Is Peking op oorlog uit? De Koningin en de Prins terug Grote aanval in Korea Ongerustheid onder de boeren Naar het einde van de oorlog? Bertha Hertogh Houdt dat in de gaten, 'tls voor onze soldaten Vrees voor atoombom werkt als een rem Vragen aan de Minister ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1588. Staat er een openlijk conflict tussen communistisch China en de Verenigde Staten voor de deur? Er zijn feiten, die in die richting schijnen te wijzen. Waar in het Verre Oosten en Zuid-Azië communisten agres sief optreden, is de hand van Peking te bespeuren: in Korea, in Indo-China, in Tibet in Birma en Ma- lakka, ja zelfs in Indonesië en de Philippijnen. Toetst men dit alles aan de notulen van een ongeveer een jaar geleden te Peking gehouden geheime conferentie van de Aziatische „Kominform'die door de Ameri kaanse inlichtingendienst in handen van Washington zijn gespeeld, dan kan men licht de indruk krijgen, dat hetgeen men op het ogenblik beleeft, de uitvoering van de op die bijeenkomst genomen besluiten is. Daar Immers werd tot niets minder besloten dan de over meestering van een groot deel van Azië door het communisme, zo nodig met gebruik van geweld. Prins Bernhard bestuurde de Dakota Vrijdagmorgen te acht over tienen hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard Buckingham Palace verlaten voor de terugreis naar Nederland. Hartelijk gegroet door de wachtende menigte, reed de Koninklijke auto, die de standaard van het Huis van Oranje droeg, over het voorplein van het paleis en door een der beide uitgangen Constitution Hill op, voorafgegaan en geëscorteerd door motor-politie. De Koningin droeg een nauw sluitende zwarte hoed en een bontjas. De Prins was in de uniform van Vice- Admiraal. Een vertrouwenscrisis' In een door generaal MacArthur uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat in Noord-West-Korea een algemene aanval is begonnen „om een eind aan de oorlog te maken". Als deze aanval succes heeft, zal de oorlog ten einde zijn en de vrede en eenheid hersteld, aldus het communiqué. De strijdkrachten van de V. N. zullen dan spoedig worden teruggetrokken en 't Koreaanse volk zal de volledige souvereiniteit kunnen aan vaarden. „De aanval tegen het rode leger nadert het beslis sende stadium. De Oostelijke arm van de tang der Verenigde Naties heeft gestadig terrein gewonnen in een schitterende tactische beweging en kan thans wellicht de insluiting voltooien". WEERSVERWACHTING HOOGWATER. onder onder Nov. 24 DE AANKOMST OP SOESTERBERG. TELEGRAM AAN DE KONING EN KONINGIN VAN ENGELAND. De te De Wegenverkeerswet arrestaties Djakarta De havens van Terneuzen en Breskens Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 centi iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pet advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uafc Dat de consequente naleving van dergelijke richtlijnen, die naar Peking werden meegebracht door de Russische gedelegeerden, tot een oorlog op grote schaal zou moeten leiden, is duidelijk. De Verenigde Staten, gesteund door een groot aantal leden van de Verenigde Naties, hebben ver klaard, dat zij geen agressie meer zullen dulden. Dat was geen lege waarschuwing, naar in Korea ge bleken is. Nu was Korea in Westerse diplomatieke kringen is dat al lang geen geheim meer door de Russen als startplaats van het communistische verove ringsplan voor Azië uitgekozen. De voornaamste reden daartoe was wel, dat men er in Moskou van overtuigd was, in Korea niet op Amerikaanse tegenstand te zullen stuiten en er aldus het Westerse prestige in Azië een verdere, onherstelbare slag te kunnen toebrengen. Deze Russische calculatie is, een misrekening gebleken. De Amerikanen zijn wel in actie ge komen. Dat was het belangrijk ste feit van de na-oorlogse tijd. Niet minder belangrijk was het uitblijven van Russische en tot vóór kort ook van Chinese ge wapende interventie. Daaruit kon men concluderen, dat Stalin en Mao bij het opstel len van hun agressieve plannen