oever van de Tsjongtsjong terug te trekken. Een correspondent van Reuter bij het hoofdkwartier van het eerste Amerikaanse legercorps in Korea meldt, dat het offensief van generaal MacArthur, ingezet ,.om een einde aan de oorlog te maken", Maandag aan het Noord westelijke front tot stilstand is gekomen, daar de communisti sche strijdkrachten over de ge hele frontbreedte een tegenoffen sief hebben ingezet. Een woordvoerder van het eer ste Amerikaanse legerkorps heeft medegedeeld, dat de verbonden troepen thans bezig zijn nieuwe stellingen ten Zuiden van Tokst jon in te nemen. Men poogt con tact tot stand te brengen met de de derde Amerikaanse divisie (van het tiende legerkorps), die thans stellingen inneemt op de NED. DETACHEMENT IN KOREA AANGEKOMEN. Het Nederlandse detachement Ver. Naties is op 23 November j.l. te 9-00 uur plaatselijke tijd te Pusan aangekomen. De volgende dag werd het detachement ont scheept. De stemming onder de vrijwil ligers van het detachement is uitstekend. Amerikaanse mariniers zijn uit Joedamni naar het front opge trokken, Er is nog geen samen treffen met de tegenstander ge meld. Waarnemers melden, dat op sommige punten van de Jaloe het eerste ijs zich gevormd heeft. Over een paar weken zullen grote stukken van de Jaloe waar schijnlijk een onvernietigbare brug voor het aanvoeren van versterkingen van de tegenstan der vormen. In het gebied van Toktsjon en Taetsjon worden zware gevech ten geleverd. Amerikaanse jagers hebben de Noordelijke troepen hier „in het open veld" aange vallen. De Oostelijke flank van gene raal MacArthurs offensief ,,ter beëindiging van de oorlog" in Noord-West-Korea is onder een grote tegenaanval bezweken. De belangrijke stad Tokstjon werd door de Noordelijken her overd. Gemeld wordt, dat het Zuidko reaanse tweede corps in volle terugtocht is. Amerikaanse re serves worden aangevoerd om de doorbraak tegen te houden. Een woordvoerder van het Ame rikaanse eerste corps te Tokio noemde de toestand ernstig. De communisten hebben de Zuidkoreaanse opmars van onge veer 22 km ongedaan gemaakt, zo verklaarde hij. Tokstjon ligt zes km achter het oorspronkelijke uitgangspunt van de Zuid-Korenanen in het jong ste offensief. POST VOOR KOREA. Sinds enkele dagen kan weder om luchtpostcorrespondentie naar Zuid-Korea worden verzonden. Voorlopig kunnen uitsluitend niet-aangetekende brieven, brief kaarten en luchtbrieven worden verzonden. De verzending van luchtpost-correspondentie naar Noord-Korea, alsmede van zee poststukken naar Noord- en Zuid-Korea blijft nog gestaakt, behalve voor militairen behoren de tot het Nederlandse detache ment Verenigde Naties in Korea. „De Unieconferentie heeft een vlot verloop gehad en is in een aangename sfeer gehouden. Za terdagavond is de laatste moei lijkheid uit de weg geruimd. Deze betrof de regeling van verkregen rechten op verlof en verlofsbezol diging van ex-Knil-leden. Er is overeengekomen, dat Indonesië voor 35 millioen gulden hieraan zal bijdragen, aldus verklaarde Minister Roem aan de redacteur van het A.N.P. nieuw overeengekomen de Ame rikaanse Regering met idem te wijzen op de wenselijkheid, hun gezamenlijk voorstel voor 't vor men van een gedemilitariseerde zone aan de grens tussen Mand- sjoerije en Korea ernstig in over weging te nemen, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte Franse Het bestuur van het Generaal Snydersfonds heeft besloten, de gouden C. J. Snijders-medaille toe te kennen aan Prins Bernhard „voor zijn veelzijdige medewer king aan de ontwikkeling der Ne derlandse luchtvaart". Dr Ir M. H. Damme, de voorzitter, zal de medaille op Maandag 4 December aan de Prins uitreiken in een der zalen van Restauranl Royal in Den Haag. Bij de uitreiking zal een klein gezelschap van lucht vaartautoriteiten aanwezig zijn. Frankrijk en Engeland zijn na diplomatieke kringen medege een bezoek van de Britse ambas- deeld. sadeur aan de Franse Premier, Engeland en Frankrijk staan René Pleven, Zaterdag