in Azië waren uitgegaan van de veronderstelling, dat zij bij de uit voering slechts zouden stuiten op zwakke Aziatische anti-commu nistische krachten, maar dat zij bereid waren deze plannen ten minste tijdelijk op te bergen in het geval van daadwerkelijk Amerikaans verzet. Zet nu de jongste activiteit van Mao deze conclusie op losse schroeven? Het heeft er de schijn van, maar deze schijn is bedriegelijk. Peking heeft rede nen om het niet tot een conflict met de Verenigde Staten te laten komen en Moskou zal het -moei lijk van het tegendeel kunnen overtuigen, want in China luis tert men wel naar het Kremlin maar de Chinezen zijn géén satel lieten. De beste reden is de Ame rikaanse atoombom. Daarvoor is China met zijn tegen luchtaanval len onverdedigde overbevolkte steden en industriecentra nog atoombom en al van een vlieg- dekschip kan opstijgen, is geen plek in China meer onbereikbaar voor de Amerikaanse strategi sche luchtmacht. Waarschijnlijk zijn de Ameri kanen in staat, China zo murw te beuken, dat het op de duur de vruchten van een eventuële agressie op het Aziatische vaste land toch zou moeten loslaten. Mao Tse, die altijd een fijne neus voor het mogelijke heeft gehad, weet dat beslist. Het is daarom moeilijk aan te nemen, dat Peking naar oorlog met Amerika drijft. Zeker, het China van Mao Tse is agressief, zoals elke revolutionaire staat. Het verkeert in zekere zin zelfs in de noodzakelijkheid, agressief te zijn. In het binnenland heeft Mao Tse met grote moeilijkheden te kampen. In grote delen van het land heerst hongersnood. Er is te weinig land voor de boeren massa's, daar kan ook een com munistisch regiem niets aan ver inderen. De industrie ligt bij ge brek aan grondstoffen half lam. De millioenen-legers uit de bur geroorlog, die zo'n zware last voor het uitgemergelde land be tekenen, kunnen niet worden ont bonden, omdat men voor de man nen geen emplooi heeft en dus het gevaar bestaat, dat de gede mobiliseerde soldaten zich vol gens oud Chinees gebruik tot bandietenbenden zouden aaneen sluiten. Dergelijke spanningen laten zich volgens een beproefd recept het best afreageren door de aandacht der bevolking op bui tenlandse kwesties gericht te houden. Bij het voeren van zo'n politiek is Mao Tse gedwongen risico's te aanvaarden. Maar nog altijd is niet bewezen, dat hij tot het uiterste zou willen gaan. In tegendeel! Slechts in Tibet, waar hij zich met enig recht op het ar gument van een „binnenlandse actie" kan beroepen, treedt hij openlijk offensiéf op. Maar in In do-China beperkt hij zich tot het leveren van wapens en de in Korea strijdende Chinezen noemt hij „vrijwilligers". Dit kan niet anders betekenen dan dat hij de weg voor 'n terugtocht wil open houden. Met dit alles wil niet gezegd zijn, dat er geen gevaar voor een Amerikaans-Chinese oorlog met al zijn verschrikkelijke gevolgen bestaat. De binnenlandse span ning in het zo weinig „Hemelse" Rijk kan op een gegeven ogen blik zo groot worden, dat zij in volle kracht buiten China's gren zen tot ontlading komt. Het tra gische daarbij is, dat het enige land, dat met economische hulp op grote schaal in deze spanning verlichting zou kunnen brengen, namelijk Amerika, door de Chi nezen diep wordt gewantrouwd. Daarom is het Amerikaanse plan, Peking een verdrag over de stroomvoorziening van Mandsjoe- rije door de centrales in Noord- Korea aan te bieden in ruil voor het staken van de Chinese inter ventie, van zo groot belang. Aan vaardt Mao Tse het, dan zou dit het uitgangspunt kunnen zijn van een regeling der Amerikaans- Chinese tegenstellingen. Weigert hij, dan weet men in het Westen, wat men van communistisch Chi na te verwachten heeft en kan men daarnaar handelen. Duits vliegveld bij de Nederlandse grens Koningin Bucking- van hun In de streek van Gillrath bij Geilenkirchen in de Britse zone van Duitsland, in de nabijheid van de Nederlandse grens, zal een nieuw vliegveld worden aan gelegd om aan de groter gewor den behoeften van de geallieerde strijdkrachten