j.l. op- niet gunstig tegenover de idee van een bufferstaat", welke, al dus wordt vernomen, haar oor sprong vond in Chinese kringen te Peking. In Regeringskringen in Frank rijk en Engeland, zo gelooft men te Parijs, is men van mening, dat generaal MacArthurs jongste offensief van diplomatiek stand punt bezien, zeer ongelegen komt. De Amerikaanse Regering, heeft, in tegenstelling tot hetgeen in sommige berichten werd ge meld, het Frans-Engelse voorstel voor een gedemilitariseerde zone in Korea niet verworpen, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs vernomen. Een hoge ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelde de Franse en Britse diplomatieke vertegen woordigers de vorige week mee, dat „MacArthurs offensief de overweging van een gedemilitari seerde zone, voor zover het de Amerikaanse Regering betreft, niet uitsluit". Het Generaal Snijders-fonds rechtervleugel, met de bedoeling I werd op 29 December 1932 door deze troepen een nieuwe verdedi- I een aantal voormannen der Ne- gingslinie te doen vormen. I derlandse luchtvaart gesticht met De Amerikaanse Ambassadeur bij de Perzische Regering, Henry Grady, is Zondag per vliegtuig uit Teheran naar de Ver. Staten vertrokken. Officieel is van Ame rikaanse zijde meegedeeld dat de Ambassadeur gedurende drie we ken met zijn Regering overleg zal plegen". Neutrale waarnemers in de Perzische hoofdstad brengen het vertrek van de Amerikaanse Am bassadeur in verband met het kortgeleden tussen de Sowiet- Unie en Perzië gesloten handels verdrag. Zij zeggen dat Grady's reis is veroorzaakt door „het op bekwame en geslaagde wijze uit spelen van Perzië van de Russi sche kaart tegen de Ver. Staten". In Amerikaanse kringen te Te heran wordt toegegeven dat de ondertekening van het Russisch- Perzische handelsverdrag en het niet meer door Radio-Teheran uit zenden van ,,De stem van Ameri ka" als een Russisch diplomatiek succes wordt beschouwd, dat de Sowjet-Unie kon behalen door het uitblijven van Amerikaanse eco nomische en financiële hulp aan Perzië. Leden van de Amerikaanse di plomatieke staf te Teheran, die zich ongerust maken over een da lend Amerikaans prestige in Per zië, hopen dat Ambassadeur Gra dy in staat zal zijn het „State De partment" er van te overtuigen, dat het noodzakelijk is meer en sneller Amerikaanse hulp aan Perzië te verlenen. Zij spreken over het gevaar van een .Achter het IJzeren Gordijn wegkruipend Perzië". De Perzische pers heeft haar teleurstelling over het uitblijven van de Amerikaanse hulp niet on der stoelen of banken gestoken. Zij trekt een vergelijking met de hulp aan Griekenland en Turkije en verklaart dat Perzië „nog niet eens de kruimels ontving". De Perzische openbare mening en de pers hebben eenstemmig het Russisch-Perzisehe handels verdrag verwelkomd, daar zij me nen, dat hierdoor ,,de spanning tussen de beide landen is vermin derd". als doel, elke drie jaar een me daille uit te reiken „wegens het zich bijzonder verdienstelijk ge maakt hebben op het gebied van de luchtvaart in de ruimste zin des woords". Door de oorlog werd de onderscheiding tot nu toe nog slechts driemaal toegekend: in 1932 aan generaal C. J. Snijders zelf, in 1935 aan de heer A. Ples- man en in 1938 aan Dr Ir M. H. Damme. De Prins is dus de vier de Nederlander die deze hoge luchtvaartonderscheiding ont vangt. Het bestuur heeft de onder scheiding toegekend, omdat de Prins niet alleen belangstelling tjeeft getoond voor 't Nederlandse vliegwezen, maar bovendien als vlieger een grote ervaring heeft opgedaan, waardoor hij verschil lende belangrijke luchtvaartfunc ties als een bij uitstek deskundige kan vervullen. PRINSES WnJHELMINA ZIET FILM VAN KONINKLIJK BEZOEK AAN ENGELAND. Prinses Wilhelmina heeft Maandagmiddag, vergezeld door Mevr. L. F. de Beaufort, dame du Palais, een bezoek gebracht aan het Tivoli theater, teneinde de filmreportage te zien, die Polygoon-Profilti maakte van het Koninklijk bezoek aan Enge land. „De