in de zone tege- moet te komen, aldus meldt de buitenwijken van Londen, correspondent van de „Times". De Koningin inspecteerde Koning George en Elizabeth hadden in ham Palace afscheid gasten genomen. Om 10.45 arriveerden de Ko ningin en de Prins op het vlieg veld Northolt in de westelijke erewacht, bestaande uit drie officieren en honderd vliegers van de R.A.F., alsmede de Cen tral Band van de R.A.F. De Ko ninklijke standaard werd ont vouwd. de 99 Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de regerings- politiek ten aanzien van de land- i bouw. Dit is voor het bestuur aanleiding gweest via de Minis ter-President een onderhoud te verzoeken met de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad. In de verlaging van de melk prijs ziet het dagelijks bestuur het symptoom van een groot verschil van inzicht tussen de regering en de georganiseerde landbouw. Overtuigende argumenten voor de verlaging van de melkprijs heeft de Minister niet gegeven en daarom kan het bestuur zich niet onttrekken aan de indruk, dat het niet zozeer reële argu- De Chinezen trokken terug op alle plaatsen, waar contact met de V. N.-troepen waarschijn lijk leek. In het Oosten staan vooruit geschoven Amerikaanse troepen over een afstand van tien km vele malen kwetsbaarder dan de I aan de Mandsjoerijse grens. Sowjet-Lnie. En nu de Verenig-1 Amerikaanse mariniers maken de Staten een bommenwerper i hebben ontworpen, die met medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Koude mor gen met plaatselijk mist. In de middag iets lagere of ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. Overwegend zwakke veran derlijke wind. ZONDAG 26 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.37 3-12 3.52 4.02 n.m. 2.43 3-18 3.58 4.08 MAANDAG 27 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.10 3-45 4.25 4.35 n.m. 3.20 3.55 4.35 4-45 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op op 8.14 16.39 15-57 8.27 25 8.16 16.38 16.26 9-38 26 8.17 16.37 17.08 10-42 27 8.19 16.36 1803 11.34 28 8.20 16.35 19,11 1213 29 8.22 16.34 20.25 1241 29 8.22 16.34 20.25 12.41 30 8.23 16.33 21.43 13.01 vorderingen aan de Oostelijke zijde van het Tsjosin-reservoir. Andere Amerikaanse troepen zijn de Tsjongtjson overgesto ken. De luchtmacht heeft de afge lopen drie weken met succes de aanvoerwegen van de vijand aangevallen, zodat het aanvoeren van versterkingen en materiaal uit het Noorden uiterst moeilijk is geworden. Dit massale offensief, kwam kort na de geruchten, dat de Chinese communisten bereid zouden zijn tot vredesonderhan delingen. Dit offensief van de V. N. begon Vrijdag om 8 uur. Gene raal MacArthur arriveerde Sinandjoe om 10.50 uur en ging van daar naar het front. Zes uur na het begin van het nieuwe offensief der Verbonde nen was de gehele linie der V. N. in het Noord-Westen 16 km opgeschoven. De eerste Zuid-Koreaanse divi sie aan de rechterflank begon de aanval te 10 uur plaatselijke tijd en is sindsdien ruim drie km gevorderd, zonder op verzet te stuiten. Generaal MacArthur is na een bezoek aan het front in Tokio teruggekeerd- De generaal had in zijn particuliere Constellation een inspectievlucht gemaakt van 320 km langs de Jaloe. Het vliegtuig werd geëscorteerd door straaljagers. Enkele uren vóór het offen sief der verbondenen maakte de Noord-Koreaanse premier, Kim ir Sen, bekend, dat de terugtocht der Noordelijken slechts de voorbereiding van een beslissend tegenoffensief" was. De Prins zelf aaft 't stuur. Het toestel, waarmee de terug reis werd ondernomen, was een regerings-Dakota, een Nederlands militair vliegtuig. Even over elf taxide het vlieg tuig naar de startbaan, bestuurd door Prins Bernhard zelf. De verkeerstoren waarschuw de het R.A.F.