conferentie wordt Woens dagmorgen gesloten. De conferen tie over Nieuw-Guinea begint op 4 December en ik hoop op het eind van diezelfde week naar In donesië terug te keren. Van Indo nesische ziide zullen Minister Lei- mena en ik zelf de besprekingen leiden", aldus Minister Roem. Gevraagd naar zijn bespreking met de Russische minister Wya- jikski zeide Roem: „Wij hebben gesproken over de uitwisseling van diplomatieke missies tussen Moskou en Djakarta-" Ten aanzien van de in Indone sië hier en daar uitgesproken bedreigingen van boycot tégen Nederlandse belangen in Indone sië herhaalde Mr. Roem zijn uit spraak: ,,Wij waarborgen de vei ligheid van have en goed der Ne derlanders in Indonesië, ook ia dien onverhoopt de Indonesische eis t.a.v. West-Nieuw-Guinea vóór het einde van dit jaar niet zou worden ingewilligd". Over de mogelijkheid vaa uit stel ener oplossing inzake Nieaw- Guinea zeide Mr. Roem: ..Mis schien is er geen andere uitweg, maar wenselijk is dit zeker niet Wjj moeten het bewijs leveren, dat de samenwerking in Unie- verband iets betekent en dat geen enkel probleem onoplosbaar is. Elk redelyk voorstel zal ernstig worden overwogen en Indonesië heeft een voorstel, dat voldoende rekening houdt met de financieel - economische belangen van Ne derland. Wii zullen dus ons best doen om het pFobleem definitief op te lossen". Prins Bernhard is op Malta aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de gou verneur van het eiland, Sir Gerald Creasy. De Prins blijft tot Donderdag. Woensdag is hij de gast van de Hertog van Edin burgh en Prinses Elizabeth- De speciale Belgisch-Neder landse commissie voor de studio van de vraagstukken van water wegen en havent, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Zij heeft haar verslag aan de Belgi sche en Nederlandse Regeringen doen toekomen. DE HAVEN VAN BAZEL GESLOTEN. De Rijnhaven van Bazel is in verband met het hoge water voor de scheepvaart gesloten. In drie staten van Australië, n.L Zuid-Australië, Victoria en Tasmanië, zijn honderden hecta ren ananasplantages en grasland door brand vernield. Bij Mount Gambier (Zuid-Australië) konden door snel optreden een millioen ananasplanten worden gered. In het gebied van Adelaide woeden meer dan 30 kleine branden en in Victoria en Tasmanië vele gras- branden. Queensland en Nieuw-Zuid-Wa- les hebben van overstromingen te lijden. Vliegtuigen werpen zand zakken uit. Honderden mensen hebben hun huizen moeten veria ten. De Prawda wijdde Maandag 12 kolommen aan een overzicht van Amerikaanse persstemmen, die naar het blad verklaarde „de groeiende ongerustheid" over de Koreaanse oorlog en de vraag of dit tot een volledige opheffing van het Atlantisch Pact zou lei den, aantoonden. Wat volgens het blad gevreesd werd, was de inter nationale isolering van de V.S. van Engeland, Frankrijk en de Benelux. Het blad schreef, dat de Amerikaanse pers wees op de volgende „verontrustende tenden ties" in de West-Europese poli tiek, die ongunstig waren voor de Verenigde Staten en „symptoma tisch voor een crisis in het Atlan tisch Verbond". 1. Ernstig verschil van mening tussen de Verenigde Staten en andere landen van het Atlan tisch Pact over kwestie to.v. de politiek voor het Verre Oosten. 2. „De weifelende houding van ZON- EN MAANSTANDEN. 27 28 29 29 op 8.19 8.20 8.22 8.22 8.23 ZON onder 16.36 16.35 16.34 16.34 16.33 op 18-03 19.11 20.25 20-25 21.43 MAAN onder 11.34 12.13 12.41 12-41 Engeland" t.a.v. de omvang van het herbewapeningsprogram en de neiging tot grotere onafhan kelijkheid van de Verenigde" Sta ten- 3. Het verzet van Frankrijk tegen herbewapening van Duits land. 4. Het gebrek aan werkelijke overeenstemming tussen de V.S, Engeland en Frankrijk over het jongste Russische voorstel be treffende de toekomst van Duits land (een bijenkomst van de grote Mogendheden). medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt. geldig vanDinsdag ochtend tot -avond. Enige regen. Zwaar bewolkt met