-station te Odiham. Dit was het signaal voor achttien Vampires van de R.A.F. onder bevel van Wingcommander A. C. Bawlinson om op te stijgen. Dit R.A.F escorte was boven North olt op het ogenblik, dat het Ko ninklijke vliegtuig koers zette naar Nederland. Zij begeleidden het Koninklijke Paar gedurende veertig minuten in formatie, hetgeen betekende, dat zij mee- de grond af niet direct was va» te stellen. De Douglas-Dakota PH-PBA kwam om tien over twee op het vliegveld Soesterberg aan. H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins werden op de vliegbasis verwelkomd door de waarnemen de commandant van het vlieg veld, kapitein R- van den HeuveL De minister van Buitenlandse Zaken Mr D. U. Stikker arriveer de ook met de „Dakota". Het begeleidende viermotorige vliegtuig was een Engels „Lan- caster"-toestel van de zee-op- sporings- en reddingsdienst van de marines van verscheidene landen. Ook de marineluchtvaart dienst in Nederland is daarbij aangesloten. De „Lancaster" landde eveneens. Het escorte „Spitfires" cirkelde tijdens de landing van de „Dakota" boven het vliegveld en verdween daar na. Het Koninklijk Paar begaf zich terstond per auto naar het Paleis Soestdijk. menten zijn welke tot deze ver laging hebben geleid, doch dat vlogen tot ongeveer 60 km bui de prijzen der landbouwproduc- ten de Engelse kust. Volgens een bericht van een Russisch omroepstation ver klaarde Kim in een speciale boodschap aan de Noordelijke strijdkrachten, dat „volkslegers van de wereld helpen" en dat „Chinese vrijwilligers inderdaad aan de strijd hebben deelgeno men met uitstekende resultaten". De communisten trokken zich terug voor de totale mobilisatie van het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht „de machtigste ter wereld". In een persoonlijke mededeling heeft generaal McArthur ver klaard, dat het offensief in de richting van de Mandsjoerijse grens door het 1Ö0-000 man ster ke leger der V. N. volgens de plannen verloopt". De geallieerde troepen, ge steund door een sterke lucht macht, zijn 16 km opgerukt door het „niemandsland" in het N.W- van Korea. I Toen Generaal MacArthur na zijn verkenningstocht landde zei- de hij tot gen^raal-majoor John Coulter: „Ik wens mijn verkla ring, dat ze allemaal hun Kerst diner thuis eten, waar te maken." De luchtmacht der V. N., die aanvallen op de vijandelijke ach terhoede uitvoert, verklaart wei nig militaire activiteit te hebben waargenomen. Zuid-Koreaanse eenheden zijn het verkeerscen trum Taetsjon tot op ongeveer 3 kilometer genaderd. Zij bevinden zich ongeveer 70 km van de Chi nese grens. De Amerikanen hebben in een week tijds 1115 man aan doden en gewonden verloren. Het totale aantal bedraagt thans 29.996. LEGERBERICHT VAN MACARTHUR. In het door MacArthur uitge geven legerbericht wordt o.m- gezegd, dat sedert 1 November meer dan 5000 Noord-Koreanen zijn gevangen genomen. Het totaal aantal krijgsgevangenen is daardoor tot meer dan 140.000 gestegen. De 7e Amerikaanse divisie heeft zich van Samsoe meester gemaakt. In de streek van Hjesandjin Poensan hebben Koreaanse bur gers medegedeeld, dat ongeveer 175 Noord-Koreanen de Jaloe in de richting van Mandsjoerije zijn overgestoken. Ten Westen van Hjesandjin heeft de Vijand een brug opgeblazen. In dit communiqué wordt nog geen melding gemaakt van het offensief, dat Vrijdagochtend is begonnen. Te Washington is bekend ge maakt, dat Amerikaanse vliegen de reuzenvestingen bij het inten sieve voorbereidende bombarde ment voor het huidige offensief 31/2 millioen brandbommen heb ben uitgeworpen. Wederom zijn 30 Amerikaanse krijgsgevangenen door de Chi nese communisten vrijgelaten. De mannen waren alle gewond doch het zag er naar uit, dat zij een goede behandeling hadden ondervonden. Zij hadden te lij den gehad van de vorst- Eerder in de week werden 27 Amerikanen en 70 Zuid Koreanen uit een kamp aan de Jaloe vrij gelaten. ten gemaakt worden tot sluitpost van de financiële en economische politiek der regering, met name van de loon- en prijspolitiek. De Nederlandse landbouw heeft in het jongste verleden zijn taak met grote zorg vervuld en is zijn plichten nagekomen. De Nederlandse boer is de goed koopste producent van geheel West-Europa. Deze goedkope productie heeft de Nederlandse consument een