enige re gen. Matige tot vrij krachtige en tijdelijk krachtige wind uit Zuide lijke richtingen. Stijging van temperatuur. WOENSDAG 29 NOVEMBER. Breskens Terneuzen l Hansweert 13.01 I Walsoorden v.m. 4.18 4.53 5.33 543 n.m- 4.36 5.11 5-51 6.01 is: 5 regels 68 ceatt> .0 ct.; minimum pes ik, de Sowjet-afge- htte het onjuist zo als Formosa op de aatsen. De Sowjet- ;ocht de kwestie For- reken en Bebler had en verantwoordelijk- enda geplaatst. ,J3e- n Korea moest zijn interventie en ge- •essie in Korea," en :basee-d zijn op g®- Vrthurs beruchte" in wordt gezegd, dat munistische troepen •d hadden. t debat zaten Woe an en zijn advisee rs, die voor beliangheb- onarissen zijn gere- rachtten, tot de voor uitnodigde plaats te e raadstafel, aanse afgevaardigde, in, vroeg, of taal, ze dige onderdrukkers' it betrekking tot de :n toegeschreven aar, werkelijk „klonk als nze vrienden, de Ou énden in alle jaren, (trekkingen met hec er redelijke gronden werweging van bedde Formosa en Korea, ryn Jehb (Engelanu) vtin. >Tij verklaarde, lijk was, dat de rege- 'eking „actief steun n de Noordkoreaanse De Raad wilde niet nde aan de oorlog in maar ook het uit een nieuwe oorlog :bat van twee-en-een ;r de procedure ver- ad met zeven stern- in bij drie onthoudin.- owjet-voorstel om de a niet op dé agenda ingen van de Galung- den van Bandung is Jakota van de Indone- tmacht verongelukt, vaalf militairen om vamen, onder wie de- van drie koppen, re militairen konder- lingen uit -het vling- el was op w-eg naar in West-Java, doch eer maakte de terug- indung noodzakelijk sse betrekkingen, te New Delhi berich- n welke er op wijzen hele gebied van com- üiina militaire voor- p een schaal worden lke elk denkbeeld aan n in Korea door Cbi- ters" uitschakelen rEN ECHTPAAR 5AANDAM. 2 December is het el eden, dat Hendrik Marijtje Dobbe te Je echt werden ver lid en bruidegom, 9 jaar oud. genieten zondheid. door het KJNLM.I. ddig van Woensdag- ivond. achtige wind. st tijdelijk storm, in nd harde tot storm- uit het Zuid-Westen, nd naar West of en geleidelijk afne lende bewolking mei Iets minder zacht AANRIJDING. Dinsdagmorgen is op de Hob- bemakade te Amsterdam een wielrijdster tegen een auto aan gereden. De wielrijdster kreeg een schedelbasisfractuur en is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Men vreest voor haar leven. neexi mermee een siap gezei, u«w zij te voren niet heeft willen doen, omdat hiermee een bijzon der ernstige keten van gebeurte nissen kan worden geïnaugu reerd, aangezien een besluit van de Verenigde Naties, waarbij een land als agressor wordt bestem peld, voor de leden-staten een morele verplichting schept om te gen dit land op te treden. iixuismia uji upenmgen lil ue Kra ter heeft een stroom van 1500 meter breedte zich in tweeën verdeeld. De bevolking biöt voortdurend tot haar schuts patroon Sint Andreas, wiens feestdag Donderdag gevierd wordt. Alle voorbereidingen zijn getroffen voor de evacuatie van ongeveer 2000 dorpelingen, wier huizen worden bedreigd. mpv uwnc.uu. De politie in de omringende districten heeft opdracht gekre gen zich naar -het bewuste district te begeven. De meeste Europea nen hebben het gebied verlaten. Ook twee ambulances van het Rode Kruis zijn naar Witzieshoek gezonden. In het ziekenhuis te Harrismith zijn alle beschikbare bedden in gereedheid gebracht. van Tonkin en in Cochin-China, Annam, Cambodja en Laos. Thans heeft de Vietminh vrij wel het gehele berggebied tussen de Chinese grens en de beneden stroom van de Rode Rivier onder controle. Bezorgdheid in Frankrijk De tegenslag in Indo-China U kunt het beste kijken bij het MODEHUIS NOORDSTR. 17 TERNEUZEN daar vindt U een grote keuze en helemaal niet duur. G 30 NOVEMBER. Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.56 5.31 6.11 6.21 n-m. 5.21 5-56 6.36 6.46 ZON- EN MAANSTANDEN 29 30 ZON o\> onder 8.22 16.34 8.23 16.33 MAAN op onder 20.25 12.41 21.43 13.01

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1