besparing van tientallen millioenen guldens op zijn levensmiddelenpakket ge bracht en heeft het daarnaast mogelijk gemaakt, dat de land en tuinbouw het derde gedeelte van de Nederlandse export voor zijn rekening heeft genomen. De Nederlandse boer heeft deze zorg en plichtsbetrachting ge toond, omdat hij vertrouwde op de garantie der regering met betrekking tot zijn bestaans zekerheid. De verlaging van de melkprijs heeft dit vertrouwen ondermijnd en deze garantie uit gehold- Door deze verlaging wordt aan de Nederlandse vee houder het loon voor zijn grotere inspanning ontnomen, en dit in een tijd waarin alle kosten welke de veehouder heeft te «maken, een stijgende lijn vertonen. Het vertrouwen, dat de boer tot nu toe in de overheid had, heeft volgens het hoofdbestuur een ernstige schok gekregen. Men kan zelfs spreken van een vertrouwenscrisis. Psychologisch heeft de overheid hier een grote fout gemaakt. De Stichting voor de Landbouw hoopt de overheid te kunnen overtuigen van de ernstige gevolgen, welke haar politiek zal hebben voor de Ne derlandse landbouw en voor de bedrijfsrust op het platteland, die juist nodig is om de productie verhoging te bereiken, die de regering nodig acht. Het vliegtuig steeg op te elf uur elf onder de klanken van het Wilhelmus, dat hier voor t' laatst tijdens dit koninklijk bezoek werd gespeeld door de band van de Royal Air Force. Om vijf minuten voor half twee maakte het escorte van negen Nederlandse Spitfires boven het zuidoostelijk deel van Den Haag contact met de Dakota, waarin Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard naar Nederland terugkeerden. De „Spitfires" hadden reeds geruime tijd boven Den Haag en omstreken gecirkeld. De bewol king was laag. De „Dakota" kreeg via de verkeerstoren op Schiphol het bericht, dat de Ne derlandse jachtvliegtuigen ten westen van Scheveningen vlogen om het toestel te begroeten. De „Dakota" vloog vrij laag en werd op enige afstand ge volgd door een vier-motorig toe stel, waarvan de indentiteit van De Koningin en de Prins heb ben van het vliegtuig uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, het volgende telegram aan de Ko ning en Koningin van Engeland verzonden: „Bij het verlaten van de Brits* kust stellen wij er prijs op, U nogmaals onze diep gevoelde en warme dank te betuigen voor de onvergetelijke dagen, die wij heb ben doorgebracht in Uw gastvrij land. De manifestatie van vriend schap, die ons ten deel viel, heeft de banden tussen onze beide voL ken nog versterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor U en de Uwen blijven koesteren. Juliana; Bernhard". Bedevaartgangers levend verbrand Bij een brand te Garmoektesj- war (een heilige stad op ongeveer 100 km ten noord-westen van Delhi) is een 15-tal Indische bedevaartgangers levend in de vlammen omgekomen. De brand ontstond in één van de kampen aan de oever van de Ganges, waar ongeveer 1 millioen bede vaartgangers zijn verzameld voor het jaarlijkse gewijde bad- 7# Logementen, die overvol waren, werden een prooi der vlammen. In NOG GEEN BESLISSING. de zaak-Bertha Hertogh Straks zal het laatste troepen schip öc laatste soldaten uit In donesië naar ons land terugbren gen. De organisaties, die op zich namen de verzorging van de mi litairen in de tropen, gaan hun werkzaamheden beëindigen?" We hebben in de voorbije jaren mee geleefd met de jongens overzee en de militairen, die in 't vader land konden blijven, kwamen veelal op de tweede plaats. Het zijn de militairen, die nu en straks binnen de grenzen hun dienstplicht moeten vervullen, die Uw aandacht vragen. Zee land heeft maar één garnizoen, dat in de Zeeuwse hoofdstad ge legerd is. Daarom heeft Zeeland ook maar één Prot. Chr. Militair Tehuis. Maar wat voor een te huis! Kunnen we nog spreken van een „tehuis"? Er moet een beter tehuis ko men en als het om onze militai ren gaat, moeten alle Zeeuwen hun plicht verstaan en deze op vatten, zoals ze dit in de afgelo pen jaren hebben gedaan ten op zichte van hen. die in Indonesië verbleven. Onder de leuze: ..Houdt dat in de gaten, 't gaat om onze solda ten", wordt door verschillende in Zeeland verschijnende bladen een actie ingezet om een bedrag van f 15.000,bijeen te brengen. Komt dit bijeen, dan kan een an der gebouw worden aangekocht en zullen onze militairen een te huis krijgen, naar de eisen van de tijd ingericht en waarop ze recht hebben. Regelmatig zullen we van de giften, die binnenko men, in ons blad melding maken en U zo op de hoogte houden van de stand. Wat U te doen hebt? Heel een voudig! Stort Uw bijdrage op giro 68787 ten name van het Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. U kunt natuurlijk ook een postwissel aan dit adres zenden. Grote of kleine bedragen, alles is welkom, want ook Uw steun is onontbeerlijk! heeft de rechter zich gisteren zijn uitspraak voorbehouden. Aminah, de baboe van Bertha Hertogh, verklaarde voor het Hoge Gerechtshof, dat zij het kind toestemming had gegeven om met Adabi te trouwen, daar zij de gevoelens van Bertha niet wilde kwetsen. Het meisje was groot geworden en had de pu berteit bereikt. Het was haar eigen wens met Adabi te trou wen. „Ik dacht, dat het in haar belang was", aldus Aminah. die hieraan toevoegde, dat zij aan Bertha gezegd had deze stap goed te overwegen- Het getuigenverhoor en de verklaringen van de advo caten zijn afgelopen. De Mohammedaanse priester, die Bertha en Adabi in het hu welijk verbond, deelde mede, dat hij hiertoe geen toestemming van de vader nodig had, daar deze geen Mohammedaan was. buiten in de druilerige regen het vonnis af. GEEN ZEGELS OP LUISTERVERGUNNING. De Amsterdamse Rechtbank heeft een jeugdige Amsterdamse huisvader wegens het niet voldoen aan de wettelijke verplichting tot het plakken van zegels op zijn radio-liistervergunning veroor deeld tot 10 boete. De Kantonrechter, voor wie de ze zaak in eerste instantie diendei, had verdachte 15 opgelegd. Bij Kon. Besluit is het tijdstip, waarop de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement in werking treden, bepaald op 1 Januari 1951. De Indonesische minister van Voorlichting, de heer Mononutu, zal vandaag inlichtingen ver strekken inzake de arrestaties, die Zondag te Djakarta werden verricht en voorts over de- rede nen tot aanhouding van de heer Spies. Volgens Reuter verklaarde de heer Spies, dat de autoriteiten hem niet hadden medegedeeld, waarom hij gearresteerd was en vijf dagen werd opgesloten. Hij zeide, dat hij geen wapens bezat en dat de soldaten, die zijn huis doorzochten, niets vonden. Hem werd verboden het gebied van Djakarta te verlaten en hij was er niet zeker van, dat zijn vrijheid blijvend was. De heer Spies deelde voorts mede, dat hij n' vriend van de Sultan van Pon- tianak, Hamid II, geweest was, doch hij meende niet, dat dit iets te maken had met zijn arrestatie. Een grote menigte wachtte tot stand komt? Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering (C.H.) heeft aan de Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Kan de Minister medede len waarom in de uitvoerings resolutie om het bepaalde in artikel 12 van het besluit Omzet belasting in paragraaf 15 wel de haven van Terneuzen, doch niet die van Breskens wordt vermeld, terwijl deze zeehaven o.a. voor verscheping van mosselen, gar nalen e.d. naar Frankrijk van groot belang is 2. Is de Minister niet van oordeel, dat deze achterstelling van Breskens, waar door de bombardementen van 1944 de werkzaamheden nog steeds on der moeilijke omstandigheden worden uitgevoerd, de toekomst en het welzijn van deze haven nog meer zal benadelen? 3- Is de Minister bereid de haven van Breskens evenals die van Terneuzen alsnog op te ne men in genoemde uitvoerings resolutie, zodat de gevreesde achterstelling van de andere haven van Zeeuws-Vlaanderen wordt voorkomen, te meer daar Breskens toch reeds werd teleur gesteld, omdat de door de rege ring toegezegde aanleg van een getijdenvrije nieuwe haven niet

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1